UIT ONZE BUITENGEMEENTEN^ Het Erfrecht in rechte Linie S.A-R.O.V. DE LANDBOUWERS Daar is het rendez-vous op Zondag /^September Aan den voet van de Kapitalistische Vesting Fronters-Poliliek UIT AALST. Hel ontwakende Alen {Zit begin hoofdartikel van ons blad). Pecqueur en het kapitalistisch Erfrecht Na eea eeuw lijds zal men daaraan niet veel dienen te veranderen. Waar hel om gaat, schreef Pecqueur, 't is niet 0111 de vraag of er er fenis zal zijn in de familie van «len vader op hin deren enz., noch of er welkdanig per soonlijk eigendom zal zijn maar of er individueele, willekeurige en absolute toe« igening zal zijn. van de levendige bronnen van den rijkdom, van de werk tuigen voor de voortbrengst, van de middelen voor den arbeid, die bestaan uit den grond en al de grondstoffen, gansch dat mobilair van «le voort brengst, zonder hetwelk de proletarische klassen in hui bestaan niet kunnen voorzien en zich licht, kennis en vrijheid verschaffen. Het gaat om de vraag of een min of meer groot aantal het recht zul len hebben voor altijd gebruik en mis bruik te maken van deze middelen, noo- dig voor het behoud van de natie in het 'algemeen en wat het erfrecht betreft, of dat recht zich steeds zal uitstrekken tot diezelfde werktuigen, voorwaarden of uitwendige bronnen van allen stofl'e- lijken rijkdom, alleen door het feit dei- geboorte, en of het zich niet meer en meer zal gaan beperken tot de uitsluiten de overerving van het door don sterven de nagelaten mobiliënkapitaal. De slotzin verdient bijzondere aan dacht. Hij is kenschetsend voor een tijd- stipt toen het mobiliënkapitaal nog op verre na niet het belang had dat het thans heeft verkregen. Verder blijft het standpunt van Pecqueur dat van het hedendaagsch socialisme. Het hedendaagsch Socialisme en de Erfenis Wij zijn voorstanders van de progres sieve belasting op de erfenissen."met massieve hellingen op de groote fortui nen. niet om de redenen die reeds wer den ingeroepen door Frëre-Orban, omdat zij van alle belastingen de rechtvaardig ste is, de eenige die de prolij ten van den arbeid niet aantast, de eenige die de produktiekosten niet verhoogt, maar omdat wij er een middel in zien, één van de middelen, om langs den weg van den geringsten tegenstand den overgang te verzekeren van de private ekonomie naar de kollektieve ekonomie. De arbei ders moeten zich wachten voor illussies aangaande wat op dit gebied langs den wetgevenden weg zou kunnen verwe zenlijkt worden. Stellig is er weg afge legd sinds het bescheiden 1 p.h. van Frcre-Orban, enkel toegepast op de erfe nissen van vaste goederen, tot de pro gressieve takseeringen die thans in alle landen bestaan. Maar in een afzonderlijk land met overhaasting willen te werk gaan, trachten met één slag te verwe zenlijken wat nochtans de zuivere recht vaardigheid zou zijn, zou zulkdanig lis- kale ontduikingen mee brengen, zulkda- nige pogingen om bedrog te plegen en dewetteontduiken.dat misschien het sop de kool niet zou waard zijn. In der gelijke aangelegenheden vormen dejtoe- stand van de geesten en do zeden een belangrijke faktor. De dag dat in Europa zooal reeds in ruime mate het geval is in de Veretnigde Staten, de bourgeois zullen inzien dat zij een zeer slechten dienst bewijzen aan hun kinderen door hun een te ruime, een te gemakkelijke, een te wel voorziene plaats na te laten aan de bankettafel van het leven, zal er miss<diien minder tegenstand zijn tegen de rechtvaardige eischen van de onterf den. Kmüe VANDER VELDE. PROGRAMMA VAN' DINSDAG 20OOGST 20,15 u. Golflengte 339 m. Vlaamsche Uitzending. PROGRAMMA 1). Schubertiana Schubert. door het orkest. 2). Op de Wacht De Reis daar ginds gezongen door Mevr. Mellot .loubert. 3). Wiegelied viool solo door Yvan Bratza. 4). Zij behoort mij De Groene icimpel der luit I)e Jager door Mevr. Mellot Joubert. 