H Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. T^oode Zondag-Meetings DE ZEGiTvan" HITLER Een werkman S.AR.O.V. Aan het Onderwijzend Personeel. 27 Jaargang Nr 39 28 September 1930 ïE-i ai er. Recht door Zee Het standpunt der Socialisten inzake Talenvraagstuk in 't Kanton Sotlegem, op Zondag 12 October INTERNATIONAAL OVERZICHT I)e Burgerpartijen hebben zijn Sukses voorbereid Het Oorlogsgeschreeuw herbegint Prijs per nummer 30 centiemen RECHT EN VRIJHEID Geen Rechten zonder Plichten Geen Plichten zonder Rechten IPosTcuECK-Rekening 85686. Tei.efoon 572 Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. 1 mi Q «Ui daar zijn zij er niet voor te 'kWeet dat dit korps ook reeds het lang van den vakbond heelt begrepen, dat hierin zijn heil besloten ligt. 'k Weet dat het reeds veel heeft ver gal erd op economisch gebied, want nie mand zal ontkennen, dat den toestand leeraars en leeraaressen vóór den orlog veel te wenschen liet. Hun toestand is dus op dit oogenblik iel verbeterd en niemand zal durven •nai gespreken, dat zij hierin een ooten steun gevonden hebben bij de cialisten. Immers, de socialisten gaan van liet andpunt uit dat een arbeider,'tzij lestes- ol' handenarbeider voor ned werk, ook een goed loon moet rijgen. Als wij socialisten dus een handje IN ebben toegestoken, om het onderwij- ind personeel uit den poel der ellende helpen, dan hebben we enkel onzen licht gedaan, dan waren we in onzen erkelijken rol. Maar we meenen ook te weten dat. et onderwijzend personeel er naar reeft over zijne volledige vrijheid te ogen beschikken, iets wat reeds ver- rorven is voor ben, die eene betrek- jng hebben bekomen in het officieel oderwijs. Maar er zijn ook leerkrachten in het •ij-onderwijs en dezen missen nog unne volledige vrijheid. In het vrij-onderwijs is enkel en alleen leester het Schoolkommiteit. dat be- hikt over de macht het personeel te anvaarden en het ook af te stellen naar iliefte Zoo gebeurt het, dat men voor de ïeisjesscholen in het vrij-onderwijs en- el en alleen jufvrouwen aanwerft, die len afdankt naarmate ze door klooster- oerl isters kunnen vervangen worden en irif ie men weg zendt, wanneer ze in het ukt üwelijk wenschen te treden. Hoe onwaarschijnlijk het ook klinke e geestelijkheid die ons leert Gaat en V* ermenigvuldigtbroodrooft dezen die uin oproep beantwoorden. Wat het mannelijk personeel betreft, it krijgt de keus zijné politieke vrij- leid op te offeren, zooniet, aan de deur. JWij, socialisten, zijn de meening toe- edaan, dat, eens zijn werk verricht, de rbeider, de onderwijzer, zich vrij moet .unnen bewegen, vrij denken, en vrij ijne politieke gedachten uiten. Overigens, wij denken niet alleen zoo. De fronters deelen dezelfde mee- zekeren, vinden. Maar kunnen de lieeren onderwijzers ons niet helpen Het schijnt dat de heeren onderwijzers in groote mate, de fronters steunen. 'k Veronderstel dat het toch geene egoïsten,'t is te zeggen menschen, die als zij het maar goed hebben, naar hun nen evennaasten niet meer omkijken. Waarom zouden dezen die reeds over hunne vrijheid beschikken, niet mede helpen om deze van hunne confraters te veroveren De onderwijzers en de onderwijzeres sen die dienstdoen in de ollicieele scho len, en iets of wat invloed hebben bij de fronters, zouden eens rekenschap vragen aan die heeren, over hunne vrijheidswurgerij. Op die manier ware er kans de heeren katholieken te verplichten het onder wijzend personeel der vrije scholen zijn vrijheiden vastheid te geven, zooniet geen centen meer. Het woord is aan die heeren. NICHELS Alfred. i Heden is er veel armoede in de we reld. Wanneer er in alle landen zooveel werkeloozenzijn met duizenden en I millioenen dan wordt er in stilte ge- leden in vele gezinnen. Armoede is een vreeselijkemaatschap- I pèlijke' kwaalZij is nog steeds een groote doorn in den voet'der