JASPAR KNOCK-OUT Cijfers die beteekenisvol zijn Tegenover hun eigen verklaring MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 34 Prijs per nummer 30 centiemen 19 Augustus 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst OUDERS Vooruitgang en Conservatisme. Ilel 8e KoDgres voor Bond der Opgeëischten Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten P05TCHECK-REKENING Belgische Werklieden-Partij Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 BTelefoon 5 7 2 Wie onpartijdig de gebeurtenissen die zich in den laatsten tijd op politiek gebied afspelen beoordeeld, zal tot de overtuiging zijn geko men dat de Heer Jaspar op zijn laatste beenen loopt als Eerste Minister, en misschien zelfs als Minister. Mijnheer Jaspar is vast en zeker een knappe en begaafde kerel. Hij is door de omstandig heden ook goed gediend geworden. Geduren de de twee jaar dat hij de teugels van het be wind in handen heeft stelden zich allerhande vraagstukken die noodzakelijk voor 't belang van 't land dringend moesten worden opgelost, en waarvoor hij dus gemakkelijk degewensch te hulp kon vinden. Mijnheer Jaspar heeft veel wilskracht, maar hij is zeer zenuwachtig en als de zenuwen te veel moeten werken verhuist de redeneering nog al gauw. Daarenboven heeft hij het gebrek te weten dat hij iemand is en dit zal hem naar den afgrond voeren. Hoe staan nu de zaken Vóór een maand moesten er nog 4 belang rijke begrootingen worden besproken en reeds herhaalde malen jwas er aangedrongen om het Amnestievraagstuk vóór de vacantie af te doen. Met 15 Juli gaan de Kamers gewoonlijk met verlof. Maar ziedaar al met eens daagt Jas par op met zijn militaire wet die eerst in 1931 m toepassing moet komen. Op een drafje zouden de Kamers dit moeten afhandelen. Daar waar de gemengde leger- kommissie 33 zittingen had aan besteed die meer dan 3 maand tijd hadden ingenomen, daar zouden de Volksvertegenwoordigers in een paar zittingen moeten overstappen hebben! Jaspar en zijn hoogmoed had het zoo gewild, maar hij heeft gerekend zonder den waard en nu gaat zijn licht stillekens aan uit, bij zoo verre dat in do wandelgangen der Kamer, zijn volgelingen het niet meer zwijgen kunnen. Ze zijn het beu nog langer te knikken, te kruipen. Nog een omweertje en Jaspar is partensa. Bij den aanvrang der bespreking vraagt Jasparfier als een haan de zittingen te verlengen zonder den duur te bepalen. Hij had er niet eens aan gedacht den Voorzitter te verwittigen. Eerste muilpeer voor Jaspar: De Voorzitter zegt radikaal dat de Kamer haar werkzaamhe den regelt en niet de regeering. Wel is waar moet er gezorgd worden, dat de meerderheid haar programma kan uitvoeren, maar de min derheid heeft ook het recht hare meening dui delijk te kennen te geven. Tweede manoeuver van Jaspar: verschei dene leden der meerderheid hadden zich laten inschrijven voor de algemeene bespraking ze stonden zelfs vooraan op de lijst. Óp 't laatste oogenblik schrabben ze zich op bevel van Jaspar en op de redevoeringen van de socia listen wordt geen gebenedijd woord geant woord. Naderhand komt Jaspar met den Voorzitter overeen de zittingen te verlengen tot 8 uur. Enkele minuten nadien stemmen ziju volge lingen voor een voorstel van de fronter De Clerck om tot middernacht te zetelen. Gezel Brunet, Voorzitter, uit walg voor zulke praktijken stapt het af. Dat is zeker de gevoeligste knak voor Jaspar. Want zie, pas is het gerucht van het ontslag van BruDet gekend, of Jaspar loopt van De- vèze naar Van de Vijvere, naar Poullet, naar Lemonnier, naar alleman, en denzelfden dag Dog komen de onderhandelaars van katholie ken en liberalen aan de socialisten voorstellen terug normale besprekingen te houden. 