Zooveel Jaren Behandeld als Bastaard Bij en rondom ons MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 36 Prijs per nummer 30 centiemen September 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Wat is de Krislene Demokraiie Arbeidersschool. Goedkoope Woningen Om den menschelijken nood te verlichten. Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENING Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Heden doet ons weekblad Recht en Vrij heid heel;waarschijnlijk, voor de eerste maal zyne intrede, in een aantal Sociali stische gezinnen van ons arrondissement. Ik zeg Socialistische gezinnen, omdat het niet begrypelyk, niet verklaarbaar is, dat een -Socialistisch weekblad, oen bestaan hebbende van 25 jaren, tot heden nog niet door alle gezinnnen, gelezen wordt, die deelmaken van de Socialistische party. Heb ik dan niet het recht te zeggen, dat Recht en Vryheid, reeds zoolang als een bastaard is behandeld Recht en Vryheid, is het eenige Sociali stische weekblad van ons arrondissement. Het is gesticht door de Socialistische par ty van ons arrondissement, met de gelden van alle socialistische groepen, dus van al onze socialistische gezinnen en nogthans wordt het nog niet gelezen, door al dezen die het helpen betalen en voor wie het al den tyd van zyn bestaan in de bres is ge sprongen ter verdediging van zyne politie ke en economische rechten. Ik vraag het u in gemoede is het redelijk uw eigen kind als bastaard zoolang behandeld te hebben Heeft dit blad dit verdiend Wat heeft het u misdaan Is het aan zyne kinderlijke verplichtingen te kort gekomen In 't geheel niet, maar veeleer zyn het de ouders die hun eigen kind, hun helper, hun verdediger, niet hebben geholpen. Inderdaad, toen ons weekblad gesticht is geworden, dan hadden de werklieden geen algemeen stemrecht, geen ouderdomspen sioen, geen achturen werkdag, geen rech ten, maar zware plichten. Heeft Recht en Vrijheid niet steeds zijne kolonnen wagen wyd opengezet om de rechtvaardigheid, de eer lijkheid voor de stembus van alle belgen Ais het er op aankwam, de noodzakelyk- heid te pleiten van het toekennen van een behoorlijk pensioen voor onze afgesloofde ouderlingen was het weeral niet, uw eigen weekblad die deze heilige taak op zich nam en er veel toe bijgedragen hoeft, om het ouderdomspensioen eene werkelijkheid te doen worden? Was den, Achfturigen-werkdag niet, om zoo te zeggen het ideaal van onze werklieden Heeft Recht en Vryheid niet bestendig aangedrongen, onophoudend geyveid, ge durig aangeklaagd, den te langen werkdag die onze arbeiders te tobben hadden Hoe heeft Rechten Vrijheid niet te kam pen gehad tegen de bladen der burgerj, en zelfs tegen deze der Christene-democraton, wanneer on sgeliefd weekblad den Achturen- dag verdedigde, terwijl de mot-socialisti- bladen met onzen eisch spotten en schreven, dat de socialisten eischten Acht uren gapen. Acht-uren slapen. Achturen wandelen gaan En zijt ge om uw dagelijks brood to verde digen, nooit in werkstaking moeten gaan Neen dan zyt ge een gelukkigen vogel, maar het overgrootste gedee lte onzer Socia listische vrienden, zal zich reeds en mis schien wol meer dan eens zich te meten ge had hebben, met hun patroon 'tzy voor be tere workregeliug, 't zij voor hoogere loo- nen en Recht en Vrijheid zal altijd aan uwe zijde hebben gestaan, altijd de verdediging uwer belangen op zich hebben genomeD. Moest er steun bijeen gebracht worden, om den strijd te kunnen volhouden, 't was weeral in Recht en Vrijheid dat den oproep gebeurde, dat de zetten ingelascht wierden, hetgeen he den nog altijd het geval is. En als wo onze Ziekenbonden hebben ge sticht en met onze eigene centen, eene kas hebben gevormd om in geval van ziekte, geldelyken steun te worden uitgekeerd om de geneesmiddelen en hulp van den dokter te bekomen, dan hebben we terecht geijverd opdat de openbare besturen hieraan gelde- lijken steun zouden hebben verleend, en we zijn er ten volle ingelukt. Op dezen oogenblik worden er subsie- dieën gegeven, door de meeste gemeente besturen, provincieradenen