Tegen den Oorlog, door Jniverseele Broederlijkheid! Jean Jaurès Anti-Oorlogsbetoogingen Allen die genoeg hebt van mas saslachting en massavernie ling, BETOOGT met ons tegen den Oorlog. Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. RECHT DOOR ZEE OORLOG EN VREDE dst dei rei orna 74IWIillioen gemobiliseerde mannen EE «u 10 Millioen dooden. II, 10 Millioen Invaiieden De Wapens neer Geen Oorlog- meer De groole vredesapostel bij zijn laatste rede om den Oorlog 1914-1918 te kuonen vermijden. UIT AALST. DOODENDAG >7 Jaargang N' 45 Prijs per nummer 30 centiemen 9 November 1930 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever AUFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis .Molendries, 11, Aalst I P0ST0IIF.r.K-Rl keni.ng 85686. Tki.kfoon 572.1 Zetel B. W. p. Arr.-Fehe RATiE Volkshuis AALST. Lenige cijfers die we ons steeds moeten herinneren. De volke en vergeten gemakkelijk. J'as 12 jaar na de groote slachting, spre ien sommigen weer over een nieuwen oorlog, als over de natuur- ijkste zaak van de wereld. Men moet dezen regelmatig cijfers onder len neus duwendie brutaal de. monsterachtige verschrikkingen ian den oorlog uitdrukken. Deze cijfers zullen.onze jonge wachters doen nadenken en hen \ezielen met een /roesten haal tegen den oorlog en het Militarisme. De bestendige legers telden tour den oorlog in Europa 42, t nillioen manschappen. Gedurende den oorlog stonden 74 millioen \oldalen onder de wapens. bitschland n i ostenrijk-Hongarië urkijë ulgarië De cenlralen in ronde cijfers 13.250.000 9.000.000 1.800.000 1.000.000 i.000.000 Rusland Britseh Keizerrijk Frankrijk Italië Roemenië Vereenigde Staten België, Servië, Griekenland, enz. De geallieerden in ronle cijfers 19.000.000 9.500.000 8.200.000 5.600.000 1.UÜO.000 3.900.000 1.700.000 49.000.000 Hedendaags zijn de bestendige legérs sterker dan vóór den oorlog. De regeeringen hebben zich de ondervinding en van binst den oorlog ten nutte gemaakt, en hun uitrusting vet beter d. Bij een nieu wen wereldoorlog zouden ze ICO millioen mannen mobiliseer en. De wereldoorlog heeft veel meer dooden gekost dan vroegere oorlogen. 10 Milloen mannen zijn gesneuveld en tweemaal zooveel werden gekwetst. mitschland Dooden Gewonden 1.885.000 4.248.200 Rusland oeri löstenrijk- llong. 1,450 000 2.000.000 )rjfl 'urkijë 450.000 675.000 iulgarië 70 000 100.000 aktf t°t I otaal r»«n ronde cijfers L* 1.000 000. 7.000.000 Groot-Bretanje Engelsche Goloniën Frankrijk 1 Fransche Colopiën Italië Roemenië België, Griekenland Servië Vereenigde Stalen Dooden Gewonden 5.000.000 1.693.300 428.600 2.56O.0K0 14K 000 949.600 170 000 500.000 743.000 202.300 358.900 67.000 497.000 159.000 800.1 (00 56.600 1.000.000 246.000 Rond cijfer 6.000.000 12.500.000 Zoo men de doodskisten achter elkaar kon plaatsen, ze zouden een lengte bestaan van IO.OOO Kilometer, 10 millioen meter, het vierde van den omtrek der aarde. Om die dooden naar hun icoonplaats over te brengen zouden er 10.000 doodentreincn noodig zijn van 20 wagens elk en 50 doodskisten per wagen. Sedert de slachting 1914-191s zijn de vernielingswerktuigen zoo danig geper/eclionneerd dat er bij een nieuwen oorlog nog veel meer slachtoffers zouden vallen. Na den wapenstilstand waren in de oorlogsvoerende landen on geveer 10 millioen invaiieden. Dit getal vermindert natuurlijk van jaar tot jaar. Ziehier de cijfers, opgenomen in 1924 België (1921) Oostenrijk (1921) Finland (1921) Vereenigde Stalen (1922) Canada (1922) Australië (1922) Nieuw Zeeland (1922). Rusland (1921) Duitschland (1923) (iroot-Bretanje 1923) Frankrijk (1920) Italië (1921) Polen (1921) Roemenie (1922) Tcheeko slavie (1922) Yougo Slavie (1921) 1.537 75.000 r.ooo 900.000 1.500.000 800.01)0 320.)U 100 OOO 1.000 