Een Socialistisch Werk KRAKENDE WAGEN Voor 'tVoik Geofferd Ook voor Ons ijiitajiejiLM imm. 27® Jaargang N° 25 Prijs per nummer 30 centiemen Socialistisch Weekblad voor het Arrondissement Aalst 22 Juni 1950 Altijd het zeilde liedje u ff IHJÜ 1 Recht en Green rechten zonder plichten Geen plichten zonder reohten POSTCHECX-RECENIMB Belgische Worklieden-PartJJ ArrondiesemeotB-Federatie Aalst Nr. 8 B 6 8 8 Telefoon B 7 8 Krakende wagens loopen lang, zegt men in Vlaanderen. Ju merie... en den boer geeft een klein snokjo... het paard trekt lusteloos den wagen over den hobbeligen weg. Bij eiken ruk voorwaarts gaat het... krak... krak. De speeken zitten los... krab. De wielen piepen... krak. Het karkas waggelt... krak, krak. Zóó loopt de wagen sedert jaren over Vlaanderen oneffen wegen. Ook de regedringswagen kraakt. Bij eiken ruk voorwaarts gaat het... krak... krak. De speeken zitten los... krak. De wielen pie pen... krak. Het karkas waggelt... krak, krak. Hoelang loopt die wagen nog over de onef fen banen der Belgische politiek 1 Ge herinnert n de jaren 1925-1926. De demo cratie had gezegevierd. De christene demo craten weigerden de vruchten van die zege te plukken. De geldbarons troffen de politieke demo cratie in den zwakken Poullet. Het land ging regelrecht naar bet failliet. Dan kwam de regeering der drij partijen, voor de redding van de frauk. Een paardenmiddel werd gebruiktEen milliard, vijfhonderd millioen belastin gen voor vier jaar werden, boven de be staande, de Belgen opgelegd. Na vier jaar moesten deze afgeschaft wor den. Gij herinnert u dat de socialisten uit de re geering traden, nadat de fraük weer gezond was, en om rtfden dat minister de Brocque- ville zijn gegeven woord niet hield in zake legerhervorming. Gij weet nog, hoe de christen demccraten juichten, en... 'k heb de woorden van M. Heyman opgeteekend c De socialisten komen nooit meer in de regeering Dien haftskreettoonde ons eens te meer het knechtschap van de christene vertegenwoor digers. Met de katholieke en liberale reactie, tegen de democratie, trokken de christenen de re- geeringswagen voort. Die wagen kraakte, toen in 1928 de leger hervorming van minister de Broqueville voor de Kamer kwam... den diensttijd voer den helft der miliciens verlengende... de Vlamin gen eone schijnvoMoening gevende. De christene vertegenwoordigers waren verplicht tegen hun programmate stemmen in zake diensttijd en gewestelijke indeeling. Doch... zij bleven aan de wagon gepannen. die... kraakte. De beloofde sociale wet der verplichtende verzekering, de herziening der pensioenwet, bleef uit, doch we kregen de groote verslech ting van de huishuurwet. Op vele gemeenten is dezo beschermende wet voor depachters niet meer van toepassing. Ik ken tientallen gevallen van gemeenten, waar de pachters het slachtoffer zijn, van de slechte daad dezer katholiek-liberale regeering. De wagen kraakt... doch het. gespan vervolgt zijnen weg. De verkiezingen kwsrocn in 1929. Do kris tenen beloofden veel. De socialisten werden verantwoordelijk gesteld voor de anti-vader- landsche daden eener bende gewet«nlooze financiers. Dcnaiéve, gaarne bedrogen kie zers geloofden de leugenaars, en.de socialis ten verloren acht mandaten. Katbolieken- en liberalen voelden zich gesterkt. De eerste teekenen dezer regeering waren er van uit daging en trots. Doch... da socialisten vrarên wel verzwakt, maar niettemin springlevend, én gloeiend van strijdlust. En den aanval begon. En de wagen kraakte. krak, krak. tornen «Soop E«£. E« Doch, hoewel gescheiden levend, werd zij toch door den heer Verbeest, die zijn misslag in het overhandigen van den brief aan de op geruimdheid