5 OOGST VERRAAD Bij en rondom onsMIJN HOEKJE 5 AUGUSTUS I928 i u 25e Jaargang N° 51 Prijs per nummer 50 centiemen 20 Juli 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst zal een historische dag wezen voor de Socialistische Partij. Onze Roode Verweertroepen marcheeren in de Nationale Betooging te Brussel mede, als dekking over onze Roode Jeugd, en tevens als vingerwijzing aan de reaktie. Geen enkelen, deelmakende van ons Verweerkorps mag ontbreken. I)e Belooging zal omstreeks 12 ure gevormd worden. De 6 maanden.... of Ontslag Een Oud Vraagstuk van Artimetiek IJDELE WOORDEN. ARR. FEDERATIE Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische Werklieden-Partij Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 ia! §11 3g( ge Nog slechts een weeken bij het schrij ven van dezen datum denk in aan een anderen dien wij ons allen met aandoe ning herinneren en die noch door den tijd noch door de moeilijkheden die volg den kon gedoofd worden: die van 15 Augustus 1925, die van de viering van het 40 jarig bestaan van de B. W. P. Gij zult U den onvergetelijken stoet met zijn stralende jeugdgroepen, met zijn woud van vaandels en zijn arbeiders- afvaardigingen in werkkleedij herinneren. Gij zult U eveneens den optocht op de Groote Markt herinneren en de roerend, bijeenkomst van den Algemeenen Raad in de zaal De Zwaan waar de B. W.P. geboren werd. Gij zult U daarbij nog de geestdriftige vergadering herinneren in de iuime Feestzaal van het Volkshuis te Brussel, waar men een eere partijspeld en een diploma uitreikte aan de veteranen. Al de feiten van dien grootschen dag blijven eeuwig in de harten gegrift van hen die er aan deelnamen.. Wel, kameraden, het jaar ig28 zal op nieuw een van deze groote dagen kennen waarvan het aandenken voor altijd een bron van vreugde, wilskracht en overtui ging zal blijven. Ditmaal zal het den 50. Augustus zijn. Gij zult zonder twijfel gelezen hebben dat het Internationaal Socialistisch Con gres zich in het begin van Augustus te Brussel zal vereenigen. Te dier gelegenheid gaat de B W.P. een groote arbeidersbetoogirg en een feest inrichten. De bt tooging zal bestaan uit een natio- nalen optocht die zal omvatten (buiten de «Volkskinderen» van Brussel). ie. De JEUGD, het is te zeggen a) turners, b) wielrijders, c) sportgroepen, d) Arbeidersjeugdgroepen, e) Jor.ge Wachten. Het aantal deelnemers is 20.000 •2®. De VAANDELS, al de vlaggen van de arbeidersinstellingen (vakbonden, koo- peratieven, mutualiteiten, politieke groe pen, kunst en vermaakkringen). Er zullen ongeveer 4.000 vaandels zijn, ieder ver gezeld van twee mannen, de vaandrig en zijn helper. 3*. De afdeelingen van onze verweer macht, van onze Roode Wachten ten getale van ongeveer 10.000. De optocht zal zich naar de hallen van het Jubelpark begeven langs de Wet straat. Zij die deze belangrijke verkeersweg van de hoofdstad kenr.en, zullen zich van heden af een denkbeeld vormen van het machtig schouwspel dat zich voor de oogen van onze buitenlandsche kamera den zal ontrollen... in de nabijheid van het Jubelpark. Denkt aan de duizenden roode vlag gen aan de kleurigeschakeeringen van de jeugdkleedijen, denkt aan het prachtig kader van het booggewelf van het Jubelpark en gij zult U rekenschap geven van de praeht van dien stoet. Na deze betooging, zal er een feest plaats hebben in de ruime hallen van het Jubelpark. Het zal hoofdzakelijk beslaan uit turn oefeningen en zal eindigen met een zinne beeldig spel. Alles zal uitgevoerd worden door de jeugd, Het zal overbodig zijn meer uit te wei- den opdat al onze kameraden zouden we ten welken omvang deze betooging en het feest van 5 Augustus a.s. zal hebben dag der bevestiging van de macht en levenskracht van het Belgisch en interna tionaal socialisme. Dit zal, zonder den minsten twijfel, een datum zijn, een groote datum in onze beweging der laatste jaren. (Iet ware goed, dat al onae kameraden aan 5 Augustus denken. Dat zij er aan denken en zich voorbe reiden, ieder in den kring van zijne be- drijvigheid. Laat ons derwijze handelen dat door de samenwerking, door de vereeniging van eenieders inspanning, wij eens te meer een grooten en onvergetelijken