Mannen en Vrouwen Wie? 't is heden VLAANDEREN'S EERSTE ROODE ZONDAG Heden Zondag van Aalst GROOTE UUCIEIETIILTG- De Vlaamsche Synüikaiist MEETING Voer de jonge Letterkundigen AALST KODDEN ZONDAG! MEETING Syndikale Rubriek Roode Sportkring. VischVisch Uit Lede Uit Meerbeke Waalsche sprekers in Vlaanderen 1 Arbeiders van Vlaanderen OM URE 'S MORGENS Zou or verzuimeu, heden Zondag de in het Arolkshuis bij te wo nen Geen enkel socialist 1 Victor De Geyter J Prijskamp mof de teerlingen Mancbous 'Aucr., 3,75 fr. in Vooruil's Kruideniers winkel Molenstraat. Eik bewuste socialist is om 10 uren 's morgens in zijn lokaal naar de Burgerlijken Stand Weuscht U 's Winters warme voeteD,draagt Kloef - schoenen uit 'VOORUIT'S., Kruidenierswinkel, Molen straat In het Walenland (Borinage j wordt het vie- en van de patrones der mijnwerkersSte. Barbara nog in eere gehouden. Majrr dit feest heeft sedert eenige jaren een anier aanschijn gekregen. Vroeger ronden de patroons hun werkvolk naar de mis. Daar na werd bier en genever in overvloed koste loos geschonken. Heden gaan de mijnwerkers met vrouw en kinderen naar het Volkshuis naar het socialistisch woord luisteren. Het feest is er waardig geworden. In een vijftigtal dorpen van de Borinage heeft er een meeting plaats, op dezelfde dag en hetzelfde uur. Zoowel sprekers uit Vlaanderen als uit Wallonië worden gevraagd. Zulks een dag versterkt de eenheid tusschen de Waalscheen Vlaamsche arbeiders. Het bureel van den Landelijken Raad heeft ons verzocht ook zoo een dag in Vlaanderen in te richten. Het vieren der misdagen is in Vlaanderen uit de zeden verdwenen. Dit sluit niet uit dat wij gevolg aan het verzoek van den Landelij ken Raad hebben gegeven. Onze eerste proef is schitterend geslaagd. Omtrent 70 meetings worden over gaosch Oost-Vlaanderen ingericht. Bonevens 5o vlaamsche sprekers, waar onder talrijke volksvertegenwoordigers en senators, hebben ook 20 Waalsche vooraan staanden hunne medewerking verleend. Ja en waarom niet? Heden Zondag 2* Februari versterkt do socialistische partij nogmaals baar eenheid tusschen de Waalsche en Vlaamsche arbei ders. Wij zullen nooit de schoone onderlinge hupl vergeten van Waalsche en Vlaamsche wer kers. Toon de arbeiders van het donkere kleri kale Vlaanderen streden voor hun boterham, kwamen er uit Wallonië duizenden franken als steun. De Vlaamsche socialistische werklieden bleven niet ten achter, wanneer Waalsche broeders in staking waren. Was het niet de maatschappij* Vooruit die in 1885 duizen den brooden stuurde aan de stakende mijn werkers van de Borinage Het was zelfs uit die nobele geste dat de kooperatieve beweging in het Walenland geboren werd. Voerden Waalsche en Vlaamsche sociali stische arbeiders niet gezamenlijk een helden- strijd voor de verovering van het Algemeen Stemrec htsleutel van een nieuw demokra- tisch regime in ons land Toen stonden de Vlaaraschgezinde katholieken en christen democraten aan de zijde der conservatieven om dit heilig recht aan de arbeidersklasse te betwisten. Vergeten wij ook niet dat, toen het nog be- paald onmogelijk was een socialist in Vlaan deren als Kamerlid te doen verkiezen, de Bel gische Werkliedenpartij het subliem besluit nam Vlaamsche kandidaten in bet Walenland voor te dragen. Het was aldus dat den Vlaamschen voorman Edw. Anseele in 1894 door de werklieden van Luik als Kamerlid werd verkozen. Ziet rondom U on dagelijks zult gij vast stellen dat de burgerij uit Vlaanderen evenals deze uit het Walenland rog steeds met de zelfde eensgezinde hardnekkigheid elk stuk levensrecht aan de arbeidersklasse betwist. In den socialen strijd worden alle totaal- en geloofsgeschillen in het kamp der burgers op den achtergrond geschoven. Het socialisme, dat i8hun gemeenschappelijke vijand. Welnu tegenover do eenheid der burgers klasse stellen wij doze der arbeidersklasse. Onder de plooien van het roode vaandel moeten zich al de geest en handarbeiders scharen. Het socialisme werkt aan den opbouw van een nieuwe en betere samenleving. 