De eer aaa Pst. NICHELS Het Lot van_ den weiter DE BESCHAAFDE OORLOG EEN DRINGEND VERZOEK aan Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Voor al wie een huis heeft gebouwd Open brief Mijnheer Herman Vos DE ROODEN ROEPEN ROODEN ZONDAG VAN VLA5NDERIN 28 Jaargang N> 15 Prij3 per nummer 30 centiemen 12 April 1931 T EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11. Aalst Postcheck-Rekening 85686. Telefoon 572.1 Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. Als we verleden week met vreugde verkondigden dat Pgt. Nichels vol doening had bekomen voor dezen die een eigen huis bouwden, en het geld hiervoor aaneen door de Spaar en Lijfrenlkas erkende uaalschap pij hadden ontleend, honden wij dit bericht slechts officieus mededeel-en. Heden is het officieel. Elk zal beg rij pen dat Gezel Niche/s niet rustte zoolang hij over de o/fi- cieele aanvaarding van de verlaging van interest geen zekerheid hadHij scheef dan ook onderstaanden brief Mijnheer DE ROOYER, Algemeen Bestuurder der Spaar- en Lijfrgntkas, 48 Wol vengracht, Brussel. Hoog Geachte Heer, Op 2" Maart 1.1. heb ik. van Led. een brief ontvangen nopens mijne vraag in de Kamer van Yolksvertegenwoor- i digers gedaan, aangaande de intrest- vermindering. aan de ontleenders van gelden, voor het bouwen van een eigen woning, waarin Ge mij liet kennen, dat die zaak aan een onderzoek onderworpen werd Mag ik l'ed. bidden, mij te laten we ten, of er hieraangaande nog geen be- slissing is genomen en zoo ja, de welke Op l'we welwillendheid rekenende, aanvaard, Heer Bestuurder.de verzeke ring mijner hoogachting. NICHELS Al.IK KM. \alst, j.S-S-3 r Up April j.L, kwam hem het vol gende antwoord toe. Brussel, den 3 April iu3i. Aan den Heer AIF11ED NIC H EI S te Aalst. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Ingevolge uw brie: van 28 Maart, laastieden, heb ik de eer u hierbij een exemplaar te laten geworden van den omzendbrief, welke zoojuist aan de maatschappijen voor werkmanswonin gen, erkend door de Spaarkas, gestuurd t werd aangaande de tijdelijke verminde ring van den intrest, dien zij toegestaan hebben tegen een hooger percent dan Aanvaard. Mijnheer de Volksver tegenwoordiger, de uitdrukking mijner gevoelens van bijzondere achting. E. DE ROOVER. Dus volledige coldoening. Met welke vreugde zullen dc dui zenden arbeiders en bediendenwel ke zich een eigen huis hebben ge bouwd, dit goede n ieuws niet begroe ten Want weet wel, dat dit voor velen een vermindering van intrest tot -100 frank per jaar beteekent voorschotten, toegestaan tegen normale percenten boven 412 wordt tegen. 4 1/2 u'° berekend. Het bedrag, jaarlijks af te dragen aan bet voorwaardelijk reservefonds en waar van sprake in sommige, van Maart tot Juji 1024 gesloten contracten, wordt dien tengevolge voorloopig van 10 verlaagd tot 117 van den intrest op bedoeld voor schot. Deze schikkingen hebben ook betrek king op de voorschotten waarvan de duur verlengd werd. II. Daaruit volgt dat de intrest, wel ken de maatschappijen van hun geldne mers vorderen voor de leeningen, tegen een hooger percent dan aangegaan, met ingang van 1 Januari iqfli tot nader order en zonder uitzondering tot ten hoogste 5 verlaagd wordt. Bijzondere maatregelen worden door de Spaarkas ge nomen om na te gaan of deze schikking uitgevoerd wordt. N oor die tijdelijke ver laging van het interestpercent der leening moet er geen nieuwe authentieke akte ver leden worden evenmin moet eventueel het levensverzekeringscontract gewijzigd worden. Het volstaat het interestbedrag tc verminderen (voorbeeld hierna). Gelieve deze schikkingen zoodra moge" lijk ter kennis te brengen van de belang" hebbende debiteuren en hun het maande lijkse!) bedrag op te geven, dat zij tijdelijk moeten storten. Ziehier een voorbeeld van berekening dier mensualiteit Gesteld een leening tegen 0 1 waarvan het saldo, op 1 Januari iq3i, lr. 30.798. 