maatschap pij. Armoede doet soms een mensch zwart zeggen, als 't wit is. Zij benevéltde vrij heid, heeft invloed op het denken van iemandbepaalt veler handelwijze. Evenals oorlog is armoede een on- noodzakelijk kwaad. De grondoorzaak er van is te zoeken in ons huidig maatschappelijk stelsel. Alk men niets in 't oog heeft dan steeds winst te maken altijd en immer winst; als men daarvoor zonder einde noch maat voortbrengt, den 8-uren werkdag overtreedt en de arbeiders uit zuigt waar gaat dat naartoe Ding. Het onderwijzend korps zal zich nog erinneren. dat, er te Meenen een onder- /ijzer De Vos in het Vrij onderwijs is fgedankt, omdat hij van de Fronters- lolitiek niet wilde afzien. Al de frontersbladen hebben dan k-Jnoord en brand geschreeuwd, dagen, s/eken, gedonderd tegen die katholieke leeren, die de politieke vrijheid aan lunne onderhoorigen niet willen toe- itaan. Wij hebben dus gedacht, dat socialis ten en fronters op dit gebied heel goed vonden samenwerken, om, daar waar le gelegenheid zich voordeed, in de ma- e van het mogelijke aan bovengenoem- rij de praktijken een einde te stellen. IH En die gelegenheid meenden wij socia listen te vinden bij de aanneming der vrije scholen, of bij de vernieuwing der vervallen contracten. Eenige weken geleden moest het con tract van een vrije school, te Aalst, vernieuwd worden. De socialisten stelden in den gemeen teraad voor, in het contract in te las- ichen, dat de aanneming enkel gebeur de, op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het onderwijzend personeel, eens be noemd, niet kan afgesteld worden, dan om wettige reden, zooals het nu t ge- val is met het onderwijzend personeel der officiöele scholen Wij dachten dus ons voorstel met bei de handen te zien stemmen door de fronters. Maar wij hadden zonder den waard gerekend. Tot ons allergrootste verwondering: de fronters stemden met de katholie ken, tegen de vrijheid der onderwijzers en tegen de vaste benoeming der onder wijzeressen. De heeren fronters verklaarden ver rast te zijn geweest door ons voorstel en wij dachten dus, eene volgende maal meer op hun hulp te mogen rekenen. En nu verleden Vrijdag, moest de aan neming gebeuren van de Sh Josefschool te Aalst. In den gemeenteraad is opnieuw het socialistisch voorstel voorgebracht, en nu waren hetM'Jan De Neve en Me vrouw Gravez, die met de hoeren ka tholieken stemden, terwijl de twee an dere fronters zich onthielden. Nogmaals hebben de fronters-afge- P vaardigden het bewijs geleverd, dat zij wel hard kunnen schreeuwen om de vrijheid van het onderwijzerskorps, Bf maar dat zij werkelijk het hekken aan den ouden stijl willen houden,'tis te zeggen, de onderwijzers en de onder wijzeressen van het vrij-onderwijs, ge- i i koord en gebonden overleveren aan den willekeur der heeren van de schoolco- pjt miteiten. In hun bladen zullen zij de vrijheid verdedigen, maar daar waar zij de ge legenheidhebbende vrijheid te ver- )Ti Een groot leger werkloozen is een last voor 't land en kan soms eens on draaglijk worden. Maar een veel grooter last en nog meer ondraaglijk is zooiets voor die ge zinnen, wier broodwinning is afgesne den en wier leven en gemoedstemming teneergedrukt, ontredderd en ontze nuwd is. Waar de inkomsten schraal zijn moet hethuiselijk budget zoodanig inge krompen worden, dat de levensvreugde op zero daalt en dat men steeds met een soort beklemming en angst uitziet naar den volgenden dag. Hetkatholicisme, dat een onbeperkte macht bezat, heeft ons van die maat schappelijke kwaal armoede niet bevrijd. Ook niet het liberalisme. Beide leerstelsels geven ods, opdat gebied, niets. Bij hen moeten wij dan ook ons heil niet gaan zoeken. Lapmiddelen, ja, daarmee komen Ka tholieken en Liberalen wel voor den dag. Een radikale oplossing den doorn gansch uit den voet trekken neen dat zullen ze nooit doen. Wij willen