De Leeuw in Vrijheid A A L S T Arbeiders en Vrouwen VLAG-IN HULDIGING EN NU? Het bijzonder geval DE LEEUW Eén Mei in heel het Arr. Aalst uitmuntend gelukt. Federalie der Soc. Groepen van het Arr. Aalst. rAan alle troepen AREtONDiSSEtllENTS-CONSRES inneemt, alt^d naar Recht en Rede» oor deel®. Hare rol moet zjjn de menscben beter maken. Dan komt de zesde versterking dat de fortenreeks van 't Gouden Kalfuit maakt. Daar huizon de financiers. De Hou- tar'8, de Van de Yyrere's, de Uespret's, de Uarnoy's, enz. Dit fort is kolossaal groot. ZQn invloed is overweldigend. Een groot deel der grootnijverheid zit in hunne han den. Van daar uit wordt de politiek aan het land gedicteerd. Die beslist wat het eigenlijke werkende volk aan belastingen xal afdragen, en welke sociale wetten er niet mogen komen. Die machtige versterking moeten we in nemen. We zijn in 't voorportaal door de inrichting van de Bank van don Arbeid docb worden daar bestendig beschoten. De school, de pers, haudelaars en nyve- raars, leger en gerecnt, en op den hoop toe anti-socialistische heuveltjes worden opge worpen om ons te bestrijden, achteruit te drijven, of ons te beletten verder naar voren te dringen. Eindelijk hebben we de voorlaatste ver sterking, namelijk de Kerk. De Kerk willen we niet neerhalen, maar de democratische wegen opdrijven. We willen dat de Kerk de leer van Chri stus eerbiedige. Als de Kerk predikt dat er armen en rijken moeten zijn Als de Kerk voorhoudt dat de arbeiders onderworpen moeten zijn, gehoorzaam aan de meesters Als de Kerk het Gouden Kalf zegent en ons het kapitalistisch heiligdom tri' doen aanbidden, dan roepen wij uit het diepste vao ons hart driemaal neen Christus joeg de sjacheraars met de zweep uit den tempel. De Kerk die zich op Christus beroept, moest de mannen van de Cil en andere Chaudoirs met tien zweepen afranselen, wegjagen en onschadelijk maken. Ziedaar lieve lezeres en geachte lezer de reuzentaak uitgebeeld, waarvoor wy staan. Elke versterking die we neerhalen of in nemen is een hinderpaal uit den weg ge ruimd. We willen met taaiheid en hardnek kigheid afbreken wat in 't belang dor ge msenschap dient afgebroken te worden. We willen innemen en nieuw inrichten wat dient ingenomen en de nieuwe richting moet opgedrovon worden. We willen de laatste verschansing van 't« Gouden Kalf bereiken, dit menscheljjk beest onttronen en den arbeid, bron van vrede, van wel stand, van vrijheid, broederschap en recht, in de plaats stellen. Kameraden, voor dien grootschon kamp, voor don grootsten stryd die ooit door vol keren werd gevoerd, roepen we u op. Dragers van de nieuwe gedachten, zaai- firs van den vrede z\j onze strijd aan de menscbheid gewijd. A. Dierkens. De Eenheid der "Vlaamsche HSTationalisten l Gravez verkettert door de Fronters ln de West-Vlaming van Zaterdag 19 April worden de Vlaamsche Nationalistische Senators Van DiereD, Gravez en Linde- kans, proper uitgeschilderd door de redacteur van de West-Vlaming zelve, naar aanlei ding van de bespreking der Gentsche Hooge- tchool in 't Senaat. Zla letterlijk overgedrukt t Ook de Vlaamsche Nationalisten zijn ver beneden peil geweesthet moet gezegd, om dat wij ons volk niet willen laten bedriegen. Hilaire Graver behandelde het vraagstuk met een naar onze meening, onwaardige sentimentaliteit. Van Dieren, die zich Vlaamsch-Nationalist noemt, verklaarde verleden' week Wij zijn Bslgen door de