Voor 'tVolk Geofferd t)e Jieer J-Joufarf heeff geen Geld meer De Wilde Roos Voor onze reizende Werklieden Ons Arrondissements-Congres ZE3Z. ZEE. I 27e Jaargang N° 22 Prijs pernuRiraer 50 centiemen 1 Juni 1950 Socialistic*! Weekblad voor het Arrondissement Aalst Op Het Indeksgetal met 3 Punten gedaald Herziening van Pensioenen nieuwe wegen, naar (VERVOLG) een befere toekomst. TTeem/t liet op u.-w rekening OMDAT ZEER, GkEIETT GELD IS Geen reohten zonder plichten Geen plichten zonder reohten POSTCHECK'REKEKING I Belgische Werklioden-Party I 8 Arrondissements-Federatia Aalst I j Nr. 8 8 6 8 B ToMoon 5 7 g feitelijk is heter mee gedaan. De bsspre- king oyer de fiskale ontwerpen loopt op haar einde. De heer Houtart heeft zijn meerder heid De 2.<00 zullen hun koek hebben. Wat zal er nu geworden van de sociale ontwerpen, i verzekeringen of ouderdomspensioenen vt'elk onthaal zal do regeering voorbehouden aan de voorstellen, uitgaande van alle par tijen, ten gunste van de invaliden van den oorlog of van den vrede De kabinetsraad van verleden Maandag heeft er zich mee beziggehouden al dezen die nog hoopten dat 1P30 niet alleen voor de rijken een jubeljaar zou zijn,zullen stellighun hoopniet versterkt zien door de lektuur van het verslag dat de Libre Bslgique - geeft over de beraadslagingen in den kabinetsraad. Hernemen we daarvan de hoofdzaak, het is de moeite waard i pe rJiid heeft zich langdurig beziggehouden 1 met de mededeeling gedaan door den heer l Houtart, minister van Financiën, over den laatsten eisch van de invaliden, vertolkt in het wetsvoorstel van den hr. Mundeleer on medeondeiteekend door de h.h. Devèzeende Burlet Men weet dat dit wetsvoorstel den vermenigvuldiger met 5 voorstelt voor bet invalidenpensioen. Deze eisch verdient onbetwistbaar onder recht te worden. De ministers zijn het daar over allen eens. Maar welke middelen be- 1 ,taan er om crop in te gaan? 1 De hr. Houtart, minister van Financiën, heeft diensaangaande duidelijke verklaringen afgelegd, dieniet zonder uitwerksel gebleven zijn op het gemoed van zijn kollega's. Dat wetsvoorstel zou ten minste 400 millioen kos- ten. Waar zal mefi die nemen 1 De hr. Houtart' verklaart niet zonder ontroering, maar ook met veel stelligheid, dat hij ze niet heeft, die 400 millioen. Hij gaf zelf op den koop toe en kele weinig aangename bijzonderheden over den huidigen stand van de begrooting: De opbrengst van de belastingen gaat achteruit, wegens de ekonomische krisi6. Men moet voor bet einde van het boekjaar een gat voor zien van 200.000.000 fr. Wat zal het boekjaar 1930 geven? En de Duitsche herstelbetalingen Meer daD zij opbrengen wordt opgeslorpt door de renten, verleend ten titel van invaliditeit en als herstel van schade, geleden door perso nen. Waarom dan de beloofde ontlastingen De minister van Financiën heeft aan den Raad uiteengezet dat hij geen ontlastingen heeft beloofd voor het plezier er te doen maar in het algemeen belang van het land. De lasten waren te zwaar, vooral voor den handel en de nijverheid. In deze tijden van krisis moet de nijverheid zoo snel mogelijk worden ontlast om de moeilijke oogenblikken door te sparte len die wij doormaken. Men gaat dus over tot het toepassen van belangrijke ontlastingen, op het oogenblik datmen tegen het einde ^an het boekjaar een gat voorziet van 200 millioen. De regeeriDg zegt waarlijk Na ons trekt men de ladder op De heer Houtart legt weliswaar uit dat hij niet ontlast voor zijn plezier, dat de lasten te zwaar drukten, vooral voor den handel en de nijverheid. Goed, en niettegenstaande de moeilijkhe den van het huidige uur ware dat voldoende om de verlaging van de overdrachttaks en in de mate van het mogelijke de uitzonderlijke 1 taksen, gestemd voor vier jaar in 1926, te ver- f lichten. Maar is het nog wel noodig te zeggen, dat hebt absoluut dat niet is wat de regeering