dat wel. Ons streven be oogt de armoede evenals den oorlog eens vcflledig te verbannen uit de samenleving. Het Socialistische programma, in tegraal toegepast, geeft die oplossing. Intusschen zijn wij ook heel praktisch want met onze vakbonden, coöpera tieven, ziekenbonden en zoo meer, wordt op alle mogelijke wijzen de armoede te koer gegaan, wordt de arbeider gesteund en beschermd en worden hem terzelfder- tijd de middelen ter hand gesteld, die hij moet gebruiken, om tot zijn einddoel te Rijkdom armoede twee tegenstel lingen in de maatschappij. Verkwisten, verbrassen langs de eene zijde te kort, ontbering langs den an deren kant. Berust daar in, zegt de priester, 't is Gods wil. Staat daar tegen op, zeggen wij die toestanden zijnmenschenwerk hetzijn maatschappelijke wanverhoudingen die door onsen door ons alleen, te veranderen zijn. Ziet naar den weg dien we reeds afge legd hebben. Gaan wij niet vooruit Zijn sommige toestanden al niet heelemaal omge keerd Arbeiders, uwe ontvoogding zal uw eigen werk zijn. Gij »ijt alles ge kunt alles in U ligt alles besloten. Oe hoeft alleen maar TB WILLEN. A. V. —O Nu dat het geweld der eeuwfeesten achter den rug is, duikt de taalkwestie weer op of beter gezegd is men er niet in geslaagd ondanks de grootscheeps opgevatte eeuwfeestelijkheden, het ta lenvraagstuk er onder te dompelen. En in het land teekent aich een koort sigheid afrond het talenvraagstuk. De katholieke - liberale - christelijke regeering ziet voor haar de moeilijkhe den allerwege opduiken in het land. Aan het nemen van een duidelijke houding zal ze denkelijk ditmaal niet meer ontsnappen en het zal zijn een voldoening geven aan de geuite verzuch tingen of het zal niet zijn. We wachten op ons gemak het oogen blik af waarop de regeering met haar oplossiDg voor den dag komt want reeds- op ons koDgres van November 1929 hebben wij socialisten ons standpunt vastgelegd, aanduidend op welke wijze we de oplossing van het talenvraagstuk in den Belgischen Staat verstaan. Een kommissie bestaande uit Waal- sclie en Vlaamsche kameraden, had daartoe het voorbereidend werk ver richt. De besluiten zijn opgenomen in het bij zonder verslag van onzen Waalschen vriend Troclet, die volledig onze sympa thie wegdraagt. InLet voorwoord, het algemeen be ginsel behandelende, wordt gewezen op de noodzakelijke eentaligheid van Vlaan deren en Wallonië. Daarom werd de leuze Het Frausch is de taal van Wallonië het Neder- landsch is de taal van Vlaanderen voor opgesteld bij den inzet der werkzaam heden. Dat is al wat klaar en duidelijk is Inzake zoogezegd recht der minderhe den, kunnen we-daar niet op ingaan. Een Waal die zich in Vlaanderen ves tigt moet zich zien aan te passen aan de toestanden alhier, en een Vlaming die zich in Wallonië vestigt moet zich zien aan te passen aan de toestanden algin- der. Daarbuiten kan niet gegaan worden, anders zou. een oplossing onmogelijk worden. Dit wil evenwel niet zeggen dat het aan- leerenvan een tweede taal wordt uitge sloten. Hoegenaamd niet En zoo iets te willen ware onzinnig ook. Van opdringen kan er evenmin sprake zijn, daarom wordt een studie van een tweede taal vanaf het vijfde studiejaar mogelijk gemaakt, en niet opgedrogen. Want we zeggen ook dat, indien een volk eenmaal eentallig is geworden, de eentalligheid bij de studie van een twee de taal niets te verliezen heeft. En dat is juist ook Zie maar naar de eentallige landen, daar treft ge menschenaan die er zichop toeleggen een tweede taal bij te leeren, zij het Engelseh, Fransch, Duitsch, Nederlandsch, zonder dat de eentalig- van hun land er bij inschiet. Welnu, die vrijheid moet hier ook aan de Vlamingen en Walen gelaten worden. Om nu het algemeen beginsel te kun nen dienen zal eens en voor goed de taal grens moeten getrokken worden. Er is dus spraak van een scheidings lijn op taalgebied