CINEMA VOORUIT GIJ BEHOORT MIJ TOE Uit Lede Uit Denderleeuw. Uit Meire Uit Ninove Uit Geeraard sb er gen CYCLES-SOLO Bericht EEN MODEL ECHTGENOOT Mlle d'Armentlères De Roman van Boudha Laf rik en Gif. Sacco en Vanzetti Louisiane Rhapsodie Hongroise Rechterlijke Dwaling De Slaven Molendries, 11, Aalst. PBOiBéMMAi uriidan 13 lol en mol Maandag <6 Juni <930 IP ^.TIEEIE-'JE^IE^TTIE nationaal werk voor OORLOGSWEEZEN E> Het Weezembloomtjo zal lieden Zondag door ganscli België verkocht -worden ton- li.;voordoele der Oorlogsweesen. 't ill IETS OVER DE METSERS. Deze man- ge nen hehben het ook al uit gevonden om La- zich te voreenigen, om aan hunne dien- e- derz een loonaftrok toe te passen. Zouden di de dienders dit weten dat hunne bazen van (10 QieUUlHS Vim TTVIVVaa at Lede het zoo aan boord leggen om hunne loonon in te krimpen? Men betaalt hier toch niet te veel, want den beste wint geen 6 tr per uur en 't grootstegetal slechts 4 fr tot 4,6o Ir. Dat die metserdienders ge- svndikeerd waren ze zouden kunnen hun ll' loon eiscbon maar neen dat hebben ze niet 6"noodig. Hunne bazen katholieken, Ironters en li beralen zijn allen goede vrienden, smeden de plannen om hun werkvolk uit te buiten en om de waarheid van ons schrijven te bevestigen, gaat den Zondag voormiddag naar het Vlaamsch Huis of Volkskring, daar zult gij de bezonderste zien vergade ren want onder de fronters on katholieken vindt men de hevigsten om de loonen te verminderen. En wat die hoeren metsers er dan nog bij doen Propaganda maken voor hunne partijl? Eischen hunne syndi- katen misschien het loon niet volgens den «■index' Ons zoo dit niet verwonderen, I» maar iets is zeker zoo gauw men met een of twee werklieden werkt wil men op die menschen hun zweet leven en de fron ters te Lede geven daar het beste voorbeeld van. AFGELUISTERD. - Wat er gebeurd is was elkeen te verwachten. Den bode van een liberaal syndikaat had zijn geld mis- itoken en kan het zoo aan zijnen secreta- le- ris niet afleveren; daarom is hü aan de deur li-gezet. Zoo het ook zoo zijn ais er moet werkloozensteun uitbetaald worden LM n 'S KERMIS TE LEEUWBRUG. - Voor waar ons gemeentebostuur heeft het ge- k' munt op de wijkkermissen. Huysegem was een volledig fiasco en voor Leeuwburg is 't zelfde te vreezen. in- onze fronters meerderheid in den ge meenteraad schijnen dus heelemaal de werkerswijken te negeerenze hebben nog alleen wat over voor 't dorp dat is zeker om in de gratie der groote heeren te gera- ken V De arbeiders die nog hunne stem aan die veelbelovers hebben gegeven moeten zich zulks ferm beklagen. Gaan ze zich nogmaals laten beetnemen !11 aan een kilometerprogram, waar ten slotte niets van in huis komt DE STRAATWERKEN. - Eindelijk is er een begin gemaakt met de nieuwe straat op Statie en Leeuwbrug. - Wat wonder boven wonder mag genoemd worden is dat de schepen van openbare werken daar nog niet te zien is geweest. I Heeft bfl dan niomendallo in de pap te 1 brokken UITSTAP MUZIEK.—Onsmuziek stapt op naar Kermis Leeuwbrug. Vertrek om 6 uur. Serenade aan de bestuurleden. OVERBOULAERE. Zondag 22. Juni neemt ons muziek deel aan do Vlaginhul diging vau onze vrienden te Qverboulaere. Vertrek om 14,36 totGeeraardsbergen. Partijgenooten op post. MOEBERKENSDAG. - Zondag 22 Juni, om 6 uur, geeft onze Vrouwenbond haar jaarlijkscb moederkensfeest, Ditmaal wordt het gegeven in onzen lust- bof. Het zal iets puiks zijn. O GESPREK TUSSENRANGE JEF EN LEO. 