vraagt OVERAL de Brouwerij J. DE BLIECK ZONEN Cinema Moderne De Zeewolf Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE ZiekenbondHelper en Trooster Uit Lede Uit Denderleeuw Uit Ninove Uit Geeraardsbergen 2)e <3roote Dlucbt Nieuwerkerken. Marquitta BELANGRIJK BERICHT Geacht Medelid, Geeraardsbergen RALPH MCE >n Nieuwe KJucht DE ZWERVER (Le Cltentineau naar het meesterwerk van Jean Richkpin Langs dezen weg brengen wij aan onze leden en vrienden ter kennis dat men zich van heden af kan laten inschrijven voor eerste kwaliteit van plantaardappelen zoo als Eerstelingen, Luizen, Idialen, Krugers, Wetten, Roode-star en Industrie, afkomstig uit de heurvelden van Friesland Holland. Men zal inschrijven tot Zondag 23 Septem* ber, in het lokaal, bij Stobbeleir Achiel. De waarheid voorspeld Reeds meermaals hebben wij aan onze lezers laten weten alsdat de politiek op onze ge meente anders geene beteekenis heeft dan om de werkende klasse op een dwaalspoor te leiden. Als wij socialisten ons program ma aan de bevolking laten kennen ver klaarden onze tegenstrevers dat het hunne het beste was. Hewel beste lezer de overgroote meerder heid heeft er zich laten aanvangen en wat zien wij nu in huis komen van al hun ge dane beloften Al hetgeen er verricht is, is wat herbergpraat, en veder brengen zy het niet. Op het verraderswerk der Fronters hebben wij reeds dikwijls gewezen en deze bekennen nuzelf dat het strop welke zij voor een ander gemaakt hebben, over hun hoofd is terecht gekomen. Het eindje hebben de katholieke in han den en hoe meer de Fronters zich roeren hoe meer de Katholieken trekken tot dat zy zullen de keel toegewurgd zyn en dit toi dank om den burgemeester met grooten luisterhelpen te feesten Dat men hun aao de deur zet, uit het Schepen-coilege sluit zelfs, doet hen niets en men houdt rekening ning van, of zy niet bestonden. Den heer Baal, richt in het blad der Fronters, een artikel tot de kleurlooze groep Matthysen om toch handelend op te treden, dat hij zon der macht is in den raad. Ja, Jefken uwe werken waren te groot welke gij wilde doen, daarom hebben zy U en uwen vriend Frans aan de deur gezet, on uwen oproep tot de Matthysen Deze zijn al reeds een jaar in slaap en zullen nog moeilijk wakker worden vooral als het gaat om de Katholie ken in de minderheid te zetten. Den eenen kapitalist steunt den andere en zoo is er voor de werkende klasse hier in Lede niet de minste verbetering te bekomen en zal ons Katholiek Schepen-college alles alleen regelen ten ware wy socialisten hun het vuur aan de schenen legden hetgeen wy de ze dagen zullen doen. POLITIKUS. Vrienden vergeet niet uwe kolen te koopen in het Volkshuis 21,80 fr. de loo kilo. Wat zoo het nu zijn T Onze bevolking en niet minder de socia listische, heeft met gespannen aandacht de staking van het fabriek Torley gevolgd. Eenerzij ds omdat wij socialisten er alles hebben opgezet om de enkele verdwaalde arbeidsters welke als onderkruiper op het fabriek Torley hebben gewerkt te wééren en anderzijds omdat de katholieken bij monde van koetj, beweerden dat ze de zuiversten stonden in dezen strijd en ze derwijze de stakers-sters op een goed spoor leidden. Onze bevolking heeft tot zijn groote ver bazing van koatj zijn beweringen vast gesteld en 'tis dan ook te begrijpen dat de kristenen hier wat genepen zitten. Hun anti socialisme is groot en onver saagd, maar dat dit zoo overgeslagen heb ben in haat en