Syndikale* Rubriek. Comiteit voor Arbeiders-Opvoeding Uit Denderleeuw IBerste Oplage De Aaawei vers Soc. Jonge Wacht c Victor De Geyler Voor het Kiesfonds Plaatsgebrek zou, dat die bende ef niet op uit is omgehou wen te vernietigen, de arbeidende klasse vol ledig onder den knoet te houden, en... des noods zulks te verwezenlijken door alle mid delen. Hun Programma M. Rotsaert wist hun programma zoodanig in te kleeden, het te omringen met bloem kransen dat er de enkele aanwezige reactio nairen, fils k-papa's ende gedwosgene aanwezigen, zaten van te watertanden. Maar wat ons duidelijk in de ooren klonk is devolgende zinsnede uit M. Rotsaert zijnrede. Na te hebben verklaart dat zij geen Fascis ten zijn, maar het toch verdedigen, omiat ze zien dat het volk van Italië, voor hun werk wel wordt betaald, en dit voor geen te hard werken Dat ze er goed gehuisvest zijn en dus heel tevreden, zegt M. Rotsaert het vol gende Ons programma kon aldus worden sameo- gevat Een regeering is er niet noodig, Ministers zijn menscheu die er geeu verstand van heb ben. «We dienen naar bekwame lieden te zoe- ken, welke we voorzeker onder de patroons t kunnen aantreffen, en daar dan mogen de arbeiders mede besturen. We zijn de arbeiders niet vijandig,maar... de Vakbonden dienon herschepen tewor- den. Wij moeten bekwame secretarissen hebben, waaronder de patroons. Is het niet beter datde vakbonden bestuurd worden door eea patroon, door of een onbe- kwame Secretaris We moeten een machtig, sterk en groot leger hebben. Wij betalen reeds zooveel belastingen, en er mag dan ook hiervoor op geen paar fran- ken per hoofd ge«ien worden. Ik doe dan ook een beroep tot de gansche jeugd, om met fierheid en liefde soldaat te zijn. Nu verdededigt gij uw zeiven en ia tijd van eorlog moet gij uw vaderland verdedi- gen. Als slot mijner rede, doe ik een oproep tot alle treffelijke (sic.) mensehon, veel pro- paganda te maken tot versterking onzer Belgische Nationale Jeugd. We hopen If... als we nog een voordracht zullen geven dat de Gendarmen en Politie ons niet meer zullen moeten beschermen, maar wel die slechte menschen welke opon3 schimpen en met stokken langs de straat loopen Tot daar M. Retsaert. Zooals do lezer kan vaststellen staato wij hier voor een organisatie met haar anti demo kratisch, pro-kapitalistisch en vooral Fascistisch karakter. Men staat hier voor een diktatuur van niets doeners die leeft ten koste en ten laste der mas- saentea profijte van de luie kapitalistische dag dieven, die nooit gearbeid hebben en genieten van den kemel op aarde, in afwachting van den hemel hiernamaals. Wat er alleen ontbrak aan de redo van M. Rotsaert was het middel om dit Fascistisch doel te bereiken racineoliebrandfakkel en Brow- wing. Maar er zijn zaken, die men denkt en liever niet zegt, noch schrijft, nietwaar, heeren Fas cisten. Maar uwe donkere inzichten zijn al te foed gekend. Gij zijt ter schoole gegaan bij den bloedhond Mussolini gij wilt het land te vuur en ten bloede stellen voor uwe kapita listische machtsbelangen gij wilt uwe macht vestigen op het bloed eu de ellende van de arbeidende klasse gij wilt vechten moorden en branden ter eere van het Gouden Kalf. Ean aflaidings middel. Wees er van verzekerd dat de werkende- klasse en vooral de socialistische op hare hoede staat. Gij wilt zoo wat den schijn geven dat ket aMéén gaat tegen de Frontets. Daar juist steekt het gevaar voor de socialistische arbei dende klasse. Dat roept ons aafidacht. 