I fr Arbeiders en Vrouwen EEl MEJ-BET00G.ÏH8 DE BEGROOTING VAN NIJVERHEID EN ARBEID in den Senaat Voor 'tVolk Geofferd Arbeiders Parfijgenoofen I I 27® Jaargang N° 10 Prijs per nummer 50 centiemen 20 April 1930 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Redevoering van Gezel DE BRUYN PROSPER Ouderdomspensioenen De oorzaken der moeilijkheden Bij Sterlgeval Het afhouden van den bedrijfstaks De premiën voor 't bouwen ONZE KQEaESPOHDEHfTES Zvleer dan. ooit zal lEEHST ZMHE3I 1930 een dag- -van. strijd zijn. Het kapitalisme "vermag niets voor ken. ABBEIDESS EN VROUWEN JSrochure over de zaak der Zusters van Jfioeskroen Geen t huisblijvers Geen kijkers Geen nevenloopers In de rangen is U alier plicht Recht en J Geen reohten zonder plichten SOCisl stlSCh r(j Geen plichten zonder rechten VOO I" tl ©t A fTO Fl d POSTCHECK-REKEtil*G Belgische Werk 1 ieden-Partij Arrondissoments-Federatie Aalst Nr. 8 5 B 8 BTelefoon B 7 8 In Zitting van Woensdag 2 April 1930 Mevrouw, Mijnheeren, Ik zal mij bepalen bij enkele opmerkin gen. Ik wil den beer Minister spreken over de toepassing van de wet op de Wy weten dat de aanvraag moet gedaan worden by den ontvangereen eerste onderzoek heeft reeds plaats door den ontvanger zelfdat vergt soms veel brief wisseling wanneer b.v. inlichtingen moeten ingewonnen worden omtrent de voedings- rente. Door dat feit kan natuurlijk de be trokken ambtenaar zyn dossier niet over maken aan den controleur. Hier grypt een tweede onderzoek plaats vóór de beslis sing. Al te vaak beschikt deze functionnaris niet over den noodigen tijd om aanvragen voor ouderdomspensioenen spoedig te onderzoeken. De bijzonderste fuDCtie van dien ambtenaar is niet het onderzoeken van dossiers voor pensioenaan vragen, maar wel te trachten zooveel mogelijk belastingen te doen binnenkomen. Het is maar in vage uren van vryen tyd dat de controleur zijne zorg kan besteden aan het bespoedigen van het onderzoek der dossiers. Mag ik ook den achtbaren heer Minister attent maken op een paar beschikkingen van artikel 35 die door de wet van 1927 ver- vangenzyn en die in toepassing al teveel kwaad berokkenen aan onze oudjes? Litte- rab van paragraaf 4 bepaalt dat van de waarde, in lyfrente omgezet tegen 10 o/o, van roerende en onroerende kapitalen ver kregen door spaarzaamheid en voorzorg die moeten in aanmerking komen, tot een bedrag van 600 voor één echtgenoot en 1200 frank voor beide echtgenooten pen- sioeoaanvragers, wordt ontlast. Nochtans wordt eerst eene sóm van 22000 frank afge rekend voor eon gebouw in eene kleine gemeente, van 22.500 fr. in eene gemeente van 2® klasse, 24.000 in eene gemeente van de volgende klasse, om aldus te gaan tot 27.000 fr. in de groote gemeenten, Welnu, sedert het stemmen vaü de wet is het on- tegensprekeiyk dat de waarde van de hui zen merkoiyk is gestegen en wanneer wü op dit oogenblik aan 10 o/o die waarde be rekenen gebeurt het vaak algemeen dat de ouderliügen, die 68D huis bezitten dal zij erfden, nooit in aanmerking komen voor pensioen, Ik vermeen dat het voldoende zal geweest zyn daarop de aandacht van den heer Minister te trekken om daaraan ver andering te doen brengen. Iets wat niet van een leiën dakje loopt is de uitbetaling van achterstallige ouder domspensioenen en aanvullingspensioen bij sterfgeval. Müns dunkeDS zoo de heer Minister goed doen aan alle gemeenten onderrichtingen te zendon en te vragea dat by voorbeeld by sterfgeval de overblijvendeD, weduwe of kiodoren of rechthebbenden bii