AALST. Syndikale Rubriek Uit Lede Uit Denderleeuw Verkiezingen van 1920 Ons Vrouwenfresl Voor het Kiesfonds Victor De Geyler Uit Nkuwerkerkeu m en vrasgt Okegem Kerkxken Uil Sol legem jjer meer idéalisme en dat is ook begrijpelijk. Tusschen daden en theoriën is er altijd een groote kloef en wanneer men aan zijn idéaal begint met vaste vormen te geven, verliest het van zijn glans. Maar het verkregene, het verwezenlijkte is van gewicht voor ae arbeiders. Praktisch werk is meer waard dan de schoonste theoriën. Vraag het maar aan de arbeiders of zij nog zouden willen terugkeeren naar de vooroor- logsche toestanden... De werkelijkheid doet ook ons idéaal niet verliezen. Door de ondervindingen van alle slag zijn we meer geharnast en daardoor heb ben we kans met meer zekerheid ons idéaal na te sterven. A. VIJVERMAN. OPROEP TOT ONZE PARTIJGENOOTEN De herziening der kiezerslijsten heeft onze partij en vooral onze propagandaclubs in den laatsten tijd zeer bezig gehouden. Kiezerslijsten zijn nu verschenen Het is noodig dat wij met zorg nazien of elke partijgenoot, die daartoe de voorwaarden vereenigt, op de kiezerslijsten staat. Daarom is het een plicht van elk onze le zers zich persoonlijk te overtuigen of hij wel in de kiezerslijsten ingeschreven is. VOORWAARDEN VAN KIESRECHT. Om kiezer te zijn voor de Kamer van Volks vertegenwoordiger moet men 1. Belg van geboorte zijn of de groote natu ralisatie bekomenjhebben. 2. Volledig den ouderdom van 21 jaar bezit ten op 1 Mei 1929 (dus geboren zijn ten laatste op i Mei 1908, dus vóór 2 Mei 19o8). 3. Ten minste zes maanden de gemeente of stad bewonen op i Juli 1928. (Dus er wonen vanaf 31 December i927). NADERE INLICHTINGEN. Blijven staan op de kiezerslijsten zij die, ingeschreven op de in zwang zijnde kiezers lijsten, verhuisd zijn en hun verblijf regelmatig overgemaakt hebben voor i Juli, en op dien dag minder dan zes maanden wonen in de ge meente waarnaar zij verhuisd zijn of hun verblijf geplaatst hebben. B) De fonctionnarissen, douaniers, militai ren in actieven dienst, die een traktement ontvangen van den Staat, blijven op de kie zerslijsten staan der gemeente waar zij ten minste zes maanden verbleven, zoolang dat zij, ten gevolge van verschillende mutaties, geen zes maanden verblijf hebben in een andere op het oogenblik der herziening der lijsten (wet van 26 Maart 1921). C) Alhoewel ingeschreven, stemmen de on derofficieren en de soldaten niet, zoolang zij onder de wapens zijn. Uitzondering wordt ge maakt voor de legerbedienden, die aan geen actieven dienst onderworpen zijn en voor de militairen, die zich onder de wapens bevinden door eene heraangeving en ten minste drie jaar dienst tellende den dag der kieziog. D) De kiezerverblijfplaats is deze waar de kiezer zijn gewoon verblijf heeft, waar hij ge woonlijk woont met zijne familie. Hebben ook kiesrecht voor de verkiezingen voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers, indien zij in de voorwaarden verkeeren van nationaliteit, ouderdom en woonst 1) De niet hertrouwde weduwen van de militairen, gestorven in den loop van den oor log vóór 1 Januari 1919, en, bij gebreke, de moeders, indien zij weduwe zijn, zoowel als de moeders-weduwen van ongehuwde mili tairen S) De niet hertrouwde weduwen van Bel gische burgers gefusilleerd of gedood voor den vijand in den loop van den oorlog, en, bij ge breke, de moeders, indien zij weduwe zijn, zoowel als de moeders weduwen van die on- huwde burgers 3) De tot gevangevangenis veroordeelde of in voorloopige hechtenis gehouden vrouwen gedurende de vijandelige bezetting, voor fei ten van vaderlandslievenden