CINEMA VOORUIT DE SIREEN DER KEERKRINGEN Van alles Wat AALST Photo-Wauters S. M." VOORUIT I Syndikale Rubriek Uit Lede PATHE-REVTTB VROOLIJKE PARADE De Behoudsgeziudea en de Parlementaire Vergoeding. Socialistische ©roepen, ©proep tot alle 25 JARIG BESTAAN GR O DTE FEESTSTOET Victor De Geyter W. C. Josse Nichels Soc. .Tonge Wacht Balspel-Houtmarkt Molendries, 11, Aalst. PROGRAMMA: Do verhooging, of liever de aanpassing der parlementaire vergoeding aan rlen levens standaard, heeft dezer laatste wehen veel inkt doen vloeien 't is daarom, zonder partij te willen kiezen, aangeaien ik rechter en partij ben, dat ik aan de lieden ter goeder trouw zou willen vragen of men niet veel tegen de parle mentairen schreeuwt, om de aandacht van het publiek te doen afwijken der financieole schandalen, en ook, indien men niet vergeet dat, vooraleer de vergoeding der parlementai ren aan te passen, men deze der hooge bedien den, en voeral der leden van het geestelijke verhoogd had. Het is vooreerst nuttig te zeggen dat de aanpassing der parlementaire vergoeding voorgesteld is in algemeene overeenkomst met al de leden der quaestuur, samengesteld uiteen liberaal, twee katholieken entwee socialisten. In de Kamer is de verhooging aangenomen mot algemeene stemmen, min enkelen, waar onder deze van Jaeqaemotte, van wie de par- lementaire vergoeding aangeslagen is, en die door Moskou betaald wordt. Met de kommunistische volksvertegen woordiger, zijn er ook enkele burgersver- tegenwoordigers geweest, waaronder de Hee- ren David, de Pierpont, enz... enz... Het is nochtans goed te doen opmerken dat deze heeren beheerders zijn van Banken, koolmijnen, werkhuizen en andere handels zaken, waar zij er toekomen niets dan met hsnne aandeelen taitièmes met honderd duizeade franken per jaar te ontvangen. Is het noodig vau de Bank Chandeir te spreken, waarin den Beheerraad ean oud mi nister en een minister in funktie was, die Dog beiden in het Parlement zijn, en die voor het jaar 1928, ieder 45.000 fr. tantièmes ge trokken hebben. Ziedaar grootendeels de lieden die tegen standers der parlementaire vergoeding zijni en waaraan men de advokaaDRenkin mag toe voegen die voor Coppéej gepleten heeft, en men beweert dat hij een millioen franken eere- loon ontvangen heeft, om als oud-minister, de belangen van den Staat te bevechten. Wij zullen maar liever van het preces der kapitalisten van Hoei, niet spreken, de Go- din's en Cie., en waar Mr. Ronkin nogmaals de leveraars der Dnitschers verdedigde! Maar, benevens de bnrger- an kommunisti sche parlementsleden die de heraaupassing der parlementaire vergoeding bestreden heb ben, is het volgens ons ook goed de katholieke geestelijken aan te stippen en aan te toonen dat, indien de Heeren behoudsgezinden spaarzaam willen zijn met de schatkist, wan neer het mandatarissen van het volk betreft, het hetzelfde niet is, wanneer het prelaten en priesters betreft. Weet men, bij voorbeeld, dat de kardinaal van Mechelen loo.ooo fr. wedde per jaarheeft dat hij gelogeerd en gehuisvest is ten koste van het lana, en dat hij nog recht heeft op verplaatsings en secretariaatskosten Weet men dat Zijne Hoogwaardigheid, 3 secretarissen ter zijner beschikking heeft aan dewelke den Staat 15.000 frank betaald, wat 9amen 45.000 fr. uitmaakt Weet men dat de kardinaal l algemeene vicarissen heeft die 30.000 fr. per jaar trek ken, 't zij samen 12o.ooo fr. Weet men dat Zijne hoogwaardigheid van Mechelen 12 Kanunnikken ter zijner beschik king heeft met I8.000 frank per jaar, 't zij 216.000 fr. 't Zij voor Zijne Hoogwaardigheid deKardi naai en zijne Dienaars, een totaal van 481.000 frank, met daarbij de verplaatsingskosten, en ziedaar voor een half millioen frank, aan de welke men de kosten voor herberging van de ze Heeren dient te voegen. Na zijne Hoogwaardigheid, de Kardinaal, komen de bisschoppen ten getalle van 5, aan dewelke men 80.000 fr. per jaar betaalt, 't zij 400.000 frank. Er zijn dan 10 secretarissen van het bisdom, die kosten I40.000 frank. Dan 11 algemeene! vicarissen, die kosten 308.000 fr. Daarna zijn er 40 kanunnikken, waarvan kosten 680.000 frank. 