'k Ben blij U te zien. Jongen, nu ben ik'wa tegengekomen, 'k ben voor den vrederechter geroepen. j EF. Waarom dadde LEO 'k En wist het aeff niet. Maar 'k zag ginder den paster en Suskelievens Ho- poreftstaan. Be vrederechter vroeg: - Waarvoor is t, meneerde pastoor? 't is om de landpacht van't herkegoedop te zeggen aenOdilon Van den Steen, want die wil zijn pacht met be.a- lejEK. Maar waarom hadde nie betaald LEO Omda 'knie wist aan wie. Vroeger krees ik alle jaren een verwittiging van den gemeenteontvanger, maar sedert 1928 wildien Heer dat werk voor niets met meer doen, zoo- ?.t" nieTwistaan wie ik «oest betalen De vrederechter heeft dan gevraagd of ik wil be talen en ik heb ja geantwoord op don slag maar de pastoor wil mijn geld niet, alhoewel hij de pacht van al de andere huurders ont vangen heeft. JEF. En wa gade nu doen LKO. 'k Weet het niet. Ik heb mijn pacht met de post aan dan paster gezonden, maar hij heeft mijn mandaat geweigerd. Ge ziet dus wel dat hij mijn land wil afpakken. JEF. Laat hem doen. LEO. De zaak komt nu voor 't gerecht, maar 'k en ben mijn land nog niet kwijt, want 'k wil betalen als ik maar weet aan wie. 'k En ben niet lijk 't klein burgemeesterken, die 125 fr. schuld heeft in een stameene en die zegt ge zult ze vanzeleven niet hebben JEF. Ge zult me toch zegggen hoe 't af loopt LEO. Zonder fouts ANTWOORD AAN EEN APENKOP.— De stommerik die Zondag 1.1. in De Werk man over ons eerste manifest geschreven heeft, schijnt niet eens zijn eigen blad te le zen, waarin gekapt wordt op den pastoor van Gijsegem. Of mogen de christen4®m0.! raten een geestelijke aanvallen, terwijl wij niet eens de WAARHEID mogen zeggen aan onzen zielenherder? Met twee uit hun verband gerukte uitdrukkingen wil die ezel bewijzen dat we «tegen den godsdienst» zijn. Liegen helpt hier niet, slimmerik, want alle Meirenaren weten dat we niets dan de waarheid schreven. «Wanneer zullen de werkmenschentoch hun oogen openen juioht Apenkop. Och, sukkelaar, schei uit met zand in hun oogen te strooien, dan zal dat wel eer gebeuren dan ge het zoo schijnheilig wenscht. Of weet ge soms niet dat het rijk der vlooi en en luizen uit is, sedert de besmettelijke ziekte van het Socialisme zooals de pas toor zegtwoedt? Odilon. Cinema Zaterdag 14 en Zondag 15 Juni. een film over oorlogstoestanden Pathé Film. Komiek. Maandag 16 en Donderdag 19 Juni. Iedereen herinnert zich nog het treurspel van deze twee ter dood veroordeelden. De film zal ook elk ontroeren. of De Slaven-markt Schoone film met Billie Dove en Gilbert Roland. AAN DE ARBEIDENDE KLASSE. - Op de twee Sinxendagen, heeft het Congresplaats gegrepen van de Algemeene Centrale van België, waar Uwen vakbond is bij aangeslo ten. Op dit Congres zijn zaken besproken, welke voor de arbeiders van het aller grootste belang zijn. Immers op de dagorde kwamen punten voor, waar wij als arbeiders moet helpen naar streven, omdat da verwezenlijking er van voor ons van het grootste belang is, zooals arbei- dersvacantie, arbeidsduur, met betrek op do rationalisatie en toepassing van me?r sociale wetten voor de arbeiders. Er is daar ten duidelijkste bewezen, dat er hier ook in al de nijverheden zonder ouder scheid betaald arbeidersverlof kan toegestaan worden aan de arbeiders. Dat is reeds toege staan in tal van ons omringende landen, waar iederewerkeren werkvrouw geniet vanbataald arbeidersverlof, waardoor het hun gegund wordt gedurende een veertiental dagen