FEDERAAL-BESTUUR Ml Naar F 28 Jaargang Nr 20 Prij3 per nummér 30 centiemen 17 Mei 1031 Soc, Weekblad voor het Arr, Aalst. DE BEGROOTING VAN VERVOER VOOR DEN SENAAT REDEVOERING van Gezel DE BRUVN Prosper Over Amnestie Toepassing van de Kin der vergoeding De Noord=Zuid verbinding De Belgische schatkist zal niet 3 mil liard 700 millioen te kort komen maar 4 Milliard 250 Millioen Lieve de klerieO-libero-ehristen-de- moeratisehe regeering Nog enkele woorden over onze stations. Verpflerinff voor iel Arr. Beslnnr Denderleeuw op Zondag 21 Juni e.k. Alpineene Spaar- en Lijfrentkas. Verplijkend examen voor klerk. RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERG HM AN Lokaal - Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postciiec.k-Rekkning 85H86. Tei.ekoon 57: Zetel B. W. P. Arr -Federatie Volkshuis AALST. ZITTING VAN 6 MEI 1931 Prosper De Bruyn. lk wil van de [bespreking der begrooting van verveer gebruik maken om aan den heer Minister eenige kwesties voor te leggen, die door het Nationaal Syndikaat opgeworpen werden en tot hiertoe geen of slechts een gedeel telijke oplossing ontvingen. Onlangs dien den wij een verslag in betreffende het lood sen der schepen in de haven van Oosten de. Het beheer had bevel gegeven aan de te Oostende gestationneerde loodsen der Scheldemonden, de schepen tot aan de sluizen te brengen. Vroeger werd dit werk toevertrouwd aan dehavenloodsen. De mi nister heeft geantwoord dat deze maat regel genomen werd volgens een overeen komst met de betrokken agenten tijdens een onderhoud in zijn kabinet. Ik moet hier een terechtwijzing doen. Onze afgevaardigden van het Zeewezen hebben er hun instemming niet mede betuigd. Het was doodgewoon een over heidsmaatregel, waarmede men hen in kennis stelde. Indien het alleen ging om het loodsen van booten met kleinen diep gang, erken ik dat de kwestie zich niet zou stellen. De oppositie tegen den maat regel vloeit echter voort uit het teit dat het aantal schepen met grooten diepgang, dat Oostende binnenloopt, zeer gering is, zoodat er geen voldoende gelegenheid bestaat om aan de loodsen de noodige op leiding te geven. I it dezen toestand spruit voort dat tal van loodsen geen en kele proefneming hebben kunnen doen en daartoe binnen atzienbaren tijd ook niet in de gelegenheid zullen wezen. ik ban er van overtuigd dat gij. even goed als wij, het gevaar eener belemme ring der haven wilt vermijden. Het is echter onbetwistbaar dat de voortvarende maatregel, die genomen werd, dit gevaar moet verwekken. Ik reken bijgevolg op uw gezond verstand opdat gij deze kwe stie opnieuw zoudt onderzoeken. De kwestie der mekaniciens die u wel bekend is is behandeld geworden in de paritaire kommissie. Ik zeg niet dat de oplossing, die dit lichaam er aan ge geven heeft, ons volledig voldoening schenkt, Zij is echter eene verbetering van het bestaande stelsel. Ik vraag u dus, heer minister, ten spoedigste de overeen komst te bekrachtigen, die gesloten werd in de paritaire kommissie. Het Nationaal Syndikaat heeft er uw aandacht op gevestigd dat de kwartier meesters een einde-loopbaan wedde hebben w aardoor geen voldoende onderscheid be staat met het personeel, waarover zij be vel hebben. Onze organisatie vroeg dus dat het verschil gevoeliger wezen zou en deze thesis werd juist bevonden en door u aangenomen. Het komiteit der schatkist is echter tusschenbcide gekomen en heelt besloten dat niets zal gedaan worden vóór den eersten Januari 1932. Dit uitstel is niet gewettigd cn zou voor het personeel onaangename gevolgen kunnen hebben. Ik vraag u dus de beslissing onmiddellijk en met terugwerkende kracht te doen toe passen. Het geldt trouwens eene geringe uitgave. Ge zoudt er niet eens een banket kunnen medehouden in den ministerraad lk reken er dan ook op dat gij mij vol doening schenken zult. Ik