Maatschappelijke Verzekeringen Voor 'tVolk Geofferd 25e Jaargang N° 42 Prijs per nummer 30 centiemen 14 October 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement-Aalst Ons Arrondissements-Congres Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten P0STCKECK-HKKE8I88 BielgiBChe Werklieden-Partv Arrondi.sem.nt.-Fed.r.tie Aalit Nr. 8 6 8 8 8. Tolefoou I 7 8 Benevens de kwestie een loen aan den ar beider te verzekeren hem toelatende aan de behoeften des levens te kunnen voldoen, is het vraagstuk der maatschappelijke verze keringen van het aller grootste belang. De arbeidör is blootgesteld niet enkel aan werkoloosheid, hij kan door een werkon geval of door ziekte tot onbekwaamheid van werken gedwongen worden, en dan mist hy het loon noodig voor zyn bestaan en het onderhoud zijner familie. Da wet op de werkoDgovallen, de werk- loozenkasaen, de mutualiteiten voorzien er gedeeltelijk in, de gevolgen dezer wer kersonbekwaamheid te verzachten door de uitkeering van vergoedingen. Maar er is op dit gebied nog veel te doen, en bijzonderlijk de arbeider moet zijne vol ledige onafhankelijkheid kunnen behouden tegenover het patronaat in geval hij door een of ander ongeluk wordt getroffen. Hij mag zich niet verplicht^ gevoelen deel te maken von mutualiteiten door het patro naat hem opgedrongen. De gedachte van> eigenwaarde en zelf bewustzijn is bij de ovcrgrooto meerder heid der arbeiders zoo zeer ontwikkeld dat zij niet langer meor willen behandeld wor den als onderworpenen. Het is ook maar billijk en onweerlegbaar logiek dat de werknemers, die van den ar beid hunner werknemers de meeste voor dooien opstrijken, vorplicht worden door bijdragen, volgens de belangrijkheid hun- neF enderneming, te storten in een maat schappelijk fonds, moetende dienen om de verzekerde arbeiders een degelijke onder stand te verleenen bij werkonbekwaam heid. De Nationale Federatie der socialistische mutualiteiten telt 462,000 leden een bewijs van de voorzienigheidsgeest der werklie den. Na de oorlog, zjjn er dank aan Minister Wauters, belangrijke toelagen verleend geworden aan de mutualiteiten, om deze toe te laten uitbreiding te geven aan hun geneeskundige diensten en aan de moeder- fondsen. Deze toelagen worden aan alle mutualiteiten volgens hun belangrijkheid toegekend. Vóór den oorlog waren deze toe lagen van weinig beteekeuis en was het leeuwen aandeel voor de katholieke maat schappijen, want toen was partijdigheid op geen enkel gebied^uitgesloten. Wel is waar begint men te bemerken dat de katholieke ministers, en ook wei de libe rale terug met dezelfde partijdigheid zou den willen te werk gaan. Gebaurt het nog niet by het toekennen der toelagen, de par tijdigheid van Miaistor Heyman isklaar- bïykend gebleken door de samenstelling der commissie voor maatschappelijke verze keringen Zooals wij hier hooger aanhalen tellen de socialistische mutualiteiten 4G2.ooo leden en zijn slechts door vijf socialisten in voor noemde commisie vertegenwoordigd, ter wijl de katholieken met 280,000 leden zes vertegenwoordigers hebben in deze com missie. Zelfs het [Centraal Nyverheidscomiteit heeft er vertegenwoordiging, maar de Syn- dikale Commisie is door geen enkele afge- govaardigdo vertegenwooidigd. Toen na het ontslag dor socialisten in de regeeriog, de kristen© demokraten twee hunner mannen in de regeering kregen, om samen met katholieke en liberale con- servateurs aan het land eeD militaire wet op te ariugen, dewelke aan niemand vol doening geeft niet, meer voor wat de verde diging vi\n het Jand.betreft dan voor den diensttijd en taalkwestie heeft de socia listische groep in den Senaat aan Minister Heyman voorgesteld het onderwerp dat hy neerlegde als volksvertegenwoordiger, on- middelyk te bespreken, hem verzekerende dat de socialisten bereid waren het te