tusschenhetVlaamsch- en het Waalsch gedeelte van Belgie, zoo ook voor wat het Duitsch gedeelte be treft. Voor de twijfelachtige gevallen, dor pen die op de grenslijn zouden gelegen zijn, zal het aan het gemeentekiezers korps overgelaten worden zich uit te spreken. Hier dus wordt het oordeel der volks raadpleging gevolgd. En eenmaal de taalgrens getrokken, blijft niets anders meer over dan aan el ke taaistreek van het land haar kultu- reele zelfstandigheid over te laten. Aldus wordt aan de bewoners der ver schillende taaistreken van ons land de waarborg gegeven dat zij geen onge- wenschte bemoeiingen te vreezen heb ben. Zooals ge ziet, wij, socialisten, zijn klaar 1 J. De Goninck, Volksvertegenwoordiger. Onze kameraden uit het Sottegemsche zijn geen van dezen welke Lij de pakken gaan zitten. Herhaaldelijk hebben zij bewezen welke geestdrift en ijver hen bezielt ten bate van het Socialisme. Zij vergenoegen zich niet met woorden zij voegen de daad bij bet woord. Beseffende dat de uitbreiding van onze partijorganisatien slechts kan medehelpen aan onze steeds groeiende macht, zoo hebben ze het ditmaal in den bol gestoken een ROODEN' ZONDAG over heel het Kanton Sottegem in te richten. Geen enkel gemeente uit hun Kanton, of het Socialistisch woord zal fl op Zondag 12 October e.k. weerklinken. Ze willen over heel hun gewest gelijktijdig den strijd ontbinden, .en... we verheugen er ons om, en verhaasten ons, onmiddelijk hetnoodige getal sprekers te mobiliseeren. ZIEHIER DE MEETINGS WELKE ZULLEN PLAATS HEBBEN GROOTENBERGE, na de Mis van G 1/2 uur Spreker NIGHELS ALFRED LEEUW ERGE M, u 6 1/2 OOMBERGEN, a 7 HILLEGEM, 6 1/2 ELENE, 6 1/2 STRI.IPEN, 0 1/2 VELSICQUE, - 8 1/2 ST. GOORIY-AUDENHOVE 6 1/2 ERWETEGEM 6 1/2 ST. MARIA-AU DEN HOVE 8 1/2 BERG HM AN ALFONS en (VY VER MAN ALBERT VAN TRIMPONT OMER feu DE COSTER EDGARD LAUREYS LEON en DE (BRUYN GASTON DEPREZ EUGEEN DE BRUYN PROSPER BAEYENS ACHIEL eD (FLIPS HENRI DE NAUW GU1LLAUME SOTTEGEM, in Het Volkshuis bij Jozef Beerens, Nieuwstraat, te 10 uur voormiddag. Sprekers NIGHELS ALFRED, DE NAUW GUIL. en PROS PER DE BRUYN. Mannen on vrouwen in groot getal naar deze meelingen weze de leuze. 12 October moet een dag wezen waarop ónze werkersbevolking zich barden kan door de uiteenzettingen die gegeven zullen worden over den po- litiekcn- en economischen toestand van ons land, alsmede over den strijd van het Socialisme Het oogenblik is gekomen om plannen te smeden voor de versterking van de proletari'-rsrangcn. Het kapitalisme gaat zienderoogen naar het volledig bankroet. In het Socialisme allëën ligt de redding 1 Dat alles zal aan elkeen duidelijk worden gemaakt op de meetings. beeft voor plicht zijn zuur gewonnen loon zoo goed mogelijk te besteden. Daarom koopt hij in zijne eigene coö peratief, en aldus bekomt hij een deel in de winsten en verzekert liij zich hulp bij geboorte, hulp bij ziekte, hulp bij overlijden en een pensioen voor den ouden dag. Waar schenkt men dergelijke voor- deelen, buiten de Socialistische coöpera tieven 1 Nergens Zeg, waarom zijt gij nog geen coöpe- rateur De Patriotards in den hoogsten hemel De Duitsche verkiezingen zijn dus voorbij. De zaken zijn zooals ze zijn, en we zullen mei den glimlach moeten trachten, mot slechte kaarten te spelen. We erkennen gaarne dat bet resultaat ons zwaar op de maag ligt niet zoozeer omdat het socialisme, dal wij iu ons hart dragen als bel. hoogste ideaal, door liet Duitsche kiezerskorps, vooral door de jonge, nieuwe kiezers, miskend is ge worden. Er is nog een versebil tusschen socia lisme en socialistische partijen de eeu wige waarachtigheid, die het socialisme bevestigt, weerstaat aan den schok van een verkiezingsmislukkinkje. Maar wij denken aan den Vrede aan deze plant deze broze plant, heeft men gezegdwier groei zooveel zorgen vraagt. Een deel van de