e Erfenissen bij Testament De Vlaginhuldiging I Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. S.A-R.O.V. 7 Jaargang N' 25 an den Voet van de kapitalistische VesliDg Recht door Zee te ATEMBEKE zat heden Zondag, op groolsche wijze worden gevierd. FEESTSTOET Overhandiging der Ylag ArbeidsvermiokteD, Gebrekkelijken, Bereidt U voor Voorloopig Programma van het Kongres De Tijd Zich Syndikeeren Prijs per nummer 30 centiemen 7 September 1930 RECHT EN VRIJHEID Geen Rechten zonder Plichten Geen Plichten zonder Rechten Postoiikck-Rkkenino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkiuis AALST. een maatschappij waar de koliek- I ekonoinie de private ekonomie vleugell, zou de kweslie van het lei een testament op te maken slechts ondergeschikt belang zijn. Ver- irstellen wij, inderdaad, dat de de ondergrond en de voornaam- 0 DrtbrengsLmiddelen gesocialiseerd de ophooping van de groote parti- an ire fortuinen zou onmogelijk wor- het zou van weinig belang zijn edereen beschikke naar eigen goed en over wat slechts de vrucht van persoonlijke bedrijvigheid zou zijn. [eval wordt heelemaal anders, wan- zooals thans, het bijna uitsluitend jrtikulieren zijn dio de ophooping >r fenen van de kapitalen en de finan- IjF ng van de ondernemirgen. Het huidig belang van het Testament die voorwaarden krijgt het recht len testament op te maken, hetzij in voordeel van zijn nakomelingen, ij in dat van andere personen, een ldig belan et is deze overmaking bij erfenis, dit it voor een betrekkelijk kleine min- leid om te beschikken, niet alleen de middelen tot genot, de goederen kunnen opgebruikt worden, maar over liet grootste deel van de kapi- 0aD die bestemd zijn voor de sociale mafluktic, die,zooals wij hebben gezien, der machtigste faktoren der onge leid vormen en de eeuwigdurende uiting van d<- massa door de be? itten- lasse mogelijk maken ttoals Antoon Menger zegt in zijn k over I/Flat Socialiste zou een ipil ïhtdadige beperking van het erf- it een der somberste kanten van het litelige rechterlijk regiem doeQ verdwij nt rant er is geen instelling die in den- len graad en stelselmatiger eiken sa- hang miskent tusschen de vergoe- en de verdienste. Wij. hebben reeds eduid in welke male het behoud van erfrecht in rechte linie kan worden jedigd. Dezelfde vraag stelt zich voor testamentair erfrecht, met dit ver- evenwel, dat het hier niet meer torn kinderen, die in zekeren zin een ïldvordering voor onderhoudskosten men doen gelden tegenover dezen die het leven hebben geschonken, maar om min of meer verwijderde ver- iten of zelfs totaal aan de familie emde personen. In dat geval kan het it om te beschikken stellig nog in ere mate een prikkel zijn tot den ar- 1 en tot de persoonlijke bedrijvigheid iet is om die reden dat Stuart Mill •pj de meening was toegedaan dat dit ^ht kon worden behouden. Daaren en sprak hij zich duidelijk uit voor beperking van het recht om te ont- gen, voor de erfgenamen en de be- mmelingen vaneen legaat ia i 9 Tl\, Beperking van het Recht om te Ontvangen Indien ik, zegde hij, een wetboek est opmaken volgens hetgeen mij op zelf het beste schijnt, zonder reke- j te houden met de thans geldende •ningen en gevoelens, dan zou ik de .LI irkeur geven aan het beperken, niet i het beschikbaar gedeelte dat een ividu zou kunnen nalaten, waar van gedeelte dat elk zou kunnen verwer- door erflating of erfenis. Elk per- n zou het recht hebben bij testament jeschikken over zijn vermogen, maar t om het te verspillen om een of meer ividuen boven een gesteld maximum 1 ierrijken, maximum dat zou vastge- ld worden in verhouding tot wat )dig is om in welgestelde onafhanke- .heidte leven. De ongelijkheden van tuin, die voortspruiten uit de onge- heden van nijverheid, zuinigheid, L harding, talent en zelfs, in zekere i te, uit gunstige gelegenheden, zijn if scheidbaar van het beginsel van den vaten eigendom en indien wij het be- El sel aanvaarden, moeten wij er ook de rolgen van aannemen maar ik zie !CÜ ts laakbaars in het feit van het stellen ►oil i een grens aan hetgeen een individu X i verwerven door de gunst van zijns ijken, zonder welkdanig gebruik te vi )ben gemaakt van zijn eigen vermo- ïs, en van te cischen dat, indien zulk ividu zijn fortuin wil uitbreiden, hij dfzelf zou voor werken. 