Zullen ze blind en doof blijven ts- FEITEN 19 WAS RAAIy SAR.O.V. - MEETINGS - Soc. Weekblad voor het Am. Aalst. IILTIDDRTTIKIKIEnsr Een ondervinding op Sportgebied I'oop den poen DE BOODE ZONDAG IN OOST-VLAANDEREN 28 Jaargang N' 13 Prijs per nummer 30 centiemen 29 Maart 1931 RECHT EN IJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11 Aalst Postchkck-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. p. ARR.-Federatie - Volkshuis AALST. Een versnelde voortbrenging dierde een weldaad te wezen voor iedereen Het werk is voor den jnensch geen doel. doch enkel een middel om in zijn beboet ten te voorzien. Het aanwenden van dit middel diende dus geregeld te worden volgens de voor diezelfde behoeften noo- dige voortbrenging, 't is te zeggen dat een versnelde voortbrenging hem slechts voordeelig zou mogen ziin, hem namelijk zou moeten toelaten zijn levenspeil te verhoogen door o.m. zijn werkduur te verminderen. 't Is daarop dat de inspanningen der vakbonden zijn gericht in hun strijd voor hervorming van liet huidig regiem in een nieuwe maatschappij, waarin de ver deeling der voortbrengselen van den grond en van de werkhuizen onder de menschen op ren regelmatiger wijze zal geschieden dan lieden het geval is. Versnelde voortbrenging oorzaak van ellende. Heden heeft een snellere voortbrenging voor doel na een min of meer langen tijd de fabrieken en stapelplaatsen op te prop pen met zulke groote hoeveelheid waren dat het,verbruik te gering is om in haar afzet te voorzien. De nijveraars zien tijde lijk hun bron van winsten uitgeput. Doch dat maakt hun rekening niet. en zoo komt het dat zij naar maatregelen uitzien om aan dien toestand een einde te stellen. Onder die maatregelen is er een, dewelke zij zonder dralen toepassen, het is die der afdanking van een deel, ja. soms de alge meenheid van hun personeel, voor een onbepaalden tijd. 't Is een gemakkelijke maatregel, die evenwel voor gevolg heeft, een groot deel van lien.die aaii de voortbrenging hebben medegewerkt, op straat te werpen, er on- gelukkigen van te maken. De millioenen werkloozen verergeren de krisis Op 't oogenblik zijn er doorheen de wereld minstens een twintigtal miljoen arbeiders die geen werk vinden en aldus met hun gezin moeten leven van de on toereikende werkloozen vergoedingen, dik- ,s zelfs op de openbare private liefda digheid beroep moeten doen. Het aantai mannen, vrouwen en kinderen, die zich aldus in de onmogelijkheid bevinden nor aal in hun behoeften te voorzien, wordt op minstens een vijftig miljoen geschat. De menigte lieden die dus niet genoeg zaam kunnen verbruiken, beïnvloeden zeer nadeelig de reeds te overvloedig be voorrade markt, verergeren dus nog de krisis. Voorbijgaande of bestendige krisis? Het verleden heelt aangetoond dat de toekomst nog het geval zijn Het ware vermetel op dit gebied voorspellingen te willen doen. Nochtans, zoo men er reke ning mede houdt, dat zich niet alleen ge durende den oorlog menigvuldige landen hebben geïndustraliseerd. dus voortbren gers zijn geworden in plaats van alleen verbruikers te zijn, doch dat. anderzijds, de vooruitgang van het machienwezen, alsmede de invoering van de rationalisatie in de bedrijfswijzen van de nijverheden er rtaar streven de voortbrengingskracht tot het uiterste op te drijven, dan mag de ta melijk bewijskrachtige meening worden geuit, dat de huidige krisis van ernstiger aard dan die in het verleden zal zijn, en dat zij. zoo niet bestendig, dan toch heel wat langer zal aanhouden. Heilmiddelen. De ernst van de huidige krisis js een voorwerp van bekommering, zelts voor de reaktionnairste regeeringen. Dat komt, doordat het na de gebeurtenissen van 1914 niet meer mogelijk is de werkloozen zonder onderstand te laten. Die onder stand, alhoewel nog zeer gering, drukt zwaar op de financiën van zekere Staten, zoodat dezen die