burgerspers jubileert ze kan haar blijdschap met de overwin ning van Hitler niet verbergen. Ewel, schreeuwt ze, hadden wij niet gelijk te velde te trekken tegen die zot ten die kwamen beweren dat Duitsch- land tot betere gevoelens gekomen was Ja, wij hadden gelijk, jubelen ze Duitschland wil terug oorlog. En reeds stellen ze de vraag, of wij voorbe reid zijn om het hoofd te bieden aan dien nieuwen aanval van het pangermanis- me. En nu geeft ze vrij den teugel aan haar zoolang verbeten haat tegen de vredes politiek Briand scheldt ze voor triste sire en de Rijnlandontruiming was de vrucht van een idiote en misdadige politiek. Waarlijk, de patriotische pers is weer in haar elementze beschimpt al wat Duitsch is, ze haalt het spook van den oorlogs-aanval van de Barbaren weer uit haar arsenaal. Morgen zal ze zeker nieuwe wapenbestellingen eischen, op dat België toch goed in staat moge zijn zich te verweren, en opdat de fabrikan ten van mitrailieuzen, vliegtuigen en stikgassen toch nieuwen vaderlandschen roem mogen oogsten. Is er Oorlogsgevaar De demokratisch-pacifistische burgers^ pers kan doen wat zij wil wij kunnen dat geschreeuw, waarvan het doel is de geesten stilaan vertrouwd te maken met de gedachte van een toekomstigen oor log, niet zonder protest aanhooren. Duitschland is ontwapend. De deskundigen, door de geallieerden aangesteld, hebben officieel vastgesteld dat de bepalingen, welke de ontwape ning van Duitschland moesten verwezen lijken, van de eerste tot do laatste door gevoerd zijn. Kan dan nog van Duitschland oorlog verwacht worden V Neen Neen, tenzij Duitschland, met toelating van den ex-geallieerden, zich opnieuw bewapent. Dat is het eenige gevaar. En dat ge vaar is, ongelukkig, niet denkbeeldig. Want, M. Hitler mag een kaars aan steken voor de burgerij van de ex-geal lieerde landen, die zoo goed heeft mede gewerkt aan zijn sukses. Inderdaad, heeft hij het niet gemakkelijk het Verdrag van Versailles te bekampen, vermits de ex- geallieerden zelf de bepaliDgen van dit verdrag met voeten treden Het Verdrag van Versailles, vergeten we het niet, bepaalt dat de ontwapening van Duitschland slechts liet voorspel is van de ontwapening der anderen. Frankrijk, Engeland, België, Italië enz., moeten ontwapenen, of zij hebben het recht niet de ontwapening van Duitschland te handhaven. Zoodus, van twee dingen ëën, ofwel ontwapenen wij, en dan kan van geen oorlog spraak zijn. Ofwel doen we het niet, gaan we voort meer geld uit te ge ven aan oorlogstuigen, dan vóór 191-1, en dan lapt Duitschland, ons voorbeeld volgend, het Verdrag van Versailles aan zijn zolen. Dan zal, wat wij ook doen, met onze toelating of zonder onze toelating, Duitschland zich opnieuw wapenen, een reëeleoorlogspolitiek voeren, onder lei ding van een Hdgenberg of van een Hit ler. Ziedaar de eenige mogelijkheid van Duitsch oorlogsgevaar. Dat gevaar wordt voorbereid door onze patriotische burgerij, die hardnek kig weiger^ de ontwapeningsbelofte in te lossen, of, lamlendig, de oorlogsba zen laat begaan, hetwelk, praktisch, hetzelfde is. Zij bereidt de paden voor van Hitier en Hugenberg, zooals Hit ler en Hugenberg haar paden voorbe reiden ze zijn hun bondgenooten, tegen de menachlieid, die vrede wil. Qeen Vrede dan met het Socialisme De burgerbladen zijn dus wel slecht gekomen zich, met een nauwelijks ver doezelde blijdschap te verkneukelen in het stemmen- en mandatenverlies dat de Duitsche arbeiderspartij geleden heeft. Indien zij klaren wijn wil schen ken, dat ze dan klaar,en duidelijk zegt of ze oorlog wil of vréde. Wil ze vrede, dat ze dan met ons, met allen die oogen hebben om te zien «n hersenen om te denken, erkenne: do Duitsche arbeiders partij is de versterkte vesting van den vrede. Indien er op dit oogenblik kansen be staan dat in Berlijn een regeering tot stand komt, met wie vredespolitiek