Schijn en Werkelijkheid De Wilde Roos De Leening van 600 millioen der Nationale Maatschappij van Spoorwegen. Van alles Wat Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Hieuwjaarswensch Nieuwjaarsgift DE POLITIEK VAN DEN DAG Aan alle aangesloten Groepen Jlan alle aangeslotene é/roepen. IN DEN SENAAT Rede van Kameraad PROSPER DE BRUYN 27 Jaargang Nr 52 Prijs per nummer 30 centiemen 28 December 1930 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst I PosTciiRGK-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.Federatie Volkshuis AALST. 't.laar 1930 loopt ten einde, en 1931 begint toekomenden Donderdag. Nieuwjaarsdag is een dag van wen- schen. 't Is een oud gebruik waaraan wij i bijna allen mede doen. Kinderen wenschen hunne ouders een gelukkig nieuwjaar broeders en zusters wenschen het insgelijks wederzijds bij j peter en meter gaat men om zijn nieuw jaarsgeschenk in een woord(: Nieuw jaarsdag is de dag van wenschen en nog eens wenschen. Vergeef me dan dat ik met dit oud ge bruik mede doe, om de lezers van Recht en Vrijheid ook mijn beste wenschen aan te bieden. En die zijn 'k Wensch dat ons dagblad Vooruit, in 't jaar 1931, in al de werkersgezinnen van Vlaamsch-België mocht binnendrin gen, want alhoewel wij er gelukkig om zijn, dat ons geliefd dagblad in 1930 meer dan 11.000 zegge elf duizend nieuwe lezers heeft gewonnen, toch mo gen of kunnen we niet tevreden zijn, zoolang iedere mutualist, iedere ge- syndikeerde, iedere samenwerker, da gelijks zijn politiek blad, niet ontvaDgt. Waarom Omdat al wie zich socialist noemt, zich op de hoogte moet houden, van wat er of politiek gebied gebeurt. Omdat Vooruit steeds aan de zijde staat van het werkende volk om zijne rechten te verdedigen en ods te helpen, wanneer ons stukje brood van vrouw en kinderen, wanneer ons loon en onzen acht-urigen werkdag wordt bedreigd of aangevallen. Omdat Vooruit het blad is dei- werklieden, gesticht door en voor de werkende klasse, dus omdat het ons aller dagblad is. Omdat ik betreur dat er nog werklie den gevonden worden, die een blad lezen dat dagelijks de politiek der werklieden dwarsboomt en wanneer we in strijd zijn om meer loon of betere werkvoor- waarden, steeds de partij van den pa troon of werkgever kiezen. Omdat het mij een steek in het hart is, wanneer die vijandige bladen, die zich dan nog werkersgezind noemen, onze werkeloozen als renteniers betitelen, omdat ze van het Crisisfonds genieten, en als luiaards, omdat de werkdag maar 8 uren is. 'k Wensch daarom en om nog veel meer andere redenen dat alle socia listische werklieden het zich als een duurzamen plicht zouden aanzien, eerst en vooral hunne eigene schriften, en in de eerste plaats Vooruitte lezen. 'k Wensch daarbij dat alle werklieden het nut en de noodzakelijkheid zouden hegrijpen van onze ziekenbonden. vak- vereenigingen en coöperatieven. Al deze inrichtingen zijn eigene instellingen, waarvan de leden dagelijks meer om meer de weldaden gevoelen. En hier weze het me toegelalen, bij zonder de aandacht te vesiigen op de Socialistische coöperatieven en meeriu .'t hijzonder op de Samenwerkende maat schappij Vooruit. Bij al de wenschen die op nieuwjaars dag gedaan worden, mogen we ook de zen niet vergelen, van zoovele huismoe ders aan hunnen winkelier, want, bij velen is het nog de gewoonte, dat de winkelier aan zijn getrouwe klanten, met 't begin van 't jaar, ook een ge schenk aanbiedt, hoe klein het ook soms weze. Dit is in onze Samenwerking uit