CINEMA VOORUIT De Student van Heidelberg Uit Denderleeuw. Uit Moiré Sottegem Uit Ninove Uit Geeraardsbergen I CYCLES-SOLO Bericht IP^TIEÏIE-'jRjIE-VTJIE Kapitein Fracasse De Duivelsche Tex De Draaikolk van Parijs Montmarlre Jeanne d'Arc De Koningin van den Danube Schandaal Een School van Moed L'appossionafa De Draaikolk van Parijs Montmarlre Jeanne d'Arc De Koningin van de Danube De Vallei der Reuzen L'Appassionata Het Land zonder Wellen IvonxeVAN DEN BROECK Molendries, 11, Aalst. FRO GR A.M.M AAN DEN BOORD VAN DEN AFGROND Komiek in 2 deelen. datde patroons de tarieven van demachienen nr lo merkelijk verhoogden, zoodat zij op die macbienen ten minste de loonen zullen verdienen dan in gelijk welke nijverheid. Tevens zouden de moeders moeten verstaan dat voor de toekomst hunner jonge dochters, zij hunne kinderen moeten aansporen om het vak van breidsters aan te leeren de inspan ning die zij hiervoor moeten doen is slechts van tijdelijken aard, en wanneer zij hun vak kennen, dan hebben zij een onbetwistbaar voordeel op de werkmeisjes die in de nijver heden werken, gezien hunne dochters een stiel zullen kennen, die hun zal toelaten een loon te winnen dat beter is dan in gelijk welk ander werk. Er werd besloten die zaak in een volgende zitting verder te bespreken. BIJ DE LEDER-EN VELLENBEWER KERS TE AALST In ons artikel van Zon dag laatst is een zinstorende fout geslopen, namenlijk. daar waar spraak was van de over uren. Er wordt gezegd dat de Arbeids-Iospectie verklaarde dat de 25 o/o voor de overuren in het huis De Beul betaald werden. Dit is ver keerd. De Arbeids-Inspectie heeft integen deel vastgesteld dat de 25 0/0 niet betaald werden, en verklaard dat de werklieden die de overuren maken de £5 0/0 MOETEN ont vangen. In een schrijven van 27 Mei laatst, vroegen we de Patroons-Vereeniging naar naderen uit leg, of beter nog, naar hun meening nopens de toepassing onzer overeenkomst. We zeg den namentlijk in g.n. schrijven Wat zou volgens Uwe meening moeten gebeuren met het volgend geval Voor do toepassing van g.n. overeen komst, is een patroon die b.v. tien monteurs gebruikt. Daarvan komen zes gasten tot een loon van 5,60 per uur. De anderen verdie nen minder. De patroon nu zou beweren dat hij met de toepassing der overeenkomst van Februari laatst geen opslag van loon dient te betalen. We zijn in een tegenovergestelde mee ning en denken dat in g.n. geval de patroon wel moet betalen. Op zelfden datum nu, hadden we zooals verleden week gezegd een telefonisch ge sprek met den heer De Beul nopens de toe passing van art. 5. Wij beweren namentlijk dat de patroons de loonen een week tè vroeg hebben verminderd- Er werd ons beloofd dat we diezelfde week nog een antwoord zouden hebben bekomen. Op 16 Juni laatst hadden we nog geen enkel woord als antwoord kunnen lezen, en we stu ren een nieuw schrijven waarin we zeggen Op 19 Mei had ik met Ued. een telefonisch gesprek over de betwisting die was ontstaan nopens art. 5 onzer overeenkomst. Ued. beloofdet me alsdan een antwoord in den loop der week nadat ge Uwe colle gas daarover had geraadpleegd. Op 18 Juni nu, ontvingen we tot onze ver wondering een antwoord die volledig nevens de kwestie is. Mijnheer De