Voor 't Volk Geofferd 3D ZEG WERKLOOZE De Handelsagenten Voor onze Oudjes Ditjes en Datjes Over de Fontein De Marbol 27e Jaargang N° 23 Prijs per nummer 30 centiemen 8 Juni 1930 Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst Zooals Ixij door een Clariste3a-IDem.ol5:ra.at -worclt gezien. Waarde Slrijdgenoolen, Ie Geeraardsbergen Eene rijke daine en een arm fabriek meisje Recht en Geen rechten zonder plichten Geen plichten zonder rechten POSTCHECK>R£KEKING B e 1 8 ch e Werklieden-Part^ I Arrondissements-Fedor&tie Aalst Nr. 8 5 6 8 6. Telefoon 572. Morgenpost zijn De Standaard en de demokratische dagbladen. Dat zeggen zij zelf. Maar ik heb den indruk dat er aan die bla den lorejassen medewerken, die hun deknaam ruimschoots verdienen. Waarom De werkloosheid is in aantocht. De krisis woedt in alle landen. In Engeland. In Duitschland. In Rusland. In Italië. Overal. De werkloozeis en won^een tragisch liguur. Hij is het slachtoü'er van een onstandvastig ekonomisch systeem, dathetkapitalismeheet, en waarvoor de kapitalisten alléén verantwoor delijk staan. Hoe wordt die tragedie nu door den medewer ker van Standaard en Morgenpostinge zien Lee9 Een authentiek type. Dat hij rood is, en zelfs vurig rood, weet ik doordat ik hem al heb zien fungeeren -in so cialistische stoeten als vlagdrager of vaan- derig. Hij doet dit met een pretentie en een fierheid als iemand die zich meer dan be wust is van zijn toereldhervormend ideaal- Hij houdt de vlag omhoog precies of hij een fakkel in de lucht steekt. Zoo wat u la Fr ere Orban. Hij kijkt daarbij de menschen zoo uitdagend aan, net of hij zeggen wil: pas nu maar op, zulle, of ik steek den boel in brand Hij is werklooze. wat volgens Koenen zeg gen wilwerk zoekende. Maar de Engelsche 'werkloozendie destijds in 't goeiekoope Belsjiekske hun tveek-end kwamen passee- ren, kunnen tegen hem niet rieken. En vele renteniers mogen, hem benijden. Meneer staat tegen tien uur op. slurpt zijn koffie, slentert tot bij den coiffeur (hij heeft een straffen baard) en gaat van daar even eens doppen op het bureel van het werkloo*en- fonds. In 't naar huis gaan pakt hij een kop pel potten. Hij lunchtvangt een uiltje, drinkt weer koffie op zijn gemak en peutert dan wat in zijn tuin. Na het. soupee trapt Meneer de iverklooze het a f. Dan gaat hy op staminee zitten. En in de vroege uurtjes komt hij ergens in onze buurt de straat door- gezwierd, 'veelal met zijn madam aan den arm, al zingend in duohij en zij mt volle borstC'est la lutte finale 1 By ge hrek aan grosse-caisse en om. zijn strijdlied kracht bij te zetten, laat hij zijn zware vuis ten dan neerkomen op de luiken der wo ningen van het mensclidom dat slaapt in de 'plaats van. zooals hij. te vechten voor het lot van den r ér men wcêrkman. C'est la lutte finale De uiteindelijke tocht van Meneer den icerklooze, den rooaen nachteqaal, den gebreveteerden lampetter en den doppenden rentenier van beroep 'uit dit dol van miserie voor den rennen wêêrkman naar het socialistisch luilekker land, het roode land van beloftewaar de kapitalen van Anseele en alle socialistische geldmagnaten als appelen en peren aan de boomen zullen hangen. LOREJAS. Wat moet ik hier alskommentaar bijvoegen Is de werkloosheid dat Ziet de schrijver niet in, dat hij zijn eigen ka meraden der ckristene vakbonden in het aange zicht spuwt O Ik weet wel wat de man zal antwoorden. Ik lieb slechts één man gehekeld, maar niet een toestand Méér Het doel is den werklooze verdacht te maken, en een uitzonderingstype, wiens be staan problematisch is, te doen doorgaan