De Huishuur-Wet Het zijn sterken. VRAAG 25e Jaargang N° 30 Prijs per nummer 30 centiemen 22 Juli 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Als..Beesten Gehuisvest Het Klerikaal Gemeentebestuur blijft Onverschillig. ARR. FEDERATIE Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEIIING Belgische Wer k 1 i ad e n - P art\j Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Het Landelijk congres der Socialistische partij heeft plaats gehad verleden Zaterdag en Zondag en in ons blad Vooruit is daar over volledig verslag verschenen. Hedoch een punt willen we voor heden, wat br ee deruitwerken, te meer, omdat er daarover klaren wijn dient geschonken te worden. Het i9 de Brusselsche Federatie die even- I als wij overtuigd zijn, dat de huishuurwet niet mag eindigen in 193o, en dit punt heeft aangeraakt. Inderdaad, de Kamer en Senaat hoeft ge meend, dat den woningnood zou zijn ver dwenen in 1930 en heeft daarom een nieuwe wet gestemd die geleidelijk naar 't gemeen- recht terugkeert. Deze wet splitst de eigen dommen, volgens hunne belangrijkheid in de categorieën, hierover hebben we in ons nummer van 15e Januari 1.1. volledig- en uitleg gegeven zoodanig dat de belang rijkste eigendommen nu reeds in dit jaar I9a8naar het gemeenrecht zijn terug gekeerd dat de tweede categorie het zal zijn in 192$ en eindelijk de kleinste woningen, de meest belangrijkste voor de werklieden, dus ook het grootste getal, in 193O. Maar de wetgevers hebben zich bedrogeü. De woningnood is verre van opgelost en hij zal het nog niet zijn in 1930. Kijkt maar rond in uwe omgeving en ge zult zoo gemakkelijk een kilo goud op do straat vinden, als een ledigstaande huis, dal geen huurder vindt. Al wie die om de een of andere reden, met uitzetting is bedreigd, loopt met het hart vol, zoekt tevergeefs naar een andere woning en schrikt en beeft voor den dag, dat hij met inboedel, met vrouw en kinderen de straat zal worden opgezet. Dagelijks ontvaügen wij bezoeken van menschen die in dit geval verkeeren en on gelukkig genoeg, we kunnen ze niet helpen omdat er geene woningen te huren zijn. In ons arrondissement, zoowel als in de andere gedeelten van 'tland, is den toe stand verschrikkelijk. In mijne gebuurte in 't kort drie uitzettin gen, drie gezinnen in éón woning I...E0 niemand weet waarheen. Ik ken eene woning, waar in ééne en de zelfde Kamer, twee jonge koppels slapen van elkander gescheiden met een schutsel en welk schutsel Een laken opgehangen in de Kamer is den scheidsmuur der slaapsteden van die twee jonge paren, waar dan nog twee kinderen vernachten. Ge ziet hoe zedelijk het hier moet gaan. De aanvragen om eene barak te bekomen, zijn talrijk en de barakken zullen niet eeuwig bewoonbaar zijn. En nogthans in Aalst, is er sedert den oorlog reeds veel gebouwd, zeer veel meer dan in andereplaatsen van 't land en toch heerscht don woningnood nog in al z\jne hevigheid. Wat moet den toestand dan zijn daar waar er een weinig of niets is gebouwd Leest hierachter wat mijn vriend Bergh- man schrijft, over een onderzoek dat hij heeft gedaan in de gemeente Haeltert over do huisvesting van een paar huisgezinnen, en voorzeker zult ge een vloek werpen, op do hedendaagsche maatschappij, die aan het volk geen huisvesting kan bezorgen, niet omdat er geen woningen kunnen gebouwd wordeD, bij gebrek aan grond, kalk en steen of werkkrachten, maar omdat de be zitters, de rijke menschen en