MET R U S T E MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 35 Prijs per nummer 30 centiemen 26 Augustus 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Wees immer dankbaar ÖntsUmming of,.. Kofeirc Rood Verweer I)e Tanden! rekker Specialist Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten PaSTCHECK-REKENING Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Dagelijks wordt er in de burgersbladen, van welke kleur ook, een ruime plaats ge bruikt, om artikels te laten verschynen te gen de hervormingen en ook wel eens tegen de gelijkheid van politiek recht, waarover de arbeiders nu beschikken. Het moet natuurlek lastig vallen aan de groote finantiemannen, kasteelheeren, ba rons graven enz. niet meer alleen over alle gezag op politiek gebied te beschikken. Het is voor velen dezer monschen niet zoo ge makkelijk zich aan te passen aan de nieuwe tijd zy kunnen maar nog niet begrijpen dat zy hebben moeten afstand doen van hunne politieke voorrechten. Het was tijdens de regeering Vandervelde Poullet, dat de hervormingen het hevigst zyn bestroden geworden, en elk herrinnert zich nog hoe niet enkel in politieke bladen, maar ook en wel het meest in de finantie- bladen dag aan dag aanvallen verschenen op den achturendag, opds maatschappelijke verzekeringen, op de pensioenen, op de loo nen, dewelke volgens deze bladen to hoog zyn. Onze organisatieën, en de vertegenwoor digers der arbeiders, de socialisten in het parlement, zyn steeds flink opgetreden om de veroverde hervormingen te verdedigen en dank aan de eenheid in do Belgische Werklieden party hebben wij kunnen belet ten dat dez6 hervormingen aan de arbeiders werden ontnomen. Maar de burgersbladon ,de tegenstanders van het arbeidersrecht hebben niet ontwa pend en alhoewel hun pogen tot hiertoe vruchteloos was, hebben zij het niet opge geven. Zy weten dat om terug meester te worden in ons land, heel alleen meester op politiek gebied, het Algemeen Stemrecht hen in den weg staat. De ouderen herinneren zich nog de strijd voor het Algemeen Stemrechtherinneren zich nog Borgerhout, Roux, Leuven enz. en weten dat de burgerij niet heeft terugge- deicst voor bloedvergieten, om aan de arbeiders zoolang mogeiyk politieke mede- zogginschap te ontzeggen. En 't is omdat de arbeiders bewezen heb ben van het algemeen stemrecht gebruik te kunnen maken om meer invloed in het par lement te bekomen, door oen sterke ver tegenwoordiging der socialistische party in Kamer en Senaat, dat de reaktionairen nu zoo het parlementarisme bevechten. Door hunno economische macht, door dat zo nog de volledige meesters zyn van alles wat er noodig is om te kunnen voortbren gen, van het bankwezen, van fabrieken enz. heeft de bezittende klasse nog steeds een zekere oppermacht tegenover de arbeiden de klasse, maar hebben de arbeiders reeds weten zedelijke en stoffeiyke verbeteringen te veroveren, dank de politieke medezeg gingschap. En omdat de machthebbers weten wat do politieke macht beteekent, omdat zy steeds over deze in den broodsten zin moge iyk hebben beschikt en zo steeds gebruikt hebben om do arbeiders in minderwaardig heid te houder, zyn er volen onder hen, die hot in hunne bladen wol eens neerpennen boe zy bet algemeen stemrecht verwen- schon. Na tien jaren, dat het algemeen stem- recht in voege is, wordt 'het voldoende j bewezen dat degenen, die voor ditR. cht j hebben gestreden en geofferd wei begrepen hadden dat hot een der beste middelen was om de arbeiders toe to laten met moer kans van lukken hun stryd voor ontvoogding voort te zetteü, wat zoggen we, om toe te laten aan de werkers hunne volledige vrij making voor te bereiden. Eq het belang van het algemeen stem recht voor het verwezenlijken van ons Ideaal ontgaat niet aan de kapitalisten. Zij merken wel, zy voelen het wel, want al wat zy hebben moeten toestaan daardoor aan do arbeiders was ten koste van hun voorrech ten. Wy moeten er voor zorgen dat do wor kers het groote belang van hun politiek recht meer en meer begrijpen. Wy kunnen niet genoeg de toestanden van vroeger, toen de arbeiders als volledig onmondigen in hun land werden behandeld, vergelijken met de toestanden van