VRAAGT OVERAL de Brouwerij J. l)E BLIECK ZONEN CinemaModerne Alom Geprezene Bieren der Specialiteit EXTRA TIGER ALE Colette de Kleine Danseres Uit Denderleeuw sotte7;em Uit Ninove Tzaar Ivan de Wreede <p Jm Uit Geeraardsbergen iDgin van New-York i;\1r a Grosses Id de Schaduwe van den Harem Haellert Se JCsilige J3erg Kerkxken Musa Samara J3etooverde Cirkel Lenleroes MUSA SAMARA EDEN De Tzaar Ivan de Wreede Strijdpenning Toekomende Zondag verschijnt de eerste steunlijst. Wie doet er meê voor de wetge vende verkiezingen. De vrienden die nog willen meêdoen laten zich inschrijven in 't Achturenhuis. Iedereen op de bres om het noodige poer te verzamelen voor de groote strijd van 11*29. 't Blad Vooruit Van af le October wordt er aangevangen met de verspreiding van het dagblad Vooruit De prijs bedraagt 1,80 fr. per week, de bode van den Ziekenbond zal alle weken de bijdrage voor 't blad ontvangen. Deze die willen regelmatig lezer worden van het blad hunner klasse, laten zich abon- neeren. Inschrijven bij Gezellen Prosper De Bruyn en Achiel Baeyens. Herziening der kiezerslijsten Van af dees week hangt de Kiezerlijst ter inzage in 't lokaal. Dat iedereen zorge voor zijn kiesrecht, opdat toekomende jaar, geen stemmeken verloren ga. Degenen die op 1* Mei 1929, 21 jaar worden, hebben kiesrecht en dienen dus op de nieuwe kiezerslijst ingeschreven. Deze die vermeenen klachten te doen te hebben, kunnen ze afgeven in 't lokaal. Uitslag der kiezing De uitslag der kiezing van verleden Zondag keeft nogmaals bewezen dat we er flink voor staan. Ondanks nog vele socialistenhaters op de lijst staan, die eigenlijk met de Werkrechters- raad niets te doen hebben, komen we als de sterkste uit den strijd; dit bewiist ons dat de arbeiders besloten hebben zich niet langer meer te laten om den tuin leiden van onze commercie gemeente politiekers. De generale staf der Kadotterspartij van Denderleeuw was verleden Zondag naar Aalst geweest om te congresseeren over de naaste kiezingen. Juist kwamen de eerste triomfbe richten der roodjes toe. Onze 5alwetersuit den gemeenteraad die zich wat anders voorge steld hadden konden hun eigen ooren niet ge- looven. Na dat de drukker zich had verzekerd dat N* 1 in de mand lag, dropen de sukke laars weeklagend weg. Ze gevoelden voorze ker dat er stilaan maar zeker, een einde komt aan hun klerikale heerschappij, en dat de tijd der democratie is aangebroken. Vakbeweging In den laatsten tijd boekten we talrijke nieuwe leden. Verschillige makkers van de groen-gele vakbonden lieten zich bij ons over schrijven. Het wordt tijd dat de werkmenschen die nog in de STRIJDBREKERS vakbonden staan, bewust worden van hun eigen zelve en die charlatans wandelen zenden. In de werkstaking Torley waren de fronters de grootste strijdbrekers in de strijd der bouwwerkers te Brussel verleden week waren hunne leiders niet te zien en speelden de fron ters haantjes vooruit, de grootste ratten. Heel in 't kort beginnen we in Denderleeuw en om trek een krachtige kampagne om de laatste onvereenigde en slechtvereenigde werkbroe- der bij ons aan te sluiten. Heden Zondag 3o September, om 1,30 ure Verplichtende Algemeene Vergadering voor al de leden van onzen ZIEKENBON D MOYSON. Dagorde: l8 Toestand der maatschappij 2e Verandering in tusschonkomst voor opera tie, specialisten enz. 3« Verandering moederschapfonds. 