vestig eveneens de aandacht op den toestand der roeiers te Vlissingen en te Terncuzen, die niet kunnen leven met 104 gulden per maand. Deze toestand is onduldbaar temeer daar da tijdelijke Hollandsche roeiers 140 gulden verdienen. De Belgische schatkist betaalt hun dus 3ü gulden meer dan aan onze landgenooten. Een verhooging van de omzettings- koers dringt zich op voor de lage wedden. Verleden jaar heelt het schatkistkomi- teit het kosteloos verstrekken van een uniform aan het personeel verworpen. Ik moet thans op deze kwestie terugkomen, omdat een nieuw feit zich voorgedaan heeft. Het beheer van Zeewezen heeft na melijk uitdrukkelijk aan al zijne bedien den het dragen van een uniform opgelegd. fk wil het niet hebben over de gepast heid van dezen maatregel. Ik konstateer alleen dat gij aan uw personeel Zegt h Ik verplicht u in het vervolg een uni form te dragen 1). Welnu, heel het personeel, behalve de waterschouten, de agenten van' zeevaart politie en het personeel van Oostende-Do- ver, zal noch vergoeding, noch kosteloos uniiorm ontvangen. Gij zult nochtans met mij moeten er kennen, heer minister, dat gansch het personeel op gelijken voet moet behan deld worden, temeer daar het juist de agenten met kleine wedden zijn die noch vergoeding, noch kosteloos uniform be komen. Ik dring dus aan opdat deze agen ten één van beide zouden verkrijgen. Ten slotte wil ik er u nog op wijzen dat het van groot nut wezen zou het drijven de dok, dat te Oostende wordt voorzien, dadelijk te doan bouwen temeer daar er voldoelde werkkrachten kunnen gevon den worden, ten gevolge der vervanging der steenkolen door mazout. In de eerste plaats wil ik opnieuw eene zaak ter sprake brengen, die ik reeds ver leden jaar behandelde. Het betreft de am nestie voor verschillende spoorwegagen ten, die tijdens den oorlog in het etappen- gebied opgeëischt werden. Doorgaans werden zij door de gemeentebesturen zelf aangeduid om de bewaking van zeer ge vaarlijks overwegen te verzekeren. Na den wapenstilstand werden deze agenten voor den beroepsraad gebracht en hadden zij zich voor zoogenaamd verraad te ver antwoorden. Ik heb herhaaldelijk de ge legenheid gehad hen te verdedigen en iedermaal heb ik kunnen bewijzen dat zij onder dwang hadden gehandeld. Niette min werden de meesten algezef. op pen sioen gesteld of achteruitgesteld in hun graad. Ik vraag u, heer minister, of het oogen- blik niet gekomen is over dit alles de spons te vagen en deze agenten volledige amnestie te verleenen. Uw administratie zou aan de Nationale Maatschappij de lijst moeten vragen van al de agenten, die zich in één dezer gevallen bevinden en toelaten dat zij een vraag tot herziening zouden indienen Vervolgens zouden al de dossiers opnieuw welwillend moeten onderzocht worden. Hiermede staat in nauw verband de kwestie van het personeel, dat naar Hol land geweken is. F.inde 1915 werd het n iet-gemilitariseerd spoorwegpersoneel verplicht het front te vervoegen. Voor sommigen was het geheel onmogelijk te gehoorzamen. Ik bezit het dossier van een agent van het arsenaal van Mechelen, die, toen hij den oproep ontving, weerhouden was bij het doodsbed zijner dochter. Zijn vrouw lag sinds verschillende maanden ziek te bed. Hij kon dus onmogelijk den oproep beantwoorden. Na den wapenstil stand hernam deze agent zijn dienst. Hij kreeg echter bericht dat dc jaren sedert het ontvangen van het bevel, zouden af getrokken worden van zijn staat van dien sten. Hetzeltde gebeurde met al de agen ten die uitgeweken waren naat Holland. Ik vraag dat aan al deze agenten amnestie zou verleend worden en dat de jaren, waarover ik sprak, zouden medegeteld worden evenals voor de agenten, die in het land gebleven zijn. Verleden jaar toen de wet tot veralge» meening van den kindertoeslag behandeld werd heb ik hier de