voorstelt Zij laat grosso modo een half milliard ver bruiksbelastingen bestaan, die voor het groot ste deel door de armen worden betaald. Daar entegen verminderd zij ten bedrage van een half milliard de erfenislasten en de supertaks, die vooral de rijken treffen. Iedereen weet nochtans en de heer An- siaux stipte het dezer dagen nog aan in het Bullstijn d'Information de la Banque Natio nale»dat deze twee reeksen belastingen, die het zuiver inkomen en de gevestigde for tuinen treffen, juist tot deze behooren waar van de vermindering den minsten weerslag heeft op handel en nijverheid. Het zullen dus niet handel en nijverheid zijn, men kan het niet genoeg herhalen, maar de opstrijkers van groote tantièmes, zooals men ze terecht in de Kamer heeft genoemd, die profijt zullen halen uit hetgeen de heer Houtart noemt de hervorming van de recht- streeksche belastingen en van de erfenisrech ten. En als de toer zal gespeeld zijn, als door de afvalligheid van de christen-diemobraten die heeren hun koek zullen binnen hebben, als de kas zal ledig zijn, archi-ledig, zal men zich keeren naar deinvaliden en hun zeggen Wij hebben geen geld Wat de sociale ontwerpen betreft, moet men meer dan optimist zijn, om zich niet on gerust te maken over hetlot dat ze te wachten staat. Wij zijn nu Juni. Er is verslag inge diend, noch over de ouderdomspensioen en noch minder over de sociale verzekeringen. En hoewel Van Walleghem er zich over be klaagt en stellig ons aller meening weergeeft als hij zegt dat het schandalig zou zijn, moest de Kamer uiteen gaan zonder de sociale ont werpen te hebben gestemd, en nl. het ouder domspensioen, het mijnwerkerspensioen, het bediendenpensioen, vergenoegt de heer Ja- spar er zich mee, te antwoorden, volgens het beknopt verslag Ik ben akkoord te verklaren dat de Ka" mer niet moet uiteengaan zonder hot ontwerp op de mijnwerkerspensioenen te stem men... Wat wil dat zeggen en hoe moet die uitla ting worden opgevat Het zoo een mooi spektakel zijn, moest de Kamer uiteengaan ter gelegenheid van de nationale feestelijkheden, en het mijnwer kerspensioen in plan laten, daags na de ver schrikkelijke rampen die het zwarte land heb ben in rouw gedompeld. Maar daar is niet alleen het mijnwerkers pensioen. Daar is het algemeen pensioen- Daar is de kinderbijslag. Daar zijn de sociale verzekeringen. En heeft de esrste-minister, toenhij alleen van het mijnwerkerspansioen sprak, willen zeggen datderestkon wachten, wachten misschien tot de ekonomischr krisis over is, tot de kas, door den heer Houtart leeggemaakt, weer gevuld wordt, alvorens de Belgische nijverheid de sociale lasten aan vaardt die reeds in alle landem bestaan Neen, dat kan ik niet gelooven. Indien dat waar was, indien, na zich rijke lijk bediend te hebben door hun fiskale lasten te verminderen, de leidende klassen aan de heilige verbintenissen moesten tekort schie ten, het jubeljaar laten voorbij gaan zonder iets te doen voor de oude lieden, voor dein validen, voor de werkioozen. voor de zieken, kortom, voor de onterfden uit de maatschap pij, dan bleef er waarachtig niets anders te doen over dan met Zola te zeggen Welk ktnalje, die eerlijke lieden 1 Wfl bobben een Method van de Wilde Roos uitgegeven. Het is een inooi album bevattende de prachtige Meirede van Edward Anseele in het oorlogsjaar 1915. Karei Leroux. Aug. Vormeylen, LodeCraeybeck, L. Magits, Ju- lien Kuytfers, Frank 'Van don Wijngaert, Lode Zielens, Ach. Mussche en Daan Boens hebben hun medewerking verleend. Het boek is ook geillustreerd met prach tige platen van onze groote Vlaamscbe kunstenaars zooals: Masereel, Cantre, J. Minne, Tytgat en Bruegel. U kunt beste lezer, u zelf overtuigen van de groote kunstwaarde van Het Meiboek van de Wilde Roos Arbeiders koopt uw Meiboek de prijs is niet hoog 3,50 fr. het kan dus door ieder een aangekocht worden. Bestelt