wion de ouderling is gestorven, het boekje zouden binnenbrengen met een uittreksel van de sterfakte, en dat zulks voldoende zou moe ten zijn om binnen enkele dagen vanwege het ministerie uitbetaling te verkrygen van de achterstallige bedragen. Waar ik ook wil op wyzan is dat buiten gewoon vele ouderlingen, door onwetend heid, veronachtzaamd hebben de noodige stortingen te doen. Deze ouderlingen zijn uiterst teleurgesteld wanneer de controleur hun zegtVriend, gil hebt de noodige stor tingen niet gedaan. U moet rekening hou den, beer Minister, dat door den band die oudjes geene gelegenheid hadden ter school te gaan, de meesten hunner zyn totaal ongeletterd. Anderen wéér hebben wel stortingen gedaan, ir.aar, niet op do hoogte zynde van do wyzo waarop het moest gebeuren, zyn te laat gekomen. De Heer Heyman. M. N. A- S. V. U weet misschien niet dat die zaak in regel is gebracht door een amendement aan de wet ophot bijkomend pensioen voor 1929 die wy willicht morgen zullen stemmen. Die menschen zullen dus nog hunne achterstal lige stortingen moeten doen, als zy een be- wys van vooruitzicht gegeven hebben. Gtztl Prosper De Bruyn. Ik dank u Leer Minister. Maar het feit is dus waar, zooals de heer Nichels het in de Kamer heeft aan geklaagd. Het is ml) hoogst aangenaam te vernemen dat daarin verandering komt omdat in myne streek veie personen van oen pensioen bleven verstoken door dit ge brek in onze wetgeving. Nu nog eene opmerking die misschien niet rechtstreeks den achtbaren heer Mini ster aanbelangt, maar waarover veel ver schillen opryzen. Het gaat hier om do af houding van den bedryistaks doorde patroons. Ik vraag aan den achtbaren heer Minister, by voorbeeld, in het werkhuisregiement te doen inlas- schen dat de werkgever do formules en de barenaa's moet uithangen, derwyze dat de werklieden op staanden voet kunnen kon- trool uitoefenen en zieD of, ja dan neen, de afhouding overeenkomt met het officieeie barema. Nog eene opmerking betreffende het uit betalen van de premies voor goedkoope woningen. Hier ook, heer Minister, zult gy wel willen toegegeven dat het veel te lang duurt vooraleer de belanghebbenden het gold kunnen trekken. Ik zal my dan ook veroorloven in het byzouder aan te driDgen opdat, wanneer een werkman zyn huis bouwt, dan rekening houdt met de premies van den Staat en van de provincie die hy zal ontvaogen, die premies zoo haast moge- lyk zouden uitbetaald worden. Als dio pre mies te lang achterwege bly ven, dan komt die man in moeilijkheden en moet hy dik- wyls andere leeningen aangaan. Ik zal my by deze opmerkingen bepalen, en ik houd er aaa heer Minister, u dank te zeggen voor do toegeving die gij komt te doen in het voordeel van onze oude men schen. worden dringend verzocht alle copy ten laat ste Dinsdag avond in te zanden. Alle feestprogrammas voor Een Mei moe ten insgelijks den Dinsdag avond binnen zijn DE REDACTIE. dag van feest en dag van strijd, ts in- aantocht. DAG VAN FEEST, omdat het de dag is, door U in volle vrijheid gekozen, om hulde te brengen aan den Arbeid, bron van welvaart en alle groote zedelijke deugden. DAG VAN STRIJD, omdat gij eiken Eersten Mei luting geeft aan uw verzet tegen de wantoestanden, die uin armoede en ondergeschiktheid houden. Duizenden der onzen zijn werkloos. Het kapitalisme is onbekwaam brood en arbeid aan hen te schenken. Duizenden gezinnen leven in gebrek en duizenden vreezen dat het spook der werk loosheid ook bij hen aan de deur zal kloppen. Integendeel, het