Duizende Arbeiders en Vrouwen eischten op EEN MEI met klem 11 BETAALD ARBEIDSVERLO F 10 FRANK OUDERDOMSPENSIOEN WET OP MAATSCHAPPELIJKE VERZEKERINGEN Muilperen Zij Jubelt. De Zedeleer der Klerikalen If W Iflf AALST Syndikale Rubriek TDMUjl TAMIM Jj Ij Ij0 l 1 UuiiUlilIjliU ili de verslagen der Ie Meifee sten in ons Arrondissement. Gelooft niet onzer anti-tefingskas, de onvermoei bare Dr Tbysebaert er de onderzoeken. Statistieken bewyzen dat de uitslagen wondtrgoed zjjn en dat dank aan het ver blijf inTribomont vele ledengenezen wor den van de verschrikkelijke tering ziekte. Benevens de mannen, genieten ook de kinders er het verblijf. Ah konden al de moeders van ons aangesloten kinderen dit werk zien ze zouden hun moedershart zien oplichten bij de genoegens die die de kin deren er smaken. Een prachtig paviljoen is opgericht mid den de sparreboomen. Onderverdeeld in 2 groote slaapzalen met er nevens de wacht en verbiyfzaal der juffers gelast met het opvoeden der kinders. Een prachtige bad zaal voorzien van al de moderne gezond heidsinrichtingen en waar de kleine kleu ters alle twee dagen een volledig bad ne men. Ieder kind beschikt over zijn eigen handdoek, tandborstel enz., alles is genum merd en bij het ontwaken neemt ieder kind plaatst op het aangeduide nummer. De versehe melk der koeion uit het do mein, de versehe eieren van eigen voort- brengst spelen er de hoofdrol in de ver kloeking van ons zwakke kinders zeggen we maar rap dat weinig arbeidersbeurren de last kunnen dragen van de voeding die er verstrekt wordt. Aan 't onderwijs wordt ook gedacht op dat de kinders niet teveel verlies zouden ondergaan in hunne opvoeding gedurende de kuur. Die moderne klassen bieden gelegenheid de kinders te onderrichten. Eene bestuur ster en twee onderwijzeressen geven het onderwijs. Voor de zeer kleine kleuters is de school gemengd en onderverdeeld in vlaamsche en fransche afdeelingen terwijl voor de groote ze afzonderlijk ingedeeld worden in een vlaamsche of franscho klasse. Aan het paviljoen is ook een zaal toege voegd voorzien van moderne instelling van ultra-violetstralen en regelmatig worden de kinders er ingebracht om door de kunst matige zon hun geschokt gestel in goede gezondheid te brengen. Terecht mag het nationaal verbond lier zijn op de bekomen uitslagen, en de gra fiek» statistiekon toonen aan dat de middel matige aanwinst in kilos voor ieder kind tot meer dan vijf beloopt. Onder 't zingen van flinke jeugdliedercn trekken de kinders op regelmatige uren de bosschen in en van tijd tot tijd doen ze ook een wandeling langs de schoone dreven en wegen der bergachtige streek van Tribo- mont. Bestendig staan de kleinen onder bewaking der opvoedsters en onderwijze ressen. De tucht is er opperbest, alhoewel alles aangelegd wordt opdat de kinders zich vrij gevoelen zouden. Het domein beschikt ook over een prach tig feestzaaltje waar van tijd tot t\jd een kinderfeestje plaats grijpt. Als we schrijven dat Tribomont nog niet genoeg gekend is mogen we't zelfde zeg gen van ons andere preventoriums als Heyst aan Zee en Clemskerko aan Zee. In een volgend artikel zullen we aantoc nen dat noch Heyst noch Clemskerke moe ten onderdoen. Dat ons mutualisten gebruik maken van dat artikel om overal aan nog niet mutua listen het belang aan te toonen lid te wor den der socialistische ziokenbonden en