volle dige rust te nemen en de verpeste lucht, waarmede hunne longen gevuld zijn door een gansch jaar verblijf in de fabriek, te laten ver- zuiveren door frische buitenlucht, waarna zij dan met vernieuwde krachten, den arbeid te rug kunnen aanvatten. Dat het voordeelig is voor het gestel der arbeiders, dat hoeven wij niet te zeggen, dat is iets dat. door iedereen is gekend, bijzonder door de rijken welke ge durende den zomer twee on drie maanden aan zee gaan verblijven om hun (vermoeid) gestel te gaan erop knappen. Er zal ook moeten gestreden worden voor de toepassing van den arbeidsduur, met be trek Op rationalisatie. Het is een gekend fait, dat in iedere nijver heid tot welk domein zij ook behoort aan rationalisatie gebeurt door verfijning van het machienwezen en de samentrekking van zekere nijverheidsslakken. Hier tegen ten strode gaan, ware nutteloozen tijd verspillen. De arbeiders zelve, doen mede aan rationali satie, zonder dat zij het zelve weten. Nemen wij nu als voorbeeld de Allumettennijverheid door ons best gekend. Vergelijkt het werk van kedendaagsch met het werk van vóór den oorlog. Er zijn machienen uitgevonden, waar te genwoordig *230.000 doozen allumetten per dag worden voortgebracht met een personeel van 2 mannen en 2 vrouwen, waarvoor ervoor den oorlog minstens 12 tot i5 werkmensohen moesten gebruikt worden. Zie nog even naar de vulmachienen, pak- zavel- en doozenma- chienen en ge zult met ons akkoord gaan, dat den vooruitgang van het machienwezen, enorme werkkrachten heeft van kant gezet, zelf met eene grootere verhooging van voort- brengst. Hetzelfde zien wij in de Textiel en Sletsen- fabrieken. Nergens wordt er nog handarbeid verricht; alles wordt machinaal gedaan. En daar ligt een groot deel van de oorzaak der huidige krisis waardoor onze arbeiders zoo zeer worden getroffen. Hewel, op het Congres van Sinxen zijn de middelen onderzocht wat er hiertegen moet gedaan worden. We moeten eerst en vooral trachten, dat al de arbeiders van fabrieken en werkhuizen aangesloten zijn in hunne wederzijdsche vak bonden, om wanneer het oogenblik van han delen aangebroken is, op hun te kunnen rekenen. Want het moet er om gaan, den ar beidsduur te doen aanpassen aan de voort- brengstmiddelen, welke in plaats van de loo nen te doen dalen, ze moeten opdrijven, zoo als in andere landen. In de huidige toestand wordt er mot acht uren per dag TE VEEL VOORTGEBRACHT dat wordt dagelijks bewezen, gezien er over de wereld minsters T.qoo.ooo arbeiders zijn welke niets beter vragen dan te werken, en arbeidsloos laDgs de straten ronddolen.Zeven millioen werklieden, waarvan er velen zijn met vrouw en kroost, welke hun het noodige niet kunnen verschaffen om behoorlijk te le ven! Hewel, wanneer ons zulks bewezen wordt door officieele statistieken, is het dan Diet meer dannoodig dat er energiek wordt opge treden ten voordeele dezer on gelukkigen Zou den arbeidsdag van 8 tot 6 uren niet moeten gebracht worden, om toe te laten dat dit enorm leger van werkloozen vermindert, ja zelf verdwijnt Wij zijn van meening, dat er in alle landen wetsvoorstellen in de parle menten zouden dienen neergelegd, de moge lijkheid onderzoekende om den arbeidsduur zooveel mogelijk te doen aanpassen aan de voortbiengstmogelijkbeid. Wij vragen ons af, waarom er stock's moe ten gemaakt worden. Er is eten genoeg op aarde voor ©lk die leeft, waarom moet er dan honger geleden worden Het gebeurt maar al te