5). Ave Maria orgelsolo door Herbert Walton. 0). De gevloekte kleur. De geliefde kleur. door Mevr. Mellot Joubert. 7). Standchen viool-soLo door A. Indig. 8). De Lindeboom Aan het Meer gezongen door den heer Alex. Kipnis. 9). Onrust Ongeduld. - De Bloemen van den Molenaar door Mevr. Mellot Joubert. VOORDRACHT door den Heer Koo Kurrels, WANBEGRIPPEN. 10). Prins Igor Borodine. Marche en Ballet.- door het orkest. II). Verwelkte Bloemen Schubert. Wiegelied can de Beek door Mevr. Mellot Joubert. 12). De Avond in Grenade Debussy. De vermilioene Toren Is.Albeniz. piano-solo door Ricardo Vines. 13). Mijn Verblijf Schubert De Dubbelganger gezongen door den Heer Alex. Kipnis. 14). IIongaarsche Rhapsodic Listz door het orkest 0.1. v. Sir Henr\ Wood. Coluiabiaplaten. Eenieder weet, dat de Fronter- hier le Aalst, aan de Katholieken niets kunnen weigeren, vooral als het in t belang der dompers is. Zoo is het toch in alle geval te Dender leeuw nietHoe dat Wel in Denderleeuw, waar «ie Kron- ters de meerderheid zijn in den germ-en- teraad, daar is er geene enkele Vrije katholieke school aangenomen. In Aalst, daar stemmen de Fronters met beide handen de aanneming, of in andere woorden in Aalst stemmen de Fronters millioenen voor de Katholie ke scholen en in Denderleeuw, stem men ze er geen duit voor. Er is meer. Onze lezers moeten zich nog herinne ren, dat door de Socialisten in den ge- 1 meenteraad te Aalst, voorgesteld is ge- j worden in het aannemingscontract der I vrije scholen in te lasschen, dat eens het under wijzend personeel in de vrije scho- I len benoemd, het niet meer kon afge steld worden, dan om wettige redenen. Daar stemden de Fronters tegen niet tegenstaande dat er een hunner onder wijzers om zijne politieke overluigingin Meenen was afgesteld geworden en waarover ze zooveel kabaal hadden ge maakt in hun bladen. Nu, gaan de Fronters in hun lokaal, een tentoonstelling inrichten van Volks woningen. ter bevordering van smaak, schoonheid enz. en ze vroegen hiervoor eene toelage van 2500 franken aan de stad. Eene geringe som dus. Zij zijn geweigerd, omdat de tentoon stelling plaats heeft in het lokaal der Fronters, dus in een politiek lokaal. In princiep is dit heel juist. Maar de Katholieken mochten toch wel wat toe gevend zijn voorde Fronters, want deze laatste stemmen steeds wat de heeren Katholieken vragen. Het hall' millioen voor de kerk van 't H. Hartde 200.000 franken 'voor eene nieuwe pastorij de 250.000 fran ken voor de herstellingen aan't St. Mar- tinuskerk, dit zijn toch wel mooie ge schenken aan de heeren Katholieken ge geven, en me dunkt, dat ze nu in ruil wel ook iets voor de Fronters mochten doen. Nu, zoo 't wel kunnen gebeuren, dat de Fronters te Aalst eens revanche ne men en in de toekomst doen, wat hunne partijgenooten in Denderleeuw doen, 't is te zeggen geen cent stemmen, voor de katholieke scholen. Tenzij de aalstersche Fronters van het geslacht dier menschen zijn, die als princiep hebben slaagt men op uwe rechterwang, bied dan uwe linker om er de weerga van te krijgen. Wat er ook van zij, het is altijd goed voor de bevolking, eens klaar te maken dat de Fronterspartij een samenraapsel is van mistevredene menschen dieniet de minste éénheid hebben in hun politiek, want terwijl er Fronters zijn, die strij den om België in twee te trekken (Vlaanderen van Walonnië scheiden) zijn er van hunne voormannen die daar niet van willeD. Die tisten zijn zoo eensgezind. NICHELS ALFRED. zijn er erg aan toe. Weinig of geenen oogst en dure pachten, benevens zware belastingen. 