bii uwen gazeiverkooper of stort op onze posteheck- rekening Nr 990.93, De Wilde Roos, Do Longlentierstraat, 20, Brussel. Volgend antwoord kwam ons toe Brussel, den 26 Mei 1930, Mijnheer de Senator, Wij hebben de eer U te melden dat de treinen nr. 4781 (uit Aalst) en 330 (naar Mecbelen) sinds 17 dezer te Dendermonde in aansluitingzijn. Aanvaard, Mjjnheer de Senator, de be tuiging onzer volkomen hoogachting. Namens de maatschappij Vr. den Bestuurder der Exploitatie De gem. E/A Opziener, (g) DELPIRE. Volgende veranderingen zijn nog in onder zoek a) Stilstand trein 2816, vertrekkende om 20 u. 7 uit Brussel-N. te Ternath. a) Stilstand 2997 of 2848 vertrekkende om 17 u. 24 en 17U.49 uit Brussel Groendreef te Liedekerke. c) Stilstand van 4243 uit Brussel-N. om 13 u. 24 te Schaerbeek. d) Opname te Edingen der werklieden ko mende uit Brussel-Zuid en voor verder dan Sottegem naar Audenaerde op trein 1885. Voor het rijk 867 (870)Antwerpen 900 (904)Brussel 917 (924)Gent 852 (858)Luik 851(854). Provinciën Antwerpen 878(682)Brabant 876 (879)W..Vlaanderen 842 (844)Oost- Vlaanderen 856 (859)Henegouwen 893 (898) Luik 855 (858) Limburg 867 (869)Luxem- 866 (868) Namen 867 (870). Stabilisatie index 110 (110,3). NuorBprakeis van aanpassing en her ziening van penisoenen van oud-strijders en invaliden, mag or eens aangedrongen worden op de herziening van de toegestane pensioenen aan hoogere officieren. Het is bekend, dat de officieren die nooit een voet zetten op het front, een groot percent inva liditeit kregen. Het is ook gekend, dat jon- geDS, wier lichaam verminkt was, heel dik wijls mot een aalmoes weggezonden wor den. Als men rechtvaardigheid beoogt, zou heel de pensioenkwestie moeten herzien worden. 4 Punt. De Propaganda. PGT. DE BRUYN RAN 'T WOORD. Kameraden, er dient ook oen ernstig woord over de te voeron propaganda ge- zegt het Federaal bestuur heeft zich voorgenomen vanaf dit jaar door elk onzer muzieken van het arrondissement een vier a vijftal uitstappen naar den buiten te doen en voor de Cantons Soltegcm en Her- zele het werk te verdoelen. Reeds van heden moet onze strijd op den buiten worden bestendigd, want onder alle omstandigheden moeten we revanche ne men op den uitslag van 26 Mei van verleden jaar. (Toejuichingen). Geen gemeente mag er onbewerkt blijven nu vooral omdat gii ons de middelen hebt willen ter hand stellen met het aannemen van t nieuw Statuut. We durven verhopen indien we een be roep doen op uw aller medehulp niet te vergeefs te zullen aankloppen maar dat we mot meer ijver, met meer strijdlust die op ons zullen nemen om triomfantelijk uit den strijd te komen. Luidruchtige toej uichingen, begroeten de vooruitzetting van propaganda voeren wel ke ons de volle overtuiging gaf, dat er voor onze partij een nieuw tydperk is weg ge legd. De kameraden waren vol geestdrift en verlangen voorzeker reeds naar den eersten uitstap. BRIEF VAN GEZEL MICHELS Een antwoord van Gezel Nichols op den hora gezonden telegram van symphatie en uitiDg tot spoedige genezing, komt juist binnen. Het luidt: Geachte Voorzitter, Myn beste groeten aan U en do Congres leden. Ik had gedacht heden in uw midden te z\jn, hedoch alhoewel in horstel, laat myn gezondheidstoestand my toch nog niet toe, zich te verplaatsen en aan debatten deel te nemen. Woos dus zoo vriendelijk me te verontschuldigen en in de overtuiging dat Ge allen goed work zult verrichten in 't belang onzer geliefde partij, sluit ik dit briefje met den kreet Leve de Socialistische party Van Harte NICHELS ALFR. Aalst, den 18-5-1930. Uitbundig handgeklap begroot la t scltiy ven van onze sympathieke leider. Hierna krygen we nog Pgt. Moerenhaut, Aalst aan V woord over de jeugd-en sportbeweging. Spreker wyst vooral op de groote voor uitgang welke de soc. sportbeweging in Gent, Ronse, Moescroen en elders heeft ge nomen terwyi er hier by ons