dikwijls, dat er ar beiders gedwongen worden in het goede sei zoen 10 en ll uren te werken, om dan een paar maanden nadien voor gansche weken de straat te worden opgesmeten aan honger en ellende ten prooi. Hier bedoelen wij werklie den en werksters uit de pantoffelnijverheid. Het zou eens en vooral amen en uit moeten zijn dat eT toelating verleend wordt volgens het ministrieel besluit van Moyersoen afwij kingen aan den 8 urigen arbeidsdrg toe te laten. De strijd moet gaan. niet meer ACHT UREN per dag, maar MINDER UREN naar gelang het verbruik het vereischt. Dat is den strijd welke nu moet aangebon den worden en waarop wij de aandacht van iedere werkman en vrouw willen trekken. Oh ja, wij weten wel dat do tegenstanders (niets- doenders) zullen spotten met onze veronder stellingen. Maar wat is er vroeger niet gespot en gelachen met de ontwerper van den 8 uri gen arbeidsdag, in den tijd dat er nog 12en 13 uron moest gewerkt worden en toch is het er gekomen4 en 5 uren zijn er in eens afgegaan Waarom zouden er nu in een tijdvankrisis niet een paar uurtjes kunnen afgedaan worden Iets is zeker, den abnormalen toestand zal zou niet kunnen blijven duren in alle bedrijven wordt er aan rationalisatie gedaan welkeen besparing daarstelt op de arbeidskrachten. Daarom moeten wij arbeiders ons gereed ma ken om den strijd aan te binden ter verdedi ging onzer klasse. Om ons behoorlijk daartoe gereed temaken en met welslagen den strijd aan te binden moeten wij kunnen rekenen op de strijdlust onzer arbeidende klasse. En het is juist daarom dat er op geen enkel werkhuis noch fabriek onvereenigde werkkrachten zou den mogen aangetroffen worden. Er dient dooriedcren vakbond een actie op touw ge zet te worden om de gelederen der syndika- ten te versterken elk gesyndikeerde moet propaganda maken, bij de onvereenigde en ver dwaalde werkers, dat zij zoohaast mogelijk in de moderne vakbonden komen, willen wij gereed zijn al de hervormingen welke wij ons voorstellen te helpen veroveren en recht heb ben op een beter leven en een menschwaardig bestaan. Allen aan de propaganda voor het verster ken der vakbonden moet het ordewoord zijn E. D.C. SOCIALISTISCHE ZIEKENBOND Hulp en Troost in Nood lokaal «DeRed ding-*, Geeraardsbergschestraat 1J5. Bij deze maken wij aan onze leden bekend, dat al degenen, welke gedurende het jaar 1029, eene aangitte gedaan hebben van kraambed, zich vanaf Dinsdag 17 tot Zaterdag 21 Juni op het bureel van den Ziekenbond mogen aan bieden om de toelage van 25 franken, door het Stadsbestuur bij ieder kraambed verleend te ontvangen van's morgens 8 1/2 tot's avonds 6 ure. Het bestuur rekent er op, dat iedereen van de aangegeven datums zal willen rekening houden. NAAR OVERBOULAERE. - Op Zondag 22 Juoi aanstaande, neemt onze Fanfare deel aan de Vlaginhuldigingsfoesten, van dén Pro- pagandaclub onzer kameraden van Overbou- laera. Het partijbestuur doet een warme oproep tot alle partijgenooten, de fanfare te vergezel len. Toonen wij aan onze kameraden van Over- boulaere dat wij met hun sympathiseeren door met een zou groot mogelijk contingent aan de inhuldigingsfeesten deel te nemen. De Vlagdragers, van al de groepen, worden bij deze uitgenoodigd allen op hun post te zijn. De Fanfare vertrekt uit Ninove, om 2,48 ure namiddag. KANTONAAL CONGRES. - Op Dinsdag 17 Juni aanstaande, om 8 ure 's avonds, heeft er hier ten lokale een Kantonaal Congres plaats, waarop al de leden van het