't Zij voor onze 5 bisschoppen en hunne medewerkers een totaal van 1.528.ooo frank. Hier dient men er nogmaals de kosten van huisvesting voor het gansche personeel bij de voegen, en men weet dat deze Heeren goed geherbergd zijn. Eindelijk heeft een koninklijk besluit vau 22-7-1929, eene som van 2o3.ooo fr. toege voegd aan de uitgaven door de geestelijken gedaan. Aan dit alles dient eene uitgave gevoegd van 67.224.625 frank gedaan ten voordeele van 5.990 kleine geestelijken, want indien wij maar 2 600 gemeentens tellen in Belgiö, dan ijn er toeh 6.000 betaalde en gehuisveste pa stoors ten koste der bevolking, voor de dien sten van den katholieken godsdienst. Bemerken wij dat het hier ongohuwden Be treft, dat de kleine geestelijken van de toe vallige inkomsten genieteD, 't is te zeggen dat de priesters een progressief tarief hebben voor kerkelijke ceremoniën die men aan de ge trouwen doet betalen, wat ons natuurlijk rechtvaardig schijnt. Veel meer andere vóordeelen zijn aan de hoogere en lagere geestelijken toegestaan, 't zij in hoedanigheid van leeraar in gods dienst, of van verschillende andere kursu9sen in de vrije gestichten. Gelief wel te bemerken dat wij niet kriti- keeren, de Grondwet vocrziet dat kerkelijke diensten georganiseerd zijn, ten koste der natie. Wij kunnen ons slechts onderwerpen, tenzij men de Grondwet verandert. Doch, indien wij niet kritikceren, vinden wij dat er eene wezenlijke onrechtvaardigheid bestaat van wege de klerikale behoudsgezin den en hunne dagbladen, met de parlementai ren te willen kritikeeren ofte benadeelen om hunne vergoeding heraangepast te hebbeD, lang na het voor de anderen gedaan te heb ben. Het is ook goed te doen bemerken dat zulks tegen de demokratie gericht is, want de kri- sten-demokraten, waren in deze zaak eensge zind, gelijk de socialisten en de liberale demo- kraten. In wezenlijkheid verstaat de Kerk zich met de groete financie oh de nationale vertegen woordigers in de bres te schieten, met het doel ze te beheerschen. Dezen die hunne hulp willen verleenen aan de tiaancie en de groot industiie zijn goed be taald. Dezen die, in tegendeel, willen vrij en onaf hankelijk blijven om de belar.gen van het al gemeen te verdedigen, worden bitter en erg bekritikeord, cm te trachten ze hunne achting te doen verliezen. Zal de demokratie laten gebeuren Veer ens deel hebben wij ze op de hoogte van den toestand willen brengen, opdat zij zich een klaar gedacht zou maken over de waarde derkretiekeu aan het adres der parle mentairen gestuurd. JOZEF DEJARD1N. KAMERADEN, Op Zondag 27 April e.k. viert de Wijk club Nestor Schaltyn gevestigd bij Leon Bombeeck,Geeraaardsbergschestraal, Aalst, haar alsmede de huldiging van] ZEVEN STICHTERS welke nog steeds de spil zijn dier wijkclub en steeds de voorrang hebben in de werk zaamheden. Dergelijke vieringen dienen in massa bijgewoond te worden, opdat ze getuigen van den moed en zelfopofferingsgeest der kameraden, welke het over 25jaar hebben aangedurfd de socialistische strijd aan te vangen en vol te houden. Er zal dan ook een plaats hebben, welke de bijzonderste stra ten der wijk zal doorkruisen. FEESTREDE uit te spreken door de Gezellen NIC HELS ALFREDVolksvertegenwoordiger en DE BRUYN PROS.Senator. KAMERADEN We bidden dien dag vrij te willen houden om deel te nemen aan deze feestelijkheden. ARBEIDERS! PROPAGANDISTEN De Partij roept U en durven ten zeerste verhopen dat ge op post zult zijn De Arr. Secretaris, Nichels Alfred. De Secretaris der Wijkclub, Trogh Henri. Fronterspolitta Ir. De gestemde vervlaamschiDg der Gentsche Hoogeschool, kon door de h. h. gekamou- fleerde Fronters niet gestemd worden omdat ze, ja omdat ze voor België, dus niet deugt, en omdat het hun vaderland niet is. Tijdens den oorlog aanvaardde hun onge kroonde koDiDg, Borms de hoogeschool uit de handen van het Duitsch imperialisme. Was dat dan goed? Uwe doening h. h. Fronters begint zoo wat kinderachtig te worden. Of zijt ge mis schien al den kluts kwijt De Christenen orakelen. Men wil ons steeds doen gelooven dat de geestelijken geen schuld er aan hebben dat velen de kerk den rug toekeeren. 