't Is slechts een afweermiddel dat gij heeren Fascisten gebruikt om uw slag huis te halen. Waut wat is uwe strijd tegen do nietsbeduiden- de Fronten» Een groepje misnoegde klerikalen en daar zou de strijd tegen gaan Daarom zou het Fascisme in leven geroepen worden Alle donne. Met wie drijft gij dan spot, of meent gij nu waarlijk dat wij socialisten zoo naïef zijn, dit te gaan gelooven Gansch deze beweging is er eene tegen het werkende volk, tegen het Socialisme. Uwe beweging heeren Fascisten reukt naar vuur, brand en moord. Maar uw nagestreefde doel zal nog in geen handomdraai verwezenlijkt zijn. Wees er van verzekerd dat wij uwe eigen stijdmiddelen zullen gebruiken om zulks te verhinderen. De demokratie van en voor het volk moet triomfeeren, omdat het strategisch plan eu de strijdmiddelen onzer Fascistische bloedhon den door ons gekend zijn. Wij hoyden ons poeder droog, en wachten met de kolf van 't geweer aan de voet, om op het geschikt oogemblik de volgelingen van Mussolini don genadeslag te geven. Oproep tot de Arbeiders I Arbeiders opgepast overal ten allen kante en bij iedere gelegenheid steekt de reaktie haar hoofd op onder vorm van Fascisme. Dan eens bier. dan eens elders. Wij roepen U toe de vijand is in huis. Te wapen 1 Houdt U in gereeiheid. De dag is in't vooruitaicht, dat gij definitief en onvoor waardelijk zult moeten afrekenen met die aartsvijanden van het volk en let wel op de demokratie der arbeiders klas moei overwinnen ons land en ons volk zijn niet rijp voor het bloed- regiejn a la Mussolini 1 Van heden af moet het ordewoord zijn van alle bewuste arbeiders Allen in de rangen on zer Roode Militie, aldus bereiden wij ons voor, om alles ie geven voor de demokratie Alles voor de arbeidende klasse '.Alles voor het Socialisme 11 A. B. Ware Vaderlanders Ik ontvang het volgende briefje met ver zoek van opname. Gezel Nichels Nu de fascisten te Aalst eene meeting heb ben gegeven, en dan nog wel met gesloten deuren, en onzen h**r Burrem^es'er, de zot heid heeft begaan, te dior gelegenheid, onze stad ia staat van beleg te verklaren en de gendarmen van Aalst, Herzele en Wetteren, ter zijner hulp heeft geroepen en dit alles ge beurd omdat er meDSchen naar Aalst komen, die beweren de echte en ware vaderlanders te zijn, nu het spreekt van zelf, dat de tongen los gaan en er vooral naar deze gemikt wordt, die zich met die zoo gezegde echte, ware en zui vere vaderlanders solidaire verklaren en den eersten die ik hoorde vernoemen was M. Moyersoen. Is hij wel dien grooten vaderlander, vroeg me een mijner kennissen En hij vertelde. Bij de ontruiming de* stad ia September 1914, vertrok M. Moyersoen naar Engeland en hij keerde in 1915 terug, met gansch zijn gezin, 't is te zegden, ook met zijne zonen die dan heel goed dierst konden nemen, in het leger, om het vaderland te helpen bevrijden, maar die vaderlandsliefde leveree gevaar op, ea ze wierd vergeten. Dan M. Karei De Wolf, den chef der voe ding ODzer stad, stapte ook als grooten vader lander. naar de fascisten meeting, en hier kwa men me do haren ten berge, als ik dacht, dat ik al3 opgeëischter», toen ik bij den duitschen beul was weggeloopen, in mijne eigene stad, mijn broodkaarijes wierd geweigerd, dus mijn broodrantsoen niet ontving en dit omdat M. De Wolf ze mij weigerde en vergeet niet, dat ik niet allen was, want we waren met verschei- denen, die als het moet, dit zullen getuigen. Als men tegenwoordig over de opgeëischten spreekt, worden we als helden voorgesteld om dat wo voor den duitsch niet wilden werken, in onze geboorte stad, kregen we van M. De Wolf geen eten. Dit belet niet, dat M. De Wolf tooii een grooten, zuivere en echten vaderlanders is ge bleven, en wie weet. is hij riet gedecoreerd geworaen. Denkt ge niet gezel Nichels, dat er onder die hedeudaagsche fascisten vaderlander en velen van die soort menschen to vinden zijn, 'k wil zeggen zich moedig toonen tegen over de werklieden en laf tegen den invaller EEN OPGEEISCHTEN. We hoeven bij dit briefje niets bij te voegeu» het spreekt als een boekdeel. A. N. Wij onlvingey Eieivolgende pccht op sntwoord Aalst, den 25-10-28. Aan do Rc-daclio van hot Weekblad RECHT EN VRIJHEID Lokaal Hand in Hand, Molendrioi. Mijnheeren, In uw blad van 21 Oktober J92I, 25,le jaar gang N' 43 bladz. 