terzeifdertijd mee te werken om de groote organisatie nog te versterken. ACHIEL BAEYENS, Secretaris Bond Moys^n Denderleeuw. De socialistische oppos tie heeft in het Parlement muilperen uitgedeeld. De eer ste had betrek op de haver. Met de goed keuring van M. Jaspar en tegen den wil ran ome volkivertegenwoordigers stem den de klerikalen en liberalen nieuwe in voerrechten op de haver. Maar de Senaat heeft dit voorstel verworpen en M. Ja sper had. haver. Dat de landbouwers het onthouder. De tweede had betrek op de Vlaamsche soldaat De Leeuw die om priccipieele re denen eischt in zijn taal gekommandeerd te worden. M. Vos, de leider der fronters, vroeg met oneindig veel recht, de dringendheid om er over te ioterpelleeren. Neen, zei M. jaspar. ja riep de Kamer en M. Jas par lag er. De derde had betrek op i Mei. De socialisten hadden er in toegestemd om verleden Zaterdag en Maandag te zetelen om de katholieken hun Paaschvacantie te geven. Nu vroegen de socialisten om op i Msl niet te zetelen. VVel. Zoo ging het met de legerswet Zoo zal het gaan voor do fiscale wet en voor de sociale verzekeringen. Al loopt de leugen nog zoosnel de waarheid achterhaalt haar wel». Dat kan men lezen in de G. v. A. van ai April 1.1. als besluit van de overwin ning der regeeriDg cp hare fiscale ont werpen. Ze hefteen jubelkreet aan die boek doelen spreekt en heel klaar aantoont welke meening dit christen-democra tisch blad er op nahoudt. Den koop is gesloten. Jaspar is ge wonnen. Het verraad is gepleegd. Juioht Belgen, juicht. Terererei.... Dat noemt men voor het volk staan, dat is democratie. En dat blad wordt gele zen door nog tal van werklieden. Ja, zoo ging het met de legerwet Bij hoog en laag werd in tijd van kiezing beloofd door verscheidene christene volksvertegenwoordigers dat ze ten alle pryze den zeg-maandendienst wildeD. Het kongres der kristenen op 31-10- 1927 beslootdat den diensttijd op 6 maandeD kon gebracht worden, onder zekere voorwaarden. Mr Van Hoeck verklaarde in da militaire commissie indien de elementen van links en rechts de zes maanden niet stemmen zullen zy de plaats moeten ruimen voor dezen die in oei en geweten voldoen aan de ver zuchtingen van het volk. Eenige maan den nadien stemden zij tegen de zes maanden. Waarom Om de regeering te redden. Zoo ging het ook met de fiscale wet ten. Het spreekt van zelf, zoo schreef D. N. T. in een van zijn bladen, dat wij voor 't behoud van de supertaks zijn Mr. Poullet sprekende innaamvan de kristenen zegt duidelijk dat hij liever de supertaks niet afgeschaft zag,maar om geene crisis uit te lokken zal hy de afschaffing toch stemmen. Mr Jaspar en zijn bent verdedigers der ontduiking van de belastingen wordt toegeju'cht in zijn pleidooi ten voordeel» der afecbaffiDg En met klank zullen allekristec-demccraten met hem mede stemmen. Zoo gaat het met de sociale verzeke ringen eveneens Mr. Htyman legt als volksvertegenwoordiger een ontwerp neer. Als minister spreekt hy van dat ontwerp niet meer. Waarom 1 Het cen traal nyverheidsccmiteit wil er niet van. Men dringt maanden lang aan op de noerlegging van een regeeringsontwerp Studie, studie en nog studie zegt Hey- man. Eindelyk ging het neergelegd wor den. Leg het neer in den Senaat zegi men aan Heyman, de Kamer is overlast. Noen, zegt Heyman, we hebben geen haast, de werklieden kunnen wachten. En nu rust