80 bedroeg. Daar liet interestpercent voor het loo- pende jaar tot 5 moet verlaagd wor den, wordt de interest, welke den geld ne mer moet aangerekend worden, vermin derd met 1 "/o," dit is, in dit geval, met fr. 368 per jaar of fr. 3o per maand (al- gerond bedrag). Met fr. 3o at te trekken van de mensua liteit, in het leeningscontract voorzien, bekomt men het maandelijksch bedrag dat in i()3i moet gestort worden. Het spreekt vanzelf dat de geldnemers zelf dienen te oordeelen of zij de mensua- liteiten, in het leeningscontract voorzien, wenschen voort te storten zoo ja, dan zou de verleende interestvermindering er toe bijdragen aangegane schuld spoedi ger te delgen. III. I Iet is wel verstaan dat de inte rest der leeningen, door de maatschap pijen voor werkmanswoningen sedert 1 Januari io3i toegestaan, in geen geval 4,75 0 mag overtreffen (omzendbrief nummer 60.000 van 22 Dec. ïq3o). Aanvaardt Mijne Heeren, de uitdruk king mijner gevoelens van hoogachting. De Algemeene Bestuurder E. DE ROOYER. P. S. Ik neem deze gelegenheid te haat om u te laten weten dat gij eerlang. Zeggen we maar dat hel optreden als documentatie, het werk Bouwen in van l'gt. Nickels Alfredvoor vele jorp cn 0p het land uitgegeven door menschen een besparing van dui- den h. Edward Leonard, zult ontvangen. zenden ranken oplevert. Ziedaar een belooning voor eene Om nu allen hvij/el weg te nemen, rechtvaardig op touw gezette actie, alhoewel brief twee formeel is, laten (ne vooralten goede komt aan de we hier het officieel bericht volgen, kleinen en waarvan Nichels de eer Mijne Heeren, geniet de ver wezenlijker le zijn Ik heb de eer u ter kennis te brengen 'E/ ^fben eraan gehouden zulks dat de Algemeene Kas, t ekening houden- nogmaals aan te balen omdat we hel de met de tegenwoordige economische niet dulden dat politieke troebelwa- willendheid de volgende tcrvisschers de onbeschaamdheid Vaststaat het, dat de uitvin ding van oorlogsmateriaal huiten- gewone vorderingen heeft gemaakt en dat dc menschheid op het punt staat zichzelf geheel en al uit tc roeien. Wij die ons bij middel van de krant dagelijks tot de massa wenden, hebben tot plicht aan te toonen welke uitwerking een che mische oorlog heeft. Want zij die den oorlog moeten voeren de on derdrukte en uitgebuite massa's zijn ook de eenigen die hem kun nen verhinderen. IIENRI HAK BI SSI-!. Onder bovenstaanden titel, verscheen een artikel in het llinke orgaan Arbeid in Beeld onzer kameraden Transport arbeiders. Het loont meer dan de moeite dat wc er hier, tot stichting onzer lezers, eenige wetenswaardigheden uit aanhalen. Ware het dan ook maar om het onze bij te bren gen opdat de arbeidende klasse meer om meer den oorlog ga haten. We herinneren ons allen nog, alsof het gisteren gebeurd was, hoe tijdens de vree- selijke wereldramp, het door ieder be schaafde patriotard vervloekt werd, wan neer de eerste aanvallen gebeurden met het gas. Juist alsof er in den oorlog nu werkelijk iets menschelijks besloten ligt. Maar spoedig ging heter om, wie van de oorlogvoerende landen, met meeste kans, gasaanvallen kon ontketenen. Dc wereldramp 1914-18 is voorbijge gaan en zij heeft onze militaristen heele- maal niets geleerd, of