Een Socialistisch Werk Voor 'tVolk Geofferd OOK VOOR ONS Ons Arrondissements-Congres 27" Jaargang N° 21 Prijs pernuntmer 30 centiemen 25 Mei 1930 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst a E Op nieuwe wegen, naar een betere toekomst. Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK-REKEMING IBelgiscbe W e r k 1 i e d e n - P a r t U I IArrondiasements-Federati. Aalst Nr. 8 8 6 8 6. Tgletoop 571. Met voldoening konden wij bestadigen dat bet voorgaande artikel - Ook voor Óns - in ons mutualistiscbe middens graagis gelezen geworden. Vandaag zullen we trachten de lezer bekend te maken met, het herstellingsoord voor zwakke kinderen te Heyst aan Zee. Langs de West-vlaamsche dorpjes der kust brengt de tram Oostende Blankenbergbe ons te Clemskerke. Rustig onderwetsch dorpje, dat nog de ver vallen oude vlaamsche woningen ken». De bevolking leeft er voor 't meerendeel van de landbouw en bezorgt het noodige voedsel aan de omringde herstellingsoorden van allo slag. Op 100 meters der tramstatie bevindt zich de prachtige socialistische instelling. Gaie Se'jourVroolijk verblijf De rood geverfde ramen en deuren en de roodgekleurde opschriften doen den voorbij ganger opmerken dat het hier een instelling geldt, die de werkende klasse van Belgie toe- zonder tijdverlies te wasschen en op te schik ken. Op de beneden verdieping bevinden zich drie ruime gezonde klassen waar op een ratio- neele wijze het onderwijs versterkt wordt aan de kinderen. Gezel Bleschkewits doet onmiddelijk op merken dat de methode van onderricht die hij toepast ten zeerste geprezen wordt in de hoogere besturen van het onderwijs. Bij ieder bezoek drukt de opziener dan ook aijne vol doening uit. Niets wordt verwaarloosd om door een goede regeling het onderricht voort te zetten en in geene mate de gezondheid der verblijfhoudende kinderen te schaden. Het onderwijzend personeel is ook betaald en aan genomen door den Staat wat dus de onkosten gevoelig doet verminderen. De verdieping is ingericht tot verschillende slaapzalen, leder slaapkamer wordt door de bewaaksters in't oog gehouden door middel van venstertjes die uitgeven op al do slaap kamers. Zicht op het Rustoord wan Clemskerke. Een prachtige gezondheidsinstelling biedt de gelegenheid aan de behoeften te voldoen zonder blootgesteld te zijn aan de minste kou de. De slaapkamers zeiven blinken van net heid en ieder kind beschikt over een malsch veerbed met goede dekking. behoort. Op de voorgevel prijken de opschrif ten. Gaie Se'jour Vroolijk verblijf, kolo nie voor zwakke kinderen kosteloos door de socialistische verzekeringsmaatschappij La Prévoyance Sociale ter beschikking gesteld van het nationaal verbond der socialistische mutualiteiten van Belgie. Het domein strekt zich uit over een opper vlakte van omtrent i Hectaar, is omringd door jeugdige boomen en struikgewas. Naar den voorkant met een prachtig uitzicht op de duinen en de zee staat het paviljoen. Aan den ingang worden we verwelkomd door de plaatselijke bestuurder gezel Blesch kewits, die met zijne gezellin de instelling be stuurt. Als we ons voornemen te kennen geven, iets van Clemskeike in ons weekblad te geven is de bestuurder onmiddelijk in den hoogsten hemel. Ons mensohen moeten al len Clemskerke leeren kenner, want ze weten nog niet wat dank aan de goede inrichtiDg we hier kunnen bekomen voor ons kleuters zegt Bleschkewits Onmiddelijk doen we dan de ronde van het gebouw. Van aan de ingangsdeur biedt