'ulke formule heeft natuurlijk geen ïialistisch karakter. Zij strekt tot de it ophooping van de fortuinen. Zij ekt niet naar de gradueele socialisee- g van het private kapitaal. Maar zij iaarom niet minder een bewijs van Qpgeen er buitensporig is in het feit t het individueel eigendomsrecht aan l individu of aan individuen het recht me overmaken om over de toekomst beschikken, te beslissen wat de maat- lappij van morgen zal zijn, aan erfge- non van zijn eigen keuze rijkdommen «I er te maken die, om er niet meer over 5 T zeggen, slechts in een zeer geringe ite de vrucht zijn van hun eigen arbeid Dat zijn trouwens zoodanig in het oog springende waarheden, dat van nu af, in de reeks der erfenissen bij testament, de belastingswellen een zeer ruime plaats voorbehouden aan de rechten van de ge meenschap. Collins meende zeer radi- kaal te zijn, toen hij ten voordeele van den staat 26 p. h. eischte van de lega ten. Dit percent is op dit oogenblik ver re overschreden in Engeland, in de Ver- eenigde staten, zelfs in Frankrijk, als hef groote fortuinen geldt. Hoever is het Rechtvaardig te gaan op dien Weg? Over het beginsel, als men van het so cialistisch standpunt uitgaat, is er geen twijfel mogelijk van het oogenblik dat de erfgoederen een zekeren graad over schrijden, den graad vvaarop hun toe kenning aan private personen in dezer handen middelen tot uitbuiting van den arbeid van anderen zou leggen, kapita len van aard om hun inkomsten te verzekeren zonder werken, moeten de rechten van den Staat, waar het erfenis sen geldt bij testament, tot het maxi mum worden opgevoerd. Maar in de praktijk is het natuurlijk noodig bij de vaststelling van dat maximum rekening te houden met een reeks uiterst veran derlijke faktoren den stand van de er- feniswetten in de naburige landen de doeltreffendheid van de te nemen maat regelen op nationaal of internationaal geliied, om het bedrog of de uitwijking te voorkomen den graad van weer stand van de traditioneele zeden ten op zichte van de hervorming van het erf recht en anderzijds de verworven poli tieke macht van de klassen, die zelf ont erfd zijn en voor wie de strenge beper king van het kapitalistische erfrecht een levensbelang is. De politieke macht van de arbeiders en het kapitalistisch Erfrecht Ineen van zijn laatste geschriften Pour line ról'orme socialiste du droit successoral legt Rigano vooral nadruk op liet overwegend belang van dien laatsten faktor -Wanneereen klasse, zegt hij, die tot nu toe een minimumgewicht was als sociale l'aktor, derwijze in macht toe neemt, dat zij een overwegende politie ke faktor wordt, dan kan die klasse, wanneer zij zich tot het bewind heeft opgewerkt, of daaraan deelneemt, langs wetgevemlen weg het recht en meer in bet bijzonder het eigendomsrecht wijzigen, in den zin van haar wel begrepen en rechtmatige belangen. En deze wijzigin- gea, door haar opgelegd aan de andere klassen, kunnen met goed gevolg in haar voordeel gansch het ekonomisch proces wijzigen. Deze overwegende in vloed als politieke macht van de arbei dende klasse over de klassen en onder klassen van de vereenigde bourgeoisie is een feit dat zich reeds heeft voorge daan en dat zich in alle landen gaat voor doen. De formule der Besprekingen Wij hebben elders (Faut-il changer notre programma blz. 243) de vinding rijke formulen uiteen gezet door Rigano