Bdul, Voorzitter der Patroons- VereenigingjWil de zaak nu op een zijspoor brengen, want hijantwoordt, dat hij het geval waarvan ik spreek in hun laatste algemeene vergadering heeft opgeworpen. En verder De fabrikant die meende hier bedoeld te zijn, verklaarde mij dat hij die kwestie met U persoonlijk geregeld had. U zoudt moe ten de naam van dien fabrikant opgeven om te zien of hij in ons syndikaat is en zoo ja om hem inlichtingen te kunnen vragen. We hebbén nooit gedacht dat M. De Beul zich in dergelijke zaken op een dergelijke ma nier zou aangesteld hebben. In het geval dat hij bedoelt wil hij antwoorden cp een heel speciaal geval. Het doel van ons schrijven overigens van 27 Mei is alleenlijk om een juiste lijn in deze te kunnen trekken. Hij maakt er nu een alleenstaande geval van, en vraagt ons meerdere zulke gevallen aante ha len. Dit doen we nu niet. Moesten we het doen dan gaat het onderzoek van de patroonszijde eenzijdig gebeuren. Vertegenwoordigers van de Vakvereeniging worden daarbij niet ge duld. Maar de aandachtige lezer zal wel vast stellen dat daarjuist het paard niet gebonden ligt. Nopens de zaak van art. 5 wordt door de patroons niet geantwoord en laten ze de schijn alsof anders in heel die kwestie de ar beidsorganisatie het mis voor heeft, ofwel dat dit een kwestie is die ons niet aangaat. We hebben bij M. De Beul andermaal om een klaar antwoord in deze aangedrongen, en we verwachten dus daarover eerstdaags een duidelijk antwoord. E. D. Zondag 1.1. greep in ons Achturenhuis een vergadering plaats van de afgevaardigden van al de moderne vakbonden van 't arrondisse ment Aalst met het doel eene federatie te stichten waarvan de werkkring heel het arrondissement zou omvatten. Een reglement werd aangenomen. Een voorloopig bestuur zal worden gevormd uit 2 afgevaardigden voor Aalst, 2 voor Gee- raardsbergen, l voor Sottegem, 1 voor Her- zele, 1 voor Ninove, 1 voor Denderleeuw en 1 voor het Nationaal Syndikaat. De federatie gaat in gang op 1 Oktober 1930. De zetel zal gevestigd worden te Dender leeuw Achturenhuis. We wenschen onze federatie, die ruim 12 a 13000 leden reeds telt bij de stichting, goed heil. En nu, de handen uit de mouwen om ieder werkster, ieder arbeider, ieder bediende te doen beseffen dat alleen onze moderne vak beweging geroepen is om dag in dag uit te kampen voor beter werkregeling, voor betere werkvoorwaarden. Bij ons geldt de heilige wet van solidariteit in wel en wee. Leve ónze federatie. DE KONKURRENTIE. - De kadotters en fronters pogen elkander de konkurrentie aan te doen in het boffen met de nieuwe straat. Stoef schijnt de grootste tong te mogen heb ben. Waarachtig die menschen houden zich met weinig te vrsden. Vijf en twintig jaar katholiek frontisch gemeentebestuur op beurt hebben onze gemeentevaders in gelegenheid gesteldeen enkele nieuwe straat te leggen. En de voorwaarden dan nog. Hoeveel hon derd duizenden franken zijn niet verloren ge gaan door de lamlendige houding van ons ge meentebestuur Immers de nieuwe straat moest reeds 5 a 6 jaar invoege geweest zijn. Als zeieder vijf en twintig jaar een nieuw werk doen uitvoeren zullen mogelijk de kom- stige boorlingskens nog moeilijk van de put ten