nijd, welke ten slotte het hoofd moet doen verliezen van de haat en nijd stokers, dat wekte onze voorname aan- dacht. I We hebben in heel deze zaak gezien datde groen- kruisers,met behulp der albelovende en niets beduidende hronters, en het mee- loopen van den liberalen schoothond, deze strijd niet hebben gevoerd om to wionen, I maar wel om deze te doen mislukken ten i koste der arbeiders, omdat het de socialist Flips was welke de leiding in handen had. We vragen aan de bevolkingen vooral de aan leden der kristene syDdikaten of hot op die wijze is dat de belaugen der arbeiders worden gediend 't Wordt meer dan tijd dat de leden der kristenen de afrekening vragen en zich niet langer meer laten gebruiken als onderkrui persvee. In de socialistische rangen weze het orde woord, omdat daar cn daar alléén openlyk do strijd om lotsverbetering voor de arbei ders wordt gevoerd. I)e stakiüg van Torley komt er ons nog maals oen doorslaand bewys van te geven en elk bewuste arbeider zal maar als te best voelen dat zyn plaats niet is in de rangen der kristenen maar wel bij de socialisten. M. Koetj, die soms zoo hoog op loopt met allerhande slagwoorden is in zyn schelp ge kropen van schaamte, bij het vernemen hoe M. Bastiaens mede heeft geholpen om de staker# te verraden. We mochten in deze zaak eens graag zyn oordeel kennen. Rond hel JUfons De Cock-Komiteit Wij hebben onze lezers reeds bericht over de samenstelling van eenAlfonsDe Cock- Komiteit om de feestelijkheden voor te be reiden voor de onthulling van een gedenk steen ter nagedachtenis van den alom ge- kenden en geachten Vlaamschen folklorist De Cock, gewezen, hoofdonderwijzer te Denderleeuw. Deze onthulling zou doorgaan op Zondag 7 Oktober aanstaande. Alles liet voorzien dat heel Denderleeuw zijn best ging doen om het zyne by te dra gen om die hulde zoo grootsch mogelyk te maken. Maar... er ii weeral nemaar. De Katholieken trekken klink. Waarlyk ztyn zy juist de laatste die zich daaraan mochten onttrekken. Immer De Cock is niet alleen gedurende lange jaren hun schatbewaarder geweest, maar terzelfder- tijd hun muziekleeraar. Doch De Cock was een officieel onderwijzer en dat... ziet ge klinkt aardig by do dompers. Om er nu uit te muizen zoeken ze allerhande voorwend sels. Eerst en vooral zou de voorzitter aan politiek doen. We logenstraffen dit ton stelligste, nie mand doet hier aan politiek. Zouden de kadotters hun volgelingen niet willen wijsmaken waarom zy voor groene Wie hebben gestemd Zeker uit haat tegen de socialisten? Wat er ook van zij, laten we de kadotters loopen met het haar van buiten en allen ons best doen opdat de hulde aan De Cock waar dig weze van de opoffiringen die hij aan 't vlaamsche volk en voornamelijk aan de werkerskinderen van Denderleeuw heeft gebracht. Naar Iddergem Heden Zondag 9 September luistert ons muziek de kermis van Iddergem op. Vertrek aan 't lokaal om 4 uur. Vriendinnen en vrienden talrijk op post. De kameraden van Iddergem zullen ons aan den Steenweg opwachten. Ons Verweerkorps Dringend verzoek de vergadering bij te wonen op heden Zondag 9 September, om 3 stipt. Belangrijke maatregelen zullen getroffen worden. Niemand mag ontbreken. Dijnsdag II September Om 7 uur stipt Algemeene Bestuursver gadering voor al onze groepen Nationaal Syndikaat, Svndikaat der privaatarbeiders, Ziekenbond, Propagandaclub, Roode Spaar ders, Lustige Bolders, Vrouwengroep, Mu ziek- en Tooneel. a) Propaganda