er de leiding van in han den hebben verplicht zijn andere oplossin gen Jan die van de werkloozenonderstand op tc zoeken, 't Is waar, dat de oplossin gen. de eenige die dit ernstig vraagstuk zouden kunnen oplossen, in het kamp der patroons een onverbiddelijken tegenstand ontmoeten. De patroons zijn o.m. tegen de werkurenverraindering, cn vooral te gen een beperking van hun winsten ge kant. Zullen ze altijd in dezen tegenstand kunnen volharden Oorlog of revolutie. Indien de krisis aanhoudt, indien zij verscherpt, zullen de regeeringen die geen raad meer weten om zich de noodige geld middelen aan te schaffen voor het onder steunen der werkloozen, het geld moeten halen waar hef zich bevindt of den werk loozenonderstand verminderen. Moesten de regeeringen tot dezen laatsten maatre gel hun toevlucht nemen, dan is het zeker dat de werklieden, deze die werken even als deze die werkloos zijn, zulks niet goedschiks zullen laten gebeuren, waaruit een tijdperk van onlusten kan voortsprui ten, dat wel het voorspel zou kunnen zijn van een nieuwen oorlog ol van een Euro- peesche revolutie. Ziedaar waartoe het verzet van het pa tronaat tegen de heilmiddelen tot bestlij ding der gevolgen van de overproduktie leiden kan. Zullen de patroons blind blij ven voor de ellende van vijftig miljoen menschen, en doof voor dezer eischen Dat ze zich toch zekere datums herinne ren 1780, 1917, 1919, en, in iq3i zeil, den toestand van Al Ions XIII! Koppigheid wordt soms duur betaald. overproduktic-krisisssn periodisch en van voorbijgaanden aard waren. Zal dat in de piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor de eerste maal werd in 1902 een wielrijderskoers ingericht, over een af stand van 100 Km, namelijk door het dagblad Le A'élo I e dien tijd was er reeds spraak van de voedingswaarde van de suiker, maar daar werd toen niet veel geloof aan gehecht. Tusschen de deelnemers was er nochtans een die zich een tijdje van tevoren train de, terwijl hij dagelijks 1? klontjes suiker verorberde. Hij kwam een der eersten aan. Datzelfde dagblad organiseerde het jaar nadien een loopkoers op een afstand van 20 Km. Talrijk waren de deelnemers, onder dewelke ook elf werklieden van de O des Chemins de Ier du Nord Het bestuur van deze maatschappij deelde een vlugschrift uit aan hare werk lieden waarin zij hen aanspoorde zich een veertien dagen lang te trainen en daarbij dagelijks 100 a 125 gr. suiker te eten, grootendcels bij de morgenkolfie de dag van den wedstrijd zelf zouden ze. twee uren voor den aanvang der koers, 3o klontjes suikers eten, en gedurende den loop zelve om het half-uur nóg 3 a 4 stukjes. De elf loopers van de O du N ord werden bij de vijftien eersten gerangschikt. Sindsdien erkennen de sportsmen het nut van de suiker, en waardeeren ze de groote diensten die zij hun bewijst. Want suiker is een niet te versmaden hulpmid del om het weerstandsvermogen der spie ren in stand te houden, en om op de snel ste wijze verloren krachten te herwinnen. PROGRAMMA VAN 31 MAART 1931 Vlaamsche Uitzending Golfl. ">39 m. 5,15 uur tot 6,15 uur. S.A.R.O.Y. 's Kinderuurtje o.l.v. Mevrouw RuthSarpbati. S tot 10 uur. CONCERT Met d9 medewerking van liet orkest vaa het Feestlokaal Artes te Antwerpen o.l.v. den heer Langewouters. I)e heeren Belloy, declamator Maas, zanger. PROGRAMMA 1 De Barbier van Kevilla, fantasie Rossini 2. De Sulamythe von Schönhach. door den heer Belloy. 3. Liehestraum I.istz. 1. Serenade Glazounow. solo voor cello. 5. Rio Rita Sonny Boy door den heer Maas. 6. Willem Teil, openingstuk Rossini VOORDRACHT Hetzijn of niet zijn van den S.A.R.O.Y. 7. Hofbaldans, wals Lanner. X. Voor een Kus Chiqita door den heer Maas. 9. Frederika Fr. Lohar. 10. Carmen, fantasie. Bizet-Hubay. viool solo door den heer Langewouters. 11. Luimige voordrachten, door den heer L. Belloy. 12. 