't Gaat echter niet. Velen onder hen bekenden reeds lang dat Duitsche priesters, gedurende de wereld oorlog 1914-18 de wapenen hebben gezegend om broedermoord te plegen. Naar ontwapening In 1929 kostte het Belgisch leger 849 mil lioen nu, in 1930, 1 milliard 189 millioen. Waarom die krasse verhooging als men weet dat de landen die ons omringen zich verbonden hebben in geval van oorlog bij te springen en wij voor ontwapening zijn Voor u ouderlingen geeft Minister Heymanneken, bid voer mij. enkele centiemen verhooging van pensioen. Voor de 24oo rijkste kapitalisten van ois land 36o millioen ontlasting, terwijl ze minten* 92 millioen inkomsten per jaar hebben. En zeggen dat ze zich de verdedigers der armen noemen. 'tls een schande 't Duurt lang De socialisten zullen nogal moeten vechten en kampen om er de wet der sociale verzeke ring door te krijgen. Zijn excellentie Hoyman, schotelwasscher van de heeren kapitalisten zal er met de hoog waardige toelating der heeren patroons van het Comité Industrielle wel voor de dag mee komen... als we tijd hebben van wachten. ZIEKEMBOND Hand in Hand Aalst Het bestuur maakt langs dezen weg al zijn leden bekend dat er nog slechts raad plegingsbriefjes op het secretariaat, zullen te verkrijgen zijn 's morgens tot 10 ure en 's middags tot 3 ure. Leden dus welke bij den Doktoor moeten gaan en geen briefjes meer hebben moeten zich stipt gedragen naar de geno men beslissing, dit om de goede orde in het werk te houden. Hst Bestuur. Het bestuur maakt bij deze bekend dat deD bode De Smedt Frans, zijn Dinsdag en Woensdagronde deze week niet heeft kunnen doen, door te veel bureelwerk. Deze zal hij dns op voornoemde dagen tweemaal ontvangen. Het Bestuur. Huisgezinnen waarop dit oogenblik de photo-W'auters niet prijkt, geven de schijn geen gevoelenssocialisten, geen overtuigde strijders te zijn. Achterblijvers 1 koopt do photo-Wau- ters, prijs 7,50 Ir. Te bekomen in Hand in Hand by Berghman. AFDEELING: AALST. AANDEELHOUDERS VAN t HAND IN HAND Degenen die hun ROOD aandeel- j boekje nog niet hebben ingebracht, worden verzocht zulks deze week te doen in het bureel der oeoparatief. Het Bestuur. SPAARKAS De achterblijvers worden verzocht zoo spoedig mogelijk hunNIEUWspaar- boekje te komen afhalen in het bureel der coöperatief, Molendries, 11, Aalst. Partijgenooten, Bestuurleden, Ge wordt vriendelijk verzccht van Woensdag aanstaande, om 6 1/2 ure. in het bureel, Molendries, 11, de Bestuur- zitting bij te wonen. Gezel Van der Heggen, Algemeen Be stuurder, zal tegenwoordig zijn. Het Bestuur. Lokaal bij Jozef Cornand, Varkensmarkt. Heden Zondag 3 ure namiddag Algemeene Vergadering voor al de leden. Bijzondere punten zijn te bespreken. Een lid van het partijbestuur zal aan wezig zijn. Elk weze dus op post 1 Dinsdag ie April belangrijke Algemee ne Vergadering in 1 Hand in Hand om 7 1/2 ure zeer stipt. DAGORDE r Meifeesten. Allen op post weze het ordewoord. Heden Zondag om 2 ure namiddag GROOTE LUTTE tusschen de twee Aaistersche partijëc van eerste kategorie Varkensmarkt- Sc'nellekens Janssens Van Caulenterg, Houtmarkt. Een schoone lutte in 't verschiet. Bij de Lederbewerkers te Aalst. Velleden week Donderdag, had in den Ambtelijke Scheids- Verzoeaiagsrasrd een zitting plaats, op aanvraag onzer rereeniging. In het huis Strens werd namelijk nog niet betaald volgens de bepalingen der overeen komst. M. Strens was er aanwezig, en .bracht tot zijn verdediging in, dat hij grootere loonen betaalt dan deze in de overeenkomst voor zien Na wederzijdsche besprekingen