Voor 'tVolk Geofferd Het Debat over de Vervlaamsehing der Gentsche Hoogeschool in denJSenaat EEN MEI HET PENSIOEN DER OUDEN 27e Jaargang N° 15 Prijs per nummer 50 centiemen 15 April 1050 Socialistisch Weekblad voor hst Arrondissement Aalst Redevoering van Gezel DE BRÜYJV PROSPER De Democratie in aantocht Tot de Katholieken Van de Liberalen De heeren Fronters hulde brengen aaa onze Waalsche klasgenoolen losprijs spreken of van geeu waarborg. het Vlaamsche volk richteu eu zeggen W, G, Nestor Schaltin 25 lAEI© BESTAAK Een goed Punt aan den Minister van Arbeid Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REtfClMkC Belgische Werk 1 iaden- Part(j Ariosdiasements-Federatie Aalst Nr. 8 8 68 6. Telefoon5 7 2 In Zitting van I 1930 Mevrouw, Mijnheer en, Door de beperking van de spreekbeurt ben ik verplicht in «enige woorden de reden aan te geven waarvoor ik het ontwerp verdedig. Ik bevestig hier dat de strijd voor de ver vlaamsehing van de Gentsche hoogeschool een sociale strijd is. Gent bekomen is het doel van alle bewuste Vlamingen. Gent is steeds de burcht ge weest van het frankiljonisme, en wij mogen hier zeggen dat het meestal gepaard ging met reactionnaire drijverijtn. Wat heeft Vlaande ren gehad aan al wat uit Gent is gekomen Niets. Wat heeft het gehad van zijn inge nieurs, zijn dokters, zijn advocaten, dio gin der in Gent met de Vlaamsche centen van ons Vlaamsche volk hun geleerdheid hebben op gedaan Wat heeft het Vlaamsche volk daar van terug gekregen Dat Vlaamsche volk is gebleven een onwetend volk, met 3o tot 40 t. h. ongeletterden dat volk lag in een poel van ellende. Er is verandering gekomen, en wij willen hier onderzoeken door wien. Zeker zijn er links en rechts mannen opgestaan aan wie wij hier in het voorbijgaan hulde brengen, en ik begroet hier voornamelijk de drie kraaiende hanen Van Cauwelaert, Franck en Kami el Huysmans, die heel zeker er veel toe hebben bijgedragen om het Vlaamsche volk wakker te schudden. zeg ik Gij hebt altijd uwe kracht geput in Vlaanderen gij hebt lange jaren de volstrek te meerderheid gehad, en toen hebt gij niet gedacht aan het herstel der rechten van Vlaanderen. Maar wij stellen vast dat bij iedere kiezing er een heole hoop gra ven en baronnen thuis blijven en veivangen wonden doormenschen gesproten uit het volk. De democratie is er binnen gedrongen. is er niets te verwachten. £n iets wonder baars In de Kamer werd het ontwerp be vochten door de heeren Amelot en Carpen- tier, en allebei hebben zij hunne vorkiezing te danken aan de hulp van andere arrondisse menten, waar de liberale partij zich Vlaamseh- gezind heeft moeten aanstellen. Ik bedoel hier Lokeren,Sint Niklaas, waar do campagne destijds werd gevoerd door den Vlaamschen dokter Persoons ik bedoel Dendermonde, aangevoerd door den Vlaamschen dokter Ver- cauteren ik bedoel nog Aalst, waar de dokter Behn bij de laatste verkiezing nog verplicht is geweest manifesten te verspreiden en plak brieven uit te hangen, waarbij hij plechtig zwoer te strijden voor het volledig rechtsher stel der Vlamingen. Het is door de hulp van die stemmen dat de heeren Amelot en Carpentier verkozen zijn geworden; en uit dank voor die Vlaamsche hulp, bevechten zij het rechtsherstel voor het Vlaamsche volk. zullen het mij vergeven zij ziin heel zeker niet akkoord met het ontwerp. Ik versta dat. De frontpartij voert een negatieve politiek; 2ij wil de wonde openhouden. Zij wil teren