2 hebt li een artikel afge kondigd onder de syndikale rubriek eu be titeld De 8 uren wet overtredsi: De schandalige houding ven Mijn* hser Bastiaens. Daar U voor do zooveelste inaal mijn naam gebruikt om mij vaiscli te beschuldi- gon veroonoof ik mij mijn recht van ant woord op te eisclien in uw eerstkomend nummer van uw blad, zelfde kolom, zelfde druk. Het gaat over do sargiefabriok vau Man heer De Saedoloor van Erembodegem waar gedurende eenige weken overwerk is ver richt zonder aanvroag aan de syndikaten on dus ook zonder toestemming; daarbij zou de verhooging vau 25 0/0 voor de overuren niet betaald zijn. Er is nog méér. Do daghuur werklieden zijn 48 uren in eens betaald. Tot daar het verhaal der zaak dat volgens bekome inlichtingen uogal juist is. Maar zooalB het spreekwoord zegt In de staart zit het venijn Bastiaens chef van het groenkruis is weeral do eenige pliohligé en heet weeral dat hij ten dienste staat dor goldmannen Op Donderdag 11 Oktober heeft Mijnheer Labiau bezoek gebracht op de fabriek en proces verbaal opgemaaktvolgens uw blad is het weeral Bastiaens die met EEN BUITENGEWONE SNELHEID do pa troons ter hulp liep om van de werklieden (20 in getal) (zoo zegt ge) eene stemming van 9 ureu werk te bekomen. Hoel die voorstelling is valsch en wy be wijzen 1). Het kristen syndikaat heeft geen vraag voor overwerk gekregen, noch van de pa troons noch van de worklieden. 2). Het kri sten syndikaat wist niet dat do werklieden OVöl werkten soo min als gij. 3). Wy zijn enkel verwittigd door enkele ledou Dadat de betaling van dio 48 uren overwerk is gebeurd. Dian zijn wij opgetreden en do fabriek op gelegd bot overwerk stop te zotten. Wij hebben er bijgevoogd als wanneer overw erk moet worden verricht daarvoor ten minste aanvraag moet gedaan worden en dat zulks nooit kan worden toegestaan -zonder de 26 0/0 in de wet voorzien op de overuren te betalen Dal onderhoud heeft plaats gehad den 5 Oktober 1.1. Den 9 Oktober 1.1. krogon wy van de pa troon de velgende brief. Mijnheeren, Wij verzoeken U beleefd eene aanvraag te willen doen by den Heer Hoofdopziener van den arbeid om gedurende drie maan den lang 2 uren per dag meer te mogen werken met duivelskamer, carderie, spoel - maaksters en verwerf) ten einde genoeg ge reed te kunnen makeü om de wevers ge durende 48 uren werk te kunnen ver ach a ff en daar *0 nu wei gansche dagen moeten ver letten. Over de kwestie van betaling zullen wy ons wel met het werkvolk verstaan. Hopende door uwe tusschenkomst een gunstig antwoord ten spoedigste te ont vangen groeten wy U met de meeste achting (Get.) De Saedeleer. Vervolg brief De Saedeleer. N. B. Hierbygevoegd een brief gericht den Heir Hoofdopziener van Arbeid te Gent. Den 11 üfctober word eene vergadering aangekondigd in het Lokaal Groenkruis met briefjes die aan de poort gegeven wier- don. Enkel de wevers waron opgekomen en wy besloten den volgende dag eene vergade ring te beleggen aan do fabriek voor do car derio, spoelmaaksters, verwery on duivels- kamer. Do wevers war An ook toegelaten. Gij schrijft dat ik hot woord heb gevoerd voor 30 werklieden en het zoo wist aan boord to leggen dat cr twintig stemden voor 9 uren te werken Wat ge uiot schryft is datgene wat ik aan do werklieden heb gezegd. 