de mode, eu de nieuwjaarsgift is er heel wat anders dan hij een gewonen winke lier. Onze Sasten werkingen leveren, eerst en vooral, goede en onvervalschle waar, hetgeen altijd het geval aiet is hij be- zonderen, daar een Socialistische Sa menwerking niet als hoofdoel heelt veel te winnen, en hiervoor de men- schen te bedriegen. En toch door de groote hoeveelheid waren die onze Samenwerkingen koo- pen, door het goede bestuur, zijn zij niet alleen bij machte te concurreereu tegen over bezo.nderen, met waren vafc eerste hoedanigheid, maar er blijven ook win sten over. Wat men met die winsten doet? Sociale fondsen stichten, waarvan onze leden in de meest moeiclijke omstandig heden genieten. Of die belangrijk zijn Overweegt de hierstaande cijfers en ge zult overtuigd zijn. (i Vooruit heeft tot stand gebracht, in 't verloopen jaar er aanbesteed Aan^t Pensioenfonds der leden 196. 355,55 fr. Aan 't Ziektefonds der leden 95.614, 80 fr. Aan 't Kraambedfonds der leden 10. 015,60 fr. Aan 't Overlijdens- en verzekerings fonds der leden 23.703.00 fr. Tezamen 325.688,95 fr. Lees mugoed, want het is de mooie som van drie honderd, vijf en-twintig duizend, zes honderd acht-en tach tig franken en 95 centiemen, dat onze leden op één jaar hebben ontvangen, als steun in 't gezin wanneer hij er meest noodig was. Voeg daar nu bij dat al onze leden op ieder brood dat zij koopen, 10 centiemen terugontvangen, op al hunne aankoo- pen die ze doen, in onze kruideniers- en ellegoedwinkels5 ten honderd deel heb ben, en onmiddeüjk zult ge snappen hoe machtig onze Vooruit is en welke belangrijke voordeelea onze leden er van genieten. Aalst is nu sedert een jaar versmolten met de Samenwerkende Maatschappij Vooruiten wat we vroeger als klei ne coöperatief niet konden verwezenlij ken, zooals hulp bij de geboorte van een kind hulp bij de ziekte van «en lid hulp bij 't overlijden en een pensioen in den ouden dag. dat alles is er nu, in Aalst, zooveel als in Gent en omstreken. En bij dit alles is Vooruitniet on- verschiliig aan den politieken strijd,krij gen onze leden persoonlijk aldiehooger genoemde voordeelen, onze groepen heb ben er eveneens. Weet ge dat Vooruit voor de Aal- stersche groepen, een som van 1-1.000 frank( veertien duizend)heeft geschonken alhoewel we nog maar in het gesloten boekjaar 1929-1930 met negen maanden versmelting voorkomen Onze coöperateurs slaan dus een dub belen slag ze zorgen voor zich zelf en tevens voor de partij. Wie kan er nog onverschillig blijven tegenover onze moeder Vooruit Er is meer. De coöperatief Vooruit heelt een prachtig kasteel te Astene gekocht en Vooruitbeeft het voor twintig jaar in gebruik gegeven aan de Nationale Fe deratie der Socialistische Mutualiteiten, om er de kinderen der leden, die van de teringziekte zijn aangetast, heen te kun nen sturen, om te trachten er hun ge zondheid terug te winnen. Kan men edeler werken uitdenken Kan men heter de macht der coöperatie ven bewijzen En toch zijn er nog velen onzer goede makkers, onzer brave huismoeders, die onverschillig blijven aan de Coöperatie Ze hebben ongelijk en in hun eigen be lang, in "t belang van ons allen, iu ?t be lang der partij, wensch ik, dat iederen socialist op gebied der coöperatie zijn plicht begrijpe,wantin de coöperatie,ligt er een groote, een sterke een onweer staanbare macht, die wij ons kunnen ten nutte maken, enkel en alleen met in on ze eigene inrichtingen al onze aankoo- pen te doen. En tot onze Aalstersche groepen