Voor 'tVolk Geofferd De Sociale Verzekeringen MIJN HOEKJE 25e Jaargang N° 49 Prijs per nummer 30 centiemen 2 December 1928 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst aan de Nationale Maatschappij van Spoorwegen. De geweldige storm in Stad. op Land en Zee. ÏE Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEHlMG Belgische Werklieden - Partü Arrondissements-Foderatie Aalst Nr. 8 S 6 8 6 Tolefoon 8 7 2 vak ÏÏR l-il In «as nummer van 11" November hebben wij een volledig overzicht gegeven van de sociale verzekeringen dio aan al de arbei ders, bedienden en ambtenaren van onze Belgische Spoorwegen zullen toegepast worden van af 1® Januari 1929. Het weze verstaan dat de spoorwegagen- ten evenals trouwens alle Staatsagenten reeds een degelijke bescherming bezaten in geval van ziekte, vroogtijdige werkonbe kwaamheid, ouden dag. Maar dat allemaal was met stukjes en brokjes opgetimmerd gewerden gedurende het haast honderdja rig bestaan van ons land. En de wetgeving is niet altyd mild geweest inzonderheid voor de kleinen, de arbeiders. Onze werkmenschen bevonden zich dan ook in een zeer minderwaardigen toestand tegenover de bedienden en beambten. Daarin verhelpen was dan ook de bijzon derste inspanning van het Nationaal Syndi- kaat in de besprekiDgon der paritaire kom missie. Door het feit zelf dat de uitbating der Spoorwegen aan de Nationale Maatschappij werd toevertrouwd, zijn de Spoorwegagen ten geen Staatsagenten meer. Do rechten en plichten worden nu vastge legd ia een Statuutdat Statuut wordt op gemaakt door een spediale paritair© kom missie waar de afgevaardigden der Vakbon den evenveel te zeggen hebben als de afge vaardigden van den patroon. Te samen dus zijn de sociale verzekeringen opgetim merd en het personeel heeft er alles bij gewonnen daar in ieder geval ziekte werkongeval werkonbekwaamheid pensioem voor de mannen, ponsioen voor de weduwen en weezen, de toestand merke lijk is verbeterd. Men oordeele I) Bestuut® Het bestuur der sociale verzekeriogen komt veor den helft in banden vau de vak bond©». Ieder vakbond zal vertegenwoor digd zijn ia evenredigheid zijner vertegen woordiging in de paritaire kommissie, dus in verhouding van zijn ledental (nu heeft het Nationaal Syndikaat 6 afgevaar digden de Federatie van Bedienden en Be ambten 2 en dekristenen 2 de prutsbonde kens tellen niet mee. De geldmiddelen Buiten de bijdrage ten vcordeele van de Eensieenen van weduwen en weezen, komt et personeel alleen tusschen voor 25 0/0 van het eereloon van den dokter. Al de andere diensten, betalen van hono raria aan dokters, apothekers, specialisten, oprichten van klinieken, hospitaal, vergoe ding voor werkverlet, zijn ten laste van den patroon, de Nationale Maatschappij. Jaar- rijks hoeft ze daarvoor 3 0/0 op de massa loonen en wedden te storten in de kas der sociale verzekeringen. Gane&s-en aHssnijkundige disrssi Deze dienst was alleen ingericht voor de werklieden; voor de bedienden en beamb ten bestond er niets do nieuwe dienst is toegankelijk voor iedereen. De vrije kous van dokter en apotheker is gewaarborgd doordat voortaan alle dokters zullen mogen geraadpleegd worden, wijl in 't velleden alleen de door den minister aan genomen dokters hunne hulp mochten bie den. De arbeiders van den IJznrweg moesten zich dus dikwijls wenden tot de dokters die hun vertrouwen niet hadden. Dit vertrou wen zullen ze nu wel kunnen hebben en dit zal dan ook het eerste en het beste gonees- middel zijn in geval van ziekte. Vepgaedingc» voop werkveplel