1). Dat het overwerk dio zij hebben ver richt volstrekt strijdig is met de wet. 2). Dat de werklieden grootelijks misdaan hebben met over te werken op bun wijze van pieperken duik. 3). Dat het onredelijk is en niet syndikaal, beginnen over te werken zonder do syndi katen te raadplegen of in to lichten en dat nog zonder de wettiglyke vergoeding, daar over geen woord in Recht en Vrijheid En dan de kwestio van stemmen 22 stomden voor 9 uren en 9 voor 8 uren te werken samen dus 31. Die stemming ge beurde enkel onder de daghuurwerklieden. De wevers in groot getal aanwezig mochten niet mee stemmen en ziehier nu ons ant woord aan de patroen Aan den Hoer De Saedeleer Erembodegem. Mynheer, Als gevolg van uwö vraag in gedurende drio maanden 10 uren per dag te werken hebben wy do eer U te molden dat uwe werklieden der door U geroemde werk plaatsen bereid zyn 9 ureu per dag te wer ken voorhierbovrnst3ar.de termijn met uit drukkelijke voorwaarde dat de 25 0/0 in do wet voorzien vcor de overuren moet betaald worden. Aangezien do vraag om overwerk steunt op het feit dat het gast om do wevers in de mogelijkheid te stellen 8 uren per dag te werken, is het klaar, datde wevers gem overwerk mogen doen o/S uren jcr dag 'werken. Hopende Mijnheer De Saedeloor, dat U deze regeling stipt zult volgen bieden wy U de uitdrukl.i. g onzer gevoelens van hooger achting. (Get.) Bastiaens. Is dat de werklieden het strop aan den hals doen zooals U bewoort in Resht en Vrijheid Daarover zullen ook uwe lezers eons kun nen oordeolen. Maar 't is allemaal dat niet Bastiaens zit op uwen reus er zijn te veel werklieden in het kristen syndikaatzoo schryft gij zelf dat er vele uwer loden lid geworden zijn van onzen vakbond. Hewel, Mijnheeren, van Recht en Vrij heid uwe haat en laster uwe vuile beschul digingen als deze, zullen nog cons tegen u koeren. Do werklieden van het fabriek De Saede leer, zullen walgen van uwe vuile rubriek en zullen, spijts deze die liet benijden het ledental der kristene syndikaten komen versterken waar alleen de belangen der werklieden worden hoog gehouden ten alle tijde en tegen wie ook. (Got.) Bastiaens. Bastiaens bevestigt in zyn antwoord de misbruiken van dat fabriek nochtans is den leider van 't groenkruis \>i goede vriend van dezen patroon. Moesten die erge feiten in andere fabrieken gebeuren, Bastiaens zoo dio spoedig openbaar maken en daar voor zyn tegenstrevers varautwoordeiiik st.dier. Waarom klaagt hij dan als wij die schandalige feiten onder zyn neus wrijven Bastiaens, durft onbeschaamd verklaren van die misbruiken niets to hebben gekend. Dat geeft den indruk dat den kristono leider weinig waakt waar het meest noodig is; het pleit evenmin in 't voordeel van het kristene syndikaat dat in dit geval gelijk mag gestéld worden met oen societeitje van vogelpik en zich weinig bokoramerd om de misbruiken dio gebeuren in de fabrieken waar de groenkruisers don baas zyn. Volgens het schry ven van Bastiaens, had hij don 5 Oktober een onderhoud met don Bestuurder, waar hy zou gezegd hebben dat de misbruiken moesten verdwijnen. Doch dat is niet gebeurd en heeft men do werk lieden geprangd om nog één uur langer te werken, 't bewijs daarvan is, dat den Arbeidscontroleur den 11 Oktoker, (dus 6 dagen na het onderhoudt van Bastiaens) het fabriek in overtreding heeft genomen. Daar om zullen de werklieden zeggen, datzy aan het schrijven van Bastiaens geen geloof hechten. Inderdaad,do werklieden verklaarden,dat hun het strop om den hals is gedaan. Hoe zeuden de werklieden