zeg ik Vooruit is u behulpzaam, zij schenkt u belangrijke toelagen uw plicht is nu ook mede te werkeu aan de grootmaking en de versterking van dit lichaam, dat u helpt voeden, om beter uw strijd te kunnen voeren. Mijn. wensch, 'k zou moeten zeggen mijn eisch is geen enkele socialist mag onverschillig blijven, tegenover zijn eigene inrichtingen. Ilij heeft voor plichtze te steunen en te helpen groot maken en dat niet alleenlijk in zijn eigenbelang, maar in 't belang der gan- sche Socialistische partij, die wij toch allen liafhebben en naar den triomf wen schen te voeren. Eo nu om te sluiten Moeder Vooruit 1 viert in de maand Augustus 1931, haar vijftigjarig bestaan. Aalstenaars, wij zijn van bet feest, en het grootste geschenk, dat wij onze Moeder Vooruitop haar feest kun nen aanbieden, is een groot nieuw aan tal leden, meer verkoop in de bakkerij en winkels, in een woord meer uit breiding, meer aanhangers. En nu vooruit, voor 't blad Voor uit en i' Moeder Vooruitvoor onze vakbonden, voor onze mutualiteiten. Het zijn onze sterkste en beste wapens in den strijd voor onze ontvoogding, voor onze verlossing, voor ons recht op leven. Socialislen, 'k wensch u allen veel moed en strijdlust in onzen heiligen kamp. NICNELS Alfred. WAARDE PARTIJGENOOTEN, Onze Federatie beschikt nog over een zekere hoeveelheid Partijkenteekens. We denken dat er nog tal van kame raden zijn die geen kenteeken dragen. We vestigen er dan ook de bijzondere aandacht op, dat er 25 O/o winst aan groepen wordt gegeven die zich met de verkoop ervan gelasten. Wie bestelt er een getal Wie vangt er aan met den verkoop Doet uw bestellingen op het Arr. Se cretariaat, Volkshuis, Aalst. Kameraden er is iets te verdienen voor uw locale kas De Christen© schoothondjes zetten zulken geweldigen mond open over de weldaden van Minister Heymanne- ken bid-voor-mij. We hielden er dan ook aan eens een juiste berekening over de pensioenen onzer ouderlingen temaken. Herinner U dat de wet van 1920 een pensioen gaf van 2 fr. per dag, zooveel aan de vrouw als aan den man, wan neer heiden 65 jaar oud waren. Dus voor een oud gezin, 4 fr. per dag. De nieuwe wet Ileyman zal aaneen oud gezin een rente geven van 3.200 fr., of voor hun tweeën 8 80 fr. per dag of 4.40 fr. per kop. Dat was, wat men zou kunnen noe men de nominale waarde, doch wat was de werkelijke waarde van den frank in 1920 en hoeveel is de frank nu waard Als waardemeter voor onze munt heeft men steeds het Engelsch pond ge nomen. Vóór den oorlog kreeg men een pond voor 25 fr.nu moet men de 175 fr. voor betalen. De frank van 1930 is gelijk aan 1/7 van zijn vroegere waarde, of in andere woorden van 14 centiemen van vóórden oorlog. Be 8,80 fr. per dag, verleend door de nieuwe wel, Heyman, aau een oud gezin, hebben dus de goud waarde van 1.22 fr., of 61 V'ióroorloqsche centiemen per hop. En wat was de werkelijke waarde van het pensioen van 1920 Op 20 Mei 1920, dag waarop de wet gestemd werd, verkreeg men een En gelsch pond voor 54.90 fr. Onze frank was dus met de helft in waarde verminderd en was dus gelijk 50 vóóroorlogsche centiemen. Het was op dat oogenblik dat Wauters 2 fr. per dag en per kop als kosteloos pensioen toekende. Hij gaf dus één goudfrankper dag. Van 1931 af, gaf Heyman 6*7 goudcen- hmen. Wauters gaf dus in werkelijkheid meer, veel meer, Mina eens zooveel, dan hetgeen toekomend jaar Heyman zal ge ven. Met één frank van Wauters kon men bijna viermaal zooveel koopen als met één frank van