10 TTw werk TT-w taais TT w plicslvt is om in het lokaal Hand in Hand te zjjn, voor de Sprekers Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Seraing, en ©ÜSÏ BB BBSME, Meenen. Wen lette goed op hüi uur. Het baadje van de Fronters, wordtin 't bij zonder gewijd aan het 38 kongres der vlaam- ache-nationale vakbonden. Het eerste arti kel werd geschreven door den voorzitter van 't kongres, waarin we lozen lc Dat de fronters na groote inspanning en moeite er in gelukt zijn een VI. N. arbeiders- centrale te stichten. 2" Dat het Nationalistisch-Vlaanderenzijn nationalistische vakbonden moet hebben, om de arbeiders te doordringen van één vlaamsch nationale doctrine, dat de sleutel is voor de gezondmaking van heel ons sociaal en econo misch leven. Do fronters die ons bekampten moeten nu onzen organisatie vorm De Centrale overne men. Dat hebban de dompers ook moeten doen het bewijst dat zij de socialistische vak bonden moesten volgen. Maar... dat de H.H. fronters zooveel moeite moesten doen om hun ne geringe en zwakke bondekens aan elkan der te knoopen, dat zal eenieder verwonde ren. Doch ondanks de pogingon van de fron ters is hunne centrale in het raam van Vlaan deren gedoemd machteloos en klein te blijven, die voorde arbeiders geen duurzame verbete ringen, van het patronaat zal noch kan af dwingen. Het zoo dus dwaas zijn voorde werk lieden in den frontersbond hun heil te gaan zoeken. De voorzitter van het kongres schrijft, dat het sociaal en economisch leven zal gezond gemaakt worden door de arbeiders te door dringen vaneen vlaamsch nationale doctrine. Waarachtig wij hebben ons nooit kunnen voorstellen, dat zóó één eenvoudig middel be stond om de sociale en bijzonder de econo mische kwalen op te lossen. Zooals de kwak zalvers met hun wonder poeiers doen op de mirkten, zoo roepen de fronters de vlaamsche menschen tos: neemt een dosis van ons vlaamsch nationale doctrine en Ge zult sociaal en economisch gezond worden Ieder enkel land hoe groot het ook weze heeft met zijnen handel en nijverheid reken schap te houden van wat in andere landen ge beurd. Wie het anders voorhoudt zooals de lronters doen bedriegen de menschen. Inderdaad, alle belangrijke economische vraagstukken zijn van geen plaatselijke noch landelijke aard, zooals de fronters willen doen gelooven maar kunnen alleen opgelost en duur zaam worden, door internationale overeen komsten, dus door de samenwerking van al de werklieden tot welk land of ras zij ook behoo- ren. Feiten zijn er met de vleet om dat te be wijzen. Daarom zijn onze socialistische vak bonden met hua zusters vereenigin*en van andere landen verbonden, door het internatio naal vakverbond, dat een grootsche taak ver vult. De fronters zoeken niet om de werkers in zoo een sterk internationaal verbond samen te snoeren. Neen die Hoeren doen het tegendeel, door de arbeiders in vlaamsche bonden te organiseeren verzwakken zij de nog te geringe krachten van de werkende klasse, zulks tot groote vreugde van het patronaat. De fronters bazen weten dat zij de arbei ders valsche hoop laten koesteren, met hun vlaamsche doctrine voor te schotelen. Doch wanneer die Heeren de onbetwistbare toe stand van zaken aan de werklieden mossten voorhouden, dan was dat het bankroet van de frontersbonden en dit willen zij beletten. Doch weest er van verzekerd Heeren fronters, dat de harde werkelijkheid de oogen van de mis leide en verdwaalde arbeiders en vrouwen zal doen openen waardoor de kleine machte- looxe fronten bonden zullen verdwijnen. H. F. De Provinciale Hoofd bond der Matig- lieidsvereonigiDgen schryft een pryskamp uit voor 1). Een anti-alcoholisch, drama, 