£|j De Afschaffing van het Erfrecht in de Zijlinie :ei Ten tijde van Julius Cesar Heropslanding Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. HUN TIJDVERDRIJF! ONS TIJDVERDRIJF! PlechtigeVlag Inhuldiging FEDERAAL BESTUUR S.A-R.O.V. £7 Jaargang Nr 24 Iste Ier en rnam Aan den Voet van de kapitalistische Vesting ÏSI BelgiscJie "Wer;k:lied.en;pa.rtij Zondag 7 September 1930 FEESTSTOET O verTaanLcTig-ing- der Vlag Recht door Zee La Prevoyance Sociale £cn Samenwerher Wie zou er Prijs per nummer 30 centiemen 31 Augustus 1930 RECHT EN VRIJHEID Geen Richten zonder Plichten Geen Plichten zonder Rechten Postciirck-Rkkknin.i 8ut58fi. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkhuis AALST. n zijn Théorie générale de l'Organi- ion de la Propriété drukt Colius, die, »als wij hebben gezien, één der leer- esters was van César l>e Paepe, in gende termen zijn zienswijze uit over erfrecht zonder testament Het eenige erfrecht zonder testament inoodig is om tot arbeid aan te sporen, iet erfrecht in rechte linie alle an- •e is nutteloos in verband met dien kkel, zoolang het recht bestaat om testament te maken. Dus Afschalling door de wet van alle erf- :lit in de zijlinie en overgang naar het jllektief bezit van alle erfgoed ab in- ;tat zonder erfgenaam in rechte li- leze formule werd door de li. W. P. rergenoruen in haar programma van regnon en in het voorontwerp tot vorming van dat programma, wordt het hoofdstuk over de maatregelen ior onmiddelijke verwezenlijking ge- g'1 Afschalling van het erfrecht in de zij" lie en verhooging van de erfenisrech" u in rechte linie, evenals op de goede- jjar »n nagelaten bij testament, niet verhoo- m ng van die rechten voor het deel van ul erfgoed dat niet voortkomt van de aargelden of van persoonlijken ar- «ÜQfl lid. lot d ven Wij willen dus door de wet alle erf- icht in de zijlinie afschaffen en veel lenschen meenen, of gebaren te mee- en, dat zulks een revolut.ionnaire rnaat- lerin |gei js> dient echter opgemerkt dat rifte «afschalling van het erfrecht in de zij- ikten nie geen specifiek socialistisch denk- ia •ebl is. Men kan een beslist voorstan zijn van d n persoonlijken eigen- )in, een verwoed tegenstander van de olloktiviïtische theorieën eir tevens asi. overtuigd zijn, dat men uit onze 'etboeken dit overblijfsel uit een ver logen tijd, het erfrecht ab intestat de zijlinie dient te verwijderen, tuart Mill en het Erfrecht in de Zijlinie Het is bij een liberaal ekonomist, bij Ituart Mill,, den Stuart Mill van de eer- te soort, dat men dienaangaande de neest besliste argumentatie zal aantref- en. Veel mensclien beelden zich in dat het rfrecht ab intestat berust op het vettelijk vermoeden van den allijve. De verkeirjkheid is gansch anders. Zooals >aul Viollet heeft aangetoond in zijn be- JJ] wonderenswaardige Histoire du droit *ivil francais is het erfrecht zonder tc- itament het primitief historisch feit, veel mderdanhet recht voortvloeiende uit Ben testament,, het is heeleraaal onaf hankelijk, zelfs van den latenten wil van ieii de cujus - het is de verlenging van het recht dat uitgaat van de ge meenschap. Een Anachronisme Maar juist daarom is het dat het erf recht in de zijlinie thans een anachro- isme is. Het had zijn bestaansreden, hfct erd zelfs niet altijd uilgesloten door het recht van do afstammelingen, indien broeders, zusters, ooms of tantes, of andere nakomelingen van denzelfden va der, leefden, aan denzelfden lepql en denzelfden pot, in de familiegemeen schappen van het oude regiem. Thans is de familie geen talrijke ekonomische groepeeriag meer, waarvan alle leden Dl een soort medeeigendom hebben in het gemeenschappelijk erfgoed zij is een koppel individuen met hun kinderen en deze laatsten scheiden zich meestal af wanneer zij