aard. Z-) waren Zondag in hun element. Wie wal. onze leden van onzen Socia- listiechen Vrouwenbond 't Was immers koftiefeest, hun jaarlijks feestje en waar aan ze toch zoo houden, Heel talryk was op de opkomst, on hot feeste wierd geopend, door een puik stukje muziek, uitgevoerd door onze jonge muiiekantjes. Smakelijk wierden de boterkoeken. die we mogen het zeggen, opperbest waren verobberd, met het lekkere potje koffie. Elkeen bofte, elkeen was er uiterst te vreden over, 't Was nu koffie van Hand in Hand, gemaakt met de suikerijpeeSn van het Socialistisch fabriek, Do Zon, te Gent en het potje koffie was opperbest. Zulks zal goed doen, voor onze vrou- wendienogniet weten dat Hand in Hand koffie verkoopt en dat men met de Socia listische suikerü peeën, den beste koffie vervaardigt. Gezel Nicheis onderhield ons, over hot nut van de Coöperatie, on voor ons zelve èn voor da partij, over de noodzakelijk heid dat de vrouwen zich met de politiek bezighouden, over de toekomstigs ver kiezingen, in een woord, eene goede toe spraak, die hopen we, wel begrepen en goed zal gevolgd worden. Daarna was het gezel Cornand Hector, die mooië liederén zong, benevens eenige onzer vrouwen zelf. en dan spoedig de zaal geruimd om een flikker te slaan Het Kiesfonds is niet vergeten en het bedrag der omhalingen leest men iB Wit doit tr mee En zoo hebben verleden Zondag onze vrouwen een namiddag door gebracht van genot vermaak en nut. Zoo er vrouwen zijn die wenschen lid te worden van onzen Socialistische Vrouwenbond, dat zij zich aangeven bij de bode. Den inleg is maar 2o centiemen per week. LEONTINE FANFARE HAND AAN HAND» Aan de Eereleden, De eereleden welke per jaar aanbeta len, worden vriendelijk doch dringend verzocht zich te komen vereffenen. De bijdrage is3o fr. zich te wenden tot gezel Louis Van der Veken, ten uiterste tot Zondag 28 October. Het ceciliafeest is vastgesteld op Zon dag 4 November. De muzikanten worden dringend ver zocht de herhalingen bij te wonen nieu we treurmarschen en muziekstukken moeten aangeleerd worden. Het Bestuur. Wie doet er mee Marcel A. 2,00. Berghman A. 2.00. Bocqué Fr. 2,oo. J. W. 1,00. Nicheis A. 5,00. V. d. B. l,oo. C. C. 1,00. Op het Vrouwenfeest in Hand in Hand 83,oo fr. Nog eens op het zelfde feest 26,55. Gezongen in Hand in Hand door Cornttti Jeannette 35,00 fr. Totaal 158,Bi fr. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Volksverheffing» Korte Zoutstraat voor onze leden open. Da 8 uren wel overtreden De schandalige houding van ftl. Basliaeszs Volgens wij vernomen hebben heeft verle den week des Donderdags, den Heer Arbeids- controleur een bezoek gebracht aan het Sar- giênfabriek te Erembodegem, waaruit geble ken is dat de werklieden 9 uren per dag werk ten, waarvoor de wettelijke aanvraag niet is gedaan. Doch van kwaad tot erger heeft men aan de werklieden de 25 0 0 bijleg niet betaald voor de overuren. Den Arbsidscontroleur heeft van deze wets overtredingen proces opgemaakt, wat de ge volgen zullen zijn is nog af te wachten, doch de werklieden moeten nu slechts 8 uren wer ken. Deze gebeurtenis heeft de aandacht geves tigd op dat fabriek, en de tongen doen los komen. Volgens wij vernomen hebben zouden de werklieden van af de maand Juli 9 uren per dag 'werken en sommigen zelf meer. De werk lieden hebben reeds meer dan To uren over gewerkt. zonder de 25 0/0 bijleg te bekomen, en wat ons ongelooflijk schijnt, zouden dag huurwerkers eerste 48 uren moeten overge werkt hebben om het loon daar van uitbetaald te worden, Indien het laatste moest waar zijn (en wij mogen toch de werklieden gelooven) dan zouden er werklieden