Kiesbeloften tellen niet. Voorspoed Welzijn Verbroedering Arbeiders en Boeren Rond de betaalde Arbeiders verloven. Vragen Gericht 'Ook voor Ods Voor't Volk Geofferd 27e Jaargang N° 18 Prijs peiaummer 30 centiemen 4 Mei 1050 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Hoe staat het met die beloften na een jaar 1 Eene reeks menschen, om wiens welzijn wij ons allen moeten bekommeren, zijn de ouderlingen Hebben de christenen, ten opzichte van de ouder lingen, hunne beloften van welzijn en broeder lijkheid gehouden? Dat zijn feilen die geenen verderen uilleg noodig hebben. Zij bewijzen onweer egbaar, dat U gedurende den laatsten kiesstrijd leugens werden wijs gemaakt. Federatie der Soc. Groepen van het Arr. Aalst. tAan alle groepen ARROIiDISSEMENTS-COKGRES aan den Heer Minister van Vervoer door P. lie Bruyn SenaSor Een Socialistisch Werk Recht en Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder rechten P®STCKEi;fr:-RE%£IHMG Belgische Worklieaen-Partlj I l Arrondissements-Federatio Aalst I Nr' 8 5 °86, Telefoon 5 7 g (woord.n van Woeste) Dat waren de drie hoofdzaken, die minister Heyman beloofde, geduren de de laatste verkiezingscampagne van 1929. Het stond met dikke roode let ters gedrukt op gele kaarten, met daarnaast zijn portret. En opdat iedereen het zeker goed zou weten, werdeD aan eiken kiezer minstens twee van die kaarten bezorgd. Van VOORSPOED zullen wij nog niet spreken, alhoewel het aantal werk- loozen groeit, de nood voor duizende boeren en arbeidersgrooter wordt en het er allen schijn van heeft, dat de toestand niet zal beteren. De moeilijkhe den, waarmede de landman en de arbeider te kampen hebben,laten toe reeds nu te zeggen, dat die belofte niet werd gehouden. Wij zouden er zelfs kunnen bijvoegen, dat er door minister Heyman niets is gedaan om ze in waarheid om te zetten. De BROEDERLIJKHEID gebiedt, dat wij alles doen wat mogelijk is om het leven aan de ouie afgesloofde arbeiders en boeren, die 50 en meer jaren van hun leven gaven om het land te verrijken, dragelijk te maken. Zij zouden een onbekommerd bestaan moeten hebben, om hunne oude dagen in vrede te kunnen slijten. In ieder geval is het den plicht van iedereen om mede te hel pen, het leven der oudjes zoo dragelijk mogelijk te maken. Zij, meer dan wie ooit, hebben recht op eerbied, op hulp en belangstelling. De feiten zullen dit leeren. In December 1929 heipen de christenen de blauwe en gele reactionnairen om een huishuurwet te stemmtn, waarbii de huishuur minstens zeven maal wordt vermeerderd en dit vanaf I Februari 1930. Een oud gezin, dat eene woning betrok die voor den oorlog 2 fr per week verhuurd werd, betaalde in 1929 eene huishuur van 6,50 fr nu is dit 14,00 fr. of eene verhooging van 7,50 fr. per week was de huur 3,00 fr., dan is de ver hooging 11,25 fr. per week en wij laten dan nog buiten beschouwing de ontel bare huizen waar de eigenaars meer dan 7 maal de huishuur van v.ar den oor log vragen en de ouderlingen dus rog zwaardere lasten hebben. Daarbij komt dan nog, dat het leven merkelgk duurder is geworden, in ver- gelijkiog met wat het was vóór de verkiezingen. In Maart i93o werd in het parlement een voorstel var, minister Heyman besproken, waarbij aan de ouderlingen een toeslag werd gegeven van 135 fr. VOOf een heel jaar- In vergelijking met het vorige jaar is dit eene vermeerde ring van 45 fr. per persoon of, 90 fr. voor een gezin van man en vrouw per jaar, of per week 1,73 fr. voor tweepersonen. De socialisten, rekening houdende met de veel moeilijkere levensomstan digheden, stelden voor dezen tOSSlag te brengen op 360 fr. Minister Heyman bekampte dit voorstel met a! zijne krachten, hij mocht daarbij rekenen op den steun