1.O0O 157 16 164 Totaal 50.000 164.00O 10.000 .000 45.000 76.000 20.000 6.854.000 Al deze gegevens beperken zich bij het verlies aan menschen- levens, bij het'lichamelijk leed. Men zou hierbij het stoffelijk verlies nog moeien voegen. Dit is bijna onmogelijk te schatten, want het loonverlies zou, logischer wijzehier ook nog bij moeten gevoegd worden. Deze afschrikwekkende bilan zou enkel met slerrekundige cijfers te benaderen zijn. Wat ten klaarste bewijst welke groote geesel de oorlog is. Men zal dus nooit genoeg kunnen roepen Weg met den Oorlog Men zal nooit genoeg kunnen roepen Weg met het Kapitalis me, de groote kiemdragers van alle oorlogen. Om dus aan onze onwrikbare finti-oorlogsgedachte een luid ruchtige beteekenis te kunnen geven is het hoogst noodzakelijk dat alle vredelievene menschen deel nemen aan de Heden Zondagte 3 uur namiddag, te Geeraardsbergen. Bijeenkomst aan het Volkshuis, Markt. Dinsdag 11 November, te 3 uur namiddag, te Ninove. Bijeenkomst lokaal De Redding Dinsdag 11 November, te 6 uur 's avonds, te Aalst. Bijeenkomst Volkshuis Molendries. Mannen, Moeders, Jongelingen en Meisjes In massa op post, onder den kreet Om de waarheid maar gedurig op haar kop te zetten, moet men braai burgelijk goed opgebracht zijn. Bij het lezen der odicieele organen onzer burgersklasseis men dikwijls ver baasd over hun verregaand cynisme, over hun koelbloedige leugens. Om de krisis het hoofd te bieden, om haar te boven te komen, moet men de productie ontlasten tot een minimum brengen en onder andere de loonen verlagen. Hoe durven zy De arbeider die reeds zoo zeer be proefd is door de vele dagen werkeloos heid, zou dan nog als hij werkt aan een lager loon moeten arbeiden. Vragen die heeren patroons, die goeië brave en welopgevoede—burgers zich dan nooit af hoe het met het huishou den van hun evennaaste gesteld is Of er voor de arbeidersgezinnen te eten is Of er menschelijk en ordentelijk kan geleefd worden. Zij toch de rijken met hun voor- trelfelijke opvoeding, "methun allerfijn ste en beschaafde manieren, zouden daarmee moeten bekommerd zijn. Maar neen 1 liet égoïsme wint het hij hen hun opvoeding, hun beschaving is maar een verguldsel dienstig tot het verbergen van hun werklijke zelfstandigheid en deze is bij hen ëgoïsme van de laagste soort. I)e crisis te keer gaan met de loonen te besnoeiën Maar als er storing in de productie is, als er te veel is waarom gaat men niet over tot een internationale rege ling er van Als de verfijning en de verbetering der mekanieken vele arbeidskrachten overbodig maken waarom past men den zes-uren-arbeidsdag niet toe Zonder een internationale regeling der voortbrengst zullen do crisissen steeds terug keeren. .Men mag debatteeren over de oorza ken van de huidige krisis zooveel men wil,, de groote oorzaak er van is, daler steeds zonder maat m>g regeling, in't wilde, voortgebracht wordt. Altijd die jacht op winst bij den pa troon xonder maatschappelijk in zicht, noch overleg. Gauw rijk worden 't zij gelijk op welke manier of met welke middelen dat is het ideaal van iederen patrooD. Wie arbeider is en een haas vaugtof een brood steelt, geraakt in den bak maar zij die millioenen stelen en dan nog het loon van den arbeider, zullen in het gevang niet terecht komen. Neen ze blijven ondanks alles treffelijke menscheneerlijke en welop gevoede burgers. Dat is de wereld, dat zijn die schoone begrippen onzer beschaving. Arbeiders, uw strijd heeft l reeds allerhande verbetering gebracht maar toch is en blijft de dag van mor gen een vraagteeken voor F. Toch is uw arbeid, uw bestaan nog niet verzekerd. De hoofdkwestie, voor IJ, moet nog altijd opgelost worden omdat r een groot deel onder F niet strijdt, niet vecht voor een beter