afgeraken. In vlaamsche stijl noemt men zulke gemeentebesturen broeinesten van I luiaardij. HET KERKHOF. Hoe zou het staan met het nieuw Kerkhof Van als de kadotterskliek niet klaar kwam om de rijke barocsdame enkele duizenden in de zak te gooien hoort men weer van niets meer. Zonderlinge menschen die katholieken Als wanneer ze de kans zien den eenen of ande ren te bevoordeeligen zou het wel moeten vliegen. Wie herinnert zich niet meer de fa meuze aankoop van grond aan den berg van 'tsmids?Op enkele dagen tijd zat die rijke i boer met zijn duizende kluiten, waar hij, rede- lijke gezien, niet het minste recht op had, want honderden inwoners moesten reeds grond langsheen de stTaat afstaan zonder ver goed te worden. De katholieke partij heeft alleen als hoofdrol, met de centen van an Jen alleman de kapitalisten te bevoordeelen, ter wijl de kleinen kunnen stikken. Arbeiders strijdt met de socialisten om hieraan verande ring te brengen ZIEKENBOND MOYSON De leden worden opmerkzaam gemaakt dat bij ieder einde van den trimester in geval van kraam bed, onmiddelijk de secretaris moet verwit tigd worden. Op het einde der drie maanden moeten or.ze staten birrenvoor de provincie. Dat ieder er zici naar schikke in't belang van den bond. NAAR BRUGGE. -- Heden Zondag 29 Juni. gaat ons muziek naar Brugge. Vertrek 8U.I3 veranderen te Gent, aan komst Brugge 9 u. 54. Vertrek uit Brugge om 18,03 of 21,45. ONZE CINEMA. Heden Zaterdag en Zondag buitengewoon prachtig en boeiend DE TWEE BROEDERS met Jane Novak en Robert Edeson DE CHAUFFEUR VAN MADAME met Dorothe Revier, Forrest Stanley en Tom Ricketts. Aanvang om 7 1/2 u. zeer stipt. - 'k Volgde reeds laDg do politieke bewe ging onzer vrienden van Meire,die er tus- schon haakjes gezegd, heel hard is. In tegenstrijd met wat op bijna allo an dere buitengemeentens gebeurd, dat er slechts strijd is een paar weken vóór de ge- maoatokieziDg, moeten we zeggen dat Mei- re dag in, dag uit politieke beroeringen ondergaat. Samenstelling van de Gemeenteraad De Katholieken hebben er 6 gekozenen, de socialisten 3 en 2 afzonderlijken. Do katholieken als meerderheid, naar men wel denken kan, hebben er het heele bestuur in handen. Edoch, hun slaperige werking hun be stendig gekonkel, beioftens en woorden kramerij hebben er zoover de zenuwen van één hunner leden komen krikkelen dat de ze, de zaak heel ernstiger opvattende, zich heeft afgescheurd en de oppositiegroep, de 3 socialisten en 2 afzonderlijken is komen vervoegen. 't Hoeft gezegd dat de beruchte gemeen tebestuurders van Meire in een vios parket zijn geplaatst, te moor omdat ze inderdaad geen jota kennen van politiek en nog veel minder van een gemeente goed te besturen. Klerikale mentaliteit Edoch, waar ze wel verstand van hebben en,... ze wel kunnen is van de inwoners appels voor citroenen te verkoopen. Hoe politiek- dom ze ook wezen, toch we" ten ze zoodanig hunne kiesdravers bette doen uitbazuinen, dat wat slecht wordt gedaan in de gemeente de schuld der socia listen is. Het goed of slecht weder, als hot tegen de goesting is van de inwoners is de schuld der socialisten, en alhoewel de klerikalen de meerderheid uitmaken, al 't geen dat nog niet is verwezentlijkt is de schuld