4® Aanvulling van het bestuur. Onmiddelijk daarna, om 3 uur. Plechtigo KruispIanSing op het graf van ons duurbaar medelid en lo kaalhouder Bockstael René. Het muziek zal de plechtigheid opluisteren, Na de kruisplanting. Groote Openluchfmeeftsny rechtover Jef Vernaillen. Arbeidsters, arbeiders, landbouwers komt allen luisteren. Gezel De Bruyn, zal er handelen over de legerwet, pachtwet en sociale verzekeringen. Vrouwengroep Algemeene verplichtende vergadering, op Zondag 7 Oktober, om 5 uur. Bespreking der dagorae van den algemeenen raad die op lo Oktober vergadert. Allen op post. Muziek De leergangen voor 't muziek zullen op Maandag l Oktober aanvangen en regelmatig alle maandagen om ti,3o plaats hebben. Dringend verzoek aan de partijgenooten om ons hunne zonen boven de 12 jaar te stu ren. Steunt ons muziek, 't is uw aller plicht. Allans De Cock Hulde Zondag 7 Oktober onthulling van het gedenk- teeken opgericht op de marktplaats tot nage dachtenis van den grooten Vlaamschen folklo rist De Cock Alfons, gewezen hoofdonderwij zer alhier. Ons muziek zal die plechtigheid opluisteren. Vertrek van den stoet om 3 uur aan de Statie. Vriendelijk verzoek aan al de partijgenooten aan die huldebetooging deel te nemen. Onze Cinema heeft zijn vertooningen herbegonnen. Zondag was het vollen bak. Geen wonder want ieder een wil De Ellendelingen zien. Heden Zondag 2* espisode in 8 deelen ge volgd door Wie kent er de Vrouwen komedie in 7 deelen. Zondag j. 1. boekten we met genoegen weeral een tiental nieuwe gezinnen. Van zondag e. k. 2al de vriend Domien Buyl regelmatig alle weken de bijdragen ten huize op halen. Deze die inlichtingen willen kunnen ze ten allen tijde bij hem bekomen- De berichtgever van het katholiek vodde weekbladje schijnt er niet van te kunnen sla pen dat de socialen in Kerkxken hunne wer ken van broederhulp op vasten voet inrichten. In een ellen lang artikel maakt hij zijn wee klacht en moet zelf bekennen dat door de katholieken tot nog toe in Kerkxken geen en kel goede inrichting werd tot stand gebracht. Heden Zondag 30 September, om io uur, groote vergadering, in 't lokaal bij Roelandt Cynel, Kattestraat, om over te gaan tot het stichten van onzen ziekenbond. Gezel Prosper De Bruyn, Volksvertegen woordiger, zal er tegenwoordigerzijn. GROOTE MEETING Heden Zondag 3o September, Groote Openluchtmeetings te Terjoden, na de eerste mis, te Haeltert, na de tweede en derde mis. Spreker Volksvertegenwoordiger, Prosper De Bruyn. Op Zondag ?n October, om 11 uren, Bestuurs- vergaderiig van den Ziekenbond. Dagorde Bespreking voor het Vaandel. -0 Op Zondag 14n October, om 11 uren stipt, Bestuursvergadering der Federatie van Vak bonden. Dagorde Belangrijke besprekingen. Gezel De Backer zal aanwezig zijn. Bedanking Wij kunnen niet laten de Kiezers van ons Kanton te bedanken, yoor het vertrouwen dat ze verleden Zondag in de Socialistische partij hebben gesteld. In Sottegem zelf is er bezonder goed ge stemd, een bewijs dat we vooruitgaan en onze tegenstrevers met ons zullen af te rekenen hebben. Voor de toekomende Kamerverkiezin gen zullen wij het onze brjbrengen, om niet alleenlijk onze twee verkozen hunne verkie zing te verzekeren, maar er zullen voor zor gen, dat we een overschot hebben om in de Provincie één socialist meer te doen verkiezen. Léon. Cinema Zaterdag 29 en Zondag 30 Sept. EXTRA PROGRAMMA Het Jongetje van den Clown dram» met Robert Gordon, Wanda Hawley en de kleine Franckie