voorde aanstaande kiezing b) Verspreiding blad Vooruit. c) Maatregelen voor inzameling van den strjjdpenning. Voor de Stakers Torley Heden Zondag 9 September geven we, ten voordeele van ons Aalstersche vrienden,een GROOT CINEMA-BAL met een buitengewoon verzorgd programma TREIN IN BRAND en IK ZAL SUZI HUWEN Aan al de partygenooten warm aanbe volen. Statie Kermis op 16 September Evenals verleden jaar geven we den Zaterdag, Dijnsdag en Donderdag Cinema- Bal. Ingang l,5o fr. Dans vrij. Des Zondags Groot-Bal Ingang 2,5o fr. Den Maandag, Groot-Bal. Ingang l,5o fr. Dans vry. De hof zal verlicht en versierd zyn, zoo ais met de Groote Kermis. De Maandag om 5 uur GROOTE BOLLING 5o fr. vooruit. Een komiteitis in volle wer king om de kermis zooveel mogelyk luister by te zetten. Van nu af staat het vast dat er 's Zondags een groote ringsteking zal zyn per velo en den Maandag groote Velokoers naar l5oo fr. pryzen. Warm aanbevolen bij de sportliefhebbers. Kruisplanting Rene <?ockstael zal plaats hebben op Zondag 23 September. Vertrek om 3 uur aan 't achturenhuis. Daarna uitstap met muziek naar Huysse- gem. Iedereen make zich gereed om een laatste hulde te komen brengen aan de na gedachtenis van onzen koenen strijd makker. Strijdpenning j Gevonden na de Kermis in 't kasken 42,50 Gezongen door Staels R. i2,oo. In 't kasken j 9,80. overtuiging eerbiedigd is en het onderwerp er volkomen onzijdig gegeven wordt. De godsdienst, al is het een -vry vak in onze scholen, volg de Catechismus wie wil, heeft zyn belangrijkheid van wege stadsbestuur en Ipersoneel, evengoed als rekenonderwijs of gelijk welk ander vak. Ik kan niet nalaten er op te drukken dat de gezondheid der kinderen ook zeer in achtgenomen is. De lokalen zyn goed ver lucht en verlicht, zy zijn ook degelijk ver warmd en zeer rein gehouden. De kinderen genieten kosteloos van een wekelykschbad hetgeen voor hun gestel een groote wel daad is. De ouders die hun kinderen liefhebben en ze een goede opvoeding willen geven zullen niet langer twijfelen en allen zonder onderscheid hun kinderen naar do officieölo scholen zenden. In de Kindertuin aanvaardt men kinde ren van 3 tot 6 jaar. In de Lagere scholen kinderen van 6 jaar af. PAX De Propagandatocht naar Oultre is op verzoek der vrienden aldaar verscho ven tot einde September. Bericht dus aan muziekkanten en partygenooten dewelke dien uitstap wenschten mede te maken. Tooneel. Wij vernemen met genoegen dat de Mat- teoti-kriog onlangs gesticht is overgaan tot herinrichten der Tooneel-afdeeling; reeds zijn de noodige schikkingen genomen om in het komende seizoen op de planken to ko men. Alle partygenooten zullen dit graag vernemen en in aller naam wenschen wy dan ook goed heil aan onze tooneelafdee- ling. Huismoeders! Gjj kunt merkelijk voordeel doen op uwe aankoopen van ondergoed, oliegoederen enz. Alvorens uwe aankoopen te doen voor het nakende winterseizoen komt zien naar de winkel De ReddiDg Beste kwaliteiten. Verzorgd werk en pryzen buiten alle konkurentie.—Ook beste kruidenierswaren.Deel op de aankoopen. Alle Bestuurleden van Vak- Ziekenbonden evenals de leden van de Propagandaclub en Vrouwenbond worden opgeroepen tot de bijzondere Alge- moene Vergadering welke gehouden wordt Dijnsdag aanstaande g 11 September, om 8 i/2 ure 's avonds, in het lokaal De Red ding Gezel Willem Meyer uit Gent, zal op deze Vergadering aanwezig zyn en hande len over het blad. Vooruit Elkeen weze op post. Cinema Zaterdag 8 en Zondag 9 September, Czardas-Vorstin naar de gekende operette met Lilian Haid. Snelheidsrecord Sportieve film. Maandag 10 en Donderdag 13 September. 