MN ALLE AANGESLOTEN GROEPEN, Soc. Weekblad voor het Am. Aalst. WSSflmiSfflMIff 8 IF. "1ST Arrondissements* Congres 28 Jaargang N< 15 Maart 1931 De Begrooting van Kunsten en Wetenschappen Rede van Senator DE BRUYN Voor dezen die gebouwd hebben met de gelden der Spaarkas Prijs per nummer 30 centiemen RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Moleüdries, 11Aalst Postchkok-Rrkenino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. ARR -Federatie - Volkshuis AALST. Zitting van 20 Februari 1931 Gezel De Bruyn Het Ylaamsehe volk hecht weinig ot geen belang aan de begrooting van kunsten en wetenschap pen omdat, tot nog toe. de groote kwestie, namelijk de kwestie der voertaal in het onderwijs, zoowel in het lager als in het middelbare, nog geene oplossing heelt ge kregen. Het Ylaamsehe volk staat als één man op het standpunt dat er onverwijld eene oplossing komen moet. 't Is onontbeer lijk voor liet onderwijs dat we eene scha kel bezitten van de lagere school at', tot het hooger onderwijs, langs het lager-mid- delhareenhct hooger-middelbare onder wijs. Ik verstout mij een beroep te doen op den Senaat opdat de bespreking van de beide vraagstukken, die gansch gereed zijn, gezien de neergelegde verslagen, zoo gauw mogelijk zou kunnen begonnen worden de oplossing van die vraagstuk ken zal een van de groote twiststappels uit ons midden verwijderen. Over het Fonds der Meest begaafd i n Dit gezegd zijnde, wil ik nogmaals eene lans breken ten voordeele van het fonds der meestbegaafden. Dit fonds, eene in stellingdie wij te danken hebben aan mi nister Destrée, is geroepen om groote dien sten te bewijzen aan de kinderen der arbei ders die lager-middelbaar, hoogc'r-middel- baar onderwijs willen genieten en zich, van daar uit, bekwamen om hoogere stu dies te kunnen doen. Dit fonds wordt ge staafd door toelagen van de gemeenten, de provincies en den Staat, maar het werkt niet zooals het hoort. De geldmid delen zijn ontoereikend. Het fonds is nog niet genoeg bekend. Ik zou willen vragen aan den achtbaren heer minister of hij. dooreen rondschrijven aan het onderwij zend personeel, er niet zou kunnen op aandringen opdat, in al de onderwijsge stichten, over hef fonds der meesthegaal- den zou worden gesproken en dat tijdig de belanghebbenden zouden worden inge licht om hunne aanvragen te kunnen doen Ik weet wel dat er berichten verschij nen in het Staatsblad en dat de meeste bladen, zoowel dag-als weekbladen, die berichten overnemen, maar dat is niet voldoende. Zooals men weet, zijn er tweeëilei fondsen eerst en vooral hebben wij de gemeentelijke fondsen, in de steden van 20.000 inwoners en meer, en daarnevens, hebben wij in ieder arrondissement een a i rondissementsfonds voor de gemeenten van minder dan 20,000 inwoners. In de meeste arrondissementen bestaat er een schiftingsfonds in sommige be staan er twee. Voor het fonds van de stad Aalst wil ik hier, terloops, zeggen dat de verdeeling van de leden die deel uitmaken van de schiftingscommissie zeer slecht is gedaan. W ij hebben vastgesteld, bijvoor beeld, dat de Liberale vertegenwoordiger door den Liberalen minister van kunsten en wetenschappen is geweerd geworden. Het is toch wel eigenaardig dat juist in hel fonds van Aalst de Liberale vertegen woordiger door een Liberalen minister wordt geweerd. Aldus is de balans die, min of meer, gevrijwaard was door de be noemingen gedaan door Kamiel Huys- rnans, ten voordeele van de Katholieke, partij verbroken, de Socialisten staan er nog alleen tegenover