beter zij heelt hen geleerden daaraan wijden zij al hun be kommeringen dat het in een aanstaan den, allerlaatste» oorlog, voorjvrijheid en wat weet ik al, zal om te doen zijn wie dc grootste kans zal hebben zijn tegenstrever te verpletteren en dit met de meest moor- dadigste wapens. We laten hier Arbeid en Beeld aan 't woord, dat ons een gedacht wil geven, hoe ver de moderne techniek van moord wapens het reeds gebracht heeftLuistert Een der nieuwe gassen draagt den kor ten naam van CHOROVINYDICHI.O- ROARSINE, of in het viaamsch De dauw des doods Een druppel van dit gas, tot vloeibaren vorm verdicht, op de huid van een rat, doodt het dier binnen de drie uren. Een kleine hoeveelheid op het naakte vel van een mensch, heeft doodeliik ge- volg. Doch er zijn andere vernielende che mische stollen namenlijk HYDRO- CYANISCH ZUUR-. Die stof was reeds gekend tijdens den laatsten oorlog maar werd toen niet aangewend omdat er nog geen doelmatige wijze tot concentratie dezer heerlijke stof ontdekt was. Vliegtuigen kunnen ze nu evenwel vervoeren. Dit is hei snelst werkend ver gift dat de scheikunde in groote hoeveel heid voorhanden heelt, en dat ook. in het groot kan gefabriceerd worden. Hei zuur van dit gas verlamt hei zenuwstelsel er. de dood treedt onmidde- liik in. zoo ver zouden drijvendc eer op te eischen van een werk dat onze Tred gedaan heeft. Ten slotte wilden we ook er nog eens op drukken, dal de socialisti sche mandatarissen zich nooit laten zoeken als het geldt een daad te stel len ten bate van hun klassegenoolcn, ten bate van den kleinen man. A. B. crisis, uit wel nieuwe schikkingen heeft getroffen in za ke crediet aan de maatschappijen voor werkmanswoningen die tijdelijke schik kingen zijn tot nader order toepasselijk met ingang van 1 Januari 1931. I. De intrest op de voorschotten, aan de maatschappijen toegestaan tegen verminderde percenten, doch boven 4 1/4 o, wordt eenvormig tegen dit laat ste percent berekend de interest op de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimmiiimir half fa'adewetten, die de huidige reac- lionnaire regeering voorbereidt. Het socialisme roept L te komen lui steren naar het woord der waarheid over de gröote vraagstukken die de we reld beroeren de ekonomische risis en de talmende ontwapening der volkeren het Vlaamsche vraagstuk dat in oDsland het politiek leven vertroebelt. Vrouwen en mannen, arbeidersjeugd, het is uw plicht aan dezen wekroep der rooden, de eeuwig vervloekten van het kapitalismo en de bourgeoisie, maar ook de eenige redders der menschheid, ge hoor to geven. Gij zult uwen plicht doen en met bon derden gaan luisteren naar de meetings, die overal om 10 uur beginnen. Door on ze opkomst, onze ongebreidelde geest drift, onze rotsvaste overtuiging in de eindoverwinning van het socialisme, moeten wij Zondag 19:' April werkelijk heid niakon den Het socialisme roept L, vrouwen en mannen. Het vraagt l om met honder den te komen getuigen, dat het geloof inde overwinning diep in uw harten is gegrift. liet socialisme roept L, om aan de nog slapende en verdwaalde arbeiders te vertellen, dat de groote oorzaak van al le maatschappelijke kwalen schuilt in het ordeloos, onhebbelijk en onrecht vaardig kapitalisme. liet socialisme vraagt U, om mede te helpen om deze lieden te doen inzien, dat orde en welstand, recht op bestaan voor iedereen, maatschappelijke recht vaardigheid en broederlijkheid, alleen kunnen gebracht worden door het socia lisme. Het socialisme roept U op, om op den Rooden Dag te protesteeren tegen ver- Lscheidene