In geval van werkverlet voor ziekte moet ieder spoorwegagent oen getuigschrift in dienen van z\jn dokter. Deze getuigschrif ten worden door can dokter inspecktor ver zameld die nagaat of de ziekte wel van aard is werkverlet te berokkenen in geval van twijfel doet hij den zieke aan oen controol- dienst onderwerpen. Van af den 4e dag trekt de zieke 75 0/0 van zijn. Zoo de ziekte laDger dan 12 dagen duurt wordt do vergoeding met terugwer kende kracht van af den le dag betaald. Bij liervalling binst de 8 dagen wordt geen nieuwe wachttijd gevergd. Deze vergoeding kan gedurende 3 volle jaren worden uitbetaald. Vergoeding voor bevalling Aan ieder spoorwegagent wordt een ver goeding uitbetaald van 250 fr. zoo zijne vrouw in 'tkraambed komt. Is de vrouw zelf werkster of bediende van den spoorweg zoo wordt haar bovendien een verlof met volle loon toegestaan van lo dagen voor de beval ling en 3o dagen na de bevalling. 'I Pensio&mstelssl Het vroegere stelsel was heelomaal ver schillend voorde worklieden en bedienden. Voor de werklieden werd het pensioen be rekend op het middelmatig loon der 3 laat ste dienstjaren daarvan bekwam de arbei der 2o 0/0 voor lo j aar dienst, vermeerderd mc-t 1 1 2 0/0 voor ieder jaar dienst boven de lo mot een, maximum van 75 0/0, dat nooit mocht overschreden wordeü. Voor de bedienden werd de berekening gemaakt op het middelmatig loon der 5 laat ste jaren het pensioen bedroog 1 60 per jaar dienst van dit middelmatig loon zoo do bediond6 tot zittend personeel behoorde en 1 i 50 zoo hij behoorde tot het rollend perso neel (machinist- wachter- hoofdwachter). Do maximum was ook beperkt op 75 0/0. Voor werkliedon en bedienden kwamen de dienstjaren slechts in aanmerking van af het 19" jaar. Het pensioen word alleen op den ouder dom van ten voile 65 jaar toegekend, ten ware men door ziekte onbekwaam werd geacht langer dienst te doen. Vau kindertoeslag was geen spraak. Ingeval van vrijwillig ontslag of door zending vóór den ouderdom van 65 jaar had men niet het minste recht op pensioen. Het nieuwe stelsel stolt alleman gelijk, 't is te zeggen dat het pensioen voor de werklieden op dezelfde grondslagen zal be rekend worden als voor do bedienden. Als basis der berekening zal men het laatste loon nemen, dus het hoogste. Alle dienstjaren zullen medetellen zoo een werkman of bediende b.v. aan het Be heer is gekomen op den ouderdom van 14 jaar als bericht of telegramdrager, zul len de dienstjaren tellen van af don dag waarop hij zijn diensttijd aannam. Ieder agent van het zittend personeel be komt 1 55 per jaar dienst van het laatste loon, het rollend personeel (hoofdwachters, wachters, machinisten, stokers, remmers) bekomt 1 48 por jaar dioDSt. De maximum van 75 0/0 wordt afgeschaft zoodat in sommige gevallen het pensioen 80 0/0 85 0/0 90 0/0, ja zelfs loo 0/0 van het loon zal kunnen bedragen. Daarenboven bekomt de gepensioenoerde de kindertoeslag zcoals de agenten in aktie- ven dienst't is te zegge» 3o fr. voor 't eerste kind, 4o fr. voor 't tweede, 80 fr. voor het derde, Ho fr. voor hot vierde en de vol gende, por maand, en tot den ouderdom van 21 jaar voor do gebrekkelijk© of anormale kinderen wordt zelfs geen ouderdomsgrens bepaald. Iedereen kan nu vrijwillig op 60 jarigen ouderdom voor het zittend personeel en op 55 jarigen ouderdom voor het rollend per soneel zijn pensioen bekomen. In geval van vrijwillig of verplichtend ontslag vóór dien ouderdom moet de Natio nale Maatschappij de toepassing der wetten op de ouderdomspensioenen