nog niets is gedaan. Hy drukt de wensch uit dat zulks eens in't oog zal gehouden worden om er eens afdoende middelen voor te vindon ten einde hier by ons ook sterke socialistische sportafdeelingen te zien tot stand komen. Toejuichingen van vele kameraden. Van I.imbergen, Lede. Ik druk do wensch uit dat we regelmatig sprekers zouden krygen op onze buitengemoentens. Instemming. Een makker drukt de wensch uit om een dagorde naar de Landelijke Raad te zenden tegen dezen welke ia de Kamers te voel af wezig zyn. De Voorzitter. We kunnen metgonoe- gen melden dat zulks niet geldt voor de Kamer- on Senaatsleden van ons arrondis sement. We ziin volledig akkoord om die dagorde te zenden. Instemming. SLOTREDE VAN BE VOORZIT f ER KameradenGezellinnen. We hebben dezen morgend prachtig werk verricht die ons als een heilvoorspeJlendo toekomst begloord. Bijzondere strydmid- dolen zyn ons tor hand gesteld met de mee ste eensgezinde broederlykheid. We hebben de volle overtuiging opge daan dat ge allen ten zeerste verlangt dat er harder wordt gepropageerd, 't Zal ge schieden, omdat we nu in de mogelykheid zyn gesteld. Vervolgens drukt de voorzitter den vuri- gen wensch uit een bestendige propagan da te zien voeren voor het blad Vooruit en dankt al de aanwezige voor hun byzon- dere aandacht en bet medehelpen tot het leveren van goed werk tot heil onzer party meerdere vooruitgang van Socialismo. Langdurige toejuichingen begroetten de ze rede en het Congres eindigde kwart vóór twaalf ure in de beste stemming. A. B. De rechtmatige eischen der invalieden worden gekelderd het ouderdoms- van 10 frank per dag komt er niet de verplichte maatschappelijke verzekering ligt in de Kartons onze opgeëischten wachten te vergeefs op de hen toegekende 144 miljoen; De Fronter Vindevogel hielp de supertaks afschaften. Vos paireerde en hielp dus onrechtstreekser aan mede! H. H. Fronters waar zijn uw sanctie's tegen deze gekozenen uwer partij, welke aldus hebben mede geholpen om miljoenen in de zakken der rijke men- schen te spelen en de arme drommels met ledige handen te stellen? Aanpakken heeren 1 Maar in uw eigen rangen 1 1 Durft ge roman door Ed. Anaeele li Dit volkslied, zoo krachtig, zoo aandoenlijk, zoo waar als meesterlijk van poëzij, zou door alle werklieden moeten geleerd, op al hunne 1 bijeenkomsten moeten gezongen worden. Later, toen de strijd tusschen kapitaal en arbeid nijdiger en nijdiger werd, heeft Emiel ten duidelijkste bewezen, dat hij den geest van zijn tijd begreep en op de hoogte zijner taak was, door als leider en als bezieler der werkersbeweging op te treden. De tijd was voorbij dat Vlaanderen als de bakermat der vrijheid bekend stond, dat men w op zijn signaal wachtte om den opstand te be ll ginnen, dat men vreugdevuren aanstak bij zijnen triomf, zich van wanhoop sloeg hij ZU" ne nederlaagde tijd was voorbij, dat de oogen der revolutionnaire wereld, der strij dende en lijdende menschheid naar Gent, naar Brugge, naar Vlaanderen waren gericht, om van daar hoop en troost te ontvangen. Vlaanderen, door vier eeuwen verdrukking en lijden was van meesteres, van aanvuurster, tot de ellendigste slavin gezonken, en men wachtte niet meer zijne roepstem, maar wel licht zijn zwanenzang af, waardoor het te ken nen zou geven dat het sterven ging en uit de rei der volkeren mocht geschrapt worden. Emiel was krachtdadig en helder genoeg om niet als ziekendienaar eener uitlevende, als trooster, als bezinger eener stervende, als lijkbidder eener doode op te treden neen, hij luisterde naar de eischen van andere vol keren, hij zag toe, hoe door de uitbreiding der ijzerenwegen, stoom en scheepvaart, de natiën als te samen smolten, bracht de revo lutionnaire gedachten, in Frankrijk en Duitschland geboren, bij ons over en begreep, dat Vlaanderen alleen voor zijn geluk strij dend, machteloos en ikzuchtig was, maar