Mei volle Vlucht doen we Zondag a.s. Stormloop met onzen Stembrief, dat onze tegenstrevers er onder Bezwijken. _Nr 4 is iroefRood zegeviert ZES MAANDEN Voor 'tVolk Geofferd 7° OCTOBER 1928 6 MAANDEN 25e Jaargang N° 58 Prijs'fper nummer ;50 centiemen 16 September 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Waar bleven ze er mee moet door al de groepen vrij gehouden worden. Het is dien dag Arrondisse- ments congres te Dender leeuw De zes-maanden diensttijd. Legerdienst volstaan voor de veiligheid van het land. De Socialisten hebben dit duidelijk bewezen. Maar de 6 Maanden werden verworpen door de Kathoiieken, de Kristen- demokraten en de Liberalen Arbeiders, Demokraten Uw zonen moeten dus naar de kazerne voor 8, 10, 12 en 14 maanden. Weg met hel militarisme Leve het Socialisme Recht en Geen rechten zonder plichten I SoCÏcli isti'SCh Geen p.ichten zonder rechten VQ h x ArmnH POSTCHECK-REKEN1NG Belgische Werklieden-Party Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 5 7 2 Het is dus gescheidt, zooals het te voorzien was het eerste deel van het legerontwerp is gestemd in de Kamer van volksvertegenwoor digers zonder eenige wijziging aan de teksten door de regeering Jaspar voorgesteld. De heer Jaspar had beproefd dit ontwerp te doen stemmen zonder bespreking hij dacht dat het voldoende was te mogen rekenen op de slaafsheid der katholieke zoogezegde demokra- ten en de verlooching door de liberalen hunner vroeger princiepen in zake legerinrichting. Maar de socialisten hebben met hardnekkig heid en takt hun plicht vervuld tegenover het volk zij hebben de gebreken aangetoond van de legerwet, zij hebben amendementen neer gelegd, om in de mate der mogelijkheid er verbetering aan te brengen. Verre van ons de gedachte te onkennen dat benevens de duurvan den diensttijd, er voor de organisatie van het leger vele andere pun ten van groot belang zijnmaar het ging er bijzonders om aan te toonen dat het mogelijk is een degelijk leger te hebben, met een dienst tijd van zes maanden. De verschillende socialistische redenaars in de Kamer, hebben met gestaafde argumenten aangetoond, dat met de zes maanden diensttijd als basis, het mogelijk is een leger in te rich ten, in staan tot verdediging op te treden, zoo goed als de middelen van een klein land, als het onze toelaten. Allen hebben bewezen dat zij even goed bekommerd zijn als wie ook om de degelijke inrichting van het leger. De behandelingen in de Kamer van Volks vertegenwoordigers, hebben aan het Volk de gelegenheid gegeven te oordeelen over de rechtzinnigheid der leden van het Parlement. Want het zijn niet enkel de socialisten, die in kiezingstijd het princiep der zes maanden voor het kiezerskorps hebben verdedigd, de katholieke demokraten, en bijzonder in 't Vlaamscheland. verklaarden ook bij elke ge legenheid voorstaanders te zijn van de zes maanden. Zij hadden zelfs den zes maanden dienstplicht op hun programma geschreven. Maar sedert twee der hunnen in de regeering zijn getreden, hebben zij dit punt van hun pro gramma laten vallen. Het schijnt dat de kriste- ne-demokraten, evenals de liberalen overigens nu alles in het werk stellen om eerst en vooral te laten zien dat zij anti-socialisten zijn. De kristen-demokraten zijn zelfs verder ge gaan dan hun verbintenis tegenover hun kie zers, voor wat de zes maanden betreft, niet na te leven. Zij laten zelfs de acht maanden voor meer dan de helft der dienstplichtigen vallen. Zij gaan achteruit enkel niet op I927 en 1925, maar zelfs op 1923. De kristen-demokraten trachten natuurlijk hun verraad tegenover de zes