klachten uitgedrukt van dc Staatsbedienden naar aanleiding van de bespreking van het art. 20. Ik vroeg aan den Staal en aan de Nationale Maatschappij de reglementen te herzien betreffende de tockenningsvoorwaarden der gezinstoelagen wijl de wet van Augu stus iq3o veel breeder is dan de bestuur lijke onderrichtingen. Ik geloof, heer mi nister, dat in uw departement deze kwe stie reeds geregeld is. Aan de Nationale Maatschappij is zij regelmatig onderwor pen geworden, maar tot hiertoe bekwa men wij geen voldoening. Ik vraag dat dc minister desaangaande bij de Maat schappij zou aandringen om deze zaak zoo spoedig mogelijk te regelen. Ik heb vastgesteld dat de bespreking der begrooting in de Kamer zeer belang rijk is geweest. Ér werd meer gesproken over de verworven rechten, de electrifica- tie, den financieclen toeötand, enz.. Ik zal dus op deze kwesties niet terugko men Ik houd er nochtans aan te onder lijnen dat, voor wat het ingewikkelde pro- blema der verworven rechten betreft, ik mij volledig eens verklaar met de uiteen zetting die mijn vriend Renier gedaan heeft. Alvorens de diskussie over dit on dervverp te heropenen zullen wij wachten op de houding, die de Nationale Maat schappij aannemen zal in gevallen van betwisting. Enkelen tijd geleden hebben wij hier eene interpellatie gehoord over de Noord- Zuidverbinding. De regeering heeft ge antwoord dat zij nog geene positie geko zen had en dat zij het vraagstuk zou on derzoeken en ons een welomlijnd voor stel zou voorleggen. Dit gezegd zijnde wil ik eenige opmer kingen maken, die vooral het Vlaamsche land aanbelangen. Verleden jaar vroeg ik aan den Mini ster dat de kleine rijtuigen op de lijn Gee- raardsbergen-Denderleeuw zouden ver vangen worden zij waren werkelijk uit hun tijd. Ik ben U dankbaar dat U ons van de Sardienendoosjes hebt verlost en dat wij nu op die lijn een materieel hebben gekregen dat aan de cliënteele volledige voldoening schenkt. Voor de verwarming der treinen is er den laatsten winter een merkelijke beternis gekomen eveneens voor de verlichting, en ik moet zelfs zeg- gen dat de rijtuigen van 3e klas thans be ter verlicht zijn dan onze oude wagens van 2« klas. Wat nochtans veel te wenschen over laat is de reinheid. Dat zal iedereen moeten toegeven en ik kan bijna niet be grijpen hoe het mogelijk is geweest, dat in de laatste dagen talrijke ploegen van rijtuigpoetsers in het Noord-Station wer den afgedankt of naar Schaerheek overge plaatst. Het is niet aan te nemen dat men liet personeel inkrimpe daar waar het meest noodzakelijk is en men het publiek verplicht te reizen in rijtuigen die allesbe halve zindelijk zijn. We verhopen dan ook dat de admini stratie dit verkeerd standpunt zal laten varen en. in plaats van te verminderen, integendeel meer personeel zal aanwer ven. Dit gezegd zijnde, veroorloof ik mij aan te dringen opdat er voor de lijn Den- derleeuw-Sottegem een nachttrein zou worden ingelegd. U moet weten. Heer Minister, dat op die lijn talrijke arbeiders van de spoorwegen en van den gasdienst van Brussel wonen, die verplicht zijn hier te Brussel de drie achturen ploegen te komen verzekeren. Welnu wanneer de ar beiders den laten middagdienst waarne men eindigen zij te 22 uur in Brussel- Zuid, in Schaerheek, in de Leopoldstatie, in Tour en Taxis en in de Noordstatie. Dan zijn die menschen verplicht eerst en vooral te wachten tot 23.32 uur om een trein te kunnen nemen tot Denderleeuw en dan moeten zij nog een uur en half of 2 uur te voet gaan om hun huis ta berei ken. Die toestand is te wijten aan het feit dat er op da lijn van Sottegem geen en kele aansluiting meer bestaat op dat uur. lk geloof dal het wenschelijk ware een nieuwe trein in te léggen, die uit Brussel- Noord zou vertrekken rond 22 12 uur. Deze trein zou een groot, gedeelte van de arbeiders