onze huidige regeering zich om het lot der dakloozen weinig of niet bekommeren. Juist op dit oogenblik, dat ik dit artikol aan 't schrijven ben bestelt De Briefdrager me een brief van een, vlaamsch arbeider uit Hillegem, die twee jaar gelden naar Pièlon, een waalsohe gemoento is gaan wonen, en aldaar zich beeft hooren vonnis sen, om zijne woning te verlaten, in eene maand tijd. Hü heeft zaa kinderen en telkens hij ergens vraagt om te mogen inwonen, wijst men hem de deurxijn huisgezin is te talrijk- HU vraagt raad, hij weet niet waar naar toe en ik kan bem onmogelijk helpen. Zal ook dezen armen sukkel met zijn tal rijk kroost, onder den blooten hemel mogen •lapen, zooals destijds, die ongelukkigen te Hilllgem, die daar in 't midden van den win ter in 't veld moesten vernachten Sohrikkelljke toestanden, die zich zullen vertienvoudigen in 193o, moest de huis- huurwet, ophouden te bestaan. Het is daarom, dat er van nu af, een hevi- gen strijd moet gevoerd worden om de arme huurders van dergelijke ramp te vrijwaren. Hoe zulks kan Eene huishuurwet bestaat, zij vervalt in 19,o. Zij moet verlengd, herzien on verbe terd worden, ia 't belang der huurders. Zulks zal, als in 1929, met de toekomen de verkiezingen, de socialisten, versterkt uit den strijd komen, want met eene regee- van Katholieken en Liberalen, die enkel en alleen, de belangen der rijke menschen in 't oog houden, is er op dit gebied niets te doen. De Socialisten zijn bezig, met te zorgen voor de boeren hunne pachtwetzij zullen ook zorgen voor de huurders hunne huis huurwet, als zij er de macht toekrygen. Zulks hangt af van het kiezerskorps 't heeft zijn eigen lot in handen. NICHELS ALFRED. Haeltert is een gemeente van ongeveer 5000 zielen. Vele werklieden gaan naar Brussel en el ders hun dagelijks brood verdienen. De gemeente ligt zoo wat 5 kim. van Aalst op de steenweg naar Geeraardsbergen. Het bestuur is er uitsluitelijk Katholiek en het hoeft niet gezegd dat de bevolking er nog steeds met een echte onderworpene geest bezield, en met heel weinig tevreden 's. Een Gezin met 6 Minderjarige kinderen op de straat gezet. We werden op de hoogte gebracht van dit ellendig geval en we togen Zaterdag i4 Juli j.l. naar Haeltert om ons van den toestand te vergewissen. In Haeltert aankomende, vragen we naar Van Hoorebeek Charles, de vader van het gezin in kwestie, en we kregen inlichtingen die ons aldra op het Katje deden aanlan den. By nader ondersoek bleek dat we op een verkoerde weg waren, want het was op Molenmeerschen» dat we het gezin kon den vinden. Maar 1..een klein teeder vrouwtje vroeg me eens by haar te willen inkomen, dat ze ook zóó slecht woonde en dat ze bovendien hare huishuur welke sinds 2 jaar ]2,5o fr. per maand bedroeg nu ineens tot 35,00 fr. per maand moest verhoogen. We voldeden graag aan de vraag en... er was slechts een droeve toestand vast te stellen. Een Koestal in Woning Herschapen Bij het binnentreden gaven we er onze oog- en volledig den kost en we bemerkten dat van oen koestal een woning was gemaakt. De muren zyn er gewit, de eetbak der koeien was uit den muur genomen een aan gebracht deurkon stopte het gat. Het plafond bestond uit gazpapier, en de vloer was wat opengestreken ciment. Een enkel vensterken, en de oude koedeur laten toe wat licht en lucht in die krot woning in te dringen. Hedoch, deze menschen alhoewel zeer slecht gehuisvest schenen tevredeD, maar zyn niet te vinden om van 12,5o fr. op 35,00 fr. te komen por maand aan huishuur. 