maanden goed te praten, en zoo zullen zij als argument aan halen dat de socialisten ook reeds tegen de zes maanden hebben gestemd maar zij verge ten er bij te voegen dat het de eerste maal is dat erin de Kamers een voorstel is gedaan ge worden in de vereischte voorwaarden, zooals het nu met de bespreking van de organische legerwet is geschied. Een bewijs te meer dat de socialisten wel bekommerd zijn om de dege lijkheid van het leger. Toen de socialisten niet voor de zes maanden stemden, was het bij gelegenheid der vaststel ling van het contingent dat een voorstel voor zes maanden werd gedaan en de kristene- demokraten weten even goed als wij, dat niet in de wet over het contingent, dewelke jaar lijks gestemd wordt, den duur van den dienst tijd bepaald wordt, omdat de diensttijd moet dienen als basis voor de organisatie van het le ger, zooals wij het hooger reeds zegden. Dit is dus een argument, dat zich zelve te niet doet. Zij zeggen in hunne vergaderingen en schrij ven in hunne bladen dat in het wetsontwerp der socialisten terug roepingen voorzien zijn maar in het ontwerp van den legerstaf, nu gestemd door de Kristen-democraten zijn ook terug roepingen voorzien en de diensttijd is van 8, 12 en 14 maanden. Nog een argument van de kristen-demokra ten is dat zij niet willen van de soldaterij in de schoolmaar de socialisten willen daar in 't ge heel of ten deele niet van, en het ontwerp van Huysmans over de lichamelijke opvoeding in de school sloot alle militaire inmenging uit. Dat de lichamelijke oefeningen in de school en na de schoolplichtjaren er veel moeten toe bij dragen om toe te laten aan de opgeroepen mili tianen met meer gemak hunnen dienstteleeren is een onloochenbaar feitmaar zelfs zonder dat onze jongens zouden kunnen opgeroepen worden bij het leger, behoudt het ontwerp Huysmans zijne waarde en zijne noodzakelijk heid voor de gezondheid en de sterkte van de jeugd. Wij zijn min dan de kristen demokraten voorstanders van eene voorbereidende militai re drilling, in den engen zin van 't woord maar zijn van oordeel dat het mogelijk is, de maat regelen te treffen om het verblijf in de kazer nen op het minimum te brengen. De kristen demokraten hebben verscheidene ontwerpen van belang, waarbij de pachtwet, laten op de lange baan schuiven, om hun ver raad tegenover de zes manden te kunnen ple gen zij hebben nog eens klaarblijkend laten zien dat hunne demokratie slechts dienen moet om de goedgeloovigen te misleiden, om de macht dor arbeiders en kleine landbouwers en burgers tegenover de groote machthebbers te verzwakken. Velen, meer ingewijd in legerkwesties zijn van oordeel dat de legerwet, zooals deze nu in de Kamers is gestemd, niet lang in voege zijn zal, vooraleer men bemerken zal dat vele ge breken er aan verbonden zijn. Sommigen be- weeren zelf dat voor het in voege treden, mis schien wel wijzigingen zouden kunnen voorge steld worden. In de socialistische bladen is er voldoende bewezen geworden dat de zes maanden geen utopie zijnonze Volksvertegenwoordigers hebben zulks ook op meesterlijke wijze uiteen gezet. Met de zes maanden zal het gaan zooals met de ouderdomspensioenen, de achturendag en nog andere hervormingen. Katholieke en liberale reaktionairs noemden zulks vroeger ook droombeelden. Maar deze zijn door de strijd der socialisten toch verwezentlijk ge worden. Meer dan ooit blijft onzen eisch voor de zes maanden staande. Wij durven zelfs verhopen dat eens ons droom om den kaat tusschen de volkeren te doen verdwijnen zich zal ver wezenlijken. Wij zijn er ook van overtuigd dat in de aan staande