op mistoestanden. De regee ring heeft heel zeker op sommige oogenblik- ken in uw kaarten gespeeld ik herinner hier, bij voorbeeld, heel de beweging die gij rond voel gevaarlijker wasin het gevang dan er bui" ten. En als gij met Berms hebt kunuon scher men, ©p de ministerbank zit de man die daar door verantwoordelijk is. Ma&r welke is uw oplossing? Gij hebt er geen voorgesteld. Ik heb nergens gezien wat de frontpartij zou willen. Het zou u misschien moeilijk vallen om u t'akkoord te stellen, evenals, bij vooibeeld, uw toekomststaat. In West-Viaanderen zijt gij aanhangers van Groot Nederland. Daar wilt gij Vlaanderen hechten aan Holland. Maar gij stelt u niet de vraag of Holland u zou willen. In andereplaatsen zijt gij voorstanders van eenen federatieve vorm. Ik b«sluit en ik zeg dat gij op dit gebied geene bepaalde voorstellen doet. De heer Lindekens. Al onze mandata rissen zijn het eens over federalisme. Gezel De Bruyn. Ket bewijs dat u er nevens slaat is wel de stemming die plaats had in de Kamer van volksvertegenwoordi gers, waar de heer Vindovogel, van uwe groep het wetsontwerp heeft gestemd. De heer Lindekens. Dat is esne persoon lijke opvatting over het hoogeschool vraag stuk. Gezel Do Bruyn. Dan moet u niet zeg» gen dat heel uwe groep het eens is. De heer Lindekens. lk herhaal dat onze groep akkoord gaat over federalisme. Gezel De Bruyn. Wat er ook van zij het is de democratie die de zaak heeft doen zege vieren. Zonder de socialisten ware de democratie er nooit gekomen. Het socialisme heeft het volk uit zijne ellende bevrijd. Hier wil ik in het voorbijgaan die destijds hebben toegelaten een Vlaming voor de eerste maal in het parlement te bren gen die er de taal sprak van zijn volk. Onze vrienden van Luik hebben gezel An* seele hun eerste volksvertegenwoordiger go- maakt. Nu geldt bij ©us de spreuk <- Wie zijn taal niet kent, zijn volk niet kent Ous volk in zijn geheel eischt de volledige vervlaam sehing van Geut, maar terzelfder tijd ook dat het niet langer zou verstoken blijven van zijn rechten op ander gebied. Lapmiddelen heb ben wij niet meer Doodig, wij moeten volle dige voldoening hebbenniet alleen op gebied van hoogsr onderwijs, maar ook in zake ge recht, in zake leger, in zake bestuur, overal- Er komt ons nu cm de liefde Gods tcch van geen Wij, die honderd jaar verdrukt zijn geweest» hebben volstrokt geen losprijs te betalen» maar als men ons spieekt vau waarborgen den besten dien wij kuDner» geven is wel dezen die ons wordt ingegeven door wat wij aan het lijf hebben gevoeld. Wij woten bij oudervinding wat het is verdrukt te zijn, en daarem willen wij anderen niet aandoen het onrecht waar onder wij gebakt gingen. Gij hebt de vrees uitgedrukt dat Vlaandi- ren's rechtsherstel voor gevolg zal hebben dat de Fransche taal uit Vlaanderen zal geban nen worden. Dat is ongegrond. De Fransclte taal verdedigt zich zelve. Bij ons geldt de de persoon van Borms hebt kunnen maken, spreuk:* Zooveel talen, als men kan, zooveel die, wij hebben het honderden malen gezegd, maal is men man Op het oogenblik nochtans dat wij die eer ste voldoening mogen boeken wil ik mij bij zonder tot Zorgt er voor dat gij overal goede lagere scholen hebt, zorgt er voor dat gij overal goed middelbaar onderwijs hebt, zorgt voorname lijk dat gij een degelijk, goed ingericht vak onderwijs krijgt. Dan zal in ons land het Vlaamsche volk niet laoger verplicht zijn overal