bedacht en door Solvay overgenomen in verband met de takseering der erfenis sen, niet alleen volgens hun belang maar ook volgens de persoonlijke of er felijke herkomst van de elementen die ze samenstellen. Wij zullen daarop niet terugkomen. Ons Doel als spaarzaamheid, maar integendeel bij gansch voortkomen van den arbeid d de geheele maatschappij. Ons doel bij liet schrijven van deze reeks artikelen was, wat klaarheid te brengen in de al te dikwijls verwarde diskussies, die onze tegenstanders trach ten nog verwarder te maken. Men mag er zich aan verwachten dat na de gebeurtenissen van de laatste tij den de vraagstukken in verband met bet kapitalistische erfrecht een ruime plaats zullen gaan innemen inde bekommerin gen zoowel van de konservatieven ah van de socialisten. Men zal ons eens te meer verwijten den eigendom te willen vernietigen, het erfrecht af te schaffen, de kleine lieden te berooven van de vrucht van hun arbeid of van hun spaar zaamheid. Wij hebben er aan gehouden eens te meer aan te toonen dat daar van niets waar is. Toen men aan Fr.' re- Orban verweet wie had dat gedacht een bondgenoot te zijn van de socia listen en de kommunisten, omdat hij de erfenissen in rechte linie wilde belas ten, antwoordde hij reeds De mensch is zonder den eigendom onvolledig... Maar de grenzen van den eigendom behooren hoofdzakelijk tot het gebied van de maatschappij- Wij, socialisten, zeggen eigenlijk niets anders. Wij aanvaarden dat in elke maatschappij private ekonomie en kol- lektieve ekonomie in verscheiden do seering gelijktijdig moeten bestaan en feitelijk bestaan. Wij denken er niet aan, aan den persoonlijken eigendom te tor nen zoolang hij verbonden blijft aan den arbeid. Wij eischen daarentegen de socialiseeriDg van den kapitalistischen eigendom, omdat deze per definitie afge scheiden is van den arbeid. Vervolg onderaan kolom 3 De Katholieke Kerk is een niet te onderschatten zedelijke macht, waar mee steeds rekening te houden is. In ze kere gevallen en omstandigheden treedt zijgebiedend op Ward Hermans. Maar een ander maal is ze verzoenend en toe gevend Mussolini. Zulks hangt af van de macht waarover iemand beschikt. De Kerk hield het al tijd met den sterkste. Misschien is dat nog de beste wijze om onmiddelijk uit iets of uit iemand prak tisch nut te trekken. Godsdienst is privaatzaak, zegt de Socialistische partij. Wel is dat de juiste opvatting en in dien zin zou godsdienst dienen verstaan te worden. Maar de Katholieke kerk vat dat zoo niet opzal zulks nooit zóó opvat ten Rome droomt nog van de middeleeu wen, zegde eens een vooraanstaande persoonlijkheid. Misschien is dat heden 't geval niet meer omdat die tijd toch nooit terug komt. Toch spant Rome nog altijd al haar krachten inzoowel op materieel als op zedelijk gebied om ZOOVEEL EN ZOOVELeN MOGELIJK onder haar gebied te krijgen. Huysmans bewees vóór enkele weken in een zaakrijk artikel in Vooruit, hoe de Kerk het immer met den sterkste ge houden beeft. Hoe zij de wapens zegende En van de allies én van de cenlralen en zoo meer. Maar ik heb eens een boek gelezen van Graaf Van Hoensbroeck, wat de Kerk deed toen zij de sterkste was. Op vele plaatsen was het griezelig om lezen. Van Hoensbroeck behandelde de in- juisitie. Wat Rome van toen op haar kerfstok heeft is gruwelijk, is haast ongelooflijk. Hij gaf ook een verhaal van den zoo beruchten Bartholomeusnacht. Ik wil hier in geen bizonderheden tre den meest uit eerbied voor hetprin- ciepe, op dat gebied, van de partij maar ik raad de leergierige partijgenoo- tenaau het boek ven Graaf Van Hoens broeck eens te lezen Het Pausdom op Maatschappelijk en Geestelijk ge bied Leiden, A. H. Adriani. De stof is er getrouw historisch in verwerkt met een overvloed van documentatie. Moest men in de balance leggen al hel goede en het kwade