2 Galavertooningen. Middernachtroos met Lya De Putte. De chasseur bij de Maxini's met de groote kunstenaar Nicolas Rimoky. Twee kostelijke filmeD, en dewelke zeker aan alle cinemaliefhebbers zullen bevallen. In Volkscinema. De schoonste filmen. De nieuwe produk- tie. De beste kunstenaars. Regelmatig. Elke cinemaliefhebber, die wenscht steeds tevreden te zyn over de filmen, de welke hij gaat zien, bezoekt regelmatig Volkscinema. Ouders denkt op 17 September Maandag 17° September, worden de stads- scholen heropend. Ik acht het niet van be- lang ontbloot de ouders te wijzen op de noodzakelijkheid van het onderwerp voor hunno kinderen. Niet voldoende is het, al schijnt het mis schien ook zoo, de jeugd te leeren, rekenen, lezen en schryven. Het bijzonderste van al is de opvoeding van het kind. Een kind opvoeden wil zegsren dat kind den goeden weg aantoonen welken het te volgen heeft in't leven. Dien weg leeren bewandelen is een vraagstuk waar jaren lang op gewerkt hoeft. Hot kind moet geleord worden, om te zien, te hooren en te voelen het moet vooral leeren werken, want voor onze klas valt er onveranderlijk te werken. Morgen zullen wo werken zooals wy 't gisteren de den, zooals we heden nog doen, en zooals onze nakomelingen nog eeuwen en eeuwen zullen doen. Wie eerlijk man is en dit wil blijven moet werken alvorens zich aan de ontbijt tafel by te schuiven. Dit moeten onze kinderen weten, dit moeten zij van jongs af aan den ly ve onder vinden opdat zy den arbeid zouden eerbie digen, achten en beminnen. Indien zin wordt er gewerkt in de ge meentescholen onzer stad. Al de onderwij zers en onderwijzeressen zyn gediplomeerd en vormen een keurkorps van opvoeders vol toewijding en liefde voor de hun toe vertrouwde kinderen. Daarenboven wil ik er nog bijvoegen dat volstrekt ieders politieke of godsdienstige Cinema Heden Zondag 9 en Maandag 10 September Een goudopbrengende zaaK met Laura La Plante en Glon Tryon Bijzondere film met Jean Angelo. Een buitengewoon programma. Woensdag 12 en Donderdag 13 September Lily Damita in Hartstochtelijke Danseres Film Aubert VoorafJonggezellen komedie, Fox-Film Deze twee filmen vormen een programma van aller eerste gehalte. Onthoudt dit! Op Zaterdag 29 September, wordt er in de feestzaal van 't Volkshuis opgevoerd een Revue, dooreen troep kunstenaars en dan seressen, regisseur M. Van Tuyckom. Toe komende week meer nieuws daarover Prachtige nieuwe decors en kostumen. Voor Recht en Vrede Heden Zondag 9 September, om 2 ure na middag verplichteode maandelyksche Al- 5 gemeene Vergadering. Er zal verslag gege- ven worden over de kermis-vertooning. De spaarkas is gesticht, en sommige leden heb ben reeds stortingen gedaaD. De leden, die er wenschen deel van te maken, worden verzocht zich heden Zondag to laten in- schryven. Na de vergadering gozelligoen gezamentlij- ken uitstap. De leden zelf zullen de uitstap regelen. Na verschillende weken studie, willen wy samen eens onze eigene schoone streek door trekken. Wy verwachten allo leden ter algemeene vergadering. Dit bericht geldt als uitnoodi- A. M. Met deze hebben wij het genoegen, u uit te noodigen tot het bijwonen der Buitengewone Vergadering, die zal plaats hebben op Heden Zondag 9e September I928 om 