bestaan, maar de belangen der rijke klasse dient. Breekt uw hoofd niet te veel over uw leiders deze kunnen toch niet meer macht gebruikeD, dan gij hen geeft. Maarzorg er voor, dal uw groep strijders vergroot, dat gij zelf machtig staat, zoodat gij voor niets of voor nie mand buigen moet. De dag van morgen moet geen vraag teeken voor U zijn. Er is van alles in overvloed in de wereld. Zoowel als 't bestaan verzekerd is van den rijke, moet ook uw toekomst verzekerd zijn. De menschen moeten niet verdeeld zijn in bezitters en niet-bezitters, in ge nieters en armoelijders. De natuur schept die ongelijkheid niet. Weeklagen helpt niet, bidden in die donkere kerken nog veel minder maar strijd zal helpen en verbetering is nooit denkbaar zonder strijd. Centraliseert meer en meer uw krach ten met uwe vakbonden en uwe andere groepen te versterken en vergaat on- dertusschen niet, dat de beslissende slag tegen het kapitaal nooit in't par lement zal uitgevochten worden maar wil in de straat. Een regiem laat zich nooit verslaan langs wettelijken weg. Dat zegt ons de geschiedenis. Maar hoe meer wij langs wettelijken weg kunnen vorderen hoe meer macht wij in 't parlement en in alle openbare besturen krijgen hoe ze kerderook de eindoverwinning zijn zal. Want een vijandelijke stelling kan zoodanig ondermijnd worden, dat zij zich enkel meteen schermutseling over- overgeeft. Moeders, Vrouwen Twaalf jaren na den wapenstilstand volgende op een oorlog, welke meer dau vier jaren duurde en welke, vol gens men aan onze jongens zegde, de voorbode zijn zou van den Vrede in de toekomst, spreekt men overal weer van Oorlog. Overal is het een wedijver voor bewapening. In ons land spreekt men van eene uit gave van 2 milliarden voor forten en moordtuigen. Moeders, vrouwen, voelt gij in uw ziel, in uw hart geen gevoel van droef heid en terzelfder lijd van afkeuring voor een maatschappelijk stelsel, in hetwelk gij steeds bedreigd wordt F, iwe zonen, uwe echlgenooten, uwe ge liefden te zien ontrukken door het oor logsmonster. Het wordt meer dan tijd dat wij, vrou wen, met al dè liefde en opollering, welke de vrouwen kunnen ten pande stellen, werken»aan het vormen van de vrede^edachte bij de jeugd wij moe ten onze kinderen leeren den oorlog verafschuwen hen doen begrijpen dat oorlog niels goeds kan zijn voor ons land of de menschheid. t Is in onzen haard, waar den oorlog zulke verwoesting brengt, dat wij, vrouwen kunnen werken voor den Vre de. Welke waarborgen, welke zeker heid zou er niet voortvloeien voor alle landen, werd er in al de familiën door de Moeder geijverd om een geest van in ternationalisme, van vrede en liefde te doen ontstaan, en den haat te verban nen tegenover andere volkereu en van de familie een maatschappelijke cel te maken, waaruit groeien zou de zucht naar den waren Vrede. Waarom zouden wij onze zonen niet opvoeden in dien geest., waarom zouden wij hen niet spreken over de wieedhe- den van den oorlog, over al de ellende, het lij len. veroorzaakt door den oor log waarom zouden wij hen niet zeg gen dal de oorlog slechts voordeelig is voor de munitiefabrikanten en woeke raars. Waarom zouden wij hen niet voor bereiden om zich Jaler in 't leven niet te laten heinvloeden door de oorlog zuchtige grootspraak van zoogezegde vaderlanders. Het is een plicht voor alle moeders aan hun kinderen den oorlog te leeren verachten. Het is de plicht der moeders aan hun kinderen te zeggen dat de ke rels, die in 't verleden de menschen naar den oorlog hebben geleid, noch den roem, noch de eer waard zijn, welke in onze verkankerde samenleving, hen toegezwaaid wordt. Moeders, leert uw zonen strijden te gen het militarisme zegt hen dat, met het geld besteed aan soldaterij, men zou kunnen zorgen