door de Katholieke Kerk op maatschappelijk gebied vol bracht, ze zou sterk overhellen langs den kant van 't laatste. Wij willen den godsdienst niet uit roeien. Wij haten den godsdienst ni« t om hem te haten. Keen I Als een maatschappelijk gegroeid iets is hij te eerbiedigen. Maar vooral de Katholieke Kerk gaat nog immer te ver, ook op onze dagen. Godsdienst, wij zegden bet reeds in geen privaatzaak bij haar, zal dat ook nooit zijn. Ze treedt aanvallend op Wij altijd niet, uit rechtvaardig- heidsprinciepe. De Katholieke Kerk heeft meer strijdwapens dan wij of ten minste Zij gebruikt er meer. Conclusie WIJ STRIJDEN MET ONGELIJKE WAPENEN En \"Vtor Ernest Als vrijdenker is hij best een Waal in Vlaanderen zou wellicht het milieu niet passen voor hem. Godsdienst is priyaatzaak bij ons. Maar toch Victor Ernest is als het symbool van den strijd tegen het dogma, hij is de vaandeldrager. Ik bewonder hem Ilij is een man uit één stuk. Zijn wij soms eens te zoetsappig Er- nest slaat altijd den nagel op den kop. De Kerk hoeft, volgens mij, be stred en te worden. Het staat de vrienden vrij daar andere gedachten over te koesteren. Wij weten hetgodsdienst is zoo maar niet uit roeien. Dat is ook niet noodig Maar wij wilden hem graag in ander vormen. Hoe het ook zij, wat de wetenschap ook bewijstde vraag naar HOE en liet WAAROM der dingen zal immer gesteld worden. Laat ons dus godsdienst op een andere wijze verstaan niet bekrompen noch enggeestig—maar als een hooger iets, dat den mensch zijn blikken naar om hoog richt, naar liet onvergankelijke, naar een hooger doel NAAR HET IDEALE A. V. roi.dis- uieuwc 1 door- der Heden Zondag hebben alle strijdende Socialisten van heel liet Ai sement Aalst, voor plicht naar Atembeke te gaan, om er met onze strijdgenooten ten verbroederen. 5 Muziekkorpsen zullen er den feeststoet opluisteren welke de straten der gemeente za kruisen. FEESTWIJZER Zondag morgen te 10 uur, Gezellig Samenzijn in het lokaal bij Petrus Batselier te 3 1 2 ure namiddag, aflial vreemde groepen aan de statie te Moerbeke, alwaar te 4 uur de wordt gevormd. Regeling van den Stoet I). Fanfare Hand aan Hand van Aalst 2). De vlaggen der groeptxi van Aalst; 3). Textielbewerkers,; 4). Metaalbewerkers; 5). Leder- en Veilt l- bewerkers 6). Hout- en Bouwbewerkers 7). Vrouwenbond 8). Jonge Wacht 9). oud-Strijders10). enz. andere groepen en Wijkclubs, van Aalst. Muziek Lustige Vrienden Geeraardsbergen II). Propagnndaclub, onkerzele 12). Propagandaclub, Nederboulaere 13). Propagandaclub, Schendelbeke 14). Propagandaclub, Viane-Moerbeke. Groep Vlaggen van Ninove. 15). Vrouwenbond 10). Fabriekwerkers; 17). TextielLeweikm 18) Mijnwerkers 19). Metaalbewerkers 20). Sigarenmakers21). Propaganda- club 22). Oud-Strijders. Fanfare De Werker Denderleeuw. 23). Propagandaclub Denderleeuw 24). Afdeeling N. S. Denderleeuw 25). Afdeeling N. S Sottegem 26). Propagandaclub Meerbeke 27). Pro pagandaclub Lede 28). Propagandaclub Hofstade 29). Propagandaclub Nieuwerkerken 30). Propagandaclub Erembodegem 31). Propagandaclub Sottegem Fanfare De Verbroedering Geeraardsbergen en Rood Verweer. 32). De vlaggen der gioepen van Geeraardsbergen; 33). Jeugdgioep; 34). Vrouwengroep 35). Oud-Strijders 30). ZiekeDbond 37). Mijnwerkers; 38). Tooneelbond 39). Sigarenmakers 40). Alg. Centrale. Bouw- en Ge mengde Vakken 41). Propagandaclub Overboulaere 42). Propagandaclub Galmaarden 43). Mijnwerkers Viane-Moerbeke 41). Muziekmaatschappij van Tollenbeek 45). De vlaggen en groepen van Tollenbeek 46). Andere groepen 47). Propagandaclub van Atembeke met vlag. aan het lokaal, met toespraken door NIchels Alfred, De Bruyn Prosper en De Nauw Guill. VERTREKUREN Te Aalst, te 14 u. 21 de groepen van Aalst, Hofstade, Nieuwerkerktn, Lede, Erembodegem, enz. Te Denderleeuwper Autobus, te 9 uuk 's