100 ';o slagers-potpourri. Millioenen te hebben helpen schenken aan de rijken, door de afschaffing van de supertaks Millioenen nieuwe uitgaven voor nutteloozen forten- bouw te helpen stemmen De loonsverlaging, waarbij vooral de kleinen worden getroffen, goed te keuren De nieuwe belastingen die in 't zicht zijn, - te zullen stemmen Gedwee mede te helpen aan de verarming van het werkende volk, door de reactionnaire politiek te steunen. Deze zijn optimistisch. De besprekingen teerden gevoerd ineenwaren rjast van kameraaa- schappelijk he id. Door het benoemen van een be stendigen .1 rrond issem e n issek ret a- ris staan wij op vaster voeten. Rn met het toepassen der nieuwe statu ten zijn er reeds meer nanciesdie ons zullen toelaten een bestendige en krachtiger propaganda te voeren. Hel zedelijk verslag droeg al een ieders goedkeuring weg. Ren nieuwe werking is ingetreden alsmede een nieuwe bloei onzer politieke fe deratie. Wij sluiten onze indrukken met de hoop dat te naaste jaar ons 'on- gres nog schooner en beter zijn zal. Alhoewel hel Congres voor 8 uur aange kondigd was, was het wel een uurtje later eer al de kameraden ter plaatse waren en we konden beginnen. De opkomst was goed. weinig afgevaar digden ontbraken. Aan het bureel hadden plaatsgenomen De Nauw. Nichels, De Bruyn, Berghman en Vijverman. Gezel De Devn Jozef van Ninove had zich per brief laten verontschuldigen en drukte zijn vertrouwen uit in de leiders der B. \Y. P Gezel Nichels verklaart het Congres geopend. Hij zegt aan het Congres een openingsrede te zullen sparen maar doet een beroep om kameraadschappelijk te discuteeren en hoopt dat de a'fgcvaar- digen met dezelfde eensgezindheid zullen uiteengaan, zooals zij gekomen zijn. Hij geeft het woord aan Berghman. Gezel Berghman zegt geen com mentaar aan het Zedelijk Verslag te zul len voegen en dit uit te stellen tot te naa ste jaar daar het verslag dan .vollediger zijn zal. De tijd van afzijne aanstelling tot einde iq3o was te kort om de noodige in lichtingen daarvoor tc verzamelen en deze laatste kwamen ook niet toe zooals '1 moest. Hij vraagt aan de kameraden te naaste jaar bereidwillig alle inlichtingen te willen verschaffen. Vervolgens leest Berghman het finan cieel verslag voor en doet er het noodige commentaar aan toe. Gezel Rimbaut vraagt of de federatie alleen eene exploitatie is van ons week blad 11 Hecht en Vrijheid en zegt ook dat de verslaggever geene conclussies ge trokken heelt en niet gezegd heeft waar wij, in de toekomst, heengaan met de li- nancieele middelen. Rimbaut wenscht toekomende iaar een uitgebreider finan cieel en moreel verslag. Gezel Nichels. Deze opmerking is ge grond. De partij moet niet leven op Rechten Vrijheid maar dan moeten wij naar de groepen. Spreker wijst ook op de verhooging der bijdragen, gevraagd door den A. R. Gezel Haelterman meent dat deze verhooging het gevolg is van het niet juist opgegeven getal leden. Dit getal zou moe ten bepaald worden, volgens het getal bij dragen aanbetaald door de leden. Met deze toepassing zouden de inkom sten verhoogen. Gezel Berghman. Ik moet aan mak ker Rimbaut doen opmerken dat noch tans in het Zedelijk Verslag onze doelen neergepend zijn. Van financieele zijde komt er niets in. Maar dat is. voor het oogenblik, onmogelijk. Berghman leest het stuk uit het moreel verslag voor en wijst vervolgens op de gevoerde propa ganda en zegt dat deze zal voortgezet worden. Gezel De Bruyn. De bijdrage voor den Landelijken Raad was i.oofr. per jaar cn per lid. Nu vraagt men 2,00 fr. Deze kwestie werd reeds besproken op eene vergadering der sekretarissen van de partij F.r is besloten eene verhooging voor te stellen van o,5o fr. om haar later dan eventueel op 2,00 fr. te brengen. Voor wat de bijdragen betreft aan onze federatie meen ik dat deze kunnen be houden worden zooals zij verleden jaar op het Congres