koelieswerk te verrichten. Om te sluiten doe ik etn beroep,als jongen ge sproten uit het werkende volk,die leeft mid den in zijn volk, die de eer of de kans niet ge had heeft hoogere studiën op te doen, maar die aan den lijve zelf heeft gevoeld hoe onge lukkig het toch is geweest, dat wij niet von den bij ons wat iedar volk heeft, namelijk kunnen groeien, van laag tot hoog, inzijD taal in zijne moedertaal die ons toch boven alles liefis. Verleden week was ik in Dixmuide. Ik ging daar voorbij het kruis dat men opricht ter na gedachtenis van de duizenden van onze Vlaamsche jongens die aan den IJzer gevallen zijn, bij de gedachte dat ook eindelijk zouden krijgen gelijkheid in rechte en in feite. Op dat monument staat gebeiteld Hier liggen bunie lijken als zaden in 'tzand. Hoop in dan oogst, O Vlaanderenland Het is met dien kreet dat ik mij richt tot mijne partijgenoten om hun te vragen, zoo veel bet in hunne macht is, eene jastemming uit te brengen teu «inde alzoo van dezen taal strijd verlost te zijn «n daa, in het land, onze algemeeDen strijd voor het socialisme te kun nen voortzetten. Toejuichingen aan de uiterste linkerzijde.) lokaal bij Bombeeck L. Geeraardsbergschestr. ingerichtter gelegenheid der herdenking van het harer Wijkclub, alsmede de viering van nog Zeven in l«va« xijnde Stichiers PROGRAMMA Zaterdag 2ö April, om 8 ure 's avonds Vpienden-Banket voor de leden der Wijkclub, en HULDIGING DER STICHTERS Zondag 27 April, om iü ure voormiddag GEZELLIG SAMENZIJN Om 2 ure namiddag, aankomst der vreemde groepen. Om 3 ure, vorming van de Feeststoet welke de wijk zal doorkruisen. Daarna FEESTREDEN uit te spreken door do gezellen Nichels Alfred Volksvertegenwoordiger en De Brayn Pros per, Senator. Om 5 ure Ballon-Wedstrijd voor de kinderen, naar schoone en waarde volle prijzen. 's Avonds WANDEL-CONCERT in de wijk. Maandag 28 April, om 7 1/2 ure 's avonds Gerrfebollifrig veot* de Vrouwen naar mooie prijzen. Daarna KOSTKLOOZEN TOMBOLA voor al de leden. Gedurende deze feestelijkheden zal het lo kaal prachtig versierd en verlicht zijn. Allo! arbeiders en vrouwen, houd die da gen vrij l Voor het Feestkomiteit Frans AmantJulien SchollaertGeorges De Schryireren Berghman Alfons. Op het jongste congres der Socialistische vrouwen, sprak gezellin Leonet over de huis vesting der werklieden en deed vooral de moeilijkheden uitschijnen die de gecinnen met talrijke kinderen ondergaan bij het opzoe ken van een woning. Het is schanaelijk en het gebeurt heel te dikwijls dat eigenaars, opzettelijk eiken huur der met kinderen weigeren. Waar willen zij dat die arme kleinen onderdak komen Of is het slechts toegelaten kinderen te hebben als men bet voordeel geniet eigenaar te zijn Men zoo eigenlijk de propaganda ten bate van het aanwerven door de werklieden, van goedkoope woningen maar moeten uitbreiden dan tot hiertoe gedaan werd. Voor zekere ar beiders die wegens hun vak dikwijls verplicht zijn van verblijfplaats te veranderen is dit ongetwijfeld weinig praktisch. Vele proleta riërs, belast met kinderen zullen ook op hun loon de vereischte groote jaarkortingen gedu rende IB of 20 jaren niet kunnen voorafnemen om hub huis gansch af te betalen. Doch er zijn er anderen in meer loonende beroepen, die door wat zuiniger te zijn, wat minder de her bergen te bezoeken, die noodige sommen zou den kunnen uitsparen, gezien de gemakke lijke middelen aangeboden doorhit Woning fonds der