stem men zonder vaststellen van wijzigingen te doen. Het ontwerp had tot doel de werkgevers te verplichten te storten voor de verzeke ring tegen ziekte en vroegtydig© onbe kwaamheid tot werken. Het wetsvoorstel Heyman komt in de af- deelingen der Kamer van Volksvertegen woordigers en de socialisten om de taak van den Minister te vergemakkelijken, stemmen dit wetsvoorstel. De Minister der kristene demokratie zou er zich moeten over verheugen, en gesteund dus door de socialistische groep, moest hy getracht hebben zyn ontwerp door de Ka mers te doen bespreken, maar hy deed het niethy gaf toe aan de conservateurs en liet zich beinvloeden door het verzet tegen zyn voorstel van woge het centraal Ny ver- heidscomiteit. En minister Heyman, het bewys gevende der onderworpenheid van de kristene demo kratie aan de conservateurs, heeft dan be sloten de commissie van onderzoek te be noemen waarover wy hooger gewag maken. Hoeveel tyd zal deze commissie, dewelke Donderdag 24 September har6 eerste zitting hield noodig hebben, om besluitselen te treffen Wy kenneu hetverzet van hot cen traal organisme der groote ny veraars. Mogen wy hopen dat de kristene demo kraten Carnoy en Heyman in de: regeering al hun invloed zullen gebruiken, of er, ge noeg gehoor hebben, opdat de regeering de commissie dwinge snel te werken Wy be twijfelen het alhoewel wy het wenschen. Zal minister Heyman het hoofd bieden aan de groote Ny verheidsbazen, zal hy gesteund worden door de kristene organisatiën Dit zyn vragen, die mogen gesteld worden, want de handelwyze der zoogezegde demo kraten van de. katholieke groep, gedurende de bespreking van de legerwet, is geen goed voorteelten. Het behoeft niet gezogd dat do socialisti sche mandatarissen het omnogelyko zullen doen om de zaak te trachten zoo gauw moge- lyk voor het Parlement te doen brengen. Zullen de kristenen, die in menig geval in de stryd om beter werkvoorwaarden en meer erkenning der arbeidersrechton de belangen der arbeiders schaden, nu weer den moed niet misseD, om handelend te durven optreden Van de conservateurs hebben wy natuur- lUk niet veel te verwachten leest al hunne bladen, 't is een bestendige campagne om te bekomen dat de lasteD, dewelke wegen op de ryken, dus op degene die kunnen beta len, te verminderen, een bewys dat deze menschen denken dat er nu al meer dan ge noeg gedaan wordt voor de verzekering te gen ziekte, werkongeval en ouderdomspen sioenen. Hoezeer door sommigen de werkende klasse nog veracht wordt blykt uit het ge- schril van bladen als Etoile Beige Ga- zette en andere, dewelke nog altyd voort gaan met aan de werkloozen hunnen steun te benyden en ook de geringste hervorming ten voordoeleder arbeiders beveohten. Overal in 't land, by elk conflict bestatigt men meer en meer dat het patronaat het eens is om te trachtende arbeiders onder den hiel te houden; meer en meer bemerkt men dat daarom door al de burgersbladen, van af het katholieke «Nieuws van den dag» tot do liberale "Gazette», niets wordt ver waarloosd om de werkersorganisatiën te treffen. Laster, verdachtmakingen, spot tegen over de werkersinrichtingen alles is hen goed om tot hun doel te geraken 't is ook daarom dat wy, onze socialistische bladen in ieder werkersgezin moeten trachten bin nen te krygen. Een degeiyke wet van maatschappeiyke verzekeringen zal er komen als de arbeiders machtig genoeg zullen zyn zulks af te dwingen. Daarom is het noodig zoowel on ze mutualiteiten als onze syndikaten te versterken. Daarom moet de politieke macht der arbeiders ook vergrooten en het is plicht voor elke socialist een propagan dist te zyn voor zyne organisatie en te hel pen in den komende kiesstryd, eene over winning voor de socialistische party voor te bereiden. Als de arbeiders niet zelf voor hunne be langen optreden, de huidige