verzet zich tegen het verleenen van den steun waarop de uierklooze en zijn gezin recht hebben. Het verergert den toestand met aanslag te plegen op de loonen en lang eren arbeidsdag in te voeren. ARBEIDERS Gij zult betoogen om te zeggen dat gij indien g/j tuerkloos zijt behoorlijke steun en vooral arbeid eischt. Gij zult betoogen voorliet behoüüt van uw loon. Gij zult betoogen voor een korten arbeidsdag:, zooals de modern/scoring van de voort- brengstmiddelen zulks medebrengt. Gij zult betoogen om u te verzetten tegen de schandelijke «eldverpillivjcen aan het Leger. Gij zult betoogen voor betaald verlof en invoering van maatschappelijke verzeke ringen. Gij zult uiting geven aan uw wil, een einde te stellen aan een stelsel dat voor u niets dan armoede en onzekerheid brengt en oorlog voor onvermijdelijk gevolg heeft j Gij zult den Eersten Mei betoogen ten voordeele van het Socialisme, dat all ten be kwaam is bestendig brood en Vrede aan iedereen te verzekeren. Uw werk Uw taak 1 Uw plicht is met al uwe kinderen in de achter de roode vlaggen, het symbool van Vrijheid en Broederlijkheid! Het Socialistisch Partij-Bestuur. Door De Wilde Roos wordt eene belangrijke brochuur uitgegeven over de zaak der Zusters van Mceskroen, van de hand van Joseph Vandervelde, De brochuur zal eene goede documen tatie daarstellen die in de handen zou moeten zijn van al onze propagandisten. Ook rekenen wij er op dat geen onzer groepen zal nalaten daarvan eeDe bestel ling te doen. De prijs van de brochuur is vastgesteld op één frank. Men gelieve ods zoo spoedig mogelijk de bestelling over te maken. In massa deelgenomen aan de FEESTSTOET der Wijkclub Nestor Schaltin te Aalst, op ZONDAG 27"APR1L, om 3 1/2 uur namiddag. roman door Ed. Anseolo Daarom verzoeht hij den heer Moyson niets aan zijne vrouw noch aan zijne dochter te zeg gen, wist ze tot een toertje in een rijtuig te bewegen, en beloofde alles zelf goed terege len en af te doen. Daarop, innerlijk gerustggesteld, en niet twijfelend aan den goeden uitslag zijner wer king, verliet de heer Moyson de woning van den fabrikant. Deze zette zich spoedig aan de schryfta fel, en, de fijngevoeligheid van Emiel ken nende, stelde hy,onder den invloed van zy- nen haat en van zyne brutaliteit dien brief op, aan welks uit verksel hy niettwyfelde en waardoor, zooals wy gezien hebben, Emiel zoo erg verontwaardigd en geschokt was geworden. De heer Verbeest zegevierde. Emiel was te» néér geslagen. Op den geestdrift die bpm h®7.i<Mde, teen Mi het huisziins vaders verliet, was moedeloosheid, by na wanhoop gevolgd. Hy twijfelde, eu dat was zyne erg ste foltering. Wist Elise hetgeen gebeurde of wist zij het niet? En telkens zyn hart, zyne liefde dit doodend denkbeeld ver wierp, stelde de rede, het oordeel, hom den zonderlingen samonloop der omstandighe den, hare afwezigheid, die harer moeder, die haars vaders, voor den geest. En toch geloofde hy nog in haar. Zy, Elise, de maagd, de engej, de dichterlijke natuur, die het eerst de dichtorlyke snaren in zyn hart had doen trillen, die hem hot eerst had i doen begrypen, gevoelen, zien dat er iets grootsch in zyne ziol lag besloten, zij, de reine morgenbloem, de dweepster, zy zou hem verlaten noch bedriegen. En aange daan, tot tranen bewogen door zyn eigen gedacht, aandoeniDg en vuur, door het beeld dat hy zich van haar schiep, keerde by op zyne stappen terug, om zich naar hare woning te begeven, haar daar t« wach ten, te spreken, en by haar balsem voor zyne foltering