heden. Wy kunnen niet genoeg wyzen op de wel doende veranderingen, dewelko er geko men zyn in het leven der arbeiders, dank hunne grootere politieko invloed en hunne sterko syndikale organisatie en het is ook het beste middel, door te wyzen op de be- komen uitslagen, door met foiten aan to toonen dat de veertigjarige stryd der wer klieden party niet nutteloos is geweest, om ons zelf te overtuigen dat do toekomst aan het socialisme is. Wy weten het genoeg, de arbeiders heb ben nog vele grieven en hun bestaan is wel nog lastig en bijzonderlijk do toekomst is nog voor hen niet voldoende verzekerd, maar door de stryders van vroegere jaren is hen het wapen ter hand gesteld, te zog- gen 't stemrecht, om te zorgen dat in de Ka- j mers er eeno meerderheid komt, dewelke zal zorgen voor degelijk ponsioen en meer- dere sociale werkeD. i Wy weten het, er is nog veel te doen op gebied van onderwysde maatregelen te j nemen voor de do gezondheid der arbeiders J iu de fabrieken on werkplaatsen moeten nog veel verbeterd worden, do vrouwen en kinderen worden nog te veel uitgebuit, maar het verschil met vroegeren tydis groot en als wy willen, als de arbeiders hun plicht begrypen, als zij meer en meer de eenheid verwezenlijken in hunno klasse, komt er een dag dat zy niet enkel politiek maar economisch vry zullen zyn. Hot is omdat de bezittende klasse weet dat de socialistische bladen aande arbeiders het noodige bewust zyn van hunne macht en recht verschaffen, dat zy al doen wat mogelijk is voor de verspreiding van de bladeE, ten dienste van 't kapitalisme. Het is omdat zy weten wat door de toenemende macht van de socialisten de werkersher- voriningen uitbreiding moeten nemen, dat hunne bladen dag aan dag de socialisten bekampen door alle middelen, zelf3 wei met oneerlijke. Nooit zal de kiesstrijd moeilijker en har der geweest zyn dan de komende; nooit zyn wetgevende verkiezingen van grooter be lang'geweest dan deze van 1929. Bereiden wy doze voor door meer en meer te helpen aan de verspreiding van de socialistische bladen. De katholieke en liberale bladen beoogen niet anders dan verdeeldheid t® brengen onder de arbeiders stellen wij onze bladen daar tegenover. Elk helpe om meer en meer lezerg voor het blad Vooruiten ook voor ons weekblad Recht en Vrijheid aan te winnen. 0. DE NAUW. Menigmaal werd er heftig by de kamera den aangedrongen, en dit by monde en by geschrifte, om toch hun kinderen naar de officiëele scholen te zenden. Volen beantwoordden dien oproep omdat ze redeneerden en de zaak verstonden. Anderen nochtans lieten zich onverschillig omdat ze zich zelfs do moeite niet gaven do zaak eens rijpelijk te overwegen ofwel om dat zo het belang ervan niet begrepen. En is er werkelijk zooveel aan gelegen dat een bind van socialistische ouders op eeno stadsschool en niet op eone aangeno men©- of vrije katholieke school moet te loeren gaan Ware het niet dat do zaak zoo ernstig is, we gaven ons zooveel moeite niet om einde lijk een bevredigenden uitslag te bekomen. Ware dit geen zoo gewichtig levensvraag stuk, de katholieken schermden niet zoo heftig met de leuze aan ons do schoone ziel van kind 1 eD de aangenomen© en vryë scholen rezen niet in zoo groot getal als tooverslag uit den grond op om de offi ciëele scholen tot een stryd van leven of dood te verplichten. Nogmaals vragen we dringend aan al on ze goede kameraden eonstondjeto willen nadenken na deze korte regelon aandachtig te. hebben gelezen, om dan de handen uit do mouwen te steken en zwaargoladen wagens kinderen naar de officiëele scholen te stu wen. Wat is een officiële school 't Is een school waar het kind buiten de wetenschap, in het jr-udig hart de kiem w ordt gelegd van eigen 1 iefde, van persoon lijke zelfbewustheid met vryheMsbetrach- tingen broederlijke gelijkheid, alsmede de kennis op doet van solidaire verplichting en recht als waardig lid der maatschappij, anderewoorden, waar het als enkeling den weg wordt gewezen om nuttig to zyn voor zich zelvon, voor zyn broederen voor de gansche samenleving. Wat is een katholieke school 't Is een sohool waar men gedurig spreekt van plicht en onderworpenheid, waarde vrijheid van gedachte