de gaiig reeds een prachtig uitzicht op de ver schillende plaatsen van het gebouw. Een ver- jukkelijke schoone salon dient tot ontvangst kamer. De keuken bevindt zich op het gelijk vloers en, laat het ons maar al rap zeggen, al les blinkt en spiegelt zich in de netheid en zorgzaamheid. Een moderne badzaal biedt gelegenheid do kleine kleuters 3 maal per week een volledig bad te laten nemen, bene vens de inrichting om zich 's morgens de tan den te wasschen en volledig toilet te maken. Al de plaatsen zijn genummerd en de kinde ren weten altijd goed hun nummer om zich Tot zelf de slaping der kleinen wordt me thodisch ingericht en aan de vouw der dekens wordt nagegaan of de kleinen de opgelegde rust behoorlijk volbrengen. Bier wordt na tuurlijker wijze de raad der keeren dokters gevolgd. Op de bovenste verdieping bevindt zich een moderne installatie van zonne baden «ultra- violetstralenwaar gedurende de winter maanden de gezondheid der kleinen opge knapt wordt met het kunstmatig zonnelicht. In het gesticht bestaat onder personeel en kinderen een soort van self-gouvernement en ieder geval wordt aan het bestuur dat de klei ne zich in akkoord met het psrsonneel kiezen onderworpen. Aldus wordt hier het beginsel van sodalis- mus van jongs af toegepast en naar verzeke ring van de bestuurder levert het op gebied van tucht en inrichting de beste uitslagen op. Een kinder bibliotheek met 800 boeken is ingericht en helpt mede tot ontspanningen leerzaamheid der kinderen. 's Morgens om 7 uur slaat de klok en trek ken de kleinen naar het bad. De eene dag ne men de jongens en de aüdere dag de meisjes een volledig stortbad, leder kind beschikt over zijn eigen handdoek, zeep, tandborstel enz. Kort na hettoitel begint de gymnastiek op de koer onder het struikgewas. Na zich weeral de handen te hebben ge- wasschen, hetgeen overigens voor ieder maal tijd moet gekeufen, trekken de kleuters al zingende naar de gelagzaal. Bij afwisseling worden opgediend, boterhammen met boter, kaas en eiren, confituur en melk ieder eet zooveel zijn hartje lust. Daarna gaan de kinderen boven ban bed maken en het spreekt van zelve dat de klein ste hierin geholpen worden door de opvoed- stersen onderwijzeressen. Daarna begint de school tot 's middags. Dan wacht do kleinen een keurig middagmaal waarvan de goedverzorgde keuken kan ge tuigen. Goed bereide spijzen worden er opge diend in afwisseling wat dan ook aanleiding geeft tot de goede maaltijd der kindeis. On- noodig te zeggen dat de burgerskinderen het nietbeter kunnen hebben dan onze kleuters hier. Na de middag wordt soms ook nog overge gaan tot klasuur maar bij goed weder gebeurt het onderricht buiten in openlucht. Na het eetmaal van 4 uur, waar veelal de geliefkoosde rijstpap den kleinen wordt opge diend afgewisseld met koud vleesch sardinen enz.wordi een wandeling gedaan langs de duinen en de zee. In de zomerdagen doen de kleinen dan ook aan putten maken in het zee zand en laten zich gewis bruin branden van de versterkende zeezon. Om 7 uur 's avonds wordt de melk opgediend aangevuld met koeken of chocolade, daarna terug spel en bij zomerdag om uur gaan de kleinen een wel verdiende rust nemen. Het slapen, uitgezoaderd bij zeer koud of slecht weder gibeurtmetepenvensters zoodat bestendig voor versche lucht gezorgd wordt. De kolocio beschikt ook over een volledig instelling van draadlooze telefoon en regel matig wordt concert gegeven. Een kleine feestzaal biedt gelegenbeid