't Zijn de vrienden van de landbouwers die het bewind van 't land in handen hebben en zij doen niets voor die on gelukkige menschen Voor wanneer reiken de landbouwers Ie hand aan de werklieden van de ste den l Dan eerst zullen ze eene macht vormen die hen zal kunnen redden. DE EEUWFEESTEN TE AALST Wy loven volop in de periode der feestelijkheden. Bijna geen stad of gemeente laat na het honderdjarig bestaan van 't land te vieren. Overal stoeten, ontvangsten en banketten worden ingericht. Onze stad Aalst kon er hooge- naamdook niet van gespaard bly ven en... in tegenstrijd met andereplaat sen werdt hier aan geen stoeton ge daan, maar wol gebanketteerd. 'n Guldentijd voor de liefhebbers van smulpartijtjes. 't Is waar er grepen z. g. plechtig heden plaats van 's morgens afte Deum in St-Martinuskerk en daarna neerlegging van bloemen aan de verschillende monumenten der slachtoffers welko tijdens den groo- ten wereld-oorlog zijn gesneuveld. Nochtans zyn dergelyke gebeur tenissen slechts een zoeken om uiting te kunnen geven aan Mili taire en Nationalistische parades. Zelfs het gedroomde moment voor hen die bolust zijn op blikskens en ronkende titels. Inderdaad, ziet het verslag van «De Volksstem slechts enkele re gels der rede van den Heer Ba- gtiaens, die naar onze bescheiden meening prachtig was /"Omdat xe onze Vlaamsche kunstenaars of prachtige wijxe vereerlijh. 2" Omdat ze buiten en boven alle politieke denk:, ij ze is op gesteld. 3Omdat ze, en dit in hoofdzaak niet doorspekt is van Nationalistisch gezwets, en vaderlatidscken, holklinkenden rommel. Do Volksstem blad van den Heer Moversoen, bad ons inziens wat hoffelijker moeten zyn, tegen over hun boezemvriend den Heer Bastiaens. Die onverklaarbare houding van a De Volksstem verplicht ons den oproep door den lieer Burgemeester op het banket tot de pers gedaan, om een oprecht en- objectief verslag van de feostelykheden to geven dozo over hot hoofd to zien en geen enkel woord te melden zijner opgeschroefde en al [te Vaderland- sche rede, omdat we Kunstroem, verre, heel verro {verkiezen, boven alle Vaderlandsche rommel. Behalvo ditWaarom al die dank woorden aan don Allorhoogsten, en hier wordt God bedoeld over de weldaden die ods volk ge niet, terwijl go in uw rede zegt En iv. deze gevoelens omsluiten we insge- lijks al degene die gedurende devier oorlogs- I jaren hun leven tenpande hebben gesteld om onze onafhankelijkheid te stellen oud- strijders diehet gevaar in de loopgraven heb- ben getrotseerdopgeeischten die de pijnlijk- ste martelingen hebben verduurd, burgers die door hunne standvastigheid de duitsche listen hebben verijdeld Was dat ook Godswil? Die 4 1/2 jaren van moorden rn branden? Of is uw beginredo onzin Is zulks misschien de oorzaak dat de h.h. Fronters, welke het ook steeds voorhouden dat niets ge schied zonder Godswil, niet hebben willen meé i030 aan het pardewerk U waant liet volk opgetogen on le vende in blyde stemming NeeD zeggen we, want wij hebben den indruk dat het tegenovergestel de gebeurt. We stellen vast dat midden al dien roes van parade on weelde vertoon ons werkende volk denkt aan de immerdrijgenden workkrisis, die reeds in'vele gezinnon hot armoe- beeld voor de deur laat dansen. Er is voor ons volk. voor het wer kende volk, nog geen reden om te jubelen op dezen moment, want het beslaan van hen is nog in niets ver zekerd. En juist daarom doet het wer- korsvolk niet mee en ze hebben ge lijk. Er zijn andere katten to geese- len dan te feesten. Zij mag zich zoo als de burgerij dat wilde, niet laten blinddooken door het praalvertoon der jubelfoesten. Zij moet zich steeds op hare hoede koudon, wantdo strijd der reactie wordt steeds scherper, en daartegen moet ze bestand zijn, niet alléén om to behouden wat reeds door taaie wilskracht en offer vaardigheid heeft veroverd, maar om de volledige overwinning om de vesting op de puinen van dn kapi talistische maatschappij van den Reus-Arbeid Staat, van Recht en Vrede voor alle menschen. A. B. EENIGE VRAAGSKENS VAN BELANG. Onze bevolking kent den onmen- schelijken toestand der inwoners in de barakken