't Is dus wel dat alles wat was gebeurd anormaal was, want anders moest er niets worden hersteld. De socialisten behaalden hier vast en zeker een schitterende overwinning op parlementair gebied. Maar er is nog meer. Het is geen geheim dat vóór de afreis van den Koning Jaspar stellig had beloofd, dat voor de blijde terugkomst van zijne Majesteit, hij de gestemde legerwet zou hebben aangebracht. Kwade tongen vertellen zelfs, dat de Koning bij de vooraanstaande katholieke en liberale leiders zou hebben aangedrongen, om toch geen ministerkrisis te doen ontstaan binst zijn afwezigheid. Is 't daarmee misschien dat er zoo in de wan delgangen wordt geklaagd en gesakkerd, wijl in het openbaar alles rustig schijnt in de krin gen der meerderheid? Wat er ook van zij, Jaspar zal tegen den be loofden datum zijn legerwet niet gestemd hebben. De socialisten hebben hem hier een voetje gelicht, niet om persoonlijk M. Jaspar te mis hagen, maar omdat ze wilden dat het land be hoorlijk werd ingelicht over de schandige manier, waarop de katholieke-liberale meer derheid bezig is, eens te meer het volk te be liegen en te bedriegen. Dit doel is bereikt. Het volk is in gisting en wie het best ondervindt is wel de Heer Van Cauwelaert, die in eigen middens wordt uit gekreten als een volksverrader. Wat er Jaspar naderhand te wachten staat met de amnestie en de pachtwet zal de toe- komst uitwijzen, maar vast en zeker is het, dat hij die vraagstukken niet zal oplossen naar den wil van 't volk. Ten ware de katholieken nog maals hunne kiesbeloften op zak staken, om der wille hunner eenheid, zal Jaspar allengs- kens zijn matten mogen oprollen. En met hem zal het uit zijn met ieder reaktionnair gedoe. PR. DE BRUYN. Denkt aan heft onderwijs uwer kinderen Welke sihool gaat u kiaen 1 De jaarlyksche vacantie der kinderen loopt stilaan ten einde en elke ouder dient zich do vraag te stellen naar welke school gaan we onze kinderen sturen Naar de katholieke of naar de stadsscholen? Twijfelt niet in uwe keus zendt uwe levelingen naar de stadsscholen. Van nu af zyn pastoors en onderpatoors, noniiekens en kwezels op deD loop om kin deren voor hunne onderwijsgestichten aan te werven. Beloften met de vleet, bedreiging met neriDgroof zyn hunne gewoone argumenten Dearmsten onzer trachten zij te overhalen door een stuk kleeding, door een almoes. Waar al deze middelen falen, nemen zij hunne toevlucht tot laster. Hoe dikwyls hebben zy onze stadsscholen uitgekreten voor broeinesten van misda digers Ouders Z Hebt gij u reeds afgevraagd waarom zy zich zoovele moeite geven om uwe kinderen onder hun gezag te krygen Is het uit liefde voor de jeugd Is het om dat zy overtuigd zyn dat hun scholen onder oogpunt van ouderwijs de stadsscholen overtreffen Niets van dit alles In de jeugd, zien zij niets anders dan de toekomstige steunpilaren hunner afbrokkelende macht. Het onder wijs is voor hun slechts bijzaak Wij geven het toe in een katholieke school kan men leeren lezen en rekenen evenals in eene gemeenteschool. Maar bepaalt de opvoeding der jeugd zich tot leeren rekenen en lezen Wij zeggen neen Lezen, rekenen en schrijven maken htt kleinste deel der op voeding uit. Het zyn slechts middelen die tot de verdere ontwikkeling en volmaking van het kind on- ontbeet lijk zijn, werktuigen by middel van de welke het later zyn geest kan verrijken door te putten aan de bronnen van weten schap en kunst, waarmede de groote den kers en geleerden de wereld hebben ver rijkt. Wat een kind dus vooraf behoeft is leeren denkenredeneeren. onderzoeken het waarom en het daarom van alle dingen leeren onder onderscheiden, in een woord zelf standig zyn, een Man ofVrouw wor den in de volle beteekenis