machthebben de klasse zal het niet doen. Eenheid en ver trouwen in de toekomst kan aan de werken de klasse wonderen doen verrichten. G. DE NAUW. Verleden Zondag had in het «Ackt-urenhuis» te Denderleeuw ons jaarlijks congres plaats. Meer dan 8o afgevaardigden onzer aangeslo ten groepen en J 4.000 leden vertegenwoordi gende woonden deze samenkomst bij. Een samenkomst 't Was iets meer dan een samenkomst, 't Was vooral een verbroedering onder de kameraden van heel ons Arrondisse ment, en tevens eon doel tot het smeden van Sraktische middelen, welke ons de gelegen- eid zullen geren onze tegenstrevers 'n gewei digen duw te geven, dat ze hem lang zullen onthouden. 't Was dan ook een volle geest van broeder lijkheid, van eensvoelende en eenswillende uitting dat de duscusieënoverde verschillende punten plaats grepen. Gezel De Nauw, nam het voorzitterschap waar, en na de congressisten! verwelkomd te hebben ging men over tot de dagorde. F1NANTIEELen ZEDELIJK verslag. Op voorstel van de voorzitter wordt dit punt ge splitst. Zoodat we eerst het finantieël verslag bespreken. Gezel Nichels, maakt de historiek van de finantieële verhandelingen over heel het jaar, welke ons ten gevolge de drukke werking niet al to schitterend voorkomen. De discutie gaat dan ook over Hoe kunnen wij best en in den kortst mogelijke tijdie moeilijke fraze te boven, vooral met het oog op de aanstaan de groote Kamerverkiezingen. Gezel Blanckaert. Als kontroleur moet ik mededeelen dat we alles juist en in orde heb ben bevonden. Gezel Moerenkaut. Ik ben de meening toe gedaan dat er besparingen kunnen gedaan wor den, want we hebben in onzeWijkclub vastge steld, dat er voor sommige gemeentens mani festen te veel waren. Gezel Bayens, dringt aan dat er voort ge gaan wordt met de uitbreiding van het ver plichtend abonnement op "Recht en Vrijheid", omdat aldus ons blad goedkooper kost en te vens een goede uitwerking op propaganda zal hebben. Gezel Berghman. Wijst erop' dat men reke ning moet houden met het tijdstipt waarop de manifesten worden verspreid, want men zal wel in die zelfde gemeentens eens de manife sten uitdeelen dat er zullen te kort zijn, ver mits de verdeeling is geschied volgens bet ge tal zielen der gemeentens. Gezel De Bruyn. Indien we de juiste verdee ling over heel het arrondissement doen volgens j het getal zielen, hebben we minstens öo.ooo manifesten noodig en er worden er telkens maar 43.000 gedrukt. Gezel Vijverman. Zou graag zien dat de groe pen in 't vervolg een voorafgaandelijk verslag ontvangen, ten einde dit te kunnen instudee- ren en dan met meer kennis van zaken het con gres te kunnen bijwonen. Gezel Nichels. Kameraden, het is noodig dat we eens rijpelijk onderzoeken hoe we de de finantieële toestand der Federatie, zullen verbeteren weikeu ziet het nietteschitterendis. Allerhande praktische middelen worden vooropgezet, waarvan door het Federaal Be stuur zal rekening gehouden worden en benut tigd tot het bewerken van een degelijke op lossing. Aldus wordt het Finantieël verslag goed ge keurd. ZEDELIJK VERSLAG. Gezel Nichels. Ka meraden. Ziehier een beknopte uiteenzetting onzer werking Federaal Bestuur Het Federaal Bestuur; is achtmaal in 't jaar 1928 vergaderd. Hebben de zittingen bijge woond Nichels 8 De Nauw 7,en één verontschul digd Berghmans 6 en 2 verontschuldigd Du- rant 2, onlangs maar lid van 't bestuur, Van Trimpont 4 aanwezig 3 .verontschuldigd 1 af wezig Haelterman 6 en 2 verontschuldigd Bauwens Jules 7 en 1 verontschuldigd Bau- wens Clement 3, nog niet laoglid De Bruyn Prosper 8; Flips H. 5en 3 verontschuldigingen; Buyl7 en 1 afwezig Steenhaut J. 6, 1 afwezig 1 verontschuldigd, De Bundel 4 aanwezig en 4 afwezigVan den Hove 2 aanwezig 1 afwezig en 2 verontschuldigd De Coster 4 aanwezig 2 afwezig 2 verontschuldigd. Onze propaganda