regeering. Zeg, mag Reoht en Vrijheid zieh met Heft pluimken nieft ftooiën aan die propaganda een stevigen duw te hebben gegeven en de meeste mandataris sen van de noodzakelijkheid van dien eisch te hebben overtuigd En als dit alles nu waar is, en Rechten Vryheid er zich mag op roemen, in de frrootste mate van het mogelijke aan dit al- es mede geholpen te hebben, waarom zyn er dan heden nog socialistische werkersge zinnen die dit blad niet lezen 'tls onverklaarbaar, 't is onbegrijpelijk. Groofte bespapingen Ten andere, indien nu Recht en Vryheid in elk socialistisch gezin binnen kwam, welke besparingen zouden onze bonden niet kunnen doen Bij algemeeue vergaderingen, waren er geene uitnoodigingen meer te drukken en te verzenden by veranderingen aan do reglementen, wierden die opgenomen in ons weekblad bijdragen en voordeelen konden insge lijks besproken en openbaar gemaakt wor den, en dit alles kosteloos, hetgeen nu zoo duur kost, ©m het aan de leden te laten ken nen. Welnu, in een aantal socialistische gezin- nep, zullen we ons weekblad Rechten Vry heid een drietal wekeD kosteloos laten be stellen. Wy doen dit, omdat ze zich een gedacht zouden kunnen vormen over den inhoud en de waarde van hun eigen blad en in de hoop dat ze zich zelve zullen verplichten het dan ook wekelijks te koopen. Eerst dan zullen wede overtuiging heb ben, dat Recht en Vrijheid niet meer do «bastaard» is, maar eindelijk de «lieveling» der werkersgezinnen is geworden, iets wat by sedert jaren had moeten zijn. NICHELS ALFRED. Op die vraag passen vele antwoorden; die verscheidene bepalingen kan men aan «kri- stene Demokratie» geven. De schakeering der katholieke party spruit voort uit den draag der omstandig heden. De kristone Demokratie is eene nail- perij van het Socialisme. De vooruitziende katholieke leiders za gen indien ze niet van taktiek verander den en geene plaats lieten aan wat volksge zindheid in hunne rangen dat de kristene arbeiders ook langzamerhand de socialisti sche gingen vervoegen. Van den anderen kant waren er ook katholieke strijders, die toeh niet meer akkoord konden gaan met het oude katholicisme en gaarne ruiten ver brijzelden in het oude gebouw. Door dien tweeledigen drang werd dus de Demokratie bij do Katholieke geschapen. Hierin Aalst noemt men dat het Groen- kruis. Wellicht na men hier de leiders der Kristene Demokraten nog graag een takje meê want het groen herinnert ook nog aan demokratie 1 Een zuivere rol kan de Kristene Demo kratie nooit vervulleD, daar ze niet vry staat en gebonden is aan het oude klerika lisme. Staat een VaD Schuylenbergh buiten den invloed van Moeyersoen Handelt by vrij Hierop zal niemand bevestigend antwoor den. En de Groen kruisers in den gemeente raad... omknelt zo Moeyej soon niet in zojn ijzeren vuist? Wat hier gebeurt, heeft ook plaats in andere gewesten. Wy moeten maar aan dachtig do werkzaamheden van 't parle ment volgen, om oen juist idee te hebben van do waarde der Kristene Demokratie. Alles is wolkom by die mannon Vlaamsch- gezindheid, Syndikalisme, Coöperatie, zelfs radikalisme. Doch dat alles blyft gewoon lijk masr by schyn, bij caricatuur niet ge- gemeend is het niet, absoluut niet. Menig jong geestelijke of student vindt zyn ideaal in de Kristene-Demokratie en droomt van door haar en met haar eons de wereld te hervormen. Op rijperen leeftyd zullen ze alleu moeten bekennen, dat zulks zinsbegoocheling was. De arbeiders zijn te beklagen, die bun hoop en vertrouwen stellen in de Kristene Demokratie. Alles wat men er aanbesteedttijd en gold is gansch nutteloos. De Kristene Demokratie, zult go mij zog gen, kan zich ook een verheven doel stellen, namelijk het demokratiseeren der oude katholieke partij. Maar daarin zal ze niet gelukken Zy staat zelf heelemaal onder de voogdij der ouden. Poogt ze een stap verder te gaan, dan haar toegelaten iser wordt halte-lh geroepen. Beloven, dat mogen de Kristeno-Demo- kraten maar zij mogen niet, in 't parle ment, hunne beloften volbrengen op bevel der oude katholieke leiders. Neen, de Kristene Demokratie heeft geen vasten grond ze is en blijft eene negatie. A. VIJVERMAN. Weeft gij 'ft el Als op gebied van onderwijs, zoowel als op gebied van bestuurlijken aard, de Vlaamsche bevolking ten achter is tegen de Waalsche, is dit alléén ta danken, dat de Walen wat slim mer hebben geweest als de Vlamingen met.... voor de Liberalen te kiezen Dit wordt ge schreven in De Liberaal van 26 Oogst j. 1. Valt niet omver zulle, lezer oflezeres. De snul die dat neerpelt heeft wel willen be duiden, dat de Waalsche bevolking voor de Socialisten heeft gekozen. 