onrechtvaardigheden en Ondervinding heeft geleerd dat niet alle aangewende scheikundige stollen doodelijk zijn. De doodeliike gassen blij ven veelal hangen rond de voorwerpen en zulks is niet altijd wenschelijk. Om die reden werd in den laatsten tijd veel gezocht naar doelmatige traangassen en andere dito's. Dergelijk gas, dat door een gewoon masker zou dringen, zou volgens de laatste bevindingen, toelaten den oor log te winnen. Een soldaat die door traangas aangegrepen wordt, kan niet vechten, zelfs niet zien, hij staat volstrekt weerloos en zijn wapens kunnen hem af genomen worden. Dit is menschelijker dan hem armen en beenen at tc schieten met kanons, of hem te vermoorden met doodelijke gassen en zuren. Maar er is nog een ander gas ontdekt, dat zelts op metaal vat heeft. Gedurende den iaatsten oorlog werd het aangewend tegen de soldaten, maar het uitwerksel op de kanons bleek ondoelmatig Daar tegen tast het het metaal der mitrailli u- zen aan, zoodat zij in een nacht onbruik baar worden. Met vliegtuigen die gas aan voeren kan een aanval elk oogenblik bij dag of nacht geschieden. Gasmagazijnen kunnen op een paar minuten aan de vliegtuigen ge hecht worden. Op die wijze kunnen zwa re en gevaarlijke gassen over de vijande lijke stellingen neergelaten worden met verzekerde uitwerking. Evenzoo kan vloeiend vuur mitraljeuzen-nesten verdel gen. Er wordt voorspeld dat onbrandbare kleeding zal noodig zijn in den volgen den oorlog. Tot daar Arbeid in Beeld NYe kunnen nu eens allemaal ernstig gaan betreuren, hoe sommige geleerden al hun intelligentie gebruiken om voor de moordtuigen meerdere technische verbe teringen te vinden. Dit brengt ons evenwel geen sikkepit verder. Vast staat het, dat in de beschaafde landen de hoogere militairen zich be stendig bezig houden met datgene wat in de laboratoria op gebied van nieuwe ver delgingsmiddelen uitgevonden en verbe terd wordt. Is het nu niet om te vertwijfelen dat men in volksvergaderingen, arbeiders onbewust, we weten het wel schouder ophalend bij de pakken ziet gaan zitten (Zie vervolg onderaan kolom i)\ De maatschappelijke toestand E er barmelijk De loonen der(arbeiders dalen steeds, de werkloosheid breidt zich uit en treft ieder onverwachts, krisissen verscherpen, men ziet arbeiders van de eene stad naar dc andere trekken om werk te zoeken, doch tevergeefs. Onschatbare fortuinen vormen zich cn dichter en dichter worden de ar beiders opeengedrongen, tegen elkander gejaagd, voor het bereiken van een afge knaagd been. Indien elke vloek van een arme tegen de rijken als bet gewicht van een milli gram op het hoofd van eiken kapitalist drukte, hij zou onder die zwaarte bezwij ken. Wij spreken hier niet over den ge wonen vloek, onder den vorm van een grof woord of eene beleediging van eene godheid. Maar in den mond der werklie den wordt alles een vloek, de tranen en zuchten der moeder, het smeeken der kin deren, hun bibberen en klappertanden.de wanhoop van den vader. Het leven der werklui lost zich daarin op. NVordt het kind geboren, 't is een vloek lijdt het honger nog een vloek; sterft het nog een vloek; komt het militarisme het eischen, 't is een vloek. Al vloeken die zich uit drukken in woede, in 't krampachtig bal len der vuisten, in stille moedeloosheid. De vervloeking onzer huidige samenleving - door onze tegenstrevers orde genoemd is. verschrikkelijk. Het is een volkomen vermaledijding! En zeggen dat deChriste- ne schoothondjes durven beweren, zwart op wit. dat er niets van is Maar... wat iiselijk tooneel, waarin de menschheid ten slotte zou ondergaan, indien voor ons, te midden dier duistere verwarring geen helder en reddend licht verscheen: de Wetenschap en de Vereenigirg Het is met die wapens dat het kapitalisme af te rekenen heeft, met de verbroedering en vereeniging aller werklieden, de samen werking aller voortbrengers die door de wetenschappelijke gegevens gesteund, ge roepen zijn om de maatschappelijke aan gelegenheden te regelen, en de wanorde en den akeligen, onderlingen menscllen- strijd te doen ophouden. 