't Feit vindt zijn oorzaak hierin, dat de wet bepaald al de huidige gebouwen die voor den oorlog niet dienden als woning en nu aldus herschapen zyn, vallen onder de toepassing der huishuurwet niet, zoodat de uitspraak van den Vrederechter, in dit ge val volgens de bepalingen der wet heeft geweest. Wat nochtans niet zeggen wil dat wij er vrede mede hebben, want men moet een echte uitbuitor zyn, om 35 fr. per maand van zoo een kot te vragen. Ergere Toestand We voelden reeds dat we ons bij het gezin waarvoor we eigenlijk naar Haeltert waren gegaan ons aan iets veel ergers mochten verwachten. We kwamen bij toeval met de moeder der betrokken vrouw in gesprek en we togen naar Molenmeerschen We troffen er de uitgezette vrouw ter plaatse aan met twee kinderen op den schoot en een paar die aan hare rok hingen te knorren. We zetten in korte trekken het doel onzer komst uiteen, en we schenen iD de oogen der ongelukkige vrouw de Messias te zyn, Ze snakte naar verlossing uit dien ver sehrikkelyken toestand en ze was dan ook ten zeerste bereid om de gestelde vragen te beantwoorden. Het Onderzoek Wat is nude juiste reden dat gij uit uw huis zyt gezet? Ah, menheer, het is een heele historie die ik U eens zal vertellen Alhoewel we reeds 7 kinderen hebben gehad op 8 jaar tijd dat we getrouwd zijn, hebben we nooit ergens iets moeten gaan bedelen. MjjD man heeft steeds goed zyn werk opgepast en 's avonds wat land bewerkt en zoo trokken we tooh onze plan Maar het ongeluk is begonnen van in 't begin van Januari dit jaar. Mijn man werd getroffen door een werkongeval, welke hem 4 weken 't huis hield. Met onze onderstand van het syn- dikaat, en ons gewin van ons land trachtte ik toch de twee eindjes der week aan elkaar te knoopen, en we hoopten steeds op beters als mijn man totaal zoo genezen zijn. Maar een wreede slag trof ons. Man en 4 kinderen worden besmet met de Typhusziekte. Mijn man werd in plaats van te kunnen gaan werken, op zijn bed gekluisterd, drie volle maanden. Vier kinderen lagen eveneens met den Typhus waarvan er een is gestorven. Mijne oude moeder die ons ter hulp kwam helpte me de zieken oppassenhet hoeft niet gezegd dat stilaan de armoede zich liet voelen. Hei ft het Gemeentebestuur niets gedaan Neen menheer, den heer Burgemeester evenmin als de andere leden van het ge meentebestuur deden iets. De bevolking in haar geheel, heeft zich heel wat menschlievender getoond jegens ons, want tijdens de langdurige ziekte van myn man en drie kinderen is er een omha ling gedaan welke 1263 franken opbracht. Die goede daad vanwege al de inwoners zyn w§ ten zeerste indachtig en het zal steeds onze kindereD, als ze 't geluk hebben van op te groeien, worden gezegd, wat de inwoners voor ons hebben gedaan. Maar ook... in welke toestand het gemeen tebestuur ons laat leven. - Is er geen mogelijkheid om wat onder stand van den Armenraad te bekomen Neen meneer, de armmeester zegt dat or te veel moeten geholpen worden en de geldmiddelen zeer beperkt zyn. We hebben weliswaar eens 131,70 fr. ont vangen maar deze som is afkomstig van den overleden Heer De Graeve, die deze som laat uitkeeren voor de arme gezinDen. De gemeente zelf deed dus niets. Mijn man kwam stilaan aan do beter hand en wo verlangden natuurlijk met gretige spanning den dag af, dat hij opnieuw zou kunnen werken hebben, om in de behoeften