VOOR ONZE OUDJES 11ULlilu 1 u de lustige vrienden» Voor 'fcVolk Geofferd Ter gelegenheid van bestaan Ti j| t n T n t de Maatschappij FEEST-PROGRAMMA Uitgediend Het Roode Hoekje 27° Jaargang N° 20 Prijs per nummer SO centiemen 18 Mei 1950 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst 1 9 3 haar Vaandel in OF ZO!SrXDA_C3- 25 IMIBII a. s. Pgf. Pieter-Jelles Sroelstra overleden WANHOOP Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKENIHG Belgische Werklieden-Partö Arrondissements-Federatie Aalst Nr. 8 B 6 8 6Tolefoou 8 7 2 Honderden ouderlingen geboren in 1863- 1864 en 1865 ondergingen een gevoeligen af trok op het bedrag van het ouderdomspen sioen omdat de bij de wet voorziene stortin gen niet gedaan worden of niet tijdig aan de Spaar- en Lijfrentkas overgemaakt. Onze vriend Nichels heeft meermaals die toestand aangeklaagd in ons blad. Verschei dene malen heeft hij den Heer Minister ver zocht om toch iets te doen ten voordeele dier oudjes. Bij de laatste bespreking van de begrooting van Arbeid kwam Nichels nog maals op de zaak terng wijl onzen vriend De Broyn in den Senaat voor dezelfde gevallen in de bres sprong. Eindelijk is er dan toch een stukje wet ge stemd waarbij gedeeltelijk voldoeniDg wordt geschonken. Wc schriften gedeeltelijk. Inderdaad de ouder lingen geboren in 1863, 1864, 1865 die eenige storting in do Lijfrentkas hebben gedaan of die, ten uiterst» binnen dt maand waarin ze vijf en zes tig jaar geworden zijnaan hunne mutualiteit oenig geld hebben overhandigd, worden nu begiftigd met het volle ouderdomspensioen. Deze die niets storten blijven uitgesloten. Dat is, ons dunkens, volkomen onrecht vaardig. Iedereen weet dat de meeste ouderlingen hebben gezondigd uit onwetendheid. Waarom dan zoo brutaal blijven weigeren. Moeit men die menschenniet nogmaals ge legenheid gegeven hebben de achterstaande stortingen te doen? We denken van ja en zullen dan ook bij de eerste gelegenheid op de zaak terug komen in 't parlement. We drukken hieronder de nieuwe wet over van 22 April 1930. We vestigen vooral de aandacht onzer oud- jes, geboren in 1866 op het feit dat ze minstens in de maand waarin ze verjaren, de storting van lOSfr. moeten doen of anders verliezen ze ook een groot deel van hun pensioen. Voor alle inlichtingen wende men zich tot onze ziekenbonden Bond Moyson P. DE BRUYN. Artikel 1. Voor het jaai 1929, wordt aan de gerechtigden op het ouderdomspensioen, op den ouderdomsrentetoeslag of de koste- looze ouderdomstoelage, een aanvullingstoe lage verleend, op 18.75 t. h. vastgesteld van het jaarlijksch bedrag van het pensioen, van den bijslag of van de toelage, die zij op 31 De cember 1929 genoten. Het minimum bedrag van de aanvullings toelage wordt op 30 frank bepaald. Art. 2. Om bedoelde toelage uit te kunnen betalen, wordt er, om op het budget van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg te worden ingeschreven voor het dienstjaar i$29, een krediet van 42.500-000 frank geopend, met deze bewoor dingen TWEEDE SECTIE. uitzonderlijke uitgaven. Art. 153 (nieuw). Aanvullingstoelage aan de bejaarde personen, op 31 December 1929, gerechtigd op het ouderdomspensioen, den oudeidomsrentebijslag of de kostelooze ouder domstoelage. Deze uitgave zal door de algemeene inkom sten van de Schatkist worden gedekt. Art. 3. De Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg zal de regels vaststellen, voor de betaalbaarstelling dier toelage. Art. 4. In afwijking van de bepalingen van artikel 