3 bedrij ven met mannen- of vrouwenrollen, niet met gemengde. Prys 1000 fr. 2). Een anti-alcoholisch verhaal van 16 bladz. machienscbrift ten minste. Prijs 2oo fr. 3). Een gedicht of fabel voor scholen. Prijs ioo fr. 4). Een anti-alcoholische samenspraak voor scholen. Prijs 100 fr. Die meer inlichtingen verlangt schrijve aan M. Van Goethem, Schoolbestuurder, 63, Meulestedestraat, Gent. Ht-m moeten ook de aatwoorden voor Sinksen 193i ge zonden worden. In do Qemvenleraadsziüing van Vrijdag werd door Mevr. Gravó gewezen dat het te rug 3 maanden geledon is dat de raad ver gaderde, eD voor een belangrijke stad ge lijk Aalst den raad ten minsten om de maand zoo moeten samenkomen. Door de tusschoDkomst van verschillende raadsle- don vernomen wy dat op de dagorde pun ten gesteld zyn dio in het Schepen-College niot besproken werden, zoodat den Burge meester handelt juist of h\j alléén den Baas i9 op het stadhuis, wat een gewettigd protest verwekte. M. D*nckaertden vertegenwoordiger van de Katholieke boereu, doet een aanval te gen de kommissie van den Openbare On derstand, en beweert dat zij twee maton en twee gewichton gebruikt in de verhuring der gronden van het Hospice. Gezel Steenhaut merkt op, dat M. Dane- kaert voortdurend het Bestuur van den Openbaro Onderstand aanvalt, en waarom hij mot zijn katholieke vriondon van hunno macht dan geon gebruik maakt, om hunno 4 leden van dit komiteit door andere te ver vangen Den Burgemeester neemt xiju boezem vriend Danckaortop een hardhandige wijze bij de kraag by zegt (Jat M. Danckaert de besturende kommissie met lichtzinnigheid en ten onrechte beschuldigt, die alle mo gelijke pogingen gedaan hoeft om met de Pachters een goede overeenkomst af te sluiten, en zelf zoo ver gegaan is aan de boeren voor te stellen een kommissie te benoemen van drie personen één landbou wer, één lid van de kommissie, om de Heer Vrederochter, die te zamen de prijzen zou den onderzoeken en vaststellen. Dat ook werd door de Pachters geweigerd en in- tusschen zijn er van do leiders der boeren naar het bureel van do kommissie van den Openbaren Onderstand gekomen zijn om het land te huren aan don prijs die de boeren geweigerd hadden te betalen W&t'n klop voor boerken Danckaert die meó geholpen heeft om de boeren op te zweepen tegen de kommissie van den Open baren Onderstand. Het vet bolleken zweette om to barsten. De WoRingncotf. De raad nam kennis van het verslag der kommissie, die den raad had samengesteld, om de middelen op te zoeken voor moor woningen in voordeelige voerwaardan te bouwen. Verschillende raadsleden komen tusschen allen zijn kot eens om te verklaren, dat de kommissie good werk gedaan hoeft en haro werkzaamheden moet voortzetten, hare besluiten waren kortbondig de menschen helpen die verlangen huizen te bouwen, door het inrichten van een inlich- tingsburool ten stadhuize, voor het beko men van plans en gronden, het bekomen van de Premie's van Staat en Provincie, het inrichten van krediet maatschappyëa. a) Voor de eerste Hypotheek, b) Om een tweede" Hypotheek voor de meest ongelukkigen die over geen geldmid delen beschikken, c) Door de stad zelf de middelen te baramen om huizen te bouwen voor die menschen die in krotten en barakken wonen, en slechts een huis kunnen huren. Door de stad zelf premie's toe te kennen aan de per sonen die huizen bouwen, en de Premie's van de Staat en Provincie genieten enz. Wy zullen gelegenheid hebben daarop terug to komen. lokaal Hand in Hand Aalst. Wy berichten langs dezen weg al onze J' den, dat de bodens in de week van 9 op 15 Februari geengeldomhalingen zullen doen, daar ze hun nieuwe bodenboeken, en fichen in orde raoejen stellen, Onze leden g-dieven hiervan rekening te willen houden. Het Bestuur. Heden Zoodiig gaat de Prijskamp voort vanaf 6 ure 's avonds, in het lokaal