het ontwerp, als men'1 zoo noemen mag, in diepste stilte van de Kamers tot in 'tjaarJa wan neer? En dat zou geen driemaal verraad zyn? En dat noemt de G. v. A. demagogie: Opbod Dat noemt ze een nederlaag voor de socialisten 1 Néén, dat is een schandeiyke comedie die niet in t nadeel uitvalt van een poli tieke partij maar van heel de werkende klas van Be'gie. Grooter oneer, grooter woordlooche ning kan ondenkbaar zyn dan deze welke de kristenen zich zelve hebben op den hals geladen. Hier past maar een woord en 't is nog te malsch hui chelaars 1 RAJAN. Ziehier welke uitdrukkingen er tijdens de Kamerzitting van i5 April 1930 ge bruikt werden Minister Jaspar, katholiek Wij moe digen bet bedriegen van den fiskus niet aan. Gezel Merlot, socialist, Maar gi] laat het begaan en uwe minister van geldwezen zegt dat sommige belasting schuldigen uilskuikens zijn. M. Dewinde, katholiek. Uilskui kens zijn zij die den tïskus niet bedriegen Dat is wel de zedeleer der klerikalen. De werklieden kunnen de fiskus riet bedrie gen, evenmin als de landbouwers, omdat zij aan de bron van hun inkomen afge houden worden, maar voor de rijkenis dit't geval niet. Voor hen zegt de reac- tionraire heer Dewinde: Als ge niet be driegt zijt ge een uil 1 En de kristen-demokraten juichen toe dat de vakbeweging, hoe machtig ook, alleen kan bestaan, zooals wel beweerd wordt. Het is niet voldoende lid van den vakbond te zy'n, men moet ook by zijn kooperatief zyn, en by zyn politieke groepeeringen nevens de groepeerin gen van voortbrengers moeten ook groe peeringen van verbruikers bestaan en groepeeringen van staats' urgers Desa menwerking is dus een socialistische hefboom die niet hoeft verwaarloosd te worden. HET 25 JARIG BESTAAN DER W. C. NESTOR SCHALTIN - OP PRACHTIGE WIJZE GEVIERD 1 Toen we ons Zater dagavond naar de Wijkclub begaven om er deel te nemen aan het vrienden banket wap perden reeds de roode tlaggen in de straat, waar ook een Welkom aldus al de deel nemers begroetende, was opgesteld. Prsch- tige versieriDg en Electrische verlichting aan het lokaal maakte er hier een algemeen har monisch en feestelijk uitzicht van. Tal van vrienden waretf reeds aanwezig en onder de genoodigden bemerken we de Partijgenooten De Bruyn Prosper, Flips Hen- ri, Haelterman en ook uw dienaar, welke i plaats namen aan de Eeretafel, nevens de te huldigen stichters, Laureys Leon, Trogh Henri, De Moor Jozef, Eyletbosch Benoit, Linthout Herri en Herckerradt Jean, alsme de den ouderdomsdeken Frans Van Vaeren- bergh. Meer dan 10 leden der Wijkclub namen aan dit banket deel en dat mag overprachtig worden genoemd. 't Waren de gooi sloebers welke aan tafel hun buikje te goed deden zulle, want alhoe wel ouzo makker Karei Amant als een der bij zonderste eters wordt aangewezen scheen hij hier bij zijn meesters te ziiten. Luite en vermaak volgden de lekkeTe plats op zoodat het er heel aangenaam was. 'i Speet dan ook ten zeerste makker De Bruyn ais hij ons moest vetlaten om huiswaarts te keereü. Liedjes werden gezongen na het vuur dat ingang was gezet door makker Haelterman en zijn echtgenoote. Zelfs gezel Flips zong er zijn liedje eD... 