dag in ons geschiedkundig boek zullen mogen aanteekenen. Al onze arrondissementsfederaties, al onze plaatselijke groepen, moeten van nu af ernstige schikkingen treffen voor de mobilisatie van onze jeugd, onze vaan dels, en onze Roode Wachten 15 Augustus I925 was een groote datum II September 1928 finhuldiging van het Matteotti-gedenkteeken) was insgelijks een werkwaardigen dag 5 Augustus 1928 moet nog een grootschere dag zijn, des te meer daar hij zal samenvallen met het congres van de socialistische Arbeiders intern ationale. De betooging van Augustus zal een ougenblik van grooteren geestdriftiger le ven zijn van het internationaal Socia- lisme. Het zal een antwoord zijn aan onze tegenstrevers die iederen dag onzen ondergang aankondigen Het zal een antwoord zijn aan de Bel gische fascisten aan wie wij zullen toonen dat wij leven, dat wij door die macht en die vurigheid bezield zijn die ons in voor- komend geval toelaten onze rechten en instellingen te verdedigen, veroverd feu koste door langdurige krachtinspannin- gen, togen alle geweld. Het zal eene stilzwijgende bekendma king zijn van onze onmiddelijke eischen de perequatie van de loonen en pensioe nen, de voortzetting van het werk der sociale hervormingen, de zesmaanden- diensttijd, enz. Ten slotte, zal zij het leven van den strijd voor de a.s. wetgevende verkiezin gen aankondigen. Makkers, de socialistische plicht ge biedt ons eens te spiingen opdat uit ieders medewerking zich prachtig socialistich leven en macht zouden ontplooien. De B. W. P. heeft de medewerking noodig van al hare kinderen. Allen zullen met geestdrift haren oproep beantwoor den. JOS. VAN ROOSBROECK. De zesmaandendiensttijd werd klaar en duidelijk aan den grond slag van haar programme gelegd, door een van de drie groote poli tieke partijën van ons land. Belangrijke kringen van de rechterzijde, de kristen-demokra- ten en de landbouwers nemen het princiep der 6 maanden aan. De oplossing van het vraag stuk moet in die richting gezocht worden. Want de zoogenaamde demo- kraten van rechts en links zullen zich eveneens over de zes maanden moeten uitspreken En indien zij het niet doen zullen zij hun plaats moeten afstaan aan degenen die met hart en ziei aan de verzuch tingen van het volk willen vol doen 103 Volksvertegenwoordigers beloofden de zes maanden Ik ben in staat U de namen van de 103 op de 187 volksverte genwoordigers der Kamer mede te deelen, aan welke de vraag van de verkorting van den diensttijd zal gesteld worden, ik zeg zelfs, de vraag van de verkorting tot 6 maanden. Ofwel zullen zij weige ren en aan hun mandaat verzaken, ofwel zullen zij den duidelijk uitge- drukten wensch involgen. En in dien zij het niet doen, zullen ande ren het in hun plaats doen. Woorden van MVAN HOECK, katholiek kamerlid, gewezen officier, groot oorlogsinvalide. {Verslagvan de Gemengde Militaire Commis- missie, bladz. 235-236.) Maar da Kristen Demokratische Kamerleden maken zich gereed om hunne beloften te verloochenen. Gij herinnert het U allen nog. Uit een kraan vloeit water in een kom. Een tweede kraan laat het water uit dezelf- kom vloeien. Naargelang de eerste min of meer of dezelf de hoeveelheid laat uitvloeien zal de kom meer of min of dezelfde hoeveelheid bevatten. Het zakencijfer van een organisme van ver zekering op het leven vertoont hetzelfde ver- schijnsel. Eiken dag nemen meer en meer polissen plaats, maar gedurig vertoonen zich laagten ten gevolge der sterfgevallen, vervallingen, opzeggingen, enz. De nieuw kapitalen moeten die leegten invullen volgens de belangrijkheid van de twee stroomen; het zakental verhoogt, behoudt wat het had of zwelt als om er van te springen. Voor elke maatschappij die op normale ma nier fonktionneert, komen na de schoon e jaren van snelle stijging, tijden van vertraging de welke aanduiden dat men het maximum van het mogelijke heeft bereikt, dat men het ge welf raakt van de stabilisatie van het zaken- cijfer. Voor La Prévoyance Sociale, verre de ver zwakking te voelen aankomen, deze stijging gaat sneller dan ooitin stede te bijven wat ze was waarin men de verzwakking zou kun nen voorzien versnelt de stijging. Eenige