23 der wet van 10 December 1924, zul len de bejaarde personen, geboren in 1863, 1864 en 1865, begunstigd met de kostelooze ouderdomstegemoetkoming en, eventueel, met de aanvullende tegemoetkoming, welke eenige storting in de Lijfrentekas hebben ge daan of die, ten uiterste binnen de maand waarin zij vijf en zestig jaar geworden zijn, aan de afgevaardigde van de mutualiteit, eenig geld hebben overhandigd om op hun reke ning in de Lijfrentekas te worden overge schreven, het bij het wetsontwerp tot herzie ning der wet ran 10 December 1924 voorzien verhoogingsbedrag van dé ouderdomsrente optvangen, waarop zij zouden hebben aan spraak gehad, indien zij al de bij artikel 23 der wet van 10 December 1924 voorgeschre ven stortingen hadden gedaan. Art. 5. De bepalingen van artikel 23 der wet van 10 December 1924 worden gewijzigd als volgt Art. 23. Bedoelde bijslag wordt verleend onder de voorwaarden vastgesteld voor het kosteloos verleenen der ouderdomstoelage, waarvan in onderstaanden titel IV sprake is. Evenwel moet, in de Lijfrentekas, op reke oing van den belanghebbende tot vestiging van de ouderdomsrente, in de voorwaarden gesteld bij de afdeeling van deze wet, gestort zijn minstens 300 frank wanneer het gaat om vrouwelijke verzekeringsplichtigen en 900 frank wanneer het gaat om mannelijke verzekeringsplichti- Sen in minstens 25 jaarlijksche stortingen in- ien zij geboren zijn na het jaar 1901 240 frank oi 720 frank, in minstens 20 jaar stortingen, indien zij geboren zijn binnen de 1901-1892 180 frank of 340 frank, in minstens 15 jaar lijksche stortingen, indien zij geboren zijn binnen de jaren 1891-1882 120 frank of 360 frank, in minstens 10 jaar lijksche stortingen, indien zij geboren zijn binnen de jaren 1881-1875 120 frank of 360 frank in minstens 9 jaarlijk sche stortingen, indien zij geboren zijn in 1874; 120 frank of 360 frank, in minstens 8 jaar lijksche stortingen, indien zij geboren zijn in 1873 120 frank of 360 frank, in minstens 7 Jaar lijksche stortingen, indien zij geboren zijn in 1872 60 frank of 180 frank, in minstens 5 jaarlijk sche stortingen, indien zij geboren zijn in 1871 en 1870; 60 frank of 180 frank, in minstens 4 jaarlijk sche stortingen, indien zij geboren zijn in 1869 60 frank ei 180 frank, in minstens 3 jaarlijk sche stortingen, indien zij geboren zijn in 1868; 60 frank of ISO frank, in min stens 2jaarlijk sche stortingen, indien zij geboren zijn in iS67 36 frank of 108 frank, in minstens 1jaar lijksche storting, indien zij geboren zijn in 1866. Dejaarlijksche stortingen die voorde vrouwe lijke verzekeringsplichtigen, geboren sedert 1 Januari 1868, 24 franken voor de mannelijke verzekeringsplichtigen, geboren sedert 1 Ja nuari 1868,72 fr. overschrijden, worden enkel voor dit bedrag in het berekenen van boven staand minimum in aanmerking genomen. Dejaarlijksche stortingen die de belang hebbenden als vrijwillig verzekerden moch ten hebben gedaan, worden onder dezelfde voorwaarden veor het vaststellen van boven vermelde minima in aanmerking genomen. De bijslag wordt echter van rechtswege be komen door al degenen die op den leeftijd van 51 tot 65 jaar rerzekeringsplichtig waren en in den loop van elk dier jaren de verplichtte stortingen gedaan hebben. Kondigen de tegenwoordige wet af, bevelen dat zij met 's Lands zegel bekleed en door den Mo.niteur bekendgemaakt worde. Gegeven te Brussel, den 22' April 1930. B. W. P. Arr. AALST. Afdeeling QEERAARDSBEROEN ZATERDAG 24 MEI, om 8 uur 's avonds, op