der socialisten. De socialisten tegen den godsdienst 't Zal natuurlijk ook niemand verwonde ren, te vernemen dat de socialisten van Meire worden uitgescholden voor mannen die tegen den godsdienst zyn Maar wat al onze lezers wel zal verwon deren is, dat het juist is omdat ze in de ge meenteraad bestendig aandringen de noo- dige herstellingswerken aan de Pastorij te doen. Meer, door de lamzakkige houding der klerikale bestuurders, hebben de socia listen verplicht geweest een speciale zitting van den gemeenteraad aan te vragen, wel ke verloden week Vrijdag heeft plaats ge had en waarover we in ons blad van toe komende week zullen handelen. A. B. EEN GOEDE VRIEND, wiens Daam ik niet mag noemen heeft mij een afschrift be zorgd van een manifest dat Suskelievens- Honeree zinnens is uit te deelen. Ziehier wat er in staat Mensken van Meire, ik ga u ne keer e wa zeggen. Koffeur es overlest deur de kerkeraat voor den susdepee geroepen,want wij willen hem zijn lant afpakkeD omdat hij sosialist es. Elk zeg het voort. Koffeur. ge weet nu welke kadees ge tegen u hebt, en dat is erger dan door den weerlicht getroffen te zijn, trek dus uw ladder maar op en maakt u gereed om gelapte broeken te dragen en om booterammen uil den bedelzak le eten. De paster heeft me belooft dat hij het n van op den spreekstoel zal verwei- ten. En als het nog eens oorlog is zulde gij geen soep mogen scheppen gelijk 't klijn bur gemeesterken dat nu fabrikant es. Voor gelijkluidend afschrift. ODILON. Bedanking De familie Ceymeulen-De Rouck dankt langs dezen weg alle vrienden en kennis sen, om de betoonde deelneming in den rouw die hen zoo diep komt te treffen. ONDRAAGLIJKEN TOESTAND 1 Verleden Zaterdag in den loop der zitting van den gemeenteraad ondervroeg onzen makker Leon Lefèvre de heeren burgemeester en schepenen voor de zooveelste maal, betref fende de watervoorziening van de groote werkerswijk Bevegem. Het antwoord hierop gegeven was Ik heb geen water I! Ten gevolge dit antwoord hebben we Woensdag namiddag ter plaatse geweest on derzoeken of er geene middels bestaan om de ze uitgebreide wijk van water te voorzieD. Als er nu eeno zaak is die met gemak en weinig onkosten kan opgelost wordeD, dan is het wel deze. Op een 8U0 tal meters vandaar loopt het bronwater met honderden liters per dag ver loren. Wat meer is volgens men mij verze kert is het toegestaan aan het stadsbestuur, dat ze van deze bronnen mogen gebruik ma ken. Is het op deze luttele uitgaven welke noo- dig zouden wezen om eenenieuweleiding aan te leggen om het water te vargen en af te lei den naar Bevegem dat het blijft steken Daar begrijpen we niets van. Wat we nog min be grijpen is dat M. Weymoersch katholiek ge neesheer niet onze vriend Lefèvre heeft bijge staan uit al zijn krachten. Hier gaat het om de gezondheid van een talrijke schare werkersgezinnen. Wat meer is; moest er morgen brand uitbreken liet ware eene ramp die niet te voorzien ware Heeft het schepencollegie hieraan reeds gedacht In alle geval, we zeggen aan MrVaaAuden hove dat we die zaak niet met rust laten al geldt het hier maar werklieden die van dezen hoogst noodzakeliiken gezondheidsmaatregel zouden genieten. Woonden er enkele kapita listen