voor de werk lieden of bedienden toepasssen. De uitgaven voor de pensioenen der agen ten zijn heolemaal ten laste der Nationale Maatschappij't is te zeggen dat het perso neel er voor geen cent tusschenkomt. De pensioenen kosten op zijn minst genomen lo 0/0 op de massa loonen en wedden van het personeel. Laten we nu enkele cijfers volgen die de draagkracht van het nieuwe stelsel later zullen toelichten en te zeiver tijd het ver schil met het oude weergeven. Een wegwerker aan hot maximumloon van 1155o fr. met 4o jaar dienst. Oud stelsel Nieuw stelsel Pensioen is 7507,5o 8400 en Kindertoeslag Een geschoold arbeider, loon 165oo fr. 44 jaar dienst, Oud stelsel ?*ïeuw «leisel Pensioen is 11220 I32oo en Kindertoeslag Deze arbeider kan b.v. op 65 jarigen ouderdom 51 jaar dienst tellen zoo hü op 14 jaar als tolegramdrager was aangeworven. Oud stelsel Nieuw stelsel 12375 fr. 153oo fr. en Kindertoeslag Pensioen vaovde weduwen In het huidige stolsel waren de weduwen der arbeiders zeer benadeeligd. Har© pensioenen bedroegen slechts 2o 0/0 voor 15 jaar dienst van haar echtgenoot, vermeerd met 1 0/0 boven de I5 jaar dienst van het middelmatig loon, der 3 laatste ja ren, mot een maximum van 33 0/0 zoo er geen kinderen waron beneden de 16 jaar 35 0/0 met een kind bsneden do 16 jaar. 37 0/0 met 2 kindoren 39 0/0 met 3 4i 0/0 met 4 43 0/0 met 5 of moer. Voor de weduwen dor bedienden gaf men .van het gemiddeld loon der vijf laatste ja- I ren 2o o/e voor lo jaar diemt, vermeerderd l met 1 0/0 voor ieder j aar meer met oen maxi- -f mum van 50 0/0. 1 Nu bekomt de weduwe van den werkman jj als de weduwe van den bediende 2o 0/0 van het laatste loon van den man j voor lo jaar dienst vermeerderd met 10/0 u voor ieder jaar dienst meer en met een ma ximum van 60 0/0. Bovendien wordt de kindertoeslag behou den als aan de agenten in aktieven dienst. Penslgenen voor de weezen Vroeger werden deze pensioenen maar toegekend tot op 16 jaar voordo kinderen der werklieden en tot op 16 jaar voor de kindoren der bedienden met het nieuwe stelsel zullen deze pensioenen worden uit betaald, zoowel voor do kinderen der werk lieden als voor de kinderen der bedienden, tot op 21 jaar. De pensioenen dor weduwen en weezen zijn heolemaal ton laste van het personeel de Nationale Maatschappij, als evenmin do Staat, komt hier hoegenaamd voor niets tussclien. Deze hooge pensioenen vergen eene af" houding op de loonen van 5 0/0 voor deze benoden de 20.000 fr. en van 6 0/0 voor deze boven dit bedrag. Het personeel der spoorwegen is daar aan gewond en stort metliefdo en genegen heid deze groote afhoudingen omdat het weet dat, bij gebeurlijk overlijden, zijne naastbestaanden, vrouw of kinderen aan goen ellende worden overgeleverd. Deze uitzetting toont genoeg aan dat er wat veranderd is ten voordeele van het per soneel in 't algemeen, maar voor onze werk lieden in 't bijzonder. Dat grootsche werk dat den naam van Sociale Verzekeringen draagt, mag als toonbeeld gesteld worden van wat een sterke Vakbond, als het Natio naal Syndikaat voor zijn leden heeft weten to veroveren. P. DE BRUYN. Nu de zon weer i» den Novemberhemel hangt, af en toe nag wogdrinkend aehter de jagende wolken, hooreu we wijdt en zljdt van woedende stormwinden, stortregens en., onge lukken. De geweldige rukwinden welke verleden Vrijdag 22 November j. 1. losbraken heeft meer dan 60 uren lang overal vernieling ei op vele plaatsen dood gezaaid, ©ngemeenhebben de rukwinden alles gevat wat hen in den weg stond. Rond hst ^alstei sche