wordt gedoofd, waar den geest der kindoren met velerlei onver klaarbare en uitzinnige stelsels wordt ver stompt en waar men hot Socialisme ten stelligste en uit alle kracht veroordeelt. Zet u eens voor eDkele minuten by uw kind in zoo een klas, en de onderwijzer is aan 't zedespreken en verteltde gewillige armoede is een schoone deugd en wie socia list durft zyn is een duivel voor de hol 1 Hewel, kameraad, zou het bloed u niet doorgansch het lyf aan 't bruischen gaan? Zoudt ge niet seffens uw jongen by de hand nemen en vluchten als waarts ge daar met besmettiDg van pestziekte bedreigd Wat zegt gy van een werkman die onver schillig blijft voor 't socialisme Dat hy ofwel ongeletterd of stomp is van geest ofwel niet redeneeren wil of kan, of wel liever slaaf is dan vry mensGh. Maar gy, die als goede socialist, onver schillig uw kind naar do katholieke school zendt, zondigt evenveel, omdat ge weet dat daar de vrije uiting vau uw princiepen wordt g( smacht en dat daar in 't hart van uw kind een vergif wordt gelegd dat dienen moet om uw heiligste rechten te doodon. De gewezen Minister Destrée, do groote wijsgeer en opvoeder van onzen tyd, voer de het verplichtend onderwys in tot heil, niet van den ryke die vooraf do noodzake lijkheid ervan begreep, maar van don arme die meestal van dit kostelijk pand verstoken bleef uit oorzaak van gebrek en ellende. Vole werklieden begrypen en bespeuren reeds de hee.lzamegevolgen dier instelling voor de werkende klasse. Maar later, veel later nog, wanneer het volk zal onderlegd zijn in de wetenschap, wanneer het de in gewikkelde vraagstukken van 't sociaal le ven door eigen redeneerkracht, zal ver staan en zal weten op te lossen, dan zal do naam van dat genie in zake opvoeding en onderwys in gulden letters in de geschiede nis gebookt staan en zal do werkende klasso met volle teugen van het weldoende sap de zer heerlijke vrucht, gedijd door verpüch tend onderwys, drinken. En zyn langs stoffelykon kant de voordee- len dezer instelling onschatbaar, zo zyn het niet minder langs zedelyken kant. Het socialisme is geboren om door vreed zame middelen aan eiken enkeling het ma ximum genoegen en welstand op deze we- r.ld to doen geworden en den barbaarschen oorlog van het monschdom af te weren. Het verplichtend onderwijs zal het socia lisme daarin een kostelijk hulpmiddel zyn. Onbekend maakt onbomind zegt bet spreekwoord en wie de smakelijke noot wil oten moet dio eerst ontdoen van dop en schelp. Niets zonder moeite 1 En opdat het volk kunne redeneeren en ouderscheid ma ken tusschen plicht en recht heeft Gezel Destrée het verplichtend onderwys inge voerd. Langs zedelyken kant nog zit de wet over verplichtend onderwys zoodanig nuttig in een, dat het geroepen is om op vroedzamo wyze de officiëele school te beschermen en in leven te houden. Inderdaad is oen socialistisch vader niet zedelijk verplicht de officiëoleschool voor zyn kind te verkiezen Zou hy liet durven begaan zyn lievelingen to zenden naar een midden wasr een genie als Destrée in do donkere duisternis veroverde geschoven, waar de, door socialisme, wordt groote voordeelen voor de werkende klasso worden miskend en waar alle basis voor socialistische nederzetting wordt bedolven? Socialistische huisvader, bedenk wat ge vroeger waart, wat go nu zyt en wat uw Da- geslacht worden moet met behulp van't ver plichtend onderwys U door den grooten ka meraad Destrée geschonken en gonoten in oen school u door hem zeil aangewezen Bedenk dat Destrée, belangloos, vele uren on dagen van zyn leven heeft gesleten om oen wet te scheppen, ingewikkeld en moei lyk, uit loutere menschenliefde, enkel tot heil van de werkende klasse en der gansche samenleving Werklieden, werpt de ryke vrucht u zoo mild gocdhart'g en liefdevol toegestoken niet achteloos noch onverschillig van u weg maar zegt en kust de hand van een rijken zaaier, die niet zaaide voor zich zelf maar die zaaide eerst en vooral tot heil van den werkman 1 Aalst, 21-8-28. Onder deze fameuze houding willen de Kristen-demagogen ofio Groenkruisors het hun lezers diets maken, dat zy hun kiesbe loften niet verloochenen, en de verwijtingen hen naar het hoofd