de Katholieken.., niet dat wij ons te beklagen hebben over hunne houding, want ik wil er onmidde- lijk op wijzen dat wij, in de commissie, nooit hebben te klagen gehad over de houding van welke partij het ook weze. Ik heb zelf de eer op te treden als voorzit ter eener commissie. Kr wordt daar in den besten geest van onpartijdigheid gehan deld. Ik moet herhalen dat het spijtig is dat de Liberale vertegenwoordiger door den Liberalen minister geweerd werd, wat overigens nog al opspraak hcett gemaakt in de stad Aalst. Men heeft mij dikwijls gevraagd den minister opmerkzaam te maken op een zijner laatste beslissingen betrelfende de vergoeding toegekend aan de leden van de schiftingscommissies. Die vergoeding blijkt ontoereikend. Gij hebt ook, heer minister, een beslissing genomen waarbij eene speciale vergoeding gevoegd wordt voor de schrijvers dier commissies. Noch tans, ik veronderstel dat het in de andere commissies gaat zooals in de mijne. Het werk wordt onder al de commissie leden verdeeld en het gaat niet op aan een lid, die eene speciale benaming heeft maar daarom niets meer doet, een dub bele vergoeding te geven en al de andere wandelen te zenden met eene vergoeding die volstrekt ontoereikend is. Ik dring dus aan om die kwestie te regelen in dezen zin dat het geld voor de zitpenningen gelijk verdeeld worde over al de leden. De Ontoereikendheid van het Officieel Middelbaar Onderwijs. Laat mij ook toe, heer minister, uwe aandacht te vestigen op de ontoereikend heid van het middelbaar onderwijs in mijn gewest de heer Vandewiele heeft er daar straks reeds over gesproken. Voor ■,'clirel oio an\>ndi-cnK-m, met jSo tot 260,000 inw'oners zijn er slechts twee mid delbare jongensscholen Aalst en Ninove: slechts twee middelbare meisjesscholen Aalst en Ninove. In Geeraardsbergen met heel den omtrek is geen officieel middel baar onderwijs te Sottegem evenmin. Evenals te Denderleeuw, ook een goed kruispunt, gunstig gelegen door de ver bindingen met de ijzerwegen, is er ook geen middelbaar onderwijs Zou het niet mogelijk zijn in die plaatsen dat onderwijs in te richten U moet toch verstaan, heer minister dat wanneer wij te weinig scho len in die streek hebben, al de leerlingen uit de buitengemeenten, die naar de ofli- cieele middelbare onderwijsgestichten komen, groote onkosten hebben van ver voer en dat het voor hen veel gemakkelij ker zou zijn indien zij zulke scholen kon den vinden in de stad zelf waar zij wonen. Slechte Toestanden te Aalst Mag ik u ook doen opmerken dat de Staatsmiddelbare jongensschool, te Aalst, ineenen erbarmelijken toestand verkeert. Wij hebben daar een bijzonder groot ge tal leerlingen voor geheel het onderwijs, zoowel het lager middelbare als het hoo gere middelbare maar de gebouwen, die minstens van voor een honderdtal jaren dagteekenen, voldoen volstrekt niet aan de eischen van den huidigen tijd ook de speelplaatsen zijn ontoereikend. Ik ver oorloof mij aan te dringen opdat u de maatregelen zou onderzoeken om aan dat onderwijs, dat zoo goed wordt bijge woond, de noodige schoollokalen te ver schalken. Sprekende over het Staatsmiddelhaar onderwijs te Aalst, zou ik ook vragen ot het niet mogelijk is den leergang van ze denleer op het normale uurrooster te plaatsen. Kr zijn vele leerlingen die het godsdienstonderwijs volgen vele andere wenschen dit onderwijs niet te volgen en zijn dus verplicht den leergang van zeden leer bij te wonen. Welnu die leergang wordt gegeven buiten het gewoon uurroo ster van de leergangen der