Trekken zoowel alle strijdende Socialisten, vrouwen als mannen naar Geeraardsbergen. De Bedrijfsbelasting Het Vaandelteest Een Broodzoeker te Geeraardsbergen een waar succes AALST Syndikale Rubriek DE REGEERING GEKLOPT ZITTING VAN DE KAMER Het socialistische Amendement op de Tantièmes aangenamtn. Schandelijks Sabotage vanwege de Kathoiiokea. JDe IKZa-tlaolieicen. op d.e "Vliaclxt! Heden hebben we once proeftijd doorge maakt en het heeft reeds een der voornaamste bekommeringen geweest van het Federaal- Bestuur om ons weekblad zoo degelijk moge lijk op te stellen dat onze meer dan acht en cestig honderd huisgezinnen waar ons blad binnen komt steeds neiging voelen om het te lezen. Met die gedachte bezield, hebben we dan ook naar nieuwe en betere middelen gezocht voor ons blad aangenamer te maken opstel, ander papier enz, en we verhaasten ons te "ggen met groote vreugde zonder op- slag. Toejuichingen. Graag zullen we goede wenken van de aan wezige leden aanvaarden, want alhoewel we nu beloven opnieuw tal van verbeteringen aan ons blad te brengen hebben we nog niet wil len zeggen dat bet niet meer vatbaar is voor andere en nog meer verbeteringen. Neen want er dient nog veel verbeteringen aangebracht, maar we zijn biermede weeral een stap dichter onzer verzuchtingen waar voor we steeds op de volle medewerking van allen rekenen. Toejuichingen. Matt heus, Onkerzele, Wat mijn inziens meer in 't oog zou moeten gehcuden worden is, het plaatsen van rubriek van de gemeen tensingezonden. Bij de vcrwaarloozicg hier van missen de kameraden de middelen om goede propaganda te maken en tevens om het blad bij niet-lezers ingang te doen vinden. De Coster, Ninove. Herhaalde malen is gebeurd dat belangrijke ingezonden copij de zelfde week niet verscheen terwijl het een week later verschijnen niets goeds meer op- bracht. Vroeger beschikte elke partijafdeeling over een zekere plaatsruimte. Kan zulks nu ook niet meer gebeuren Lefèvre,Sottegem. Betreflende de mo gelijkheid van uitbreiding van ons lezerstal., wil ik er de aanaacht op.vestigen dat bij de af- deeling Ziekenbond van Erwetegem nog het verplichtend abonnement niet is ingevoerd. Naar ik vernomen heb vragen er de leden zelf naar. Bede tot onderzoek dus. Bauwens Clement, Geeraardsbergen. We zullen in de korst mogelijke tijd de zaak in handen nemen. Baeyens, Denderleeuw» Waar ik de aan dacht op vestigen wil is. te trachten dat het blad elke Zaterdag toekomt, omdat in eenige gevallen belangrjke vergaderingenzijn aange kondigd welke de leden beletten aanwezig te zijn door het feit dat het blad te laat wordt besteld. Wat nu de veraangenaming van ons blad betreft, ben ik van oordeel dat men meer met beeld zou moeten werken, velke niet alleen ons blad verfraait, maar tevens aangenamer maakt. Ook is het noodzakelijk dat er meer nieuws wordt gegeven van kleine plaatsen. Dat ook wordt grettig verrobberd door onze lezers. Deprez, Aalst. Kameraden we bekennen graag dat ons blad is verbeterd in den laatsten tijd, 't is een eerste slap, en alhoewel er ons opnieuw door de verslaggever gevoelige ver beteringen zijn aangekondigd ben ik nog maals van oordeel dat ons blad op een veel- botere wijze zou moeten ineen gezet worden, wat men kan met al de annoncen en cinema rubrieken uit het nieuws onzer afdeclingen te weren, en een afzonderlijke plaats te geven. Ook is het noodzakelijk politieke-, ayndikale-, en coöperatieve berichten samen te brengsn. Aldus zou ons blad een aangenamer uitzicht krijgen. Voorzitter De Nauw. Ons blad moet vooral in een schoonere taalvorm worden ge goten. Betere lectuur is noodzakelijk. Opvoe dend nieuws géven. De Bruyn, Denderleeuw'k Geloof ka meraden dat we sinds verleden jaar een heele stap hebben vooruitgegaan. Nochtans dient er nog veel verbetering gebracht te worden en het is een onzer voornaamste bekomme ringen. Geen gelegenheid zal door