om van tijd tot tijd een kinderfeestje te geven. Onder 't zingen van jeugdliederen doen de kleinen en dit veelal op Zon-en feestdagen een kleine wandeling en het valt ook al voor dat de bestuurder met persooneel en kinders een reis onderneemt naar Oostende of andere kunststeden. Als we gezel Bleschkewits de vraag stellen of hij tevreden is van zijn instelling doet hij onmiddelijk kennen dat Clemskerke heden ruim voldeet voor de 75 te herbergen zwakke kinderen, waar, na drie maanden verblijf, middelmatig eenaanwinstgedaan wordt in ge wicht van 5 kilos per kind. Maar zegt gezel Bleschkewits we zouden de kinders 6 a 9 maanden verblijf moeten kun nen bezorgen en ons getal merkelijk uitbrei den. Dit kunnen we zegt de flinke bestuurde*" metal te samen te wedijveren om onze instel lingen te versterken. Het beste middel is dan ook de Prévoyance Sociale in zake cijfers te doen stijgen omdat ze bij machte zou zijn de noodige winsten af te werpen om hare giften aan het nationaal verbond der socialistische ziekenbeurzen uit te breiden. Clemskerke heeft ons geleerd dat de film Ook voor Ons waarheid sprak en dat de zee nietlanger haar gezonde lucht kan uitwer pen zonder, dat de werkerskinderen erook van genieten. Een woord van dank aan de sympathieke Bestuurder die ons zoo bereidwillig al de in stallaties liet bezichtingen en toelichtte. Datonsmutualisten er de noodige propa ganda mee maken. Vergeten we de spreuk niet in de solidariteit der werkers ligt macht en gezondheid. In een volgend artikel spreken we eens over de kolonie van Heyst aan Zee iDgericht dank aan het Comptoir des Depóts en de Prêts van Brussel en ter beschikking gesteld van ons herstellende vrouwen en ook nog voor zwakke kinderen. Terloops willen we'doen opmerken dat in korte tijd Astene weeral een perel te meer aan (Zie vervolg onderaan kolom 4). Verleden Zondag had in het Achturen Huiste Denderleeuw het Arr. Congres plaats onder Voorzitterschap van Pgt. De Nauw Senator en Burgemeester te Geeraards bergen. Een groot getal afgevaardigden, tot uit de verste hoekjes van ens arrondissement waren opgekomen, 't Is waar de dagorde was belang rijk genoeg om elke groep hoe klein vertegen woordigd zijn. Alle Congresisten werden verwelkomt met de vlag van het K. S. die statig aan de gevel van het Achturen Huis wapperde. Binnen werden handdrukken gewisseld en op eenieders gelaat straalde tevredenheid. Er werd broederlijk gepraat en alles liet voorzien dat elke afgevaardigde met een en dezelfde gedachte bezield was het statuut dat ons op nieuwe wegen leiden moet, er door krijgen. 't Is 8 1/4 ure, de bel rinkelt en elk begeeft zich naar de groote zaal, want deze hebben we noodig, gezien het groot getal. PGT. DE MAUW VOORZITTER Juist om 8 1/2 ure opent Gezel De Nauw, het Congres. We zullen het Congres openen met een welkomsgroet zonder nochtans een groote re de te houden omdat we onze tijd meer dan noodig zullen hebben om het werk dat ens is voorgelegd af te handelen. Do voorzitter ver ontschuldigt Gezel Nichels, nog steedsonge- steld en vraagt hem een telegram van sympa thie te sturen. Dit voorstel wordt door alle aanwezigen luidruchtig toegejuicht. Vervolgens vraagt de Voorzitter aaD alle aanwezigen welke deel nemen aan de bespre kingen zaakrijk te zijn geen nuttelooze dis- cutieste voeren ten einde praktisch werk te kunnen verrichten. PGT.DE BRUYN VERSLAGGEVER VAN HET NIEUW STATUUT i Punt. Nieuw Statuut. Gezel De Bruyüis de taak opgelegd