voor beter onder- wijs, voor een zonniger leven voor de jeugd, voor meer onderstand ten bate der ongelukkigen, voor beter pensioen aan de ouderlingen. Geven wij onze kinderen boeken te lezen waarin zij den oorlog leeren ver afschuwen en zorgen wij er voor dat in hun handen geen boeken komen, waarin de oorlogsfeiten worden opgehemeld waarin keizers, koningen en zoo meer, worden geroemd, omdat zij zooveel of zooveel oorlógen hebben gevoerd. Spreken wij onze kinderen over man nen, als Jaurës, Liebkneeht en anderen, die hun leven hebben' geofferd voor tien Vrede dus voor hel welzijn van de menschheid. Het is een misdaad vanwege de moe ders, in hun hüiskring afkeer voor, 't zij eender welk, volk aan te kweoken, want zoodoende werken zij tegen den Vrede. Moeders, vrouwens, men heeft gezegd dat hel de vrouwen zijn, die den huis- kring opbouwen of vernietigen, en als wij het goed inzien, bestatigen wij dat de familiën de maatschappij vormen. Als wij dus in onzen huiskring zullen gewerkt hebben tegen den oorlog en voor den vrede, zullen wij de vredege- daclite hebben versterkt indegansche maatschappij. Moeders, vrouwen, liefde van den eenen mensch tot den anderen, liefde van het eene volk tot het andere moeten wij aankweeken, Liefde moet ons leiden, wij mogen maar één haat kennen Haat tegen den oorlog, en tegen dezen die op oorlog aanstuwen. B. E. A. Oorlogsweduwe Met onze vakbonden, met onze mu tualiteiten, met onze coöperatieven moeten wij trachten een staat te vor- méh in den staat. Dwaze opruiing der arbeiders betee- kent niets en met er zoo maar onvoor bereid op los te stormen waagt men dan nog hetgeen men bezit te verliezen. Maar degene die zich methodisch, sy stematisch voorbereidt op een groote slag die triomfeert. A. VIJVERMAN. Verleden Zaterdag (Allerheiligen) brachten, zooals alle jaren, onze pailij- groepen hulde aan hunne afgestorven strijdgeDOOten. Ondanks den steeds neerklctsende» regen, werd de stoel gevormd. Een afdeeling derRoode.Mililieopende den optocht, waarin opvolgemlnjk marcheerden De Mandatarissen dei- partij en de Secretarissen onzer Vak bonden de Fanfare de Groep der vlag gen een vijf-en-twintigtal kronen ue Familiën; de .Jeugdgroep de Vrou wenbond en vervolgens een indrukwek kende schaar mannen eijvrouwen. Traag roffelde de trom. Klagend klon ken de muziektouen der Fanfare, en zoo stapje voor stapje, heel langzaam, trok deze indrukwekkende stoet, die, niette genstaande den gietenden, killen regen, niets van zijn waardigheid, noch inge togenheid, noch getalsterkte verloor. op liet kerkhof sprak Gezel Nichels Alfred, volgende rede uij Geachte Omslaanders, GezellinnenGezellen, Pas acht dagen geleden stouden we hier ook op dezen akker, om een laal- sten afscheidsgroet te richten bij hot. ter aarde stellen van het lichamelijk overschot van onzen vrienden partijge noot August Marcel, Socialistiscl^Srhe- pen onzer stad. Heden geldt het ons jaarlijkseh be zoek aan de graven van de afgestorvene leden der partij om bloemen en kronen mede te leggen, op het graf van dezen hier te ruste gelegd werden, gedurende hetafgeloopen jaar. Eerste November Allerheiligendag grijpt ieder jaar dus de bedevaart plaats der Socialistische partij naar de graven harer afgestorvene leden, en wij zijn er lier op, dat de betooging van jaar tot jaar toeneemt, in grootheid en'in deftigheid, die eerbied afdwingt, zelfs bij onze tegenstrevers. Wij vereeren dus jaarlijks onze afge storvene vrienden, waarom Omdat onze overledene makkers, in leven aan onze zijde stonden in den grooten strijd tot bevrijding van het proletariaat, waartoe zij de eer hadden te behooren. Met lijf en ziel hadden zij zich vastgeklampt aan het Socialismus, wiens triomf heteekent den triomf van het