ons wor den verwaarloosd om dat doel te bereiken. Verslaggever Berghman. Antwoordt aan alle opmerkingen en wenschen. Kameraden het verheugt ons vast te stellen dat al dezen welke meenden kritiek te moe ten uitbrengen zoowel als dezen welke ons goede wenken van verbetering hebben be zorgd, het in een geest van broederlijkheid hebben gedaan. Allen zijn we met dezelfde gedachtebeziald Recht en Vrijheid» dat onze wekelijksche spreektrompet is, binnen dringende in meer dan C800 huisgezinnen van ons arrondissement om er onze socialistische princiepen en strijd te verkondigen ten einde ons werkersleger te doen aangroeien. Het hoeft nochtans gezegd dat menige ka meraden geen rekening houden van de moei lijkheden welke het ineen zetten van een blad mede brengen. Vele kameraden welke berichten inzenden vergeten maar al te dikwijls dat ze steeds kortbondig zouden moeten zijn in hun schrij ven omdat we over weinige plaatsruimte be schikken en elk moeten kunnen voldoening geven. In menige gevallen wordt de copij te laat ingezonden. Gewone berichten zouden minstens eiken Dinsdag moeten ingezonden worden. Wat de aan te brengen verbeteringen betreit dat zal in de mate van het mogelijke worden ingewilligd. Het afzonderlijk plaatsen van verschillende rubrieken gaat gepaard met veel moeilijkheden van technischen aard. noch tans zullen we trachten dien weg op te gaan omdat we ook overtuigd zijn dat het de eenige Zie vervolg hiernevenjkolom 2. Buiten de vyf muzieken van ons Arron dissement conden nog hunne toetreding De Accordéonisten van GentDe Accor déonisten van Ronse De Accordeonisten van Selzaete De Accordéonisten van Les sen. Regeling den Feestelijkheden Heden Zaterdag om S ure 's avonds, op het Kiosk, Groote Markt. CONCERT door de Fanfaren «De Verbroedering» Geeraardsbergen, onder de leiding van M. Edm. Hooghuys. Zondag om 10 ure voormiddag Prijsksmp melden dikken Bal tusschen de partijen Ronse, Lessen en Rooden BalGeeraardsbergen. Om 1 1/2 uur namiddag, afhaling aan de Statie der vreemde groepen. Om 2 i/z uur. Overhandiging dep Vlag met gelegenheidstoespraak door de Gezel len Do Nauw Guill., Senator-Burgemeester eu Nichels Alfred, Volksvertegenwoordi ger. Om 3 uur, vorming van d© Feest-Belonging op de Vesten, volgendewijze 1' DEEL. 1. Rood Verweer, Geeraardsbergen. 2). Accordionisttu, Lessen. 3). Soc. Propagandaciub van Atembeke, Moerbeke-Viane en Onkerzele. 2' DEEL. 4.) Accordéonisten Gent, en groepen Propa- gandaclubs van Sottegem, Tollenbeek'en Galmaorden. 3° DEEL. 5). Fanfaren De Werker Denderleeuw. 6). Propagandaciub, Ziekenbond en Vrouwengroep met Vlaggen. 4® DEEL. 7). Accordéonisten Ronse. Propagandaciub van Deftige, Nederbou- laere en Grimmingen met vlaggen. 5C DEEL. 8). Fanfaren De Voorwacht Ninove, Turnkring Door lever Sterck Textiel bewerkers, Mijnwerkers, Metaalbewer kers, Sigarenmakers, Propagandaciub Oud-Strijdersmet vlaggen, 6' DEEL. Accordéonisten Selzaete, Propaganda ciub van 6chendeibeke, Idogem en Üver- boulaere met vlaggen. 7C DEEL. 10). Fanfaren De Verbroedering Gee raardsbergen, Jeugdgroep, Tooneelbond, Midden-Comiteit, Oud-Strijders, Vrouwen bond, Ziekenbond, Mijnwerkersbond, Si- garenmakersbond en Bouw-on Gemengde Vakken met vlaggen. S DEEL. 11). Fanfaren «Hand aan Hand Aalst, JoDge Wacht. Vrouwenbond, Oud-Stryders Ziekenbond, Textielbond, Leder- en Vel lenbewerkers, Bouw- Hout- en Ameuble mentwerkers, W. C. Joan Jauri'S W. C. Nestor Schaltin W. C. Jan Volders W. C. «Josse Nichels W. C. César De Paepe» met vlaggen. Propagandaciub Lede, Erembodegem, Nieuwerkerken met vlaggen. 