school, met het gevolg dat de leerlingen van Dender leeuw, Denderhautem. Kerkxken, Gijse- gem, enz., die ontslagen zijn van de gods dienstlessen en dus den leergang van ze denleer volgen, op Donderdagen en Zater dagen verplicht zijn 's morgens te 6 uur of li 1/2 uur van huis te gaan omdat de leergang van zedenleer begint te 7 1 2 uur, dan wanneer de andere leergangen slechts aanvangen te 8 12 uur. De ouders vinden dat ongepast voor de kinderen en wel voornamelijk in den Winter, daar de kin deren veel te lang van huis weg zijn. Ik dring dus aan om dien leergang op het normaal uurrooster te plaatsen. De Verduis te ringen te Gent. Ten slotte, heer minister, wil ik u ook vragen of er reeds iets gedaan is in eene zaak die in onze Ylaamsehe gewesten veel opspraak verwekt, namelijk de zaak be trelfende professor Felix Daels, als 't u blieft, niet verwarren met Frans Daels, --waarvan alle monden overloopen. Ik zou niet gaarne hebben eeuwigdurend de legende te hooren herhalen dat kleine dieven men zal stroopen, en de groote die ven zal men laten loopen Zoo wij'mogen geloof hechten aan het geen de bladen vertellen over de schanda len gepleegd door dien professor, dan staan wij hier vooreen altruggelarij op groote schaal en het zou toch niet mogen gebeuren dat zulks in den doofpot worde gestoken. Indien een ongelukkige werk- ïooze een stuk brood moest stelen, dan zou hij reeds 's anderendaags bij den kraag worden gevat. Volgens de bladen, zouden de verduisteringen de 3oo.ooo fr. overtreden en tot nu toe werd er nog geen enkele maatregel getroflen, noch van ad ministratieven aard, noch van wege het gerecht. Welke maatregel zal de heer minister treilen op administratief gebied?... of welke maatregelen werden door hem in overweging genomen Het is een kwestie- die in het Ylaamsehe land heel wat op schudding heeft verwekt, vooral omdat men in den beginne, in sommige mid dens, een opzettelijke verwarring wilde stichten met den lieer professor Frans Daels. Ik vraag dus formeel welke maatrege len gij eventueel bereid zijt te nemen in deze zaak. Zeerwel De lezers van ons blad zullen opge merkt hebben, dat onze vriend Nichels inde Kamer van Volksvertegenwoordi gers een lans gebroken heeft tot het beko men van vermindering van intrest, voor de sommen, die de ontleeners nog te be talen hadden op 3i December io3o. Inderdaad, sedert 1 Januari van dit jaar is de intrest verminderd van 6,25 tot 4,75 0/0, zoodat de ontleeners vóór io3i een hooger intrest te betalen heb ben, dan degenen die na dien datum ont leend hebben of zullen ontleenen. Om die zaak daarbij niet te laten den Heer Minister van Nijverheid en Ar beid, heeft nog geen antwoord verleend heeft onze vriend Nichels een brief ge schreven over die zaak aan partijgenoot Bertrand, die deeluitmaakt van het Be stuur der Nationale Spaarkas. Deze heeft zijp. schrijven overgemaakt aan den Heer Bestuurder der Spaarkas en ziehier het antwoord Brussel, den 2 Maart 1931. Aan den Heer Nichels, Volksvertegenwoordiger te Br us el. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger De heer BertrandMinister van Staat, heeft mij inzage gegeven van den brief dien gij hem op 2ü Februari laatstleden geschreven hebt. Gelieve hierbij den Vlaamschrn tekst te vinden van het antwoord dat ik hem toestuur. AanvaardMijnheer de Volks vertegenwoordiger, de uitdruk king mijner gevoelens van hoog achting. De Algemecne Bestuurder, (get E. Deroover. Brussel, den 2 Maart 1931. Waarde Heer Bertrand, Ik heb kennis genomen van de aanvraag bevat in den briedie u geschreven werd door den heer Nichels, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigersrn die ten doel heeft van den Raad van Beheer de vermindering Ie beko men van het in teres! percent dal de maatschappijen voor werk manswoningen toepassen op de leeningen aangegaan in den loop der laatste ja.ren, tijdperk ardu- rende hetwelk het percent bij zon der hoog was. De kwestie was niet aan de aan dacht der Algemeene Kas ont snapt zij wordt zelfs door den be voegden dienst onderzocht. Ik moet er u echter op wijzen dat de kwestie zeer kiesch is, daar zij betrekking heeft op een beginsel dat gevaarlijk kan zijn aan te ra ken dit van het eerbiedigen der aangegane verbintenissen. De bij zonderste omstandigheden van het oogenblik zetten voorzeker aan tot het tre/fen eener edelmoedige oplossing doch het feit van dien teeg op te gaan zou op andere ge bieden een terugslag kunnen heb ben en zou zel/s de toekomst kun nen binden. Is het noodzakelijk er aan toe te voegen dat gedurende de voor gaande periodedie gedurende dewelke het intrestpercent, is ge stegengeen enkel voorstel aan de Spaarkas gedaan werd met het doel het intrestpercent te verhoo- gen van de leeningen aangegaan tegen percenten die te gering geworden waren Het beginsel van het eerbiedigen der contracten werd door de ontleeners goed in acht genomen. Waarom moet dit thans niet meer gebeuren Hoe het ook weze, ik ben voorne mens de opgeworpen kwestie bin nenkort aan den Raad van het Be heer voor te leggen en, in aIwach ting, verzoek ik n, waarde heer Bertrand. m/jn beste groeten te aanvaarden (get.) E. Deroover. Door dit schrijven, zullen de lezers ver nemen, dat de zaak nog hangend is, maar dat de Heer Bestuurder haar niet heel genegen is. Wachten wij nu 't besluit af van bet Algemeen Bestuur. Wie gelooft in de rechtvaardigheid van het Socialistisch Ideaal Wie voor het Socialisme een spoedige overwinning op het kapitalisme wenscht Wie wil dat wanorde en onrecht vervangen worden door orde en broederlijkheid Wie wil protesteeren tegen de steeds meer reactionnaire daden der regeering Zal medehelpen om den ROODEN ZONDAG te maken tot een succes, en zal zorgen aanwezig te zijn op de meeting belegd op zijn gemeente op ZONDAG 19 APRIL. ündergeteekende werd gevraagd een verslag op te maken over Het Frontis me in het arr. Aalst. Dit werd gedaan naar juiste en onbe twistbare gegevens en bevatte voor de Frontpartij zulke beschamende fouten, 2ulke compromitteerende feiten, dat onze vrienden Pgt. Huysmans Kamiel ze be langrijk genoeg achtte om er eenige van te citceren in de Kamerzitting van Woensdag 24 Februari j.l. ener ook ge- hruik van maakte in een artikel, versche nen in a Le Peuple van Zaterdag 28 Februari j.l. E. Y. ofte Ernest Van Den Bergh. de grrrooteheiland.de voorlichter van alle gekende en ongekende geleerden, de man die... alsselfo^sto/fer... zijns gelijke nog niet vond, voelde zich hierdoor ge- kompromitteerd. Hij greep zijn pen, zijn pen die de waarheid verdoezelen en weg moffelen kan, om in twee artikels in De Schelde telkens op niet minder dan twee groote kolommen. en in i' Het Land van Aalst van Zondag 1.1. op bijna een heele bladzijde de ar gumentatie van Huysmans in duigen te doen storten. We hebben ons nooit kunnen voorstel len, dat zulke groote bonzen als Mijn heer E. V. zich zoo zouden vernederen dat ze op de gegevens van een dwaas, ja, een domkop, gij kent hem toch goed, hé, Mr E. Y. het wapen der wanhoop zouden grijpen om zich in 'r gelijk te