zijner vrouw had bemerkt, in het oog gehouden, en hij legde haar alle den kelijke moeilijkheden in den weg om Emiel niet terug te vinden. De versohillende brieven van den moedigen jongeling, die hij had doen inhouden, over handigde hij haar niet meer. Ondanks al hare moeite kon de rijke vrouw niets van fimiel ontdekken, en dit maakte haar treurig, Elise lijdend. Hoe het arme meisje ook worstelde, hoe zij zich ook de verzekering schonk en bezat, dat hij haar nooit zou vergeten of onwaardig wor den, toch kon zij zonder zijne tegenwoordig heid, zonder hem te zien, tehooren, te spre ken, de hand te drukken, niet leven, begon te treuren, te kwijnen en werd langzamer hand ziek. De socialisten vroegen voor de ouden van dagen het pensioen te verhoogen. Het werd hen beloofd. Baron Houtart wildo niet. De socialisten vielen de wagen aan, die... krak, krak, zei. Na lang aandringen werd de oudjes een aalmoes gegeven. Do socialisten wezen op de verbindtenis in 1926 genomen, om de buitengewone lasten van een milliard en half af te schaffen. Zij wezen op de gedane beloften in zake demo cratische hervormingen, op Vlaamsch finan- cieelen sociaal gebied. De regeering gaf ons een vloed van woor den. Bij monde van den heer Jaspar, zou hij in oen, twee, drie, het taal vraagstuk oplossen én in't onderwijs én in't leger, én in 't ge recht, én in 't bestuur. Sedertdien hebben de Vlamingen, die hun vertrouwen aan die heeren hadden geschon ken, met ons ondervonden, hoe de woorden van den Eersten Minister als zeepballetjes uiteen spatten. Op sociaal gebied wachten de arbeiders. In- tusschen zijn duizenden die in Frankrijk hun kroete moeten verdienen, slachtoffer van het niet houden van gedane beloften. Op finantiecl gebied werd een koopje geslo ten tusschen liberalen en katholieken. De li beralen wilden de afschaffing van de super taks. De Vlaamsche katholieken wilden het rechtsherstel derVlamingen. De eerste wil den van de afschaffing der fransche universi teit te Gent niet weten, en de tweeden, ten minste de christen democraten, wilder bet behoud van den supertaks. Het koopje hield in dat de Vlamingen in theorie althans i rechtsherstel zouden bekomen, en... de chri- sten democratie, zou het punt van haar pro gram offeren betreffende de supertabs. En den wagen vervolgde krakende zijnen weg. De socialisten wierpen hinderpalen op den weg. In zake belastingen werd door socialisti sche Kamerleden overvloedig bewezen dat de regeeringsontweipen heel en al in 't voerdeel der rijken waren. De kleinen kregen een been om af te knagen. De grooten aten hot malscbe vleesch. De christene dcmokratec eischten in hun vorkiezingsprogram van 1929: Democratiseering van het belasting stelsel, onder meer door het onder scheid tusschen een belasting op de loonen en één belasting op do win sten...» De christen demccraten hebbeD het tegen overgestelde gestemd. M. Poullet. de leider der christene demo* kraten heeft het erkend in de kamerzitting ven ii April 1930. M. Bodart heeft op zeker oogenblik de socialisten gesteurd. De christe nen hebben den rijksten van het land voldoe ning gegeven. Zij hebben geweigerd de arbei ders voldoende vrijstelling te geven zij heb ben de voorstellen verworpen om de kroost rijke gezinnen van arbeiders en middenstan ders, en buitenbevolking te bevoordeeligep, omdat de... regeering er niet van wilde. Zij hebben geweigerd de beheerders van naam- looze maatschappijen voldoende te belaster, en dus, daarmee gehandeld in strijd met bovenaangehaald punt van hun verkiezings programma. Slootend, hortend en krakend vervolgt da regeeringswagen zijnen weg. Donderdag 5 Juui stampt een der blauwe paarden