9' DEEL. 12). De feestvierende Lustige Vrien den met nieuwe vlag. OPGEPAST I Het Rood Verweer, en al de vlaggen blijven aan de Benedenbrugstraat staan tot de aankomst der Lustige Vrien den om dan deze vooraf te gaan tot aan bet Volkshuis. Bij de aankomst der groepen zal ben een volledig programma, alsmede de schikking van de Stoet werden overhandigd. Wy bidden alle groepen er zich te wil len naar schikken om de taak der Commis sarissen te vergemakkelijken en alles in de beste orde te laten verloopen. ALLE SOCIALISTEN hebben voor plicht hun Rood© Vlag te laton wapperen. Het Roode Geeraardsbergen moet eere aan doen aan allebetoogers. Welkom aan allen Hoera voor De Lustige Vrienden goede is. Te hopen is het dat, nu het Statuut is aangenomen er in de kortst mogelijke tijd kan overgegaan worden tot het aanstellen van de geschikte persoon welke allenoodige zorg aan ons blad zal kunnen besteden om aldus aan ons aller verzachtingen te veldoen. Vervolg toekomende week. A. B. Staf Berten is 'nen goeie vriend van mij. Dat is hij reeds van de eerste dagen dat ik mij hier kwam vestigen. Hij is heel eigenaar dig aangelegd, hoe zou ik zeggen? Filoso fisch. Eens vertelde hij mij dat is nu een paar jaar geleden -— dat hij allerhande artikelen in een dossier bijeen gaarde. Die artikels zijn ge woonlijk deze waarin gazettiers menschen bezwadderen of in hun persoonlijk leven gaan wroeten, maar dit steeds naamloos of onder pseudoniem doen. Dit dossier titelt hij Proza der pennevarkens Eens liet hij mij 'nen blik werpen in dit sa menstel. In de galerie die aldus van het leer krijgen, bekleed ik zelf een niet te on derschatten plaats. Ik doorlas alzoo zeven naeenvolgend artikels aan mijn nederig persoontje gericht. Dan ben ik opgehouden met lezen. In dit proza was geen afwisseling, waarvan ik natuurlijk spijt had. Staf Berten schrijft steeds bovenaan die artikels uit ge noemde galerie, datum en titel van het blad in dewelke bij iets dergelijks ontdekt. En ik moest vaststellen dat steeds bovenaan ge noemde liedijkheden aan miiu adres gericht De Roode Vaan - datum X. gemeld stond. Ik had spijt. Had ditzelfde proza nu eens verschenen in het orgaan van een groote partij, zuchtte ik mistroostig, zoo b.v. in een blad der partij van de elite om de woorden van den heer Devézè te gebruiken?! -Geen moed verloren. Ge zijt nog jongen wie weetfilosofeerde m'n goeie vriend. Enziedaar Dees week bestelt de facteur mij 'nen brief. Reeds van bij't lezen van het adres herkende ik de hand van Staf Berten. Het briefje in den omslag is kort, en meldt het volgende Beste Kerel, Wat heb ik U voorzegd Hierin gesloten vindt U het orgaan der partij van het élite voor het Arr. Aalst De Liberaal Ziet eens, een hoofdartikel gewijd aan Uw persoon, en aan U alleen. En dan nog van «'nen jongen van Iseghem» Ge begrijpt een grrroot orgaan heeft overal medewer kers. Wistet ge zelfs wel, beste Kerel, dat ge in de partij van de élite zoo interessant waard? Uw Staf Berten. Nieuwsgierig heb ik het artikel doorle zen, in eenen adem. Ik heb het weer gestuurd en er volgend briefje bijgevoegd Staf Berten, Hier hebt Ge het artikel terug. Mijn dank voor Uw belangstellingten mijnen opzichte. Spijtig, maar ik stel vast dat bet artikel I gevloeid is uit dözelfde mestvork waarmede de artikels der Roode Vaan waren gefa- brikeerd. Het pseudoniem «Nen joDgen van Ise ghem is waarschijnlijk te zoeken onder de 72 kiezers die in de laatste Wetgevende verkiezingen hunne stem verkeerdelijk uitbrachten op de Liberale lijst van het Arr. Roeselaere-Thielt. Het verteldt in ieder geval niets nieuws. Nogmaals spijtig. Want ouder de tien duizendelezers van het blad De Liberaal» zullen er al heel weinig menschen ziju, die weten wie dien «intellectueel»- van Ise ghem is. Hartelijk. Staf Berten moet in alles het laatste woord hebben, want 's anderdaags was hij daar reeds met een antwoord. De enkele rebels luiden als volgt Het artikel Een Broodzoeker - heeft de plaats gevonden in de galerie Proza der Pennevarkens Ik heb het geklasseerd bij de artikels uit De Roode Vaan omdat ik de over tuiging heb dat steller dezer noqal familair moet zijn met Nen jongen uit Iseghem Wat