een krachtig legioen kon uitmaken in de voorste gelederen van't wereldsche leger aller prole tariërs, in hunnen kamp tegen de loonsla vernij. Meer en meer zien wij zijn geest verbree- den, zich ontwikkelen, medegaan met den tijd. Na als kind menschlievend, als jongeling vooruitstrevend ilamingant te zijn geweest, zien wij hem als leider der werkersbewhging later volbloed socialist worden, om bet hoofd neder te leggen nadat hij de Geotsohé werk lieden bij de Internationale had doen aanslui- j ten. Het was, zooals wij reeds gezien hebben, tijdens zijn verblijf te Brussel, dat hij het schoone lied Brood I dichtte, en die groote som tot ondersteuning der zeventig gevangen wevers verzamelde. Maar al dien arbeid was niet zonder inner lijk lijden volbracht, zijn eigene zielsfolte- ring was heel dikwijls de bron geweest, waar in zijn geest putte, om die van anderen tc be schrijven. En was het te verwonderen Na vergeefs een antwoord te hebben gewacht op zijn eer sten brief, dien hij aan mevrouw Verbeest had gezonden, schreef hij een tweede, een derde, een vierde. Hij beklaagde zich over dit wreed stilzwijgen en schetste in roerende woorden wat hij leed en deed te Brussel. En steeds bleef hij zonder antwoord. Hij wist niet wat denken. Neen, neen, Elise noch hare moeder konden zich plichtig maken aan die misdaad, ^aDt dat stilzwijgen, wanneer het opzettelijk was, aanzag hij als eene misdaad en, getroffen, ongerust, meer dan ooit beminnend vloog hij naar Gentora Klise, om hare moeder, en des noods haarvader te spreken. Maar in de nabijheid van de woning zijner geliefde gekomen werd hij door zekeren ge heimen schrik geslagen. Wie weet was zij hem niet af keerig geworden, wie weet zou hij den haat baars vaders niet over baar halen, door weder te verschijnen Die vragen vlo gen hem door den geest 1 Schrikkelijke stond 1 Hij durfde zich niet aanmelden en ging 's avonds verscheidene malen voorbij de deur, verlangend iemand te bemerken of op gemerkt te worden. Driemaal achtereen was hij aldus, met den dood in hethart, naar Brussel teruggekeerd, toen hij eindelijk, weder te Gent zijnde, aan het huis Verbsest belde en zich vlak tegen over den fabrikant bevond. Emiel vroeg naar Elise. Haar vader ant woordde bitsig dat zij het goed stelde, zijne brieven gelezen had, hem niet meer wilde zien en weldra, zoo hoopte hij, een rijk en ge lukkig huwelijk zou aangaan. Dit was te veel voorden armen jongeling. Hij verliet dien grimlachenden burger, nog altijd twijfelend aan de waarheid zijcei woor den zijner woorden, liep de stad rond, doel loos en als vernietigd. Zonder geld, wist hij niet waar den nacht door te brengen. In dien treurigen stond dacht hij aan zijne vrienden, de werklieden, en niet vergeefs. Met open armen werd hij door Hendrik en zijne kinderen ontvangen, die gelukkig verrukt waren, hem na zulk eene lange afwe zigheid terug te zien en zijn eerste bezoek te ontvangen. In die jaren was de toestand van Emiel niet schittterpnd. De uitgaven voor zijn levens onderhoud overtroffen soms zijne ontvang sten, en van tijd tot tijd kwam de geldver legenheid zich bij zijne smart voegen. Dan vond hij steun bij werklieden. Hij, die zoo dikwijls gansch zijne beurs had geledigd voor een arm huisgezin, voor strijdende werk- slaven, in de herbergen waar de vereenigden kwamen, werd soms door hen geholpen, maar nooit in evenredigheid met hetgeen hij ge daan had. Zij konden het niet en hij wilde het nog minder. Dien nacht bracht hij bij Hendrik door. Ondervraagd over de rede zijner smart, die duidelijk op zijn aangezicht stond te lezen, verhaalde hij wat er daar zooeven tusschen hem endenheer Verbeest was voorgevallen en zijn twijfel betreffende Elise, daar zijne liefde die hij voor haar koesterde, voor zijne vrien den geen gehefjm was, (Wordt roortgentj,'

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1