op den regeeringswagen dat desplin ters eraf vliegen. M. Marquet, de man van de Kurzaal te Oostende is de stamper. Hij heeft tot dien dag deregeeringsvooistellen gestemd. Voelt hij gewetensvroeging Heeft hij bijbedoelin gen Handelt hij om persoonlijke redenen Wat ook de redenen zijn, hij slaat er op los. Hij stampte als eon razend paard. Luistert Deze wet zal blindelings belasten.Zij zal de groote fortuinen, de echte luxe, de verkwisting niet treffen, maar wel de ge ringe inkomsten Hij noemt de indiciaire taxe, d. i. de taks, naar do uiterlijke teekenen, slechter dan de supertaks. De indiciaire belasting is van meer inquisitorialen aard nog, dan de supcr- taxe. En M. Marquet steltvoorde kleine erfenis sen te ontlasten 25.000 fr. van elk erfdeel moet vrijgesteld worden De groote erfenissen, zij die millioeneo er ven moeten meer belast worden. Die voorstellen komen ongeveer overeen met deze der sooialisten. Onze groep verdedigt dan dok bet voorstel Marquetde kleinen ontlasten, de grooten meer belasten. Eeu christen demobraat M. Dhave vraagt ook de erfenisrechten tot 25.000 fr. per kind te ontlasten, zooals, zegt hij, de heer Marquet hst vraagt. Gezel Merlot, die zoo'n prachtig i werk in dit debat heeft geleverd, zegt prophe- tisch. M. Dhavé, gij spreekt zeer goed, maar gij stemt zeer slecht En Merlot had goedgeraden. Ih de namid dagzitting van den 5 Juni stemt M. Dhavé te gen de kleinen, en met hem de christenen democraten en ook de Fronten, M. Delille, die doorgaans tegen alle democratische voorstellen stemt. M. Marquet heeft, na de socialisten de re- 1 ge erin gs wagen verschrikkelijk doen kraken. Zal hij het nog lang uithouden Ik denk dat de wagen nog tot op het einde van dit jaar loopt. Dan zal hij wat hersteld, hier eene nieuwe speek, daar een andere plankicgesteken worden, en zoo, loopt de i wagen krakend verder, totdat het paard, in i dees geval, de goedzakkige Vlaamsche arbei ders. eons de poot opheffen en de wagen in j stukken slaan. Dan eerst krijgen wij eenen nieuwen wagen waarop het gekneusd gouden kalf ligt, en den zegevierden arbeid troont. A. DIERKENS. wordt in de Kamer gezoDgen door den heer Jacquemotte communist, tegen over de Socia listen. Al wat de Socialisten doen en voorstel len is voor dien heer in 't belang der kapita listen en om verraad te plegen legen over de werkende klasse. Zulks is eens te meer gebleken, toen odzo vrienden Nichels en Ficher in de Kamer de afschaffing vroegen van de accijnsrechten op de allumetten. Onze vrienden waren de verraders van de werklieden, beweerde Jacquemotte, want zij hadden geen opdracht van hun gekregen om die rechten te vragen af te schaffen. De werklieden uit do allumetten nijver heid weten beter, want de OPENBARE ver- I ga leringen gehouden te Ninove enteGee- I raardsbergen zijn een klinkend bewijs van de leugen door Jacquemotte naar voren gebracht. Voeg daarbij de overeenstemming van de be- I voegde Centrale en de Commissie van fiaan- tien der partij, nopens dien zelfden eisch en l toch scheldt Jacquemotte onze vrienden uit voor verraders der werklieden; Maar het ongelooflijke gebeurde I Jacquemotte stemde met onze vrienden mede, voor de afschaffing dier rechten. Tableau De Pinksteren dagen brachten ons naar het drukke badstadje Heyst-Aan-Zee. Reeds van in den vroegen morgend krioelt het er van de badgasten. We dachten onmiddelijk aan vroegere tij den toen het alleen mogelijk was aan de groote burgerij om zich enkele dagen vakan tie te gunnen. Alhoewel nog niet veralgemeend, toch zijn er reeds vele arbeiders die jaarlijksch enkele dagen verlof genieten en dus de mogelijkheid hebben door de gezonde zeelucht hunne