daar anders over denken Don 11 Oktober om 3 1/2 uren heeft don Arbeidscontroleur liet onderzoek ge daan en één uur later wierden de werklie den naar de vergadering geroepen, met briefjes die zichtbaar in dor haast eu met 'tmachien geschreven waron; don volgenden dag werden de werklieden voor een tweedo vergadering samongeroepen door Bastiaens en dat opro^piDgs briefje werd op de poort van het fabriek geplakt. Nog nooit hebben de andere vakbonden zulke GUNST van do patroons bekomen. Wie zou inzulkoomstan- digheid nog twijfelen dat er wat gebeurde tusschen Bastiaers ea den Bestuurder van 't fabriek Bastiaens tracht zooals PILATUS zijn onschuld te bewyzeB, met te melden wat hy in de tweedo vergadering zou hebben ge zegd. Doch dat veranderd niets aan de mis bruiken noch aan de manier waarop hy heeft gehandeld; hij wil do werklieden aan sprakelijk maken om die ergo zaak van hem af te schudden, maar de werklieden gevoelen zich niet vrij op dat fabriek; wio klachten zou doen vloog spoedig aan de poort; dat gaat zoo wanneer de werklieden voor eon groot deel aangesloten zijn bii de groenkruisers en zoo worden do schaapkens geschoren zonder dat ze schreewen. De onbeschaamdheid van Bastiaens is zoo groot dat hy zonder bloozen wijst op de worklieden die zich uitsebriV lieton "in sluiten bij de dompers, en 'tis genoeg ge kend datde meerderheid van het kristene syndikaat, gedwongen en gekochte leden ziiD, bij wio den moed en strydgeest ont breekt om tegen de schandelijke misbrui ken op te komen. En daar zijn de cheffen van ket groenkruis fier op. Mot veel bombast sluit Bastiaens zijn ant woord. Voortdurend schrijven de kristene leiders in hun blad van den vooruitgang die zy maken, doch de officieel cijfers die ieder jaar bekend gemaakt worden, bewij zen dat menige hunner bonden achteruit boeren en verdwijnen,en by de laatste vor- kiezing van den workrechte rsraadverloren do dompers op 3 maanden tijd, meer dan 1000 stemmen. Integendeel groeit het leden tal var. de socialistische vakbonden en voor het jaar 1928 wordt er nogmaals eene voor uitgang geboekt van 400 leden. Dat zal voorzeker niet aangenaam zijn voor de chef fen van 't groenkruis Ouderdornjspanstoeiten 't Is nu een Groan-kruiser die Minister is, en er zijn in Aalst nog ten mir.iste twee honderd lees goed twee honderd ouderlingen, die hun aanvullingspensioen voor E927 't is geen drukfout hoor niet hebben ontvangen en 1928 loopt ten einde. Wat zijn onze ouderlingen toch gelukkig dat we een katholiek Minister hebben. Hij zorgt voor hen, zooals hij zorgt voor die sukkelaars die in 't gesticht verblijven en ook nog geen rooden duit van dit pensioen hebben ontvan gen. Indien Wauters nog minister was... Msnnesi vrouwen "res'; dit De leiders van 't groenkruis roepen reeds over den vooruitgang die zij maken, de werk lieden die geen ander taal kooren zullen dit gelooven. Het is jammer voor die Geele blageurs dat wij de verslagen bezitten van het Nationaal- krisisfonds, die bewijzen dat de brave kristene zielen nog erger kunnen liegen dan de ketters. Wel is waar werd het ledental in de versla gen van de jaren 1921 en 1922 niet aangewezen Doch is het van groot belang na te gaan dat de dompers in die jaren 51 bonden telden te Aalst en in 15 gemeenten van den omtrek, van dat getal waren in 1927 nog slechts SS overgebleven. Dat gebeurde door de volgende reden. 1® Door het wegkwijnen van de kristene bonden. 