van het woord. Eo dat leert men in de katholieke scholen NietGodsdienst is daar hoofdzaak De hersenen van het kind worden er volge pompt met dingen die het kind niet begrijpt, die het niet begrijpen kan, die het niet kan noch mag onderzoeken, die het moet aan nemen als waarheid, hoe onwaarschijnlijk ze hem ook voorkomen. Zulk onderwijs verstikt in den geest van het kind allen lust tot zelfonderzoek en daarom willen wy het voor onze kleinen niet. De kinderen van burgers en ryken zoo katholieken als liberalen, zitten broederlijk nevens elkaar in atheneas, middelbare scho len en universiteiten, alleen de kinderen der wer klieden worden vanaf hunne prilste jeugd verdeeld en zij dieDiet naar de pijpen der geestelijkheid dansen willeD, worden als toekomstige boosdoeners bestempeld. Waarom Omdat katholieke scholen nooit an der doel hadden dan het kweeken van katholieke kiezers. Dat is de waarheid. En gij weet allen bij ondervinding hoe mening maal de bonden der katholieke wer klieden, als een blok aan 't been ons by on zen strijd tot lotsverbetering belemmeren. Daarom, vaders en moeders, niet geaar zeld Zendt allen uwe kinderen naar de stadsscholen, waar ieders gedacht wordt geëerbiedigd en zij, naast een goed onder wijs zullen opgeleid worden om later wer klieden te zyn, bewust, niet alleen van hun ne plichteD, maar van hunno rechten verkiest Laat niet toe door een uitgestoken aalmoes dat uwe kinderen naar een school moeten gaan waar er gedurig de onderworpenheid, en slaafsche verdraagzaamheid tegen het onrecht de werkende klas aangedaan wordt ingepompt. Verkiest het officiéél onderwijs boven 't katholieke, want het is 't beste. Schoolvriend. Niets is bestendig in deze wereld. Voor al de maatschappelijke instellingen evolu- eeren sterk met den strijd. Beschavingen ontstaan, bloeien en verkwijnen. Niet door bijzondere oorzaken, neen, maar door het langzaam veranderen der tijdperken. Het ware dus ook dwaas oos huidig kapitalistisch regiem als bestendig te aanzien. Evenals de Egyptische, de Grieksche, Romeinsche en de Middeleeuwsche beschavingen verdwenen zijn, zoo zal ook eens het huidig kapitalistisch stelsel ver gaan. Oorlogen en andere gebeurtenissen kunnen dat verhaasten of remmen maar de ontbinding komt er, trots alles. Het is in 't algemeen dwaas zich zoo hardnekkig tegen den vooruitgang te wil len verzetten, zooals vele lieden. Nochtans we kunnen dat begrijpen, daar het menschelijk is. Het oude is im mers zoo innig samengeweven met ons verleden; het wordt beschouwd als goed en heilig; vader en moeder deed het zoo, onze voorouders ook, zegt de behoudsge zinde, waarom zouden wij hetzelfde niet doen Maar men moet rekening houden, dat OUD daarom niet GOED beteekent en dat onze ouders dikwijls niet beter of niet Verder wisten. Wij moeten recht laten wedervaren aan het nieuwe, als 't beter is Hadden wij nu altijd nog eens vast ge- houden aan de vooroorloogsche maat schappelijke instellingen, waren wij, arbeiders, dan beter geweest Zulks is maar al te dwaas, nietwaar Het socia lisme, waarin we gelooven, heeft ons veel nieuwe dingen gebracht maar ook veel beters, oneindig veel. Daarom mogen wij absoluut niet hou den aan het oude maar wij moeten immer ijveren voor het nieuwe, het betere dat meer rekening houdt met den tijd en de omstandigheden. In zijn FAUST heeft Goethe het eer waardig, achtbaar, conservatief element van de maatschappij gepersonifierd in het echtpaar Philemon en Banies, die hun woning niet willen verlaten en doof blijven voor de logica der feiten. Deze knappe oudjes verlangden alleen het recht in tevreden afzondering voort te leve maar het was hun niet gegund. Zij werden tegen hun wil meegevoerd