van ons huisgezin te voorzien. Wat was nu de reden der uitzettiDg Ik betaalde sinds 1 1/2 jaar 6 frank per week en vanaf April zov ik moeten 36 frank per maand betalen hebben. De langdurige ziekte van mijn man en kinderen lieten me niet toe om meer te be talen en ik werd dus voor de Vrederechter geroepen. De uitspraak was, dat ik op 6 Juli buiten moest, en mijn man werkt nu juist 4 weken sinds Nieuwjaar, we staan 2 maanden huis huur ten achter, en alhoewel ik in de mate zou van lut mogelijke deze schuld afkorten, zijn wij uit ons huisje gezet. We hebben eenige nachten met ons 6 kin deren, waarvan het oudste 7 jaar en het jongste 4 maanden is, buiten geslapen. Nu zijn we hier bij mijn zuster opgeno men, tot we iets van woonst vinden. Dringende Hulp Noodzakelijk Het eenig plaatsken waar dit ongelukkig huishouden nu zijn onderkomen heeft, is 3,50 m. op 5 meters, het is bewoond door man en vrouw met 2 kinderen onder de 7 jaar, en daar komt nu nog een gozin met man en vrouw en 6 kinderen by te voegen. Er is éón bed, een kinderbedje, stoof, ta fel en een viertal stoelen geplaatst, maar.... buiten aan de deur staan de wiegen 's Avonds legt het gezin wat stroo in de vloer en daar kruipen ze in om te slapen. Overdrijven we, als we zeggen dat hier dringende hulp noodzakeJijk is Neen, want 't mag een schande genoemd worden voor gansch de kapitalistische maatschappij, dat er aldus nog menschen te leven hebben. Stelt U toch eens goed voor beste lezer of lezeres wat dit wel is Een plaatsken van 3,5o m. op 5 meters, waar twee huishoudens gevestigd zijn, de eene met 2 kinderen en de andere met 6 Dergelijks heerschende toestanden zijn slechts te vergelijken met deze der middel eeuwen, toen het zwartste armoespook, de bevolking van toen, hen door het klerika lisme was opgelegd. Met dit geval stellen we vast dat het in Haeltert, al wezen we nu in 1928, nog wat verre is van veranderd. 't Is waar, een vet varken weet niet dat een mager honger heeft, en het zal dan ook voorzeker de reden zyD, dat- we tot heden noch den H. Burgemeester niet hebben kun nen genaken om hem te doen inzien dat in grijpende maatregelen van zijnentwege noodzakelijk zijn. De hulp van den heer Arr. Com missaris ingeroepen. We hebben gemeend, gezien we tot drie maal toe hebben gepoogd met den H. Bur gemeester te spreken, en deze telkens afwe zig was, dat hij pieperken duik wilde spe len en wo hebben dan ook Maandagmorgen met gezel Nichels Alfred den Heer Arr. Commissaris over het geval gaan inlichten, welke op onze vraag om tusschen te komen heel bereidwillig een bevestigend antwoord heeft gegeven. Den lieer Arr. Commissaris heeft gevoeld dat er hier dringende tusschenkomst van zijnentwege noodig was, en wy hopen een spoedige oplossing aan dit treurig schouw spel te zien brengen. Brief aan den H. Burgemeester. In afwachting van goed nieuws en met de gedachte bezield, de zaak niet los te laten alvorens er een gunstige maatregel voor dit ongelukkig gezin getroffen wordt, hebben we de volgende brief aan den H. Burge meester gestuurd Aalst, den i7 Juli 1928. Aan don Heer Lauwereys, Burgemeester te Haeltert. Mynheer, Den onmenschelijken toestand waarin het huisgeziD Van Hoorebeek Charles, en hunne G minderjarige kinderen zich be vinden is U reeds bekend. Ik heb reeds tot driemaal toe gepoogd met U in aanraking te komen, ten einde onmiddelijke tusschenkomst af te smeken maar te vergeefs. Gezien