is het ge bleken dat door de patroon een vorkeerdelijke uitlegging werdt gegeven aan de bepalingen in de overeenkomst voorkomende. Door den heer Voorzitter werd gewezen op de moreele verplichting die M. Strens te ver vullen had, evenals alle patroons. Van patroonszijde werd dan verklaard na dere inliohtingen in te winnen, bij meerdere zijner collegas, en dan het antwoord in den loop dezer week, aan den raad over te ma ken. Woensdag den 2e dezer om 6,3o uur, Zitting in het gewoon lokaal, veor het bestnur. We dringen aan, opdat iedereen zeu aan wezigzijn. Geen ander uitneodiging cal gestuurd wer den. De arbeiders welke de volledige waarde aan kvn lees willen zien geven, keopon al hm benoodigheden in hun eigen inrichting. Wordt flinke samenwerker, verbruiker Do voordrachten, voer de vooraanstaanden in de Vakbeweging, zijn ^steeds van het groot ste belang. Spijtig dat ze niet beter worden bijgewoond. Maandag 3le dezer heeft de 4"e les plaats. Gaat er eens heen, en [ge zult tevreden zijn, uwen avond zoo nuttig te hebben doorge bracht. Men meldt ons, dat zekere patroons zonder veel complementen, de tarieven hunner gas ten verminderen. De werklieden die door dergelijke maatre gel zouden worden getroffen, hebben onge lijk ons daarvan niet te komen verwittigen. We onderzoeken deze zaak en komen er bij gelegenheid op terug. E. D. Bij tie Vaedingsa**beidee*s. Door de zorgen onzer organisatie, zijn alle patroons-brouwers, in kennjs gesteld met het nieuwe loonbarema, dat in onze bijeenkom sten met de gasten zijn vastgelegd geworden. We laten kier de bijzonderste bepalingen van dit schrijven volgen Loonen fet uur: Voor de gewone gasten fr. 5,50 Gespecialiseerde Ketel en Boeiknechten fr. 6,00 Mouters, aftrekkers op vateü enz. fr. 6,00 Geschoolden Mekaniciens, Smeders, Paswerkers Machinisten, Chauffeurs Mecaniciens fr. 6,75 Loonen per week Voerlieden, Dragers, Stokers fr. 29o,oo Bepalingen 1). De autogeleiders en dragers, die zich 5o km. en meer van de Brouwerij dienen te verwijderen, zouden een extra vergoediDgper dag bekomen, en bij gebeurlijke gevallen 25 fr. per nacht. 2). De betalingen der gebeurlijke te werken overuren, zonden betaald worden aan alle werklieden, volgens art. 13 der wet van 21 Juni 1921 op den achturendag. Ziedaar dus in groote lijnen het nieuwe barema, dat we denken, zou moeten in voege zijn voor het aanstaande seizoen. Dat alles zal afhangen van den wil der brouwersgasten zelf, staat vast. Het blijft nog altijd een dikke waarheid De sterkte der vabvereeniging is de graad meter der loon- en werkvoorwaarden In den laatste tijd zijn zoo allerwege men- schen overgekomen van vijandelijke organi saties. Zouden de arbeiders het dan toch gaan be grijpen, dat ze door hun verdeeld staan tegen over hunne patroons, een struikelblok zijn, voor meerdere en betere veroveringen op het patronaat Ondertusschen kameraden, verder aan de propaganda. Heden Zondag om lo uren stipt, bestuur- zitting in het lokaal. Belangrijke dagorde. Ander uitnoodigingen worden niet ge stuurd. In 't kort wordt aan alle brouwerijen een nieuw manifest verspreid. Het zal voornamelijk handelen over onze loonsbewegiDg. Maar het gebeurd nu wel meer, dat alle gas ten niet kunnen bereikt worden, omdathet ons onmogelijk is, alle uren aan de poort met de manifesten te staan. De Brouwersgasten kunnen ons daarin flink helpen, met na lezing van hun briefje dit aan de kameraden over te geven. De Voedingsarbeiders, zooj de Glucose als de Gistbewerkers, zoo de werklieden van de Chemische landvetten en Bloemmolens, moe ten lid zijn dor afdeelingjVoeding en Aanver wante Vakken, maar tevens flinke verbrui kers der Kooperatie. Eén enkel kameraad bracht ons deze week drie nieuwe leden. Wie haalt dit record neer E. D. 4* Syndikale Voordracht Morgen Maandag den 31 Maart om 7 1/2 uur 's avonds, ten lokale Hand in Hand door Ach. DE ROO. Onderwerp Grondbeginselen der Maat schappelijke Wetgeving. Leden