de kiosk, Groote Markt CONCERT door de Fanfare De Verbroedering Bestuurder M. Edm. HOOGHUYS. ZONDAG 25 MEI, om 10 uur voormiddag Prijskamp met den Dikken Bal tusschen de partijen Ronse Verbroedering Lessen Carton Ed. Geeraardsb. Roode Bal. Om 2 1/2 uur, Overhandiging der Vlag door de kameraden Guil. DE NAUW, Senator, Burgemeester. NICHELS Alfr. Volksver tegenwoordiger. Om 3 uur, Vorming wan dan stoet op de Vesten. Na de Betooging TOESPRAKEN door de kameraden CHALMET, Volksvertegen woordiger en DE BRUYN Pros. Senator. Om 6 uur CONCERT door de Socialo Accordeonisten uit 6ent (75 uitvoerders) Bestuurder EVERAET Piet. Programma 1. Marche Vooruit Everaet 2. Martha, fautaisie Flotow 8. Faust 4. Rigoletto 5. Mijn Droom Guonod Verdi Everaet 0m 8 uur CONCERT door do Accordeonisten Steeds Hoogsrvan Ronse Bestuurder BAGUET Theofiel. 1. Lune de Miel, Marche Sousa I I 4. Faust Fantaisie Guonod 2. Poëte et Paysan, Ouverture 9uppe I 5. Los Cloches de Gorneville Planquet 3. Pour Toujours suite de Valse 6. Valse Militaire Beige Frenau met trompotten. Maandag 26 Mei om 7 uur '8 avonds, GTroot HulcleJoetoon. aan. onzen Bestuurder IVO ID IE BBOITWEB De Sociaaldemokratische partij van Hol land verliest een der voornaamste leiders in den persoon van Troelstra. Hij is geboren te Leeuwarden den 20 April I860 Hij studeerde te Gromfngen en promoveerde aldaar in 1888 tot docterin de rechten. Hij sprak in 1889 openlijk zijn sociaal demokraii- ache gevoelens uit. Hij werd redakteur vao de Sneker Courant, De Nieuwe Tijd, de Sociaal demokraat en was in 1894 medestichter der S. D. A. P. Hij werd in 1897 lid van de Twee de Kamer in drie distrikten-tegelijk In 1913 wees hij een ministerportefeuille af. Op één uitzondering na bleef hij lid van de Tweede Kamer tot 1925 en was inmiddels hoofdredaktenr van Het Volk a geweest. Hij was de aanvoerder van de groote staking 1903. Hij heeft Friesche gedichten geschreven en gaf met Ph. de Groot een Ny Frysk Liede renboek uit. Enkele weken geleden werd Troelstra op 70 jarigen ouderdom voor zijn welgevuld strij dersleven en groote gaven gevierd. Hij bracht de partij met andere strijders, op goeden weg, maakte ze groot en sterk. Eere aan zulk mooi figuur. We buigen oprecht en diep. We treuren in hem. We vinden in De West-Vlaming eene rubriek op de eerste bladzijde, den 3 Mei, als volgt getiteld. Het Frontisme heeft uitgediend en verder Het Nieuws van den Dag wijdde voor enkele dagen een artikel aan het Fron tisme, en het besluit was Het Frontisme heeft uitgediend. Wij antwoorden (zeggen zij) zoo veel te beter. In West-Vlaanderen hebben wij reeds lange jaren met het frontisme opgeruimd en verder nog Het Frontisme heeft uitgediend omdat het Vlaamsch Nationalisme zich zelf heeft gevonden En zeggen dat het zelfde blad over een paar weken de Vlaamsche Nationalistische geko zenen Van Dieren, Lindekens en Gravez, se nators gekozen op het VI. Nat. programma van 't snoer gaf, en tusschen in zegde We kunnen ze best missen, want meer dan ooit is het noo- dig met scherpe waakzaamheid het gedachtenpatrimonium van 't Vlaamsche Nationalisme te verdedigen En nu schrijft diezelfde west-Vlaming» dat het Vlaamsch Nationalisme zich zelf ge vonden heeft. Is het Vlaamsch Nationalisme van: Van Er is in het Parlement aan Anseele verweten dat hy meer had kunnen doen voor het Vlaamsche volk. Wy moeten Anseele niet verdedigen, maar het is toeh noodig van antwoord te dienon. Vfjftig jaar terug kampte Anseele reeds voor het