'ft Hebben de Socialisten gedaan In De Volksstem van Zondag 26 Oogst j. 1. verscheen een redevoering uitgesproken door M. Houtart, Minister van Finantieën, betreffende allerhande finantieële verrichtin gen en.... belastingen, gehouden in de Kamer van Handel en Nijverheid te Verviers. 't Slot van zijn rede was de Socialisten hebben zich herhaalde malen verzet tegen ontlastingen die ik meende in te voeren voor fabrikanten en nijveraars. Ziet ge wel, schrijft De Volksstem triom fantelijk 't zijn altijd de Socialisten, die zich verzetten tegen de vermindering van lasten voor de Middenstanders. 't Schoentje wringt hen daar niet, onnoozele of beter gezegd, slimme schrijvelaar van De Volksstem Dat M. Houtart eerst eens zorgt om de lasten der arbeidersbevolking te verminderen, de Socialisten zullen zijn werk niet dwarsboo meD. Maar 't gaat niet hé 't Moet voor de man nen met de brandkast zijn. Roede Militie. Wie zich socialist noemt, laat zich in schrijven bij het Rood Verweer Ze durven nïeft. We mogen de regeering niet doen vallen, zeggen de liberalen, want dan zou er Kamer ontbinding komen, en.... we zouden stemmen verliezen, en.... ons getal is al zoo klein □e bijgevoegde pensioenen va>a Joseph Wauters. Tijdens zijn laatste ministerschap in het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, heeft de socialist Joseph Wauters, de pensioenen van de ouderlingen verdubbeld, door aan het vroeger bedrag ioo percent bij te voegen. Het Socialistisch Kamerlid, pgt. Dujardin, drukte daarom onlangs zijn spijt uil tegenover minister Heyman, (den kristen-democraat bij uitstek) dat nog vele onzer goede afgesloofde ouderlingen die in miserie verkeeren, wachten op de bijgevoegde vergoeding. Geen wonder 't Geldt immers arme drommels. Fen doode beweging die heft wel sftelt. Door onze tegenstrevers wordt menigmaal gezegd dat de socialistische beweging dood is, of beter dat ze tot ondergang gedoemd is. Waarop ze zich steunen, om zulke slagwoor den de wereld in te zenden, is zoo belachelijk en dom als men maar denken kan. Een beweging als de onze maakt een brood schrijver nog zoo gemakkelijk niet dood. Ik weet niet of die menschen in onze dag bladen het Verslag van den Secretaris der Soc. Internationale zullen gelezen hebben. Als ze dat gedaan hebben zullen ze wellicht niet zoo gemakkelijk meer praten over 't failliet van de socialistische beweging, want daarin kunnen wij lezen, dat bij de soc. Internationale 6,6oo,ooo leden zijn aangesloten, uit landen waar normale organisatie is. Het socialisme telt bovendien meer dan 25 millioen kiezers. Een vijfde deel van alle parlementsleden der wereld zijn socialisten. (1181 soc. kamerleden op 6176 in de wereld). Zooals men ziet is het een doode beweging die het wel stelt en waartegen nog menig pen- nekrabbelaar zijn kop zal te pletter loopen. ïoor wanneer Stilaan raken we in 't volle vuur van den kiesstrijd, en nog is niet er gedacht om finantieën te verzamelen. Denken de Besturen onzer aangesloten groe pen van heel het Arrodissement Aalst, niet dat het tijd wordt om een toelage te stemmen voor het Kiesfonds Wie neemt het eerst een goed besluit Vlaamsche Zittijd 1928-1929. Het bestuur der Arbeidersschool houdt zich voor 't oogenblik bezig mot de aanwer ving van leerlingen voor het schooljaar 1928-1929. Dat schooljaar vangt op 24 Sep tember e. k. aan het duurt tot half Juli 1929. De organisaties die uit een of andere oor zaak niet in het bezit mochten gekomen zyn van het rondschrijven betreffende