zijn die bijna 2 maanden moeten wachten om het loon betaald te worden van sommige overuren. Dit feit doet ons herinneren aan den slavenhandel, wanneer men met de werklieden beulde nog erger als met de beesten Zooals men weet werden over eenige jaren, nog alléén werklieden in dit fabriek aanvaard op vertoon van een briefje, dat men in het Groen Kruis vereenigd was. Bastiaens kreeg op dat fabriek een voetje in huis, menige werk lieden verlieten uit schrik onzen Vakbond; na een korte alleenheerschappij van de Groen - kruisers, zijn de misbruiken op dat fabriek zoo erg geworden. Het bewijs dat de cheffen van 't Groen Kruis ten diensten staan van de pa troons, werd bjj deze gelegenheid door Bastj. aensnogmaals bewezen. Den Donderdag (DUs DEN ZELFDE DAG) dat den arbeidscontro- leur de wetsovertreding heeft vastgesteld, is 's namiddags bij het eindigen van 't werk een klein briefje (MET HET SCHRIJF MACH1EN GESCHREVEN) aan de poort van de fabriek verspreidt en gsteekend was door Bastiaens. waarin de werklieden nog voor den zelfden avond werden opgeroepen naar een vergadering in 't Groen Kruis. DEN VOLGENDEN DAG WERD EEN NIEUW BRIEFJE OP DE POORT VAN HET FA BRIEK GEPLAKT, VOOR EEN TWEEDE VERGADERING DEN VRIJDAGAVOND IN DE HERBERG RECHTOVER 'T FA BRIEK, waar Bastiaens het woord voerde voor een 3otal aanwezige werklieden, zonder zich rekenschap te geven van de meer dan To overuren die de werklieden reeds hadden gewerkt, en waarvoor de 25 0/0 bijleg niet werdt betaald, heeft hij het zoo aanboord ge legd, dat een 20tal (op de 125 werklieden) aanwezigen van de 30 stemden, om 9 uren te werken. Het spreekt van zelf dat deze gebeurtenis door aide werklieden besproken wordt; deze inbruik op de wet is schandalig en een gevaar voor de werklieden.Datgebeurd in een fabriek waar de cheffsn van 't Groen Kruis den baas •zijn het zal niemand verwonderen dat de werklieden luidop verklaren, dat detusschen- komst van Bastiaens is gebeurd, om deze ar beiders het strop om den hals te leggen. Inderdaad wanneer de belangen van de werklieden hem zoo nauw ter harte ljggen, zoo als Bastiaens voortdurend beweert, waarom heeft hij niet gehandeld als de wet op den S uren werkdag wierdt overtreden Waarom heeft hij gedurende 3 maanden gezwegen als éèo vermoorden, als deze patroon weigerde de 25 0/0 bijleg te betalen voor de overuren Nu dat dezen patroon betrapt wordt om de wet te overtreden, snelt Bastiaens dezen firma met eeu buitengewone snelheid ter hulp, om van de werklieden een stemming te bekomen, dat zij bereidt zijn 9 uren per dag te werken. Klaarder kan het niet bewezen worden dat de cheffen van 't Groen Kruis, ten dienste staan van de geldzakmannen, tot groot nadeel van de werklieden. Voor Allerheiligen Volgens het gewoon gebruik zal Donderdag den 1 November een Rouwplechtigheid ge houden worden, en door de Vakbonuen op de graven onzer betreurde leden kronen neerge legd worden, welke in den loop van dit jaar zijn overleden, die zijn De Coster Frans; Van Mulders ModestVan de Veeken Leon; De Man AlbertDe Cuyper Clothilde; Matbieu Marie; De Veylder Louise; Van Cauter Alice Leeman Rosine Vermoe- sen Thérèse Bogaert Jan D'Orr Gustaaf Abbeloos Oscar Meert Jaak Wuytens Jozef Keymeulen Edouard Verbeiren Louis De Schrijver TheodoorDe Smedt LiviDus. Moest bij vergissing een onzer betreurde makkers st.ers vergeten zijn, dau verzoeken wij de familieleden, de Secretarissen van onze Vakbonden, hiervan onmiddelijk te ver wittigen. De Toestand op Lyriek Torley. Dinsdag namiddag heeft er een belangrijke on derhandeling plaals gehad tusschen de II. II. Voet. De Schaepdryver en Flips. Gansch