den erbarmelyken toestand waarin dit ongelukkig gezin zich bevindt, die slechts met 2 maanden achterstel, en dit ten gevolge eener maandenlange ziek te vanwege de man door een onmeedogen De eigenlijke aanleidiDg tot het konflikt was als volgt: Gezien den lastigen en ge vaarlijken arbeid die er verrioht werd, kon het ook geenszins verwonderlijk zijn dat de arbeiders daartegenover ten slotte eischen stelden zij vroegen nml. verhooging van loon en vermindering van arboidsduur. Niets hielp nochtans en ondanks de moei lijke positie waarin de arbeiders toen ver keerden (geen sterke weerstandskas, geen wettelijke bescherming enz.) werd dan de staking waarin 480 arbeiders waren betrok ken op lo Oogst 19o9 uitgeroepen. Do strijd werd heftig gevoerd, vooral om dat men voorzag dat er gozien de economi sche krisis die rond dit tijdstip heerschte, niet gemakkelijk zou toegegeven worden. Ook waren de onderkruipers talrijk, wat dan wel vaak aanleiding gaf tot het uitdee- len vankostelooze oorvegen. De stakers verdoelden zich in groepen van een 3o tal mannen, en deden zoo propa- gandatochten, welke hen in staat stelden omhalingen te doen en ter dier gelegenheid gemaakte liedjes te verkoopen Zij bepaal den zich nochtans niet tot het uitvoeren dier propaganda hier in de omstrekon er grepen ook uitwijkingen plaats. Zoo deden zij o.a. reizen naar Gent, Deinze, Kortrijk, Meenen, Wervick, Komen, Tourcoiog, Mouscron, Lessen, Geeraardsbergen, Rons© enz. De Aalstersche arbeidersbevolking steunde insgelijks zeer goed. De opbrengst der steunlijsteD beliep do 25.000 fr. Een balspel werd ingericht op d§ Houtmarkt alsook een bal. Ondertusschen duurde de strijd steeds voort en het is onkel na 20 weken hardnek kig strijden dat het konflikt dan door een scheidsrechterlijke tusschenkomst werd op gelost. Die beslissing gaf voldoening aan de werklieden in dezon zin gezien denzoo- onmensch de straat is opgezet, en der- 1 genaamden slechten gang van zaken kon wijzo in naam der menschheid maatrege- I maar aan de 3/4 der arbeiders het werk te len dienen getroffen te worden om deze ruggegevon worden; doch solidair met parias een onderkomen te bezorgen, zijn I hunne makkers zijnde, drongen do bevoor- M - SI.J - k Ant. An*. PaYYI - J 1 Innm AaI. H a fAl' t ir wij zoo vrij geweest den heer Arr. Com missaris op do hoogte te brengen van dit schreeuwend geval, die zijn welwillen de tusschenkomst heeft beloofd. We durven hopen dat den heer Arr. Kommissaris reeds met U in betrekking is geweest en gij U zoo inschikkelijk zult willen toonen om maatregelen te treffen wat slechts een maatregel van mensch- zijn en tevens als plichtbewuste bur gervader kan bestempeld worden. In de hoop een gunstig gevolg aan on ze bede te zien geven, bieden wy Ued. on ze gevoelens van hoogachting. De Soc. Party-Secretaris, ALF. BERGHMAN, Hand in Hand Aalst Roeds enkele weken is ons stille Aalster sche stadje weer een terrein van een bitte ren strjjd'tusschen patroons en werklieden geworden. Zij die millioenen verdienen wil len nog niet aannemen dat de arbeiders, de verwezentiykers van die groote winst, ook recht hebben op oen bekoorlijk leven. Van daar steeds die onvermijdelijke strijd. De arbeiders nochtans meer en meer hun macht 011 recht bewust zullen den strijd niet opgeven. Een diepgewortelde solidari teit maakt hen sterk en doet deschoone spreuk «Een voor allen, Allen voor een in zijn volle glorie