de aanduiding van leerlingen, gelieven er het bestuur kennis van te geven er zal hun onmiddelyk een exemplaar toegezonden worden. Om als kandidaat-leerling in aanmorking te kunnen komen moet men voorgesteld worden door een organisatie die aangeslo ten is bij de Belgische Werkliedenparty, of by de Syndikale Commissie, of bij het Bel gisch Bureau der Samenwerkende Maat- schappijèn, of by het Nationaal Verbond der Socialistische Mutualiteiten. Er wordt in goen geval rekening gehouden met een aanvraag tot inschrijving die niet uitgaat van een organisatie. De kameradGD, die verlangen als kandi daat-leerling voorgedragen te worden, moe ten dus een aanvraag doen bij de socialisti sche syndikale, coöperatieve of mutualisti- sche organisatie waarvan ey lid zijn. Het is wenschelyk dat zy het bestuur der school van die aanvraag zouden inlichten. De leerlingen moeten minstens 18 jaar oud zyn. Aangezien de pas atgeloopen zit tijd een vrouwelüko zittijd is geweest, zul len voor den zittijd 1928 f929 vrouwelijke leerlingen slechts bij uitzondering toegela ten worden. De kwestie van het schoolgeld en van ge- beurly ke vorgoeding voor loon verlies wordt voor elk geval in overleg met de betrokken organisatie geregeld. Voor verdere inlichtingen schrijve men aan gezel D. Bouchery, bestuurder van den Vlaamschen Zittijd, Waterloosteenweg, 1329. Ukkel Brussel. De Gouverneur der Provintie vestigt de bij zondere aandacht der belanghebbenden op de schikkingen van het Koninklijk Besluit van 15 Juli 1928, verschenen in het Staatsblad van 21/7/28, welk opnieuw de prenrif invoert ten voordeele van de personen welke, voor eigen gebruik in de voorgeschreven voorwaarden, eene goekoope woniDg zullen bouwen of ge bouwd hebben. Dit Koninklijk Besluit bepaalt dat de perso nen welke NA i5 MAART 1926 en VOOR 22 MAART 1928 eene woning hebben opgericht waarvan de bouwkosten (bijgebouwen inbe grepen). doch niet de bouwgrond, de som niet overtreffen van 45.500 fr. voor de speciale categorie, te Gent en voorsteden 39,000 fr. voor de eerste categorie 32,500 fr. voor de tweede categorie en 26,6oo fr. voor de derde categorie met de premie kuunen begunstigd worden, op voorwaarde dat zij daartoe VOOR l SEPTEM BER 1928, eene aanvraag indienen per aanbe volen brief bij den Heer Minister van Nijver heid en Arbeid. Er dient wel in acht genomen te worden, dat de waarde van den bouwgrond het vierde der hierboven aangehaalde sommen en de waarde der bijgebouwen het derde der waarde van de opgerichte woning niet mag over treffen. De Provincie, welke in zitting der Besten dige Deputatie, den 3 Juli 1937, de hiernavol gende cijfers heeft aangenomen; voor wat be treft, de maximawaarde der woningen, zonder den grond. 52,500 fr. voor de speciale categorie 45,000 fr. eerste 37,500 fr. tweede 33,ooo fr. derde vermeerderd met 10 0/0 voor 3 tot 4 20 0/0 voor 5 tot 6 en 3o 0/0 voor 7 en meer afstamme lingen ten laste, blijft deze cijfers behouden vóór de aanvragen vóór 1 Augustus 1928 inge diend. Daar de cijters aangenomen door de Provin cie in zekere mate voordeeliger zijn voor de bouwers, zullen de belanghebbenden best doen, de cijters van den Staat als basis te nemen, daar het zou kunnen gebeuren, alhoewel zij de voorwaarden vervullen om de Provinciale pre mie te bekomen, dat hun deze door den Staat geweigerd wordt. De Provincie zal, zooals tot heden, al de aanvragen om premie in aanmerking nemen, zelfs deze aan dewelke reeds eene staatstoe- lage is toegekend, op voorwaarde nochtans dat deze niet is toegekend vóór 27/10/23. Een tweede Koninklijk Besluit van 14 Juli 1928. verschenen in het zelfde Staatsblad, zoo als hooger vermeld, voert een nieuw premie stelsel in voor de personen welke VANAF 22 MAART 1928 en VOOR 1 JANUARI 1931, eene woning hebben gebouwd of zullenbouwen onder de voorschreven voorwaarden. Door hierbovenvermeld Koninklijk besluit, wordt de maxima-waarde der woningen, bijge bouwen en grond inbegrepen, vastgesteld als volgt 65fooo fr. voor de speciale categorie 60,000 fr. eerste 5o,ooo fr. tweede 40,000 