voor het jaar 1928, be paald zich bij het volgende 1* Tengevolge van de verkiezingen voor den Werkreehtersraad van 38 Juny 1928, voor be dienden en werklieden, is er in ons arrondisse ment verspreid geworden Ons door de Syndikale Commissie geleverd 2oo plakbrieven oproep tot de Kiezers I800 brochuren gericht tot de kiezers werk lieden en 2ooo brochuren gericht tot de be dienden. Door de Federatie uitgegeven 1 manifest, getrokken op 43 duizend exam- plaren verspreid vóór de Verkiezing en 1 mani fest Bedanking, aan de Kiezers op hetzelfde aan tal getrokken. Die verkiezing gaf om» een zeer bevredigenden uitslag, en vandaar het besluit het maiifest der bedanking uit te geven. Deze verkiezing is gedeeltelijk verbroken geworden door do Bestendige Deputatie en vandaar eene nieuwe verkiezing voor de Sn- fit anten, op 23* September 1.1. Hiervoor is er uitgegeven 1 manifest op 43.000 examplaren getrokken en nog een ander manifest op 2o.ooo exam plaren. Den uitslag van deze laatste verkiezing was nog meer bevredigend, want op 23® Sep tember bekwamen onze kandidaten 660 stem men meer dan ze behaald hadden op 3" Juny 1.1. De klerikalen hadden meer dan looo stem men verloren op die weinige weken. Van wege den Landelijken Raad is er ons toegezonden geworden, tot verspreiding 15o plakbrieven over de 8-12-14 maanden diensttijd. 15o plakbrieven over de Perequatie. 2oo plakbrieven Er is geen geld 2oo plakbrieven tot de liberalen gericht. 2oo plakbrieven over het verraad der Chri stenen nopens de 6 maand dienst. 2oo plakbrieven over do geldverspillingen. 2oo plakbrieven over de 6 maanden dienst. Daarbij 40.000 gazetten ever de Landpacht. Nogmaals 40.000 gazetten over hetzelfde ontwerp en 40.000 manifesten met de reden van Wau ters, Huysmans, Van de Velde. Voeg daarbij de uitstappen met onze mflaie- ken van Aalst, Denderleeuw, Nincve en Gee- raardsbergen, gevolgd van meetings ep den buiten, en we mogen gerust zeggen, dat het jaar 1928, vruchtbaar is bewerkt gewerden, voor wat de propaganda op den buiten en in de steden'betreit. In het voorgaande Congres, hebben we hier gesproken over Sottegem zelf, en aangenomen er al onze gedacht aan te wijden. Door het Federaal Bestuur is er eel soil van 5oo franken ter beschikking van de propagan disten gesteld geworden, die motsten die nen om het huisbezoek te kunnen doen, en dit is gedurende vele Zondagen morgenden ge beurd, met kameraden van Aalst, Gceraafds- bergen en Gent, geleid door do vrienden van Sottegem. Dit huisbezoek heeft niet opgebraeht, wat er van verwacht is. De vrienden van Sottegem verwaehten méér van een betaald en bestendig Seeretaris, maar of dit in korten tijd zal kunnen gehemrea, is eene andere zaak. Het is overigens de Federa tie die er aieh reeds mede heett bezig gehou den, maar tot heden nog geene oplossing ge vonden. De beste uitbreiding op den buiten ligt in het stichten van Ziekenbonden. Daaraan houden de buiten lieden meer dan aan vakbond of prepagandaclub. Het is waarmede we volop ingang aijn, en we hopen nog in versehillige gemeentens te kunnen binnendringen. Ten andere bij het stichten van nieuwe Zie kenbonden, op den buiten, kernen er nieuwe lezers van ons weekblad Reeht el Vrijheid bij, omdat er geene andere meer gestioht worden, dan met inbegrip van het abonnement op ons weekblad. TOESTAND RICHT IN YRIJHIIB Gezel Berghman. Toen we verleen jaar den toestand van ons weekblad Reeht en Vrij heid op ons Arr. Kongres bespraken, was hij aldus, dat er groote krachtinspanningen noes ten godaan worden em het blad in leven te louden. Onzen wekroep tot de partijgenooten om eendrachtig te werken tot meerdere versprei ding van het blad, I -.