AAN DE MILITANTEN Leugenaars Tegen alle Sabotage van de Vlaamsche Universiteit UIT AALST. 200 Fr. af te schieten S.A.R.O.V. zet een grootsche steunbeweging in om zich in en kele maanden op te werken tot een hoogte die voor de Vlaamsche afdeeling van den algemeenen So- cialistischen Omroep van België, waardig van onze Partij zal zijn. In enkele weorden saamgevat beoogt S.A.R.O.V. het volgen- do Tegen het eind van het jaar in ledental groeien van ruim drie duizend naar tien duizend, en tegen dien tijd aan extra stortin gen en giften van leden en van sympatiseerden, buiten de bijdra ge der leden, nog 150.000 Frs in te zamelen. Daardoor bestaat de kans dat S.A.R.O V. den zendtijd, die de B.W.P. het recht heeft op te eischen, zal verkrijgen, en wat even belangrijk is als we den zendtijd verkrijgen of benaderen, de kosten eraan verbonden ook te kunnen dragen. Honderden propagandisten zijn den aanval begonnen. Weest ook een dezer propa gandisten, helpt ons bij onze actie, en S.A.R.O.V. zal U ook helpen in uwen strijd voor ont- ontvoogding. Hartelijke groeten. Voor de Soc. Arb. Radio-Omroep voor Vlaanderen De Redaktie-Sekretaris, JEF GROESSER. Ter gelegenheid van de inhuldiging der nieuwe lokalen van het dagblad VOORUIT öp 11 Januari 1931, zal er des middags een groot democratisch middagmaal plaats grijpen. Dedeelne- mingsprijs werd vastgesteld op 20 fr. per persoon. l>e kameraden militanlen die wen- schen deel te nemen aan dit middagmaal Moeten hun inschrijving zenden naar het dagblad VooruitLieven Pewinne- straat 27, Gent. om toegang te hebben in de zaal waar de plechtigheid zal plaats grijpen, moet men drager zijn van een bijzondere kaart. Om de/e te verkrijgen, gelieve men zich ook tot het dagblad* Vooruit te wenden. Wij dringen er nogmaals op aan op dat iu alle onze organisaties d-' noodige schikkingen getroflen worden. Geen en kele vergadering mag op 11 Januari samengeroepen worden. Het ordewoord loor geheel het land moet zijn.: Allen naar Gent op U Januari i93t, om Vooruit te vieren De algemeeno Secretaris, Jos. Van Hoosbroeck. Do Duitsche Stahlholmen heb ben een bezoek gebracht aan Ita lië en Mussolini. Zij hebben er aan herinnerd dat Mussolini de eerste in Italië is geweest om de zoogezegde Duitsche leugens over den Duitsehen ioval in Bel gië tegen te spreken. Onze fascis tische gazetten zitten daar erg mee verlegen ze schrijven, dat ze hopen dat de Belgische regee ring zulks zal tegenspreken. Hoe zou onze regeering dat nu kun nen De feiten zijn waar. Erger, Mussolini heeft zelfs verklaard dat "hij piet het tnioste medege voel had voor de ellende van de bewoners van de overweldigde gebieden, Of verlaDgt men dat onze Belgische regeering de be richten van de Stahlhelmen aan- vulle, dan zijn wij heelemaal 't ak koord. De jaarlijksche algemeene ver gadering der ongeveer duizend in- telloktueelen vereenigende groep Vlaanderen van het Algemeen Nederlansch Verbond, 16 No vember 1930 te Brussel gehou den verheugt zich over het feit dat er eindelijk een begin is ge maakt met de rernederlandsching van de leergangen der Universi teit te Gent, zoodat de Vlamin gen, binnen enkele jaren, over een volledig eigen universitair onderwijs zullen kunnen beschik ken spreekt echter tevens met