't spreekt natuuurlijk van zelf dat hij bijval genoot. Tusschen het eetmaal in, reikte gezel De Bruyn de stichters alsmede den ouderdoms deken een prachtig herinneringsmedaille over, die de taak van gezel Nichels door ziekte nog belet, had overgenomen. Tot in de kleine uurtjes wierd er gefeest en aldus was op schitterende wijze een inzet gedaan welke vcor's Zondags veel beloofde. Het op touw zetten dezer feestelijkheden had in de gedachte der inrichters een meer intiem en binnensmuur karakter dan eene veropenbaring onzer machtsontplooiing, en toch waren er drie muziekkorpsen welkeer aan hielden om de feeststoet dat ter dezer ge legenheid was ingericht, wilden bijzijn. Eere dus aan de Lustige Vrienden van Geeraardsbergen en de Fanfaren De Wer ker van Denderleeuw, welke na de feest stoet én de wijk én de stad nog eens in rep en rosr hebben gezet. Insgelijks onzen dank aan de talrijke dele- gatiesvan Propagandaclubben van den buiten en de stad, welke met bunne deelneming aan deze feestelijkheid hun volle symphatie heb ben willeD betuigen. 't Feest mag onrecht wel gelukt génoemr worden, en 't zal voorzeker nog lang in 't ge heugen van de gevierde stichters blijven hui zen welke prachtige bloemruikers en geschen ken zijn aangeboden, niet alléén in het lokaal maar zelfs op den doortocht in de wijk. Onzen ouderdomsdeken Sooiken kreeg een prachtige bloemruiker in naam zijner ka meraden stichters der wijkclub. En of hij fier was 's Avonds was het allerwege feest bij fam-> lifin en gebuurte en 's Maandags, 's avonds waren ze weeral aan den trok in 't lokaal. Dergelijk feesten laten ons nog eens be- wooderen hoe onze makkers op oprechte en broederlijke wijze kunnen feesten, en vooral bij zulke gebeurtenissen als deze der Wijkclub Nestor Schaltin Wil nu begrijpen kameraden dat na derge lijke feesten er met verdubbelde kracht dient geijverd te worden tot vergrooting van uw ledental ten bate onzer partij, van U en het Socialisme. A. B. TKsschengemeentelijk Werkloozen fonds AALST Mijnheer, By werkloosheid van het volledig perso neel eener fabriek, of een gedeelte er van, zijn altijd verschillende werkloozen, welke onder het een of ander voorwendsel ver- waarloozen, ingevolge van het Bestuurlijk Besluit, zich ten allerlaatste den tweeden dag hunner werkloosheid op het Fonds aan te bieden. Ten einde de daaruit voortspruitende moeilijkheden te vermijden, wordt van he den af, in dergelijke gevallen, het volgend stelsel verplichtend gemaakt De werklooze bieden zich den eersten dag hunner werkloosheid aan in hunne weder- zijdsche werkloozeDkassen, waar hunne lidboekjes worden ingehouden en onmid- delijkde noodige kontroolkaarten worden opgemaakt. De secretarissen der kassen vragen on- middelijk aan het Fonds het kontrooluur voor den volgenden dag, en verwittigen hunne werklooze leden, dat zij enkele mi nuten vóór dit uur, in hunne kas, hunne kontroolkaart en lidboek moeten komen afhalen, om zich onmiddelijk nadien op het kontrool van het Fonds aan te bieden. Zijn er werkloozen welke zich enkel den tweeden dag hunner werkloosheid in hun ne kas aanbieden, deze dienen zich insge lijks. Dog denzelfden dag, op het medege deeld kontrooluur op het Fonds aau te bie- don, insgelijks voorzien van hunne kon troolkaart en lidboek. Vervolgons zullen de kaarten der werk loozen op het Fonds worden ingehouden, ten einde in regel te worden gesteld, en op het volgend kontrool terug aan de werk loozen worden ter hand gesteld. De werkloozenkassen dienen dus zorg te dragen de collectieve of gezamentlijke ge tuigschriften