Heyman. En wat vroeg Wauters aan de arbei ders, opdat zij recht zouden krijgen op het pensioen I Geen cent, niets, geenrooden duit. Wat vraagt Heyman Heyman verplicht al de werklieden» van hun 14' jaar af,tot aan hun 65sl' jaar» 1,83 af te staan van hun loon. Al de volwassen arbeiders zullen ge middeld 12,50 fr. per maand moeten storten. Hun patroons evenveel, dus ge durende jaren en jaren, 300 fr. per jaar Duizenden franken zal ieder werkman moeten offeren, om dan gedurende en kele jaren, als het lot het toelaat, een stuk pensioen te krijgen, of ouj.in geval van overlijden, aan zijn weduwe en weezen een aalmoes te verzekeren. Men moet waarachtig kristen-demo- craat zijn, om in die voorwaarden, het werk van Heyman, nog als goed te dur ven voorstellen. Wat moet Heyman zichzelf klein en nietig gevoelen, wanneer hij zijn werk met dat van zijn voorganger vergelijkt. Wat zijn de kristen-deruokratische krantenschrijvers en sprekers te bekla gen, die al dit schijnwerk als goede waar aan het volk moeten voorstellen. Hoe meeten zij de socialisten benijden, die, vaneen man als Wauters, als nala tenschap kregen, een werkelijk grootsch en edel werk een kosteloos ouder domspensioen. Dit terug in eere stellen, dit opnieuw veroveren, zal ons dubbel aangenaam zijn, omdat wij dit aan de nagedachte nis van Wauters verschuldigd zijn en ook omdat het de vernietiging beteeke- nen zal van de echte en beschaamde reactionnairen. Nu blijft ons nog over aan te toonea hoe door de nieuwe wet de vrouwen be nadeeld worden. Welke schreeuwende onrechtvaardig heid tegenover de gewone handarbei ders in stand gehouden wordt, vergele ken met de bedienden en de mijnwer kers. Onze propagandisten zullen alsdan volkomen gedocumenteerd zijn voor den strijd voor het pensioen van iO fr. per dag. Met Januari 1931 vangt - De Wilde Roos haar 9' jaargang van de vulga risatie-brochures. Twaalf brochures verschijnende iedere maand tegen fr. 12,50 per jaar. Een jaargang vormt een boekdeel ter waarde van fr. 3O Stort op onze postcheckrekening 990.93. Ons adres is De Lenflentier- straat, 20, Brussel. De A/gemeene Raad van de Partij heeft dus onze politiek in zake nieu we militaire uitgaven vdslgelegd. Wij stemmen TEGEN. En dit voor verschillenderedenen. PRIMO, omdat wij aan de ontwa pening van Europa willen meewer ken, anders gaat de beschaving naar den dieperik, en wij zijn niet be reid de bewapenings)>olitiek van vóór den oorlog te laten hernieuwen. SECUNDO, omdat wij voor twee verbintenissen staan. De verbinte nis van het verdrag van Versailles, en de vroegere verklaringen der Belgische regeering. 'Je Versaille werd besloten Duitschland te ontwa penen, en, ingeval zulks gebeurde over te gaan tot geleidelijke ontwa pening in de andere landen. Het eerste is gebeurd in zulke ma te dat de Volkenbond vastgesteld heeft dal hij voldoening heeft ge kregen. Maar het tweede is NI El gebeurd, en nu zien wij de staten opnieuw naar de wapens grijpen, vestingen bouwenafzonderlijke bondgenoot schappen sluiten. Ook de regeering heeft verklarin gen af gelegd te Geneve en te Brus sel, het schijnt wel dat zij twee ge zichten heeft. Om haar koersveran dering te rechtvaardigen overdrijft j zij natuurlijk het oorlogsgevaar. I Maar wel verstaan. Wij zijn geen lolstoianen of Gandhislen. Wij be drijven geen luxuspolitiek. Wan neerwij spreken van ontwapening bedoelen wij gelijktijdige en gehon- troleerde ontwapening. Wij stellen onze grenzen niet open- De ervaring van 1914 wordt