Midden- Qomiteit, alsook het Partijbestuur van Meer- beke, met deze van Denderleeuw worden uit genoodigd. Dat er niemand afwezig zij, want de dagor de is zeer belangrijk. Cinema Zaterdag 14', Zondag 15 en Maandag !6 Juni. De buitengewone prachtige film U.F. A. film met Willy Fritsch, Dita Parlo, enz. Aangepaste muziek. Een praebt-film van fotografie. Boeiende inhoud. Een der beste en schoonste filmen. Vooraf met Rin-Tin-Tin. Woensdag 18 en Donderdag 19 Juni De groote russische film Een tegenhanger van de Boottrekkers van de Volga». Aandoenlijke geschiedenis. Machtig spel van de beste kunstenaars. Een film van grooten bijval. Eenmeester- we rk. SCHOOL BUIZEMONT. De gebouwen zullen binnen kort in orde zijn. Nu moet er gezorgd worden voor meubelen. Elkeen is 't akkoord om te verklaren dat deze school, beantwoordende aan eene nood zakelijkheid, op zulke wijze is gebouwd om aan de ouders volledige voldoening te geven. Wij zijn dus ook overtuigd dat al de ouders van deze wijk hunne kinderen naar deze school zullen sturen. Het schoolgebouw in zijn geheel en de klassen in 't bijzonder zullen een aangenaam verblijf zijn voor de kindereD en zullen vcor deze een prikkel zijn om van het schoolgaan een genoegen te maken. Het stadsbestuur heeft goed werk verricht. VOOR HET ONDERWIJS. - De plans voor het bouwen van Dieuwe klaslokalen in de school (Kaai) zijn door den gemeenteraad goedgekeurd. Het schoolopzicht is volledig 't akkoord met het gemeentebestuur dat er dringendheid bestaat om dezeplaDS ten uitvoer te brengen en wij mogen dus hopen dat de hoogere over heid de noodige goedkeuring verleenen zal opdat voor 't volgende schooljaar ook de (Kaai) eene instelling weze om aan al de eischen te voldoen, dewelke kunnen gesteld worden, om een degelijk onderwijs te kunnen geven aan de kinderen. Het stadsbestuur bewijst bekommerd te zijn om de toekomst van de kinderen, door al te doen wat noodig is voor het onderwijs. G. F. In de Vaandrig schrijft G. F- een lang artikel over de zaak van den adjunkt politie commissaris en om zijn argumentatie kracht te geven, gebruikt hij nog wel latijn. Dat schijnt ook geleerder. Hij spreekt van komedie, maar weet G. K. niet dat in De Vaandrig zelf de vraag ge- gesteld werd of het exaan te Gent geen lolle ken was, en daar moeten het zijne vrienden zijn, die komedie hebben gespeeld. SANATORUIM. Er is sprake in onze omstreken een sanatoruim op richten, het- welke zou tusschengemeentelijk zijn, als de gemeenten hun plicht zullen begrijpen. Het is op initialief van het stadsbestuur en het be heer der commissievan openbarenonderstand dat het provintiaal bestuur zich met de zaak bezig houdt. MIDDEN-BESTUUR. Dinsdag 17 Juni om 8 ure 's avonds zeer belangrijke zitting vooralle afgevaardigden der groepen en mandatarissen der Partij. KANTONAAL-KONGRES. Zondag 15 Juni om 3 ure namiddag in het Volkshuis te Geeraardsbergen. Dagorde: 1) Aanstellen 4 afgevaardigden van het kanton bij het Federaal Bestuur De Propaganda 3) Verscheidene. Dat eiken groep en partijafdeeling eraan houde eene afvaardiging naar het Kongres te sturen. VLAGINHULD1GING OVERBOULAERE De inhuldiging van de Vlag van den Propa- gandaclub te Overboulaere zal plaats hebben op Zondag 22 Juni. Van nu af reeds vrienden en kennissen aan gemaand om te vergaderen aan het Volkshuis om 2 u. 3/4 en stoetsgewijze het muziek en de vlaggen naar Overboulaere te volgen. Gee raardsbergen moet en zal er talrijk vertegen- oordigd zijn. STRIIDPENN1NG. - Arthur De Taye 5,75. - Gezongen in 't café BURGERLIJKEN STAND. Huwelijken. Jozef Vander Maelen, Edingschestr. en Clara Romeyns, Brandstr. Alfred Van Londerzele, Weguoeringstr. en Anges De Vlaminck, Steenstr. Geboorten. Roland Van Liefferinge, Kloosterstr; Anna Maria De Meersman, Audenaardschcslr.Uriel De Nauw, Eding schestr. Odrtte De Cubber, Nieuwe Baan. Overlijdens.