't Socialisme in V laanderen Voor 'tVolk Geofferd Woningfondsen De Boode Zondag van Vlaanderen prachtig geklaagd 27° Jaargang ft" 6 Prijs per nummer 50 centiemen 0 Februari 1950 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst i JoDge Arbeider weiger Soldenier Ie worden ïn Vrijheid Voor onze Oudjes Green rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten FOSTCHECK-REKENIMC Belgische Werkliedén-Party Arrcindi.soments-Kederatiu Aalst Nr. 8 6 6 6 Tfllt'foon 5 7 S Zoo is den titel vau eon artikel afgekon digd in De Werkman liet weekblad der Fronters. Men kan uit',dit artikel opmakeD, welk split die lieeren fronters voelen, omdat, ja., omdat de socialisten zicht' akkoord hebben gesteld, om eeno oplossing aan, de vlaam- sche zaak trachten te brengen. Zonderlinge kerels, nietwaar In plaats van zich te verheugen dat hun ideaal naar zijne verwezenlijking gaat, be treuren zy-natuurlijk in bedekte ter men dat oeno zoo belangrijke hulp,, als dezeder Socialistische partij,Utomt opda- g0n- Het is waar, dat er in Vlaanderon weinig imellectuoelen tot het Sooialisme zijn toe getreden en wil ook betreuren dit ten zeer ste, alhoewel het in Vlaanderen heel be grijpelijk is. Bij do frouters zijn er meer intellectu- eelen 'tzijn vlaamschgezinden. 't is waar, maar het is niet minder waar, dat het voor al anti-socialisten zijn, iets wat ze van dag tot dag meer om meer bewijzen. 't Is ook waar, dat ze nietkomoD, om 't getal der socialistische leiders in Vlaan deren te verhoogen, neen zij komon niet bij mannen als Dierkens, De Bunne, Van de Velde, Van Hooylandt, Van de Meule- brouck, Nicheis, De Nauw, Chalmet, De Bruyn, want wy zouden ongetwijfeld onder die üedendaagsche fronters mannen vinden die de hooger genoemde socialistische lei ders, hebben helpen verjagen, vervolgen en afranselen, toen dezen in de bres sprongen, om het ongelukkig lot der werklieden en kleine boerkens aan te klagen en een beier bestaan voor die slaven te eischen. Vergeten wij bet niet hoeren fronters, dat diesocialistische hedenaaagscbe leiderszich over 30 en meer jaren vertoonden, om te spreken over het onverdiend lijden der mas sa tegen de voorrechten dor bezitters, voor het algemeen stemrecht, voor den aclit- urigon werkdag, voor een peDSioon onzer ouderlingen,ondanbevondendeheei en fron ters zioh in de rangen der bohoudsgezinde katholieke party en aan't hoofd der beuden die uitgezonden wielden, om ons t spreki-n te beletten en't stof uit onze broek te bor stelen. Die lieeren inteliectueeler, hebben zich altijd ingebeeld, van eene andere stof ge maakt te zün dan de wroeters en keken meestal naar omhoog, naar de grooten. ver- getonde dat zij ook moesten leven van de vrucht van liun arbeid en dus moesten ver broederen met de arbeidende klasse, met de massa, in plaats van zo te bespotten en te verachten. Ja, heeren fronters w« zijn tot onze wnr; kers niet gegaan, met do belofte, dat zy by lmn boterham een dikke snóe vlaamsch moesten hebben, neen, wy zijn er henen getrokken om ze uit den poel van ellende te liolpen, waarin ze door uwe party was ge dompeld. Eu hebt gü heeren fronters, we) den rug gekoerd naar die eeuwige verdrukkers par ty? Uwe handelwijze, doar waar gy op poli tiek gebied iels in don pap to brokkelen liebt, geeft ons het bewijs, dat gij toch nog altijd twee bandjes op één buikje zyt, met de katholieke partij. ZLU gij bet niet heeren fronters die in hot Senaat éón katholiek Senateur hebt doen verkiezen in plaats van een socialist? Ziju het de fronters niet, die de Katholie ke Bestendige Deputatie van onze provin cie hebt doen verkiezen Zegt eens aan uwe lezers, dat er in den pro vincieraad van Oost-Vlaanderen eeno meer derheid bestaat, uit socialisten, liberalen froDters en dat de fronters liever de pro- vincie bestuurd zien, door de katholieken, dan door de oppositiepartijen. Zeg hen eens dat in de Kamer van volks vertegenwoordigers, wanneer er in de sectie-zittingen een