nadruk, den wensch uit dat nim mer bepalingen of maatregelen van welken aard ook, die, op rechtstreeksche of onrechtstreek- sche wijze, afbreuk zouden kun nen doen aan de volledige verne- derlandsching van de Universiteit te Gent cf deze Vlaamsche Uni versiteit in hare ontwikkeling en haren bloei zouden kunnen be lemmeren, door de regeering zul len worden getroflen of geduld En besluit mededeeling te doen van dezen wensch aan de regee ring en de pers. ZIEKENBOND VICTOR DE GIYTER Heden Zondag is da Apotheek Volks verheffing Korte Zoutstraat vooronza laden open. VOETBAL Heden Zondag, 21 November, krijgen we de ploeg uit Ronse te bekampen op ons pleiD, rechtover den Avenue, Brusselsche- steenweg. Beide ploegen staan evea sterk. Onze mannen hebben hun jawoord gegeven dat ze voor de derde maal de overwinning zullen behalen. We doen een warmen oproep tot de sup porters om deze match te komen bij wonen. We zijn overtuigd dat ze het zich niet zullen beklagen. De plicht van een Socialist is zyn eigene groe pen overal en in alles te steunen. We bestatigeu dat er nog veel te veel zijn die de burgersgroepen helpen, en die we nog nooit hebben gezien op ons terrein. Kameraden, denkt eens na, en ge zult tot een goed besluit komen. Komt in blok naar de matchen van uwe eigen par- tijgenooten. Ge hebt nu de gelegen heid, op ons eigen terrein, drie ach tereenvolgende matchen te zien, die dienen voor het arbeiderskampioen schap. We hopen dat onzen oproep niet te vergeefs zal geweest zijn, daarom danken we u op voorhand. VERLEDEN ZONDAG hebben we de overwinning behaald tegen de ploeg van Lokeren. De verdediging van Aalst was uitmuntend. De voor- lijn moet wat verbeterd wordeD, dan kan er geen enkele plo°g der promo- tie-reserven ons kloppen. Kameraden, vooruit, aan 't werk Dé bijzondere melding wordt toege kend voor de backltin aan Meert en Ongena, alsook aan Backvis, als halfback, die voor de eerste maal gespeeld heeft op deze plaats. De Schryver Petrus heeft ook prachtig spel geleverd, van week tot week zien wo hem verbeteren. KAMERADEN, STEUNT ONZEN SPORTKRING. De Schryver Po- lydoor10,-—Supportersclub «Va der Wauters 150,—. Een lied ge- zongen door Jozef Rimbaut en rond- gehaald door Wasteels 15,2o. Ge zongen by We V. d. Bossche door Robrecht Jozef: 25,—. Gezongen door Kesseleer in het lokaal Band in Hand 34,45. Van den chauffeur V. d. Abeele 50,—Boeykens Gu- staaf 10,—. Gezongen door V. Amant: 7,10. Gezongen door Fr. Rimbaut b(j We V. d. Bossche 57.50 Totaalfr. 359,20. SOC. JüNGF. WACHT. Dinsdag, 25 November, in groep de.Voordracht met Zang bijgewoond, ingericht door het P. K. V. A. O..over Be Geschiedenis der B. W. P. door het lied Kameraden, er is iets te leeren Allen op post, weze het ordewoord. DINSDAG 25 NOVEMBER om 7 uur j 's avonds. Bestuursvergadering van den j Socialistischen Vrouwenbond. COMM1TEIT VOOR ARBEIDERS- OPVOEDING. Lokaal «Vooruit» Molendries, 11, Aalst. Op Dinsdag 25 November, om 7,30 uur 's avonds, openbare voordracht door JOZEF GENOT. Secretaris van den Socialistischen Zangkring. Le j Prolétaire Onderwerp Historiek der B. W. H. door het Lied (met uitvoering van liederen dcoi den voordrachtgever). Toegang vrijen kosteloos. STEUN FANFARE HAND AAN HAND». GezoDgen door