geslingerd door do so cialisten betreffende do militaire beloften, bij de bevolking eenslechtonthaal genieten, j Tiens, tiens Hot is nochtans een publick I geheim, dat het er al moer dan éénmaal heeft opgezeten 1 Hoorden we niet de hardste scholdwoor- den naar het hoofd slingeren van M. Van Cauwolaert die ons dunkens toch een hunner voorname leiders isop hot kon- gres van do katholieke Vlaamsche Lands bond te Gerit gehouden En als nu de rlweeperige opstellers van Ons Volksblad meenen dat dergelijke voorvalletjes zonder geweldige gesprekkon by onze b- volking doorgaan ons ook goed, maar, we zullen eers het verkeerde bewij zen, en hiervoor niets gaan zoeken dan by bun eigen vrienden. WAT VERWIJTEN HUN DE VL. OUD STRIJDERS 't Is eon bittere pil welke do lïristen-de- mocraton hiervan to slikken krijgen, en vermits ze van hun vrienden komt, inoonon we dat deze op zyn zachtst wordt toege diend. ZIEHIER DE BESCHULDIGING 1. De Kristenen hebben in de Loger-kom missie, de militairen den baas gelaten. 2. De Kristenen hebben volledig de Cliris- tolijke Leering Gy zult niet dooden on Gy zult uwen ovenaaste beminuen ver loochend, door 't militarisme te helpen. 3 Dank de slaafscho onderworpenheid der Kristen3n, is er geen diensttydvermiDde- ring bekomen. 4. Door hun verraad zal deeerste zoon van elk gezin 12 of 13 maanden moeten dieneD. 5. De wedoroproepingea zyn door hen vermeerderd. 0. Dank hun verregaande naïveteit, hebt ben zy zich laten op flessclion trekken, me den onbeschaamden overmoed van de Broc queville toe to laten, zyn gekamou- lieerde boerenbedrog voor gangbaro munt te laton doorgaan, en aldus den aap te hou den met de bevolking. 7. Ze hebben een schaamteloozo foppery gepleegd met de zoogezegde gewestelijke indeeling. 8. In tyd van oorlog zullen weeral do Vlamingen worden geslachtofferd. 9. De dekking, die ze als hoofdveroischte aanzagen, en nu do zes maanden daarom vorwierpen,is omgezet in een echtofoppery. 10. Ze brbben hun toestemming gegoven om oen verdedigingslijn in te richten, welke 3 miljard zal kosten, en aldus de to zware lasten onzer bevolking komen verhoogon. 11. Bestendig stuwen naar overdreven en onnoodige militaire uitgaven, om hun mi- nistorsfrak te behouden. 12. In 't algemeen de veelvuldige en op rechte Vlaamsche eischen verraden. 13. Volledige onderworpenheid onder alle oogpunten, om hun slaafschheid to kunnen toonen aan de reactie. Dat alles wordt de Kristen democraten naar het hoofd geslingerd door do Vlaam sche Oud-Strijders, waarvan de overgroot© meerderheid katholiek zyn. Dat alles kan nog al tollen, en dan komen de Groenkruisers aandraven met dingen die ze zelf Diet gelooven, maar meenon door hun goed geloovige volgelingen deemoedig te zullen geslikt worden. Ah heeren Groonkruisers, go deDkt dat het van wege do socialisten koleire is Glad mis, waDt de aangehaalde feiten be treffende uw verraad tegenover het kie zerskorps in zakomilitairendiensttyd wordt hierboven bevestigd door uw boezemvrien den do VI. Oud-Strijders Dat zyn nagels mot koppen. We weten bet, uwe demagogie gaat zoo ver met lougons uwe misdaden to verrecht vaardigen, en juist daarom meent u in plaats van te antwoorden of.... te bekennen, te moeten schelden. Meer nog: volgens de beweringen van den naamloozen huichelaar, zyn do socialisten de verraders en in de eerste plaats Vander velde. ZIEHIER HOE ZE DIT UITLEGGEN Vandervelde zegde immors in de Kamer- zitting van 19 Juli Was hot weerom to doen geweest, den diensttijd terug te brongen op 8 maanden en de andere her- vormingen te laten rusten tot in 1981, eone overeenkomst met de socialisten zou mogelijk zyn geweest ANDERS GEZEGD: do socialisten zou- den in die voorwaarden geredelijk den zesmaandeDdienst hebben geloochend». Neon, heoron volksbedriegers Vander velde en mot hem gansch de Socialistische Kamorgroep, voelt maor al te w*l, dat er van al uw gezwets van diensttijd vermin dering niets in huis zal komen, maar wol integendeel: vermeerdering van diensttijd En verhoogingvan ettelijke millioonen voor het militaristisch monster dank Uw verraad! en Vanderveldo wil alle pogingen in 't werk stellen om tot den volksoisch van 6 maan