Hand in Hand Een reeks prachtige pryzen ter waarde van looo.oo fr. zjjn aangekocht. Al wie zich socialist noemt beeft voor plichi, niet alléén van er aanmeè te doen, maar er byzODdere propaganda voor te maken. Do opbrengst gaat volledig in de kas van ons ROOD VERWEER De taak van eenieder moet zyn; ons Rood Verweer steunen. In den Eolïénn*- Dentoastand in deze staking is onveran derd. De H.H. Bestuurders blijven bij bun eerste besluitde vermindering van deu tarief zoo als we reeds in ons blad modedoelden, en dat volgens de verklaringen van de Heeren aan de wevers zal toelaten een heerlijkloon te winnen. Echter verklaren de wevers het tegendeel en volgens hunno uitleggingen wordt er door de patroons minstens lo 0/0 meer voortbrengst gerekend. In een der voorgaande onderhandelingen werd door afgevaardigden van de vakbonden aanvaard, om bij de wevers te verdedigen om een verdere uitbreiding te geven aan het be werken van 4 getouweD, en daarvoor den ta rief met 25 0/0 verminderen, die op 2 getou wen werd betaald, en voor met 3 getouwen te werken, een vermindering van 15 0/0. Den patroon die verklaard had dit voorstel in overweging te nemen, heeft in het laatste onderhoud dit voorstel afgewezen, zoodat de staking blijft voortduren, waarin 42 wevers en nog een 60 tal andere werklieden betrokken zijn. Bij de Vasdgnpwei'kliedest We houden er aan langs deze weg, nog maals de aaudacht to vestigen vau onze loden op het feit dat wel vanaf de eerste week van dit jaar de vermeerdering der bydrage moet in voege komen. De leden gelieven rekening te houden, dat dit besluit is genomen geworden door alle op de vergadering aanwezige leden, vergadering welke speciaal daartoe is be legd geworden. Voor alle l6den is den eenvormigen op slag 75 cm. per week. Zoaals g« hebt kunnen bemerken, zijn de voordeelen in verhouding gestegen sinds verschillende maanden, zonder dat daarom de bedrage werd vermeerderd. Nu dringt de vermeerdering zich op, vermeerdering die eigenlyk maar een her aanpassing is. In don tabel aan alle leden met-den post thuis bosteld kunnen ze bemerken, welk groot belaDg er ieder by heeft een groote bjjdragote betalen. We durven dus hopen datieder naar de eerste katogorio zal gaan, tegelykertyde met de kleine opoffering die er eigenlyk geene is, die we vragen. Geeft een goed onthaal aan onzen boden, en maakt flink propaganda voor onze ver- eenigiDg 1 Vrienden zijn ons inlichtingen komen vragen in weike voorwaarden ze kunnen lid worden der kooperatie. Niets is eenvoudiger. Men gaat naar het bureel bfj Felixken in de kooperatie, ge stort er EEN frank, ge krygt oen boekje van lidmaatschap, en als" ge dan flinke ver bruiker wordt, zult ge verwonderd staan welke vcordeelen ge krygt. Ge zult ten an der dan ook do volle waarde aan Uw zuur gewonnen loon gegeven hebben, wel ver staan als ge alles in de kooperatief gaat halen wat in het gezin van doen is. E. D. Bij d® Leder- en Vellenbewerkers ie Kal»< De aangekondigde ergadering van Woensdag laatst mag als welgelukt genoemd wordeD. Kameraad Steenhaut, Secretaris, deed voor een good bezette zaal, verslag over de gevoer de beweging... Uit deze blijkt, dat na een moeilijk kraam, toch eindelijk in een laatst gehouden zit ting, maandag laatst, er eene oplossing is ge komen. Ah uitvloeisel der getroffen overeenkomst zal zaterdag aanstaande een löonsverincerde ring moeten uitbetaald worden van 25 cmpe uur. Deze vermeerdering geldt voor alle werklie den uit de Schoen en Pantoffelfabrieken. Voorde stukwerkers-sters moet insgelijks een dergelijke vermecrdeiing betaald worden. Die vermeerdering van l.g.n. geldt voor alle uren op het werkhuis werkzaam. Verder worden door de verslaggever een ontleding gedaan van de verschillende arti kelen in het voorstel voorkomende. Door de vergadering worden verschillende vragen