volwassen zijn. Welke reden bestaat-er nog, in die L omstandigheden, om een erfrecht ab intestat te handhaven ten voordeele van min of mee* verwijderde verwanten, die zelf meestal ook heelemaal vreemd zijn aan d-eindividueele iamilie en haar belangen, zoo vreemd alsof zij er door geen enkelen band waren aan verbon den Lil Eb hei 1*1, Betreffende de verdere graden van ver wantschap in de zijlinie hoeft dit punt niet meer te worden besproken. Weinig menschen zullen volhouden dat hel spaargeld van eeu of anderen vrek zon derkinderen, bij zijn dood (zooals alle dagen gebeurt), een of anderen verren bloedverwant moet gaau verrijken, die hem nooit heeft gezien, die misschien nooit heeft vermoed dat hij aan den Overledene verwant was, tot op den dag dat hij er voordeel bij had en die te zijnen II Opzichte geen enkel ander zedelijk recht kon doen gelden dan liet individu, dat hem volledig vreemd zou zijn. Maar de xeden die in dit geval wordt aangevoerd, Ittl ook voor de andere verwanten in ~*de zijlinie, zelfs in den meest nabijen graad. De verwanten in de zijlinie heb ben geen enkel werkelijk recht, tenzij in gevallen die juist zoo dringend kunnen zijn als die van individuen zonder ver- r v.antschap. Maar de reden die in dit geval wordt aangevoerd, geldt ook voor alle andere gevallen van ver wantschap in de zijlinie, zelfs in den dichtsten graad. De verwanten in de zij linie hebben geen enkel werkelijk recht, dan in de gevallen die ook voor andere, niet verwante personen, even gebiedend kunnen zijn en in beide gevallen, indien er rechten te doen gelden zijn, is het be ste middel om rekening te houden met de verwanten in de zijlinie, hun een le gaat te schenken. Noodig Korrektief het Recht een Testament te maken liet is er natuurlijk niet om te doen iemand te verbieden, wanneer hij zijn te stament maakt, zijn bloedverwanten te verkiezen boven hem gansch vreemde personen of boven den staat, erfgenaam in laatste instantie. Men kan een bijzon dere symphatie hebben voor menschen met wie ge door bloedverwantschap zijt verbondenbroeders, zusters, ooms, tantes, neven en nichten. Niemand denkt er aan u te verbieden ze te bevoordeelen. Wat men afschaft is het wettelijk ver moeden van genegenheid of gemeen schappelijke belaDgen, die in de nieuwe voorwaarden waarin de familie zich ont wikkelt in de meeste gevallen slechts inbecldiog zijn. Van nu af trouwens is de wetgever dien weg ingeslagen. Onder het regiem van den Code Napoleon ging het erfrecht in de zijlinie tot in den twaalfden graad. Ingevolge de Belgische wet van 11 Oktober 1919 erven de ver wanten iu den vierden graad niet meer, -tenzij zij geroepen worden bij plaatsver vulling en zooals de hr. Paul Viollet te recht doet opmerken, kan de geschied schrijver van nu al' voorzien, dat de graad voor het erfrecht nog zal verlaagd worden Zal men echter tot het uiterste gaan van die Logische evolutie De Broeders en Zusters Zij die zich daartegen verzetten, laten niet na, wanneer het dichte verwanten geldt, een argument aan te voeren, dat nogal indruk maakt. Deh. Van Dievoet heeft hun zienswijze vertolkt tijdens 't nogal oppervlakkig debat, dat zich heeft ontsponnen in de Belgische Kamer, ter gelegenheid van de ontlastingen van den hr. Iloutart. De socialisten, zegde hij, vragen de afschalling van alle erf recht in de zijlinie, zelfs als het broeders en zusters geldt. Hij steunt op het feit, dat tegenwoordig schier niets meer over blijft van de vroegere familiegemeen schappen. Maar zooals in ééa van zijn monografieën de hr. Vandervelde zelf heeft aangotoon 1, gebeurt het nog vaak dat op den buiten, bij gebrek b.v. aan huizen en landerijen, om zich voor eigen rekening te vestigen, broeders en zusters voortgaan samen te leven, samen te werken op het