de be spreking hiervan weerg ven is nu onmogelijk, daarom moeten wij ons bepalen om de bijzonder heden te melden. le De werkherneming is nn gebeurd met van ieder syndikaat een gelijk getal personen aan het werk ie stellen, zoodanig dat op enkele uitzon deringen na de leden van de kristene, fronters en liberale bonden aan 't werk zijn, en een belang rijk deel van de leden van den Textiel bond «Hand iii Hand nog werkloos blijven, alsook een deel van de onvereenigdé verklaard den Heer Bestuur der. Dat gebeurd terwijl in de overeenkomst door M. De Schaepdryver geteekcnd, staat ver meld geen onderscheid zal gemaakt worden tusschen deleden van de verschillende vak bonden. Tevens heb ik hier opgewezen dat er geen rekenschap is gehouden van do werklieden die reeds vele jaren in de fabriek werkten, en dat de jongeren aan den arbeid zijn geroepen. Nog meer; werden verschillende personen van werkplaats veranderd, om heL werk te verrichten van die werklieden zelfs nieuwe werklieden zijn aan vaard. Waarop de Heer Bestuurder antwoor- de dat op 't volgende neerkomt De andere syndikaten zijn de eerste aan 't werk geko men, daarom hebben wij die leden eerst moeten aan 't werk stellen, doch wij hebben het zoo geregeld dat ook de leden van Hand in Hand met gelijk getal zijn aanvaard, enz. Maar die manier van aanvaarding kan niet meer over eengebracht worden met de overeenkomst. 2C Het mannenwerk in de Fereerders en IJzer- molens, desaangaande verklaarde de Heer Voet, dat het Bestuur van het fabriek besloten heelt, de mannen in deze werkplaatsen Le vervangen door vrouwen, dat 0111 bestuurlijke reden. Daar over heeft een gedachtewisseling plaats gehad, 0111 aan die beslissing een verandering te bren gen, te meer, gezien in de samenkomst van den 3D Oogst, van de secretarissen en M. De Schaep dryver nog gezegd was, dat de herneming van liet werk zoo verstaan wierdt, dat gansch het personeel aan zijn gewoon werk zoo gesteld worden waarvan men nu afwijkt. De vraag om gansch het personeel werk stellig te maken, en indien de werklieden geen gansche week konden werken, dan het werk te verdeelen. Daarop antwoordde den Heer Bestuur der dat nu reeds sommige werksters moesten verletten, daar menige moeilijkheden aan ver bonden zijn, en wat in de eene werkplaats zoo mogelijk zijn, niet kan gedaan worden in andere afdeclingen van het fabriek. Wij hebben doen opmerken dat het vroeger wel gebeu de, eu wan neer men geen gansche week kon werken, daar voor nooit een werkman of vrouw is weggezon den, integendeel werkte gansch liet personeel 3, 4 of 5 dagen volgens de noodwendigheden. Dus wat vroeger gebeurde werd thans geweigerd, ondanks in de overeenkomst vermeld staat, dat ganscli het personeel zou aan het werk gesteld worden. 4e Buiten een 5 tal personen zouden al de werklieden aau 't werk geroepen worden Op de vraag wanneer eenieder aan den arbeid zou ge steld zijn? antwoordde den Heer Bestuurder daar geen bepaald antwoord te kunnen opgeven, ech ter in den loop van enkele dagen nog een klein getal werklieden zouden geroepen worden. Te vens dat er vrouwen personeel zou te kort zijn (voornamelijk voor de IJzermolcns, dus nieuwe lingen zouden aangeworven worden om dat werk aan te loeren, terwijl men de bekwame mannen weigert te aanvaarden. Op dit oogenblik heb ik aan M. De Schaepdry ver de vraag gesteld of in onze samenkomst hiervan gesproken werdt, maar wel bot Legen- deel is gebeurd, dat de werklieden terug zouden aan 't werk gesteld worden. Wat hier gebeurd ondanks de gesloten overeenkomst, kan voor de toekomst diepgaande gevolgen hebben. Inderdaad een akkoord dient gevolgd