kun nen praten. Mr E. Y. we hebben u gewikt en ge wogen... waar te licht bevonden. Gij, die het geluk hebt gehad uw broe ken te verslijten op de schoolbanken, tcr- wijfewij ze versleten hebben met hard te werken, moogt u nog niet inbeelden dat ge zoo maar de waarheid op haar kop moogt stellen, en uw geschrijf als een nieuw evangelie kunt doen aannemen. Ons Ylaamsehe volk, en vooral het 'ar beidende volk, dat dank zij de groeiende macht van het Socialisme, op een hooger peil van ontwikkeling is gekomen, rede neert en ziet de zaken klaar in. Zij zijn niet gediend Mr E. Y. met grootspraak, en stadhuiswoorden. Ze eischen klaarte en waarheid. Ze hebben waardigheidsgevoel gekre gen. dank den heldhattigen ontvoogdings kamp van het Socialisme. Ge komt u beroepen op Pieter en Prie ster Daens, en op De Backer. Waar waart gij Mr Ié. V. als deze strij ders het zoo hard te verduren hadden van de machtsbezitters. de verdrukkers van het Ylaamsehe volk t Stondt ge niet als een «haantje vooruit» in de vuurlinie der Liberale Jonge Wacht Kreegt ge er soms niet de eerste poli tieke onderrichtingen van Mr Yan Opden- bosch Wat komt ge spreken van Ylaamschen heldenstrijd Ge hebt u binnen gefoefeld en zijt aan de tafel gaan zitten als deze gedekt stond En nu wilt ge door leugen en laster de held van den dag zijn. Het weze gezegd dat liet niet pakken zal. Hier zijn de Feiten. Mr E. V., wil dus mal gré bon gré beweren dat wc ons. in liet verslag over het Frontisme in liet Aalstersche, bediend hebben van leugens en uit de lucht gegre pen argumenten. We zullen onze beweringen, aan de hand van oflicieelc statistieken, bewijzen. Ha Mr Ié. V gij zijt opgekomen tegen liet Fascistisch geknoei, van uw West- Ylaamschen leider Mr Van Severen t In welk blad a. u. b t Schreef Mr Yan Severen niet in De West-Ylaming dat hij den acht-urcndag aanzag als een gevaar voor de Indu strie Verscheen er in g.n. blad niet Wij kijken ons ni et blind op het al gem en Stemrecht Waarom moest K. Huysmans ergens inlichtingen gaan nemen Om te beletten dat er klare wijn rond het anti-demokratisch Frontisme zou ge schonken worden K. Huysmans liep er niet deerlijk in maar landde slechts aan daar waar onom stootbare feiten voorhanden waren. Bouwpolitiek Sprekende over de bouwpolitiek. als zouden de socialisten de fronlersvoorstel len van ii)23-2q en io3i niet steunen, in. hen zelf in het geniep hebben bekampt. Deze beweringen zijn onjuist van A. tot Z. en de Iioogc toon. waarop ze door E. Y. gedaan worden, (wat de fronters gewoonlijk doen) is eenvoudig volksbe drog. Wat is er gebeurd In 1923 werd er in den gemeenteraad door de vertegenwoordigers van de Socia listen aangedrongen opdat de stad, zoonis de Maatschappij van Goedkoope wonin gen Eigen haard huizen zou bouwen, wat aanvaard werd. De noodige kapitalen werden samen .gebracht (verschillende socialistischcgroe- pen stortten hiervoor belangrijke som men); buizen werden gebouwd in de Dool hofstraat, Kcrrebroeksiraat, Nieuwbeck- straat, Geldhofstraat. Huizen welke nau welijks 14,000 frank hebben gekost en waarover dc bewoners zeer tevreden zijn. Maar de fronters wilden er andere hou wen en beter doen (men zegde ons dat Mijnheer Dc Windt, de toenmalige Sche pen van Openbare Werken, de zaak van de stadswoningen onderzijn bevoegdheid had) en zij bouwden enkele buizen, wel ke Mr E. Y. als model voorstelt. (I11 de Volksverheffingstraat 4. Ledebaan 1, O. D. d. m. sche st. weg 21. Hel verschil tusschen de woningen door dc stad gebouwd met de medehulp