rede en niet door het ge voel 1 Kn Lindekens dikte nog aan Want ver klaarde hij, zooals onte VTiend en collega, M. Van Dieren, hier reeds gezegd heeftwij zijn Belgen door de rede en niet door het gevoel. De plaats van die Belgen door de rede of door het gevoel, het eene is even dwaas als het andere, is in een Belgische partij, maar niatin de rangen van de VI. Nationalisten. Zij doen bij ons veel meer kwaad dan goed. We kuanen ze best missen, want meer dan ooit is het noodig met scherpe waakzaamheid het gedachtenpatrimonium van hetVlaamsch- Nationalisme te verdedigen. Wij ontzeggen dan ook Van Dieren het recht in raam van de Vlaamsche Nationalisten te spreken. Die partij is reeds al aan 't afbrokkelen zoo als ga ziet, (we voorzegden dit overigens reeds lang). Wie Wie moet nu gevolgd worden Welke fraktie der Vlaamsche Nationalisten Woensdag ondervroegen de Gezellen Msthieuen Balthazar de regterirg bij hoogdringendheid. De laksche houding der christen democraten, het partijdig optreden van de Minister van Justice, de niet aan te nemen uitspraak van de krijgsraad kon niet anders dan gansch de Socialistische Kamergroep in sterke oppositie stellen. In zitting van Donderdag werd de dagorde Vos verworpen met 95 stem men tegen 66, en 4 onthoudingen. Soldaat De Leeuw werd Woensdag om 5 1/2 uur in vrijheid gesteld. Dit nieuws zal met groote vreugde door gansch het land vernomen wor den. Wij zeggen door gansch het land, want men leest verder in het Kamer verslag hoe eensgezind iedereen, die een hart heeit dat voor rechtvaardigheid klopt, de houding van de legeroversten en van het krijgsgerecht heeft afge keurd. En'net verheugt ons in bet bijzonder dat de socialistische Kamergroep zoo prachtig eensgezind het Vlaamsche recht in deze aangelegenheid heelt verdedigd, We zullen niet ingaan op de armzalige houding van de Vlaamsche katho lieken en christen-demokrater» en Fronter De Lille die stemde tegen en Fronter Vindevogel die zich onthield aldus ook in de kaart der regeering spelende. We zullen ook geen nadruk leggen op de houding van den heer Van Cauwelaert. We verwijzen den iezer naar het Kamerverslag. Hij zal er uit ervaren dat hij die nog eene hoop stelt in de Vlaamschgezindbeid van den leider van de Vlaam sche katholieken, wel naïef is. De vraag die zich evenwel stelt is En nu Soldaat De Leeuw is in vrijheid gesteld en terug zijn regiment te Namen gaan vervoegen. Hij en de krijgsauditeur zijn in beroep gegaan en hun beroep werd aan- TaaTZal het beroepshof zich niet even belachelijk aanstellen als de krijgfisad van Luik het deed en misschien De Leeuw s straf nog niet verzwaren We bezitten desaangaande niet den minsten waarborg. Kn dan verder Wat zal morgen gebeuren als De Leeuw weer weigert een Fransch bevel uitte voeren Wat zal gebeuren als morgen andere Dt Leeuw's opstaan'en weigeren Fransche bevelen uit te voeren. De minister heeft beloofd dat met goeden wil veel zal bereikt worden en dat men slle incidenten zal kunnen voorkomen. Liever dan goeden wil bij den minister, wenschen wij een wet, die onmiddellijk in toepassing gaat. Elkeen ziot thans in dat het niet meer gaat onrecht aan de Vlamingen te doen wedervaren. Welnu, onrecht kan geen uur meer blijven bestaan als men het ontdekt heeft. Men mag, men kan zijn geweten niet sussen. Een eerste zaak kan reeds gedaan worden. Gezel Mathieu heeft aange toond dat de wet van 1928 kan toegepast