10 uur voormiddag in het lokaal Volkshuis te Geeraardsbergen, (en om 3 uur namiddag in het lokaal Volkshuis te Onkerzele) deze vergaderingen zijn verplichtend en van het grootste belang, daar de genomen besluiten, bindend zullen zijn, voor gansch de Maatschappij. Het abonnement op Recht en Vrijheid voor ieder gezin. Gezien het belang der vergadering, durven wij verhopen dat elk lid, het zich to plicht zal rekenen tegenwoordig te zijn. Aanvaard, geacht medelid, intusschen onze beste broedergroeten. Voor de Federatie Bauwens Clement. Voor de afdeeling Geeraardsbergen De Voorzitter, ^De Secretaris, De Moyer Alexander. Durant Henri. Dit bericht dient als uitnoodiging. Gezel Nichels uit Aalst zal op deze beide vergadaHngan aanwezig zijn a N. B. Degene welke de vergaderingen niet bijwonen zullen aanzien worden als zijnde akkoord met de invoering van het verplichtend abonnement op «Recht en Vrijheid Dus later geen kritiek, allen op de vergadering. Kermis-vertooning Men hoort door allen die de vertooning door «Recht en Vrede» gegeven op kermis- Woensdag bijwoonden, met den meesten lof over de opvoering van drama en blyspel sprekeD. Mevr. De Pauwen Langlet hebben bewezen ware kunstenaressen te zijn, onze speelsters en spelers deden allen hun best, wij willen niet zeggen dat er niet veel kan verbeterd worden, maar zulks komt wel. Er was voor uitgang vast te stellen vergeleken bij de vertooning in April 1.1. en dit bewijst dat er gewerkt wordt. De samenhang van het spel was bevredi gend, de uitspraak moet wat meer verzorgd worden, en de vriendinnen en vrienden van Rechten Vrede «zouden zich byzonder daar moeten op toe leggen. Het publiek was voldaan en dat onze tooneelisten zich daar door voelen aangemoedigd, lydt'geen twij fel. Een tweede vertooning wordt aange kondigd voor Kerstdag a.s. en wjj zyn over tuigd van een nog meedere bijval voor Recht en Vrede want er is een wil by allen om beter en beter de opvoeringen te verzorgen. Naar Lessen. Op Zondag 23 September, neemt onze fan faren «Verbroedering» alsook do turnkring Rust Roest» deel aan de groote socialisti sche betoogingte Lessen tergelegenheid der huldiging van verschillende stichters der Party te Lessen. Vrouwen, Mannen in groot getal moeten wy ons muziek, turnkring en onze vlaggen vergezellen, om te verbroederen op 23eSep tember a.s. met de makkers van Lessen, die in de laatste staking der sigarenmakers zulk een groot bewijs van solidariteit heb ben gegeven, door hunne milde steun, ge durende verscheiden weken. NAAR LES SEN. OP 23 SEPTEMBER, WEZE HET ORDEWOORD. Niet vergeten De inschryving voor het klaasfeest der schoolkinderen is geopend. Dat elk zyn penning storte en wij zullen in staat zijD, dit jaar iets gansch bijzonders voor de kinde ren der scholen te doen. Ter Herinnering Het is plicht voor al de leden van den Ziekenbond heden voormiddag om lo ure aanwezig te zyn ter algemeene vergadering De dagorde is belangryk, en de leden moe ten In hunne vergaderingen en niet aan den toog in de cafe 's. De tegenstrevers bekam pen meer en meer onze instellingen en organisatiën, het is dusnoodig dat wy ons meer en meer verdedigen, en daarom moe ten onze leden eerst en vooral de hunne vergaderingen by wonen. Naar welke school Nog enkele dagen en het schoofverlof is ten einde. De ouders moeten een besluit nemen nopens de keuze der school, waar zij hunne kinderen zullen sturen. Wij drin gen bij onze partijgenooten aan, opdat zij eens wel zouden overwegen, dat het voor de toekomst hunner kinderen van het groot ste belaDg is. De gemeentescholen geven aan de ouders alle waarborg, dat elkeen's overtuiging geëerbiedigd wordt. Er wordt ook niets verwaarloosd om het onderricht zoo goed en volledig mogelijk te organisee- ren. 