als een symbool van algemeen sociale werkelijkheid. Het is ten andere de eerste maal niet, dat zul ke taktiek moet gevolgd voor de kapitalistische klas, voor een klas van werkeloozen, die millioenen met hun werkloosheid verdienen, omdat anderen voor hen werken. Veronderstel nu dat wij, om den godsdienst te schilderen, een rnensch als symbool voorstel den, die den godsdienst eenvoudig als uitbuit ings- systeem zou aanzien, en die alle godsdienstbelij ders zou vertegenwoordigen. Wat gehuil zou er opgaan, en met recht. Nog één enkel woord. De katholieken hebben ongelijk van luilekker land te spreken, want men zou hun kunnen ant woorden, dat zij alléén deze opvatting huldigen, en dan nog wel in den Hemel. Kamif-l HÜYSMANS. Er zijn er die heel eerlijk zijn maar velen hebben soms af te rekenen met het strafhoek omdat zij niet altijd getrouw zijn aan hunne wederhelft; het eindigt nochtans altijd niet meteen echtscheiding, wel integendeel. Zij vallen op een goeden dag in de klauwen van iemand waaruit ze niet meer kunnen ont snappen. Hebt geen vertrouwen in de ongezonde aankondiging der slechte schapen die men op ontelbare wijze tegenkomt in de beroepen. Zoo, gij bevoorbeeld eigenaar wilt worden van uw gebouw en een pandleening daarvoor moet aangaan, vermijdt, als de pest, al die genen die u schitterende voorstellen komen doen waarvan de voordeelen enkel een strik zijn om U op te vangen wendt U liever tot een organisme dat bekend staat. Al de socialisten zullen onmiddelijk denken aan de instelling der B. W. P., de Prévovance Sociale, gekend door al de aangeslotenen voor de gouden staaf. SOC. ARR. FEDERATIE AALST. Aan alle aangesloten Groepen Pas zijn de feestelijkheden van Geeraards- bergen achter de rug en we melden U op nieuw, dat er op Zondag 22 Juni e. k. een Vlaginhuldiging zal plaats hebben te Overbou- lare. Een onzer verachterste gemeenters waar we nog geen enkel lid in de gemeenteraad hebben. Edoch, deze maal hebben we er vasten voet gezet. Een propagandaclub van meer dan 40 leden werkt er onverdroten om de socialistische ge dachte te doen ingang vinden Dergelijke werkersgroep dieüt dan ook een strijdbanier te bezitten welke steeds zal getui gen zijner macht. Deze v'aginhuldiging moet elke socialist van ons arrondissement bezielen, fn hun te vens aanzetten om het met hunne tegenwoor digheid te vereeren, aldus de ijver en strijd lust onder die stoere makkers aanmoedigen de. Kameraden 1 We rekenen deze maal weeral op uw goe den wil om alle leden uwer groep op te roe- pen, om op 22 Juni naar Overboulare te gaan. Hoog de harten, kameraden We dringen stap voor stap in alle plaatsen binnen. Helpt en steunt ons Beantwoord onzen oproep met eene sterke vertegenwoordiging. Wij rekenen en vertrouwen op U. Broederlijk. Arr. Secretaris, Alfred Nichels. Over drij weken gavefi we in ons blad den tekst der aanvullende wet op het ouderdoms pensioen. We geven hieronder nu eene vraag gesteld door Gezel Delor en het antwoord van deD Minister. Onze oudjes mogen dus gerust afwachten en hoeven geen enkele tusschenkcmst in te roepen om in hunne rechten gesteld te wor den. Vraag van Gezel DELOR, 6 Mei De wet tot verleening voor 1929 van een aanvullendetoelage aande bejaarde personen, gerechtigd op het ouderdomspensioen, den ouderdomsreiitetoeslag of de kostelooze ouderdomstoolago heeft, door baar artikel 4, artikel 23 der wet van 10 December 1924 ge wijzigd Art. 4. In afwijking der bepalingen van artikel 23 van de wet van 10 December i924, zullen de bejaarde personen,geboren in 1863, 1864 en 1865, begunstigd met de