V. d. Maelen Albert, bij Mensken Biebaut en rondgehaald door De Trogh Poly- door 13,25. De Trogh Allots doet er 10,00 bij. Totaal 23,25 fr. STRIJDPENN1NG. Gift van I Valeri Maylaert. Nieuwerkerken 10,00 Gezongen door Louise V. d Spoeten in het Visscherken en rondgehaald door Th. Willems 20,00 fr. Totaal 30,03 fr. i ROOD VERWEER. Gezongen i door Georges Mertens bij Mensken Biebaut en rondgehaald door Oscar Biebaut 10,80 fr. Gezongen door Jef Verbrakel bij Mensken Biebaut 7,80 fr. Totaal 24,10 fr. Vorige lijst 5.511,95 fr. Alg. totaal 5 530,55 fr. W. C. VADER WAUTERS».— Steunlijst Volkshuis», Molendries 16,— Te weinig vermeld op de lijst Petit Gustaaf 5,—. Totaal fr. 50, STAD AALST Telling der Haarden, Haarden voer tuigen en 'Autovoertuigen. l'e Burgemeester heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen dat «ie jaarlijksche telliDg, der in de stad voorhanden zijüde paarden, paarden- voertuigen en autovoertuigen (zie plak- j brieven) zal geschieden van 1 tot 20 December, eerstkomende. Al de eigenaars zonder uitzondering, kooplieden, garagehouders en vertegen woordigers van fabrieken inbegrepen, moeten binnen voormelde datums paar den, paardeovoerluigtn en autovoertui gen, bij 't Gemeentebestuur (bureel van Militie, open alle werkdagen van tot 12 uren 's morgens) aangeven. BURGERLIJKEN STAND Geboorten: Mannelijk 9 Vrouwe lijk 6 te zamen 15. Huwelijken Louis De Wilde, kor poraal, Berchem, Maria Gijsbrecht, zb. Pieter Coeckstr. Joost Beeckman, ledersn. Gentstr., Justita De Groot, breister, Arbeidslr. Antoon Amand, meesterg. Houtmarkt. Maria Van den Eynden, herberg. Houtmarkt Emiel Van de Velde, stadsbed. Zonnestr., Gabrielle Clarys, 2b. Breedestr. Mi chael Van der Steen, wever. Lede. Ir ma Van Vaerenbergh, zb. Breedestr; Jan De Voor, vellenbew. Sint Camiel* str. Maria Kuvs, Zijdebew Dompel- str. Jan Strickx, breider. Langestr. Julia Verbeek, stikstrr. Moorselbaan Carolus De Smedt. fabriekw. Aude- gem, Maria Ceupecs. fabriekw. Berge- meerschenstr. Overlijdens Theodoor Crbbaut, echtg. Maria-Pelagia Spitaels, zb. 74 j. wonende te Lede Philemon Claes- sens, wed. Clementia Van Geit, zb. 83 jaren Bergemeerschenstr. Joanna Cornand, wed. Egide Schoon, zb 68 Moutstr.Maria De Winne. echtg. Frans Van d«n Broeck, zb. 71 jaren Binnerstr. Theodoor De Leeuw, echtg. Emma Wijns. grond*-. 31 jaren wonende te Erpe Pieter De Bakker, echtg. Maria Waleraef. s*adsw. 62 ja ren O. L Vr. PI. Louisa Mèrteos, echtg. Richard Rinpoir, zb. 34 jaren Gentstr. Emilia Stevens, echtg. Emiel Van Renterghem, zb 44 jaren Hertshagfv 2 Kinderen onder de 7 jaren. op den Bak, heden Zaterdag, te. 7 uur 's avonds, iu het café PEN BRUSSJ'l- LEER Houtmarkt 23, Aalst. SYNDIKALE RUBRIEK DE' KUNSTZIJDE-NIJVERHEID. Het is bekend dat de kunstzijde-Industrie in de laatste 10 jaar een groote uitbrei ding genomen heeft. Door de overvloe dige bestellingen en aanlokkende win sten, werd de voortbrengst 700 g« v r 1- dig opgedreven, dal do wereldproductie in 1929 tot 193.100 000 kilos steeg, waarvan in België 7 200.009 kilos ge maakt werd. Voornamelijk in het laatste jaar stelde men vast, dat de voorbrengst merkelijk grooter was dan het gewoon verbruik. Dat verergerde nog door de krisis in de Textiel- e.n andere Dij verheden, wat een