Groote Gezinnon. Wat oen vreugde voor een vader of voor een moeder te denken dat dankzij hunne krachtuitspan ning de kleuters zullen kunnen groeien en bloeien in een gezond woning, in stode van verstooten te worden als vorworpelingen door een harteloozen eigenaar. Da Bond der öreote Gezinnen, had reeds een stelsel voorzien een voordeelig voor de weinig bemiddelde gezinnen; toen onlangs de Heer Minister van Arbeid en Maatschap- pelijken Voorzorg, Mr. Heyman, ter Kamer van volksvertegenwoordigeis het openen aan kondigde van kredieten die de hulp van het Woningfonds zullen verzekeren aan vele werklieden die er tot hiertoe geen aanspraak zouden hebben kunnen op maken. Men hoopt dat, dank zij de in overweging genomen maatregelen, de groote gezinnen de gansche som in leening zullen kunnen beko men noodig om zich een woning aan te schaf fen en dit tegen het zeer gering bedrag van 3 o/o per jaar. (Da Maatschappijen van Goed koope Woningen voederen 5 3/4, soms 5 1/2 o/o en zou ion op lageren voet niet kunnen handelen. Het is de staat die het verschil dragen zal tusschen het procent toegestaan aan het woningfonds en dit waartegen hij het bedrag der verleende toelagen zal moeten ontleenen. Dat zal misschien niet naar den smaak zijn van heel de schatplulstigen, doch wij vinden het volkomen billijk dat de min vermogende gezinnen, die den moed hebben veel kinderen groot te brengen, aldus on rechtstreeks de hulp verkrijgen van de onge- huwden en de kinderloozen wier begrooting veel gemakkelijker kan gesloten worden. Deze groote vermindering van interesten op het ontleende kapitaal (van 5 3/4 r>p 3 0/0) zal de jaarkortiDgen te betalen door de huisvaders aanwervers van een goedkoope woning mer kelijk kleiner maken. Wij wenschen dat dit aangenaam vooruitzicht ze aanspore om de poging te doen, uit liefde voor hunne kinde ren. Aan de Arbeiders Op hetzelfde oogenblik dat tcij de arbei ders uitnoodigen op Een Mei het werk stil te leggen om te betoogen, bereidt het officieel Belgic zich voor om met luister en praal de Honderdste Verjaring van 's Lands politieke Onafhankelijkheid te vieren Voor de proletaren, die zich slechts met eigen inspanning van zekere dienstbaar' heid hebben bevrijddie nog slechts gedeel telijk het kapitalistisch juk hebben afge schud, en die nog in tal van gevallen als bastaards en paria's behandeld worden bestaat natuurlijk niet dezelfde aanleiding a/s voor de burgerij en de bezitters om zich bij de vaderlandsche feesten aan te sluiten. De georganiseerde arbeidersklasse denkt aan de rechten die men haar halsstarrig betwist, en in de eerste plaats aan DE BETAALDE ARBE1 DERSVAKANTIES DE MAATSCHAPPELIJKE VERZEKERIN GEN DE OUDERDOMSPENSIOENEN. Zij plaatst de betoogingen van Een Mei 1930 in het tecken dier eischen, wier billy k- heid niet ernstig meer kan betwist worden. Dc vakantiesIn Belgié, zooals overal eldersgeniet iedereen er van, behalve jdist de arbeiders die de hoofdbewerkers van 's lands bloei en rijkdom zijn De maatschappelijke verzekeringen Wie zou durven beweren dat de gemeen schap, die baal heeft bij den arbeid en de voortbrenging van alle kategorieén van loontrekkenden, niets nan dezen verschul digd is wanneer zij door ziekte of onbe kwaamheid tot werken worden getroffen Het ouderdomspensioen! Is het niet er gerlijk dat, na honderd jaar onafhankelijk heid, de ouderlingen, die gansch een leven van arbeid aan het land hebben geschonken, noch