aangenomen ziin, althans voor het oogenblik. Ik merk dat er geene kritiek is op ons weekblad. Dat zegt mij dat het goed is. Ons blad moet een spiegel zijn onzer wer king in ons Arrondissement en steeds is het aangenaam er nu copii in te vinden uit vele buitengemeenten, waarvan wij vroe ger niets vernamen. Gezel Deprez heeft het Zedelijk Ver slag onderzocht, zegt hij, en meent er leemten in gevonden te hebben. Zoo geelt art. 8 slechts een paar regelen over onze jeugdbeweging. De jeugd is nochtans de toekomst der partij. F.r is gebrek aan samenhang bij de jeugdgroepen van ons arrondissement. Deprez meent verder dat er meer in de buitengemeenten moet gedrongen wor den vooral op mutualiteitsgebied dient er meer gewerkt. Hij geeft vervolgens de verhoudingen op van Svndikaten en Zie kenbonden te Geeraardsbergen, Ninove en Denderleeuw. In Aalst is die verhou ding heel klein. Hij meent hieruit te kunnen besluiten, dat Aalst achteruit is voor wat den Zie- kenbond aangaat en cr meer dient ge werkt op dit gebied. Verders heeft hij niets opgemerkt in het vei slag van de parlementaire werkzaamheid onzer man datarissen en wenscht ten slotte een be stendige sckretaris voor 't kanton Sotte- gem. Gezel Berfhman. De jeugd is reeds gecentraliseerd in ons arrondisse ment en werkt actief. Doch deze centrali satie kwam er na het opstellen van het verslag. Voor de Ziekenbonden wenschen wij vooruitgang, daar deze leden, ook een abonnement nemen op ons blad, Noch tans wat de mutualiteit» betreft, meen ik toch te moeten zeggen dat er buitenge meenten rondom Aalst, als Nieuwerker- ken. Lede, Herdersein en Moorsel zelf standig geworden ziin en dat Frcmbode- gem overgegaan is naar Denderleeuw. Hierdoor is het ledental van den Zieken- bond te Aalst geslonken. Sottegem blijft onze grootste bekom mernis en Donderdag 26 Maart e.k. heb ben wij er eene vergadering voorde rege ling der zaken. Wij hopen te naaste jaar buiten een ver slag over de parlementaire werkzaamheid ook verslagen te kunnen geven onzer pro vincie- en gemeenteraadsleden. Gezel Rimbaut zegt geen verslag ge had te hebben van het Arrondissement. Gezel Berghman kan deze opmer king niet aanvaarden, daar hij de versla gen globaal afgegeven heeft op het Sekre- tariaat. Gezel Vijverman. De verslagen wer den niet met de post verzonden maar zijn uitgedeeld op de middencomiteits- zittingen. Daar de jeugd daar niet altijd tegenwoordig is, heeft ze geen verslag ge had. Hij zegt te naaste jaar de verslagen te zullen verzenden. Verder steunt Vijver man de zienswijze van Haelterman om het getal leden, waarvoor moet afgedra gen worden, re bepalen volgens de bijdra- gen. Hij vraagt ook hoe liet zit met den be stendigen zitdag to Herzele. Gezel De Bruyn Raymond, zegt ook geen verslag ontvangen te hebben. Gezel De Roeck Pierre, meent dat artikels van Overboulaere niet verschij nen zooals 't moet in ons weekblad. Deze worden ook dikwijls te zeer be snoeid. Gezel Baeyens, is van oordeel dat de sekretarissen, bij gelegenheid.de mutua liteitsbeweging steeds zouden moeten steunen. Voor wat Sottegem betreft moe ten wij naar een bestendig sekretariaat. \\'ij hebben reeds een bestendigen bode voor den Zieken bond en het ware wen- schelijk dat deze ook de bijdragen afhaal de van de vakverecniging. Gezel Deprez treedt deze stelling bij, maar hij heelt de gelegenheid niet gehad om hierin tusschen tc komen. Gezel Haelterman is akkoord^lat er wel gewerkt wordt maar dat zulks toch zou kunnen beter zijn voor de zie kenbonden. Kr is middel om te Aalst de mutualiteit uit te breiden, /iet naar onze syndikale beweging Als morgen de wet gestemd wordt op de sociale verzekerin gen zijn onze ziekenbonden om die nieuwe leden op te nemen Gezel Lefèvre geelt uitleg over 't aan stellen van den bode te Sottegem. Hij acht een bestendig secretaris zeer goed, maar is