morgens. Te Ninove, te 14 u. 55 voor de groepen van Ninove en Meerbeke. Te Geeraardsbergente 10 u. 05 voor de groepen van Geeraardsber gen en de omliggende gemeenten. Arbeiders en Vrouwen 7 September is een dag om te zaaien. Laat ons het Roode zaad kwistig strooien opdat het weelderig gedije en we er tijdig den oogst van mogen plukken. Geen onverschilligen dan Geen thuisblijvers l Uw taak, uw werk, uw plicht is Naar Atembeke Wij houden ten slotte aan de beper king van het erfrecht, niet als het mid del. maar als een der middelen om te komen, met een minimum van schokken en botsingen, tot een regiem waarin de gelijkheid van betvertrekpunt werkelijk heid zal zijü geworden.In een laatste ar tikel zullen wij nu nog aanduiden welke plaats deze horvorming van het erfrecht inneemt in het geheel van de socialisti sche eischen. Emile VANDERVELDE. Het Uitvoerend Bureel der Nationale Federatie der Verminkten van den Ar beid en den Vrede vergaderde Zondag 24 Oogstte Namen en besprak er nog maals den toestand. Op de 40.00<)aanvragen aan het Fonds der Gebrekkelijken eu Arbeidsvermink- ten zijn er slechts 19.000 welke iets ont vangen hebben. Het getal nageziene dossiers bereikt de 30.000, maar helaas 1 De gestemde kredieten zijn Volle dig uitbetaald en men voorziet dat voor dit jaar nog 16 millioen zullen noodig zijn Arbeidsverminkten^ Gebrekkelijken, Gij die nog niets getrokken hebt over weegt goed wat U te doen staat Gebrekkelijken en Arbeidsvermink- ten, Gij die reeds eene toelage bekwaamt overweegt dat Gij een schuld van erken- te lijk beid hebt tegenover de Nationale Federatie van Verminkten van den Ar beid en den Vrede. Reeds 11 jaar bestaat zij en door haar aanhoudenden strijd bekwam zij 1) De vermeerdering der rente van de arbeidsongevallen 2). De stemming van dc wet, het Fonds der gebrekkelijken inrichtende. Vrienden en Vriendinnen, Gij die wacht om de rogeering te dwingen dat zij de noodige kredieten ter beschikking stelt van Fonds, omdat Gij nog eene toelage zoudt bekomen dit jaar, allen op 9 November te Brussel in de betooging. Gebrekkelijken en Verminkten, wij willen op denzelfden voet vergoed wor den als de oorlogsinvalieden Dat is ons recht Wij hebben even goed recht op 's lands erkentelijkheid, omdat wij gevallen zijn op 't veld van eer van den Arbeid, schepper va» allen rijkdom. Om dit te bekomen manifesteert Op 9 November moet gij allen te Brussel zijn onder den kreet We willen niet bedelen. Wij eischen recht op leven. Voor de Nationale Federatie van Verminkten van Arbeid en den Vrede THEO KUMPS. Ons Huis Vrijdagmarkt, 9 GENT. PROGRAMMA VAN DINSDAG 9 SEPTB. 20,15 u. Golflengte 339 m. Vlaamsche Uitzending. PAEDAGOGISCH CONCERT. RICHARD WAGNER en zijn Werk PROGRAMMA Tannhausser. 1). Openingstuk. door het orkest van het Concertge bouw te Amsterdam - o.l.v. Men gelberg. 2). Sterrenlied. gezongen door L. Richard. De Meesterzangers. 3). Meesterzangers. door het orkest v. h. Conservato rium van Parys, Leider Gaubert. Lohengrin. 4). Openingstuk. door het orkest van het Concertge bouw Amsterdam O.L.V. Mengel berg. Het vaarwel aan de zwaan. Het verhaal van den Graal. gezongen door Rogatschewsky. Ryngoud. 5). Opkomst der Goden. doir het orkest van Bayreuth O. L.V. Von Hoesslin. Walkuren. G). Liefdelied van Siegmund. gezongen door G. Thill. Walkurenrit. door het orkest van Bayreuth >.L. V. Von Hoesslin. Siegfried. 7). Het ruischen van het Woud door het orkest. Voorspel van het 3C deel - Het Vuur. door het orkest van Bayreuth O. L.V. Von Hoesslin. Tristan en Isolde. 8). Voorspel. door het orkest v.h. Festival van Bayreuth O.L.V. K Elmerdorff. Parsifal. 9). Een wapen is slechts zeker. Gezongen door G. Thill. 