Darro Een film van buitengewone schoonheid een byzondere vertolking en uitnemende verzorgde insceneering. Ongeëvenaarde photographie Onze vrienden zijn ernstig op de bres om al de werkbroeders van Kerkxken te overtuigen dat het hun plicht is zich aan te sluiten bij onzen machtigen ziekenbond. Maandag 1 en Donderdag 4 Oc'ober PRACHTPROGRAMMA De Kleine van Muntmartre met Clara Bow, Lou Teilegen, Donald Keith Wereldberoemde film over de rus- sische geschiedenis, met de fameuze Russische Kunstenaar L. Uor.idoff Een waar extra-programma TOEKOMENDE WEEK Een vertolking zooals ooit gezien ^elgeslaagiDe Meeting Ondanks ongunstig weder waren ruim 300 arbeiders opgekomen naar de Meeting van Dijnsdagl.l. Na het inleidend woord van mak ker van Trimpont, handelden gezellen Frans Toch, Senator en Prosper De Bruyn, Volks- vertegenwaordiger, over de Algemeene Poli tiek, Legerwet. enz. Makker Toch wees in zijn rede vooral op de economische strijd, schetste de houding van het patronaat welke handelende naar de voor schriften van het Comité Central Industrielle, zich niet alleen koppig verzet tegen de ge rechtvaardigde eisch tot aanpassing der loonen aan de levensduurte, doch er vooral op uit zijn de macht der Werkerssyndikaten te bre ken. De strijd van Herstal waar 4000 werkers strijden om de vrijheid zich te vereenigen in de Mutualiteit hunner keuze, de staking in het bouwbedrijf te Brussel en Gent zijn klare be wijzen. De staking te Eecloo waar vooral de liberale patroons erop uit zijn Socialistische gesyndi- keerden te treffen, de dwingelandij dezer patroons is zoo tergend dat zelfs de kristene en liberale arbeiders zich solidair verklaarden met de socialistische gesyndikeerden. De inzichten van het patronaat zijn duidelijk 1 een openbare ver Vakbond moet te grond worden geboord; eens dit pogen geslaagd zoude die proef herhaald worden te Waarschoot, Gent en elders. Tegen deze patronale inzichten moet de gansche arbeidersklasse zich stellen, de strijd gaat hard tegen hard. Spreker is gelukkig te mogen vast stellen hoe de werkers van hier en elders dien strijd begijpen en steunen; hij dankt de afdee- ling der Algemeene Centrale en de Tabakbe werkers van NINOVE die de eene een eerste toelage van 1000 frank komen te overhandi gen, en de andere ook het hunne hebben bij gebracht; hij dankt tevens de partijbedienden van Ninove die in een mooi gebaar besloten zoolang deze strijd duurt een uur loon per week af te staan. Deze rede herhaalde malen onderbroken door de toejuichingen der aan hoorders sluit met een warme oproep tot ver sterken onzor verschillende organisaties en het aanwerven van nieuwe lezers onzer socia listische bladen. Makker De Bruyn behandelde vooral de politiek der liberale-katholieke regeerings- meerderheid, de nieuwe legerwet en de hou ding der kristen demokraten die hun kiesbe- loften van 1925 op zak hebben gestoken en als gedweëe lakeien alles stemmen wat de reactie van hen eischt. Na op duidelijke wijze het onzinnige der nieuwe Legerwet te hebben aangetoond, wil makker De Bruyn ook de toekomst inzien, de belastingen hebben voor da 8 eerste maanden van 't jaar meer dan EEN MILLIARD meer opgebracht dan de regee ring voorzag, minister Houtart in een rede onlangs uitgesproken, wenscht sommige be lastingen at te schaffen of in te krimpen, de supertaks die vooral de groote inkomsten treft, wil hij doen verdwijnen, dit vraagstuk