Staf Berten beweert is al te kras. Daar geloof ik niets van. Maar ik heb het hem niet gezégd. Eug. DEPREZ. SOC. VROUWENBOND. - Dinsdag 27® Mei om 7 ure 's avonds in «Hand in Hand Belangryke Bestuursvergadering. Niemand outbroke. VOLKSKINDEREN.Algemeen bijeen komst in Hand in Hand Dinsdag 27° Mei om 6 uren 's avonds. Allen op post. Nichels Leontine. SOC. JONGE WACHT. Dinsdag 27 Mei a.s., zeer Belangrijke Algemeene Vergade ring, om 7 i/2 ure in Hand iu Hand BELGISCH NATIONAAL WERK TOT BE STRIJDING DER TERING. Zonnag 25 Mei richt het B. N. W. tot bestrijding eter Te ring een «Nationale Tuberculosis» in, waarop in gansch het land een Meiroosje zal verkocht worden. Hetdlspensarium van Aalst doet mede, en geholpen door talrijke maatschappijen en liefdadige genootschappen der Stad, zal den Zondag 25 Mei aanstaande eene geld inzameling doen en teriDgbloemkens vor- koopen. Vrijdagnamiddag is de regeering in minderheid gebracht bij eeri «tem ming over de belastingwetten. Onze partijgenooten kampen sinds dagen hard nekkig om van de regeering meer rechtvaardigheid te krijgen. Zij vragen meer ontlasting voor de kleinen in de allereerste plaats. De regeering wil vooral de groote ontlasten. Vrijdag werd gestreden om het ontbelasbaar inkomen te verhoogen. In plaats van toe te geven, belasterde men de arbeiders neg, met te spreken over kermisvierders. M. Ponoelet (christen, a. u. b.) meende dat het reeds heel wat was als iemand die 8750 frank per jaar verdient, kwijtschelding van belasting Wat is 8750 fr. in deze dure tijden Een hongerloon 1 Wie kan er leven met 170 frank per week? Niemand! En vooraleer noen belasting kan ba talen, moet men toch kunnen eten, moet men toch wonen, moet men zich toch kunnen kleeden. Maar al die argumenten wilden onze tegenitrevera niet begrijpen. Men vroeg spottenderwijze wat is 34 frank per jaar belas ting. Voor de regeering, die geld genoeg heeft niets. Vooreen gezin dat te kort heeft, beleekenen 34 frank, 10 brooden om boterhammen te ge ven aan de kinderen. Maar naar die taal willen onze tegenstrevers niet luisteren. Ook de christen-demokraten niet. Ook de zoogezegde demokra- tische liberalen niet. Zij willen de supertaks afschaffen zij willen de arm- sten onder de armen belasting doen betalen. En toch hebben zij de neer laag geleden Vrijdagnamiddag en, wat voor de regeering veel erger is, haar meerderheid is moeten gaan loopen. De oppositie had de meerderheid in een eerste stemming en zij zou weer meerderheid geweest zijn bij een tweede stemming, had de fiere eerste- minister Jaspar het ordewoord niet gegeven aan zijn troepen om te gaan loopen. Daardoor moest de Kamerzitting geschorst worden, omdat er geen meerderheid meer aanwezig was. Het was een zware neerlaag voor de regeering en voor haar knechten, de christen-demokraten en de demo- kratische liberaleD, die allen tegen de amendementen stemden van de socialisten, met uitzondering van twee katholieke Walen. Het is een prachtige overwinning voor onze partij en tevens en aanmoediging om den strijd tot het bittere einde voort le zetten. Aan otfze propagandisten te zorgen dat op de fabrieken, in werkhui zen, aan dokken en in bureelen gekend zij, hoe de regeeringsmeerder- heid de arme menschen wil doen betalen en hoe zij de rijken wil ontlas ten. De gelden komen te goede aan de zieke van hetDispensarium. Geeft dus een ruil den steun aan het werk hot geldt hier im mers geneeskundige en maatschappelijke hulp te verleenen aan noodlijdende en door antiteringhygiem de gezondheid der overige inwoners te beschutten. Koopt allen het Moiroosjo. Het Huldigingsfeest van den Textielbcnd «Hand in Hand. Wy vestigen de aandacht van de) leden van den Textielbond, op decirculairo die hun deze week door de bodeus der vakbon den zullen besteld worden, dat het pro gramma bevat van de feestelijkheden di« zullen gehouden worden op Zondag den 