le vyorden, zooniet neemt liet alle ver trouwen weg en bemoeilijkt de onderhandelingen bij ieder geschil dat zal ontslaan. Daarom zal de gebeurtenis op liet fabriek Tor- ley in de bevoegde lichamen liet voorwerp uit maken van toekomstige besprekingen, die men zal te n'utte maken wanneer nog overeenkom sten zullen gesloten worden. Heden Zondag 2U dezer, om 4 ure, Vergadering voor de leden van den Tooneelgroep Kunst en Vrijheid - in het lokaal bij Lieveus Philemon. Onze partijgenooten worden verzQcjil linnne vrouw of kinderen mede te brengen óm onzen groep te versterken. Allo kameraden er voorgezorgd dat wij dezen winter vermakelijke avonden kunnen doorbren gen. Kameraden maakt u gereed. Op Zondag 25^ November geven wij een koste- loozen Liederenavondstond met goede zangers en zangeressen. Onzen vriend Prosper De Bruvn zal komen eene toespraak houden tot de aanwe zigen. Munitie voor de Kiezing. De Schryver Pol 2,00. Petit B. 1,00. Verleé Fr. 1,00. Heremans Cl. 1,00. Michiels E. 1,00. Petit Adeline twee half frankskens. De Man Philemon 2,00. Totaal fr. 9,00. Algemeen totaal fr. 21,50. Dit zijn deden Op Maandag 8 October, werd aan de week abonnementen voor Lede verboden plaats te nemen op trein 3055 om 1T,50 uren Br. Noord. Onze vriend De Bruyn Prosper, heeft den Dinsdag daaropvolgende dit onrecht aange klaagd en voldoening bekomen den Donder dag. Proficiat Prosper, het zijn toch altijd de socialisten die aan de werklieden van Lede denken en door uw werk is er al reeds veel verbetering gekomen. En dit noemen wij da den maar geen woordeu. Kl achten ivaSkeges^ond zijm De winter nadert, en reeds meermalen moeten wij bestatigen, dat de werklieden welke den trein nemen te Lede, met slecht weder meer dan de helft buiten moeten wach ten, omdat de wachtzaal gesloten is. Zoo de Heer Statieoverste, de edelmoedig heid niet hebben, de^e gesloten plaats toe gankelijk te laten, ingeval van slecht en koud weder? Voetstappen zijn door ons hiervoor ge daan. hco^mo^d De Secretaris van het Liberaal Syndikaat der Staatsbedienden te Lede, die kraait nu zijneu hoogmoed uit, na over een tweetal jaren als communist de socilisten bestreden te heb ben, daarna op de gemeente als onpartijdig aan Mijnheer zijne slip getrokken te hebben, is hij er met zijnen hoogmoed toegekomen, Secretaris van het Liberaal Syndikaat te wor den. Deze titel mag hij houden en we wenschen er hen geluk mede. 't Ware nu ook maar plicht aan zijne leden te zeggen, wat de liberalen voor de Staatsbedienden gedaan hebban. Hij mag niet vergeten te zeggen, dat Liberalen, Katholieken en Kristenen te samen, met te gen het voorstel De Bruyn te stemmen 15o fr. uit de handen der Staatsbedienden trokken. Indien Constant dit aan zijne leden niet durft zeggen, zullen wij het voor hem zelf doen, maar op trein en straat, laten wij U praten. Maar Gij Constant, zijt verplicht en moet gaan waar Mijnheer U zendt, overal uit dwang. Leve onze Vrijheid I Ons Cictlaafeisci Wie van de partij wil zijn, laat zich inschrij ven. De prijs is bepaald op '5 fr. per lid voor diegene welke heden geen lid zijn. Allo kame raden. wacht niet, het muziek zal van de partij zijn. Dus zal het aan vermaak niet ontbreken, den dag is vastgesteld op 23 December. Sen Steunfonds is ingericht. De kameraden welke verlangen hunnen penning te storten voor de kiezing van 1929, laten zich op de lijst inschrijven in het Volkshuis. WapplicMencle wevgadsrsng voor Ziekenbond, Syndikaat, Spaarkas en Propagandaclub heeft plaats, heden Zondag, om 10 ure 's morgens. Ook al de lezers van Recht en Vrijheid zijn verzocht tegenwoor dig te zijn. Gezel Nicheis