wetgevende verkiezingen ons volk be wijzen zal dat het de socialisten goedkeurt, om hunnen strijd voor vermindering der militaire lasten. G. DE NAUW. Arbeiders en vrouwen, hebt gij u nog niet afgevraagd hoe het komt, dat noch, Katholieken, Liberalen ol Fronters, een woordje hebben gerept over de herkiezing voor de supplianten van den Werkrechters- raad welke Zondag 23* September e, k. moet plaats hebben Vindt gij het niet eigenaardig dat nu die zoogezegde redders der werkende klasse in hun schelp bleven, alhoewel er ons nog slechts 8 dagen van de kiezing scheiden Heel eenvoudig beste kiezers en kieze ressen Katholieken en Liberalen hebben zulk- danig verraad gepleegd tijdens de laatste weken dat zij nu beschaamd staan te glu ren over hunne wandaden en ze denken met hun stilzwijgendheid onze arbeiders en vrouwen onverschillig aan deze kiczing te doen blijven. De Fronters van hunnen kant hebben ook met hun gepleegde verraad in de sta king van Torley te Aalst tientallen van leden verloren wat hen bijoa een beroerte op 't lijf heeft gejaagd. Nogthans dienen wij op onze hoede te weezen want dergelijke stilzwijgendheid beduid voorzeker het voorbereiden van allerhande vuiligheid en laster om de laatste dagen te verspreiden, ten einde te beletten dat hun vuige aantijgingen nog zouden weerlegd worden. Dergelijke loensche streken hebben we herhaalde malen kunnen vaststellen. Ze getuigen aldus van de mentaliteit welke de drielingbrosrs bezielen. En als wij ten alle tijde en bij iedere gelegenheid de arbeidende klasse op het gevaar hebben gewezen die er besloten ligt met hun veitrouwen te schenken aan de Kristenen, Liberalen of Fronters, wil len wij dit met klem herhalen dat, de arbeider welke zijn stem geelt aan een dezer dlie lijsten, verraad pleegt tegen zich zelf, tegen vrouw en kinderen, tegen al zijn werkbroeders, omdat het hierin deze kiezing het aanstellen geldt van ar- beidsrechteis welke ontstane geschillen tusschen werkman en patroon moeten spraak te doen hebben. En welke werkman zou et zijn stem kunnen uitbrengen voor dezen die bij sta kii-gen alles in het werk stellen om deze doen te verliezen _Wie kan er zijn vertrouwen stellen in leiders als de Katholieken welke aan de patroons beloven tijdens eene staking dat als de socialisten aan 't werk niet gaan zij zullen zorgen voor ander personeel? Geen enkel bewuste arbeider of vrouw zoo zulks op zijn geweien willen. En de Fronters dan Hebben zij ook geen bewijs genoeg ge leverd dat ze enkel een broeinest tot het kweeken van onderkruipers zijn Van de Liberalen spreken we niet meer die zijn voor eeuwig van 't strijdperk. Geloof me beste kiezers en kiezeressen de Katholieken Liberalen en Fronters stilzwijgendheid beduid iets die niet juist is. Ze willen u inslaap dutten, maar we zijn er van overtuigd dat het niet zal pakken. We hebben de volle overtuiging dat gij aanstaande Zondag in massa de storm loop zult doen met uw stembrief dat Katholieken, Liberalen en Fronters, bij het zien van den uitslag, krokedillen tra- nen zullen storten. Het gepleegde verraad door de Drieling- broers in de staking van Torley te Aalst, in de Lock out te Eecloo, in de staking te Herstal enz. dient hen betaald gezet te worden. De socialistische kandidaten moeten op nieuw zegevierend uit de stembus komen omdat zij de enige en ware verdedigers zijn der arbeiders belangen. Rood is troef N. 4 zal zegevieren 't Is er mede gebeld. De Liberalen, Klerikalen en Christen-democraten, heb ben verleden Woensdag 5 September in deKannr blok gevormd om den ijs maanden diensttijd door de Socialisten voorgesteld, te verwerpen. Hunne kiesbeloften telden niet en 'z heb ben zich t' akkoord verklaard om den diensttijd op 8,12, 13 en 14 maanden te brengen. Het offer is volbracht, het kalf ge leverd. 