8 Juni (Sinxen) ter gelegenheid van het 40 jarig bostaaD van den Textielbond Hand in Hand met de nocdige onderrichtin gen. De circulaire geeft ook de Photo van de 8 stichters die gedurende 40 jaren lid ge bleven zijn van den Textielbond, alsook het gelegenheidslied gemaakt door Gezel Coole uit Kortryk. IN DE VISCOSEfYbRIEK. Woensdag over 8 dagen word aan de werlieden van de spinnerij bekend gemaakt, dat men zoo aanvangen om de molens die met groote potten draaien, in plaats van met EEN op TWEE molens te doen werken. Deze mededeeling bracht beroering on der 't personeel, dat den sekretaris van on zen Textielbond hiervan verwittigde, en die zich op zijne beurt in betrekking stelde met den Heer Chef van de fabriek, die beve stigde wat de werklieden ons gezegd had den. De werklieden verklaren dat het onmo gelijk is twee molens te bewerken het te gendeel beweert het Bestuur van de fabriek Om dien strijd van NEEN en JA op to lossen dus om die zaak te onderzoeken, werd in de vergadering van Zondag laatst besloten een onderhoud aan te vragen, aan 't Be stuur van de fabriek, waarvoor een afvaar diging van de werklieden, den Sekretaris van onzen Textielbond en van de Textiel- arbeiderscenirale werden aangeduid, om te samen met de H.H. Bestuurders van de Viscosefabriek te spreker. Dit besluit werd per brief aan don Heer Chef overgemaakt. Dinsdagavond heeft den heer Chef ons in een officieus gesprek medegedeeld, dat het Bestuur van het Viscosefabriek aan onze vraag niet kon voldoen, om een onder houd te laten doorgaan tusschen de afge vaardigden van de werkliedeD, de syndika- ten en het Bestuur van de fabriek, maar dat de werklieden op het bureel van de fa briek uitleg konden bekomen, over de ver andering van werkwyze die het Bestuur voeren.m6DS,W*S d® s"inner« door: Het Bestuur van de Viscosefabriek-wei- gert dus omin'otttcieele onderhandeling te treden met de ufgevaardigdeo der vakbon den en deze hunner werklieden. Wat in de Viscose gebeurt, werd ons nog nooit door ffeen enkel Patroon van de stad geweigerd. De zaak mm handen van de Landelijke Textielarbeiderscentrale, de werklieden zullen daarover geraadpleegd worden. Bil DE LEDERBEWERKERS TE AALST ten UDl-reL" Syndikaat Ier Schoenfabrikant ten kregen wij, bij monde barer Voorzit- tor, den lieer De Heul A. een schrijven waarin volgend voorkomt 10-5-3®, Aan den heer Secretaris der Lederbewerkers «Hand in Haad», alhier. Daar hot index nummer der provlnci, t? 0r2n tot 85a I)UElen isgo- daald> zullen de loonen nogmaals ver- I wi°uerd W,°rd0D te b®g'nnenvan d n»r lnbe£rePen— met centiemen per uur voor de mannen, en 4 ceutie- ™®nJT,de™0uwen'T00r devolwas- san werklieden; voor de leerlingen vol- gens loon. 6 Waaruit blijkt dat van de SB cm. di» ons waren toegekend in de maand Februari laatst, er nog een overschot blijft van 7 om. por uur. Als de buitenstaanders nu weten dat het loon van een geschoolde gast, op daguur, gelijk komt te staan met een uurloon van minimum 5,o7 fr. dan lijdt het g.en twijfel of iedereen zal getuigen dat het Schoenma kersvak een benijdenswaardig beroep be gint te worden I....y En zeggen, dat M. Van d«n Brempt, in een onderhoud,er geen doekjes omwond maa» stout weg verklaarde dat niemand kon gevormd worden, bekwaam de stiel uit te oefenen die niet ten minste vijf jear op het ambacht werkzaam was. Ouders, wilt ge van Uw kinderen «een dutsen maken, onthoudt ze voorals nu van dergelijke slecht betaalde bedrijven aan te leerou. Misschien, woherbalen het, misschien ■zullen wei eons of morgen de patroena tot betere inzichten komen. Als we nu b. s. regelen neerschrijven, if het nog zoo zeer niet om dergelijken toe- stand, bestaande In ons bedrijf, alleen de patroons te verwijten. Neen. De groote schuldigen zijn de werklieden zelfs. Reden: hun misdadige onverschilligheid die ze

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2