verslaggever moet aan geduid worden, de fronters ofwel zich ont houden, dus voor geen socialist willen stemmen ofwelstemmen vooreonkatholiek. Zeg eens aan uwe lezers, dat uwe vrien den to Aalst met de katholieken stemden, om uit de stadskas 500 duizend franken le nemen voor het bouwen eener nieuwe kerk, dan als er in Aalst reeds zoovele kerken waren. Vergeet er dan ook niet by te voegen, dat er 't jaar nadien nog oens door uwe vrien den 200 duizend franken wierd gestemd op voorstel uwor katholieke vrienden, om een woning ie bouwon voor den pasioor dier nieuwe kerk. Laat hen dan ook eens kennon, dat wan neer de socialisten in den aalsterschen ge meenteraad op stonden en voorstelden dat het onderwijzend personeel der aangenome SGholen««s benoemd, de stabiliteit zouden hebben dat, dan ook ure vrienden fronters met de katholieken samen giDgen, om dit voorstel te verwerpeE, aldus het onderwij zend personeel voorts den speelbal latend van de geestelijke overheid, nadat zjl zoo veel en zoo heftig had don geprotesteerd to gen do afstelling van don christelyken onderwijzer Vos te Moeuen, die het slacht offer is geworden omdat hij fronter was. Neen hoeren fronters, ge zult dit alles niet durven overdrukken, omdat ge heel goed weet, dat een zeer groot getal uwer kiezers, nog naïef genoeg is, om in de fronters afgevaardigen, mannen te zien, die tegen do katholieken zijn. Do waarheid is, dat de fronters zich wil len doen door gaan als anti-katholieken, maar in den grond zich katholieker aan stellen als de Paus. Uw rol is net afgeteokend ge moet het volk vordeelen, ge wilt het Socialismus zijn opmarch tegenwerken in Vlaanderen. Wel nu g'hebt ongelijk; als gii betoprecht meent, met het kleine volk, sluit u dan aan by de Socialistische party, houdt op, mot het volk te verdoelen, versterkt de massa, levert ze de intcllectueelen die zij volgens u mist, verbroedert met de werklieden party, keert den rug aan de katholieke partii, verhaast hierdoorden triomf van het arbeidende volk. Maar ik twijfel er aan, dien stap zult ge niet doen de katholieke partij is u te lief, gij komt eruit, ge zult er naar terug koe ren en liet zal van u niet afhangen, om de katholieke party de meerderheid te be- 7ori-en zooals ge steeds zoo dikwyls hebt gedaan'. NICHELS ALFRED. 't Ministerie van Landsverdediging doet een beroep op de jongelingen vry- willighet leger te vervoegen. Het be looft na S maanden dienst 400fr. mini mum in de maand. Men wil dus in ons land een leger van soldeniers De bourgeoisie heeft in 't verleden met bet leger kunnen doen wat zy wilde. Door de demokratiseering ervan ie haar invloed erop bjjna verdwenen. Zii wil dezen herwinnen door een beroepsleger dat zo vooral zou kunnen gebruiken in de binnenlandsche konilikten werksta kingen, enz. Wjj wjjzon met klem op dit schandaal des te meer omdat men langs den ecnen kant jaarlijks 200 000 weerbare jongens van den legerdienst ontslaat, en langs den anderen kant een beroep doet op vrijwilligers. Men weigert de legersoldii van 0,30 opl.OOfr. te brengen en nu wil men 400 fr. per maand betalen aan hen die byteekencn of zich vrijwillig aangeven. Jongelingen geeft geen gehoor a,"n het beroep dat u door de regiering woidt 1 Wordt geeu werktuigen in do hand der bourgeoisie i Kampt, met ons tegen alle bewapening en militarisme Op voor ontwapening, voor den Vre de S c Jéugd Centrale. De Bord der Kroostrijke Gezin nen ontvangt steeds me ar aanvra gen om leeningen te bekomen tot het aankoopen of het bouwen eener woning. Meer dan duizend leeningen werden uit gekeerd. West Vlaanderen komt aan het hoofd met 290 leeningen tot oen bedrag van 1.4841>00 fr. Aan da Provincie Antwerpen werd eene som van 1 235.425 fr. uitbetaald voor 256 loeningerVoor goheel het Hjjk be reikt men het getal 1275 leeningen. Voor leeningen, tezamen bedragende 6011, 130 fr. Deze cijfers werden ruim over schreden door die van de thans onder zochte aanvragen. M' Van d- Wouver, die