van Mijlbeke. Ze kennen de noodige voetstappen door ons Socialisten reeds gedaan het onderzoek op Zaterdag 19 Oogst j. 1. De baloftens gedaan na dit ouderzoek door den Heer Bastiaens, die waren het ledigen en ontsmetten der haal- bakken, wegnemen der vuilnissen, het doven van den sinds maanden langen brand op het stortplein, alsmede de besproeiing met kalk, om het vermij den van den stank. We zijn veertien dageD verder... en nu vragen we eens in gemoede, hoe den Heer Bastiaens, Schepen van Openbare Werken, hoe hij wel zijne gedane beloftenopsrat Of hij wel weet, dat er daar op het sportplein, voor de tweede maal een kind de voetjes heeft verbrand Of hij wel weet, dat den Heer Van der Snick, Opziener der Gezondheids Commissie, een onderzoek heeft ge daan op het fabriek Labor dat ver geven zit van de vliegen, voortko mende van het stortplein, waar deze Heer heeft beloofd maatregelen te zullen doen nemen, om dergelijke toe stand te doen ophouden Zou hij dat allemaal niet weten Gingen de Eeuwfeesten misschien voor Wat spoed hierbij, ware niet slecht. SOC. JONGE WACHT. Onze reis naar Antwerpen.Onze jaarlijksche ontspanningsreis gaat dus door op Zondag 31 Oogst a. s.Wij gaan per auto naar de Tentoonstelling van Antwerpen. De prijs is bepaald op 25,00 fr. Aan de leden wordt een tusschenkomst van 10,00 fr. door de lokalekas toege kend. De lijst wordt op Dinsdag e. k. on- wederroepelijk gesloten. Bericht aan de achterblijvers. Verdere schikkingen zullen eerst daags bekend gemaakt worden. MEDEDEELING.Eene nieuwe crediet Maatschappij met name ONZE WONING komt gesticht te worden deze maatschappij zal lee ningen doen aan personen welke zich eene goedkoope woning zoeken aan te schaffen. De waarde der woningen en de som men welke mogen geleend worden, zijn bepaald als volgt AALST maximum waarde 72,000 Frs. maximum leening: 42.000 Frs. EREMBODEGEM en HOFSTADE maximum waarde OO.ooo Frs. maximum leening 30.000 Frs. Alle andere gemeenten maximum waarde 50,ooo Frs. maximum lee ning 32.000 Frs. De waarde verstaat zich den grond inbegrepen. I Den intrest is sedert 1 Juli i93o be paald op 5 o o. Voor alle inlichtingen wende men zich totnagemelde maatschappij «ONZE WONING Dendermond- schesteenweg, G, Aalst. ONVERSCHILLIGHEID kenmerkt nogvele werkmenschen. 't Bewijs Wel de coöperatie. Waarom zijn alle werklieden er geen lid van Hulp bij geboorte van een kind, hulp bij ziekte, hulp bij overlijden, pensioen in den ouden dag. dit alles wordt de leden van Hand in Hand nu Vooruit verschaft, wan neer zij er maar hunne aankoopen wil len doen. Wat ge daarvoor moet doen Bij uwe inschrijving één frank beta len en ge zijt lid. VERGETEN. Hiermede verwitti gen we den Heer Gustaaf, de Gezond heidsbroek, dat hij vriendelijk ver zocht wordt, zijn nuchteren metten te komen weghalen, die hij verleden Zondag nacht, na, het banket der eeuwfeesten, heeft achtergelaten op den trap der Feestzaal van het Stad huis. Het beestje staat daar op de Gezond heidsbroek steeds te wschten, het roept gedurig om eten, en niemand kijkt er naar om. 't Is Jammer voor dit beestje dat er zul ke groote schoeffelaars aan tafel heb ben gezeten, zonder die was er mis schien wat overschot gebleven, voor 't metteken der Gezondheidsbroek. NIET OM TE GELOOVEN. Nu Sooiken de Communist, lid gewor den is van het liberaal syndikaat. is men ernstig aan 't overwegen welke functie men hem zou aanbieden in't bestuur. Er zijn er die beweren dat hij een goeden schatbewaarder zou zijn, die het geld heel goed zou beheeren, maar er zijn integendeel anderen die argwaan koesteren, en dan ook be kampen, dat hij dien post zou vervul len. Wij zullen afwachten en onze lezers, op de hoogte houden van 't besluit der heeren liberalen, nopens 't werk dat Sooiken zal mogen doen. BURGERS EN WERKLIEDEN klagen steeds, als hunne dochter