op Bevegem dan waren we overtuigd dat de zaak niet laag zou duren; dan zou er geld genoeg voorhanden zijn. De naaste week komen we hierop terug. Cesar Haelterman, Próvintieraadslid. GEVRAAGD. Een lokaalhouder wordt gevraagd in het Achturen Huis te Sotte gem. Dezen die zich wenschen aan te bieden, wenden zich tot het plaatselijk Bestuur,eiken Dinsdag van 7 tot 8 ure's avonds, tot en met I5 Jtxli e. k. Het Bestuur. BIJZONDER BERICHT. We verwitti gen langs dezen weg al de leden van onzen Ziekenbond om zich te voorzien van raadple- gingssouchen alvorens bij de H.H. dokters te gaai, om alle moeilijkheden te vermijden. Het Bestuur. Cinema Zaterdag 28 en Zondag 29 Juni. groote fransche film, uit den tijd van Lode- wijk XIII. Een succesfilm vertolkt door Pierre Blanchar in de titelrol Charles Boyer, Daniel Meudaille, Lien Deyers, Polo Illery enz. schoone avonturen en cow-boy film met Ruth Mix de dochter van Tom-Mix en haar paard Gamin Toekomende week twee buitengewone filmen met Leon Bary Lil Dagover Ga9ton Jacquet. schoone dramatische komedie Wordt Verwacht de grootste en kostelijkste film. operette-film Maandag 30 Juni en Donderdag 3 Juli. Twee prachtige Uuiversal filmen dramatische superproduktie met Huntley Gordon, John Boles, Jane Winton en Eddie Phillips. LAURA LA PLANTE Schoone sport-film met James Murray en Barbara Kent. Een programma, dat elkeen zal voldoening geven. Volgende Week met Leon Mathot Cinema Zaterdag 28 Zondag 29 en Maandag 30 Juni Kinderen toegelaten Twee buitengewone filmen Groote dramatische superproduktie, fransche film met Gaston Jacquet, Lil Dagover, Leon Bary, Gfna Barbiery, Rene Lefebvre. Het is een kunstfilm van Vandal en Delae. Tooneelschikking van Julien Duvivier. schoone dramatische komedie vertolkt door Helen Steels en Igo Sym Een programma van grooten bijval dewelke elkeen goedkeuring zal mededragen. Toekomende week het kunstwerk der kimstwerken de kostelijkste film ooit vervaardigd de schoone operette film met Leatrice Joy, Jos. Schildkraut en Nils Asther met Milton Sills en Doris Keynon Woensdag 2 en Donderdag 3 Juli. het machtig dramatisch meesterwerk naar het werk van Pierre Frondaie vertolkt door Renée Heribel, Ruth Weyher, Fernand Fabre, Thcrese Kolb en de gekende belgische kunstenaar en lieveling LKON MATHOT L'appassionata is een der gróótste filmen van het seizoen en wordt overal met het groo- ste succes vertoond. De film zal gepaard gaan met een bijzondere muziekaanpassing en solo's voor piano. Vooraf een avonturen film met de gekende cow-boy Ken Maynard. Het zal dus ook ongetwijfeld een program ma van gfoot succes zijn en geraadzaam bijtijds uw kaarten te nemen ROOD VERWEER. Zaterdag om 7 1.2 n buitengewone vergadering voor al de leden. Dagorde Indeeling per groep voor de oefeningen. Wij durven verhopen dat alle leden hun best zullen doen om tegenwoordig te zijn; de re- petië zullen Zaterdags 's avonds en des Zon dags 's morgends of 's namiddags plaats grij pen. Het gaat er om, een besluit te nemen in welk peleton die kameraden willen iugedeold worden. Voor het Bestuur, Maudens Theophiel. STRIJDPENNING. Gezongen bij Emiel Beerens door vrouw Pion rondgehaald door Frans Ronse 7,50. Gez. bij denzelfden