voor moord op den M'Steimnar, tot levens langen dwangarbeid was veroordeeld, ziet zijne straf veranderd tot 20 jaar en gezien bet ren rijke mensch is, mogen wij er or.s aan verwachten, dat hij in 't kort in vrijheid gesteld worden. Zal er voor andereD, ook zooveel ge daan wordeD. Door de Socialisten is erin do Kamer van Volksvertegenwoordigers een wetsvoorstel neergelegd, waardoor er voor 't jaar 1930 een pensioen zou betaald worden van 3200 fran ken. Konden wij dit wetsontwerp tijdig doen stemmen, wat zouden onze ouderlingen er gelukkig over zijn. En voor dezen die van hun klein pensioentje een gedeelte zijn ontnomen, omdat zij te wei nig hebben gestort, wil den Heer Minister rog niets doen, maar de socialisten hopen toch, hem te kunnen bewegen, die groote dwaling straf tot aan het graf te doen herstellen. En nu voor wanneer den 5e trimester Het schijnt dat den Ministerraad, het be sluit heeft genomen, voor 1929, een vijfden trimester aan onze ouderlingen te betalen. Voor wanneer komt die Niet beloven, betalen mijnheeren, want onze oudjes verkeeren in nood. Nicheis. roman door Ed. Aiweel. —Ja, maar dat is noodig ook, want gij ver- moeddet heel dikwijls kwaad van mijnon kant, en ten onrechte, en gij wildet van het uwe niet hooren. Gij weet wel, Karei, dat gij duivels... ZU hield zioh in op een smeekenden blik van haren beminde, die, naar bet schoen, voor geen goud ter wereld zou gowenscht hebben dat zy voortsprak. Allen zagen haar aan eindeiyk, na met de oogen en onder tafel met de voeten een ganscben stryd te hebben geleverd, nep zy tot groot spyt van den jongen smid uit Ehwel, ik ben ook tevreden over net voorstel van Louise en wel voor de volgen de reden Karei is jaloerscb als een duivel en gelooft my nooit als ik hem zeg, dat hy mü daarmede kwetst en zich be dreigt zoo te denken. Spreekt gy hem daar eens over, vrienden. K«"«l beet zioh op de lippen, werd road de oogen .venti. Ai d.-vrienden lachten om zijne houding en om die van Julietje, welke dit alles haastig had gezegd als vreesde zy iets te vergeten of niet te durven uitspreken. Karei, sprak Hendrik glimlachend, gy wordt daar van eene vree6e!yke misdaad beschuldigd, ls dat waar En zoo ja, is het zwakte van uwe zyde of hebt gy redenen Redenen, vader Hendrik, ric-p Julietje half gekwetst uit. j Zwyg, openbaar ministerie, hot woord is aan den beschuldigden. Spreek, Karei. Redenen, vader Hendrik, ik heb hoe genaamd geene redeneD zy zou er veeleer meer hebben dan ik j maar... wat wilt gy... ik kan dat niet uitleggen... ik wil niet ja- ioersch zyn, maar ik bon het toch... on danks my... 'k Heb mU zelve reeds duizend maal verweten, dat ik daarmee slechts deed dat ik geene redenen had, dat ik zoo goed niet was, dat zy mti waariyk lief had, maar... en zich eensklaps onderbrekend riep by uit, zyne beminde aan de genoodig- den toonend Zoo zy eens uw lief, uwe vrouw was, zoudt gy dan niet jaloerscb wezen Alle vrienden zagen Julietje aan zy was sohoon by hare vrienden, op haar gemak, gelukkig zUn, het vuur van den stryd, dat "lle« bod hnn' zoo schitt«r»Dd gemaakt, dat allen uitroepen van verbazing deden. Jules kon haar niet genoeg bezicD. Dat ik in uwe plaats moest zyD, Karei, sprak Gustaaf, het zou my neg erger we zen. Ik geloof liet heel wel dat gy jaloerscb zyt van zulk een perelken de visscbers zouden niet moeten gezocht worden. Eu ook, dat steekt zoo nauw niet, ik ben nog wel jaioersch van mijne vrouw en zy vau mij, sprak Jan. Komt dat hier nu te pas, moet gji dal zeggen, gy zot viel Jan's vrouw hom iu de rede. Dat is toegelaten. Wij ziin onder vrien den en aan de algemeeno biecht bezig. Ik vind het niet heel schoon van u al len, sprak Julietje, zich naar do mannen richtend. Karei gelijk te geven in plaats hem te berispen. Nu hebben wy ruzie voor geheel ons leven lang. Ik geloof het wel dat zy hem gelijk ge ven, al de mannen zijn aldus mijnen vent zaliger... Wol heruelsche deugd Henri zij gaat voor