goed van den gemeen- I schappelijken vader. Hun erfrechtab ,inlesfat afgeschaft zijnde, zal deze die ;sterft, wel te verstaan, het recht hebben een testament maken ten voordeele van de anderen, maar de hellingen van den Staat op de testamentaire erllalingen veel te hoog zijnde, zullen zij niettemin een aanzienlijk deel moeten verliezen van een bezit dat zij zelf op aktieve wijze hebben helpen vormen. Van dit argument dient stellig iets te worden onthouden. Differentieele Rechten op de Erfenissen bij Testament Maar zonder dienaangaande in bijzon derheden te treden, bepaal ik er mij bij hier te doen opmerken dat de afschalling vau het erfrecht in de zijlinie, niet nood zakelijk meebrengt dal op liskaal ge bied, de rechten te betalen op erfenissen bij testament, niet kunnen vermiuderd worden als het crllatingen geldt aan naaste'verwanten, aan broeders en zusters, b.v., vooral als zij onder het zelfde dak wonen. Dat zijn punten die kunnen besproken worden den dag dat de kwestie in het Parlement zal worden aanhangig ge maakt. Wat van belang is nu, is duide lijk te doen begrijpen dat van ons stand- piiut gezien, de verwanten in de zijlinie geen enkel recht hebben op de erfenis van een oom uit Amerika en dat in alge- mecnen zin, een min of meer nauw ver want familielid vrij blijft, gansch of een gedeelte van zijn goederen aan hen te vermaken bij testament. Beperkt belang van het Erfrecht in de Zijlinie liet zal verder niet van belang ont bloot zijn te doen uitkomen dat, van het socialistische standpunt gezien, deze kwestie niet het belang heeft dat sommi gen er willen aan hechten. Het jaarboek der Belgische stastistiek voor het jaar 1929, stelt vast dat voor het jaar 1927, de erfgoederen die tot grondslag hebben gediend voor de erfenisrechten, in dui zendtal frank berekend, volgende tota len bedroegen A. Erfenisrechten In de zijlinie 838.352 Tusschen echtelingen zonder kinderen 165.151 Verrolg onderaan Irolom 3 's Morgens rond 9 stappen dames en heeren uit het bed..: zij nemen een bad... ontbijten. Daarna laten zij zich op het strand e,en zetel zetten, om er te... ru sten. De dames kijken in de modebladen Ontvangsten aan het llof en paradefee sten vervullen hun hoofd. De heeren overloopen de cijfers der beurswaarden, of volgen de uitslagen der paardenkoer- sen. Rond D2 ure nemen zij een bad in de zee. Vervolgens zetten zij zich aan de overvloedige tafel van het Hotel, waar hen de uilgezochtste spijzen en de fijnste wijnen wachten. Na gedineerd te hebben vallen zij in mollige zetels in slaap. Doen daarna een wandeling op het strand, of wonen de paardenkoersen bij. Na gesoupeerd te hebben gaan zij zich in de Kursaal vermaken, spelen er rond de groene tafel, of flirten ermeteene jongedame. Zóó gaan 2 of drie maanden voorbij, ondertusschenhehbeczij hun verder tijd verdrijf geregeld. Theaters en hals wach ten hen. Bezoeken aan kasteelheer X, en bankier Z. Eene reis naar Parijs, Niza ol' Moritzzal hen verveling sparen I Moeder is vóór 6 ure al op. Stoof aan steken, kollie gemaakt, schoenen ge- I poetsten boterhammen gesneden. Dan... wordt, Miele, leanne en Gelina geroepen. Deze wassclien tn klèeden zich snel aan, spelen boterhammen in der haast binnen, en spoeden zich met pul en knapzak naar de fabriek. Deze is verpest door een doffe geur. Te weinig verlucht. De kaard- en dé spinmo lens doen wolken van stof opgaan. Zij staan er gejaagd aan de mecauieken, en vloeken als er te veel draden breken. 's Middags gaat het op een drafke naar huis, Moeder heeft groentensoep ge maakt. De werkloosheid is met het vleesch gaan loopen. 'I Zal later beteren, zegt moeder, die dit zelve wel niet ge looft,maarde jongens het beter wenscht. 