worden, dat onmiddellijk het drin gendste kan gedaan worden. Welnu, dat de noodige kstrnkti; s worden gege ven. Maar dat men niet halverwege blijve staan. Dat men niet voortsukkele met'die manke wet, maar ze kordaat herzie en volmake. Dat is plicht. En dat is niet de plicht op gebied van Vlaamsch in het leger, dat is plicht voor alle aangelegenheden, waarbij de kuituur of gewetensaar.gelegrnhcden van Vlamingen bij betrokken zijn. Hetisr.u een beslissend oogenblik voor de regeering te bewijzen dat het haar ernst is met haar voornemen het Vlaamsche onrecht volledig en spoedig uit de wereld te helpen. waar makker Cesar Haelterman inbaeiende woorden dsbetesfcenis laat kennen van 1 Mei. Talrijke toejuichingen vallen hem te beurt. Na de meeting werden de verschillende le den herbergiers bezocht en menig liedje ge zongen ten voordeele van het Renierfonds en het blad Vooruit». TEATEMBEKE Hel Meifeest is voor de eerste maal wel gevierd geweest, het heeft buitengewoon suc ces gehad. Onze makkers Jules Van der Putten, Petrus Batselier en Hermans Norbert die ons eenige schoone liederen zongen, oogsten veel bijval. Al door de straten van Atembeke te gaan en als wanneer wij in het lokaal aan kwamen, hadden wij verscheidene leden bij gewonnen. TE ONKERZELE Van 'a morgens vroeg kon men bestatigen dat er iets buitengewoons was. Vooraf een woord van dank aan de bestuurleden van on zen Propagandaclub, alsook aan de vrouwen die 's morgens op post waren om ons volks huis te versieren. Een bijzondere vermelding aan onze gezel lin Eugenie die altijd de eerste op post is wanneer het de belangen der partij geldt. Zeggen wij dat Eén Mei hier buitenge» woon gevierd is geworden. Alleen kunnen wij betreuren dat vooraan staande partijgencoten onze gemeente heb ben verlaten, juist op het oogenblik dat de stoet moest gevormd worden. Aldus aan de nog wankelende partijgencoten troefin de hand gevende om hunne afwezigheid in de te verschoonen. Om 4 uren stelde de stoet zich in beweging; vela ouders hadden hunnen plicht begrepen, met nare kinderen te zenden. De vrouwen waren zeer sterk vertegenwoordigd. Bravo 1 Gezellinnen, gij begint eindelijk te begrij pen dat uwe plaats in onze rangen is voor het geluk van u on de toekomst uwer kinderen. Op den doortocht van den stoet konden wij met voldoening bestatigen. dat landbouwers die ons vroeger zou verachtelijk aankeken ons nu met voldoening zagen voorbij trekken, sommigen waren zelfs op hun zondaags ge kleed. Vooruit gezellen en gezellinnen en binnen 'korten tijd zullen de slaven van het veld ons machtig arbeidsleger komen versterken. Bij het binnen komen van den stoetwas het gezel Antoon Matthijs die de meeting opende hij zette den strijd met goed gekozen argu menten uiteen; zijne rede werd dan ook op handgeklap en bravo onthaalt. Gezel Van den Hoven sprak dan over het doel en de beteekenis van het Eén Meifeest. Zijne niet al te lange maar wel doordachte rede verplicht ons de verslagenn van Aalst, Her- dersem en Geerairdsbergen. over le Meifee sten te verschuiven tot toekomende week. Massa arbeiders en Trouwen elschten met luide stem het betaald arbeidsverlof en maat schappelijke verzekeringen de ouderlingen elschten 10 frank pensioen per da;. TE NINOVE De Een Mei, is te Ninove tnet luister ge- Tierd geworden. De nieuwe versiering en verlichting der lokalen lokte vele bewonde raars. DeTooneelvertooning van Mei-avond