kostelooze ouderdomstegemoetkeming en, eventueel, met de aanvullende tegemoetkoming, welke eenige storting in de Lijfrentekas hebben ge daan of die, ten uiterste binnen de maand waarin zij vijf en zestig jaar geworden zijn, aan den afgevaardigde van een mutualiteit, eenig geld hebben overhandigd om op hun rekeninginde Lijfrentekaste worden over ge-1 schreven, het bij het wetsontwerp tot herzie ning der wet van 10 December 1924 voorzien verhoogingsbecrag van de ouderdomsrente ontvangen, waarop zij zouden hebben aan spraak gehad, indien zij al de bij artikel 23 der wet van 10 December 1924 voorgeschre ven stortingen hadden gèdaan. Kan de heer minister ons zeggen of de bejaarde personen, geboren in 1863, 1864 en 1865, die de kostelooze tegemoetkoming ont vangen in plaats van het verhoogiDgsbedrag omdat zij onvoldoende stortingen deden of er hoegenaamd geen deden, de herziening moeten vragen of wel dat deze van ambtswe ge door uw departement zal gedaan worden Er bestaan twee andere catcgoriën ie De bejaarde personen die zich hebben aangeboden na den vastgestelden datum, om hun stortingen te doen aan den mutualiteits- afgv.vaarriigde en deswege door dezen laatste hun stortingen zagen weigeren. 2' De bejaarde personen wier stortingen door den mutualiteitsafgevaardigde werden aangenomen maar door dezen laatsteniet aan de Algemeene Spaar- eri Lijfrentekas weiden overgemaakt. Welke stukken moet deze laatste verstrek ken en wat moeten zij doen om het verhoo- gingsbedrag te bekomen Antwoord De bevoegde dienst van mijn departement zal van ambtswege de verboo ging van de ouderdomsrente, voorzien door het wetsontwerp tot herziening van de wet van 10 December 1924, toekennen en het bedragvaststellenovereenstemmende met dat van de verhooging der ouderdomsrente, voor zien door de wet van 10 December 1924, welke de gerechtigden van de kostelooze ouderdomstoelage hadden bekomen, indien zij geregeld de wettelijke bijdragen in de Lijfrentekas hadden gestort. De belanghebbenden hoeven ter zake niet op te treden, behalve dan wanneer mijn be heer in de in zijn bezit zijnde stukken niet vaststellen kan dat er de eene of andere som door den belanghebbende werd overhan digd aan den afgevaardigde der pensioenkas waarvan hij lid is en vóór dat hij den ouder dom van 05 jaar overschreed in dat geval, zal deze laatste aangezocht worden ons een getuigschrift te laten geworden door den af gevaardigde van de pensioenkas op een for mulier van een ambtelijk model op te maken tot vaststelling dat hij aan dezen laatste, uiterlijk in den loop van de maand waarin hij den ouderdom van 65 jaar bereikte, de «ene of anders som tot overdracht in de Lijf rentekas overhandigde. Jozef Waulers zijn prachtig leven, wordt kortbondig weergegeven in een eenvoudig, doch mooi boek, dat slechts 15 frank kost. Wie, van onze arbeiders zou er del-gelijk boek willen missen, waarin het prachtig opgebouwd werk van den grooten men schen vriend wordt geschetst? Men kan zich laten inschrijven bij onze partijsecretarissen die zullen zorgen voor een spoedige bestelling. Max gedekoreerdi M.Max, het ongetrouwd eerelid van de kroostrijke gezinnon ea tovens burge meester van Brussel, is gedekoreerd met het Groote Lint van oe Orde van don heili gen Maurits en van don heiligen Lazarus, beiden afkomstig uit Italië. Er wordt niet bij gezegd dat deze dekoratie gegeven werd voor bewezen diensten aan de Italiaansche fascisten te Brussel. Ge moet maar durven. De christene schoothondjes hebben ge durende de bespreking over de fiscale wet ten, geen monu open gedaan en, na een weinige gunst afgedwongen te hebben door het energiek optreden der socialis ten, zouden na delappekakkerszoo onbe scbaamd durven zijn. dat afgedwongen recht voor de kleinen op hun rekening te nemen, terwijl ze immer met do grooten meehuilen. 