ARBEIDERS, DIT IS VOOR U AALST Betaalde Arbeidersvakanties Syndikale Rubriek Uit Lede Uit Hofstadc Uit Erembodegem. Uit Denderleeuw. Uit Iddergem Oproep aan de Sportmannen Zijt gij Socialist Fanfare Hand aan Hand Victor De Geyler Is dat rechtvaardig Is dat menschelijk 1 Eischt dere hervorming van uwe patroons. Arbeiders en Vrouwen beke, Overboulare waren bijzonder goed op gekomen. ZoDder overdrijven mag men gerust 800 deelnemers tellen. Na een toertje van een half uur terugkomst in 't Volkshuis voor de meeting. De groote feestzaal is vol edig bezet als gezel Jules Bau- wens, voorzitter de meeting opent hij bedankt de partijgenooten die zoo talrijk opgekomen zijn en bijzonder deze der buitengemeenten. Gezel Cirlitrvolksvertegenwoordiger van Doornijk Ath (in vervanging van gezel Do- lattre, doorziekte beletspreekt het eerst in de fransche taal. Hij brengt ods den broeder- groet der partijgenooten van zijn Waalsche arrondissement en ook de verzekering dat de waalsche vertegenwoordigers zullen mede werken tot het bekomen der rechten van het VHamscbe Volk. Spreker handelt verder over de algemeene politiek van 't land en de luide toejuichingen die zijne rede begroeten, bewijzen dat een groot aartal toehoorders ze wel begrepen en verstaan hebben. Na hem wordt het woord genomen door ge zel Balthazar, hoofdopsteller van Vooruit en volksvertegenwoordiger voor Gent. Hij herinnert aan het ontstaan der werklieden partij, de vroegere droeve toestanden met lange werkdagen, lageloonen en verdrukking De burgerij gaf niets aan de werkers zonder dat ervoor gedreigd en gestreden. De sociali stische strijd bracht veel verbetering aan den werkerstoestand. De vervormiDg der nijverheid stelt alles in een ander daglicht bankiers ?n geldmannen besturen èn nijverheid en land. Kapitalistische bladen vergiftigen den geest der werkers, wantrouwen zaaiend en ver deeldheid brengend onder de werkers. Do socialistische partij heelt tegenslagen gekend maar ook uit ieder verlies nieuwen moed geput. Er zijn soms wel nederlagen die ook hun goede kant hebben. Als de bourgeoi sie meende er ons ru onder te hebben, bewijst de opkomst vanheden dat onze werkende klasse, nu meer dan ooit, besloten is te strij den tot de eindoverwinning. Na slotrede van gezel Cl. Bauwens die een oproep doet voor het blad Vooruit sluit deze welgelukte dag. Meer zulke bewegingen moeten ingezet worden. Naar ons oordeel is de goede weg ge vonden om tot het volk te spreken. Als men op eene manier als verleden zondag voort werkt, hebben wij de v»3te overtuiging dat bi eene nieuwe verkiezing, de werkliedenpartij als de sterkste groep uit de stembus komt. TE NINOVE De opkomst voor onze stad mag als zeer welgelukt aanzien worden. Om 9 1/4 ure deed onze fanfare met volle geklop een uitstap door de stad gevolgd van eene afr.eeling van het Rood Verweer en eene groote schaar par tijgenooten, wanneer wij aan het Volkshuis terug keerden waren er reeds zeer veel partij genooten aanwezig. Op klokslag lo uren was de ^uime feestzaal totaal gevuld en werd de aangekondigd, mee ting geopend. De Voorzitter gezel Edgar De Coster open de en stelde de twee aangeduide sprekers de kameraden Georges Plumat, leider van de roode militie in het center, welke in het fransch zou spreken en gezel Guillaume Melckmans, volksvertegenwoordiger en sche pen van Anderlecht, welke in het Vlaamsch zou spreken voor Plumat, als inleiding bracht ors de broederlijke groeten onzer Waalsche kameraden, uitbin Mg toegejuicht door al de aanwezigen. De beide sprekers hebber zeer leerrijke reden uitgesproken. Zij hebben gewezen op de toestanden van de partij vroeger in het Waalsche zooals in het Vlanmsche land. Zij hebben klaar en duidelijk onderlijnd wat do toekomst ons zal brengen als er geen hard- J nekkige strijd wordt aangebonden tegen de 1 reactionaire regoering van klerikalen, libera len, geholpen door hunne knechten de kris- tene werklieden, aan wiens hoofd staat den huidigen minister van Arbeid en