Vlaamsche volk. Hfj w» toen zelf jong, arm, weinig geleerd maar be zield met een wilskracht, meteen over tuiging die als voorbeeld kan gesteld worden aan iedereen. Anseele schreef artikels, zette ze in de drukkerij, hielp mee drukken en verkocht dan de sociali stische bladen. Anseele was de wekker van Vlaanderen. In het Vlaanderen van toen werden loonen betaald van 10 fr. per week voor een werktijd van 7S uren. Het Vlaanderen van toen was gekend voor zijn schreeuwende armoede, voor zijn groote onwetendheid. Kinderen van vijf en van zes jaar moesten mee aan den arbeid vrouwen moesten naar de fabrieken ofwel moesten zij lange uren daags zwoegen in de doodende huis nijverheid. Rechten had dat volkniet. Geen onderwijs. Geen stemrecht Geen pensioenen. Geen steun van den open baren onderstand. Niets Het was een volk van slaven dat zjjn eenlg vermaak had in het zich bedrinken omdat het geea geestelijk genot kon verorberen. In dat Vlaanderen is Anseele pienler geweest. Dat vertrapte volk heeft hij wakker ge- sohnd. Voor dat volk heeft hij geleden en gestredenvoor dat volk is hij de ge vangenis ingegaan De katholieke partij die veertig jaar meester was in ons land, heeft voor het Vlaamsche volk niets gedaan. Jawel, zjj had art. 310 om vakbondleiders in de gevangenis te wer pen. Zü zond gendarmen tegen de sta kers, zelfs togen slakende kinderen zoo als te Hamme. Zij zond het leger «f de gendarmen of de burgerwacht om men- schen die stemrecht vroegen neer te schieten. Zij deed alles ten kwade. An seele deed alles ten goede. Met misprij zen wijzen wij dan ook elk verwijt af dat van katholieke zijde komt aan het adres van Anseele, die alleen meer deed voor het Vlaamsche volk dan al de klerikalen te zamen. Dat zü eerst beginnen met hun mea culpa te maken vooral de mis daden die hun party en partijgenooten gepleegd hebben tegen het Vlaamsehe volk. En dan nog hebben zü geen ver- wyten te sturen aan een Anseele. Wa. ren er een dozün Anseele's geweest, Vlaanderen zou niet zoolang gekneveld gebleven zynEn nu nog is bet dank zy de socialisten dat het Vlaamsche volk ontwaakt. Wie dat loochent kan even goed het licht van de zon loochenen. Maar dat durven de klerikalen wel. Dieren, Lindekens en Gravez Of van Devos den vrijdenker 1 Ofwel van Vanseveren den Idialist dia gedurig in de wolken zweeft 1 Vindevogel is reeds over eenige weken door* De West-Vlaming over boord gewor pen, met eonige 11 komplimenten 1 1... Uit hoeveel groepen bestaat bet Vlaamsch Nationalisme nu al wel f En welke fraktie moet er wel gevolgd wor den. roman door Ed. Anseele Doch allen droegen den stempel zijner smart en der verandering die in gansch zijn wezen wak gebeurd. De twee Iaatsten, die tot zijne heerlijkste Êewrochten behooïen, deelen wij hiermede, let eerste is eene vertaling, het tweede is een oorspronkelijk stukje 1AMBE (Vertaald uit Auguate Barbier). I Als ieder jeugdig harte nog van galle vrij, vroeg ik aan 't hemelsche mijne eerste poézij. Eilaas, tot antwoord viol maar eene bittere [klachte Och. arme iet dui klenk het welken de [gedachte doen dorstig hijgen i die uw glcénae lippen [steekt 9 #®h#pg, en pm god9 s&eöj o® wat wat#r iiflwkt. I verwacht van mij niet meer die reine in- [ademingen neen, want de wind der aard verdroogde [mijne kringen, verzengde mijn gebloemte en blies in zijne [vlucht j mijn' schoot veel kaler dan eens schooiers [nek. De lucht zoet balsemend, moog soms nog 's menschen [wierook zweven, 'tis een' herinring slechts, die