volledig van den nood bevrijd, noch zeker zijn eiken dag hun honger te kunnen stillen Die staat van zaken mag niet blijven du ren. hn dan. zou het. geen al te wreed e spotter nij zijn, dat de burgermeerderheid van het Parlement, juist op 't oogenblik dat zij zich gereedmaakt om,onder vorm van belastings verminderingen, aan 2,400 rijken, die niet weten u-at doen met hun geld, 360 milltoen ten geschenke te geven, zou zeggen er is geen geld meer voor de hervormingen, de armen moeten betere tijden afwachten Dat zullen de arbeiders niet toelaten. Zij hebben plichten dat weten ze. en zj vervullen ze nauwgezet om op de voordee ligste wijze voort te brengen. Zij hebben ook rechten wat is er natuur lijker dan dal zij ze opeischen 't Is daarom dat al de hand en yeestes- arbeiders on Een Mei, door te betoogen, aan hun wil zullen uiting geven tot hel bekomen van DE BETAALDE VAKANTIES DE MAATSCHAPPELIJKE VERZEKERIN GEN DE OUDERDOMSPENSIOENEN De Socialisten stelden voer het ouderdomspensioen met 50 0/0 te verhoeden. Da Kristen-demokraten met den vurigen wensch de liberale en klerikale bourgeoisie geen verdriet aan te doen, stemden tegen het socialistisch voetstel. Voor hen is het lot onzer oude arbeiders dus van geen belang. GELOOVIGE ARBEIDERS! De Kristen-demokratjsche leiders verzaken aan hun beloften tijdens de ver kiezingen gedaan. Zij buigen gedurig vóór den wil der kapitalistische bourgeoisie. Gaat gij voortdurend toelaten dat zij de arbeiderszaak verraden De Socialisten alleen verdedigen Uw rechten. Schenkt hun Uw vertrouwen. 4*oman door Ed. Anaenla De brief was lomp.De heer Verbeest ont zegde aan Emiel den toegang tot z\jn huis, en gebood hem alle betrekkingen met zijne dochter af te breken, wanneer hij van zijne zinnelooze gedachten niet afzag. Hü, de heer Verbeest, had te veel gedaan voor het geluk van zijn kind, om het te laten vernie tigen door de buitensporigheden van een demagoog. Wat er ook mocht gebeuren, nooit zou hij toestemmen in het huwelijk zijner dochter met iemand, die haar en zij nen stand zou onteeren, door zijn schuldige gemeenzaamheid met het lage volk. Zijne dochter zou hem niet ongehoorzaam zijn. Zijn besluit stond onveranderlijk vast; hij wilde zelfs Emiel niet meer zien noch spre ken, vooraleer hij van zijne uitzinnigo ge dachten was genezeD, waarna hij met de zelfde genegenheid als vroeger in zijne woning zou onthaald worden. Dat was dc ichoud des briefs. Dc fijngevoë- I lige Emiel was er door getroffen, als had hij een slag im het aangezicht gekregen. Zijne aandoening onderdrukkend, richtte hij zich tot den bediende, die steeds was blijven staan als wachtte hij op een antwoord, en zeide Paul, is mijnheer Verbeest te huis Neen, mijnheer Emiel, hij is zoo even uitgegaan, antwoordde de bediende. En mevrouw En Elise Zii zijn een toertje met het rijtuig gaan doeD, aoor het schoone weder aangelokt, mijnheer. Dat zonderling samenloopen der omstan digheden, waarvan Emiel noch derede, noch de oorzaak kon gissen, maakten op hem een levendigen indruk. Zijn hart werd gedrukt, geprangd hij slik te bijna in die woning, die vroeger voor hem een oord van zulke reine genoegens was ge weest hij was gekwetst, ontgoochcnd. en on der den indruk van allerlei tegen elbaDder strijdende gevoelets, die zijn reeds opgewon den toestand nog verergerden; hijstak den brief in den zak, nam zijn hoed en verliet het huis, merkelijk koortsachtig, hoe hij zich