verslaguit te brengen over het ontwerp- Statuut welke ter goedkeuring wordt voorgelegd aan het Congres. Spreker geeft eerst een breedvoerige uitleg over de noodzakelijkheid om onze Arrondisse ment» Federatie op een vasten basis in te rich ten Het samenstellen der Federatie haar doel welke zo dient na te streven langs de weg van propaganda oprichten van nieuwe groepen; opbeuring en meerdere werking van de bestaande en/. Een eenige richting zoekende inde werking solidariteit en een dracht onder alle groepen. Dat alles behelst hetNieuw-Statuut. Vervolgens leest spreker artikel per ahtikel met de noodzakelijke uitleg. De Discutie Mêerenhaut Aalst. Wijst betreffende de te betalen nieuwe bijdrage aan de Federatie, erop dat reeds de Wijkclub's van Aalst groote geldelijke offers doen, niettegenstaande hun zeer geringe geldelijke inkomsten. de kroon zal brengen van de dienst der anti- teringskas. Over vele weken wierdt door de S. W. M. Vooruit te Gent haar prachtig kasteel met zijn verrukkelijk park afgestaan aan ons na tionaal verbond van ziekenbonden. Die uitbreiding zal al wie het goed meent met de sociale voorzorg genoegen doen, en 't zal voorzeker de laatste niet zijn. Als we nu allen moe willen komt de dag dat de sociali stische partij op eigen krachten zal beschik ken over al de gezondheidsinstellingen noo dig tot herstel onzer aangeslotenen. ACH1EL BAEYENS. Secretaris Bond Moyson Dendetleeuw. De Voorzitter. Pgt. Moereahaut moet weten dat er slechts een politieke groep in elke gemeente mag bestaan en kan erkend worden, zoodat Aalst, welke door zekere om standigheden het noodzakelijk geacht heeft Wijkclub's te stichten, deze in één moet sa men brengen welke de propagandagroep van Aalst zou zijn en een bijdrage aan de Federa tie zal te betalen hebben. Engels Schendelbeke. Ik geloof dat alle groepen met wat goeden wil de bijdrage door het bestuur voorgesteld kunnen betalen. We moeten voor ons ideaal wat weten te offeren. Wij sullen dan ook dit punt stemmen. SanglanSottegem, Wij in Sottegem hebben door het aanstellen van een bestendi gen bode in alle groepenonze plaatselijke in komsten hieraan moeten besteden. We zij*1 du3 in een moeilijke toestand geplaatst. We zijn de kwestie der bijdrage niet onsympa thiek en we vragen het optreden der Federale leden om ons naar een uitweg te leiden welke ons zal toelaten aan onze verplichtingen te voldoen. De Voorzitter. Dat zal geschieden. Vervolgens wordt er gesproken over het samenstellen van het Federaal bestuur, welk voorstel van Flips uit Aalst een kleine wijzi ging ondergaat en als volgt aangenomen, met algemeene stemmen. Flips ootheudt zich om kunnen overleg te plegen metzïja aaletersche vrienden. 4 leden voor het Canton Geeraardsbergen 4 leden voor het Canton Ninove 6 leden voor het Canton Aalst1 lid voor het Canton Her- zele 1 lid voor het Canton Sottegem de Ka mer en Senaatsleden maken van rechtewege deel1 lid voor de vrouwengroepen van het arrondissement. Betreffende de aanvaarding van Kandida ten voor de verkiezingen, is er een wijziging ingediend door de W.C. «Jan Volders uit Aalst welke verworpen wordt. Edoch een wijziging door Berghman inge diend, strekkende tot het vrij laten der plaat selijke afdeelingen om een minimumcijfor vast te stellen van verbruik in de coöperatie ve instellingen der partij wordt eenparig aan genomen. Na nog oen algemeene discutie over het Statuut in zijn geheel wordt het met algemee ne stemmen aangenomen. Het