't Is door de vereeniging. dat men den vijand ziine sterkte en verschansing, zijne middelen en zijn doel leert kennen. Dan, door de ervaring gesteund, krijgt men een helder oog, om te zien over het wereld- tooneel, de ontwikkeling der kapitalisti sche bacille, de klimmende macht der groote finantifin van hoven, met hare ver rotting van onder. Meer voedsel aan t volk, meer lucht, meer leven, verkorting van arbeidstijd, ziedaar de eischen van den tijd Voorgelicht en gerugsteund door dc wetenschap, sluit al wat goed en edel is zich aaneen, al wat nog eenige levens kracht heeft behouden.Maar hoopt armen, gelooft ongelukkigen en vcrstootelingen, eens komt het tijdperk van welstand en geluk. Arbeiders sluit u aan. treedt in on zen vakbond, opdat hij voorwaarts schrijdt trotseert den laster van de ver foeilijke anti-socialisten; neemt degerech tigheid in de eene hand en het boek der wetenschap in de andere. Volgt onze vak- vereeniging. Klampt u vast aan de plooien van haar kleed, volgt haar, steunt haar als men haar aanvalt; valt met haar als men haar kwetst en tijdelijk bukken doet, maar volgt haar opnieuw, wanneer zij opstaat, want zij voert ons tot den triomf, tot het geluk. Vrouwen 1 Wij richten ons niet alleen tot dc mannen, maar ook tot u immers wij verdedigen niet alleen hun toestand, maar wel deze van geheel de arbeidende bevolking, waarin u dan ook begrepen zijt. Is uw lijden niet zoo groot als dat van den man I Nog grooter, want zijt hel niet, die, met het weinige dat uw man verdient, moet trachten de twee eindjes der week aaneen te hreugen i Daarom, jonge dochters en moe ders, rukt u Jos evenals den man, ver- eenigt u, leert uwe plichten en rechten als mensch kennen. Dan alleen zal u wer kelijk eene betere toekomst tegenlachen. Maar weest in uwen strijd geene verhin dering voor dezen van den man, want zijn strijd is ook do uwe. Steunt hem ech ter, wakkert hem aan, wanneer hij in Diet vuur staat tot verdelging van onzen nl- gemeenen vijand het kapitalisme. Beurt hem op. wanneer hij laait, troost hemen verzacht zijne pijnen, wanneer hij als slachtoffer valt. Op vrouwen, richt u op on voert den strijd met en naast den man, opdat zoo niet gij, dan toch uwe kinderen hetere dagen, zonder kommer, als erfdeel zouden genieten. NVegmct het verdoemd kapitalisme Leve. lang leve het heilbrengend socia- liseme. wanneer gesproken wordt over den strijd tegen den oorlog De arbeiders, die te laks zijn om daad werkelijk mee te helpen om den oorlog te weren, zijn een schande voorde mensch heid. We hebben nochtans allen een degelijk en niets kostend middel daartoe lichten we onze kinderen voor, die men misschien nog zal opeischen om hen te slachten op het altaar van het kapitalisme leeren we onze kinderen den oorlog haten Eug. Deprez. sBaesssa i.' De heer adv. Rich. Dcclerck van Brugge zond ter opneming een open briefaan M. Herman Vos, nopens de gevolgde politiek der frontpartij, verschenen in 1. Vooruiten die we graag overnemen. Mijn waarde Heer Vos, Wij hebben eenmaal onder eenzelfde vlag