van werkloosheid, welke hun mochten worden ter haüd gesteld, on middelijk naar het Fonds te sturen. In geval van greoton toeloop van werk loozen met elk een afzonderlijkbewtfs, mag dezelfde maatregel worden toegepast, zorg dragende dat aan elke werklooze benevens zijne kontroolkaart en lidboek ook zijn w^rklocsheidsbewijs wordt medegegeven. Bü toepassing van dezen maatregel zijn dus alle werkloozeü, verplicht zich ten laatste den tweeden dag hunner werkloos heid od het Fonds aan to bieden, bij uit zondering van deze welke buiten de Stad werken, en waarvan deinschrij- viDg dient te geschieden ten allerlaatste den derden dag hunner werkloosheid. Voor meerdere dagen zullen geene kon- troolstempols toegekend wordeD. Dringend verzoek hieraan de meeste ruchtbaarheid tegevei. Do Secretaris, G. DE GOLS, N. B.Het blijft wel verstaan dat by normale werkloosheid er dient voortge gaan te worden, aan do workloozen bij hunne aanbieding in do werkloozenkas, zelfs vau den eersten dag, hunne kontrool kaart af te leveren om zich naar het Fonds te begeven. LEEST EN DENKT* NA - Wat zoudt gezeggen van een persoon die zich socialist noemt en gele of blauwe partijwerken onder steund Dat het een half, een kwart 'tis te zeggen dat het geen socialist is 1 Wat moeten wij dan zeggen van sociali sten die nog steeds verzekerd zijn bij bur gersmaatschappijen terwijl onze socialistische samenwerkende maatschappij La Prévoyan- ce Sociale bestaat Zij dost verzekeringen op het leven, tegen ongevallen, pandleeningen en heeft de eigen schap de spaarverzekeriDgte doen op een zeer voordeele wijze voor den verzekerde. La Prévoyance Sociale vraagt goede agen ten voor Aalst en omliggende. Zich wenden tot inspecteur Hipp. Vandemeulebroeck, Volksvertegenwoordiger en Burgemeester te St. Gilles Dendermonde of tot hulp-inspecteur Moers, G., 'tSas3, Dendermonde of den 2Jt" en 4,le" Maandag der maand in het Volkshuis Hand in Hand te Aalst. OUDERDOMSPENSIOENEN. - De Bur gemeester der stad Aalst mankt bekend, dat de uilbetaling van het Ouderdomspensioen, 2e KwaTtaal 1930. zal geschieden ten stadhui- ze (Trouwzaal) op de hieronder vermelde da gen telfeers van 2 tot 3 1/2 ure namiddag. Dinsdag 6 Mei van 1 tot 48.000 Woensdag 7 Mei van 18.001 tot 73.000 Donderdag 8 Mei van 73 001 tot ÏCO.OOO De Woersdag der uitbetaling zullen geene aanvragen tot pensioen aanvaard werden. De pensioenbeekjes van overledene pen- sioengecieters mceten op straf van boet op het bureel der pensioenen afgegeven wordeD. De Burgemeester, R. Mcyersoen. BIJ DE LEDERBEWERKERS. 't G11 slecht bij de masjers l 't Kan waar zijn voor de arbeiders, mai dit is niet steeds het geval langs den anderi kant der barikade. We hebben voor ons het bilan van de Firn Evenepoel te Ninove. Het loopt over bi jaar 1929. Er wordt een winst geboekt vi 1.811.827 fr. 27. Zegge Een millioent acht ha derd en elt duizend, acht honderd zeven twintig fren en zeven en twintig centiemen. En er wqrdt aan het bilan als commentti aan toegevoegd Het dienstjaar 1930 zal ons heel gunsti wezen. Voor het huidig oogenblik hebbe we de sterkste wereldproductie van tet nis en aangezien we bestellingen hebbi voor verschillende maanden, hebben v het inzicht onze productie te verhoogei - Zelfs onderzoekt den beheerraad de zzk gelijkheid van het produceeren van een ge grondstoffen. We beginnen met caotr