Alfred, Volksverte genwoordiger, zal de vergadering bijwonen. Het gaat over de lectuur. PGLITIKUS. Onze flinke muzikanten hebben Zondag weeral eens getoond hoe offer waardig ze den strijd voeren. Alhoewel ze nu reeds verschei dene zondagen op de bres staan hebben ze zondag den propagandatocht naar Moorsel op geluisterd op 'n manier waarover alle partijge nooten hen danken en gelukwenschen. Vele vriendinnen en vrienden hebben den optocht meegemaakt. Het gulle onthaal te Moorsel is veelbelovend voor de toekomst. En nu muzikanten hebt ge vrijaf tot 18 November. Alsdan vieren we uw dag, maar we zullen zeker met 2oo vriendin nen en vrienden meevieren, temeer daar onze geliefde Anseele zal tegenwoordig zijn. Wie doet pr me« san Cu;cflê« op 88 SowsmbBif Inschrijvingen ten lokale aan 15 fr. Bfjeegtbiorrtst Spaarders Heden Zondag 21 Oktober om 4 uur ver plichte algemeens vergadering. Biblat heek Van heden af zal de bibliotheek des zondaags open zijn van 9 1/2 tot lo 1/2 ure. Warm aanbevolen. fêorri isiiuws Het Bestuur der Coöperatief Het achturen- huis heeft besloten de CENTRALE VER WARMING aan te leggen in de feestzaal. Bericht aan de Cinemaliefhebbers. Uitbreiding Klefetriek Vele inwoners van Kouterbaan en Steenweg stellen ons de vraag wanneer er verbinding komt met den elektriek in die straten Van goed ingelichte zijde vernemen we dat de Compagnie wacht op toestemming van den ge meenteraad om de leiding aan te Koppelen. We stellen dan ook aan het fameus schepen college de vraag Hoe lang gaat U die inwo ners nog voor den aap houden Nochtans be talen ze evengoed zeer groote gemeente lasten als de andere inwoners van 't dorp. Kan de kasteelheer soms geen leening krijgen in de eene of andere katholieke bank Belastingen In 't kort gaat de uitdeeling gebeuren van het nieuw Ladeauken ons door den gemeente raad geschonken, lo opcentiemen op bebouwd en 2o opcentiemen op onbebouwd kadastraal inkomen. Ia afwachting dat deze betaald ge raken is men weeral bezig een nieuw brouwsel taksen te maken. Ditmaal echter zal het zoo gemakkelijk niet meer gaan want de volgelin gen van groen geel beginnen klaarte zien dat ze van hun eigen mannen gepluimd worden en dat er toch niets gedaan wordt voor den wer kersstand. Kasseiers, goed op d' hoogte van hun vak, kunnende sterke straten maken zonder mate riaal, oorzaak de gemeentekas leeg. Zich te bevragen Kasteel Denderleeuw. Rofad de twee laatste feesten Twee zondagen achtereen speelde zich hier een tooneelstuk af dat getuige geeft van de ge meentetoestand onzer kadotters. Veertien da gen geleden waren het de feestelijkheden ont worpen door groote geleerden aller partijen om dien man te vieren die gansch zijn leven veil had voor de Vlaamsche bevolking en in- zonderlijk voor deze van Denderleeuw. Ondanks de verdraagzaamheid van de werk lieden afgevaardigden deden onze katholieke bewaarders niet meê er was niets te winnen voor hun schermtooneel de kerk Geen vlagge op 't gemeentehuis geen enkel vlag op katholieke huizen, geen woordje van wege de burgemeester. Dit was de dank voor éen man die een groot deel van zijn leven den katholieken boel hielp rechthouden. Zondag laatst was 't anderen thee niet zoo gauw waren de kiekens gewekt of al de sleep dragers van Mijnheer waren te been; de vlag gen werden gehesschen, arken opgetimmerd, bloemen ten alle kant, 't gemeentehuis versierd met de nationale vlag. Eu wat was er te doen Er wierd geleest om iemand, die vijftig jaar het princiep toepaste van da door de werkers in Vlaanderen ongelukkig genoeg weinig geken de spreuk. - Pastoor houdt gij de werklieden dom, ik, Kasteelheer zal ze arm