nieuw statuutzal aan alle groepen wor den toegezendeD en men besluit de betalin gen te doen vanaf 1 Juli e. k. De Voorzitter drukt de wensch uit dat in elk Canton zoo vlug mogelijk Kantonale-Con- gressen zullen worden gehouden om do afge vaardigden voor het nieuw arrondissements- bestuur aan te duiden ten einde in do kortst mogelijke tijd een bestendige Secretarie der Federatiete kannen aanstellen. Instemming» 2. Punt. Fedaraliewan Gemeen te- en Provlntiepaadsleden. De Bruyndeelt mede dat eens de wer king met het nieuw statuut invoege er ook een Fed. van gemeente en provincieraadsle den zal gesticht worden, omdat zulks een noodzakelijke vereischte is. Er dient meer voeling onder deze leden te komen welke een eerste stap is naar eensge zinde werking, takt en bedrijvigheid ten voor- deele onzer gedachte. Eenieder verneemt met genoegeD deze stap welke de arr. Federatie gaat doen en el keen verhoopt er het beste van. 3- Punt, Blad Meeht en Vrijheid PGT. BERGHMAN VERSLAGGEVER Toen we over twee jaar het gelukkig be sluit Damen cm het verplichtend abonnement vooral de hoofden der aangesloten gezinnen onzer Ziekenbonden in te voeren, voorzagen we een sterke aanwinst in lezerstal en we be loofden dan ook verbetering aan ons blad te zullen brengen. rmu door Ed. Anoeele Die sombere poêlij van August Barbier de» volksdichter, wiens dood wij vernemen op het oogenblik dat wij dit schrijven (i) trokdemet wanhoop geslagene siel van Emie! aan. Hij vond er een deel van zijn lijden, van aijn twijfel over het gelnk in weergegeven, zette zich aan den arbeid en vertaalde een der schoonste gedichten van de Fransche letter kunde, dat zooveel ophef bij onze Zuiderbu ren maakte en aan ons volk onbekend bleef. Sen korten tijd leefde hij in dien twijfel, doch werd er nooit volledig door aangetast, nog minder doer ontzenuwd. Zoolang hij om huld scheen door d. ziekelijke atmosfeer van het ecepticisme, was het in hem een strijd tnz- sehen he» kwijnende en het vurige, tusschen 'net leven en den dood Hij geleek dan een ge iend en krachtig man, die nochtans in een ander land door het verschil van klimaat, ge deeltelijk wordt getroffen, zich ongesteld ge- veelt e» kwijnt, doch met een brandende zocht naar ziio geboortegrond snakt, als het kind naar de borst der moeder, om zich aan zijne lucht te voeden en weder frisch en opge ruimd als weleer te worden. Hoe sterk hij stoffelijk en zedelijk ook was geslagen, toch leefde er iets in hem dat geen stilblijven, geen lamheid, geene altijddurende wanhoop of neerslachtigheid kon verdragen. Hij droeg in zijn hart een sprankel van het feu sacrc, dat de groote geesten bezielt, dat hij aan anderen wist mede te deelen en hem, om zoo te zeggen, wegrukte van de treurige mij meringen en naar den strijd voortzweepte. Hij werd lid van de vooruitstrevende ver- eenigingen der hoofdstad en nam een werk zaam deel aan den strijd der flaminganten, die dan met hevigheid werd gevoerd en een groo- ten invloed op ODze bevolking uitoefende. Hij was nochtans niet bekrompen in die Vlaamscligezindheid. Evenmin als Zetternam vergat bij, dat de stoffelijke welvaart van een volk zoo hoog, ja, zelfs hooger staat dan de belangen zijner taal, dan zijn onderwijs, cn daarom wijdde hij hoofdzakelijk zijne krach ten aan de organisatie der werklieden in machtige vakbonden, in strijdende legers, om tegen het kapitalisme te velde te trekken. Hij was de waardige opvolger van Eugeen Zetternam, de arme en talentvolle