2* Omdat verschillende bonden van de zelf de nijverheid door gebrek aan leden opgehou den hebben te bestaan. De wegkwijnende bonden van Textielba- werkers-sters van 8 verschillende gemeenten hebben zich bij de stad aangesloten. Van de bouwerkers hebben zich 11 alléén staande bon den samen getrokken om hun leven te redden, en vau do gemengde vakkeu hebben zich 4 zwakke bondekens samen vereenigd. Daaren boven zijn do kristene bonden van de kleerma kers, lindennaaisters, kant en passementbe werkersters. door gebrek aan leden in 11 ge meenten en ki de stad verdwenen, om de een voudige reden dat de kristene in die nijverhe den geeft leden meer hebben. Deze cijfers zijn onbetwistbaar want de chef fen van de kristenen hebben de verdwijning en versmelting van de bonden aan het krisisfonds zelf bekend gemaakt. Dat zullen die blageurs aan hunne leden niet mededeelen noch in hun blad afkondigen; zij laten hun dooden in vrede rusten Maar intusschc-n gaan zij voort met te roe pen dat de kristene bonden uitbreiden en ver sterken. Waarachtig de leiders van 't groen kruis kunnen niet beter hunne volgelingen voor den aap houden.. Doch onze vrienden es gezellinnen; moeten aan de verdwaalde werklieden bewijzen hoe zij bij den neus geleid en bedrogen worden. Deze cijfers kunnen onze kameraden van dienst zijn, eenieder moet er gebruik van maken, om dat artikeltje aan hunne werkmakkers te laten le zen die in 't groenkruis aangesloten zijn. Voos* ée St&k&rs vsnEeclco Overdracht 1.264,25 fr. Gezongen door G. De Moor op het huwe lijksfeest van Snel en Vinck en rondgehaald door den Burgemeester 36.00. Gezongen door den hollander bij Jef Champetter 7,50. Gegeven door Leopold Bellon voor do kinderen van Eekloo lo,oo. Gezongen door Nelie De Leeuw bij Pots Leon i3,25. Van Geert Polydoor voor de kinderen van Eekloo 5,00. Rondgehaald Tissage el Ttinturerie d' Alost 124,50. Gezon gen door Victor Amant bij Jozef Lenoir rond gehaald door August Sayes 12,2o. Dierickx Al- beric en Marielte en hun kameraad Lucien denken ook aan hunne broeders en zusters van Eekloo zij geven elk een kabasken. Gezongen door Snel Alexis bij W- Van den Bossche 20,00 Gezongen dcor den hollander bij JefChampet ter voor de kinderen 10,50. Gezongen doe* een Gentsche vrouw bij W® Callebaut 13,25, Gezongen door Jan Steenhout 34,95. Alfons Steenhaut 2,00. Van 16 Viscosewerkers Wie doet er mee voor de 17 Voor inlichtingen wend U bij de Kalle G. A. C. F. L. J. M. P. D. P. V. Sp. D. P. M. V. H. 80,00. Voor de kinderen van Eekloo Dolf, Hip. Ph. 25,00. Totaal 394,15 Sr. van onderkruipers vindt men bij dechristene groenkruisers. Het waren zij die bij Moens de Haze, de socialistische kaaiwerkers hun werk ontnamen en ze deedt vervangen door onder kruipers. In den strijd van Torley, hebben ze opper best gewerkt om onderkruipers te leveren en een aantal slachtoffers te maken en ten andere hunne chef, hun Kamerlid. M. Van Schuylenber-gj is den onderkruiper van zijn eigen gast ge weest. Dien drukker was in strijd om meer loon cn zijn baas, den chef der groenkruisers bleef ia de Kamer weg, waar hij toch betaald wierd en intusschen het loon van zijn gast bin nen palmde, die hij insgelijks onderkroop. 't Onderkruipers ras, moet men ontvluchten en daarom uit de bondekens der groenkrui sers. Dinsdag 27 November, om 7 1/2 u. (zeer stipt), belangrijke Algemeene Vergadeii g .in - Hand in Hand Allen op post. Heden Zondag, Werpbalspel om 9 1/2 u. '8 m 'WiKft£E*&sëzoen 1928-29 De Voordracht van verleden Dinsdag, go- geven door M. De Vriose, hoogste grooten bijval. Ily sprak over Ernest Claes en zijn book. Do Witte» lots puik.Op Dinsdag 4 December om 7 1/2 u. grijpt de tweode Voor dracht plaats, to govea door DOKTER VLAEYEN over DE KANKER (met Licht- beelden). Wie zou er durven nalaten deze zeer be. langrijke Voordracht bij te wonen 't Onderwerp geldt een