door den geweldigen stroom van vooruit gang- Het pad van den vooruitgang, men zie he/ niet over het hoofd, is bezaaid met lijken van onschuldige slachtoffers, wier eenig onrecht hierin bestond, dat zij reeds lang dood waren toen de menschen hen begrepen. Het onderzoekt alle dingen en be- houdt het goede werd vroeger te veel uit het oog verloren. Onze tijd is verdraagzamer. En verdraagzaam moeten wij zijn. Dit geldt als enkeling, als partij en als samen leving. Conservatieven zijn gewoonlijk fana tieke menschen. In koenen twijfelen over moed miskennen zij de kracht der stroo ming, denken zij den vloed te kunnen stui ten, tot dat deze, zonder erbarmen, alles f t wegspoelt en ook hen Laat u niet vangen door bedreigingen. Gy tj hebt recht uwe kinderen van de scholen te en rlJ*e mensch kan bij het conserva- onttrekken waar zy vroeger heen gingen, j Hsme belang hebben een arbeider niet. om hun te zenden naar de scholen die gij Wie als arbeider conservatief is werkt te gen zijn eigenbelang of toch in 't algemeen tegen het belang zijner klasse. Een vooruitziende arbeider gaat mee met den stroom. Hij vereenigt zich en vangt den strijd aan, met alle moderne middelen, tegen zijn patroon; zijn stem geeft hij aan mannen, uit zijn klasse ge sproten, en in wien hij mag vertrouwen stellen; hij wacht zich wel te doen zooals zijn ouders of voorouders, die uit onwe- tenheid en eng conservatisme het hekken immer aan den ouden stijl hingen. A. VIJVERMAN. Zeer beteekenisvol zyn de cijfers die on langs in ons Fransch zusterorgaan «La Voix du Peuple», blad van de Algemeene Federa tie van deD Arbeid van Frankrijk, zijn ver schenen. Zy hebben betrekking op de uit gaven, in goud-franken, gedaan door ver schillende landen voor net militarisme en de bijdragen die deze landen betalen aan den Statenbond, om den wereldvrede te verzekeren. Hier zijn ze Duitschland Australië Oostenrijk België Bulgarië Denemarken Spanje Finland Frankrijk Militarisme 870.982.000 120.500.000 49.266.ooo 97.402.000 46.178.ooo 80.527.000 720.440.000 77.687.000 1.389.330.000 Groot-Britanië 2.63i.384.ooo Engelschlndie 878.576.ooo Statenbond 1.907.857 596.928 191.604 4o2.2o8 109.782 266.203 903.338 233.438 1.907.857 2.417.129 1.260.714 1.360.OCÓ I.354.OIO 194.955 5i8.u8 399.304 C50.346 583 duizend Italië I.U7.I69.000 Japau 1.080.321.000 Noorwegen 59.581.000 Nederland 2I5.696.ooo Zweden 195.930.000 Tsechoslawakye285.464.ooo Of 9 milliard 896 miilioen goud-franken voor liet onderhoud van be~ stendige legers, en slechts 14 miilioen 673 duizond 797 frank voor het werk van den vrede, namelijk voorden Statenbond. Een keerschend regime kan niet beter ge- kendschetst worden. Dat regime dat alle socialisten van alle landen bekampen iD naam der menschheid en in naam der sociale gerechtigheid. M. POULLET, in den Middenraad van het Algemeen Christelijk Werkers- verbor.d, op Donderdag 19 Juli 11. Aan hen die ons verwijzen naar onze vroegere besluiten zeggen wij Wij heb ben de meerderheid niet en kunnen ir dus ons programma niet doorvoeren dit neemt niet weg dat wy ons program zullen handhaven KAMIEL HUYSMANS antwoordde daarop in de Kamerzitting van 20 Juli M. Poullet zegt dat wij andere voor- waarden hebben. Maar waarom loopt hij naar de vijanden om zich met hen te verstaan Hij kon noohtans tyn pro gramma verwezenlijken met de voor staanders van de C maanden (de socia listen). Wat antwoorden de christen demokra- ten De propaganda der socialisten is komediespel 1 't Zijn niet alleen verradcis, verlooche- naars van hun programma, 't zijn daarbij triestige farceurs. j Verpleegkunde en Sociale Geneeskunde TE AALST op 25, 26 en 27 Oogst 1928, in de Feestzaal van het Laudhuis Plaatsgebrek