't Is geklonken, zeggen wij. We lezen in een katholiek blad Moch ten we het geluk beleven de verdwaalde nationalist-doenden terug is onze ran gen te zien... Hebben wy socialisten zulks niet voor speld Heeft M. ViDdevogel reeds de grootste stap niet gedaan om hun kiezers terug naar de schaapstal dor klerikalen te dra ven Huichelaars- Zoolang alles goed ging in Engeland en de socialistische regeeriDg wonderlijke za ken verrichtte, stelden onze tegenstrevers alles in het werk om elk te doen geloven dat de Labourpartij geen socialisten zyn. Nu dat er werkloosheid boprsebt. is het alléén do schuld der regeering die nitslmU- lijk socialist is. In Duitschland, Amerika en andere lan- j den waar de burgerij regeert on er werk loosheid heerscht in massa, daarvan zyn dezen NIET de schuld I? Trekt nu de ladder op. Leve hel vaderland Dit wordt meer dan ooit do Jeuze van de uitbuiters en van al degenen die leven van andermans arbeid, waarachter zij hunne aauvallen op de arbeidersklasse voorbe reiden. De regeeriDg Jaspar, waarin Houtartde finantiewereld vertegenwoordigt, en de regeeringsmeerderheid, waaronder de z. g. z. kristen demokraten, komen bij bet fls- kaal debat dat verleden maand plaatsge had heeft in het parlement, eens te mevr te bewyzen, dat het patriotismn van die beeren ophoudt te bestaan van zoodra zij iets moeten doen voor hun lief vaderland betalen voor bet vaderland, dat mogen do arbeiders doen, zy, de patriotten zullonde koe wel melken. Terwijl de regeering en haar meerder heid de belastingen voorde ryken metmil- lioenen verminderen, worden dezen voor de arbeiders byna ïd niets verminderd. Woorden en daden 1 Mogen de arbeiders hieruit maar loeren, dat zij de kapitalisten met hun patriotischo komedie naar deD bliksem moeten sturen 1 I)e fontein genaamd De Marbol te Gee raardsbergen is gerangschikt door de Konink lijke Kommissie van Kunstgebouwen in de derde reeks der monumenten. Mijnheer Stephau Mortier, thans Eere Pro vinciale Bouwkundige heeft in zijn verslag hieronder in extenso herhaald. De fontein genaamd - De Marbol - ont- vangt hare waters uit de bronnen van den Oudenberg. gelegen Oostwaarts van de stad. Zij is geplaatst op eenigo meters afstand van het Stadhuis. Hare kom heeft oDgeveer M. 4,00 doorsnede en M. 3.00 diepte geme- ten van den boord van den achtboekigen randsteen (tnargelle) die M. 1,00 uitsteekt boven een dubbel voetpad dat het bekken omringt. In 't midden der kom verlicht zich een achtkantige zuil van Birelegeroschen steen zij meet ruim M. 5,00 hoogte boven den waterspiegel welke, op M. 0,10 den boord van het bekken bereikt Dit bekken werd hermaakt en gewijzigd waarschijnlijk in den loop der XIX' eeuw. De zuil is zeer bevallig in baie groote lij- nen en sierlijk in hare bijzonderheden. De gebeeldhouwde kraagsteentjes welke men ziet in ieder der acht vlakken van het onder- deel, de keurige nissen van het middendeel, de fraai versierde geveltjes boven de ge- trilobeerde boogjes der nissen,de pyramHe- vormige bekroning van de zuil niet haar gebeeldhouwd gebladerte kortom de ge- lukkige evenredigheden van het geheel, het onberispelijk lijstwerk en het karaktervolle beeldhouwwerk, verraden eene meester- hand. De zuil wordt doorgaans gerangschikt in de klas der monumenten uit de XV* eeuw, ofschoon het mij schijnt dat verschillende