niet alleen van de reactionnairen, maar van elle christen-democraten. Zij allen stemden tegen de 36o fr Zij wilden niet dat de ouderlingen een boterham meer souden kunnen eten. Zij vonden dat 135 fr., per jaar dieniet eens voldoende zullen zijn om de verhoogde huishuur te betalen, al ruim genoeg was. Om hunne broederlijkheid neg beter te deen uitkomen, maken diezelfde heeren zieh gereed om den supertaks af t8 schaffen. Daardoor zal aan 2400 zeer riike menschen, eene vermindering van belasting gegeven worden van ruim 300 millioen. Voor de 300,000 ouderlingen eene aalmoes, voor de 24oo n;ke kapitalis ten een geweldig cadeau. Dat is zorgt n voer het weizijn der ouderlingen. Dat is christelijke broederlijkheid. Zij toonen U zonneklaar, dat alleen de socialisten ernstig denken aan de verdediging uwer belangen. Zij alleen willen het welzijn van den kleinen man en zij alleen willen broederlijkheid onder de menschen brengen. Uw belang en uw welzijn eischen, dat gij U aansluit bij de Socialistische Partij 't Was in 1923, als ik het goed voor heb, dat van de hand van Makker Bondas, bijgevoeg de secretaris der S. K., een bundeltje ver scheen. die een prachtige documentatie aaar- stelt, ten gunste der arbeidersverloven. 't Was rond dien tijd, toen ik die, voor de arbeiders zeer belangrijke hervorming, ter- loops aanraakte, op een syndikal© voor dracht, dat we moesten vaststellen hoeveje onzer aanwezige kameraden, eens ongeloovig hebben geglimlacht, alsof ze zeggen wilden dat dit lets was, welke niet voor ons was weg gelegd. Vandaagmogen we reeds stoutweg zoggen,dat we eeneerstepartij gewonnen hebben .nament- lijk de onverschilligheid bij de arbeiders verdreven, tegenover die nieuwe hervorming die zich van dag tot dag meer om meer op de voorgrond gaat plaatsen. De kwestie zelfs zal voor het Parlement ko- meD, door het indienen van wetsvoorstel op gemaakt in akkoord met de S. K. Anderzijds werd de aandacht der publieke opinie op dit. belangrijk vraagstuk getrokken, door de werkstilstand in de mijnen op 24 Octo ber laatst, cn door de massabetoogingen in gericht ter dezer gelegenheid door de Centrale der Mijnwerkers. De Centrale der Metaalbewerkers bracht de kwestie aan de dagorde der Gelijktallig'» Kommissies van Macnien en IJzernijverheid. Het dient gezegd dat de patroons zich er in PRINCIEP hebben voor verklaard, doch dit princiep niet omgezet in daden kost aan de patroons dan ook nog geen vijf eens. Zelfs hat Bourgeoisblad La Flandre Li berale hield zich met do zaak onledig en verklaarde na het inwinnen van verschfllende meeningen, «dat de kwestie der arbeiders- vacantie's op het voorplan SCHIJNT te moe ten gebracht worden van de politieke en socia le actualiteiten Ook de kristen© Vakbonden eischen ze. En ware het nu voldoende de stemmen samen te tellen van de Volksvertegenwoordigers en Senateurs die zedelijk gehouden zijn voor de arbeidersvacarties le stemmen, dan zcu men haast kunnen zeggen dat zij over enkele maanden in de wet zal kunnen geschreven worden. Maar het dient onderzocht te worden in welke mate er kan gerekend worden op de medewerking van links en rechts om deze hervormiDg in werkelijkheid om te zetten 1 De eene en de andere zijn to dubbelzinnig omneen en tegelijkertijd ja te zeggen,met het inzicht het Centraal Nijverheidscomiteit tevreden, en het geduld der arbeiders op proef te stellen. Ten andere, we zien het reeds gebeuren de kristen vertegenwoordigers zullen zich be roepen op do besluiten van het kristelijk Vak verbond, welke onder meer zeggen De praktische verwe-zentlijking van deze her vorming is niettemin moeilijk uit hoofde van de ingewikkeldheid der opgeworpen vraag stukken en de verscheidenheid der toestan