te zooken. Maar opeens verscheen voor zijne oogen het ruwe gelaat haars vaders. Hy kende de styfhoofdigheid van den brntalen burger en wist dat niets hem van *11n reda.Aht z#u I afgebracht hebben. Een strijd met hem zou onzeggelyke rampen voor Elise veroorza ken. Of zou hy voor hem verloochenen wat hy by zijn vader had verdedigd, geheiligde Neen. En hy bleef staan, on verwyderd- zich weder van Eliso's woning. Aldus gel sliügerd tussche.n liefde en beginseltrouw heid, ging hij opnieuw de stad in, het hoofd gebogen, het voorhoofd gerimpeld, naar ziel en lichaam lijdend, zonder aan zyne stappen eene bepaalde richtiDg te geven. Die afwezigheid van bewustzyn van zy- nen toestand duurde nog voort, toen op eens oen Liovig gefluit hem tot dewerke- ïykheid terugbracht. Hy was aan de spoorwegstatie gekomen. Het jagen dat daar heerschte en zoo goed overeenstemde met de gejaagdheid die hem verteerde, trok hem aan, zou hem misschien verkwik king schenken en toen hy een bediende hoorde roepen Lts voyageurs pour AlostrBrux- elles, expresstrad by, zonder zich goed re kenschap zyner daden te geven, de stand plaats binnen, nam een reiskaartje, sprong in den trein en was eenige oogenblikken daarna in vollen vaart, op wegnaar Brussel. Dat ylen beviel hem. Gent was hem te nauw cetf orden, de lucht drukte bem daar, zyn hart werd er als versmacht, de men schen schonen hem ongevoelig hy moest weg, verre weg, behoefde nieuwe lucht, nieuw zielevoedsel, om den stryd des le vens to kunnen voortzetten. En hoe meer boomen, hutten, velden, dorpeu hy in schynbaar dolle vaart voorbij zag snellen, boe minder de drukking, hoe vryer de ademhaling werd. Hy had het in- stinktmatig gevoel van een grooten strijd, dien hy zou te leveren hebben hy kende zijne macht, zyne wilskracht niethu wist niet of hy bezwijken of overwinnen zou, of hy hot wee of het heil, de grootheid of het niet, het leven of den dood ontvluchtte, en daitpom, daarom wilde hy eene zee, eene wereld tusschen hem en die stad plaatsen hy zou gewenscht hebben ware hem, even als aan Ferdinand Cortez, door het verbran den zyner schepen allen terugkeer oumo- gelyk gemaakt, om nooit meer to wenschen naar iets, waarvan hot verlangen hem nog pynigen, waarvan het gemis hem wellicht dooden zou. En met half verwilderde blikken sloeg hy het landschap, dat hem in andere om standigheden met poëtische gevoelens en gedachten zou hebben verrykt, gade als wilde hy het voor de laatste maal zien en het een vaarwel toeroepen. Die koortsachtige opgewondenheid duur de lot aan de aankomst te Brussel en deed hem nog rillen wanneer hy zich reeds mid den der levendige straten bevond. Zonder zich te bekreunen om hetgeen rond hem gebeurde, alleen te midden dier massa rytuigon, wagen, menschen en die ren, ongevoelig voor het gegons dat uit dien warboel opsteeg, in gedachten ver diept, stapte hy snel vooruit, en begaf zich regelrecht naar de kamer van een vriend, een jong advokaat, die met hem de lessen der Hoogeschool te Gent had gevolgd. Zyn vriend was uitgegaan en zou niet lang meer wegbly ven doch, goed gekend door de bewoners van het huis, leidden zij hem op eene zijner kamers.! Daar alleen gebleven, viel hij uitgeput op eenen stoel neder, en liet het hoofd in de handen zinken. Wat had hij gedaan Wat zou hij doen Wat zou zii zeggen Die vrageu vlogen hem pij Isnel door den geest, en hij was niet bij machte er aanstonds antwoord op te geven. (W*dt loortgèUtfl

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1