moet vooral de arbeiders bekommeren, vooraleer van afschaffen gesproken wordt, moet er in de eerste plaats worden gezorgd voor eene betere sociale wetgeving, de rente voor de slachtof fers van werkongevallen, de ouderdoms pen sioenen, toelage aan de werkloozen enz. moe ten uitgebreid en vermeerderd worden. In zake bouwpolitiek moet vooral rekening worden gehouden dat de huishuurwet op zijn einde loopt en onvermijdelijk de mindere klasse er door getroffen zal worden, vele arbeidersge zinnen zullen de huur niet kunnen betalen die zal geeischt worden door de eigenaars, eens de huishuurwet niet meer van toepassing, andere zullen onmeedoogend de straat worden opgezet omdat zij gedurende de periode dat de wet van kracht was er de toepassing hebben van geeischt, het privaat initiatief schiet in zake woningbouw te kort, dus moet de Staat ingrijpen, is er dan mogelijkheid belastingen af te schaffen, dat men vooreerst de belasting op de loonen der werkers doet verdwijnen. Spreker heeft objektief de mogelijkheden onderzocht, aan de arbeiders te oordeelen waar hun belangen liggen; hij twijfelt niet of zij zullen den weg verkiezen door de Werk liedenpartij aangetoond, omdat het de eenige weg is die leiden moet tot meer recht voor de mindere klasse. Het is 10 ure als deze Meeting eindigd onder warm handgeklap. Prachtige avond voor de Werkliedenpartij die stellig vruchten afwerpen zal. Huismoeders De k' ude is in aantocht, 't is het tijdstip voor het aankoopen der Winterkleedij, alvo rens uwe aankoopen te doen komt eens zien naar de Winkel DE REDDING, Geeraards bergschestraat, er is groote keu3 van aller hande Onderkleeding voor mans, vrouwen en kinderen, hoedanigheid gewaarborgd, zuiver afgewerkt en prijzen buiten alle konkurentie DEEL OP ALLE AANKOOPEN. De bakkerij DE REDDING levert Brood van beste hoedanigheid, gewicht gewaarborgd Om de zes maanden uitkeering van den deel, beloopende 5 centiemen per kilo. Steunfonds voor de leden bij ziekte of geboorte. Arbeiders het is uw belang zich aan te slui ten bij de KOOPERATIE en er uwe aankoo pen te doen. Ic Steunlijst ten voordeele der gelockoteercflen van Eekloo Algemeene Centrale afdeeling Ninove, 1000 frs, Tabakbewerkersbond afdeeling Ninove, 5.9 fr. Partijbedienden afdeeling Ninove, 1* lijst 62 fr. Gezongen door Louisa Capiau, in het lokaal De ReddiDg op het samenzijn der werklieden van het fabriek Dauw, 57,50 fr. Wio doet er meê a Postbedienden van Ninove, aangesloten bij het N. S. 10' en 11"storting. 24 fr.Gezongen door Jozefien en Maria Bascour, rondgehaald doorCamiel Pots, 3,20 fr. Omdat lange Jules geen 0,10 fr. had voor de strijdpenning maar toch moest erkennen dat desocialisien goeden vooruitgang maken, 1 fr. Gezongen door P. Baeyens, rondgehaald door Frans Van Muy- lem, bij Jozef Sertin, Nederwijk, fr. J6,25. Totaal fr. 146,45. Cinema Heden Zondag 3o September en Maandag 1 October Buitengewoon Programma Universal Film met CHARLES RAY Bijzondere productie A.A.F.A. met de bevallige Xenia Desni. Een uitstekende scenario. Toekomende Zondag Doublepatte en Pataohon Woensdag 3 en Donderdag 4 October Twee filmen van waarde Madge Bellamy en J. Farrel Mac Donald in en de groote productie van U.F.A. met de grootste artisten Maria Ja- cobini, Camilla Horn, Warvick Ward, Jean Bradin. Deze film bekwam in Cinema Agora, Brussel de meeste bijval Toekomende Week Artistes Associés Gij suit heap Huwen nog een uitmuntend programma .