vereenigde 400 partijgenootec, die gansch hun'netovredenheid uitdrukten over het wel lukken van het feest. Makker Van Trimpont hield de Meirede, die insloeg bij do toehoor ders. Onze Jeugdgroep oogste veel bijval mot hun eerste feest dat zij inrichten. Zij dienen warm geluk gewenscht om hun prachtig sla gen evenals de jonge vriend Evenepoel, Voorzitter van de Soc. Jeugd welke zijn Mai den speeck hield en zich knap van zijne taak heeft gekweten. Onze jongens en meisjes zijn den goeden weg op, in de8maanden van be staan, hebben zij flink werk geleverd en met hun feest bewezen zij, dat wij voor de partij nog veel van hen mogen verwachten. De 1 Meikoers zag 36 rijders aan het ver trek. Vele sportliefhebbers van binnen als bui ten de stad hadden zich in dubbelen hagen op gesteld laDgsheen de af te leggen baan. om hunne favories aan te moedigen, 't Was een prachtige koers, misschien wel het bijzonder ste nummer van bot feestprogramma. Inde Meibetooging stapten hondorde par- j tijgenooten op. Onze jeugdgroep voor de oer- - ste maal in het gelid, maakten goeden indruk, j ingezetbakschieten, vogelpik, wippen, bol 500 nummers van het blad de Jonge Werker 'en. brachten zij aan denman. Honderden vlagjes De velokoers onzer vrienden van Liedeker- van Vooruit werden rondgedeeld. ke die vijf maal aan ons lokaal voorbijvloog In dsn avond hadden wij het Rooda Ba! ten j kende een echt succes, voordeele onzer Boekerij waar de gewone toe- Middelerwijl lieten onze vrouwkens het hun loopheerschte, tot in de late uren werdt er I smaken aan de lekkere koffietafel met boter- geflikkerd en gefeest. Een Mei is geworden j koeken van Vooruit» van Aalst, een ware kermisdag. De kleuters kregen den rooden ballon. I Maar de clou was zeker ot machtige betooging i die heel bet dorp in waardigheid en kracht 0p doortrok. Onze syndikalisten, ons vrouwen, ons kinderen defileerden den kop fier omhoog achter ons zoo nooit vermoeide muzikanten. men hun roode ballon lieten opstijgen. Des avonds bleven de feestelijkheden prach tig duren tot laat in de nacht die in groote vreugde en in oprechte voldoening geëindigd zijn Onzen dank aah de betoogers en feestvier ders, die het Muziek en het Vooruitfends ook niet vergeten hebben. V TEDENDKRLEEW De Een Meifeesten zijn ten beste geslaagd- Ingezet op Meiavond met een prachtig radio concert en cinemafeest en vooral de puike kernachtige rede van gezel Anseele, moest Een Mei bijzonder lukken. Ons achturenhuis was prachtig versierden bebloemd; de uit stallingvan onzen winkel was sohitterend. Vele kameraden hadden de roode vlag aan hunnen gevel laten wapperen op het werk al- gemoene versiering. Onze gelukwenschen gaan voornamelijk aan de vrienden van sein huis Jl. Van in den morgen werden de volksspelen TE MEERBEKE De 1 Meifeesten zijn met luister en waardige wijze gevierd. Woensdag avond was 't Volkshuis prachtig versierd en de gevel schitterend electrisch v erlicht met het opschriftLeve Eén Mei Voor Levensrecht en Wereldvreé. Des avonds kwamen de makkers en ge zellinnen elkander de partijgreet breEgen en om 8 ure werd het feest ingezet door onze offerwaardige Jazz band. De makkers Petrus, Gaston en Dizen waar na tot laat in den avond het gezellig samenzijn in groote vreugde duurde om met voldoening te scheiden enhuiswaarts te keeren. Donderdag 1 Mei. Reeds van vroeg in de morgend kwamen de partijgenooten opge smukt met de roode bloem