het diploma van onderwijzeres heeft be komen geene plaats kan bekomen in het onderwijs, en beknibbelen ge- during, dat de nonnen hunne plaats innemen. Hoe is het dan te begrijpen, dat bur gers en werklieden nonnen feesten, omdat zij gedurende 50 jaar, de plaats eener wereldlijke onderwijzeres heeft ingenomen SYNDIKALE RUBRIEK DE WERKLOOSHEID Heeft in onze stad eene groote uitbreiding genomen. De Textielfabrieken zijn de ergste en sinds maanden getroffen; vele werklieden verletten 1,2 en §3 dagen per week, andere volle weken. In de schoennijverheid is het werk- verlet in de laatste weken toegeno men, zoodanig dat deze werklieden thans zoo gevoelig getroffen worden als deze van da Textielfabrieken. De vellennijverheid doorworstelt een erge krisis; menige dezer werklie den zijn sinds verscheidene weken volledig zonder werk, en niet de min ste hoop om daar verbetering te zien aan komen. Het Bouwbedrijf. Meubelmakerij Metaalwerkhuizen, Transport, Tabak nijverheid enz., gaven teekens van verzwakking, wat nog nooit op dit tijdstip van het jaar is gebeurd. Wij mogen zeggen aatjin een woord de werklieden van al de nijverheden getroffen, of op het punt staan door den krisis geteisterl te worden. Het getal werklieden die den werkloozen- steun genieten en minsters TWEE DAGEN per week verletten is onge veer 2000 PER MAAND. Maar dit getal is merkelijk grooter, gezien ve le werklieden EEN DAG verletten en deze die niet vereenigd zijn, en de werkloozenvergoediDg niet genieten. De laatste moeten thans hard boeten voor hunne onverschillig heid, maar't is hunne schuld. De groote werkloosheid zet aan^tot overwegingde werkloozenvergoe- dieng blijft niet duren, en de werklie den verlangen om te werken. Het is noodig; DRINGEND NOODIG dat de Openbare Besturen den geschapen toestand onderzoeken. DeD|werkloo- zensteun moet verlengd worden. Groote openbare werken zou men moeten doen uitvoeren, om arbeid te verschaffen aan de duizende werkloo- zen. Daarenboven zouden de nijveraars moeten rekenschap houden van den toestand, hunne werklieden die gedu rende zoo vele jaren in hunnen dienst zijn. en mede geholpen hebben aan de uitbreiding hunner nijverheidfdie gun stige en goude tijdperken gekend heb ben. De vraag stelt zich de fabrikan ten zouden op hunne beurt die werk lieden moeten ter hulp komen die zoo hard door den krisis moéten lijden. Dat is geen nieuwigheid. De Filature Filteries Réunies heeft ten jare 1906 aan hunne werklieden ook een derge lijke steun verleend. Wat vroeger ge beurde kan ons dunkens nog'gedaan worden. Welke fabrikant zal in dezen moeilijken tijd dit goed voorbeeld ge ven H. F. EREMBODEGEM De ommegang der Kapel Termuren lokt hier jaarlijksch wat volk. Het is een ouJ godsdienstig gebruik, w. ar tegen niemand iets heeft. De gods dienstzin van een volk dient immers geeërbiedigd. Wat wij maar belachelijk einden is dat de menschen die daar met een kraamtje of iets dergelijks staan, om 10 uren 's avonds hunne matten moeten oprollen. De burgemeester zou moe ten weten, dat zulks maar al te kras is. De oude pastoor, zeggen de buren, kon tegen geen nachtlawijd alhoe wel ze beweerden, dat hij tegen veel meer kon... Men had daarom om 10 uren doen sluiten. Wij denken dat onze nieuwe herder daar wèl tegen opgewassen is, en ho pen de sluitingsuur te zien verlengen. Onze gemeenteraad laat niet veel van zich hooren. Die menschen hou den van hun gemak en van veel werken wordt men niet slim. zegt de volksmond. Veel initiatief zit er nu ook in onze raadsleden niet in, en 't vat geeft maar, wat het in heeft. Ik hoorde hier overlaatst een paar stijve, deftige, bombastische discours afsteken, lees: aflezen. 