«ft een gul onthaal ge noten, want dank de praktische genomen maatregelen hebben we ons lezerstal meer d&n verdubbeld. Niemand van ons had verleden jaar zulks durven verhepen, en we hebben derhalve nogmaals een bewijs, waar er een wil it, dat er ook een weg is. Alles dient dus te werk gesteld te worden, om niet alleen dezen toestand te behouden, maar tevens om hem nog te verbeterei. Daartoe hebben we de hulp noodig van a 1 onze partijgenooten maar vooral van deze wel ke aan het bestuur staan onzer groepen. De sprong welke ons blad «Recht en Vrijheid» sinds verleden jaar heefc gedaan is groot en als hij nu onze finantiën niet zal hij ander zijds de vereischte lectuur aan onze leden ver schaffen, welke hen aldus zal sterken om meer dan ooit onze socialistische gedachten tepropa- geeren. De degelijke opstel en inhoud vai ons blad dientnog verbeterd; de redaktie zal niets onver let laten om het blad te veraangenamen. 't Weze hare eenige bekommering. Vervolgens heeft een diseusie plaats, waar" aan de gezellen Van Trimpent, Vijverman, Flips en Nichels deelnemen. roman door Fd. Anseele De armen worden verstooten. Zijn zij slecht omdat arm zijn Dekken de lompen altijd be krompen geesten en slechte karakters, de zij den kleeren altijd edele zielen en grootsche gedachten En zelfs wanneer het aldus ware maar'tis gelogenis het de schuld der armen, te zijn wat zij zijn Is het de schuld der heide dat zij heide is, en kan of mag zij niet vruchtbaar gemaakt worden Mag de schijn ons oordeel leiden Verbergt de grond, bedekt met kunstmatig aangelegde parken, vol lieve en welriekende bloemen al tijd diamanten in zijnen schoot? En vertoonen de streken, in wier ingewanden schatten op schatten aan ijzer, kolen, marmer, zilver, goud, diamanten verborgen liggen, zich altijd aan het oog, gehuld in het verrukkelijk kleed der go din Flora Bijna nooit. Waarom de menschen anders behandelen en anders beschouwen dan de natuur Met welk recht beschimpt gij den arme, wanneer gij u niet schaamt van zijn zweet te eten en te drin ken Eerbied voor den armen, rijke nietsdoe ner of groot genie, want het aardappel- of korenland is meer waard dan een dorre grond of een bloembed. De lotsbestemming der menschen is niet van in de wieg afgeteekend. Wij zijn wat de opvoe ding en omstandigheden ons maken. Zulke meester, zulke knechtzulke maatschappij, zulke menschen 1 Wat kan er bloeien wanneer alles van jongs af wordt geknot, wanneer de groei belemmerd wordt De arend verbaast iedereen door zijne kracht en rasse vlucht. Moest men hem jong opsluiten, van tijd tot tijd zijne klauwen en vleugelen snijden, zou hij dan zou sterk zijn als zijne vrijë natuurgenooten Neen. Mag men den arend beschimpen om zijne zwakke vleu gelen en klauwen, die door anderen werden ge sneden Waarom doet men het met de armen De Fransche Omwenteling schafte het ge boorterecht afwij moeten het voorrecht van het kleed den bodem inslaan. De armen beschimpen Het wordt gedaan. En wie weet of niet een rijke engelsche lord, de geboorte van een kind der armen, Georges Stephenson genaamd, venemend, met verach ting zal gezegd hebben Nog een kanailjegoed, nog een stumperd en slechterik te meer Genoeg geschimpt, genoeg verstooteü, hoe den af voor het volk want 'tKanailje aan liem het lieht gegeven Voor wier gewroeht»n «enieder buigt de knie.... Stilte, maatschappij, en groet eerbeidig uwen toekomstigen meester, want Lassalle zeide met recht De arbeiders zijn de rot9 waarop de kerk der toekomst zal gebouwd worden. TWEEDE HOOFDSTUK De Avond vóór de Plundering Vervolg Terwijl Anna en hare kinderen naar het ge vang warden gevoerd, hadden er in den wijk Batavia gansch andere tooneelen plaats. Op de zolderkamer van een der talrijke hui zen van dien ongazonden en vuilen wijk, waren een twaalftal mannen bijeen. Kan aarden vet- lampje, dat op een houten tafel stond, wierp een spookachtig licht in 't rond, en liet nog een deel der kamer in volslagen! duisternis. De