cijfers zullen dit aantoonen. Tijdens den eersten semester van 1927 wer den in La Prévoyance Sociale nieuwe kapita len ingeschreven vooreen bedrag van 41 mil joen 967 duizend 669 frank, in afdeeling Leven De overeenstemmende periode van 1928 geeft 53 miljoen 416 duizend 460 frank. Tijdens de twee zelfde perioden verhoogde de inning in de afdeeling Brand met 301.763 frank in 1927 en van 470.176 in 1928. La Prévoyance Sociale houdt niet op haar eigen rekord te kloppen. Zij behoud moedig de tweede plaats onder de Belgische Levens verzekeringsmaatschappijen en behoort tot het heel klein hoofdpeloton der Belgische Brandsverzekeringsmaatschappijen. Voor een jonge Socialistische Kooperatief strijdende tegen oude kapitalistische reuzen is dit eenvoudig praohtig. ©dbrek aan plaats, bon ik oon paar 5 Oogst Elke afzonderlijke porsoon kan op 5 Oogst een week-end coupon aan 25 t. h. verminde ring bekomen. Al dezen die dus naar Brussel gaan, vragen enkel een reiskaartNAAR BRUS SEL WEEK-END. Roode Militie Uiterlijk deze week moeten iD al do plaat sen waar er een Verwoerkorps bestaat, ver gaderingen gehouden wordoD, tot het ne men der laatste schikkingen, voorde Betoo ging te Brussel op 5 Oogst. Wat we vroeger reeds schreven Herbaalde malen hebben we erop gewe zen dat de Fronterspolitiek alléén ontspro ten is uit de mistevredenheid van eenige klerikale plaat8kenszoekers, welke alléén «u auuoro uua eendracht moet h \?J h?bben het klerikaal ver j naar de overwinning leiden maar lies herwinnen, en we bekomen a's ver- er is een maar hH gelding een plaats ken. 5 01 «een.... maar by. Eens tot daar, wordt hun strijd uitgeschaA p. ?nn?er men ^r'e maanden in sta- keid, ja zelfs de in schijn verwoede strijd °,n8IS, aan zijn de spaarcenten voorze- ker gaan vliegen, want met de vergoe- dlnc VAn 't Cvndilronl in Lni i--i Muu ut bou paal wekens niet kunnen verschijnen, en de lezers zullen me dit wel willen vergeven, omdat het niet van mij heeft afgehan gen. Ik ben hier dus terug, met een woord van hulde aan onze moedige Btrüders van 't fabriek Torley, die het gedurende meer dan drie maanden aan den stok hebben met hun heeren-meesters enkel en alleen om te trachten te bekomen, dat wat de werklieden van den textiel reeds zoolang hebben. Hun stryd is heel rechtvaardig en'k wensch hun een spoedige overwinning. Ten andere hun eendracht moet hen uu ILi auuyu vei wubuh Slrytl die ze voeren om de zelfstandigheid van UaandereD, moest het tot werkelijkheid komen, zou geen verandering aan hun doen wijze brengen, want Staf De Clorck, een hunner leiders, zegt het zelf. In een gehouden debat met een socialisti sche volksvertegenwoordiger, waar laatst genoemde aan M. Staf De Clerck do volgen de vragen stelde 1. Zilt gü voor landsverdediging in oon kapitalistische staat 2. Wanneer gij voor Vlaanderen volledi ge autonomio zult veroverd hebben, wat zal er uw stelsel zijn Zes maanden diensttijd of zult gü uw le ger inrichten in verhouding met dat der nu- I burige staten j 3. Zjjt ge verzekert in dien Staat-Vlaande- ren de meerderheid te behalen 4. Zal do bevolking er bekomen wat het nu in don staat Belgie bezit, 't is te zeggen - Algemeen Stemrecht op 21 jaar, 8 urenwork ouderdomspensioenen, enz., enz. Het fameuze antwoord klonk Wanneer wij Vlaander ens autonomie veroverd hebben, heeft onze par tij geen reden van bestaan meer Pardaf, en zeggen dat de Fronters zoo ge weldig kunnen schelden, als wij het zelfde beweron I Er worden veel ijdele woorden uitgekraamd; vele beloften gedaan, die men met meent. Zeggen we kortweg, zooals de volksmond Er wordt veel gezeeverd in de wereld Roland De Marès beschrijft twee groote dis cours, in Le Soir van hooge personaliteiten der Fransche Republiek. Deze discours zijn van gewicht, onthoudt het. Ter gelegenheid der wapenschouwing van de zeemacht heeft M. Doumergue, Voorzitter van de Republiek, de volgende belangrijke verkla ring gedaan DAT DE EENIGE AMBITIE DER FRANSCHE REPUBLIEK WAS DEZE VAN DEN VREDE. Op het banket te Parijs der Amerikaansche Kamer van Commerce heeft Poincaré gezegd DAT FRANKRIJK ZICH ALTIJD AAN DE ZIJDE DiER REGEERINGEN SCHAREN ZAL, DIE IMMER HET SPOOK VAN