den waarmede dient rekening te worden ge houden Dit schijnt weeral eens aan te tooneD dat de kristene ons zullen volgen, ons zullen steu nen, zooals de koord den gehangene. De resolutie, aangenomen op het Kon gres der kristene vakbonden bijeen op 15 Oct. laatst, kan overigens aan de arbeiders niet het min ste vertrouwen geven. Wat wordt er overi gens onder meer in deze resolutie gezegd Er wordt onder meer 10 dagen verlof voorzien, met de vrijheid voor de arbeiders die over het gansche jaar te verdoelen Dit is totaal het doel der aibeidersvacanties verdraaien 1 Het heelephysiologisch en zedelijk karak ter wordt er maar verbeurd. Zullen ze de patroons ten andere daarmee geen geducht wapen in de hand geven, die (Vervolg onderaaD kolom -1). We maken bij dezt alle groepen bekend, dat er op ZONDAG 18 MEI, om 8 ure 'smorgens, in het Achturen Huis ie Denderleeuw zal gehouden worden. DAGORDE1. Nieuw Statuut. 2. Fed. van Gemeente- en Provincieraadsleden. 3. 't Blad Recht en Vrijheid Geen enkele groep mag nalaten cjjn afgevaardigden te sturen. De Arr. Secretaris, ALFRED NICÜELS. Verscheidene.werkliedcn van den IJzeren weg uit Geeraardsbergen en omliggende, werken de in de omgeving van La Louvicre, zouden veel tijd kunnen besparen en aldus over wat meer huiselijk leven beschikken indieD ze, aan do stopplaats van de Pont St.-Hubert de treinen mochten nemen Deze stopplaats is thans alleen toeganke lijk aan de mijnwerkers arbeidende in de mij nen die de onkosten dezer stopplaats dragen. De beoogde maatregel zou zeker in niets deze onkosten kunnen doen stijgen. Derhalve bid ik den Achtbaren Heer Mini ster te willen nagaan aan zijne arbeiders vol doening te schenken. Verscheidene handelaars van Erembode- gem bidden mij den Achtbaren Heer Minister van Vervoer hunne tolk te willen zijn om voor deze belangrijke gemeente een betere treinverbinding van en naar Brussel te beko men. Ze dringen voornamelijk aan op de stilstand van treinen 2076, 3032, 3077. Ik veroorloof mij deze vraag te steunen. 55 zonder meer zullen beweeren en waarin ze overigens ten andere riet totaal ongelijkzou- den hebben dat een dergelijk betaald verlof gelijk staat, met het betalen der verloren maaudagen Zijn dat nu de eischen der Kristene Vak bonden ten opzichte dor betaalde vacanties 't Was zekers de moeite niet zich van ons te willen onderscheiden,om dergelijke voorstel len te doen, en't is maar to hopen dat geen enkele hunner woordvoerders dergelijk stelsel zal verdedigen, noch in het Parlement noch in de Gelijktallige Kommissies. Wat de arbeiders noodig hebben, dit zijn vakanties zooals iedereen. Vakanties waar gelegenheid is zich uit te rusten, zich enkel© dagen van alle beslomme ringen teonttrekken.enkeledagen onttrokken te zijn van de onreinheden en bet gedruisch der fabrieken. Dat hebben onze organisaties niet opge houden te eischen. Dat zouden al degenen trouwens willen be* reiken welke bekommerd zijn om de toekomst der verschillende nijverheden. Wa zouden hier trouwens het gewaardeerd oordeel kun nen inwinnen van groote economisten, die er niat kunnen van verdacht worden socialistisch te denken, maar dit zou ons evenwel te ver leiden. De opstellers der resolutie der Kristene Vakbonden zijn zonder twijfel geestelijke raadgevers geweest, en 't ware goed die men schen aan het spreekwoord te herinneren Schoenmaker blijft bij Uwe leest zij zullen alsdan meer kans hebben zich niet belachelijk te maken. Bug. DEPREZ. Door de zergon, van het nationaal ver bond der federaties van socialistische zie kenbonden van België, wordtin gansch kot laud een cinemafilm ^afgedraaid met het doel aan do leden onzer ziekenbonnen, de enorme werking van do centrale dienst te Brussel te