gesteld welke door het bureel wor den beantwoord. Kameraad Deprez in zijn tusschenkomst maaat van de gelegenheid gebruik om ieder een op te roepen voor de propaganda, ter ver sterking onzer Vakbeweging. Hij behandelt terloops ook de kooperatieve beweging. Hij wijst er op, welk groot onge lijk de arbeiders hebben onverschillig te staan tegenover de Kooperatieve beweging. De voordetien verbonden aan de kooperatie worden door hem vluchtig opgesomd. Daarna drukt hij de hoop uit dat de werklieden uit het Lederbedriif, hun plichten zullen doen om de pogingen door do maatschappij «Vooruit» hier to Aalst in het werk gesteld, niet te be schamen. Om ta besluiten nog ditDeloonsvermeer- dering moet Zaterdag aanstaande betaald worden. Deze welke zeniet ontvangen moe ten ons onmiddelijk verwittigen. De organi satie wil dat deze maal geen enkel patroon zich aan deze verplichting onttrekke Het baat niet na enkele maanden een mistoestand te laten bestaan om dan bij vermindering van werk, te komen naar het bureel gedraafd met heele hoopen klachten die best geregeld wor- j den wanneer genoegzaan werk voorhanden is. I Oppassen is de boodschap 1 E.D. Van Mol 1,00 Bibaut R. 6,00 Een kaart ver kocht op het Banket bij de We Van den Bos sche 160,00 lr. Alle dagen te bekomen, allesoorter versche OOSTEKDSCHE VISCH, bij Martir. Van der Speeten, Klein-Begijnhof, 1, (Binnen straat) Aalst. Algemeene opgave van den loop des Burgerlijken Stands is 1929. Geboorten Mannen wettige432 onechte15 totaal437 Vrouwen: wettige:412 onechte13 totaal425 Algemeen totaal der geboorten Mannen 437 Vrouwen 425 totaal862 Sterfgevallen Mannen 305 Vrouwen 294 totaal 599 Doodgeborenen Mannon16 Vrouwen 14 Totaal 30 Huwelijken371 Echtscheidingen 5 Algemeene opgave van de beweging der bevolking van gewoon verblijf, gezegd wet telijke bevolking in 1929. Intredingen maan. vrouw. Door geboorten 426 41e Door vestiging van gewoon verblijf alhier 570 586 996 1005 Totaal 2001 Uittredingen Door sterfgeval 378 271 Door vestiging gewoon verblijf elders 499 481 777 752 Totaal 1629 Vermeerdering der bevolking 1929 819 253 Totaal 472 man. vr. Tot. Bevolking op 31 Dec. 192818.231 I9I49 37.380 Vermeerdering in 1929 219 253 '472 Bevolking op 31 Dec. 192918.45O 19.402 37.352 Voor de leden wm du ziefeenbond Langs dezen weg worden de leden van den ziekenbond verwittigd dat de ombaler heden zondag eene achterstallige bijdrage zal ont vangen van de maand December om reden dat wij aan de Federatie moeten vijf we ken af dragen en wij er maar vier ontvangen hebben. Onze vrienden moeten verstaan dal de week gerekend wordt van de zondag tot den zater dag dus zooveel zondagen er komen zooveel weken wij ia de maand hebben. Ook de leden die se.iert nieuwjaar ingest bre ven zijn zullen maar ingeschreven worfleD, den dag dat zij hunne eerste bijdrage betaald hebben. Wij hopen dat de bijdrage omhaler geene moeilijkheden zal ontmoeten. Vooc alle klachten en inlichtingen wende men zich tot Van Limbergen. De bons voor doctors kan men in het Volks huis bekomeD. Rood» Zondag Heden Zondag 2 Februari om 6 uren 's avonds groote meeting over de politieken staatsbond van 't land als spreker zal optreden Laureys Leon, Provincieraadslid die er de houding on zer tegenstrevers eens zal hekelen. Mannen en vrouwen allen op post. Op Zondag 9 Februari prijskamp op de engelsche gerre voor een prachtige veloSoo fr. waarde. Het spel zal per serie afgespeeld worden, men kan van heden af inschrijven aan 2 fr. per 4 bollen. Begin om 7 ure stipt. Raadpleag verder de kaarten. Het Bestuur. Bijzondere Voordracht Op Woensdag 5 Februari om 8 ure in «De Redding» zal Dokter Achtergael eene Voordracht (met lichtbeelden) houden over de Venerische Ziekten Kinderen onder de 16 jaren worden niet toegelaten. i

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2