pryken. Hoe roerend is het niet die van geestdrift stralende gezichten der stakende arbeiders te ontleden, alsook deze .hunner mild steu nende werkbrooders die, zich zelf bewust, volgaarne hun penning storten ten voor- deele der strijders, ais wilden zij hen aan moedigen, hen zeggen dat zij niet alleen staan, dat w\j allen, arbeiders, met hen meeleven, met hart en ziel. Als ik dit alles eens overweeg dan komt me steeds die groote en moeilijke vooroor- logsche strijd voor oogen. Ik zeil heb die niet meegeleefd maar ik heb Jer te dikwyls door die oudore pionierB hooren van vertel len opdat er mi] maar iets zou van ontsnapt zijn. En zoo heeft men mij dikwijls de strijd der Viscosebewerkers verhaald die ik hier als kleine kyk op de geschiedenis der ar beidersbeweging met u nog eons wil herle ven Het wa9 iu I909 dat het groot konflikt op de kunstmatige-zjjdefabriek «La Viscose uitbrak. De werkvoorwaarden waren indiefabriek zoo onder hygiënisch als moreel opzicht allerschandaligst. De fabrikage van die kunstmatige zijde werd bereikt door het spinnen van een mengsel bestaande uit papier bewerkt met acide, sulfuur, soude enz. allen chemische produkten die zeer nadeelig op de gezond heid der arbeiders werken. De werklieden werden er dronken door de uitwaseming der sleohte geufen. deoligden er op aan ook de rest terug in dienst te nemeD, door een verminderd aan tal uren te arbeiden. Daarin werd dan ook toegestemd en de groote Viscosestaking.... behoorde tot hot verleden. En nu is hier de strijd der arbeiders der fabriek van «Torley» in volle branding. Dezelfdo kapitalistische maatschappij leeft Dog zooals voorhoen dezelfde strydme- thoden worden onder een min of meer ge- ratioDaliseerden vorm toegepastdezelfde geestdrift huist nog in de harten dor arbei ders. Aan ons de kapitalistische samenleving af te breken en de socialistische te verwe zenlijken. Aan ons die wederzijdsche geestdrift onder de arbeiders aan te wakko ren. Aan ons die wederzijdsche geestdrift onder de arbeiders aan te wakkeren. Aan ons de overwinning onder de onsterfelijke leuze van Max Arbeiders aller landen vereonigt u. Dan kan geen storm ons doen tprucdeizen. DAN ALLEEN ZIJN WIJ DE STERKSTEN. FR. RIMBAUT. gesteld door Niohels, aan den Heer Mini ster van Spoorwegen, telefoonenz. Trein N. 1885, vertrekkende te Braiue-le- Comte om 17,33 uren, neemt daar de week abonnementen op, zonder dat het beheer van den trein er zich tegen verzet. In Sottegem neemt don Heer Statie-over ste do weekabonnementen af, en past zelfs de werklieden eene boeto toe. Nu stappen die menschen te Geeraards bergen af, en moeten daar een langen tijd wachten, alvorens een anderen trein te kun nen nemen. Het geldt hier minstons, twee honderd werkliedeD, die aldus verplicht worden nutteloos hun kostelyken tijd te ver- speloD, die zij te huis, zoo nuttig zouden kunnen gebruiken, voor wat huiselyken arbeid. Zou den Heor Minister, daar geen einde willen aanstellen, door aan den Heer Statie- Overste van Sottegem te bevelen, dat die werklieden niet mogen verontrust worden, wanneer zii dien trein nc men, te meer om dat er plaats in overvloed is De werklieden zouden er den Heer Mini ster heel dankbaar voor zijn. NIOHELS ALFRED. Aalst, 11-7-20. Zitting te Denderleeuw op Maandag 30 Juli, om 3 1/2 ure namiddag. DAGORDE Betooging 5 Oogst te Brussel. Onze propaganda. Verschillige.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1