's Avonds staan de kleine patatjes met 'nen haring hen te wachten. De jongen leest De Sportwereld», zijn hart zwelt als Martin, of Demuysere eene goede koers hebben gedaan. De meisjes bewonderen de sehoone meisjes hoofden in Picolo. waarvan eene op hon derd een gelukje heeft. Vader wijst de kinderen op do hard heid van het werkersleven. Hij vergeet niets, noch zijne hongerloonen, noch de lange werkdagen. Hij raadt hen aan de Vooruitte lezen, en niet alleen dezes goede sport-rubriek, maar ook de strijd- artikelen. Zóó gaat hier het leven eentonig voorbij. De eersten zijn onoullig voor de maatschappij. De tweeden zijn onmisbaar. De eersten hebben alles in overvloed, de tweeden kampen eiken dag om de gezinsle den het hoogst onontbeerlijke te geven. De eersten worden gezien en geachtde tweeden misprezen en ver trapt. De eersten hebben macht en iuvloed, in het politiek, economisch en maat schappelijk leven, alhoewel klein in aantal de tweeden hebben een stukje macht, een weinig invloed in het politiek, economisch en maatschappelijk leven, alhoe wel zij de groote meerderheid vormen. De eersten doen hun macht gelden door hun geld, fabrieken en productiemid delen... zij doen leeraren dat het altijd zoo geweest is en zoo blijven zalde twee den lmkkeu ten deele voor die macht, die zij zelve door hun vernuft en werk heb ben geschapen, en zij zijn onderworpen aan de heerschersdezer aardo. Wanneer zullen de I weeden hunne eenheid vinden, om als getal, als rijkdom- scheppers, het voortgebrachte voor hen te houden, en... de parasieten weg te jagen KEREL. Afdeeling: ATEMBEKE Soc. Propagandaclub. van den Soc. Propagandaclub. FEESTWIJZER Om 10 ure voormiddag, Gezellig Samenzijn. Om 3 1/2 ure namiddag, alhaling der vreemde groepen te Mom-beke aan de Statie, alwaar om 4 ure de wordt gevormd, en marcheeren zal naar Atembeke. Om 5 ure, en Eeeslreden aan het lokaal, bij PetruS Ratselier, door Gezel NICHELS Alfred, Volksvertegenwoordiger DE NAUW Guil., Senator DE BRUYN Prosper, id. Daarna opnieuw GEZELLIG SAMENZIJN in het lokaal. Arbeiders en VrouwenI In massa deelgenomen aan deze feestelijkheden. Voor de Arrondissements-Federatie NICHELS Alfred. Voor de Soc. Propagandaclub Atembeke De Secretaris, De Voorzitter, HEYLENBOSCH R. DE BRUCK R. Morgen Maandag om 2 1/2 uur na middag, Vergadering voor al de leden van het Federaal Bestuur, in het Achturen Huis Statiestraat, Den derleeuw. B. Overgangsrechten In rechte linie Tusschen echtelingen zonder 2.907.601 kinderen Twee milliard dus voor de rechte linie. Eeu weinig meer dan 800 millioen voor de zijlinie. Dat men het erfrecht ab in testat afschafte voor de laatste linie en het grootste gedeelte van deze 800 mil lioen zal ten goede komen aan verwan- ton of aan andere personen. Het aandeel van de kollektiviteit, bij onstenlenis van wettelijke erfgenamen zal niet in aan zienlijke mate verhoogd worden. De groote kwestie in zake erfrecht, is niet de afschalling van één of meer graden, maar wel de vorhooging van de hellin gen ten gunste van de gansche gemeen schap, die kunnen en moeten gedaan worden op de erfenissen hij testament. Emile VANDERVELDE. TROGRAMMA VAN DINSDAG 2 SEPTB, 20,15 u. Golflengte 339 m. Vlaamsche Uitzending. PROGRAMMA Le Barbier De Seville. (G. Rossini.) De volledige opera ouder de leiding van M. Gav. L. MOLAJOLI. Met meer dan 110 uitvoerders, solisten, kooren en het orkest van den Scala van Milaan. Rolverdeeling Figaro, Ricc. Stracciari. Rosina, Mercedes Gapsir. Graaf van Almaviva, D. Borgioli. Dom Basilio, Yincenzo Bettoni. Dottor Bartolo, Salv. Baccaloni. Berta, Cesira Ferrari. Fiorello, Attilio Bordonali. Een officier Aristide Baracchi. Columbiaplaten liet kan nietzijn... 't Is onmogelijk... Zoo sprak immer de patroon tegen zijn arbeiders, die loonsverhoogiDg vroegen. En telkenmale het de arbeiders meen den en eeu krachtig 't Moet 1 lieten hooreu was 't mogelijk. Wij zagen daar door niet een enkelen patroon ten onder gaan. Integendeel. 