^_E«feOHT DE WAARBORG ZEGEL Verwacht PHI-PHI, een prachtfilm naar de geken de operette. NOM-NON-NANETTE, een film, de- welk® aan iedereen bevallen zal, En de ophefmakende film Da Kalvaria- berg dar Vrouw» een speciale band. Propagandatocht NAAR VIANE-MOERBEKE. Heden Zondag heeft dus onze Propaganda tocht plaats. Wij verwachten dat alle muzi kanten zullen op post zijn, en dat vele par tijgenooten ons muziek zullen vergezellen. Gezel De Nauw zal spreken te Moerbeke en te Viane. Vergadering aan het Volkshuis om 2 ure, om te kunnen vertrekken om 21/2 ure stipt. Makkers,zetten wij de strijd goed in, want onze tegenstrevers zullen niets verwaar- loozen om ons te bevechten z ij weten dat wü veel argumenten hebben ter onzer be schikking om hun werkiDg in het Parlement aan den kaak te stellen. Zy zul len dus ook niet onwerkzaam blijven. Al» wij willen zullen de kiezingun van 1929 een Z6ge zijn voor de socialistische party. Er zal te werken zyn, maar als er veel handen zyn, is het werk licht en is het ook opbren gend. Dus mannen, heden op post. Voop 'ft blad Vooruit Een belangryke vergadering, goed by- gewoond, had Dinsdag 1. L plaat». Gezel Willem Meyer, Propagandist van 't blad Vooruitheeft in een prachtige uiteen zetting het nut aan de pers bewezen, en al de aanwezigen stemden in met zyne gezegdens. Er werd een Comiteit gevormd om bestendig ia de bres te zyn voor het aanwinnen van lezers. Er magniat gerust worden, zoolang er een werkersgezin is. waar het blad «Vooruit» niet gelezen wordt. Hot blad Vooruitis voorzeker een der best opgestelde bladen van Vlaamsch België. Het is ons strijdersblad en teveDs een wel ingelicht nieuwsblad. Een arbeider, die wilt op de hoogte zyn van de politieke gebeurtenissen niet enkel in 't land maar ook in 't buitenland, leest «Vooruit»; een arbeider, die wenscht op de hoogte zyn van de verhoudingen tus- schen do werkgevers en werknemers in de verschillende landen, is lezer van Voor uit». Wie verlangt alle belangryk nieuws te kennen, leest Vooruit Vooruit is het blad van de arbeiders en voor de arbeiders. Het is z^lfs niet vol doende dat een socialist het blad Vooruit» leest, hy moet ook mefthelpen om nieuwe lezers aan te winnen. AJs elke lezer, een nieuwelezer aanbrengt verdubbelen wy ons lezerstal, en waarom zou zulk niet kunneri? Lijst voop Hsft Klaasfeeaft Overdracht fr. 15»,95 Algem. Centrale 50,00 Bedienden Kooperatief 10,00 Totaal fr. 212,95 Over onze Roode Balspelers Zondag 16 September 1. 1. trokken onze Roodjes» naar Edingen, om er de finaal te betwisten van het Sedelyk Tornooi aldaar. Finaal die doorgaan mo«Jst tusschen de sterke partyên uit Edingen. Bever en onze Roode Balspelers». De loting bracht oDze maonen tegenover EdiDgen. Merken we terloops op, dat de party Edingen bestond uit vier spelers van tweede en een speler van eerste kategoiie. Het was dan ook niet te verwonderen, dat onze spelers het onder spit delven moesten, ja, zelfs eene gevoe lige nederlaag opliepen. We kunnen noch tans opmerken, dat sommige nederlagen wel eene overwinning waard zyn. Die ne derlaag werkte dan ook niet op het gemoed van onze spelers, die met den overwin- ningszucht bezield de tweede lutte togen Bever aangingen. Alle spelers waren te Joven, en het verwonderde dan ook nie mand dat Bever eene goede klopping opliep. De Finaal voor eerste en tweede pry» bracht onze maDnen dus