den le komen. ON MI DDE LIJK ALS GE WILT Werpt eens "uw slaafschheid af, toont eens uw eigen-ik lieeren Kriste nen, en dan zullen we eens zien of de 6 maanden er niet zullen komen. Gij en gy allé^D zyt en blijft do verra ders, én dit onder de oogen van gansch de bevolking. En wo voelen uw schrik voor do komende afrekening. Uw verdiende straf ontwijkt gy niet, trots alles A. B. Alle afdeelingen van het Arr. Aalst moeten dringend vergaderen in de kortst mogelijken tijd. Er is werk op de plank 1 't Is den jonggezel Max, burgomoester van Brussel, die het iniatief hoeft geno men aan de Wetgevende Kamers voor te stellen, aan da gemeontelyke overheid de macht te gaven, het sluitingsuur dor herbergen vast te stellen. Ten huidige dage ia hot de herbergen verboden, langs wettelijken weg, langer epen to bly ven dan tot één uur 's nachts. Do brusselsche herbergiers zyn daarop govallcn en hadden besloten by do terug, komst van den Koning nu op rtig in Congo eeno algemeeno staking de- herbergiers uit te roepen, 'tis te zeggen tot het sluiten hunner herbergen dien dag over te gaan. Zij hebben daar nu van afgezien, en het sobynt dat Minister Jaspar, hen zou beloofd hebben, het wetsontwerp van M. Max, liberaal, te doen stemmen. i M. Jaspar is katholiek chef der regoe- ring, M, Max, liberaal, zoodat we zonden kunnen veronderstellen dat er een ak koord is gesloten tusschen dio twee par- tyën, op dit gebied. Maar M Jaspar is ook Voorzitter van den anti Alcoolbond en dezen bond komt zich heftig te verzetten tegen het voorstel van M Max. Dien bond eischt, dat do herborgen gosloten zouden biyven om één uur. In do Kamer heeft M. Max reeds go- probeerd een voorrang te bekomen voor zyn wetsontwerp. Hij is wandelen ge zonden, hclgeen bowyst dat er geen meerderheid is voor zyn voorstel. Wat zal M Jaspar doen 1 Als hy do brusselsche herbergiers geen vodden wys heeft grmaakt, moet hy van zijne macht gebruik maken, om toeiseb- en dat het wetsontwerp Max, eerst en vooral aan de dagordo wordt gestold. Hy' doet het niet, dus bedriegt den boer. en de herbergiers zullen met een belofte wandelen zyn gezonden. Dit zuilen zy woldra ondervinden Het is overigens de gewoonte by de katholieken, die uitgaan van de meoniDg: veel beloven on weinig geven, doet do zotten in vreugde leven. Wil dit zeggen, dat wy socialisten ge neigd zyn de sluitingswet af te schaffen? In 't geheel niet, want ons dunkt, dat het om één uur, hoogen tyd ie, dat men naar zyn bed gaat, want 's anderen daags moet or gewerkt worden. Zy, die om één uur hun goesting niet hebben, zyn menschen die op een slech ten weg zyn, en ons doel is elk op den goeden weg te brengen. En die edele taak, is de taak der socia- iisteD, die hierom de genegenheid heb ben van al de vrouwen, van al do moe ders, dat weet FRIEDERIK. Drie boeren dio binst den oorlojf voel geld gewonnen hadden, besloten na don wapenstilstand samen een reisje naar Brus sel te doen om zich daivr eens goed to ver maken. Op geld kwam hot er immers niet op aan; ze hadden er zooveel dat ze met beide knieèn op het scheel van don koffer moesten duwen om hem toe tokrij- gon. Als die landelyke trio nu in Brussel wat rondgeslenterd had, zochten ze naap hun hotel, waar zo eonigo dogen zouden ver bleven. Na liet ledigen van eenige fijne consom- iq^ties vooldo één der dno boeren zich pynelijk gestold inden mond. Eon razende tandpi,j:i welke hem zoo in eens overviel. Zyu moed was tot in zijn schoenen gezon ken, terwijl hy mompelde Voor 'nen keer dat we samen naar Brussel zyn geko men om ons goed t' amuseeren, dat moost or nu nog bij komen. I)e tweo andore vrien den bezagen don tandpljnlffdor met meewa rig gezicht en riepen don baas van 't hotel, dio onmideliyk by hen kwam. Do patroon was gedi. nstig hy had immers bemerkt dat zijn bezoekers veel geld had den en dat ze in zijn hotel eenige dagen gingen vertoeven. Hy sprak op raadgoven- den toon maar Mijnheer, waarom laat ge dien tand niet trekken dan is de pyn toch aanstonds gedaan. Ja, antwoordde den boer met triestig gezicht, ik heb my nog 'nen tand laten trekkon, maar dat doet toch zoo zoer. Do i

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1