der vakbonden de belangstel- ling van Maandag laatst was even zou greot alg de twee voorgaande voor drachten. Gedurende meer dan een uur heeft makker De Roo zjj n aandachtige aan hoorders weten te boeiën. Immers de Maat schappelijke wetgeving die dienen moeten om de arbeiders te beschermen, zijn zoo belangrijk en zouden door al de werklieden moeten gekend zijn. Maandag avond te 7 i/4 ure zal makker De Roo zjjn belangrijk ontwerp De Maat schappelijke Wetgeving verder behande len. Daarom rekenen wij op de aanwezig heid van de gewone bezoekers dezer nuttine Veordrachten, en gezien neg enkele viryë zitplaatsen beschikbaar zijn, kunnen de achterblijvende leden hiervan gebruik makoD, om deze leerzame voordrachten b$ te wonen. Textlolbonil Hand in Hnnd Zondag toekomende den 6 April om 2 1/2 ure, zal de Jaarlijksche Vergadering ge houden worden, ten lokale «Hand in Hand» Molendries. Aldaar zal gesproken werden over de huishoudelijke zaken van dezen grooten vakbond. Tevens zal er gehandeld worden over de meervoudige molens en getouwen die in de Textielnijverheid ingevoerd worden, en de regelingen worden getroffen voor het grootsche herdenkingsfeest van Sinxen ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van den Textielbond. De vrouwen en mannenleden van den Textielbond, worden in groot getal ver wacht op deze belangrijke vergadering. Bij de voorlaatste gemeenteraadszitting was elkeen uitgenoodigd bij middel van een bord aan de kerk, maar de laatste zit ting dat was in het geheim, niemand was er op voorhand van op de hoogte, zelfs had den de Fronters of Liberalen, hunne vriend jes niets laten kennen, daarmede een klaar bewijs gevende wij z$n hier maar om hel pen rond de pot te draaien en de katholie ken mogen doen wat zii willen, natuurlijk als zij de kosyntjeswinkel van Fronters en Liberalen ook wat helpen. Eén half voltrokken work In de Boschstraat in het zijstraatje, waar 10 werkmenschen wonen, daar heeft men na herhaaldelijk aandringen ook de huizen voorzien van elektriek, maar gedeeltelijk door die menschen deleidingdoen betalen; nu de openbare verlichting er aangebracht is, worden er vier huizen aan licht onttrok ken. Betalen die vier laatste dan geen be lasting Het zoo de ronde doen dat M. De Noose, gezegd heeftdat het toch sociali sten ziin. Dus heeft een socialist volgens M. De Noose geen recht. Politiku8. Zondag toekomende 8 April om 10 uren voormiddag Algemeene Ver gadering voor Spaarkas en Propaganda- club. Dagorde 1. Verheffing der bijdrage. 2. Bespreking der Propaganda. Heden Zondag 30 Maart om 1 uur stipt namiddag, Bestuursverga dering. Dringende zaken zijn te bespreken. Voor beide vergaderingen weze elk op post. Het Bestuur. Onze ziektrnbond De leden van den ziekenbond worden vriendelijk verzocht hun lidboek mede te brengen, als zij souchen halen in het lokaal voorden Doktoor. Sedert de stichting van onzen bond te Lede, is het nu ook gebeurd zooals wij het voorzien hadden dat wij vooruitgang zou den gemaakt hebben en wij verheugen er ons om. Alle weken schrijven wij nieuwe leden in, een bewijs dat wij goed ingericht zijn. Geen enkele bond kan aan zijne zieke le den geven hetgeen onzen aangeslotenen be komen. Moesten nu al onze gesyndikeerden eens begrijpen dat zij in eenen bond van tegenstrevers het socialisme niet kunnen bevoordeeligen maar zelfs tegenwerken, doch dat hunne sociale plicht zegtik ben van Vrijdag 28 tal an mat Maandag 31 Maart 1930 Kinderen niet toegelaten. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorrijen :|(r. 1,60; Uiddenrfien fr. |,Eo; Achtereen fr. 4,00; Résené balkon fr. 4,60 een deel. Oostersch drama, q deelen met JOSEPHINE BAKER, Komedie, twee deelen. De vertooningen hebben plaats Vrijdag om 8 ure.. Zaterdag om 8 ure. Zondag om 5 en 8 ure. Maandag om 8 ure. Ledei Partijgenooten I Bezoekt uw eigen Cinema 1 Goede zitplaats» en goede verwarming.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2