Gelukkiglijk hoorden wij van geen ongeluk ken. Aan de daken en schouwen werd veel schade gericht. In de Doolhofs-traat is een in opbouwzijde huis ingestort. Op de Wijk St. Job, is een werkhuis ingestort. Vele boomen vrerden uit geworpen en de schade is aanzienlijk. In de Tulpstraat en Jasmynstraat, waar de goedkoope werkmanshuizen zijn gebouwd is er ook groote schade aan de dakén. Op de Nieuwe Laan, kregen de Burgershuizen hun deel. De weldige stortregens en rukwinden brach ten minstens drie duizend stoornissen in de telefoon aansluitingen. T© Kofslade Stroomde de Dender over en drong de hui zen langs den oever binnen. Ooze lezers zullen zich nog herinneren dat wij in ons blad Recht en Vrijheid van 24 en 31 Januari 1926 reeds wezen op deii er- barmlijken toestand der arbeiders en schreven over de overstroomingen te Hofstade en Gijsegem. j We hebben vastgesteld dat 2« opvolgende jaren overstroomingen hebben plaats gehad, welke aan de inwoners van Gijsegem meer dan I63.000 fr. (honderddrie en zestigduizend frank) heeft gekost, (vruchten te velde en ten huize, huisraad en schade aan gebouwen). We hebben destijds heel duidelijk de oor zaak der overstroomingen aangewezen, de de middelen tot voorkoming voorop gezet. We hebben proefonderviudinglijk vastge steld dat gemeentebesturen aan hun plichten, jegens het voorkomen der overstroomingen te kort kwamen, en wenden ons tot het Provin- tiaal Bestuur welke de lamme goedzakken eens op de vingers tikten. Aldus zagen wij dat er te Hofstade een af loop is aangelegd van aan de Molenbeek naar de Dender, welke reeds voltooid is en al le overstrooming voor Hofstade en Gijsegem moest verwijden. Maar... men had zonder de waard gerekend, i op het oogenblik dat de afsluitingsdeur moest j geopend worden, bleken de hiervoor, voorhan- handen zijnde middelen totaal onmogelijk. Alle middelen werden bij de hand gehaald, i alvorens de deur kon geopend worden wel- ke dank een machien der Gasfabriek is ge- 1 schied stonden reeds vele meerschen en huizen onder water. De afgelegde afloop schijnt nochtans te be- j antwoorden aan het vereischte. maar degelijk materiaal dient aangebracht, om met vlugheid j de deur te kunnen openen. Te Dendermond# i deden zich ten gevolge der geweldige stortre i gens dijkbreuken voor. Me dunkt dat anion burgemeester er op uit is, vau hem in 't land te doen spreken entetoonen dat by den man is, der nyveraars, der onderkruipers, dsr fascisten. Zoekt hy een bloedbad? Ware in alle geval misdadig Hy riep den staat van beleg uit ta Aalst, omdat de onderkruipers van 't fa briek Torley op bun "dosrtocht raar hun werk, uitgejouwd wierdan door de bevolking. M. Muyersoen, dio cok gciaterrescerd is in fabrieken, kon niet beter bet spel spelen der herren fabrikanten, want de onderkruipers zyn hunne lievelingen Voor hen hebtei ze automebieles en de gendarmen züu hunne wachters. Nu moesten de fascisten naar Aalst kom n, en de Socialisten en Fronters riepen hun volk op, om eens naar die vreemde soort boesten ta komen kijken, Zulks was genoeg om. nogmaals Aalst iu staat van bslsg ta stollen en wat moer is, er waren tea minste eeu vijftigtal gendarmen I En er is niels gebeurd! Osze politie, de gendarmen, »ün «eu buitengewoon corvéétje opgelegd door M. Moyersoen, die onkeUnalleen ziehóen vrissdv.ilina- ken van hen die juichen om de daden van hunne italiaansehe vriendsn, waar liet werkvolk niet de minste reshten heeft, waar het onder den knoet ligt der hoe ren kapitalisten die er gemoord, gebrand en vernield