kan gevoerd worden, een regeering die het fascisme den kop zal indruk ken dan is het een regeering met socialisten. Want, hoe vervelend de Duitsche ver kiezingen ook afgeloopen zijn, meer dan gelijk welke andere tevoren hebben ze het voordeel gehad deze l'undamenteele waarheid in het licht te stellen men kan niet tegen het socialisme besturen, zonder tegen de vrede te regeeren. Het Duitsche Fascisme is van de Burgerspartijen Overigens, liet blijkt onaannemelijk dat Duitschland nu een andere regeeriDg zou krijgen dan eene met socialistische deelname, of minstens, met socialisti- schcn steun Want de burgerij is zoover gegaan in bet slechte, dat zij, om haar eigen kwaad te keeren. beroep zal moe ten doen op de arbeidende klasse. De georganiseerde proletariërs, geluk kig, zijn sterk gebleven in Duitschland. In 1924 behaalden de socialisten 131 zetels op do 494 in 1928 beleefden zo bun grooten triomf, en brachten het tot 151 nu zijn ze tot hun machtsverhou ding van 1924 teruggekeerd 143 man daten op de 575. Daarnaast, men vergete het niet, staan de kommunislen, in 1924, 35 man daten, nu 76 mandaten sterk. Die tot hen behooren zijn klasse-bewuste arbei ders, waarvan een groot aantal voorze ker slechts onder den indruk van den ekonomiscben nood kommunistisch in- stedc van het sociaal-demokratisch heb ben gestemd. Het is jammer, met het oog op de nooden van de realiteiten der politiek, maar geen van ons twijfelt er aan of allo klasse bewuste arbeiders,on der welk soort rood vaandel zij op dit oogenblik ook geschaard staan, in een toekomst die wellicht dichter is dan we vermoeden, tot hetzelfde proletarisch blok zullen behooren. De proletarische krachten van Duitschland zijn onaangetast gebleven: overloopen naar het burgerkamp ïs er bij deze verkiezingen niet ge beurd. De zege van Hitler berust op niets anders dan een overloopen uit de bur gerspartijen naar hel fascisme. De nationalisten, 110 sterk in 1924, behouden slechts 41 mandaten. Wat het katholiek centrum betreft, bet is achteruit gegaan In 1924 had deze partij 68 zetels op de 494, nu het zelfde getal op 575. Aangenomen dat zij niet achteruit zijn gegaan op 1928, de neerlaag die de katholieken toen leden hebben ze niet ingehaald. De verloven schapen zijn, naar alle gedachten, naar Hitler geloopen, instede van tot den schaapstal van M. Briining terug te kee ren. De demokraten, nu 20 mandaten sterk hadden er 32 in 1924. De Volksparty, 51 mandaten sterk in 1924, bezit nu nog 29 stemmen in den Rijksdag. Meer is niet noodig om aan te toonen dat, indien het fascisme hoogtijd viert, de burgerpartijen, en niets anders dan deburgersparlijen, daarvoor het noodi- ge materiaal aan Hitier geleverd heb ben. Zij hebben hun merrschen niet kunnen bijhouden zij staan nu voor de gebro ken potten. Willen ze de stukken aaneenlijmen, dan zal het niet gaan, zonder de socia listen. PROGRAMMA VAN DINSDAG 30 SEPT. 20,15 u. Golflengte 339 m. Vlaamsche Uitzending. Aangeboden door de Federatie van Socialistische en Onafhankelijke Vakbonden van Gent-Eekloo. Met de medewerking van De Harmonie van het Nationaal Syndlkaat Mej. Delemarre, kuDStzaDgeres aan het Kursaal v.'id Oostende M. Dupont, van den Koninklijken Nederlandschen Schouwburg van Gent Ad. Lepage, kwartet. PROGRAMMA 1. Egniont, 2. Coppélia, door de harmonie van liet Nationaal Syndi- kaato.l.v. Geo De Roo 3. Gavotte, Le Roi d'Ys, voor cello Solist M. Hanssens. 4. De Vrijschutter, Slaap zacht, door Mej. Delemarre. 5. Faust-Fantaisie, door Kwartet. 6. Rapsodie Hongroise II, Liszt. Valse d'Amour, Moskowski, voor klavier-Solist A. Lepage. 7. Toespraak door Gezel Ach lei De Roo, Sekretaris v.h. Si/ndihaat der Openbare Diensten. De Samentrekking de Syndikal# krachten Beethoven. Del i bes, Fopper. Lalo, Weber. A. Lepage, Gounod,

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1