in het knopsgat opgetogen en te 9 1/2 ure vertrok ODze Fanfa re met de moedige gezellen muzikanten uit Ninove, met de roode Vlag aan 't hoofd in de gemeente hetoogende voor levensrecht en Wereldvreé. De hulde aan den arbeid werd begroet door de goedkeurende blikken der toeschouwers. Na de ontbinding nam makker Aug. Achte- gael het woord, om in welgepaste woorden dank te sturen aan de kameraden van Ninove. Des namiddags, terwijl onze vrouwen het zich lekker lieten smaken, hadden de inge richte volkspelen met bijval aanvang geno- men, en vooral den Ballonwedstrijd bad een waar succes voor kinderen, vrouwen en man nen, die onder het verrukkelijk gezang te sa- Bij de aankoThst aan 't lokaal stuurde onze Senator zijn gelukwenschen aan allen die hadden bijgedragen, om Koning Arbeid zoo waardevol te eeren en te vieren. Daarna werden de beenen ingesmeerd en jong en oudeen bomvolle zaal dansten en zongen tot laat—-zeer laat in den nacht. Men kon haast niet scheiden van jolligheid en den goeden geest die al dc feestelijkheden hadden gekenmerkt. TE SOTTEGE M Eén Meidag is hier eveneens op grootsohe wij ze gevierd. Reeds van in den morgen was er eene ware drukte in onze beide lokalen bij Beerens en Achturenhuis. Vanaf3 uren namiddag kwam deeenè groep na da andere aanzetten en om 3 1/2 ure wordt de stoet gevormd. De flinke Fanfare Hand aan i Hand uit Aalst opende de stoet, spandoe» ken worden gedragen eischende betaald ver lof en het peüsioen voor onze oudjes van 10 fr. daags. Tientallen makkers van het privaat en het j Nationaal Syndikaat manifesteerden door de 9traten vanSottegem en Strijpeo. Men mag zeggen dat van jaar tot jaar onze Meiviering meer in de zeden dringt; de goede gedichte wint veld. Na den optocht had eene meeting plaats in de nieuwe zaal van 't Achturenhuis De koers zelf werd bitsig betwist, en meni ge ruimelparten werden gemaakt. S3USI Langs Oostdorp had men niet beter gevon- den dan over eon weg steenen te werpen, doch gelnkkiglijk heeft het geen kwaad ge- i daan. Enkele fanatiekers hadden ook sommige pijlen van Blad Vooruitafgerukt, maar wij vergeven het hun, het heeft ons sukses niet weerhouden. Van bij het vertrek wordt er hevig gereden en menig renner moet lossen of afstappen voor breuk. Te Lede is de koers in stukken en brokken en de hoofdgroep bestaat nog uit een tiental renners. Aan de vaste kontrool te Aalst is de hoofd groep nog altijd even talrijk. De andere volgen op 3 min., 5 en 8 min. Voorts trekt men er hard aan, en 4 renners zijn te zamen aan de aankomst, seffens daar na komen er nog 6 toe. Onze favorie Van Eyck Paul, welke een prachtige koers leverde, moest op enkele hon- derde meter der aankomst opgeven door rede van breuk. Voorwaar zeer ongelukkig voor onzen Aalsterschcn jongeling. Nu moed Paul, het zal toekomende maal beter zijn. Van Impevan Meirekomt maar op ds 9'plaatsNaar wij vernemen was hij niet t§ best en kon alles niet geven tot waartee hij in staat is. UITSLAG 1. Banwens Felix (Vlierzele) 2. Binst Frans (Vilvoorde) 3. Beeckman Louis (Opwijk)4. Van Driessche 5. Manie- mau 6. Van Den Broerke 7. Siau 8. Sijnfc 9. Van Impe R.10. Steenhaut. De premies werden gewonnen door Ban wens Felix 30 fr.Binst Fr. 20 fr.Beeckman Louis 125 fr.Meuleman 200 fr. Van Impe R. 50 fr.Siau 120 fr.Steenhaul Aug. 15. DE VERSCHILLENDE PREMIES WER DEN GESCHONKEN DOOR Biclo-Sols 20 fr.Wijkclub Vergeylen 24 fr.Dokter Truyens 