in Bel gië door niemand vergeten. TERTIO, de fortenbouwers en de bewapeningsmenschen zijn het onderling niet eens. Generaal Helle- bant betwist de waarde van de ont werpen van generaal Gallet, die hel hoofd van onzen stafis.GeneraalGal- let daarentegen vindt dat het leger, dat generaal Hellebaut wil invoe ren, niet deugt. En wanneer mén nog andere offi cieren raadpleegt, dan blijkt dat de opvattingen nog veel méér uiteenloo- pen. Walde heeren militairen niet in zien. dat is. dat de machten van OORLOG juist, dezelfde zijn die in Europa nok als krachten van VER DRUKKING optreden. Daarom strijdt de W. P- tegen beiden, op twee verschillende terreinen Demokratie beteekenl VREDE. I.W.P. ARR.-FEDERATIE AALST Geachte Partij genoot en en Bestuursleden, Het Arrondissementsbestuur besprak in zijn laatst gehouden zitting de maat regelen om een degelijko werkregeling over heel het arrondissemeut te kun nen treffen. Er werd dan ook besloten, dat om al de pogingen onzer talrijke groepen het maximum vruchten te doen afwer pen, het noodzakelijk is, dat ouze vooraanstaande leiders zooveel moge lijk als sprekers zouden optreden - n op vergaderingen éa op meetings. Dat al de besturen voor plicht hebben de arrondissementssecretaris regelmatig op de hoogte te stellen van al hunne te houden vergaderingen en dat om het even welke spreker slechts dan nog zal optreden, als hij door de Arrondisse- ments-Secretaris wordt aangeduid. Alle groepen die dus een spreker wenschen, dienen zich tot GEZEL BERGHMAN ALFONS, VOLKSHUIS, MOLENDRIES TE AALST, te wenden. Kameraden, ^le winterperiode is uiterst geschikt om uitstekende Socia listische propaganda te voeren. Laat er ons ruimschoots gebruik van ma- ken. Wenschi ge op uwe vergadering een spreker Wenschi ge eene meeting Wenschi ge een zangavond Richt u dan altijd tot de Arr. Secre taris, want met afzonderlijke en eenzijdige werking, loopt men steeds moeilijkheden op, en stuurt men 't een of het ander in de war. Ons doel moei steeds zijn samen werking van de Arr. Secretaris met alle groepeneen wel overwogen aktieplan, opdat we er een stipte en nauwkeurige uitvoering kunnen aan geven. We bidden dan ook alle besturen evenals alle vooraanstaande leiders, zich aan dezen maatregel te willen on derwerpen. De goede uitslag ervan zal zich niet lang laten wachten. Intusschen zeer broederlijk. Voor het Federaal Bestuur, ALFONS BERGHMAN Zitting van Woensdag 17 December 1930. Gezel Proper De Bruyn. Na het. uitgebreid verslag van mijn vriend Petit en de oordeelkundige opmerkingen ge maakt in de Kamer van Volksvertegen woordigers door mijne kameraden Re- nier en Petit, kan ik heel kort zijl). Het antwoord van den h. minister geel t trou wens den indruk dat er volledige in stemming bestaat over de groote lijoer. van het voorstel. Het verslag van lieer graaf de la Barre geeft uiterst belang rijke inlichtingen, die de bespreking in de Kamer aanvullen. Namens de socialistische groep veroor loof ik mij enkele opmerkingen in het midden te brengen. Wij geiooven dat het oogenblik gekomen is om de regee ring met nadruk te verzoeken de linan- cieele basis van de Nationale Maatschap pij te herzien, liet ontwerp betreft eene eerste leening. Andere leeningen zullen volgen. De Nationale Maatschappij moet werken voleindigen, die door den Staat begonnen waren. Zij moet werken uit voeren die door den Staat besloten wa ren en werken, die deze van den Staal moeten komplcteeren. Ons spoorbedrijf moet zich kunnen