't Zal aan de bevolking zijn, zulks te doen herstellen, door met de aanstaande verkiezingen, voor de Socialisten te stemmen. Op 23c Septomber, kan de eerste wraak gekoeld worden, door te stemmen onder N. 4. Arbeiders en Vrouwen Stemmen voor de Socialisten is protestee ren tegen de aanwervers van onderkruipers. N' 4 moet zegevieren. roman «door Ed. Anssele HetjaarT487 was rampzalig voor Vlaande ren en voor Gent. De koorts, die sinds jaren in handel en nijverheid heerschte, en de in voering der mekanieken, deden eene dier onvermijdelijke krisissen ontstaan, die zoo noodlottig zijn voor de werkende bevolking, en zich later zoo dikwijls hebben vernieuwd, zelfs periodiek zijn geworden. Werkgebrek, daling der loonen, wierpen het volk der stad in zulk eene diepe ellende dat het niet meer in zijne noodig stelevensbehoeften kon voorzien de handwevers van den buiten, door de meka nieken werkloos gesteld en hunne levensbron afgesneden bevondenzich zondermiddelen van bestaan en kwamen naar Gent werk zoeken. Die rasse vermeerdering van aantal werklie den die hongerig de armen uitstrekten naaralle fabrikanten, naar alle bazen, en zich aanboden voor alles wat ze geven wilden, deed de loo nen nog meer dalen, de ellende steeds stijgen. Dit alles kwam den handel nog meer treffen en den reeds gespannen toestand veel verergeren. Tot overmaat van rampen mislukte de oogstde verschrikkelijke hongersnood, de plaag der middeleeuwen, woedde weldra met Hevigheid in onze streken, en deed het lijden des volk ten top stijgen. Gent werd verschrikkelijk geteisterd. De werkersbevolking, ongelukkige familiën van hongerige grijsaards, mannen, vrouwen, kin deren, wrongen zich krampachtig, evenals de familiegroep van den Laocoon, toen hij door eene slang werd verpletterd. Gent leed honger als voorheen, maar nu kwam geeu Wijze, geen Van Arteveldeom de bevolking te voeden. Geene redding van de hoogere standen ziende komen, verschafte het volk zich zelve recht en brood. Het plunderde. De avond vóór die plundering was kil en somber. Eene dikke duisternis hing over de stad en dekte haar gelijk het zwart fluweel de lijkkist. Een onderweder was losgebarsten. De hagelsteenen en de regen, die bij stroomen viel, verwekten een oorverdoovend gekletter. Soms werd de gansche vlaag voortgezweept door een felle noorderwind, die met woede blies. Het was een sombere avond l Geen mensch te zien. Het weifelend licht der straatlantaar- nen drong zwak en niet moeite door den dik ken sluier. Het onder was tot een vreeselijk orkaan gestegen en de wind huilde met die akelige stem, die hem alleen eigen is, en men schen en dieren met schrik slaat. Nu eens al zijne krachten samentrekkend, wierp hij zich j met woeste macht op éón enkel punt, deed de sterkste gebouwen sidderen, en sloeg neêr wat hem weerstand bood dan sleepte hij zich hui lend door eeno straat, de ergste vernieling achterlatend, gelijk de overwinnende krijgs man na zijnen bloedigen tocht. Zoo onstuimig woest moet weleer de inval der Noormannen geweest zijn. Er lag iets ontzettends in dat woeden, in dat huilen. Da nooderwind was als een bezield wezen, dat triomf zong over zijn werk en heer schappij, of schreeuwde van haat en razernij, omdat de menschen steenen dammen tegen zijne verdelgingswoede hadden durven op- werpen. Na den eersten schrik biedt zulk een weder iets verukkends aan voor hem die, bij een