merkelijke daling van den prijs van de kunstzijde, veroorzaakte Volgens de inlichtingen die wij bekomen hebben, is in den loop van 1929 ;i 1930, hier in België, de prijs van de kunstzijde van 90 100 frank per kilo, gedaald tot 55 franken. De groep van kunstzijdefabrie ken in Duitschland en Holland, die ruim 50duizend werklieden gebruikt, heeft haar prijs van 6 gulden verminderd tot 3 gulden per kilo. Deze toestand werd door de vereenig- de kunstzijdefabrikanten besproken. Hierdoor werden de minst winstgevende fabrieken gesloten, of wel werd door nieuwe werkwijze en verbeterde ma ehienen, de rationalisatie in deze nijver heid nog verder doorgedreven dan in de andere fabrieken. Zoo vernemen wij dat in verschillende landen kunstzijde fabrieken gesloten werden, hetzelfde wordt aangekondigd voor de kunstzijde fabriek van Maransart en Qbourg (Pro cédé chardonDet). In Italië was de voortbrengst gedurende hot jaar 1929 gemiddeld 2.500 000 kilos per maand, voor de maand Oogst van dit j"bar was die voortbrengst gedaald tot 1.500.000 kilos. Het doordrijven van de rationalisa tie heelt hier, zooals in de andere lan den, beroering gebracht onder de werk lieden van de kunstzijdefabrieken. Dat zal niemand verwonderen, te meer om dat het op een oogenblik gebeurde dat het werkgebrek zich deed gevoelen. Doch men moet er rekenschap van.hou den, dat de kunstzijdenijverheid nog be trekkelijk jODg is, en men van de op zoekingen van de cbimisten en deskun digen en van de verbetering der machic- nen nog veel mag verwachten. Echter staat het vast dat de Viscose-kunstzijd# Of de voordeeligste manier voortge bracht wordt, zoodat we hieruit mogen hesluiten dat de kunstzijdefabriek van Aalst zich in een gunstiger toestard be vindt, dan vele van haar konkurrenten. Gezien de kleine plaatsruimte moeten wij ons tot de bovenstaande overwe gingen bepalen. Wij denken met reden de werklieden van de Viscose fabriek te mogen geruststellen. Wanneer het hui dig moeilijk tijdperk zal voorbijzijn dat gebeurt nu toch in bijna alle nijver heden dan zal een nieuwe bloeitijd aanbreken. Dat'de werklieden van de Viscosefabriek zich meer dan ooit aan sluiten bij den T-extielbond Hand in Hand s, die in de moeilijkste omstan digheden bewijs gegeven heeft van een klaar doorzicht te hebben en waardoor de werklieden gevrijwaard geble ven zijn van de bittere gevolgen, die een misstap 6oms meebrengt. Allen dus in den Textielbond, die de Viscosebewerkers en bewerksters de beste waarborgen geeft, om hunneloo- nen te beschermen en zoo mogelijk in de toekomst gunstiger voorwaarden te bekomen. H- F- BRAVO JONGE SOCIALISTEN EN VAKBONDSLEDEN. Woensdag avond werd de eerste les van den Cur sus van 8 lessen gegeven. De opkomst van de jonge, vrienden was zoo groot dat de leeszaal en de bibliotheekzaal gansch gevuld waren. Ook hadden tal rijke bestuursleden van de vakbon den er aan gehouden door hun aan wezigheid de jongeren aan te moe digen. Makker Hauwert, heeft gedurende meer dan een uur gehandeld ever de plaatselijke afdeelingen (Vakbonden) en hun taak die zij in de werkersbewe. ging te vervullen hebben. Daarna heeft er eene ouderlinge bespreking plaats gehad waaraan verschillende aanwezigen deelnamen. Onder de opgewekte stemming der