ontwikkelen. Het moet steeds in overeenstemming blijven metd»' moderne techniek. Dat eischt ons aller belang Ten aanzien der sporen wensch ik eene opmerking te maken iie gansch het personeel aanbelangt. Indien mijne inlichtingen juist zijnstaat de volledige hernieuwing der sporen 1000 kilometer ten achter. Alle jaren worden regelma tig 300 kilometer spoor hernieuwd. De achterstand voortspruitende uit den oor log en uit het gemis aan geldmiddelen na den wapenstilstand, moet echter in gehaald worden. Ik verzoek de Nationale Maatschappij de mogelijkheid te onderzoeken de wer ken te verdeelen over een langere perio de. Gewoonlijk beginnen de werken in begin van April en worden zij stop gezel einde September óf begin Oktober. Deze periode zou langer moeten duren het is te zeggen tot op bet oogenblik dat de aanwerviDg in de andere diensten exploitatie en trekdienst noodzake lijk wordt. Alsdus zouden de aMankin gen bij het begin van iederen win ter vermeden worden. De gebeurlijke afdankingen aan den dienst der Baan zouden dus moe ten samenvallen met de aanwervingen in de andere diensten. De Nationale Maatschappij schijnt te vergeten dat de afgedankte werklieden moeten eten. De afgedankte werklieden wenden zich in de eerste plaats voor werkloozensteun tot hunne syndikateD, wier werkloozen- kassen toelagen bekomen der openbar e machten, de gemeentelijke, en provin ciale hes'uren ©n zelfs van den Staat, vermits het Nationaal Krisisfonds tus- schenkomt, ten aanzien van den kinder- toes'ag en de uitkeering der vergoedin gen voor zijne rekening neemt, na uit putting der statutaire rechten De Staat heeft er dus rechtstreeksch belang bij datw r - loosheid vermeden wordt. Ik weusch insgelijks de aandacht te vestigen op pijnlijke afdankingen, welke dit jaar hebben plaats gehad. Ik we-t dat de Nationale Maatschappij kontrak ten heeft moeten uitvoeren, die één jaar of anderhalf jaar geleden afgesloten werden, op een oogenblik datergeene werklieden te krijgen waren. Dit gebrek aan werkkrachten, he« ft, echter, nooit in het Ylaamsche land be staan. In sommige gemeenten te Heist op den Berg en te Geeraardsber- gen bijvoorbeeld zijn er te veel werk krachten en talrijke werklieden moeten alle jaren in den oogsttijd naar Frank rijk gaan werken.,, Dit belet niet dat men in deze gewesten Belgische werk liedenen zelfs oudstrijders heeft afge dankt. Twaalf jaar na don wapenstil stand ontneemt men de broodwinning aan deze oagelukkigen, terwijl de wer ken, waaraan men ze hadde kunnen be zigen, toevertrouwd worden aan vreem de ondernemers, die vreemde werklie den aan het werk stelleD. Deze politiek is koren op den mo'» n der Ylaamsche nationalisten, die elke reden tot ontevredenheid uitbuiten ten bate der separatistische gedachte. In de tweede plaats dring ik aan op eene bespoediging van de hernieuwing van het materieel. Eerst een woordje overde lokomotieven Zondf r goede lo- komotieven is er geene regelmatige dienst mogelijk. Uit de gegevens der administratie blijkt dat op een totaal van 8308 loko motieven. 