gauwisweg- [godreven de geurge damp valt neer op de aard terug, [en stijgt Niet hoog m dan 't gewelf dat van die hulde [zwijgt. Kortom, do mensch kan met geene engelen [meer spreken, Aartsengelen, maagden, heiligen, 't is me al [ontweken, dat homelsch volk, 't welk dikwijls, vóór der [wereld oog, een dichter met de handen, Rafaël, hierhoog bemind, op 't lijnwaad neerliep. Nu is 's le- [vens bronne gansch uitgedroogd aan de overzijde mij mer zonne en mijner starren kaatst geen echo klanken [weer. niets vindt men, niets dan eene diepe af- [grond meer, 'nen wijden, sombron ring, beroofd van [steaoeiluiater, 'nen onbegrensden kolk, 'nen nacht afgrijs- [lijk duister, 'nen put die gaat, een kist onmeetlijk, zon- |der boord en't grondloos ooghol waar de kol is uitge boord. II Geen God meer, niets daarhoog! och ongeluk, [ellende wat is toch zonder heemlen nu deze aarde op ['t ende Deze aarde Ze is nog slechts een droevig, [kwaadvol oord, een walglijk speelhuis waar het goud geen' God vermoordt waar aan den honger stervend, die blijft im- [mer knagen, de mensch zijn aangezicht gegeeld,zijn levens* [dagen ontvleeschd heeftwaar, zijn harte leedgend, [hemel, min en vrijheid, de eerlooze alleeheeft verloren in der eeuwigheid., een kot vol ontucht, vol mis- [daden, waar, naar mijn zin, de dood te weinig levens- [draden afsnijdt ;een modderpoel, een grond waar, als [de voet uitslibbert want de grond is vet en glad [in 't bloed men neerstortde overblijfsels eener braspar- Ltije, waar't menschelijk dier in rolt vloekbare [slemperije 1 Daar legt zich,zonder schaamt noch wroeging [en bereid tot alles, 't wijf bij hem die, 't geld in hand, [baar vleit de man, hij lacht er mee, hij lastert spot met [deeeden, werpt naar elk aanzicht slijk en smaad, en, [ontevreden, doodt, slecht hij, klimt op 't outer, vreest noch [straf noch schand, plaatst op het heilig goud des kelks een' [zond' ge hand f dan, luid vervloekt hij de genondheid van zijn' [vader, en zelfs uwen 't moederzog nog loopt in [iodere ader, is kaar zijn eerste woord de bussel ligt pas lat een wensch dat spoedig hij haar voeren moog' [naar 't graf: zoozeer kwelt hebzucht hem, en baart zijn bin- [nestsmarte, zooneer vult goud, die moddergod, met slijk [zijn harte, zoozeer kan de aam des gouds op zijn mismoe dig hoofd, zijn' deugd vernielen vóér 't eerstjhair hem zij [ontroofd. III Werp, werp dus elke heilige gedachte neder als 'nen versleten mangel die voor't gure weder niet meer bescherremt, als 'nen slechten gaan- [stok zoek naareenen kruisweg en wtrpt haar in d'eer-* [steil hoek dan, buk het heofd en keer in 't midden van ['t geschater dormenigt weer; daar, blindelings, zonder [doel, als 't water, dat wegvlietver van 't pad door de ouderen [gebaand, doorreis dees schurfte wereld, heel alleeee [gaand druk geene hand, geen voorhoofd op den weg; |en, zoo ge het kunt, stap tot het eind, 't hart ledig, t oog scheel droge, en als de dag zal komen dat ge, een' moeden [man gelijk, ep eens zult stilstaan moeten, als gij [van 's doods kilte uw' hersenen uiteen zult voelen [drijven en in uw' holle beenderen de merg verstijven, dan, om het kort te maken, zoo gij 't stervend loog nog wendt toevallig naar d'onmeetbren he melboog, gedenk, zieltogende, dat niamand woont [daarboven sleep in 't naburig veld u, raap'nen steen, ['nen groven, leg uwen kop er op, druk met uw' buik den grond, Uit lllei gaan als 't gaat en. barst gelijk een [hond.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1