't Was absoluut onmogelijk maar 8 uren per dag te werken. Nochtans zagen wij daardoor de industrie niet te niet gaan. Het economisch raderwnk was niet ontredderd. Onmogelijk volstrekt om den diensttijd iu 't leger te verkorten. Twee jaar, zoo verklaarden vroeger hoogere officieren, was de minimumtijd cm een goed soldaat te vormen. De ervaring wierp die stelling omver. Heden begint men hier en daar reeds toe te geven, dat zes maanden dienstlijd al mogelijk is. Vlaamsch in 't leger, in 't onderwijs een Vlaamsche hoogeschool... Zie, dal was nu allemaal te dwaas. In 't Vlaamsch commandeeren, dat bestond niet. I >e Vlaamsche taal le< n ie zich daar toe niet. En toch Onmogelijk!... 't Kan niet UitdrukkiDgen vau ouwe pruiken, van lieden met ouwe, hekrompene en be houdsgezinde gedachten. Uitroepingen ook van menschen zon der wil die liever aan 't oude houden, omdat zulks het gemakkelijkst is. Het moet Zeggen wij. Het moet Krachtig woord, gezegend woord woord van moed en durf. Er bestaan in de wereld veel vooroor- deolen. Sommigen verdedigen deze uit overtuiging, omdat ze denken dat het steeds 't beste is. Maar anderen verde digen vooroordeelen met opzet, omdat hun persoonlijk belang er mee gediend is alhoewel ze maar al te wel over tuigd zijn van het onlogische er van. Met deze laatsten is niets te doen want voor geld zullen ze steeds tegen wil zwart zeggen, en omgekeerd. Hun geweten is rekbaar. Ik zie graag iemand die oprecht is. En ieder dio een stelling met oprecht heid verdedigt is te eerbiedigen. Zoogenaamde intellectuellen vinden het onbetaamlijk en misplaatst, als z.e vele handarbeiders rechtuit, maar eenig- ziusruw eu onbeholpen, hunne gedach ten hooren verdedigen. Drukt een arbeider zich wat ruw uit hetgeen hij verdedigt meent hij, voelt hij. 'tls met oprechtheid en energie. De arbeiders durven zeggen het moet De intellectueelen wij zullen ze die benaming maar geven zijn in 't alge meen liever kruiperig en durven metgeen open vizier strijden. Zie het groote leger bedienden, zonder wil noch kracht. 't Is door het strijdend en impulsief karakter der arbeiders, dat de maat schappelijke verhoudingen zoo zeer ver anderd zijn in de laatste tijden. Om vooruit te komen heeft men dus mannen noodig uit één stuk strijders, die welen wat ze willen. De weg van vooruitgang is niet be zaaid met rozen. 't Is niet een gladde, ellén weg, om zoomd met groen en bloemen, die den wandelaar lokt. Neen Men ontmoet er diepten en oneH'enhe- den op men trapt er ook wel eens in doornen. Maar strijden voor den vooruitgang, steeds voor meer en beter, dat is 't leven Wij hebben dien strijd lief en ook liet leven. Kloekmoedig hebben wij dus dien weg betreden dien grooten weg, dien hei ligen weg den weg naar 't ideaal. A. V. is de verzekeringsmaatschappij der So- cialististische partij; waarin wij dus vol le vertrouwen mogen stellen. Zij verricht verzekeringen van allen aard. Ze is de soliedste verzekerings maatschappij en voldoet aan al de ver- eischten door de wet voorgeschreven. liet is dus onnoodig te zeggen, dat het voor allen een allereerste plicht is, er zich te laten verzekeren en voor dezen die in eene audere maatschappij zijn, zich bij de onze te laten overschrijven. Toen we schooljongens waren en de meester over de vaderlandsche geschie denis sprak, hebben wedikwijls de naam van Julius Gesar gehoord. Men vertelde ons va zijn hebzucht, strijdlust, sluw heid en zoo meer, en waarop men ons bij het einde van do les drukte, was, dat die groote oorlogsman uitriep na met onze voorouders in de slag te zijn ge weestdat de Belgen de dapperste wa ren onder de Galileërs. W ij weten