aanwezigen, werd de eerste leerzame avond om 9,15 uur gesloten. TWEEDE SYNDIKALE VOOR DRACHT. Woensdag aanstaande, te 7,30 uur. ten lokale Hand in Hand. Spreker E L De Vlaemynck, schrij ver van de Syndikale-kooimissie. Onderwerp De Landelijke Centrale en Gewestelijke afdeelingen. Wij rekenen op de aanwezigheid van al dezen die de eerste les bijwoon den en nieuwelingen worden graag toegelaten, Jonge Socialisten en Vakbondsle den, Woensdag avond allen naar de tweede Voordracht. FEDERATIE VAN VAKBONDEN Donderdag a s. te 7 uur, Zitting van het Uitvoerend.Bestuur. Zeer belangrijke dagorde Bestuur leden weest allen op post. H. F. MEIRE HEEL DE BENDE OP DE VLUCHT. (Vervolg). We gaven verleden week het ver slag over de Gemeenteraadszitting van Dinsdag 4 November. Nu volgt dat dqr zitting vau Woensdag, 5 No vember. De raad die tegen 6 1/2 uur samen geroepen was, liet ons te 6 3/4 uur, toen niemand verscheen, vermoeden dat gansch de klerikale bende zou afwezig zyn, en inderdaad het was zoo. Er stonden 6 punten aaD de dag orde waaronder: 1. Uitbreiding van het electrisch net over heel de Ge meente 2 Bouwen van twee nieu we schoollokalen, en zulks scheen voor onze klerikale heeren niet be langrijk genoeg om de zittiüg by te wonen. Wo spijkeren dergelijke handel wijze aan don schandpaal Wo zullen die laksclie houding op tyd en stond in herinnering bren gen, en haar vooral aanhalen, opdat cansch onze bevolking het wete, hoe onze klerikale, fanatieke lum mels de bolaDgen van het volk met de voeten treden, alléén uit lage po litieke berekening. Do heer Burgemeester en de twee Schepenen afwezig zijnde, zoo nam g»zel Schoupne Kamiel. als oudste lid. het voorzitterschap waar. 1' PUNT. Uitbreiding electrisch niet. Na grondige besprekiDg wordt dit punt met algemoeae stem m»n aangenomen. 2® PUNT. Bouwen van een nieuwe school. Den heer Secretaris logt drie plannen voor welke grondig worden oiderzocht, en men houdt vooral rekening van mogelijke uit breiding, zoodat bet plan A, welke toelaten zal, Daar gelang de noolza- kelijkbeid, een verdiep op te trek ken, aangenomen wordt. De uitvoe ring van dit.werk wordt beraamd op 78.000 frank. Een leening zal hiervoor aangegaan worden. y PUNT. Bonman W' De Graeve. Gezel Van De Steen wijst er op dat reeds een beslissing genomen w - rd om de hoornen van de Wed. De Graeve, welke ongeveer 1,50 m. te ver op de baan staan, t6 doen ver dwijnen en dat er tot heden niets is gebeurd. (Zulks is te beerrpen. De katholieke Schepen doet hetzelfde met zyn land. Red.) Hij vraagt om ^en beslissing te nrmon zoodat seffens maatregelen kunnen genomen worden. Na be raadslaging wordt er overeengeko men het geval aan den Heer Gou verneur over te maken. 4" PUNT. Nazicht Ilerzeelsche baan. De plans dier baan worden voorgelegd en grondig nagezien, en men bestatigt dat op tal van plaatsen, vooral op den weg naar Eede, de baan van hare breedte is ontnomen geworden. Men besluit dan ook de noodige maatregelen te nemen, opdat de baan overal hare volle breedte be komen zou. 5" PUNT. Verbeteringswerken aan de Boschstraat. De Voorzitter wystop de groote waterloop, welke bestendig voor de talryke huizen, doorspoelt. Hy stelt voor riolen te te leggen, ten einde deze in woners uit een erbarmelyken