100 fr.Propagandaclub Hofstads 50 ff. Propagandaclub Lede 40 fr.Inschrij* vingslijst Meire 240 fr.Lievens Volkshuis Nieuwerkerken 10 fr.; Wijkclub Schal tin s 20 fr.; Van Brauteghem 10 fr.Arijs 10 fr.; Amant Karei 20 fr. W«V. d. Bossche 10 fr. Sportliefhebbers leest regelmatig spört-echo van Voomit waaralle bijzonderste sport- gebeurtenissen in verschijnen. VELOGROEP JEAN JAURES» Lokaal by A. Van Pamel, Meulcschettestr. Hedon Zondag, om ï0 ure voormiddag, vergadering vooral de leden. W. C. JEAN JAURES Heden Zondag, om 2 1/2 ure namiddag, bracht de talrijke aanwezigeninbegeestering. Byzondere Vergadering voor al deleden, T.ao Do Vinr.ke znnir een naar liede- Dagorde1. Regeling Vrouwenfeest, Gezel Leo De Vincke zong een paar liede ren voor het dekken der kosten door ons feest veroorzaakt. De 1" omhaling bracht 11,05 fr. Op de 2" ronde bracht 5,70 fr. op. Daarna zong onze jonge gezellin Jeanne De Spiegelaar een prachtig lied ten voordeele van de Vrouwenbond die de som van 10,70 fr. op bracht; daarna werdnog door verscheidene pezellefi en gezellinnen gezongeD, geredeha velt gedanst en gesprongen tot dat den tijd was aangebroken dat iedereen blijgemoed huiswaarts keerde om er de welverdiende rust te nemen. Heden Zondag 11 Mei vergadering van den Propagandaclub, om 4 uren namiddag in het volkshuis. Verscheidene nieuwe leden hebben zich aangeboden. Vooruit manflen als wij allen willen, maken Wij van het grootste deel der werklieden apo stelen voor het socialisme. L. V. D. Hoven. UITSLAG DER VELOKOERS. - Groote Prijs blad Vooruit». Prachtig wetter en machtig veel volk. Voor de eerste maal, dat onze vrienden van Aalst een koers inrichten mag het een waar sukses genoemd worden. Aan het vertrek waren er niet min daf» 48 vertrekkers. Niemand had zich ooit aan zoo een lot renners verwacht. 2. Arr. «ongres. 3. Lichting Spaarkas. Alleledon worden vorwacht. KAATSEN HOUTMARKT Heden Zondag Groote Lutte tasscllen ttfti partijen van eerste afdeeling AaM-Janssons tegen Brussel, met de tw# Verlakken. Nog geen dezer partijen werd dit jaar geklopt, zoodat we ons hier aan een hevi- gen strijd mogen verwachten. Elk bftlspelliefhebber zal «e dus voofze kor aan 't werk willen zien. OPROEP TOT ALLE PARTIJGENOOTBN! Men schrijft Van heden in voor de reis naar Gseraardsbergen, op Zondag 25* M« o.k.. Vertrek uit Aalst, om 12,24 ure. Partijgenooten van Aalst, in massa naai Geeraardsbergeü, weZe het ordewoord 1 WOENSDAG 14 MEI om 7 uur, hooft in de Feestzaal van he! Stadhuis een Coucert plaats, uit te voerer door de klas van kamermuziek (leeraar Mr P. Backaert) van do Stedelijke Muziek schoo), met de welwillende medewerking van oud leerlingen leeraars en leoraaressen dier school, onder leiding van Mr I.oockx bestuurder. We maken by deze alle groepen bekend, dat er op ZONDAG 18 MEIom 8 ure 'emorgene, in het Achturen Huis ie Denderleeuw sal gehouden worden. DAQORDFj 1. Nieuw Statuut. 2. Fed. van Gemeente- en Provincieraadsleden. 3. 't Blad Recht en Vryheid Geen enkele groep mag nalaten sqn afgevaardigden te sturen. De Arr. Secretaris, ALFRED NICRELS. Maakt u gereed om deel te nemen aan de van bet Muziekkorpa DE LUSTIGE VRIENDEN te Geeraardabergon, op Zonilag 25 Klei m. Et. Oraral waar de party lien riep waren de LUSTIÖEN op post! Een wederdienst kan men slechts bewijzen met doel te nomen aan happe feestelijkheden.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2