chouc-zolen, waarvoor een bijzondere fi briek is opgericht te Oordogem. Zonder overdrijven is dit een der prachti) ste hilars die we dees jaar reeds onder oogt hadden. Wat nu nog niet zeggen wil dat t geen heele reeks zouden kunnen laten volgt die laten veronderstellen of ons laten zeggei dat nog steeds flinke zaken worden gemaak door inrichtingen met flinke organisatie. En voegen we er dan ook maar onmiddelli bij dat juist de inrichtingen die de beste Ie nen betalen ook de beste zaken hebben ei maakt. De werkloosheid is in den laatsten tijd noi al afgenomen. Weer stellen we vast dat juist de minst mi derne ingerichte werkhuizen, het meest 01 der de werkloosheid te hjden hebben. Mochten we onze kameraden een goede rai geven, dan zouden we hun aanraden uit t zien naar een degelijk ingerichte nijverheid instelling en het mogelijke betrachten aldai hun werkkrachten te gaan verkoopen. Dat men daaruit nu niet ga besluiten di daar nooit geen werkloosheid heerscht. Dl juist niet Maar in ieder geval is het zooi' wo zeggen 't zijn steeds de werkhuizen di ingesteld zijn, om dood te vallen van hs organisatie die ook eerst de slachtoffers wö den van de kapitalische economie. In een der laatste gevoerde onderhandel» gen met den heer De Beul in de Veraoecinfi raad werd doorhem ten stelligste beweerd dat de werklieden uit de Brusselsche schoei fabrieken niets of niets hadden gewonnen mi hunne stakingsbeweging. Dit ware zoo erg niet, waTe het niet dat dei gelijke beweeriDgen de waarheid totaal e haar hoofd zetten is. Vóór het uitbreken der staking, proposed den de patroons 21 cm. opslag per uur vol een garsch jaar. De staking brak uit en na elf weken strijd - in sommige inrichtingen ten minste wer het werk overal hernomen aan 43 cm. opslaj Er werden 14 cm. in 't verschiet gesteld waarvan de 7 laatste moeten worden uitbt taald met de maand Mei, of samen 57 cm. pe uur opslag. En dit ongezien de schemmeliï gen van bet index. Denkt U niet M. De Beul dat dit versohi nogal merkelijk is Mochten we in onze beweeringen mis zijn dan wachten we een terechtwijziging. Mai we dachten het noodzakelijk, eer s, ter will der waarheid, op de zaak te moeten term keeren. Woensdag den 7 Mei, om 6,30 uren in on: gewoon lokaal, vergaderirg voor het bestun Niemand mag ontbreken E. D. BIJ DE BROUWERIJWERKLIEDEN.- We hadden beloofd eens bij gelegenheid d< prijzen weer te geven der voornaamste grom) stoffen, gebezigd tot het vervaardigen der bi» ren in de verschillende brouwerijen, al war het maar om aan de verbruikers te bewijzei dat de loonen niet altijd oorzaak zijn van di duurte van het leven. We laten nu de cijfers v.lgen der kosten* prnzen Tan het tijdstip Maart-April der jarei 1929 en 1930. 1959 ]0S0 Gerst: 180tot 200 fr. lIBtotlSïff, Mont260 280 200 320 Maïs meel) M '«0 200 uo ISO Mats grits) Glucose 230 240 180 190 Suiker 270 280 t4o 245 Hop 1000 125 150 Nemen we nu de zes hooger aangegevot producten we laten de Hop er van tusachel om door de patroors brouwers niet beschul digd te zyn dat ze dit maar weinig gebruiken en dus bijna voor niets in het vaststellen vat hunne prijzen tusschen zit I dan stellen we rafj*j het jaar 19?9 genoemde prodactei midden genomen 232 'r. per honderd kilos ko- sten en dit jaar 18° fr. of een verminderine van 52 fr. per 100 kgr.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2