fr. derde vermeerderd met lo 0/0 indien het gezin van den aanvrager uit minstens vier kinderen be staat. Zooals voorheen, mag de waarde van den grond het 1/4 van hierbovengemelde cijfers en de waarde der bijgebouwen het 1/3 der waarde van de gansche woning niet overtreffen. De Bestendige Deputalie heeft in bare zit ting van lo Oogst 1928 besloten dezelfde cijfers en voorwaarden, zooals bepaald bij laatstge meld Koninklijk besluit, aan te nemen en dit VAN AF 1 AUGUSTI 1928. Degenen die na 15 Maart 1926 en voor 22 Maart 1928 eene woning hebben opgericht; moeten dus om de staatstoelage te bekomen, eene aanvraag indienen voor 1 September 1928 per aanbevolen brief bij den heer Minister van Nijverheid en Arbeid. 'k Sprak onlangs met mijn vriend Chalmet, den boiren-volksvertegenwoor- diger van 't arrondissement Gent, en hij vertelde mij, het volgende Onlangs gaf ik eene meeting in eene gioote gemeente, op de Dorpplaats, in openlucht, en een politie agent en den Commissaris verscheen onmiddelijk om mij het spreken te verbieden. Den Heer burgemeester wilde zulks niet. Chalmet drong aan, maar niet te doen den commisaris voerde de bevelen uit van zijn meester. Eindelijk kwamen ze overeen,, dat hij aan 't publiek zou uitleggen, dat het hem verboden was, het woord te voeren. Zoo gezegd, zoo gedaan. En Chalmet, vertelde en vertelde, en agent en commissaris hingen, om zoo zeg gen aan zijn lippen, zoodanig, dat hij zijn meeting gat, zonder dat de politie er nog aandacht hem hun verbod te herin neren. Moet het gezegd worden, dat de politie goed reclaam hadt gemaakt, om de mee ting te doen lukken De onverschilligen en zelfs de tegen strevers waren bij het krakeel van Chalmet met de politie blijven staan, denkende ooggetuige te zijn van moeië- lijkheden, en niets gebeurde Ja wel, er gebeurde toch iets. Wat Dat bij het eindigen der toe spraak Chalmet de politie bedankte om hunne goede medewerking, en hij haar vroeg hen te mogen trakteeren met een goeden demi. En samen trokken ze de herberg bin nen, waar Chalmet een stoel had gekre gen en hij betaalde hen niet één, maar twêe demi's. En wanneer hij me dit vertelde, herin nerde ik, meer zulke dingentjes, tijdens mijn politieke loopbaan tegengekomen te zijn en 't zal ons voorzeker nog gebeuren. Waarom Omdat er Dog zooveel Katholieke bur gemeesters zijn, die onder den invloed der geestelijkheid of kasteelheeren, ons het spreken trachten te beletten denkende aldus het Sccialismus in zijn vooruitgang te kunnen stemmen. 't Zal niet baten, mijneheeren, want het volksnakt naar onderrichting en dit van denbuiten niet het minst. Het moet zijn vrienden en zijn vijanden leeren kennen, en daar zorgen de sociali sten voor, ondanks 't verbod van dezen, die denken, eeuwig het volk te kunnen dom houden, om het des te gemakkelijker te kunnen uitbuiten. Daarvan is overtuigd FRIEDERIK. Is 't hier het Matteottifonds Ja, makker, en wat wenscht U tk heb noch papieren, noch geld. Ik ken hier niemand. Waar zou ik kunnen wonen zonder lastig gevallen te worden Zou ik ;verk kunnen vinden? En dan wordt het treurig ocyssea ver haald aanhouding op eenvoudig verraad willekeuiige vcroordeeling voor politieke feiten, verlaten van vrouw en kinderen, Verjaging uit het land waar ze de vtilig- heid en de vrijheid zoekten die het vader land hen weigert... Onder hen zijn er Hosgaren, Polen, Rumeniërs en vooral Italianen die de hel, door Mussolini geschapen, ontvluchten... Deze slachtoffers der reactie, steeds door het ondraaglijk lot nagejaagd, wor den door het MATTEOTTI FONDS op genomen en geholpen. Het doet zulks zoowel uit socialistische plicht als op be vel der Arbeiders Internationale. Deze groepeert de arbeiders van de wereld in ééne en dezelfde familie, waarvan al de kinderen recht hebben op deo gemeen- schappelijken steun. Het MATTEOTTI FONDS is op deze wijze het werk door de proletariërs zelve opgericht,- Hulp- en solidariteilswerk dat de zedelijke en financieële medewerking van alle socialisten noodig heeft.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1