weerom tegecover Edin gen. De stryd was spannend en de overwin ning bleef aan Edingen Da 7-4. Onze Roode Balspelers wonnen dus den tweeden pry». Proficiat, en nog vele pryzen weosehen we uit ganscher harte. Maar vergeet niet dat daarvoor hoeft gewernt. Goed oefenen ei vooral EENDRACHTIG streven, en naar uwen gewaardeerden leider luisteren. Dat zal veel helpen tot het groot brengen tot het hooger opwerpen uwer geliefkoosde party in het bijzonder, en de sport in het algemeen. HET BESTUUR. Heden Zondag 30 September, wordt tê Brussel, het Landeiyk Congres ^naer Fede ratie gehouden, waarvan verslag toeko mende week. Dinsdag 2S September had op 't Stadhuis te Geeraardsbergen eene ijeeukomst plaats met afgevaardigden van jiBchillende Gemeenten en den Heer Ja- CODS, Ingenieur Bestuurder der Mp(j van Buunspoorwegon, eor het bespreken van den uurrooster die in voege komt op 7 Oc tober aanstaande. Vanaf 7 October ral de tram, die vroeger in Geeraardsbergen vertrok om 13,38 ure, naar Deftinge, Nederbrakel, opnieuw in voege gebracht worden en zulks als proef voor dene maand. Andere maatregelen tot verbetering op de ifjn zjjn in onderzoek. Voor toekomenden zomer zuilen in elk ge val nog verbeteringen ingeveerd woraen. Kiezing van 23 Septentbnr De uitslag verleden Zondag in ona Kan. ton bekomen, mag als zeer bevredigend voor onze party aanzien worden. Wy boeken eene aanwinst van lok stem- sedert 3 Juni. Onzen besten dank aan klezars en kieze ressen die het hunne bygebracht kebben om tot dien schoonen uitslag ts komen. De vooruitzichten voor de Algemeene Verkiezingen van Mei 192, ayn den ook leer aanmoedigend. Van nu af dient gewerkt te worden om dau ook nog meerderen vooruit gang te kunnen aantoonen. Er op los, en de zege is aan ons I Duivankponijk Zondag 3o Septembor, richt onze maat schappij - Geiykhaid voor Allen gevestigd in het Volkshuls, een Menstervlucht in, uit Quiavrain. 500 fr. gewaarborgd aan souche» en 500 fr. aan seriepryzen. Speciaal aan 8 fr. voor t velos. We durven stellig op de hulp rekenen van al onze bondsleden om bet seizoen iO»t waardig te sluiten. Uitslag van het Kamfiioenaet van 3 overgegeven duiven 1. De Laeter Oscar 5 pryzen 2. Pieu Achiel 4 punten 3. Hernou Leon 4 -14 4. Breynant Hdw. 4 340 5. Pauwels Cam. 4 485 6. V. Schoora Jos. 3 73 T. V. d. Berghe J. 3 75 3. De Cock Cam. 3 zjg De pryzen kunnen afgehaald worden by den uitbetaler der pryskampen. Proficiat aan onze kampioenen en harte- ïyken dank aan alle medekampers. Het Bestuur. BUGERLIJKEN STAND HUWELIJKEN. Frans Dhaenens, Meerschsstraat es Bmilie De Temmerman, zelfde straat. GEBOORTEN. Alfred Coesens, EdingschestraatGerraai» Van der Eist, Audanaard9cha poortAntolne Gobol, Nieuwe Baan Yvonne Van den Dries- sche Auden. poort Maria Pirreuz, Vrede- straat. Molendries, II, Hoogewesien, I SUPER-PROGRAMMA voor heden Vrijdag 28 en Zaterdag 2» September om 8 ure, Zondag 30 om 5 en 8 u. Kinderen Toegelaten Groot Symphonisch Orkest Openingstuk voor Orkest, Moderne Eelair-Journai. De Groote Volkefilm of De L ijdensweg eener Vondelinge 1 Byzonder afwisselend en gevoelvol drama een greep uit het werkeiyk volksleven met d» Wereldberoemde en gekende Artiste "LY DAMITA van het Casino van Parys. Tot 'tomende weel- ,en onzer Succesfilmen met den bereemden Russischen Artist LEOHIDOFF Kortelings 1 LEON MATHOT en LOUISE LAGRANGE

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 3