krachten te herstellen. Als we naar Heyst getogen waren was het om onze lezers 't een en 't ander te zeggen over het preventorium der socialistische aie- kenbonden. goede verzorging er de herstellende voorbe houden wordt. Eten en drinken waar vele burgers moeten voor onderdoen, 's Morgens en, over ander dag, neemt ieder pensionna- i ris zijn bad in een wel ingerichte badplaats. Daarna wacht bun een keurig ontbijt. Melk zooveel het harte lust, brood met kaas. vleesch chocolade, hesp, enz., altijd bij afwisseling. Van 8 uur tot 9 uur 30 wordt vrijë tijd ge gund tot briefwisseling of rust. Dan gaat de wandeling naar de zceduinen of het straud. Drie groote kabieien staan op het strand op getimmerd waar do vrouwen en de kleinen de noodige tuigeD, als ligstoelen, schuppen, emmertjes enz in vinden om zich al de genoe gen der zee te verschaffen. Om 12 uur, noenmaal, altijd de goed ver- -POöOC^UM MER PP OP» IC ncy:>i Zicht op het Huis der Mutualisten te Heyst-aan-Zee. In de Vuurtorecstraat op een paar honderd zorgde keuken van de vriendelijke keuken meters van den Zeedijk bevindt zich het meid Lecntjo Boonefaes die haar diensten prachtig te huis der Mutualisten. In 1P20 door reeds 4 jaar ter beschikking stelt van het hó- het Nationaal Verbond aangekocht, diende tel het gebouw voor hótel en het was aan ieder Mutualist gegund er zijne vacantie aan goede Tm IflOtt nnnlr. Onnoodig to zeggen dat de noenmalen die bestaan uit drie goede plats met dessert im- voorwaarden door te brengen. In 1926 noch- j mer om te beter verzorgd worden. thans nam het Verbood het wijs besluit het hótel in te richten als preventorium voor zwakke vrouwenen zwakke kleinen. Het was de huidige bestuurder Gezel Piette die met zijne gade de inrichting op goeden voet bracht bij de aanpassing als prevento rium. Op 't eerste woord dat we aan vriend Piette richtten om ons 't een en ander te willen mede deelen over de instelling die hij be stuurt rolt het eruit. Statistieken, diagrammen met de vleet toonou aan dat rbeds honderden kindors en zwakke herstellende vrouwen hun geschokte gezondheid te Heyst terug kregen. En geen wonder! Geen wonder als men weet welke Onder het noenmaal draait de bestuurder er met do radio-fono een flink muziekstuk door. Zeggen we algauw dat iedere zaal en zelf de klassen der kinderen over een luid spreker beschikt. Na het middagmaal weer rust in het ge bouw tot drij uur. Om drij uur tenware bij slecht weder trekken de vrouwen en kinderen afzonderlijk naar de duinen of het zeestrand eu nemen ze een koek mee om zich tusschen het middag- en het avondmaal watte versterken. Om 7 uur 's avonds volledig avondmaal, bestaande uit soep of pap aardappels met gtoenten, vleesch, visch, dus drie volledige plats. Bij goed weder in de Zomer terug naar zee voorbeen uurtje. Rond 9 uur30sla- Het bloemken liet het hoofdje hangen, de zachte zonnestralen waren verdwenen. Toen de moeder dit bemerkte was zij als uitzinnig van smart. Alles zou zij hebben ge daan om Emiel terug te vinden. Sinds het voorgevallene, had ze tegenover den ouden heer Moyson eene koelheid gevoeld, die zij niet kou overwinnen, en hem daardoor niet meer bezocht. Zij vergat h«t hem niet, zijn zoon te hebben geofferd aan zijne denkbeel den zij aanzag dit als een der grootste mis daden door een vader begaan. Ondanks dat, begaf zij zich met hare dochter varscheidene malen bij hem,om inlichtingen betreffende Emiel in te winnen. Do oudeheer Moyson, op zijn zoon ver gramd. omdat bij niet was teruggekeerd, om dat bii hem had laten heengaan, maar dit aan Emiel maar en niet asn zich zeiven wijtend, wist niets van hem, noch waar hij was, noch wat hij deed. Op