overtuigd dat het bezitten van een eigen lokaal meer vooruitgang zou bren gen. Gezel De Moor is niet volledig ak koord met Haelterman. voor wat den Ziekenbond van Aalst betreft. F.rembode- gem en Moorsel zijn onder Denderleeuw en de andere gemeenten rondom Aalst zijn zelfstandig. Daardoor is het leden aantal hier niet zoo groot in verhouding met sommige andere plaatsen. Gezel Schippens vraagt een onder zoek te doen te Nieuwerkerken. F.r ziin daar vele leden te winnen én- voor den ziekenbond én voor de vakbonden. Gezel De Bruyn meent dat cr in xde Federatie van Ziekenbonden beter kan gewerkt worden en deze zich vooral moet voorbereiden met bet oog op de stemming der verplichte verzekeringswet. Dit kan samen ingestudeerd worden met de poli tieke federatie. Hij hoopt ook dat de federatie van Vak bonden eens zal tot stand komen in 't Ar rondissement. Gezel DurantHet gaat niet op dat cr maar immer gekritikeerd wordt op de ziekenhonden. Van een anderen kant zien wij dat er in Recht en Vrijheid gcreplikeerd wordt op politieke artikels onzer tegenstrevers maar zeer zelden op aanvallen tegen den ziekenbond. Du rant haalt een voorbeeld aan. Gezel Berghman Als antwoord op de gezegden van makker De Roeck, moet ik zeggen dat de kopij van de hui tengemeenten niet altijd in den gewensch- ten vorm is, om ze ongewijzigd te laten verschijnen in ons blad. Deze moet dik wijls herschreven of omgewerkt worden. Het is natuurlijk gewenscht dat door ons blad, ook op de buitengemeenten, zooveel mogelijk de kritiek.afgeweerd wordt on zer tegenstrevers. Maar dat moet dan uit gaan van personen van die gemeenten zelf, omdat ze best den localen toestand kennen. Zie vervolg 2" bladzijde kolom 1). De nieuwe maar niet de laatste leugen der Socialisten om hun nederlaag le dekken is dat wij Fronten) besloten zijn de Katholieken te steunen in de vorming van de Besten dige Deputatie. Dat is een walgelijke leu gen om te trachten eenige stemmen tc overhalen. (Kiesmani/est der Fronten 192!)) Wie verloochenen hun beloften? De Fronters Wie beveslig-en de Klerikale heerschappij De Fronters Wie pleegden dat verraad zonder eenigen eisch voor het Vlaamsche volk De Fronters Waarom 't Wederantwoord in Het Land van Aalst t> van verleden week, op ons schrij ven dat de reeks misdaden der Fronters- leiders tegenover de werkende klasse, in tal van gemeenten gepleegd, bevestigde, is een voor de zooveelste maal een goochelen met de waarheid. Dubbelzinnigheid cn rond-de-pot-draai- en schijnen de gewone handelwijze der heeren Fronters te zijn. Met juiste datums hebben hebben we de onweerlegbare feilen bewezen. En omdat ze op lieden nu eens een daad van mensehelijkheid stellen, op een of an dere gemeente, daarom zullen we dat zwart verleden niet onopgemerkt in den vergeethoek laten duwen. '11 Hartig Wederwoord titel van het proza van den grroolen martelaar, schijnt zoo wat met een niet te aangona- men groenen lach omweven te zijn. Despottoon waarmede M. K. V. is be gonnen, schijnt een heel Hauwen indruk achter te laten, want z'n hartig weder woord zegt ons juist 't geen we hier onder omlijsten Gelezen 1 Ja. Wij ook. Veel woorden maar... geen bewijzen. Aan dergelijke helden weigeren we niet alléén ons latijn te verspillen maar we zien ze niet eens staan. Basta. A. B. Klaar is kees Minister De Brocqueville.vraagt een heelcn hoop millioenen om fortjes te bou wen. en... omdat ze toch in het Ministe rie mogen blijven zoolang... als de groo- ten wiilen, stemmen de Christenen met twee handen te gelijk toe. Juist gerekend I Miljard in zilvergeld weegt 5 mil linen kilo in goud 322.580 kilo en in briefjes van 100 frank 11.500 kilo. In pakken van 50 kilo, moet ge 230 mannen hebben om deze briefjes le kun nen wegdragen in goudgeld zoudt ge cr 6500 en in zilver 106.000 mannen voor van doen hebben. Indien ge I miljard in