ge- zellig vuur gezeten of de opgetogen gast van een donzig bed zijnde, zich buiten alle gevaar j weet, en de woedende natuur kan uitlachen I maar zooveel te verschrikkelijker zijn deze tempeesten voor hen, die bij iederen ruk van van den wind eene dakpan van hunne zolder kamer, van hun slaapvertrek zien verdwijnen, voor den geweldigen regen moeten vluchten, en na een nacht van vermoeinis en koude, 's morgens vroeg door de onverbiddelijke klok van het werkhuis, naar een lastigen en meestal slecht betaalden arbrid worden geroepen of voor den armen boer, wiens vruchten voor een groot deel werden vernield en die den verval dag en den eigenaar, langzaam maar onmee- doogend ziet naderen. Er wordt veel geleden, maar weinig ge dacht aan hen die lijden. Treft het orkaan de armen met opzet Oneen, moeder natuur is zoo ontaard niet als onze maatschappij. Steeds heviger werd de stortvloed en vreeselij ker het huilen van den wind Als begeleiding van dit helsche feest, kwamen de duizende geruch ten, veroorzaakt door het vallen en breken van hetgeen het orkaan naar omlaag wierp, en door de hoornen der hoven, pleinen en wandelingen, die door hunne geslingerde takken een gedruis verwekten, alsof stoomwagens in dolle vaart voorbijsnelden. Geen bliksemstraal echter kwam met zijn too verglans dit tooncel ver gulden. Boven den St Pieterswijk scheen het orkaan het hevigst te woeden. Plotseling was er eene rustpoos. Was het onweer over O Neen Het had alleen zijne krachten verzameld om eene meer geweldigde poging te wagen. Eens klaps herbegon het met vernieuwde woede, maar duurde niet lang. De wijk sidderde. In de verte hoorde men schoorsteenen, halve daken met geweld nederstorten. Boven dit alles weerklonk op eens op den Nederkouter een schellen doordringenden vrouwenkreet. Al wat eene vrouw aan smart en wanhoop in het hart dragen kan, lag in dien kreet opgesloten. Dit noodgeschrei, dat eene gansche volks wijk in rep en roer zou hebben gebracht, hon derden harten van naastenliefde had doen kloppen, honderden armen tot hulp had be- reid gevonden, werd door den burgerswijk i met dc stilte van een graf, de ongevoeligheid van een ikzuchtige beantwoord. Wat was er gebeurd Het tweejarig zoontje eener arme vrouw was door een vallende dakpan tot bloedens ge troffen geworden. Het zwakke licht eener straatlantaarn viel op een treurige groep, die op de steenen trap pen van een burgershuis was gezeten. Op de bovenste trede bevond zich een arme vrouw met het gekwetste kind, haar zoontje, op den schoot het kind klaagde pijnlijk een meisje van omtrent acht jaren, zat nevens de moeder, en poogde met een der hoeken van haar voor schoot het bloed te stelpen.dat nog al over vloedig uit de wonde gutp'e vóór hen, tegen den ingang geleund, stond een jongen bewe gingsloos, niet wetende wat te doen. Hij was ouder dan het meisje. Over die vier aangezichten lag zulke bleek* heid verspreid, er waren zulke trekken van diep lijden ingegroefd, dat dit aan iets meer dan aan den doorgestanen schrik was toe te schrijven. Het klagen van het kind hield een oogenblik op. van tijd tot tijd bracht het meisje haastig de hand onder het hart, en hare trekken, dan krampachtig saamgetrokken, verrieden hevige smart telkens wilde zij iets zeggen aan hare moeder, doch telkens hield zij de woorden in die op hare lippen brandden. Dit lijden, dit be dwingen der smartkreten was der moeder niet ontgaan; zij durfde naar de oorzaak, die ze misschien giste, niet vragen maar sloeg ane- stig hare dochter gade. (Wordt voortgezet).

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1