belet ons hot volledig pro gramma van werkwijze af te kondigen. Hedoch, houden wij er aan de bevolking ten zoorste aan te zetten tot het by wonen van dit zeer belangrijk Congres. Zondag 26 Oogst, is de namiddagzitting vanaf 4,30 ure voor het publiek toeganke lijk, zoodat de Aalstersche bevolking in de gelegenheid wordt gestald de lezingen van den Heer Dr Eyke direkteur van den ge zondheidsdienst te Nymegem en van den H. D' Heymans, direkteur van den gemeente- telijken geneeskundigen en gezondheids dienstvan Amsterdam kunnen by wonen. Zeer warm aanbevolen dus. Wat zyn de werkmenschen tooh nog naief, zegde my een burger deze week Waarom, vroeg ik hem Welnu, hebt ge niet al bemerkt dat ze soms hemel en aarde moeten verzetten, om hunne loonen, op een behoorlijk levenspeil te brengen, dat ze in werksta king moeten gaan, om enkele centiemen meer loon per uur te bekomen, en dat ze zulks maar overwinnen, na, soms, weken stryd te voeren en dan nog ten koste van groote ontbeeringen 1 Is dit geen daad van moed en wils kracht, vroeg ik hem. Zeker, zeker, was het antwoord, maar 'k wil dit niet zeggen ik wil er op wüzen dat ze vandaag in stryd zullen zun,om bun loon te verdedigen tegenover hun patroon, en dat ze zonder veder na denken, het spel van hun heer zullen spe len, wanneer hy hen, soms van een voor deel en dan neg meestal in schyn wil laten genieten. Wat, wilt ge zeggen Kunt ge aannemen, dat een fabrikant het wel meent, met zyn werklieden, wan neer hy op 't fabriek een winkel inrioht, en hen koopwaren zal afleveren, zooge zegd aan den inkoopprys En waarom niet 1 zegde Frlederik die niet gekend was en zich dom liet. In den stryd voor hun loon, kan hy bestatigen, dat er eensgezindheid onder de werklieden begint te heerschen, en die eensgezindheid vreest hy Door een win kel te openen, tracht hy zijn werklieden van hunne coöperatief te houden, die hen ten allen tyde helpt en bystaat en die ge roepen ls, om hen gedurig diensten te bewyzen. Zyt ge oen socialist Moet ge socialist zyn, om de zaken te zeggen zooals ze zyn 1 Men vindt er toch weinigen, onder de burgery, die uw gedaoht deelen. Mogelyk, maar als het witls, dan is het by my wit. Tenez, zyn er geen ny veraars die in hunne fabrieken zieken bonden oprichten Ze zullen er zelfs groote sommen instorten, om do wer klieden te bewegen, er te willen deel van maken en ge zoudt denken, dat dit alles gebeurd, om hun werkvolk genegenheid te betoonen Als ze ziek zyn hen helpen, en als ze gezond zyn, hen uitbuiten I Neen, dat maakt men my maar niet wy's. Weet ge wat ik er van denk Zeg eens. Dat voor de heeren fabrikanten en nyveraars alles goed is, om de werklie den van het goede te brengen. Ze zien eene maoht in den vakbond ze trachten hem te vernietigen of on machtig te maken. Ze weten dat de werkende klas langs coöperatieven en mutuallstlecben weg, de baan opgaat hunner vrymaking en dat mag niet 1 Is 't zoo niet 'k Moest bekennen dat hy klaar zag en 'k betreurde, dat de meeste werklie den, zóó klaar niet zien, als dien burger, want die heeft het by het goede eindje. Vakbond, coöperatief, mutualiteit en politiek, ziedaar de vier wielen van den socialistische wagen, die het arbeidende volk naar de overwinning zal voeren. Dat zou iederen werkman zich moeten vastzetten, in zyn gezonden kop, want dit doet ook FRIEDERIK. AALST Eon Algemeene Vergadering zal gehou- den worden op Zondag 19 Oogst, om 2 1/t uren in het Belfort. DAGORDE 144 Miilioen. Verhooging der bijdragen. Verscheidenheden Wfj kunnen de leden niet genoeg aanzet ten deze Vergadering bfj te wonen, gezien de belangrijkheid der Dagorde. Voor het Bestuur J. STEENHAUT.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1