aandringen van mevrouw Verbeest, trachtte hij eenig nieuws in te winnen, vette er echter weinig ijver bij, eu bleef zoo wij<> als vroeger. Maanden verliepen, en van Emiel wist men nog niets. Eindelijk vernam Elise's moeder dat bij I reeds verscheidene malen te Geel was ge weest en dat vele leden der Wevers- en Spin- nersvereeniging, onder anderen Hendrik en Jan, die in oe fabriek van haren echtgenoot werkten, zijn adres kenden. In hot eerst durfde noch wilde mevrouw Verbeest zich tot hon begeven de afschuw voor don arme, die men haar met de opvoe ding had ingeprent, was nog niet geheel ver dwenen, alhoewel dit treurig gevoel, door de lielde, welke hare dochter voor de misdtel- den toonde, veel verminderd was. Toen zij echter de veroordeeling der zeven tig wevers haars echtgenoots vernam, kreeg zij innig medelijdan met dieongelukkigenen hunne familien zij voelde zich tot hen ge trokken, om hun leven en lijden eens goed te kennen, en, wanneer zij dan wist dat Emiel te Gont was geweest, den dag hunner gevang neming, dat hij eene aanzienlijke som tot on dersteuning had verzameld, toen zij zag, dat ondanks al hare zorgen, Elise zieker werd, besloot zij Hendrik'» dochter op te zoeken, haar het adres van Emiel te vragen en haar iets tot ondersteuning te overhandigen, ter wijl haar vader en broeder in de gevangenis waren opgesloten. Het was ep een heerlijken Zondag dat m* vrouw Verbeest zich naar de woning van Louise begaf. Zii kleedde zich zeer eenvoudig aan om de nieuwsgierigheid der gebuurte zoo weinig mogelijk te wekken. Het was omstreeks eb' ure in den xorgon. Om alle moeilijkheden te vermijdeD, had mevrouw heel juist het adres doen opnemen, zoodat zij zich, zonder zoeken noch vragen, regelrecht naar de woning kon begeven. Hendrik, zijn zoon en zijne dochter bewoon den twee kamers in de Voorstraat. Mevrouw klopte aan en Louise opende. Beide vrouwen wisselden een blik en ue rijke dame trad bin nen. Mevrouw Verbeest was onthutst. Zij meen de voor zich een zwak, bijna misvormd meis je, met een armoedig uitzicht te zien, dat bij het hooren spreken van eene milde gift, zich als in den hemel zou wanen. Zij had zich bedrogen, Louise was rijzig, wel gevormd, aanzag haar niet met een trot- I sche», maar toch vrijen blik, en het wes met j het uiterste gf mak, dat zij haar een s« otl ;;r:n- bood en naar de oorzaak harer komst vroeg. Louise was nochtans op het zicht der fabri kantsvrouw, die zij herkende, ontroerd en ge troffen geweest. Zij trachtte de reden harer komst te gissen. Was het om over vader, om over Emiel en zijne geliefde te spreken Zij kon geen ant woord vinden en moest dus wachten tot me vrouw spreken zou. Mejuffer. begon deze, verontschuldig mij dat ik u stoor in uwe bezigheden, maar ik heb u over ernstige zaken te spreken. Gij zijt toch mejuffer Louise Bultinckx, de doch- ter van Hendrik Bultinckx, die... Die thans met mijn broeder Gustaaf in het gevang zit, mevroiw, om in werkstaking ezij n gegaan. Louise zeide dit op vaston, bijna trotschen toon, en zonder de minste schaamte over het lot haars vaders en broederste toonen. Er was eene poos stilte Daaraan verwachtte mevrouw zich nietzij was een weinig uit haar lood geslagen, want gansch het plan, dat zij had opgemaakt om van Louise de noodige inlich tingen te bekomen, stortte ineen door het ka rakter dezer moedige proletariêrsdochter. Noch eens wisselden beide vrouwen een blik, en mot die instinktmatige kennis, aan vrou wen eigen, zagen zij dat eene breede klove tusschen hen lag en dat beide hunne waardig heid te toonen ei te verdedigen hadden. (Wwrit vtortguttfi

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1