DEN OORLOG VERRE WEG DRIJVEN. Als twee gezaghebbende menschen, zooals Doumergue en Poincaré, zich over iets uitla ten wordt dit door velen als echto waarheid ge- slikt al zegden ze het maar uit taktiek of voor den «form» ter gelegenheid van een feest. Van minderen wordt er zooveel niet geloofd, al is het ook dikwijls waarheid, wat ze zeggen of al meeuen ze het toch oprecht. Dat is 't verschil van de... differencie I Men moet maar iets achter zich hebbeu in de wereld. Is 't niet Nuchtere, verstandige menschen, slaan op die gezegdens al niet veel acht, welke die hooge personages uitkramen. De ondervinding heeft het ons toch ook geleerd, dat dergelijke uitlatingen geen aandacht verdienen. Zelfs handtekeningen onder schoone en vredelie vende kontrakten zijn voor die heeren van geen waarde. De groote wereldoorlog bewees het ons. We zullen voorzeker den laatsten oorlog nog niet beleefd hebben. Want oorlog wordt niet vermeden met schoone frazen, noch met schoone beloften, neen, maar alleen door den ijzeren vredeswil van 't volk. De President der Fransche Republiek spreekt van vrede, ter gelegenheid der schouwing zij ner oorlogsvloot, die zeer versterkt is. Is het nu met meer oorlogschepen te maken, dat er altijd vrede heerschen zal? Zijn taal en zijn daad zijn twee enorme tegenstellingen. Er schuilt een adder onder 't gras 1 De volksmond, we herhalen het, zegt tegen zulke taalZEEVER en 't is zeever ook. Schoon en heilig woord,Vrede. Wat wordt er in uw naam toch gelogen en waarheid ver draaid 1.. 0~"! «*««31. Uu YÜIKUÖ" ding van t syndikaat is het onmogelijk rond te komen. Er moet dus een extra vergoeding kunnen gegeven worden en die Kan maar komen, door den steun van onze werker8bovolking. Ja, 't is wel, de solidariteit zit in ons volk, het steunt mild en alhoewel de sommen die men inzamelt grcot schij nen, toch zouden ze nog moeten verhoo- gen. De heeren bestuurders van 't fabriek rekenen op den honger van hunne sta kende werklieden, door den langen duur. 6 ■Zullen zij erin gelukken, door gebrek door nood, door armoede, de stakers het hoofd in den schoot te doen leggen Zulks mag niet, zulks zal niet want, moest zulks gebeuren, het ware van aard om zy'n terugslag te krijgen in de andere Textielfabrieken, waar eerlijk de con tracten worden nageleefd en er meer loon wordt betaald. De liedjes worden goed verkocht, dit brengt op, en kunt ge het gelooven, het is M. Stobbeleer het liberaal gemeente raadslid, die in de eerstkomende ge meenteraadszitting den Heer Burgemee ster zal vragen waarom hy zulks toe laat. Hy kondigt zulks aan in hun bladje De Liberaal dus bewyzende, dat hy niet beter vraagt, dan de honger in de gezinnen der stakers te zien binnen treden. Beter kan hy niet bewyzen, dat hy den knecht is der heeren fabrikanten. Moge- lyks levert hy er bonzinne ofwel is zulks het middel om er te kunnen leveren. In elk goval zoo zyn politiek mandaat gebruiken, om persaoniyk voordeel, wei dat ware zeor gemeen voor een politieker Ons antwoord hierop moet zyn meer om meer steunen, een liedje meer ge kocht, eon liedje meer gezongen, eene omhaling te meer gedaan, een pintje mia gedronken en het in de stakerskas ge stort. Neon onze stakers zullen van honger niet gaan loopen, onze solidariteit ia groot en zy zal nog vergrooten, naarmate zy duurt, daarvan is ovei tuigd FRIEDERIK. Zitting te Denderleeuw Morgen Maan dag 30 Juli, om 3 i/a ure namiddag DAGORDE Betooging 5 Oogst le Brussel. Onze propaganda. Verschillige. Neen, zulke taal zou niet mogen geduld wor den ter gelegenheid der viering van een groote bewapening. De daad alleen, dut men immer meer en meer oorlogschepen maakt en meer kanonnen, bewnst ten overvloede dat men eerder oorlog ra 't zicht heeft dan vrede. Laat ze maar schermen met hunne defensieve bewapening. Wij gelooven daar niet aan. IV anneer er wapens zijn is er ook middel tot oorlogvoeren als er geen wapens zijn is de mogelijkheid om oorlog te voeren uitgesloten. We gelooven enkel aan vrede, als er geen wapens meer zullen zijn, dus, als ieder land zal ontwapend hebben. Ja, dan komt er bestendige vrede. A. VIJVERMAN.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1