Nijverheid den heer Heyman. Het is oprecht spijtig dat niet alle kristene arbeiders in de zaal aanwezig waren om te hooren hoe zij belogen en bedrogen worden door hunne leiders welke niets anders zijn berekend. dan vermomde reactionairen en hunne kie zers op de schandaligste en lafste wijze aan de kapitalistische bende gekoord en gebon den overleveren. Het tafereel door den ka meraad Melckmans ten opzichte dezer ver raders hunner klasse opgehangen, was zeer treffend en ontroerend voor iemand welke zijne klas lief heeft en verdedigd. Kameraden en Vriendinnen, laat ons altijd den raad ons Zondag door deze twee bijzon dere sprekers gegeven indachtig zijn welke in dezen zin kunnen samengevat worden. Als arbeiders moeten wij onze vak- en zieken bonden versterken, regelmatig uwe aankoo- pen doen in onze coöperatieve inrchtingen, propaganda maken voor onze politieke orga- risatiên en in het bijzonder lezer zijn onzer partijbladen. Wanneer elke arbeider dit als socialist hem voorstelt als zijnde zijne plicht zijn wij verzekert, dat het einde der reactio naire regeerirg nabij is en zullen wij ons mo gen verheugen zooals de sprekers zegden in een socialistische staat, ontdaan van allen laster en bedrog voor de arbeiders, waar Wa len en Vlamingen nevens elkander zullen strij den voor dat groote ideaal, de verovering van alles wat wij als werkers noodig hebben om met vrouw en kind onbekommerd om den dag van morgen te kunnen leven als vrije en plichtbewuste arbeiders. Als allen daaraan willen helpen zal den dag vroeger dan gij wel denkt aanbreken, dat de roode vaan, het banier doordrenkt met het bloed onzer strijdbroeders, op paleis en kerk zal schitterend staan. E. Heden Zondag 9' Februari om 10 uur in de Supportersclub «Jozef Wauters» gevestigd bij Jean Brijs, Steenslraat, 2 De dagordo is zeer belangrijk. Voor het Bestuur Edgard Moerenhaut. Ja 1 Ja 1 1 Hoe bewijst gij dat Met uw penning te storten voor ons Rood Verweer een liedje te zin gen en een omhalingsken te doen. Wie volgt er het goede voorbeeld Een geldbeugel gevonden door Hipp, Marcoen, van De Beul Martin. Ze geven tezamen 5,Gezongen door De Neef R. bij De Neef P 16,De Neef R doet er 5,bij. Gezongen door Frans Geert bij Gustaaf Do Zutter 6,50. Rond gebaald in Hand in Hand 41,Trogh 5.— Totaal78,50 fr. Vorige lijst 2.385,70 fr. Alg. totaal 2.464,20 fr. Tor gelegenheid zijner viering als 25 jaar muziekant, bij de Fanfare schenkt Van Mol Frans 20 frank als steun voor 't muziekkorps. ZIEKENBOND We berichten langs dezen weg al onze leden, dat ze zich in regel moeten stellen met hunne achterstallige bijdragen en dit vóór i* Maart, want nadien worden ze aan den nieuwen en verhoogden tarief Het Bestuur. DE NIETSDOENERS gaan van da zee genieten als ze van de ge- bergton genoeg hebben. ALLEEN DE ARBEIDERS, die hard zwoegen, en wel dikwijls in ONGEZONDE LUCHT, blijven aan het werk van den 1» Januari tot den 31- December. Wjj willen RECHT en MENSCHELIJKHEID. Wjj willen voor de hand- en geestesarbeiders, zoowel vrouwen als mannen Maakt u gereed tot den strijd om voldoening te bekomen. EISCHT, met ons, een dringende stemming van het wetsvoorstel dat de invoering daarstelt van de BBTAA1.BE YAKARTIES voor de AEBEIBEES neergelegd door de socialistische Kamerleden, om al de loontrekkende er van te doen genieten van af het jaar 1930. VERSTERKT DE VAKBONDEN die werkelijk strijden voor ten beter wtltiin. Toont uwen onmikbartn wil foor de toepassing' van die gegronde en menschclfke hervorming. Vergeet niet om U vóór de 15® der maand, volgende op uwe geboorte da tum, om u in regel te stellen met uwe storting voor pensioeD. Staking in de Viscusefabriek Verleden week DONDERDAG hadden de meisjes van de Triage meer dan 3oo in getal, het werk gestaakt. De ware reden was een samenhooping van straffen die den nieuwen meestergast aan de meisjes oplegde, en de ter gende houding van een te ijverige meesteres, die de meisjes toesnauwde en bespotte. Ge zoudtgestaakt hebben en