laten kennen. Wie de film zag, al was hy ook nog goed ingewijd van de machtige organisaties van socialistische ziezenbonden stond in be wondering. Velen van ons kennen nog niet genoeg de voordeolen door do antiterings- kas aan haar aangesloten leden versterkt. VOOR ONS OOK is een dieptreffonde spreuk die in do film voorkomt. Do tijd ligt nog niet zoover achter de rug dat do werkende klasse van België met loe- de oogen moest blikken op de rijke parasie ten die vroeger alleen gebruik konden ma ken van de zeekust om zich uit te ruston van de bekommernissen die ze soms had den om do werkende klasso te tergen. Herstellingsoorden bestonden niet voor de arbeidende klasseen slecht do bepoeden der maatschappij het gegund in goed verluchte en in gezonde oorden gelegen preventoriums do door riekte of zwakheid aangetaste gezondheid terug te bekomen. Jaren werk in do socialistische organisa tion hebben aan dien toestand verandering gebracht. Do solidariteit onzer verschillende instel lingen is bij machte gekomen om ook ons arbeidende volk on onze aangezondheidsge- krenkte volkskinderen te laten genieten vau moderne instellingen aan Zee of in do Ardennen. Spreken we eerst ovor TRIBOMONT. Dank aan de socialistische verzekeringe- maatschappij La Prevoyance Sociale wierd Tribomont het eerste herstellings oord der socialistischeziokenbonden. Gelegen op do hoogvlakte van Weignez, opeen uur gaans van Pepinster biedt het mooie domein van meer dan 29 Hectaren oppervlakte een prachtig uitzicht. Midden eener gezonde streek, ver van fabieken prijkt het kasteel. Waar vroeger een ryke kapitalist zich vergenoegde om met de werklieden te spot ten, Komen heden de maunelyke aange slotenen die door ziekte afgebeuld en ver- dor herstel noodig hobben hunne krachten herstellen. Onder do flinke leiding van de plaatselijke bestuurder gezel Brans, is alles er tot in do puntjes verzorgd. De herstellenden worden er behandeld op een manier die moeilijk te beschryven valt. Eten en drinken naar hartelust, gezond slapen reinheid en netheid overal. Op gestelde uren doem de patiënten hun kuuro. Regelmatig doet do Dokter-Bestuurder roman door Ed. Anseele Zoo is het ook met den mensch. Wanneer uij herig is getroffen, geschokt, en hij niet kan weenen noch roepen, dan zal ziyne smart steeds klimmen, en de verstikking, den dood oms volgen maar wanneer zijn verkropte ooezett, zijne saamgeperste smart zich lucht kan geven door een schreeuw, een vloek, een traan, zal zij heel dikwijls langzamerhand afnemen, verzachten, en op de dreigende op gewondenheid, op do verwardheid der ge dachten, zal eene zachte treurigheid, eene neerslachtigheid volgen, die wel is waar hare pijn medebrengt, maar langs een anderen kant niet gansch ontbloot is van eenige vol doening, door de gedeeltelijke rust die zi) schenkt, door de verheldering der gedach ten, die zij voor gevolg heeft. Zoo waa het ook met Emiel. De tranen, welke hem overvloedig uit de oogen over zijne wangen rolden, waren all een balsem voor zijne ziêlefeltering. Zfjn toestand kwam hem anders voor. Het denken aan zjjne moeder had hem mis schien gered. Had zfj hem niet van jongsaf de liefde voor anderen ingeplant, en ge leek Elise baar niet Was het niet omdat, zooals bejaarde vrienden zoo dikwijls had den beweerd, Elise zooveel van het karak ter zfiner moeder had, dat hjj haar zoo hartstochtelijk beminde En zou zij hem verachten, omdat hü in zijn algemeen offer, aan hot volk gebracht, ook zijne liefde voor haar op dit heilig altaar nederlegde? Zou zij aannemen dat hij haar alléén meer be minde dan demillioenen lijdende menschen die zooveel steun, zooveel troost behoeven? Was zy dan als zoovele vrouwen, die de liefde tot synoniem van gevang, tot smoren van het hart verlagen, en de gevoelens van den minnaar de reine, de verheve, breedn liefde, integendeel een eeredienst zffn moet aan de menschheid, aan haar geluk, san hare volmaking Elise verscheen thans voor hem in haar waar beeld, niet aiB een kind van Venus, maar als een betooverend zinnebeeld der menscheiykheid, dat lijden voor do onge- lukkigen als een godsdienst vereerde en dat met hem dèn strijd zoa hebben mode.