der socialisten, en de 7 woningen door de Fronters opgericht zijn in 't oog sprin gend en pleiten niet ten voordeele van de bouwpolitiek der Heercn Fronters. In 1929 verspreidden de fronters vlug schriften in de stad waarin aangekondigd werd dat zij woningen konden bouwen te gen 17.500 fr. Al wie zoo een woning ver langde moest 41'ch laten inschrijven in 't lokaal van de Fronters. Volgens hun verklaringen lieten zich 200 personen voor een huis inschrijven. Een reis werd gedaan naar Maldegem om er het <1 Type De I.ille te gaan bezich tigen Dit werd ook in den raad besproken, waaropeen kommissie voor woningen- bouw werd aangesteld. Deze kommissie besprak herhaalde ma len die kwestie en het waren de socialisti sche afgevaardigden die meest aandron gen en ook verkregen een reis naar Mal degem te doen. RoisJ die daarenboven door deze leden op eigen kosten is ge daan. Nadat we die huizen nauwkeurig had den onderzocht, schreef ondergeteekende in Recht en Vrijheid van 17 Novem ber 1920, er nog eenige noodige bemer kingen over. welke nooit door de heercn Fronters zijn tegengesproken en dus als heel gegrond werden aanschouwd. \Ve liepen er een groote teleurstelling op, maar niettemin en ondanks het ver zet van den Heer Burgemeester, waren het de socialisten die voornamelijk heb ben aangedrongen om er het bouwen van toe te laten. Twee dezer huizen (Type De I.ille) werden op den Ouden Dendermondschen steenweg opgericht. Welnu ongeveer 14 dagen geleden sprak onze pgt. Flips met de bewoners en een der vrouwen verklaar de dat haar huis niet 17.500 maar wel •22.000 frank had gekost, of 4.500 irank meer dan de fronters beweren. Het water loopt van onder langs de muren, iets wat wij. hadden voorzien, zoodat er alle gestook, om toch het huis wat warm Zondag 22 Maart e.k., te 8 uur voormiddag, in het Achturenhuis te Denderleeuw. DAGORDE i). Zedelijk en financieel verslag 2). De herziening van het programma der B. W. P., waarbij begrepen het Militaire vraagstuk. 3). De Propaganda. 4). Recht en Vrijheid 5). Verscheidene. Alle besturen worden dringend verzocht het getal af gevaardigden, waarop ze volgens de Statuten der Arr. Federatie recht hebben, naar dit Congres te sturen. Jeugdgroepen, vrouwengroepen, oud-strijders en vermaak- kringen mogen afgevaardigden sturen, doch zonder stemrecht. De Arr. Secretaris. ALF RF.RGHMAN. te krijgen in den winter, nutteloos is. Meer nog, de vrouw voegde er bij dat ze het spoedig zal verknopen wanneer ze een liefhebher vindt, want dat ze be ter woonde in haar barak. Niettegenstaande deze vaststellingen, bleven wc aandringen om een nieuwe bouw-of kredietmaatschappij op te rich ten. of de kapitalen van de bestaande maatschappij uit te breiden, gezien ze aan al de vragen tot ontleening geen vol doende gevolg kon geven. Dit weten E. Y. en al dc fronters. De socialisten schreven weerom voor belangrijke sommen in bij de uitbreiding der maatschappij. Deze maatschappij leende reeds 6.841. 5oo Irank fzegge zes millioen acht hon derd een en veertig duizend en vijf hon derd frank). De socialisten hebben dus het hunne bij gedragen tot liet bouwen van woningen, en juist daarom zeggen we tot de fronters dat zc zich aan volksbedrog schuldig maken. Inderdaad de fronters hebben in de laatste maanden een nieuw plan voorge dragen om huizen tc bouwen. Doch daar waar Mr l\. V. beweert dat de socialisten zelf het princiep.hiervan niet gestemd heb ben, verplicht de Heer E. Y. ons te zeg gen, dat hij den indruk geeft uit kwade trouw tc handelen. Immers