hebben, noch kerken nooh volkshuizen sparende. En dit zoodja zün de lievelingen van M. Moyorsoen 'II Werklieden, onthoudt dit. Doe zoo voort, komt dit zoodje nog, oiilvosgt het met dczolfdC eerbewüsen, maar wees kalm en komt «iet in opstand tegen de opanbarc macht. Gedenkt, dat, al zün de gendarmen en politie soms brstaal en onbeschoft, het toch ook werkmensehon zijn, dia om hun boterham, soms do ergslsmisda- dlgors moeten beschermen Prent u in 't geheugen, dat er cêns soa dag komen zal, dat zij mot ons u zullen verbroede ren en als er dan een bloedbad zal moe ten ingericht worden, het niet onder het werkende volk zal zyu, dat zegt u Frisdwik. Tal van huizen werden onder water gezet. Aas de fabriek Roos- Geeriaokx- De Nayer, werd een ijz.renbrug yolledig vernield. Het water steeg onophoudend en weldra stond op zeker punt de spoorbaan: Dendtrmonde op Hamme onder water. Het treinverkeer werd aldus totaal stop gezet. I Dinsdag namiddag zagon we nog een vrouw met een kleiji kindje langs het dak uit haar j huis halen. We hadden de gelegenheid met ge- teisterden te spreken en een steenes kart zou i breken als men die ongelukkige drommels hun vreeselijken toestand hoort uiteenzetten. Dinsdag avond om 6 ure was het hoogtij en I het water bereikte op zekere plaatsen 1 m 50 c. boven de straat. (Zit vttvolg begin 2" blad tij de). 13 roman dcor STd. Jtnseele Zij» huwelijk met Anna was eene daad van edelmoedigheid en liefde. Anna, de kreupele, was eene arme gebuurdochter, die alleen in het onderhoud harer ziekelijke ouders meest voorzien. Zij breidde en maakte netjes. Van 's morgens vroeg tot laat in den nacht zat zij over haar werk gebogen, en deed de groote naalden heen en weèr vliegen, Jules moeder verzorgde haar huishouden —om injhet bestaan van hare moeder en van haar te voorzien. Vreugde, vermaak, uitspanning waren voor haar schoone droomen, onbereikbare idealen. Sinds lang had Jules bewondering gevoeld voor het karaktjr en den moed der arme Anna, en langzamerhand was dit gevoel in eene tee- dere genegenheid, veranderd. Haar helpen was moeilijk,want zii weigerde halsstarrig alles wat op eene gift had kunnen gelijken haar niet helpen mocht, kon hij niet, want de nood die steeds grooter werd in haar gezin, ging hem door het hart. Wat te doen Hij vond een middel. Twee menschen kunnen beter voor vier werken, dan een voor drie hst geluk van een huwelijk bestaat niet in de schoonheid der beide echtelingen, maar in de wederzijdsche liefde en in het goed karakter der echtgenoo- ten. Het middel eens gevonden, voerde Jules het snel uithij trouwde met Anna tot groote verbazing der gebuurto, die hem en zijne vrouw nog meer waardeerde. Twee kinderen Julie en Gustje, waren uit dien echt gesproten. De vreugde die de twee lieve kleinen hun schonken, werd vergald door den dood van Anna's ouders. Lieve lezers, ik ben wat langdradig geweest, maar vergeeft het mij. O, gelooft mij, dat ge stadig inkrimpen en snoeien is toch zoo lastig. Dit boek, deze verhalen, beschrijvingen en portretten zijn mijne denkbeelden, mijne kin deren,en welke moeder ziet niet gaarne hare kinderen groot, schoon en op alle punten ont wikkeld Lezers, roept nooitgenoeg tot een schrijver, want het is toch zoo treurig wanneer men, op 't sterfbed uitgestrekt, hoopvd snakt om nog één dag. nog één uur te leven, en de dood dan spottend en verraderlijk roept ge noeg, genoeg voort met mij 1 of, wanneer men aan eene goede tafel gezeten, reeds watertandt bij het zien naderen van een wel riekend, fijn