door W" V. D. Haeghen, rondgehaald door Frans Ronse 7,80 Omdat Hélène erwten ontschelpte bij Jan geeft Adolline V. L. Catsije 4,00 Totaal 19,30 rr. VOOR DE LUSTIGE VRIENDEN, Café Volkshuis Neirinckx Henri5,— Van Sctroors J. 5, Van Lierde Benoit 2,De Smet Joseph 2, De Bodt Frans 2,—Gez. door de Bodt Mar geriet 7, Café Van der Oost Gez. door De Smet L. 6,65 id. 6,r— Van den Oost Julia 2,—Gez. door Pieter Jacobs 8,5o id. door Emiel Stevens j,25. V. d. Oost Gu- staaf 2, Café Do Brouwer Albert De Brouwer Ivo 10,Prudence 3,—- Gei. door Felix Maas 4.30 De Vos Baraken 1, Jules Camcier 2,Gez. door Maas 4,25 Pru- dens 2,— Café Volkshuis Sottegem J. Beerens 5,Bert Jozef 2,- Bayens Alf. 2,Otte Geers 2,De Gelas Karei I,Wa- trin Alois 2,— De Backer Theoph. 2,-— Man- geleer Frederick 2,— Gez. bij Oscar Van Her zeel 3,70. Van een goede vriend 5,Gefin Leon 5,— De Hauwer Joseph 5,— Draert Os. 2,— Van Keymeulen Arthur 2,— Teupens A. 2,— Van Lierde G. 2, Café Volkshuis Onkerzeel DeChouA. 1,id. 1.Bruinaert M. 2. Van Schoors Joseph 2,— Bruyland Remie 2, Goosens Victor 2,— Lafourt Theoph. 2,—- De Spiegeleer Henri 5,— Michiels Isedoor 2, Spitaels Theofiel 2,Leander V. d. Hoven 2,— Matthijs Antoon 3,— Onze reclam mar- gerice 5,— Joannes DeThaijea,Michiels Oscar 2,— Suys Sofie 2,— De Singne Robert 2,— Kindekens Frans 2,— V. d. Haegen Jos. 2,— Vao Lierde Jdegem 1,50 Julien Monceur r.50 De Zutter Alfons 1,— Dufeleer Jol. 2,— Julleken 1, Totaal 176,65 fr. Vorige lijst 4.935,20 fr. Alg. totaal 5.111,85 fr. BEDANKING. Het bestuur en deleden dor maatschappij De Lustige Vrienden ten uiterste voldaan over de schitterende uitslag der inschrijvingslijsten ten voordeeïe onzer Vlag, en waarvan de inhuldigingsfeesten op 25 Mei 1.1. grootsch en indrukwekkend zijn geweest aanzien het als plicht U een hartelij- ken dank toe te sturen voor uwe welwillende deelneming door het uithangen onzer lijsten in uw Café. Bij deze donken wij ook de vrienden partij- genooten en gezellinnen, die op zulke milde wijze bet hunne hebben bijgebracht om deze prachtige uitslag te bekomen. Aanvaard, waarde kameraad, met onze be ste gevoelens, onze broederlijke groeten. Het Bestuur. BURGERLIJKEN STAND. Geboorten. Richard Geysels, Wegvoe ringstraat Robert Dhaeycr, Buizemont Maria Prieus, St. Annastr. Jaak Haegeman, Kattestraat. Overlijdens. VirginSe V. D. Putten. 79). wed. Petrus Pletinckx Oud. Steenw. Frans Reygaert, 56 j. Hospitaal Roger Malbrain, 3 m. Boulaerstraat. Geleverd direct van fabrikant aan ver- bruikor. By gelijke waar veol goedkooper als elders. Een bezoek verbind tot niets. Emailloaren in 4 dagen. Fabriek van Kaders en Trotinetten. ERNEST VAM LAKGEKHOVE Dendermondsche steenweg 741 Aalst. Voor het aanbreiden van kousen, wendt U bij JASMIJNSTRAAT, 19, AALST (Nabij de kerk van 't Heilig Hart). 2,uiver werk, spoedig bediend en goedkoop. wan Vrijdag 27 tol en met Zondag 2S Juni 1830 Kinderen niet toegelaten. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorreen fr, £,B0; iliddenrficn fr. j.Eo; Achterijjenfr. 4,00; Réservé balkonfr. 4,Be een deol. De vertooningen hebben plaats 'Vrijdag om 8 ore Zaterdag om 8 ure. Zondag om 5 en 8 ure.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 3