- gevoerd, haddeü de zwakke krachten, het tenger lichaam het toegelaten i HU had aan Elise getwijfeld, de karakter- schoonheid zijner minnares was eon stond voor hem verduisterd geworden, en daar door had hü in onzekerheid geleefd over hetgeen hy doen of laten moest. Maar thans was alles veranderd. Hij voelde dat zij zyn lijden zou begrijpen en weten zou dat, wanneer by zijn bestaan, zijne toekomst tón offer bracht, om, onze ker van den dag van morgen, bijna de el lende te gemoet te loopen, het voor iets schoons, Iets edels, iets natuurlijks moest zijn. dat: zij van hem niet mocht wenschen stil 'te blijven, zich voor haar terng te trek ken zonder opoffering voor het volk mocht zij zelf niet voortleven. Toen, deor de verandering zijner gedach ten zijn gemoed kalmer was geworden, bracht by ztine denkbeelden samen, plaat- st© zich aan ©en© schrijftafel ©n schreef eenen brief aan zyue Elise. Na eerst de redenen te hebben beschre ven d io hem genoopt hadden zlin buis, zijne familie te verlaten, Da een kort verhaal over hetgeen in hare woning was voorge vallen, en zijne treurigheid ovor hare af wo- zigheid to hebben uitgedrukt, vervolgde hy aldus Elise, u schrijven, u zelf niet spreken, ik geloof het, is eene misdaad tegenover u. Maar kon ik anders, mocht ik bly ven Door mijn huis te verlaten, ben ik ver plicht zelf in myn bestaan te voorzien. Zou ik dat in Gent vinden ik twijfel er aan. En zoo ja, mocht ik dat aanvaarden, hoe duur baar het mij ook wezo in uwe nabijheid te Joven Mijn vader lijdt door myn vertrek, en ware het hem niet pijnigen, hem door mijn zicht aan hot voorgevallene te herin neren, hem door mijn nodorigen toestand te beschamen Ik denk ja, Elise, en ik weet het, gij zult my begrijpen en mijn gedrag verrechtvaardigen. Naar Brussel werd ik, ondanks mij, als gedreven daarbij is het bijna de eenige stad in België, waar iemand zooals ik, die geen handwerk heeft geleerd, een eerlyk bestaan kan viüden. Kon ik in Gent blljreD, u wachten, bij uw vader aandringen op zijn besluit terug te komen, wanneer ik, zoowel als gij, ten volle overtuigd was dat tegenover zijn on veranderlijk voornemen, redeneeren noch bidden, maar slechts onderworping hielp Moest ik mijne beginselen verloochenen, het volk verlaten, van mijn vader vergiffe nis afsmeeken, mij rustig houden terwijl de zucht naar werken en stryden my ver teert, kalm blyven bij 't lijden des volks, terwijl mjjn hart bloedt, my verrijken, my baden in het goud dat ik veracht, omdat er slijk en bloed aan klooft, terwijl mijn droombeeld is: roem te oogsten en te lij den Zog, Elise, gij die altijd beweerdet mij liever dood dan laag te zien, zoudt gy den renegaat, den eedverbreker nog kunnen beminnen? O, neeD, gij zoudt hem, en met recht, verachten en verstooten. En ik, en- dor die verachting niet kunnende leven, zou door het verloochenen mijnor politieke overtuiging, slechts mijnen zelfmoord heb ben beworkt. Elise, niet een onverzoenlyken haat on zer familiën, maar de maatschappij, de po litieke onverdraagzaamheid, die zoowel de dichterlijke naturen als de arme loon slaven slaan, hebben zich tusschen ons ge plaatst. onze vereeciging belet, ons geluk vernietigd (Wordt vpnripttit).

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1