gestreden. - De na-oorlog en de liqui datie van het activisme hadden mij het geloof geschonken dat de Frontersbewe- ging de adaequate weg was naar de ont voogding van het Ylaamsche ,volk. N oor een niet gering deel is L we geestelijke lijn mij daarbij toonaangevend geweest. N oor menigeen trouwens onder de jongere llaminganten heelt l'w aanleidingsmani fest tot het tijdschrift Ruimte den mystieken klank gehad dien de vorige generatie in zich lieeit voelen trillen bij het gevleugelde leidmotief van August Yermeylens Eene Jeugd Mijn vriend, wij zullen dit land schooner ma ken... Sedert dezen. Twen werkroep. zijn heel wat jaren vergaan, heel wat begoo chelingen vervlogen. Ik heb achter mij de deur toegeklapt, den dag dat ik de overtuiging gekregen heb dat, bij een eventueel verkeeren van de politieke tij in mijn moederstad Brugge, de Front partij er als de kippen zou bij geweest zijn om aan de katholieke fractie in den gemeenteraad, tot wisselmeerderheid te dienen, als dit mocht noodig blijken. Een locaal incident zal L mij zeggen. Locale incidenten zijn in politiek als in phvsio- logie svmptomen van dieper liggende ver schijnselen.Ik heb mij toen onder mijn tent teruggetrokken, overtuigd dat de fei ten mij eens in het gelijk zouden stellen. NN'ie wachten kan krijgt ziin beurt. 00 niet alle teekenen bedriegen, staat de Frontpolitiek aan de scheiding der we gen. liet verbond met de katholieke par tij in Oost Ylaanderen, de houding der Erontersafgevaardigden in het Parlement, de bruggenhoofdpol it iek van de Stan daard" zijn zoovele koortsaanduidiging- en, die de ontwikkeling naar het acute stadium uitstippelen. Het is aan dit kruispunt datde blik van velen op l is gevestigd. O, ik weet het wel, aan mij hoelt l ten slotte geen ver antwoording. N'oor de meesten Lwer vrienden ben ik het dorre a/gevallen hout. dat men links van den weglaat lig gen, terwijl de opmarch voortgaat. Maar deze betwisting gaat verder dan onzen persoon, omdat ze de beangstigende vraag stelt naar de beginselen waarop Vlaande ren morgen zal gebouwd worden. Daar, op dit terrein, is I' oen klaar woord ver schuldigd aan diegenen die eens van l de verruiming van den Ylaamschen hori zon hebben verbeid. NN anneer ik mij verstout U dezen open brief op te dragen geef ik daarbij een blijk van vertrouwen in de waardigheid van uw polemieken het is tevens een blijk van respekt voor het politiek geweten van den man waarvan ik overtuigd ben, dat beginselen hem zwaarder wegen dan po litieke opportuniteit het is een blijk van waardeering voor den geleerde, die niet tevergeefs langs het Solvay-instituut ge- lliiltlliillllüiitilliiliiiiinilllllllllliii gaan is. Last not least ligt daarin de er kenning dat op de I rontersbanken nog wat meer is dan het Maulheldentum van een De Backer en het lawaai van een Hermans dien de lauweren van den Nazi Dr Cïoehhels blijkbaar beletten te slapen. De Schelde heeft zich in den laat sten tijd met zeer goedkoopen spot alge- maakt van diegenen bij wie dc gedachte veld wint, dat de Frontpartij in het vaar water van het clericalism terecht komt. Senator Van Dieren heeft er met zijn ge wone virtuositeit op gebrodeerd Kom aan, Herman N os in de katholieke partij wie ziet dat gebeuren t Met dergelijke boutades kan men een meetingpubliek in vroolijko stemming brengen. Maar daarmede is liet vraagstuk slechts verkeerdelijk gesteld. Ik wil niet vooruit loopen op wat morgen gebeuren zal. Maar ik stel vast dat. indien de Frontpartij bij de katholieke partij inge lijfd was, ze niet katholieker handelen