ook beijverde zijne aandoening te bedwingeD, om het schouwspel zijner smarten aan aien be- te verbergen, die hem door zijne LUV- ken en tegenwoordigheid getroffen engepij-l nigd had, en hem wantrouwen had doen op- vatten. De deur sloot, met een zwaren slag, achter hem dicht. Die slag trof hem hij luisterde er Daar, ving, om zoo te zeggen, zijn echo op, j om hem in zich te bewaren, als vreesde hij dien slag, dat voorheen zoo zoet geluid, nooit meer te zullen hooren. Eens buiten de sterke vrije lucht inademend, werd het hem duidelijk wat er gebeurd was, on door drift en gejaagdheid voortgedre ven, stapt hij snel voon, zich niet bekommé- merd waarheen hij zich richtte. Wat was er dan in de woning van den heer Verbeest geschied Toonde oude heer Moysonziju zoon zoo vastberaden de ouderlijke woning zag veria ten. alles offerend voor zijne denkbeelden, werd zijn hart geroerd; hij kreeg eerbied voor zijn kind en betreurde wat was geschied. ln de ziel overtuigd dat Emiel met het aan kleven der volkszaak zijne toekomst veroie- tigde, had hij den strijd aangegaan,doorge j dreven, in de verzekering voor het geluk zijns i kinds te werken. Hij beminde zijn zoon, maar hij begreep I rit»*- bii navoelde r»iet als hii. en van daar kwataen de twisten die hen verdeelden en de rampen die er uit volgden. Hij was reeds geneigd te herstellen wat hij misdaan had, doch zijn vaderlijke trots, zijn persoonlijke hoogmoed verzetten zich daar tegen en bij deed het niet. Echter was hij zijn zoon gevolgd.Toen hij be merkte dat Emiel de weg naar Elise's woning insloeg, ongetwijfeld om met haar over het voorgevallene te spreken, werd hij door een gedacht getroffen. Met vreugde zag hij dat Emiel met opzet een langen weg koos en hij spoedde zich naar het huis van zijn vriend Verbeest, om het vóór zijn zoon te bereiken, te verlaten, en wel zóó dat het mogelijk was zijn gedacht uit te voeren. Hij wist dat het nuttoloos was te hopen dat Elise, op zijn of op haar vader's aandringen, Emiel van zijn gedacht zou trachten af te brengen daarom stelde hij aan den heer Ver beest voor, aan Emiel alle betrekking met zijn dochter te verbieden, wanneer hij de volks zaak niet verliet. De heer Moyson kende den grenzeloozen hartstocht, die zijn zoon voor de fabriktDts- dochter en deze voor hem keesterde, en hij twijfelde geen oogenblik, of voor die opoffe ring. voor het vernietigen van ziin hart. zijner droomen, voor het verlaten zijner bemiDde, zou hij, de dweeper, zijn teruggedeinsd en hebben toegegeven. Hij meende dat hij de zwakke en schoone Elise nooit offeren zcu aan zijne denkbeelden, en dat zij, door het noodlottig vooruitzicht haren Emiel, haren god te verliezen, hem zen hebben gebeden te blijven en aan alles te ver zaken. De fabrikant, wien het tegen de borst stuit te dat Emiel in zijne redevoeringen zoo streng, zoo bijtend en zoo waar was geweest tegenover de kapitalisten, die volksuitbuiters, had zich nooit met hem in open strijd ge waagd, maar wachtte slechts naar e«ne ge legenheid om zijn haat te koelen en Emiel te treffen. Toen de heer Moyson hem dus Zelf die lang gezochte gelegenheid kwam aanbieden, nam hij ze grietig aan en besloot er zich van te be dienen, niet om Emiel tot andere gevoelens te overhalen,maar om hem totaal uit zijn hnis, uit nijne omgeving te verwijderen, en hem een erge slag toe to brengen. (Woril voorlgtsitji

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1