't is plicht voor elke partijgenoot bij vrienden en kennissen aan te dringen of zij hunne kinderen naar de oflïcieële school zou den zenden. Wij bestatigen dat in 't bijzonder de meisjes meer nog dan de jongens, andere scholen dan de gemeenteschool bezoeken, er bestaan daar toe geene reden. Onze meisjesschool beschikt over een onderwijzend persooneel, op de hoogte zijner taak, en de tentoonstelling der schoolwerken van de leerlingen heeft zulks bewezen. Onze meisjes genieten er degelijk onderwijs en eene goede opvoeding, en ont vangen er onderricht over huishoudkunde, dus over wat hen nuttig zal zijn later in het leven. Een woord over onze gemeentelijke be waarschool. Wij mogen gerust zeggen, dat de onderwijzeressen in deze school met de meeste toewijding hunne zorgen besteden aan de kleintjes, die hen worden toevertrouwd, zij doen het met liefde en genegenheid. Het is ook de bewaarschool, dewelke de leerlingen voor de lagere school moet voorbereiden niets ontbreekt er ons de kleintjes te leeren de school lief te hebben. Men volgt er de methode's om de beste uitslagen te bekomen op elk gebied, men legt er zich op toe om de kleintjes het aangenaam te maken, men omringt hen van echte moederzorgen. Elkeen heeft er zich reeds kunnen van overtuigen, dat het Stadsbestuur do meeste aandacht verleent aan den vooruitgang van opvoeding en onderwijs in onze gemeentescholen. De keuze is dus niet moeilijk.Voor kleintjes van min dan zes jaar oud, verkiest men de be waarschool in de Wegvoeringstraat, voor de ouderen de lagere scholen, voor jongens in de Wegvoering- of in de Buizemontstraat, en voor de meisjes is de beste keus, de gemeen telijke school in de Gaffelstraat. EEN MOEDER. BUGERLIJKEN STAND HUWELIJKEN. Ferdinand Merckaert, Buizemontstr. en Marcella Ghyssels, PenitentestraatAchiel Van Cutsem. Nederboulaere, en Jeanne Vande Roy, Lessenschestraat. GEBOORTEN. Adrienna Wittenberg, Buizemontstr.; Eliant Van Lierde, Gaffelstr. Adaien Coigné, Hun- neghemstr. Leopold Duraut, Audenaersche- str.Christiana David, MarktGeorgette Van Muylem, Bokerstr. Etienne De Gelas, Buize montstr.; Alfons Plaitsier, Auden. Poort; Pau lina Veirman, Papiermolenstr; Maurice Schail- lée, Buizemontstr.Antoinette Maes, Buize- mont. OVERLIJDENS. Josephina Tuypens, 65 j. Wed. Gustaaf De Clercq. Hospitaal Virginia Roemaet. floj. Wed. Gustaaf Bidez, Denderstr.Raymond Caeyman 33 j. man. Julia Bogo Buizemont. Molendries, II, Hoogevesten, 5 SUPER PROGRAMMA voor heden Vrijdag 7 en Zaterdag t September om 8 ure, Zondag 9 om 1, 5 en 8 u. MAANDAG 10 September, om 8 URE Kinderen Niet Toegelaten Groot Symphonisch Orkest Openingstuk voor Orkest. Moderne Eclair-Journal. Ken Film van het Huis OIL BERT met De groote Amerikaansche artist Oroot Satyrisch Zeedrama uit het ruwe levrn der Walvischvaarders naar de roman van JACK LONDON Tot Slot, een prachtige en gansch Toekomende Week Een film van Liefde, Glorie en Eer O root Oorlogsdrama uit het leven der Fransche Vliegers, tijdens den Wereld-Oorlog 1914-18 Een Film van het huis GILBERT KORTELINGS

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3