zou dan ze thans doet. En dat is ten slot te iiooldzaak. Ot men daarbij onder het zelfde etiket draaft, of met gesplitste ko lommen vooruitgaat, de uitslag is dezelf de. Ik staat mijn bewering door twee ge beurtenissen uit den laatsten tijd 1de samenstelling van de besten dige afvaardiging in Oost-Vlann- deren. NN at ook het verder verloop Van deze samenwerking zij, daar wordt thans met behulp van de Ylaamsche Nationalisten, de vrijzinnige inbegrepen, dezellde con- fessioneele politiek gevoerd die lot nog toe door de vorige katholieke meerderheid werd in eer gehoudem Het Ylaamsche verguldsel doet er de ultramontaansche pil slikken. Het kan zijn dat men te Ant werpen daar weinig bezwaar van gevoelt maar wie, als wij te Brugge, sedert een halve eeuw aan zulk regime gewoon zijn gemaakt, weet wel wat dit heeft te bc- teekenen aan moreeleen geesteli)ke druk king op liet volk. Hei enkele voorbeeld van de inrichting van het Brugsche vak onderwijs, dat alle werkjongens verplich tend in de armen van de politieke chris- tene vakbeweging drijft, is een voldoende staaltje van de aangename atmospheer die dit regime, konsekwent doorgevoerd, met zich sleept. 2) de houding der frontersafge- vaardigden in Kamer en Senaat. Het is opgevallen dat hij de laatste be sprekingen over de lijken ver branding liet meest de I ronters geweest zijn, en wel namelijk de heeren Debacker, Hermans en N an Dieren die de la aangegeven hebben in het clericale chorus. Hetvraag- stuk der lijkenverbranding op zich zelf laat mij vrij... koud. Maar deze reactie heeft voor velen de waarde van een svm- hoo) aangenomen en is daarbij een vóor- tecken van wat het geven zal den dag dut Ylaanderen overgeleverd is aan de con junctie van liet Ylaamsche Nationalism cn de geestelijke kinderen van De Stan daard 'i, die er in deze kwesties een men taliteit op na houdt die wij lang begraven achtten in dc romans van Denier Snie- ders. Ik heb me afgevraagd of dit liet re sultaat was van jaren Frontistische«Gods- (Zie vervolgd bladzijde). 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met droeve oogen en gekromde ruggen, in den vroegen morgen, strompelden zij naar hun werk, in de schaduw als geborgen wijl de zon ontwaakte en wierp haar helder gewemel over de donkere werkhuizenin den bleehen hemel. Zij verlieten hun kroost en hun vrouw in dat nog donker-koude gebouw, zonder zeker tc zijn, 0 hard en droef beslaan, van er s avonds weer naartoe tc kunnen gaan. Als het nacht reeds was, kwamen de zwarle werkers, na een harden arbeid, uil hun vuile kerkers 0 en keerden mei loomc schreden naar huis terug, met droever blikken en meer gebogen mg. Zoo volgde jaar op jaar een eeuwigheid. Steeds in de vroege en late kouwigheid kwamen en gingen de werkers, gekromd. en als in kun slavenlot verstomd. Die droeve tijden zijn heen. Nu zijn ZE geschaard, als broeders, rond de plooien van het roode voil, verecnigend hun krachten tegen hun ellendig lot, om betere levensvoorwaarden op dees aard. Zoo heeft de werker, van rijkdom de bron, door eigen wil cn kracht, door eendracht en door macht, zich een plaats veroverd onder de zon. Wij willen nu, broeders, als zomervonhen gieten alom hun gouden kleur, een paar dagen genieten van rust en vree, om, als de parasiet, te bezingen 't fraaie met ons lied. Zijn onze armen moe geworden onder den jarenla.it, dan verlangen wij een goed pensioen, om alvast in onze goede eigen hutten, bij een armen haard, le kunnen leven in vrede, van gebrek gevrijwaard.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1