293 meer dan 30 jaar oud zijn 1626, 20 tot 30 jaar; 1500, 10 tot 20 jaar. F.r zijn sleehts 889 lokornotie- v«n die minder dan 10 jaar in gebruik zijn. Deze cijfers bewijzen dat de hernieu wing te traag gebeurt. Dezelfde konslatie moet gedaan wor den voor wat de goederenwagens be treft. Van onze UÖOOo wagens zijn er 11832 meer dan 40 jaar iu gebruik 17600 rollen reeds 30 a 40 jaar 25125, 20 a 30 jaar 45250, 10 tot 20 jaar en slechts 16040 wagens zijn minder dan 10 jaar iu gebruik. Dit materieel is natuurlek tot op den draad versleten. Het moet hernieuwd worden. Dit geldt vooral voor de reizigerarü tuigen, op sommige lijnen verkeere in een ellftudigen toestand. (Op de socialistische banken. H een w aar schandaal 1) Gezel Prosper I)e Bruyn. Be rei zigers worden waarlijk... in sigarenki sten getransporteerd. Ik weel er van mee le sproken. Op de lijn Denderleeuw- Gecraards-hergen rollen de greetste rammelkastenOnlangs begaf ik mij naar Ge»*raardsbergen. De deurea slui ten niet meer. Ik ben bijna uit bet rij tuig gevallen. Ik leunde slechts lichte lijk Gezel Francois. Lichtelijk I Dat zegt nogal iets Gelach. Gezel Prosper De Bruyn....te gen de deur. 1 »at was voldoende opdat ze openging. De rij tuigen zijn bovendien zeer slecht verlicht. Er zijn geene aood- seinen. Wanneer een gevaar dreigt kun nen de reizigers niet eens den trein doen sloppen. Daaraan is trouwens de eor- znak toe te schrijven der erge raap van Schendelbeke, waarbij deoden en gekwetsten waren. Wij hebben nagenoeg 9000 rijtuigen, 1161 zijn in eer dan 40 jaar oud: 1605 bollen 30 ;i 40 jaar 3557, 20 J 80 jaar 211-1, 10 a 2o jaar en slechts 594 zijn minder dan 10 jaar in gebruik. Ik beschuldig de Nationale Maatschap pij nietZij bevindt zich in een meei- 1 ij ken locstand Ik vraag dat de regee ring haar liuancieelen toestand zou her zien om haar in staat te stellen het reizi- gersmaterieel te vei beteren en vooral de rijtuigen der werkliedentreinen, die zich in eeD erbarmelijken toestand beviadea. Gezel Francois. Zeer wel Gezel Prosper De Bruyn. #nze brave werklieden moeten dikwijls urea lang in rijtuigen ziltco, die zoo slecht verlicht zijn dat zij hun dagblad niet kuhneu lezen. Het op- en afrijden onzer werklieden is reeds pijnlijk genaég. Hunne rijtuigen zouden dus in de eersle plaats goed verwarmd en verlicht moe ten wezen. Gezel Frangois. Men zou ook voor sanitaire inrichtingen moeten zorgen. Gezel Van Fleteren. Men zou den h. minister eens moeten verplichten in derde klas te reizen. ('•ezel Francois. De h. minister reist per vliegtuig. Gezel Prosper De Bruyn. Ik be sluit dus uiet te zeggen dat men in de eer ste plaats de hernieuwing der lokomo tieven moet bespoedigen en dan deze der rijtuigen en wagens. Iu 1929 h, bben de staatsinkomsten de verwachtingen overtroffen met. 2053 millioen. Voor 1980 zal er echter eea de ficit zijn van 600 a 700 millioen. De regeering is dus verantwoordelijk Dp het oogenblik dat zij geld beschik baar bad heeft zij ons nationaal spoor bedrijf in den steek gelaten. Zij verkoos de rijken te ontlasten (Toejuichingen op de socialistische banken). Ouderdomspensioenen We zijn aan 't einde van het kermis- jaar 1930, en de christen demokrant, minister Heyman heeft eindelijk van zijn bazen de toelating bekomen, om een toeslag van 30 tot 135 lr. te geven, aan de ouderlingen, die in deu loop van het aar nog niet gestorven zijn. Maar tegen dat het zal gestemd zijn en uitbetaald, zullen nog wel eenige dui zenden van die oude sukkelaars, gestor ven zijn, tengevolge van de groote weel de... waarin de anderen leven. En '1 zal voor de regeering zooveel gespaard zijn. En ge moei de christene demokraten eens die 80 tot 135 fr. zien opblazen. Het is alsof ze al de ouderlingen rijk ma ken en dezen die in den loop van 't ker- misjaar 1930 van gebrek omgekomen zijn, weer zullen levend maken. O, die onbeschaamde charlatans 1

Recht en Vrijheid | 1930 | | pagina 1