naar 'l syndikaat gaan, maar Ge xijt hier terug om te werken Die uitdaging aan de meisjes en een nieuwe moeilijkheid dieontstond tusschen demeester- gast en een werkmeisje, heeft de meisjes spon taan doen besluiten het werk te staken. Donderdag namiddag heeft er een onder houd plaat9 gehad met den Heer Van der Guchte waar een bevredigende oplossing aan het geschil gebracht werd dat in de verga dering door de overgroote meerderheid van de meisjes werd aanvaard en is VRIJDAG morgend het werk hernomen. Het is op korten tijd de tweede staking die uitbreektin de Viscosefabriek, telkens gaat het over de zware straffen die in dat fabriek werden toegepast, en het moet gezegd worden andere dat nog menige werklieden klachten laten hooren, de nieuwe manieren van wer ken ende loonen. Mannen en meisjes van de Viscosefabriek, weest eendrachtig en vereenigt U, dat is voor U meer dan ooit noodig. Bij de Lederbewerker» te Aalst Ten titel van inlichting voer al onze aangeslotenen, laten we hieronder den tekst volgen der overeenkomst, zooals ze ons is gestuurd geworden, door den heer De Gels, Secretaris voor den Ambtelij ken Scheids-Verzoeniogsraad voor 't ge west Aalst. Hier volgen de verschillende bepalin gen 1. - Tot grondslag wordt aangenomen dat er: voor een index van Oost-Vlaande ren, gaande van 891 tot 900 punten, een minimumloon van 5,25 fr. per uur zal betaald worden aan de geschoolde werk lieden, van 3,75 fr. per uur aan de werk sters van denzelfden rang. 2. De loonswijzigingen zullen toe gepast worden, voor elke schommeling van 10 punten van het index-nummer van Oost-Vlaar.deren. 3.Voor elke schommeling van 10 punten van het index-nummer, zal er eene loonsverhooging of verlaging toege past worden, en wel met 6 cm per uur voor de mannen en 4 cm. voor de vrou wen, die in bovengemelde kategorie ver vat zijn. 4 .Voor het ondergeschikt person nel zullen de wijzigingen zijn als volgt Loonen van 1 fr. tot 2 fr. 2 cm. per uur. 2 fr tot 3 fr. 3 cm. 3 fr. tot 4 fr. 4 cm. 4 fr. tot 5 fr. 5 cm. 5. De loonswijzigirgen zullen toege past worden, op de loonen uitbetaald van af de tweede volle week, der maand vol gende op de verschiining van het index nummer in- het Arbeidsblad, df?e tweede volle week inbegrepen. 6. De eerste verheoging zal aldus betaald worden, als het indexanmmer tot 901 nunten zal gestegen zijn. Wat de eer ste verlaging betreft, deze zal slechts ge schieden, wanneer het indexcijfer tot 880 zal gedaald zijn. D.;ze maatregelen wor den slechts ten uitzonderlijke titel toege past, met het oog op de overgangsperiode tusschen de oude en de nieuwe overeen komst. 7. Dezelfde wijzigingen zijn van toe passing op de stukwerkers, volgers het getal gewerkte uren. Zooals in de vorige overeenkomst bepaald was, moeten de stukwerkers 10 0/0 meer verdienen, dan de daguurwerkers Moest dit verschil 2o oio overtreffen, dan zouden de werk gevers de loonen der stukwerkers kunnen doen herzien. 8. Aangezien de tegenwoordige ta rieven voor stukwerk, meestendeels ge grondvest zijn op indexcijfer 430 punten, zullen deze tarieven met 100 per o/j moe ten verhoogd worden. 9. -- Deze loonsovereenkomst neemt aanvang met de eerste betaling der loonen binst de maand Februari 1930, en eindigt op 30 Juni 1930. Als 30 dagen vóór 3o Juni 19^0 geen opzeg gedaan wordt door een der par- i tijön, dan wordt deze overeenkomst van rechtswege verlengt vcor een jaar. 10. Alle geschillen die zouden kun nen oprijzen over de toepassing dezer overeenkomst, zullen moeten onderwer pen worden aan den Ambtelijken Scheidd en Verzoeningsraad, dewelke zal uit spraak doen met bindende kracht voor beide partijen. Aldus gedaan, enz Door ons zijn opmerkingen gedaan geweest op dit voorstel, welke nochtans niets veranderen aan den eigenlijke geest dezer overeenkomst. We komen op deze zaak terug toeko mende week. Verschillende leden kwamen ons nadere inlichtingen vragen nopens de voordeelen verbonden met flinke verbruiker te wor den van de kooperatief Wel, die kamera den moeten weten, dat ze - 5 0/0 terug krijgen voor deel. Kunnen daarbij nog genieten bij kraambed, ziekte, invalidi teit, persioen enz. Dit alles overwegende zal iedereen on- middelijk snappen, welke groote voor- deelen verbonden zijn aan de kooperatie. Wordt dus een flinke verbruiker. E. D. Bij de Voedingsarbeiders Met genoegen hebben we mogen besta- tigen dat al onze aangeslotene leden den opslag van 75 cm. meer bijdrage hebben aanbetaald. 