do honderdste maal die historie ver teilen belet bet haar, belet het haar, zeidc Jan stil. Hat inrichten van len eersten Roode Zondag over Vlaanderen, mag als een echt machtsvertoon van het socialisme aanschouwd worden. Hetroode zaad, dat verleden Zondag door de socialistische woordvoerders is gestrooid geworden, zal ongetwijfeld wealdrig opschieten, want het is op vruchtbaren grond ge zaaid. De geestdrift welke alom heerschte, waar er meetings zijn gegeven, komen onze hoop versterken. Vlaanderen zal voortaan elk jaar zijnen Rooden Zondag hebben en we koesterende volle hoop, dat dien dag weldra diep in de geesten van ons arbeidende volk zal ge prent zijn, en als een ware bedevaart liet volk dien dag naar de socialistische volkshuizen zal doen stroomen. Ziet eens hoe prachtig zulke dag is I Op één en het zelfde uur, over hetj} Vlaanderen, duizende en nog duizende mannen en vrouwen, die het socialistisch woord aanhoonn 1 Waalsche en Vlaamsche sprekers gaven op hun meetings blijken van onver breekbare broederlijkheid, omdat ze samen willen blijven en strijden veer de ge meenschappelijke belangen van het Waalsche en het Vlnamsche proletariaat, zooals voor dit van heel de wereld. Dat was ook een der voornaamste beteekenisscn van dezen schooner, dag. IE A A LSI Aan den uitgang der zaal werden kaarten Alhoewel erop de plakbrieven, manifesten dé photo'sbevattende der redacteurs van'tblsd noch in onze bladen spraak is geweest van de I - Vooruit tot steun van hot fonds te koop spreker3 met muziek aan de statie af te halen, geboden, welke heel vlag uitverkocht waren, en een optocht te houden inde stad, gebeur-» Andere partijgenoo'.en vroegen een penning de zulks, en...'t was buiten ieders verbazing. Zoo spontaan zonder voorafgaandelijke oprot-pen, met zoo'u prachtig getal mannen en vrouwen kunnen opstappen, met muziek aan 't hoofd en gevolgd van een trofleé vlag gen, dat getuigt van onze onomstootbare macht, welke géén ander partij toonen kan. 't Strekt onze moedige strijders ter eere Omdat ze aldus toonen Te gelooven in de rechtvaardigheid van het Socialisme 1 Omdat ze toonen, voor het socialisme eene spoedige overwinning op het kapitalisme te wenschen Omdat ze toonen, dat de wanorde en on recht dient vervangen te worden door orde en bi oederlijkhiid. Omdat ze aldus toonen te protesteeren tegen de steeds meer reactionaire daden der klerico- liberale regeeiing. Omdat ze aldus mede hebben geholpen tot hot succes, die onze meeting heeft gekend. De geestdrift tijdens de korte optocht, was dan ook op ieders gelaat te merken. Aan het huis van Gezel Marcel wierd halt gehouden, aldus onze symphatie willende be- tuigen en tevens ons vurig verlangen uit drukkende dat hij spoedig genezen zou. Oe Sfleetiiig Toen we in het lokaal aankwamen was bijna de zaal ingenomen, door deze welke de uit stap niet hadden mede gemaakt. D? zaal liep vlug proppensvol en toen Gezel Berghman. de meeting opende, stonden ze letterlijk opeen geplakt. Prachtig schouwspel, hen halsstarend en verUngdend te zien opkijken om het sociali stisch woord te kunnen aanhooren. Na eerst Pgt. Morlot, verontschuldigd te hebben welke belet was, kwam Pgft. C" Bunne aan 't uroo^d. Plaatsgebrek belet ons zijn rede weer te geven. Spijtig voor dezen die er niet waren, want zo was prachtig indrukwekktr.d. gevoelvol, dat getuigden de talrijke uitbundige toe juichingen. Deze prachtige rede zal vooral bijgedragen hebben, tot de innerlijke versterking onzer beweging, en lal van aanwezigen nader het socialisme, hebben gebracht. De dank wc orden door Gezel Berghman uit gesproken aan het adres van Gezel De Bunne. om zijn uitstekende rede was dan ook wel verdiend, en deden nogmaals al do aanwezi gen in stormachtig handgeklap losbarsten. ▼oor de uitrusting van het Rood Verweer en er wierd mild gesteund. Aldus verliep deze bijzonder welgelukte meeting, en roepen we luide 1 Heil don Rooden Zondag 1 Heil het Socialisme 1 A. B. TE