toestand te helpen, waot met het drukke ver keer in dezB straat? bestaat steeds gevaar voor ongelukken. Men beslist dan ook de riolen to doen leggen van aan den meerscb, in gebruik door den heer Cyriel Wynant, tot aan het huis, (Slosserkens). Dit als een hoofdza kelijke vereischte, 6 PUNT, Voet weg van aan de Ka pel tot aan het huis Mijnheer Van Droogenbroek.Jk vroeg dat deze voetweg, vermeld in het Kadaster als zyude 1 meter breed, en die nu nog slecht 1/2 meter is, zijn volle breedte krijgen zou. Algemeen aangenomen. 7" PUNT. Verbeteringswerken aan de baan Oostdorp. Men is van oor deel dat dit dringend noodzakelijk is, zoodat het punt ter bespreking op de dagorde wordt gesteld. Men beslist dan ook er de noodige her stellingswerken te doen uitvoeren. Als slot van deze zetting worden do volgende punten in overweging genomen voor e. k. zitting. Herstellingswerken Oostdorp baan 25. 2. Baan 40 en 3. Baan 13 op Broek. 4. Baan 3 Bösebkant. Ziedaar praktisch werk en bewijs van bestuursbekwaamheid. A. B. II Of STADE AAN AL ONZE PROPAGANDISTEN. Kameraden, De hervorming in de Soc. Arrondis- semeuts-Federatie brengt mede dat er meer gistiug komt onder de Soc. pro pagandisten van het arrondissement. 'lal van plaatsen, waar sinds langen tijd de propagaodawerkiDg insliep, heb ben opaieuw begrepen dat er niet te tal men of te rusten valt, maar dat er immer moet gewerkt worden, om onze Sociali stische gedachte ingang te doen vinden bij de.massa. Wat waar is voor andere gemeenten, is het voor Hofstade ook. Onze goede kam°raden schijnen er ook een weinig aan onverschilligheid te lijdefc, en zulks mag niet. We moelan opnieuw in de bres. Onze propagandisten moeien opnieuw vol le geestdrift en strijdlust worden in gepompt, omdat ze weer zouden ijverig worden voor den te voeren strijd. We roepen dan ook al onze propa gandisten en vrienden op, tot het bijwo nen der ALGEMEENE VERGADERING welke Zondag, 30 November, te 10 uur voormiddag, zal plaats hebben in het gewoon lokaal bij Felix Pappaert, Blekte. Partijgenoot Berghman Alfons» Arr. Secretaris zal er spreken over de Werking der Arrondissements-Fede ratie alsnipde over de taak welke op ieder Soc. Propagandist weegt. Allo, kameraden stelt 11 van heden aan 't werk, opdat we ons over een goede opkomst voor deze vergadering mogen verheugen. Geen thuisblijvers dus, maar op post Voor het Bestuur, nog 0,50 omdat don President zyn dikke zoo een rare smoel trok. Totaal 32,2o fr. Aan allen onzen besten dank. Het Bestuur. AL PONS I)E SMEDT. LEDE OVERSTROOMING. De aller wege dreigende overstroomiDg,te wij ten aan den aanhoudenden regen, spaarde het huis van M. Coppens August ook niet. Onze goede vriend en propagandist Nelis Raymond bracht mij en Pgt. Haelteiman hiervan op de hoogte, en naar ons werd gezegd, zat er wel wat verantwoordelijkheid vanwege den heer Burgemeester en heel het ge meentebestuur tusschen. We beschouwden de zask belangrijk genoeg om ze ter plaatse te onderzoe kan en verleden Donderdag, 6 No vember j. 1. gingen wij er heen. ERGE TOESTAND Achter voornoemd huis loopt de Waterloop 4. komende van tusschen Wichelen en Lede, naar Gijsegem, om zich daar te ontlasten in de Dender. Alle gemeentebesturen weten, of moeten het ten minste weten, dat