't Is een klinkend bewijs, dat onze leden begrijpen, dat benevens het getal, ook de finar.cieëlen kant der zaak, een belangrijke factor is, in gelijk welke economische kocflikten die zich somtijds opdringen. Onze leden dienen daarom geluk ge- wenscht te worden.^ Er schijnt beroering te komen onder de brouwersgasten. Allerwege wordt er gemord en gesak kerd. Dit alles brengt evenwel geen aarde aan den dijk. De brouwersgasten moeten opstaan en zich vereenigen. We doen een flinken oproep aan al de brouwersgasten, om heden Zoodag, om 10 uren, op post te zijn, in 't lokaal Hand in Hand Molendries, 11, waar eer. vergadering gehouden wordt voor alle brouwerij werklieden. Dagorde 1. Onderzoek van den toestand in de verschillende Brouwerijen, 2. Wat moet gedaan worden Alleman moet op post zijn 1 Kameraden, Vcedingsarbeiders.: Hebt ge reeds uw plichten begrepen tegenover U en de Uwen We willen zeggen Geeft ge wel de volledige waarde aan uw ver diende loon Dat kunt ge met alles in de kooperatie te koopen. F- D #oot* de leden ven de ziekenbowd Deze zijn vriendelijk verzocht heden de achterstallige bijdrage te betalen om mijne boeken in orde te breDgec. De Hulshuurwet Het bestuur van de socialistische partij te Lede, heeft eene delegatie bij den burgemee ster gestuurd bestaande uit de vrieriden Sme- kens Victor, Van Limbergen Leander en Van Der Eecken Edward en hem het volgende schrijven overhandigd. Aan den Heer Burgemeester te Lede. Mijnheer, Overwegende dat de woningnood in Lede nog niet opgelost is, overwegende dat er nog meer dan 300 huizen te kort zijn op on ze gemeente, hebben wij de eerbiedige vrij heid ons tot te wenden en U te vragen een schrijven te sturen naar de Gouverneur der Provintie om onze gemeente nog twee jaar vaü do huidige huishuurwet laten genieten welke zegt dat er niet meer dan 600 0/0 meer mag gevraagd worden, op de huur van vóór den oorlog. Hopende geachte Heer, dat U aan onze vraag zult voldoening schenken en dit schrijven aan het gemeentebestuur ter goed keuring zult onderwerpen. Namens de Socialistische partij te Lede De Voorzitter, De Schrijver, Smekens Victor. Van Limbergen L. Eindelijk De verjaring onzer onafhankelijkheid 1830-1930 is met een goed begin ingetreden. Voor te be ginnen hebben wij de wijk Blekte, waar drij nieuwe straten zijn aangelegd. Twee van die straten zijn bewoond en blijven ongemaakt en zonder licht, terwijl de derde onbewoond is en gauschmet gaanpaden, licht, enz. Op de wijk Molenkauter is een straat aan gelegd door wijlen den Heer dokter DeNayer met belofte deze te maken in een tijd van twee jaar na verkoopdag; intusschen is de Heer De Nayer overleden, zoodat de straat vervallen is voor deze erfgenamen en deze vagen er ook de sjollen aan. Nu hebben zij de straat overgelaten aan do de gemeente als gescheDk; als we om wat licht voorde straat gingen vragen antwoord onzen j braven Burgemeester: Ik schetk geen ca deau* aan rijke merschen, terwijl do straat 1 bewoond is door werklieden en vermir kten Nu hebben wij het geluk gehad dat er twee huisgezinnen van den aanhang van onzen goe den burgervader komen woneD zijn en bin nen de 8 dagen was het geklonken terwijl wij 3 lange jaren mogen in het donker door het slijk vroeten hebben. Voor ons wps er niets te bekomen omdat wij rijke menacher (sociali sten) zijn, van licht zijn we nu voorzien. Nu zou onzen Frangois eens moeten zijp bril op zetten om eens te komen zien welk vuil en slijkerig goed zij in de straat komen afstor ten, hetgeen blijft dat zoo duren ziekten