en smakelijk brokje, en iemand die lekkernij wegneent, genoeg, genoeg roe pend. De lezeressen zullen mij gemakkelijk vergeven, niet waar, want zij ook laten immers geen enkel pereltje of bloempje t'huis wanneer zij uitgaan en gezien willen worden Welnu, ik wil gelezen worden ik ga uit met mijn hart en met mijne gedachten, en ik toonde ze aan allen die kwamen. En gij, lezers, was ik wat lang, kom vergeeft het mij denkt dat ik een jong schrijver ben, dat ook gij jong geweest zijt, en dat alle jonge menschen zooveel te ver tellen hebben. Om spoedig tot ons verhaal te kunnenterugkee ren, zullen wij portretten van Hendrik en Jan tot eene betere gelegenheid uitstellen. Sinds eenigen tijd zaten de mannon te wach ten en nog niets hadden zij gehoord Zij wer den ongerust en niet zonder reden. Zouden Anna en hare kinderen dezen avond niet ver voerd worden, of zouden de karren eenen an deren weg genomen hebben Die vragen had men zich reeds honderdmaal gesteld en in gunstigen zin beantwoord. Kleine Karei was reeds minstens voor de tiende maal aau het vertellen wat hij aan de Mammelokker had go- zien en gehoord, toen opeens het afgesproken sein gegeven werd. Daar zijn zij, daar zijm zij klonk het uit aller mond. En op de vroegere neerslachtigheid en ongerustheid volgden een uur en een leven, die deden gevoelen dat een nijdige strijd op handen was. Mannen, de steenen de stokken I Stilte 1 en dergelijke vermaningen hoorde men bij tusschetapoozen. De steenen werden op de brug gesleept, men sprak elkander moed in, de uitgezonden man nen kwamen zich bij hunne kameraden voe gen, en op verzoek van Jules, die hoopte zijne vrouw en kinderen met zachtheid te verlossen, trokken allen zich nog eens in de duisternis terug. Het was bijnanacht geworden geen enkel mensch had de mannen in hun werk gestoord en alles werd weldra weder stil. Do karren, door een vijftiental politiedie naars gevolgd, naderden langzaam de brug- De voerlieden en do wacht waren zonder twij fel in gedachten verzonken, wie weet of er onder hen geene waren die zoo erg leden als de ongelukkigen die zij vervoerden en bewaak ten—want geen hunner bad de steenen be merkt die op de brug lagen. Opeens stootte de eerste wagen er op, waardoor de anderen ook moesten stilstaan. Waarom rijdt gij niet voort riep de over ste der wacht tot den eersten voorman, die met zijne makkers verbaasd opkeek. Er ligt iets op do brug, antwoordde deze. Wel rijdt er over Dat is eerder gezegd dan gedaan, mom pelde de voerman. Rijdt er over, zeg ik u 1 riep de overste barsch den voerman toe, terwijl eeniee man nen reeds wilden gaan zien wat er haperde. Een oogenblik, sprak Jules, uit de u ster nis to voorschijn tredond, ik heb die stceatn op de brug geworpen, omdat ik iets wensch to vragen. Wie gaf u dat recht vroeg de overste» Doe gauw die steemen weg of ik doe u aan houden. Laat mij u eerst wat vragen, sta hot mij toe en ik vertrek dadelijk, zeide Jules op vriendelijken, doch vastberaden toon. Mannen, rijdt dien lompert over 't lijl riep de overste woedend. Dat zal men niet doen, antwoordde Jules dreigend zijne» koevoet zwaaiend. Grijpt hem 1 kreet de overste tot zijn* mannen. En na eeneliehte aarzeling gingen zij dit bevel volvoeren, toen in twee wagens eene vrouw en een kind recht rezen en, de armen naar Jules uitstrekkend, op hartverscheurend toon riepen Jules, Jules Vader, help, help Het waren Anna en haar dochtertje, die j Jules aan zijne stem hadden ho' kend. (Wordt voortgezet)

Recht en Vrijheid | 1928 | | pagina 1