bijzonderheden ervan het kenmerk dragen van het einde van het tweede tijdvak der gothische bouwkunst. Enkele veranderingen werden er aan toegebrachtmisschien be- stonden er aanvankelijke hardsteencn wa- terspuwers die door de thans bestaande mo- talen buisjes vervangen zijn geweest; alleen ijzeren haken bevestigd in den rug der nis sen;of deze versiersels beeldjes waren kan ik niet met zekerheid zeggen want er i9 voor het oogenblik geen spocr van culs de lam- pe y te bemerken en de nissen hebben wei- nig diepte de vaas welke de pyramid© be- kroont draagt het merk der XVllr eeuw en vervangt het oorspronkelijk bloemsieraad. Deze merkwaardige fontein bevindt zich in zeer slechten staat, en zoodat dat het dringend is geworden maatregelen te ne- men om te beletten dat zij gansch vervalle Niet alleen de pyramid©, waarvan den top dreigt neer te storten, maar het lijf zeil van de zuil is op onrustbarende wijze aangetast. Het gemeentebestuur met reden bekonr merd over haren bedenkelijken toestand, had weinige jaran geleden ze doen onder zoeken en den bouwkundige, hersteller van het Stadhuis, gelast methet opmaken van een ontwerp werd tot nog toe nog niet voorge- bracht, uit hoofde der afwezigheid van den gelastigde welke zich tijdelijk buiten het land bevindt. Thans wordt de fontein naar haren oor- spronkelijken bouwtrant hernieuwd. Medegedeeld. Onze Patroon V. d. Volde, hekelde verloden week de klej rikalo, liberale en vooral de schandigo hou ding der christen-domokraten om do voor rechten welke ze aan de rijken hebben ge schonken inzakoflskaletaksen, terwtflniets wordt gegeven aan de oud-stryders, niets aan do invalieden, niets aan onze afge sloofde ouderlingen. Onze tegenstrevers zaten genepen. Edoch het verraad is gepleegd. roman door Cd. Anseala Dit verhaal pijnigde Louise, want zij bemin de Emiel. Dit gevoel had lang gesluimerd in haar hart, zij zelve was er bijna onbewust van, maar toen Emiel plotseling en onverwacht de stad had verlaten, toen zij zijne liefdebetrek kingen met de schoone Elise had vernomen, had zij geweend, geleden,èn de tranen, n de onrusten de jaloerschheid die haar hart ver scheurden, waren haar komen zeggen Louise uw hart is niet meer vrij, gij bezit het niet meer alleen. Dat was een harde slag voor het arm meisje. Ten volle bewust worden van eene vurige liefde door het vertrek van den beminde, en bijna de zekerheid verkrijgen hemnooitmeer terug te zien, kan er wel iets treuriger gevon den worden Gedurende verscheidene weken treurde zij, was bijna ziek, zonder nochtans de ware re den aan haren vader of aan haren broeder te willen bekend maken. Zij leed, maar streed ook. Met al de wils kracht die zij bezat, verzette zij zich tegen het brandend gevoel, dat gansch haar hart, gansch haar wezen dreigde in te nemen. Zij gelukte, zoo dacht zij, ten volle. Zij meende Emiel vergeten te hebben, maar telkens zijn naam door vader, broeder of vriend werd uit gesproken, bloosde zij, werd ontroerd en moest heengaan om zich niet te verraden telkens een nieuw lied van hem verscheen, was zij de eerste om het te leerende boste om het te zingen. Zij was gelukkig haar hartstocht te voeden, zonder haar hart, zonder hare vrijheid van handelen te verliezen, want de afwezigheid van Jules verzekerde haar zulks. Doch, toen zij hem zoo op eens te midden harer familie zag verschijnen en hem naast haar zag zitten, werd zij door koorts aange grepen en een hevig rood bedekte haar gelaat. Zij kon niet spreken en. om zich niet te verra den, stond zij recht en verrichtte eenig huis werk. Het arme meisje Terwijl