brieljesvan 100 tr. zoudt laten inbinden, dan zoudt ge een bibliotheek hebben van 2000 boeken van 500 bladzijden elk. Weet gij het al Op 15-10 Oogst van dit jaar viert de machtige Coöperatief Vooruit haar vijftigjarig bestaan. Grootsche en aantrekkelijke tccste 1 zul len ter dezer gelegenheid te Gent plaats hebben. Fik onthoude goed dezen datum. Eene waarheid De Nationalisten trachten den klassen strijd te loochenen en te overschreeuwen. Zeker is de klassenstrijd niet meer z«V» scherp als 39, 10 ot 5(1 jaar geleden. De veroveringen der werkende klasse, der socialisten tellen mee Maar is het kapitalisme tot toegevingen verplicht geweest, het staat evenwel op zijn grondvesten sterk. Krisissen als thans brengen het ue- bouw aan 't wankelen. Aan ons. socialisten, het neer te halen, maar intusschen de nieuwe maatschappij op te bouwen Cs pensioenen werden verlaagd in piaats van verhoogd Ken dezer dagen zal de regeering in de Kamer een ontwerp indienen tot de ver laging van de staatspensioenen met 6 per honderd. Deze verlaging zou aanvangen met 17 April Aan den minister zijn reeds onderrichtingen gegeven om de bclastings- statcn tc wijzigen. De katholieke-iiberale regcering is aan 't schaverdijnen Kn zeggen Jat de h. Van Schuvlenberg in liet kiesprogramma der Christen-demo craten van 1929 schreef Verhooging der bestaande pensioenen. Gewed dat ze weeral zullen kruipen Onze samenleving Onze samenleving F nog enkel puin eenerzijds. een ophooping van fortuin, en anderzijds, een proletariaat, dat in duizend ellenden ten ondergaat. Wat is er daar nog rechtvaardig aan Is dat het menschwaardig bestaan, waar ieder menscli zijn recht aan heelt maar waarvoor d'arme zwoeger beeft l Over die klooi van onmenschclijk. bestaan moeten we feddende bruggen slaan. Overwinnen mag niet wie de sterkste is, maar wel wiens eischen zijn niet mis. De duizend ellenden, die de wereld baart, hebben duizend oorzaken van socialen aard. De schepper van het solidariteitsprmciep moet liooger staan dan die ongelijkheid [schiep. De toekomst vooI allen is vrede cn recht, vu dan alleen is onze samenleving echt. Iets vergeten De Schelde orgaan der Fronters wijst op de geldelijke toelagen welke de regeering aan de If cole des Hautes Etu des als... handelsschool gat, van 1923 tot lieden, wat ongeveer op een halt mil- lioen komt. Niet hard schreeuwen De Schelde I w vrienden zitten slechts enkele dagen in de Bestendige Deputatie van Oost- laandcren cn ze hielpen reeds 18.006 fr. stemmen voor de l.euvcnsche Hooge- school, die ons dunkens ook wel een ver ft anschingsmachien is 't Geluk in Amerika In hun kicsschriften en op allichen toonden de katholieken in 1929. hoe ge lukkig de werkers warén in Amerika. Ze rijden cr in auto en zijn er goed ge voed cn gekleed... cn peis 11e keer... daar zijn geen of weinig socialisten. Dus niemand mocht stemmen voor de socialisten en 't zou in Belgie ook zoo'11 Amcrikaansch paradijs worden. Maar. maar., nu schrijven de katho lieke bladen zelf over de groote ellende der werkloosheid in Amerika, waarde werkloozen mogen bedelen, langs de straat van honger omkomen, en als al moes een kom soep krijgen Ah, neen, er zijn geen socialisten genoeg in Amerika 1 De fatale waarheid 4)e schatkist van onze fameuze (derico- I .ihero-iI1 xotcn-demokr»;Fclic regeering is leeg, cn de schuld stijgt in snel tempo. Het tekort is reeds 1500 miljoen en zal weldra 269 miljoen wurdeii. Wat uitweg is er i l.oonsaftrok cn nieuwe lasten... op de kleinen, /.eguen onze goede bestuurders. Medewerking van lal rij ke So cialistische Volksvertegenwoor digers en Senatoren uit Wallonië en Vlaanderen. ONDERWERP De ekonomische crisis. De militaire kwestie. Het Vlaamsche vraagsluk. Vrouwen en mannen onthcudt dien datum. ZONDAG APRIL ■MSBisxa ia insaaBSQacauBaaBU

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1