10). Goeden Vrijdag. door het orkest van Bayreuth L.V. S. Wagner. Columbia. Van liet Nationaal Verbond der Fe deraties van Socialistische Mutuali teiten. te houden te Luik op 20-21-22 en 23 September. Zaterdag, s' Namiddags, bijeenkomst der afgevaardigden in de Populaire Place Maréchal Foch. Te 16 uur. Vertrek per boot naar Seraing. Vertrekplaats Quai de la Meuse, waarde afgevaardigden zich te 15,50 uur moeten bevinden, bezoek aan de Mulualistische Kliniek. Te 19 uur, ontvangst ten stadhuize van Seraing. Zondag. Te 10,15 uur, opening van het Kongres in de Feestzaal der stad Luik, in du Tentoonstelling. Toespraken door den voorzitter, den heer afgevaar digde der stad Luik, den heer Goever- neur, den heer afgevaardigde van het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg. Hel Kongres wordt gehouden onder de leiding van Pgt. Jozef Merlot, voor zitter der Provintiale Federaties van Socialistische Mutualiteiten der Provin- tic Luik. I Kongrcskaarien zullen ter beschik- l king der Luikscbe mutualisten gehou- i den worden opdat dit hen toelate bet kongres te volgen. Te 11,45 uur. toespraak door Pgt. Jauniaux Honderd Jaar Mutualism e in Belgie. Te 13 uur, vrij middagmaal. Te 15 uur, tweede zitting van het Kongres. Verslag door den algemeenen Sekreta- ris Het Nationaal Verbond der Federa ties van Socialistische Mutualiteiten ge durende 1929 en aan den vooravond der Sociale Verzekeringen. Opmerkingen en besprekingen van het verslag. Inzonderheid aangaande onzen strijd tegen de tering. Inleiding door Dr JTysebaert. Te 18,30 uur. Sluiting. Te 20 uur. Avondmaal aangeboden door de Provintiale Federatie en het Nationaal Verbond. Toespreken der af gevaardigden, door den Algemeenen Raad, Syndikale Kommissie, Ofllce Coö peratief. Vreemde afgevaardigden en het Internationaal Arbeidsbureel Maandag. Te 9 uur, derde zitting van het Kongres. Opmerkingen op het verslag. De be scherming van het Moederschap. Wer- kerlijke deelneming der vrouwen aan de mutualistisch aktie. Te 12,30 uur, Sluiting, Vrij middagmaal. Te 15 uur. Vergadering der afgevaar digden in den stand der Sociale Ekono mie. Algemeen bezoek en bezoek der af deeling der Socialistische Mutualiteit. Te 18 uur. Ontvangst door den Heer Goeverneur in het Provinciaal Gouver nementshotel. Dinsdag. Te 9 uur stipt. Vierde zit ting van het Kongres. Opmerkingen op het verslag. Langdurige ziekte en vroegtijdige in validiteit. Toelagen der Openbare Besturen. Hoe bekomen wij in 1931, de deelneming dei- werkgevers in de lasten der mutuali teit. Te 12,45 uur, Sluiting van het Kon gres. i)e Federali^é worden verzocht dade lijk aan hun aaogesloten maatschappijen en afdeelingen te vragen, de noodige geldelijke otters te doen, om op het Kon gres vertegenwoordigd te zijn. Allen nemen aan deze 4 dagen deel. Wie dit niet kan, moet ten minste op Zondag 21 September aanwezig zijn. Het Nationaal Verbond zal kosteloos de verslagen, het boek Honderd Ja ren Mutualisme in Belgieen de toegangskaarten tot de tentoonstelling, aan de afgevaardigden verschaffen. Bij liet Ministerie van Spoorwegen worden voetstappen gedaan om een ver mindering van 50o/o op het spoor te bekomen. breekt aan, dat de bceren hun ledigen tijd zullen kunnen gaan verspelen met het jagen van wild. Midderwijl zullen er zoovele werklie den zonder bezigheid laDgs de straten rondloopen en hun broekband wat nau wer... kunnen toesnoeren. Neen, er is geen klassenstrijd Wie van klassenstrijd durft spreken, is een opruier. Vraagt het maar aan de Chri sten Demourateo, zij die op goeden voet leven met de nietsdoeners. is voor den werkman een allergrootste noodzakelijkheid. Wie niet gesyndikeerd is, is een onge lukkige, die ten allen tijde, den baas z^jn grillen zal moeten voldoen. Wie gesyndikeerd is in die bonden, die door de bazen worden aangeprezen, is op den verkeerden weg. Altijd zijn die bonden in dieDst van de fabrikanten.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1