werkende volk op het kapitalisme. De Socialistische partij isiramersde partij die haar ontstaan gevonden heeft in de wantoestanden der hedendaagsche Kapitalistische maatschappij, en die de betrachting heeft, ze grondig te vervor men. Inderdaad, is het niet wraakroepend, dat door de slechte inrichting der Ka pitalistische maatschappij, waar er weelde en overvloed heerscht, er on eindig veel armoede wordt geleden En nochtans er is aan niets te kort Indien die armoede en ellende toe te schrijven was aan mislukking van dea oogat. aan gebrek aan kolen, aan gebrek aan kleederen, in andere woorden aan natuurlijke en onafwendbare rampen, dan zou zulks te begrijpen zijn, maar het is nu heelemaal anders. De zolders zitten vol graan de sta pelhuizen vol katoen en wol de maga zijnen zijn tot harstens toe gevuld met kleederen en schoenen en de mijneige naars .hebban millioeuen ton kolen, die op koopers wachten. Ku lusschen al dien overvloed, is er gebrek aan dit alles, bij hen, ver staat me goed bij hen, die dit alles hebben voortgebracht. Kan het schandelijker Er is meer. liet loven is duur; eenie der roept om aislag en het is den bezit ters van liet graan toegelaten, de prij zen boog te houden, gansche zolders graan in hel vuur te doeu opgaan. Wanneer de wol en het katoen door de te groote hoeveelheid, dreigen de prijzen te dc en zakken, dan gebeurt het niet zelden dat er millioenen kilos vrij willig in brand wordeu gestoken, door hen, die er belang bij hebben hunne winsteyi te verzekeren. - Er is werkloosheid, er is crisis, om dat de werk mensen en te veel hebben voortgebracht, en toch zijn er nog mil lioenen arbeiders, die slecht zijn ge kleed, onvoldoende verwarmd. Begrijpt me goed. Onze werklieden, worden gestraft omdat ze te naarstig zijn geweest, om dat ze te veel hebben voortbracht, want zolder werk gesteld worden is toch wel eene straf, eene zeer erge straf voor een arbeider. Is een arbeider zonder werk, hij heeft geen loon bij Jjezit geen koop kracht hij leeft in armoede en ellende. Nochtans hij vraagt niet beter dan te mogen arbeiden, om zijn dagelijksch brood te kunnen verdienen, om zich zelf en vrouw en kinderen voor armoede en gebrek te vrijwaren. Teveel gewerkt, teveel voortgebracht en als belooning de zwarste armoede. Ziedaar in twee woor den, onze heden daagsche Kapitalistische maatschappij geschetst. Daar grondige verandering aanbrengen, langs vredHlievendea weg, «lat is de taak van de Socialistische par tij evenals het de taak der Socialisti sche partü is te ijveren opdat er vrede heersehe onder de volkeren. De Socialistische partij is anti-milita ristisch, om-lat militarisme, bewape ning der volkeren, onvermijdelijk naar oorlogen leidt. Wij streven naar de arscbafüng der grenzen, omdat het bestaan der gren- zen, een der oorzaken is van het ont staan «Ier oorlogen. Daarom zijn wij internationalisten. 't Is wair, wij zijn er in 1914 niet in- gelukt den wereldbrand te beletten. Wij waren nog te klein ia getal, het volk geloofde nog niet in de Socialis tische leerstelsel!», het liep blinielings nude met dezen die er belang bij had den de wereld in vuur en vlam te zet ten. Helaas het is een dur.* les geweest, voor alle volkeren, zoowel voor dezen die den oorloe hebben gewonnen, als door dezen die hern hebben verloren. Het resultaat van den laatsten oorlog is 12.996.571 dooden 5.669.000 invaiieden 16.257.009 verwonden Boepen dergelijke broedermoorden niet om wraak, tegenover die maat schappij die den wereldbrand beeft ont ketend En pas twaalf jaren zyn voorbij, of weeral dreigt er oorlog. En welk een oorlog Een oorlog die in wreedheid en uitmoording, dezen van 1914-1918 in de schaduw zal stellen.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1