huisschilder die zooveel geleden heeft voor het volk. Eugeen en Emiel, die twee jonge krachtige geesten, die iwte harten van liefde voor het volk vlammend, en beiden er voor gestorven, zijn de voorlichters geweest, die de Vlaamsche werklieden de rechie baan hebben getoond, en ten volle hunne vereering, hunne herden king verdienen. In elk werkmansbuis zouden de beeltenis sen dier twee schoone figuren moeten prij ken de massa zou ze moeten vereeren als martelaren, omdat zij alléén, te midden van den alles vermogenden invloed der priesters, van den haat tegen ket volk, de eersten de vaan der volksrechten in de hoogte heb ben gehouden, gevallen zijn zonder ze te on- teeren, en den eersten steen der socialistische beweging hebben gelegd. Gegroet, Eugeen, Emiel, gegroet 1 in naam van het moedige, in naam van het echte volk!.. Gij zijt beiden jong gestorven, maar de ge dachtenis der massa maakt u eeuwig Gij zijt heengegaan, doch uw werk is niet nutteloos geweest, want gij hebt duizenden geteeld die uwen strijd zullen voortzetten en doen zege vieren. Emiel, en dat is het klaarste bewijs voor zijnen helderen en breeden geest, had reeds in 1859, toen de geestdrift voor de liberalen nog algemeen was, de inzichten dezer partij doorpeild, den strijd voorzien, dien zij met de werklieden zouden gevoerd hebben en do maatschappelijke omwenteling welke er zou kunnen ui' volger. Het is onder den invloed dier gedachten dat hij het schoone volkslied: Denkt gij daar .vel aan dichtte, da* het waarste en treffendste is, dat ooit tegen die van vrijheid schreeuwende en volkshatende partij werd geschreven. DENKT GIJ DAAR WEL AAN Luid klonk ons lied Gezellen, moed, ten [ten strijde dat eindlijk recht weëivare aan 't werk- jmanskind, dat de eigenbaat niet langer meer benijde de roggen korst die 'tzwoegend Volk ver blindt "1 Luid klonk ons lied voor knecht en ook voor [kazen, het was een' stem doormengd metmeen'gen [traan... doch, kij het klinken derchampagneglazen, zegt, liberalen, denkt ge daar wel aan Wanneer het Volk, in geestdrift, langs de [straten, het rcomsch bedrog al zingend nedersmeet, dan was uw hert van blijdschap uitgelaten en 't koor des Volks stierfin uw' jubelkreet Gij kwaamten vroegtaan't Volk dezegeprale, enplechtigzwoert gij yoot zijn recht test&an... thans vloek het Volk uw' taal als leugentale zegt, liberalen, der.kt *8*r v! "t 't Is niet genoeg de papen te verachten, (Veronika haar doek raakt afgeweekt....) ge moet het lot van d'arbeidslaaf verzachten, die hijgend u om lafenisse smeekt. Ziet gij he« niet allengs tot dier vervallen wat heeft, helaas de martelaar u misdaan Uw'leuze was:beschaving,brood voorallen!... zegt, liberalen, denkt ge daar wel aan Wijl elke dag den prijs van 't zweet deet [dalen, groeit in elk hoofd de kennis van het Recht o, vreest dat eens, door wanhoop aan het [dwalen, 't geraamte zich aan nwe schreden hecht' Wanneer het dan, tot razernij verbolgen, de hand aan uwe broze macht zal slaan, wat zal er uit die woeste worstling volgen zegt, liberalen, denkt ge daas wel aan Onthoudt het wel, de werkman is uw broeder, 't is hij die gansch de samenleving schraagt zoowel als u is hem de Wet een' moeder o. geef hem dan wat hij zoo billijk vraagt. Wat hij verzoekt, hij zou het kunnen vragen 't is hooge tijd onz' woorden te verstaan het Volk is goed, waarom zijn' goedheid [tergen o, libeftU», denkt, ja denkt diarisp!

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1