de raad heeft dat ontwerp zoo als nog ander voorstellen van openbare werken tot een bedrag van i5 millioen franken naar de volgende zitting verzon den. Dat werd in het Schepen-College reeds onderzocht. En M' E. V. die het Licht van Aalst, ja van Ylaanderen meent te zijn. zou toch moeten weten dat het zo» rap niet gaat geld te vinden voor dergelijke groote werken. Schepen De Neef, fronter, weet daar ook van te spreken. Desondanks drong Gezel Flips aan, gesteund door Gezel Ni chels. omdat de raad zou samengeroepen worden, wat vastgesteld werd op den 14 Februari, zitting welke op het laatste oogenblik moest verschoven worden. Intusschen heelt Flips den heer bouw meester geraadpleegd, die verklaarde wanneer nu huizen zouden gebouwd wor den, zooals in de Doolhofstraat en Berge- mccrsche straat, zij thans 15 minder zouden kosten of, dat ze voor ongeveer 25.000 frank, kunnen gebouwd worden, plus den grond en dc andere kosten. Met deze gegevens is Flips in liet Sche pen-College gegaan om door de maat schappij huizen tc laten bouwen om te YKRH l REN en heeft vooral aangedron gen opdat niet alleen zou gebouwd worden op den grond tusschen dc Groenstraat en Binnenstraat maar ook op de gronden van den Openbaren Onderstand, gelegen in de Groen- Diepe-en nog andere straten, zoo niet dat dc socialisten zouden gestemd hebben om door de stad huizen te laten bouwen voor te verburen. Dc lieer burgemeester beloofde dit te zullen onderzoeken, cn dit heeft hij nog vóór de zitting van den gemeenteraad, van V rijdag 27 gedaan. Mr E. V. ge hebt die uitleggingen ge hoord, en zc schenen volle voldoening te geven aan uwe trontersafgevaardigden want niemand heeft ze bekritiseerd. M' E. wanneer de socialisten *00 bandelen is dat zwijgen Is dat in 't geniep uw bouwpolitiek tegenwerken Geenszins, dat is bewijs geven dat we zul ke belangrijke /.aken ten zeerste genegen zijn, cn er ons om bekommeren een dege lijke oplossing voor de kwestie van den woningnood te kunnen vinden. Gij beweert bet tegendeel. De feiten be wijzen dat ge L' aan volksbedrog pliclitig maakt. Want uwe onoverlogde stemming van 1 2 millioen voorliet bouwen eener kerk, de 200.000 frank voor een pastorijen de 25o.000 frank die 400.000 frank zal worden voor herstel aan een kerk, is voor ons weggeworpen geld. en dit heeft de stad belet een onmiddelijke en degelijke wuonpolitiek te voeren. I egenover al uw schoone voorstellen staan uw daden, want met dat geld zette de stad 380 huizen van 25.000 frank, om le verhuren De Kwestie van het Krislsfonds. Blijft nog de kwestie van het krisis* fonds, schrijft M' E. Y., en wij herhalen juist hetzelfde, en laten cr onmiddelijk de ware feiten op volgen. Wij beweren Mr E. V. dat daar waar gij gewaagt op 21 Maart 1930 naar 32 gemeenten te hebben gesclneven om zich aan te sluiten, zulks sinds jaren door de Socialistische vakbondlciders was ge schied en... ook reeds het meeste verraad door uw gekozenen tegenover het wer kende volk gepleegd. I E LEDE verklaarde M. Coole in de gemeenteraadszitting van 29 November 1925, toen de aansluiting bij het krisis- I mds ter sprake kwam, dat hij liever een toelage zou stemmen voor het Weldadig heidsbureel, in plaats van aan te sluiten bij 't krisisionds, omdat hij de vraag der Socialisten als een politiek manccuver aanzag. Op het debat tusschen M. Coole en on» zen partijgenoot Nichels over dezelfde kwestie, op Zondag 17 Januari 1926, in het Volkshui* le lede verkleurde M -

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1