—Pieter De Block, 62 j. man Augusta Corde, Statieplein. Voor de Vlas da*° Lustig* Vrienden Café De Lessinnes Guqln De Papperie St-Gerd 6,— Gucuin wint de pot 4,— Huwé Gustaaf2,— Flament Leo pold 7,— Flainent Leopold 5.— Julia Goos- sens on Flament 6,— J. Gossoz 5,Gezon gen door Huwé 9,Goz. door Flament L. 6,—id. 8,—id 6,—Gez. door Ghislain 9,— Verschaflei lo.— Pelagie 5,— Café Nonkel V. D. Eokon 5,— V. D. Eecken Alfons 5,— Huwé Ca8emir 6,— Bruylandt Thédoor lo,— Café G. Vincke Gulders Vincke 5,— Onze reolaam marga rine 2,5o Pol Flament 5,— Georges Collins Idegem 5,— Kinderen Do Vos 5,— Onbe kend 2, 2' ljjst Van Der Eeken Gez. door Huwé Casimir lo,— id. 7,25. Willeken» 1,— Jonge Bolders f,75 Gez. door de compagnie Wiegeleer 5,V. D. Beeken Th. 2o,- Café Georges Heruou Hernou Georges 5,— Malfroid 2,— Na- statie Bloos 2,Pion Emiel lt— Minne Jul. 2,— Engels J. B. 1,— V. D. Stock Ivo 1,— Cock Pierre 1,— Schotte Pbilemond 5,— Gez. door De Brouwer Ivo 0,—Gez. door Sacret 5,—Gez. doorAntoon Matth^s Prudence3,— V. D. Bossche Jozef 5,— Fla ment Leopold 6.25 id. 6,25 Gez. door Nei- rinckx J. lo,— Gez. door Flament Leopold 5,—Gez. op de soupé der «Lustige Vrien den Gez, door Oscar Vander Cammen en Henri Maldreé café Arthur Do Groef 8,— Margeritte Dubois 5, Totaal fr. 283,30 Vorige lijsten fr. 4.651,90 Algemeen totaal fr. 4.935,20 Geleverd direct van fabrikant aan ver- Hij is slecht gekomen om te spreken over |)ruiker. Bij gelijke waar veel goedkooper knoeierijen, want wij kunnen gecurccde ver- I ajg elders. Een bezoek verbind tot niets. scheidene weken schrijven overdeknoeiërijën der katholieken inzake benoemingen; wijzou den kunnen herinneren wat er vroeger gedaan werd door de groote chefs der katholieke par tij tegenover zekere kandidaten, die alhoe wel katholiek, hen niet bevielen. G. F. denkt den oppervogel afgeschoten te hebben met te schrijven de socialisten willen een adjunkt als het ?n roode is. Het zij ons toegelaten aan G. F. te herrin- neren dat de kandidaat, voor dewelke hij de verdediging neemt zich uitgeeft voor socialist en er zich op roemt deel te hebben genomen aan da propaganda bij de laatste wetgevende verkiezingen. Dus er is hier geen kwestie van politieke bekommeringen, en wij kunnen gerust zeggen dat do openbare openie de handelwijze door ens aangenomen goedkeurd. Emailleeren in 4 dagon. Fabriek van Kaders enTrotinetten. ERNEST VAN LANGENHOVE Dendermondsche steenweg 741 Aalst. Voor hot aanbreiden van kousen, wendt U bij IVONNE VAN DEN BROECK JASM11NSTRAAT, 19, AALST (Nabij de kerk van 't Heilig Hart). Zuiver werk, spoedig bediend en goedkoop. Kinderen piet toegelaten. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorrijen fr. 1,50; Middenr«en fr. b,6o; Achterrfjen fr. 4,00; Réservé balkon fr. 4,5e eon deol. Drama in n deelen Komiek in i deelen De vertooningen hebben plaats Vrijdag om 8 ure., Zaterdag om 8 ure. Zondag om 5 en 8 ure. Maandag om 8 ure. Leden Partijgenooten I Bezoekt uw tigen Cinema! Goede ntplaatsen

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 3