plankenvloer, vol lage reten, was op sommige plaatsen erg nat. Del dakpannen, door den wind uitg'slagen, hadden vrijen toegang aan den stortvloed gelaten, en waren door vodden en stukken dweilen vervangen. In de kamer heerschte stilte. De aanwezige mannen zagen er grootendeels ontzenuwd uit, en waren in gedachten verzonken. Het weifelend licht van 't lampje, dat op enkelen viel, liet hunne ma gere en door lijden geel geworden aangezich ten zien verschillende aandoeningen smart, wanhoop, razernij, gevoelloosheid, stonden er op te lezen. De eene lag in zijne volle lengte op den vloer, met het aangezicht op de gekrui ste armen een tweede zat tegen den muur en liet het hoofd op den schouder hangen een derde hield het hoofd in de handen een vier de lag op de rechterzijde, een elleboog op den vloer, het hoofd op eene hand geleund door de talrijke openingen, nog in het dak aanwe zig. wierp hij half gebroken blikken naar het hemelruim* als om van den hemel af te smee- ken wat hem op aarde geweigerd werd in een hoek zaten drie manneD, rug aan rug, dicht te gen elkander gedrongen onverschilligheid, gevoelloos waren de hoofdtrekken hunner hou ding in de duisternis bewegen zich die man nen krampachtig, loosden zware zuchten en waren aan de hevigste pijnen ten prooi. Aan de tafe! zat een man van omtrent veertig jaren droevig peinzend staarde hij in 't lampje diep doorzicht, vastberadenheid kenmerkten zijn gelaat. Op zijn rechterknie, den arm rond zij nen hals, het hoofd op zijnen schouder, zat een meisje van omtrent veertien jaren bij den eersten aanblik zag men dat het zijne dochter was als twee druppels water geleken zij aan elkander aan de tafel stond een jongen hij was een jaar jonger dan het meisje, zijne zu ster, en had zeer zachte gelaatstrekken. Tegen den muur stond een'man recht, de vuisten ge sloten, de armen gekruisd, de schouders om hoog gestoken, het hoofd er in getrokken met strakken blik staarde hij in het licht, zijne trekken waren verwrongen, zijne ademhaling wa9 kort, hij blies door den neus als een paard, schudde van tijd tot tijd woedend het hoofd en stampte ongeduldig met de voetalles bewees dat er in hem iets onstuimigs, iets kokends was, dat uitbarsten moest. Zich eindelijk niet meer kunnende bedwin gen, sprak hij tot de mannen rond hem Gaan wij hier van avond blijven zitten gelijk de andere avonden, zonder iets te doen Gaan wij ons hier op die zolderkamer laten verhongeren Het is nier kil en doodsch als in een grafkelder. Stilte volgde op die woerden. Somber liet de man de armen vallen, doek weldra hernam hij Gij zwijgt weerom Hebt gij dan eek de spraak verloren Is het niet lafhartig hier elkander te bekijken, terwijl misschieB rreuw en kinderen op ditoogenblik van honger eter ven Gij zwijgt, gij zucht, waarom 2ijn wij dan hier Ach zuchtte de man die naar de sterren zag, ik ben mijn huis ontvluchtik kan het niet meer zien, niet meer hooren, dat schreien, dat roepen om brood mijne vrouw en mijne kinderen zoo zien lijden en ze niets kunnen geven dat pijnigt mij meer dan mijnen honger. Daarom ben ik ook mijn huis ontvlucht, zeide een ander. En ik ook, zuchtte een derde. Evenals gij ben ik mijn huis ontloopen, hernam de man tegen den muur mijn jongete kind en mijn vader zijn bezweken, mijne vrouw en mijne twee zonen wringen zich stervend in een van den honger. En Biets, niets, geen be schimmelde korst had ik te geven, 'k Moest uit mijn huis, 'k zou ongelukken gedaan hebben 1 'k Verwenschte do menschen, 'k verwenschte mij zelve, 'k verwenschte zelfs mijne vrouw en kinderen 1 Ja, dat heb ik gedaan. En dit zeggende, barstte hij in een luid, koortsachtig snikken los doch weldra zijne tranen met zijne mouw afvegend, riep hij vast beraden uit (Wordt voortgezet).

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1