ze voor plicht hebben goed het oog te houden op het reinigen der waterloo- pen, wat, naar de voorschriften der wet, door de landbouwers die met hun land palen aan een waterloop, recht matig moet gedaan worden. En alhoe wel dit zelf in 't belang dezer landbou wers is. is dit hier in 2 a 3 jaar niet geschied. De gevolgen var. het niet r^gelma tig reinigen van b. v. g. waterloop waren onvermijdelijk. Overstrooming stond bij een laogdurigen regen te wachten. Hiervoor stellen we in hoofdzaak het gomcontebesiuur verantwoorde lijk, uat uil kitsbelang de oogen heeft tuegencpcn, maar waaivan dezen, welke zo als kiesvee willen gebruiken, zelf de dupe zijn. Coppens August zal geen kans heb ben tot zaaien. Wat dus beteekent Geen oogst. Dus niets kunnen ontvangen, maar wel schade iijden. Geen stukje wet welke hem voor door overstrooming opgoloopen schade vergoedt. En toch zeggende Katholieken de eeuige vordedigers van den boeren stand te zijn. Huichelaars, zeggen we, die steeds den boer onder het juk van slaafscne onderworpenheid hebben gehouden. Wat nu Ja, wat gaan onze h.h. gemeentebe stuurders doen Waar is de kliek Matthys, die zich als de redders van elk heeft doen door gaan. Waar zijn de twee Fronters en Pro vincieraadsleden, welke niets schij nen te weten over dergelijke heer- schende benarde toestanden Geen tijd! 't Is nog geen kiezing A. B. OPGELET Ons Ceciliafeest is dus vastgesteld op heden Zondag 23 November. De inschrijvingen stroomen toe en nog sluiten wy de lyst niet. De nieuwe leden die nog verlangen ons feest medetevieren, mogen zich laten inschrijven tot Zaterdag avond. Deprys werd vastgesteld op 20 frank. Allo kameraden Het parool van ieder Socialist moet zyn: op beden Zondag aan 't Ceciliafeest deel te nemen. Toonen we onze tegenstrevers dat wy mannen zijn, die voor hun ge dacht durven uitkomen. Van der Eecken E>1. STRIJDPENNING Op een sa menzijn by Knoeper, op Steentje gezongen door Troch Victor en rondgehaald door De Kerpel Jozef 7,— Voor familiezakken geeft Knoeper nog 5,— Gezongen bij De Cremer Charles door Troch Victor, en rondgehaald door zijne vrouw: 11,70 Smekens Hector geeft 3,— Omdat zijne vrouw kwaad is en de President geeft 1,—omdat ze hem een blauw oog sloeg met haren schoen Smekens Xaveer geeft 3,— omdat zUuen broeder zooveel klop krijgtLanckman Pol geeft 1,— em- dat den President zijn dochter zoo schoon kan lachen Smekens geeft EREMBODEGEM Verleden Zaterdag hadden wij een Li- zondere bestuursvergadering vau onze partij waarop ook gezel Alf. Berghman, arrondissementssecretaris, aanwezig was. Wij gaan hier een nieuwe werking be ginnen tot versterking onzer gi oepen. Heden zijn wij reeds begonnen met handteekens te verzamelen voor een be taalde week arbeidersverlof per jaar. Het is onbetwistbaar dat de arbeider recht heeft op vacantie het is nood zakelijk dat zijne krachten eens hersteld worden dat zijn geest en zijn gemoed stemming opgebeurd en alle bekomme ringen voor enkele dagen eens ter zijde gezet worden. I)e patroon neemt vacantie als hij goesting heeft de arbeider ook moet verlof hebben. Wie dus, als arbeider, voor een week betaald verlof per jaar is, teekent on ze lijsten. s WELDRA worden de noodige maat regelen gel rollen voor ons Cecilia feest -. liet