zij glazen reinig de, potten rangschikte, heen en weer liep om hare ontroering te verbergen, hield zij meer dan eens op, met aandacht luisterend en be vend over al hare ledematen. Zij wenschte niet te hooren wat hij over Elise vertelde, en toch, hoe hard lij aoms ook de glazen tegen elkander sloeg, zij kon niet voortgaan od lui sterde, naaralles. Ieder woord was eene dood steek en toch volgde zij hot gesprek. Zij wil de, doch kon zich niet onttrekken aan dat verhaal, dat eene foltering werd. Eindelijk, voelend zich niet meer te kunnen bedwingen, begaf zij zich naar eene andere kam«r en barstte daarin tranen uit. Hare wilskracht, die, dacht zij, hare liefde had gesmoord en haar had gered, had alleen dit gevoel teruggedrongen, beteugeld, om het in stilte tot een hovigen hartstocht telaten aangroeien. Louise gevoelde dat zij meer dan ooit be minde, met die eerste, kuische en sterke lief de, die nooit gansch kan uitgeroeid worden en waarvan het volk zegtde eerste liefde is de beste. Zich hoegenaamd niet willend verraden,riep zij, van uit de kamer, waar zij zich bevond, tot haar vader, dat zij eene boodschap ging doen en spoedig zou terug komen. De buitenlucht deed haar goed. Eenkwartuurs later teruggekeerd met een weinig sterken drank en peperkoek, diende zij alles opdon der dat er nog een spoor harer vroegere ont roering overbleef. Zij had ze zoo overwonnen, dat zij met Emiel, met vader en broér tikte, zonder dat iemand iets bemerkte. Emiel zag er opgeruimder uit, want vader Hendrik verzekerde hem dat Elise hem niet had vergeten, daar hij haar verscheidene ma len in het huis zijns vaders had zien binnen- treden, en dat hij den heer Verbeest verdacht j de brieven in te houden, Hij verzweeg dat zij ziekelijk was, omzijn jongen vriend niet opnieuw te bedroeven. Louise wist dit insgelijks en zweeg ook. s Anderendaags nam Emiel afscheid van zijne vrienden, hun belovend nog dikwijls te rug te keeren. Gelukkiger dan hij het verlaten had. keerde hij naar Brussel terug, waar hij voor zijne be diening volstrekt zijn moest; hij was thans besloten de zaak door te drijven en Elise of hare moeder te spreken, wat het hem ook kostte. Middelerwijl brak de werkstaking bij den heer Verbeest uit en kreeg Emiel het bericht van de erge straffen die de werklieden hadden getroffen. Wat hij dan deed is den lezer bekend. In die schoone daad legde hij nog meer ijver aan den dag, omdat hij zeker was, dat Elise noch hare moeder schuld hadden aan de misdaad des fa* brikants, en gedeeltelijk het kwaad wilden vergoedsn, dat deze aanrichtte. VEERTIENDE HOOFDSTUK Het plotseling vertrekken van Emiel had mevrouw Verbeest en hare dochter eerst ver wonderd, daarna verschrikt. Zij begrepen niets van den stap, noch van hetgeen er aan leiding mocht toe gegeven hebben, en zij konden geone redeneD vinden die hem ver rechtvaardigden zij vreesden een oogenblik dat het eene dier daaen was, zoo dikwijls door vurige jonge lieden begaan, en die soms gansch hun bestaan vernietigen of hunne toe komsttotaal veranderen. Mevrouw Verbeest vroeg zich wel honderd maal af of zij zich in Emiel had bedrogen Elise leed niet minder erg, maar in stille, om hare moeder niet te bedroeven. Zij twijfelde aan haar minnaar niet, neen, maar aij kon onmogelijk begrijpen waaiom bij was heengegaan zonder baar te spreken. De fabrikant repte geen woord over het voorgevallene en gaf zich den schijn alsol hij niets wist en de oorzaak niet gisle van de on gerustheid zijner vrouw en dochter. (IV ff dl vooriguêtjf i

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1