houden. Het arbeidende volk zonder onderscheid zal nu denkelijk genoeg klaar gezien hebben dat ze blok dienen te vormen tegen zulken boel. Ar beiders rukt U los uit de klauwen die U zoo lang verdrukt hebben. Treedt tot het sodalis- mus waar plaatst is voor u allen Blad! Vooruit De vrienden die reeds lezer zijn van het blad Vooruit»zijn allen uiterst te vreden over de goede lectuur die het blad geeft. Regelmatig zal van hier uit ook nieuws gezonden worden, zooals voorvallen verslag, geraeenteraardszit- ting enz. Deze die nog geen lezer zijn laten niet na van zoo gauw mogelijk een abonne ment te nemen. Prijs l,8o fr. per week, alle weken te betalen aan den bode. Arbeiders werpt de vuile burgersbladen aan de deur en leest het blad Uwer klasse. Vooruit voor Vooruit Sfrijdpanning Lied gezongen in 't acliturenhuis door Gu staaf Van Gijseghem 8,35 lr. De Kiezerslijsten van Okegem zijn versche nen; de vrienden kunnen ze raadplegen ten huize van makker August Van Den Weeën die zich desnoods zal gelasten met de reklamatiën op te nemen. Werklieden zorgt er voor dat ge ingeschre ven zijt, want eens 2oe November is het te laat. Eindelijk komen de katholieke voormannen van ons Kerkxken uit hun- schelp. Sinds de socialisten overgingen tot het stichten van een I ziekenbond, slaapt Mijnheer geen oogenblik meer gerust. Ons Volksblad van verleden zondag kondigde in kloefletters af dat Groote vooraanstaanden der mutualistische bewe ging der Christenen naar Kerkxken kwamen om voor goed gedaan te maken met de socia listen. Op de aangekondigde stichtingsverga dering waren opgekomen; de kerkraad en twee dikke boeren. De man met den auto zal wel licht klaar gezien hebben dat den haring der zoogezegde Christene werkersverdedigers in Kerkxken niet braden wil. In alle geval we danken «Ons Volksblad» voor het reklaam dat ze maakten voor de vele voor deden die voor de werklieden aan de zieken bond verbonden zijn. Deze oproep is voor ons al wat drukwerk gespaard. Terwijl op de groote-stichtingsvergadering den christenen de socialisten haters naar volk wachten, deden ons vrienden hier een krachtig offensief met huisbezoek. S' avonds sloot den ledenlijst met I55 aangeslotenen. Voeg daarbij de goede uiteenzetting op de middag vergade- ving der vereenigden, waar de vriend Baeyens uit Denderleeuw met klare woorden het onze vrienden deed kennen welk groot deel nut en goed ingerichte ziekenbond als de onze kan afwerpen. De makkers Steenhaut en Cesar Haelterman deden een volledig overzicht van wat de s}rndikale strijd in 't verleden al opge leverd heeft voor de werklieden. Ze deden dan ook een krachtige oproep tot de werkers van Kerkxken om meer dau ooit te ijveren voor de vooruitgang hunner instellingen. Op Zondag 14-10-28 hield de Federatie van Vakbonden haar maandelijksche Bestuurszit- ting onder voorzitterschap van kameraad Sanglan Joseph. Waren ook vertegenwoordigd de kameraden De Backer Jules en Grau Louis voor den bouw en Textiel-Centrale. Na eene zaakrijke uiteenzetting der twee kameraden over den economischen en politie ke toestand van het land werd de bespreking geopend waaraan verschillende gezellen Meel namen. Prachtische en doeltreffende mid dels werden onderzocht en vooruit gezet tot lie versterken onzer verschillende afdeelingen en elkeen was vol hoop dat de goede uitslagen niet zullen uitblijven. Ook werd de wensch uitgedrukt dat de andere Centrale van Leder en Mijnwezen niet onverschillig zullen blijven aan dit groot werk en ook het hunne zullen bijbrengen om eens voor goed vaste voet te krijgen te Sottegem.

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2