zal veroorzaken. Riputus. Propaeandaclub Heden Zondag 9" dezer algemeene vergade ring voor al de leden van den Propagandaclub bij Papeart Felix. Eon penneknecht van de blauwselmanne- kons heeft, door zijn blauwen bril, onzen optocht van Cecilia nagegaan. Die vent moet echt slecht zieü we verstaan dat, want blauw glas is bedrieglijk. Vader Cats zou zeggen wat baat het kaars en bril als de uil niet zien wil. De roodj es durven zich laten zien en tel len. We waren juist met 61 arbeiders uit Erembodegem, 30 muzikanten van Dender- leeuw en do gezellen Nichels, volksver tegenwoordiger, De Nauw en De Bruyn Senatoren, dus juist 94 man. Zoo 'n uitslag hadden we waarlijk niet durven verhopen 't zal voor allen een spoorslag geweest zijn om met verdubbel den ijver zich aan de propaganda te zetten om toekomende maal ons getal te verdub belen. En bij de roodj es geldt steeds de spreui Waar een wil is, is een weg En 't zal gaan, tot spijt van wie 't benijdt Durven ons liberalen niet eens de op somming gevon van al de aanbidders vai 't blauwe kalf die onlangs een hunner best» aanhangers naar zijn laatste rustplaat] brachten Hoeveel muzikanten, hoeveel voorvech ters waren er present? Zero. 't Is een echt] schande geweesteen bewijs dat de tempe ratuur by deblauwselmannekens zoodanij is gezakt dat ze allen versteven achter hui stoof lagen in plaats van hun plicht te ver vullen. Bij de Spoorarbeider» De woede der spoormannen is groot, 't li nu'nen blauwen minister die regeert ii I plaats van opslag krijgen de werkliedei en bedienden nu afslag van 2,33 per bon derd. Dat al de spoormannen zich vereenigei in het Nationaal Syndikaat en weldra zullei we de liberale regeerders dwingen de men schen een behoorlijk loon te betalen. Men late zich inschrijven bij De Bisscho Jan, Brusselbaan De Roode Zondag heeft ons lokaal doen vol loopen. Geduren de ander half uur heeft gezel Van Trimpon de aanwezigen oprecht geboeid door zij] puike aanspraak. Propaganda Lied gezongen door Alice Saenen bij Di Vylder Karei 8f— Dezelfde gezellin zong ii 't Volkshuis 8,— De Backer Karei doet er bi 1,— Lied door Roel&ndt Arsene in 't Volks huis en rondgehaald door Cardon Leon 9,- Totaal 26,— fr. Zitdag Gezel De Bruyn komt regelmatig zijl zitdag houden den eersten Maandag vai iedero maand van 7 tot 9 ure 's avonds. Allerhande inlichtingen worden steed; kosteloos verstrekt. Vrouwengroc p Ons vrouwkens zullen vergaderen, hedei Zondag 9 Februari, om 4 u. 3o. Al de ledei zijn verplicht tegenwoordig to zijn. Dagorde Herkiezing van 't bestuur. Verscheidene. t Algemeene Vergadering Co operatief Zooals ieder'jaar zal de \!g« meen e Statu tievf. Vergadering plaats h»-hben, zond ai 23 Februari orn 14 uur, voor al de leden va: deS. M. het Achturenhuis. Bilan wordt aan al de b-don besteld. Na de vergadering, uitdooling der in tresten. Voordracht Maandag 24 Februari, om 7 u. 's avond voordracht met zang over het onderwijs H«* 80cialismedoor het lied, door gezel Genot Warm aanbevolen. A»n de Huurdtrs We hebben vernomen dat de eigenaars zit nens zijn verbazend hooge prijzen te vrage: van hunne huurhuizen. Ze steunen zich hiero volgens de praatjes die de ronde doen, op d nieuwe huishuurwet. We verwittigen de kategorie huurders, di hun woonst betrekken van af 1914, dat d eigenaars enkel het reoht hebbeD de basisprij van 1 Aug. 1914 te vermenigvuldigen met 7. Dan nog kan de burgemeester krachtens d termen der wet, de verlenging vragen van ién jaa der wet van 1926. Nu zijn de huurders tegenwoordig meestï arme sukkels, die met moeite rondkomen. De weinige centjes die ze misschieD zoude) kunnen overhouden tegen 'nen kwaden slag zouden dan weer moeten verdwijnen in de- zak van den rijken eigenaar We vragen ods af waarom de burgemeeste de verlenging van hoogergenoemde wet nie aanvragen zou We sporen de huurders aan aan te dringen bij het gemeentebestuur op dat zulks gebeuren zou. Zij kunnen er alles b: winnen. X.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2