LEDE Do Roodo Zoud&g voor de eerste maal in Vlaanderen ingericht was goed gelukt. ODze vriend Haelteiman heeft er voor een vol lo kaal or do beteekenis van gegeven, het goed work ran het socialism uiteengezet cn de uit buitendei politiek onzer tegenstrevers aan de kaak gesteld. Hij oogstte een groote bij ral. TE DENDERLEEUW Ruim 250 arbeiders waren opgekomen oin naar het bezielend woord van volksvertegen woordigers Maillen en Uytroever te luisteren. Voorzitter Wijnant weesop de beteekenis van den Rooden Zondag voor Vlaanderen waarna gezel Maillen, iu een praohtspcech, sprak over de wordingsgeschiedenis van het socialisme in Belgiè toen Auseele. als Vla ming, door de Luilcer arbeiuers naar de Ka mer werd gestuurd. Hij bracht den broeder- groet der Waalsche arbeiders en sprak zijne hoop uit iu den groei van het socialisme in Vlaanderen. Gezel Uytroever herinnerde aan de dagen van zwarte ellende die het proletariaat in Bel gië gekend heeft, wees er op dai. de politiek door de B. W. P. gevoerd bogen mag op ver wezenlijkingen. Het socialisme heeft de werk- boesteu van Vlaanderen opgevoerd tot bor ger menschzijn. En waar de burgerpartijen nu afleiding zoeken in den taalstrijd, zet het Belgische, proletariaat ongestoord en een drachtig den strijd voort. Daverende toejuichingen begroetten beide redevoeringen. De vergadering ging daarna in een gee6t* driftige stemming uiteen. TE GEERAARDSBERGENJI Niettegenstaande de ongeschikte aar voor betoogingen meeting mogen wij ons verheu gen over ue talrijke opkomst. Vanaf 9 ure was er volle beweging en om 9,.'io ure vertrok de stoet met aan dec kop, het Rood Vei weer. De Fat'fare De Verbroede ring, oe vlaggen oer groepen ran de stad en eene flinke scbaar partijgenooten. De propagandaclubs van Nederboulare, Onkerzele, Grimmingen, Schenaelbcke Atem- Tanto Nolle, sprak Hendrik, wy zyn onder levenden en over levenden aan liet praten laten wü de dooden vandaag: mot rust. Karei, ging by voort zich tot don smid richtend, is het dan door hare schoon heid dat gy jaioersch ztft Ja on noen, vader Hendrik; als wü oeps op st aat gaan, kunnen wy geeu vijf minuten wandelen, of er hebben ree<s tien vat- die lekspekken rond ons gedraaid, dio haar den kalk uit de oog -u zien, en dan durft zij ze nog zelf bekijken on mil zeg gen dat. is een sclioone zwarto, ho enz. enz. Maar, ik roep ze toch niet, in togen- deal. ik ontwijk ze, en, ware het niet door my. gij badt al twintigmaal daarom ge vochten. Zeker. zeKer, en ik zou or op kloppen ook, riep Karei kwaad wordend uit, want... Scht 1 Scht 1... viel Hendrik hem ia de rede, geen twist. Hoe kunt gij aan Julietje twijfelen, Karol, baar één oogen blik slechts verdenken gil hebt bjjna in de wieg mot elkander naast elkander en als broeder en zuster geleefd gü kent haar zoo goed als wij wij kennen haar als een waardig van ods aller geachte» vriend Jules, als het perelken der gebuurte, en gü zoudt.. Aliens, Allons, steek dat uit uw hoofd, jongen die muizennesten. Gij bobt gelyk, Hendrik, myDO ver moedens zyn ongegrond, maar zij komen met die kortstondige gramschap ondanks mij zalven in mij op. En bet is niet door h>.- re «iaden, maar door myn karakter en ik bob bot liefst z o. Ik zal mijn best doen, «iit verzeker ik aan Julre en aan al de vrieu- den, om mijue... jaloezij te overwinnen, maar zie... indien zy dat plagen, dat prik kelen mijner jaloerschheid wilde staken, bet werk ware voor mtj wei de helft lichter on onsbijeenzyn geruster. Bij dio woordou boog Julie zich glim lachend naar Louise eu fluisterde haar in het oor Wel, wel, of hü er mede tussehen zit met dat beetje plagen. Staak dat maar antwoordde Louise stil- lekens, en zeg het hem, hy verdient het wel. Ik wil van mijnen kant iets verzekeren sprak Julio luid. Karei, gü zult u over mijn plagen niet meer te beklagen hebben, en laat ons daar nu over zwügen, niet waar 7 {Werit voortgezet).

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1