der gevaarlijkste kwalen het welk de menschh«id treffen kan. Komt dus naar Hand in Hand op Dins dag 4 December, 't ls leerzaam en tevens van groot belang. ZIEKENBOND Heden Zondag is de Apotheek Volksv&rhsffiag Korte Zoutstraat voor onze leden opén. IPer Occasie Een CLARINETTE Bhem Si B i te koop, bij Frans DE B'RUYN, Den dermondscben Steenweg, 192. N. B. Zelfde adres te huren 2 KA MERS. Wig doat er mee Marcel A. 2,00. Berghman A. 2.00. Bocqul Fr. 2,oo. J. W. l.oo. Nichels A. 5,00. V. d. B, l,oo. C. C. l,oo. Amant K. i,co. Cornand H. 1,00. Wo Vai den Bossche 2,00. Flips Henri 1,00. Rimbaul P. l,oo. Spitaels L. 1,00. D'Hert Alf. 1,00. Totaal 22,00 fr. Ondanks we heden een tweede oplage geven is er nog coppy moeten verscho ven worden van Aalst, Denderleeuw, Lede, Meerbeke, Ninove en Onkerzele Ons ceciliafeest van zondag mag voor zeker als de bekroning van een jaar noes1 werken en wroeten aanzien worden Heel zeker ging het er om onze flinke ei moedige muzikanten te vieren die omver poosd hebben bij gedragen tot het voerei der propaganda. Vanaf 10 uur waren de meeste ledei op post. De uitstap naar Huyssegem miek dei besten indruk bij de talrijke werkbroederi aldaar. Wanneer we om ia,20u. op net Statie plein aanlandden om onzen gevierdet voorkamper, Minister Atseele, te ont vargen was iedereen op post. Onde 't spelen eener dreunende international stapte onze gcë.rde vriend door een haaj gezellinnen en gezellen en triomfantelijl werd hij bij gezel De Bruyn geleid. De feestzaal was in een echt bloemen paleis herschapen. Wat gezegd van het smakelijk noenmaa men zou zich de vingers hebben afgelikt Wat natuurlijk de clou der féestelijkhe den zijn zou was de speeck van Anseele Ja, dat kan hij alleen niemand beter kal tot het hart van 't volk spreken; hij hang het eene beeld na het andere cp en all hij sluit met zijn krachtige oproep tot a de aanwezigen om de Arbeid op de eere plaats te brengen en 't kapitalisme op wa ter en brood testellen, komt er schie geen einde aan de lange ovaiie die hen te beurt viel. Nadien trokken de 203 deelnemen stoetsgewijze naar de Leeuwbiug. Wa gejubel, maar welke vroolljkheid en j >1 ligheid. Zeker kon het getal deelnemers no| grooter zijn, maar we willen volsteikt nit doen zooals de katholieken en de fronters Die mannen loopen de huizen af en over al waar ze kunnen verplichten ze de men schen om mee te loopen. Bij de roodje komt iedereen zich zelf aangeven wij ba minnen te zeer onz^ vrijheid om niet dez van anderen te eerbiedigen. Door overtuiging zullen we er wel to gerakende meerderheid der arbeidersbe volking in ons midden te brengen. En nu mannen vooruit allen van m af op de bres om in Mei 1929 ^en groote slag te winnen. Ons Cinema-Bal kent een buitengewoon succes. We maken onze talrijke bezoekers nogmaa bekend dat er miostens 300 zitplaatsen ter b( schikking zijn. We willen er ook op wijzen di we voor heel den winter bijzonder schoone e leerzame filmen hebben gehuurd. Deze wee geven we DE PRINS UIT DE WOESTIJN onovertroffen drama in 9 deelen, vertolkt doe de vermaardste kunstenaars. Zooals gewoonte algemeene inkomprijs 2,5 Dansen vrij. Lekkere bieren en spijzen f t buffet. Toekomende Zondag DE ZWARTE AREND De slechte bril ran den katholieke reporter is een middel on argumentatie te vinden tegen over de roodjes Het drukfoutje in ons artikel van voor 14 da gen over de loonen en werkvoorwaarden il 't sardinen fabriek doet onze pilaarbijters vat I)enderleeuw besluiten dat we tegen den goda dienst zijn. Neen beste jongens, ge weet if Uw binnenste heel goed dat de socialisten dj

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 2