moet dat van verleden jaar nog overtreffen. Mannen, houdt U ge- j reed. ONZE GEMEENTE is tegenwoordig gebrekkig verlicht. Op den Heuvel en nog op aodere plaatsen is er geen licht. Men had nochtans beloofd zulks te arrangeeren. Men laat ons wachten. Hoe lang nog LIBERALEN EN KATHOLIEKEN ver staan hier malkander heel goed om on ze gemeente gebrekkig te besturen. Het is toch zonderling dat Florent zich op dal gebied met den burgemeester ver staat, hij die nochtans democratie te koop heeft op straat. Of is het ook een sluw middel om 'tvolk zand in d' oogen te strooien Bij Florent zijn alle middelen goed dat we ten wij lang. OXKERZELE Het gaat goed, onzen vriend A. Ma thijs zong Zondag in het Volkshuis 2 liederen, ten voordeele eener Vlag voor onze vrouwen. De 1" omhaling bracht 12,40 fr. en de 2® 7,70 fr. op. UIT SOTTEGEM OPROEP. Alle partijgenooten die iets voelen voor onze propaganda gaan Zondag a. s. 23' dezer om 10 uur naai de zaal van 't Achturenhuis, waar een eerste vergadering tot de stichting vau een socialistische velogroep plaats beeft. Allo, jonge makkers, er allen naar toe, Uw plicht roept Lr Het voorloopig Bestuur. ONZE SOC. OUD-STRIJDERS heb ben op waardige wyze 11 November gevierd. In den voormiddag werden bloe men gelegd aan het monument on zer gesneuvelden. 's Middags werd een lekker noenmaal genomen waaraan ieder zijn buikje weldeed. Hieronder de redevoering uitge sproken door onzen Voorzitter, Leon Lefèvre, aan den voet van liet monu ment. KameradeD, De jeugd de bloem onzer wer kersbevolkingzy, die waren div meesters van de wereld door de kracht van hun arbeid, zij, die de aarde hadden vruchtbaar gemaakt met hun jeugdige levenskrachten, zy, die overheerscben moesten, wer den zelve overheerscht en de wa- ppDS in de vuist gestopt, opgejaagd en voortgezweept tot onnoemlijke, bloedige moorddaden. De proleten van de gansche we reld moesten zich onderling uit- mooFden ten dienste van het kapi taal* Europa was geworden een gloei ende kolk van dood en vernieling. VERNIELINGEN DOOD! En na dien wereldkryg, na die ja renlange menschenslachting, na die yselyke broedermoord, is de wapen stilstand gekomen. Twaalf jaar is 't nu geledon. En die wapenstilstand rukte ons uit dien bloedigt n wereldkryg. De velden lagen bezaaid met de lyken onzer makkers de grond lag ge drenkt van menschenbloed. Een gansehe werkersjeugd was vernietigd. ARMOE EN ELLENDE Tekort en ziekte, overrompelden gansch Europa. Met duizenden slenteren, alt hope- looze wrakken, nog velen onzer ka meraden hun miserieweg op. En by onzen terugkeer, toen we den bloedpoel van het IJzerfront hadden verlaten en we dachten wat geluk en blijheid 't huis te vinden, ontmoetten w'er alleen de zwartste armoede en verdriet. Er was wel blijheid: de vaische blijheid der woekeraars en sjache raars, die tijdens de oorlogsjaren leefden en teerden op de miserie van de werkers. En, voor die ploertenbende had den wy ons leven veil gehad. Twaalf jaar zijn sinds den wapen stilstand in den kólk der tijden ver zwolgen. En nog is er geen vrede onder de menschen gekomen. Want alle menschen zyn nog geen menschen geworden. Liefde die de wereld beheerschen moet is nog niet geboren.

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 2