'tWas bij 't Feest der Honderdjarige Onafhanke- lijkheid. Ik vond dat nu komiek en ik stond heel serieus te luisteren, toen iemand, ook heel ernstig, op mijn schouders tikt e en zegde Ze kunnen d'er aan, hé Ik herhaalde ook werk tuiglijk Ja, ja, ze kunnen d'er van eigens aan... Er zijn altijd menschen, die niet te onderschatten zijn. HERDERSEM. ZIJNE EXELENTIE - M. Van Nuffel, doorluchtige, welopgevoede leider der groote frontparty onzer gemeente, komt in zyn vervolgarti. kei nog meer zelfs beschuldigingen neer to pennen dan in het eerste epistel. We zul en straks bowyzen, maar we houden er aan eerst een formeo- le vorkJaring te doe n Als we in on ze berichten uH Herdersem over M. Constant Van NuflW gowagen, bedoe len we alleen de leider der Fronters. NIET DE PERSOON Wy socialisten houden ons afzij dig van alle persoonlijkheden, maar indien erooseon politieke tegenstre ver (geen persoonlijke vyand) op het terrein der persoonlijkheden trekt, dan rapen we onverschrokken de handschoen op, al is het tegen dezen die meenen een betere opvoeding als wy bekomen te hebben en daarom met minachting op ons denken te moeten neerzieD. Wo hebben niet de kans gehad veel broeken op do schoolbank te verslyten,maar D-\T beteekent nog geen minderwaarde van onze per soon, en allerminst, in de politiek, want do socialistische party, met haregrootschemacht, is gesproten uit de meestongelettorden, misdeel de werkers en dat zegt genoeg. M. Van Nuffel schynt ten rade ge- gaaü to zyn bli een zekere R. B.... om ons te laten koDnon dat ze het i ons eens zullen draaier. Hainu zijn we totaal verslagen I We krygen «den boverik als we er aan donkon We gelooven nochtans nog niet j aan een dood 't Waro voorzeker 't ergste. M. Van Nuffel (Ir i Ier dor fronters wol te verstaan), durft 7.0 wTel oods by de koel pakken als hii in een go- sprek, met leugens dan r,og, wordtin 't ODgeliik gesteld, maar dat nochtans schrikt ons ook nog j niet af. De uitvlucl.tsels zijn uitge- 1 vonden om te gebruiken, en vermits M. Van Nuffel eengeslepen Vos schynt, maakt by or gewis weg gebruik van. Bewyzen Hier zyn ze In zijn twee ellen lange artikels gaat hotWie heeft geen gebreken schrijvende over het al te vlug kwaad maken, dat eene onver- geetliikemisdaad is aan een poli tiek 2 leider De kinder tut is enkel op genomen om ze daarna op dezelfde plaats te rug te leggen - denkende dat deze van zyn kind was 1 Hoe wonder bé M. Van Nuffel, vindt go dergelyke uitvluchtsels nu toch niet al te kin derachtig En de manier waarop ge zulks neerpent is bijna of ge aan 't weenen waart. Vindt ge het nu zóó deftig tijdens de Mis wogloopen op café om potten te zuipen 'k Zou gaan gelooven als ge in uw eerste artikel schreef van gebreken over personen die zich alle dagen zat zuipen, dat ge juist d«zen hebt bedoeld met wie gé goed in kennis zyt. Kom, kom. beken dat gt- een dwaze en af te keuren daad hebt ge pleegd welke door u w geschrijf oog meer do bevolking hierover spreken doet en... onthoud wel: niet in 't voordeel uwergovoerdo politiek. Zegt opentllik dat gy het ziitdio in persoonlijkheden treedt, vermits ge komt spreken over Susken, over A. B. uit Aalst, enz. Ge slaat naar do waarheid zooals oen blinde spreekt over kleuren. We zeggen u voor dezo week nog onkel ditHoe meer ge in gansch deze kwestie roert, hoe erger ge slagen uit den stryd zult komen. Basta t Siraterkes N. B. Eon ingezonden antwoori van Susken volgt t.k. week. Het fameus ingezonden recht oj antwoord, dat doorspekt is vai stommiteiten, maar dat GEEN rech op antwoord is, krijgt daarna zyr kommentaar. De Redactie. IDDERGEM. DE TREIN REGELING Ons dorpje levert mettertijd meer en meei werkers voor Brussel en omstreken. De treinregelingaan den Halt past zich redelijk goed aan. De nachttrein uit Denderleeuw breDgtons werkers kort bij huis en de eerste morgendtrein spaart veel natte kazakken en moeiebeenen op de hob belige weg naar Denderleeuw-Statie. Ons groote oomes aan den ijzeren- weg slapen wellicht altijd