dus dat de Belgen ten dien tijde veel moed. hardknekkigheid, wils kracht en strijdlust bezaten, als het er op aan kwam hunne rechten of eisehen te verdedigen. Dat was een bewonde- nngswaai dig bewijs van zuiver karak ter. Ten huidige dage, hélaas, stelt men n:ct zonder treurnis vast,dat dit eerbied waardig ras van toen aan het verdwijnen is. lb laas, ja, waar zijn die fiere, kloeke, koppige Belgen, nu uat er zooveel strijd te leveren is, niet voor vorst en vader land, maar voor den boterham, voor een men schel ijk bestaan, om datgene te kunnen blijven behouden waarvoorzoo- veel strijd noodig was Waar zijn die harde, stoere, forsige kerels, om het hoofd te bieden en de schijnheilige aan vallen, bedreigingen en uitdadigen van hunne patroons af te weren, te vernieti- tigen, omver te werpen, om nooit meer recht te staan... helaas, ja, waar zijn y-tZe zijn er nog, maar.in een an der pak gestokeD, met een bril op 't ge laat waardoor zc de werkelijkheid ver keerd inzien, herdoopt met water der moedeloosheid, ikzucht en onverschillig heid. Zullen zij, de eens zóó gevreesde werkerszonen, hun vrouw en kinderen die hun zóó lief zijn, langer latenden boterham uit den mond rukken door die krapuleuze bende, die zich reaktie noemt, die het harde loven der werkers nog verzwaart, door hun geschapen en gewilde crisissen waarvan we reeds de zwarte periode zijn ingetreden? Zij, de verwekkers van ellende en verdriet, zijn niet tevreden met gevulde coü're-forts, automobielen, voiluren met luxe-paarden, weelderige kasteelen en villa's, knechten en meiden, de grootste genoegens en vermaken, zonder maar ooit op iets te denken. Ze zouden nog willen, in hun dolheid van weelde, tak- tieken toepassen van in de midden eeuwen, wanneer men twee werkers- kinderen liet vechten voorden dood, om als slaaf te dienen van een of ander rijk barbaar. Ziedaar arbeiders, waar de supertaks- outloopers terug naar streven. Mn wat staat er ons te doen om dit te beletten Ons sterk aan een te sluiten <*n door de syndikale macht, vastberaden, eens gezind en met oprechte overtuiging, uit volle horst de heeren patroons toe te roepen: geen onmogelijke werktaklie- ken, maar menschelijke aannemelijke voorwaarden en loonen... zooniet ten strijde met den kreet als in den lijd van Julius Cesar Overwinnen voor men- schelyk bestaan of... sterven AREND. is een vooruitziende man, die niet alleen lijk zorgt voor zijn eigen zak, maar te vens een vaste hulp verleent aan de partij. Ieder brood dat hij eet, van de Coöpera tief, ieder glas bier dat hij drinkt in zijn lokaal en met al zijn aankoopen te doen in zijne inrichting, helpt hij het fonds vullen dat moet dieneD, om onzen politieken strijd te steunen. Socialisten ge kunt dus een dubbelen slag slaan uw profijt beminnen, en uwe partij steunen Wie weigert er nog lid te worden on zer samenwerking Uit het leven... Vecht, kameraad, vecht voor uw kinde- [ren Vecht tegen u zelf, vecht tegen uw leed. Al moge uw toorn doord'adren u zinde- [ren, demp uwe smart, doof uwe kreet. Kruipen blijf dit spijts alles vertikken, buig niet als mensch met rug zonder [graat, Zeg, wie u tergt wat ge meent, zonder [mikken. Als 't om de Heiligste gevoelens u gaat Vecht tegen moedeloosheid en tegen [smarten, recht fier hel hoofd, als man met één [woord. Zij, die met hamers breken de harten krijgen ook hun hartin 't leven door boord. Acht u weer hooger, stel u daarboven, j wensch niet dat andren ook kennen ver- [driet Kom, kerel, kom, en laatu het loven, schep nu maar moed, uw schuld is 't toch [niet S. B. als goede socialist nalaten teverbrofl- deren met de kameraden van Atem beke. Niemand 1 Maar dit geschiedt nu op een pf» ciale dag. 7 September. Denkt er aan 1

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1