nog zacht als die stoere wroelers op weg of reeds op weg zijn om de zure bete broods voor vrouw en kleinen te gaan verH dienen^ De trein die destijds door de zorgenl van onzen vriend Prosper De Bruyd in voege wierd gezet, om 's avonds laat te keeren en 's morgens vroeg te vertrekken wordt nu voorgesteld dooi de hooge bollen van ons bestuur om afgeschaft te worden. We roepen terecht en alle wer. kers zullen ons gedacht dealen— 't is schande, 'tis wraakroepend. Ieder rechtzinnig arbeider wenschta maar terug Anseele, den ouden wer kersvriend, tot minister. Eedje zouhetin alle geval niet ge- doogen. Een Weekabonné. MARIA-AU DEN HOVE EEN ARME WEDUWE EN DOCH- TER OP DE STRAAT... Het fanatisme is een erge kwaal, die dezen die er door getroffen wor den in do meeste gevallen onmen- scholyke behandeling toedient. Die menschen, opgezwollen van fa natisme treffen we heel veol aan op, onzen kristelykon buitoD, en 't zyn ook dikwijls dezen welkede zending op zich hebben genomen om de Werken van Bermhertigheid - on der de bevolking aan te prediken, dezen zelf met de voeton treden. Het gebeurdo van verloden week is er oen staaltje van. We meiddon liet reeds in ons blad van verleden week, dat eono arme vrouw en dochteroDmeedoogend de straat is opgezet, met gansch haren inboedel, en dit door het Klooster orde. De le roden van uitzetting is het klooster moet vepgroot worden 2' redoD, men moet geen mcèly hebben met slechto'vrouwen 3e reden is de vrouw is onhandelbaar. Zulks wordt gezegd opvolgentlyk door: de zustors van het Klooster orde. do pastoor en... den eerste Schepen Oprecht gezegd we hebben met de arme vrouw gesproken, na haar, met tal van inwoners der gemeente en de uitslag was braaf, dei tig en eer lijk. Waarom dan die uitzetting? De huishuurwet is voor deze gemeente, als voor veel andere, vordwenon. Men hoeft dus het'recht opslag te vragen, cle huurders te doen verhui zen naar goeddunken en dat is al. Bewys Er staan twee huizen leeg op do gemeenten w^aarondor een van den Schepen Horons, en deze arme vrouw kan geen gehuurd krij gen, want ondergetoekendemet do kameraad Foucart Jozef van Erwe. t°gem dedoa er do noodige voet stappen voor. Den Heer Burgemeester zegt eer. voudig Ik trek mij van dezen boel 11 iets aan, en zou komt het dat de schame le meubelkors aan den alle dagen gietende regen bloot zyn gesteld. Hoeft hetgezegd dat zulksu niet alleen weémoed maar tevens een wrok in 't harte verwekt by 't aan schouwen van dergelijk treurspel! Neen on we zoggen: het roepl om wraak dat het Kloosterorde zoo 1 onverbiddelijk is tegenover een ar n me onschuldigcwoduween dochter;} dat het gemeentebestuur met aai het hoofd den Burgemeester onver scbillig toeziet dat deze vrouw en dochter geei huis gehuurd kan krijgen terwijl ei twee ledig staan. Dat schetst u do naastenliefde on- zer zookristene overheden. En zeggen dat er nog menschel a gevonden worden welke om derge re lljke miserie en ellende juichen. Ja de vrouw van De Langho Alfons, leider dor h.h. fronters op deze ge f meente riep uit, toen de meubels ii do plassende rogon buiten stonden 'T MOEST STR... REGENEN Zoudon de fronters misschien al. dus de ontwaking van Vlaanderet voor Taal en Recht verstaan Gaan zo wel akkoord mot de uit roepon van dezen leider zijn welop gevoede en menschliovendo weder helft 't Ware goed zulks eens te weten Ziedaar een bestaande toesftam welke de gedachte van een recht schapen mensch te boven gaan. En zeggen dat in korte tyd diei toestand zich zoodanig zal uitbrei 1 den dat er op allo gomeentens zulk voorvalletjes zuilen vast to stellei e zyn. jI En toch noemen zo de socialisten al m de kwaaddoeners van het volk, z:!( die do eenige strijders zyn om dei v; gelijke wraakroepende toestande te doen verdwijnen en recht waa t<

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2