kunnen meenemen die allen om 22 uur het werk eindigen en dan niet zou den verplicht zijn tot 23 1/2 uur te wach ten. Die trein zou kunnen doorgaan hetzij tot Burst, hetzij tor Sottegem dat is een kwestie die uw beheer zou moeten onderzoeken. Anderzijds zou zulks vol doening schenken aan dc talrijke arbei- dersclienteele die noodzakelijk is voor de Brusselsche arbeidersmarkt Op mijn aandringen is er voor de lijn Denderleeuw-Geeraardsbergen een nieu we train ingelegd vertrekkende uit Den derleeuw te 18 u. 38, en die gaat tot Ni- nove. Deze trein zit alle dagen bomvol hetgeen het beste bewijs is van zijn nood zakelijkheid. Ik zou nu willen vragen of liet niet mogelijk is dezen trein te verlen gen tot Geeraardsbergen om hem. name lijk 's morgens, onder nummer 2<>3- te la ten terugkeeren tot Denderleeuw té 5.40 uur en aldus gelegenheid te geven aan dc menschen die wonen tusschen Ninove en Geeraardsbergen ook wat vroeger in Brus sel aan te komen. Ik weet dat het baanvak Denderleeuw- Brussel overweldigd is door de talrijke treinen en dat de minste oorzaak ernstige vertraging verwekt. Zulke vertraging be- teekent voor de arbeiders te laat komen op het werk en o gelukkiglijk ook loonver lies. Gij zult dan ook hegrijpen dat wij, als vertegenwoordigers van de werkende klasse, er bijzonder om bekommerd zijn dat onze treinen zoo regelmatig mogelijk rijden Ik wil te dezer gelegenheid aan stippen, dat, telkens ik bij het beheer van spoorwegen tusschenkwam om ean of an dere verbetering te bekomen, ik steeds voldoening heb gekregen. Ik zeg dit om dat er soms maar al te dikwijls critiek wordt uitgebracht en dat men ook met lof mag spreken over sommige diensten van de administratie. In Lede vertrekken dagelijks 8 tot 0 honderd arbeiders. De wachtzaal voor 2de klasse is regel matig gesloten Zij dient tot niets. De Zie vervolg onderaan Kolom 4 Woensdag 20 Mei. te 6 uur 's avonds in het Achturenhuis te Denderleeuw. Dagorde Briefwisseling '2. Vlag inhuldigingen in het arrondissement 3. T)e Zomerpropagan- da 4Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid der dagorde rekenen we op een ieders aanwezigheid. De Arr. Secretaris, jdl/ons Berghman. wachtzaal voor 3Je klasse is enkel 3o vier kante meter groot. Bij regen en wind staat het statieplein vol volk. Zou het niet mogelijk zijn om te beginnen, dc twee wachtzalen voor a1'1- en 3dr klasse ineen te slaan i De w achtzaal voor 2de klasse heeft immers geen doel meer Een w achtzaal behouden die altijd gesloten is en waar voor zich ten andere niemand aanbiedt, is toch wel de grootste dwaasheid die men zich indenken kan Ik vraag dus dat, om te beginnen, de muur lusschen de twee klassen zou worden weggenomen, opdat er althans een bijkomende plaatsruimte zou zijn. In Cherscamp, waar ook honderden arbeiders 's morgens moe ten vertrekken, hebben wij nog altijd een beestenwagen die voor wachtzaal dient. Ik vraag dat men hier een behoorlijk lo kaal zou oprichten. Dezelfde opmerking geldt voor Welle. Ook hier moeten honderden arbeiders 's morgens met den eersten trein weg en als eenig toevluchtsoord hebben zij een ouden beestenwagen. De wachtzaal teEremhodegem biedt ook. te weinig ruimte 3o vierkante meter. Ook daar moeten dagelijks 7 tot 8 honderd reizigers 's morgens met de eerste treinen vertrekken. Wat H a e I t e r t betreft, verleden jaar heb ik reeds den toestand aange klaagd. Daar heeft men getracht verbete ringen aan tc brengen, maar in plaats van de ruimte voor de 3di' klasse te vergrooten heeft men een nieuwe 2d'' klasse aange bracht, die nooit gebruikt wordt en daar dus tot parade staat, terwijl tal van reizi gers bij guur weer vergeefs een plaatsje zoeken in de wachtzaal voor 3Je klasse. Dezelfde opmerkingen kunnen gemaakt worden voor bijna al de stations van het arrondissement Aalst. Ik wil nochtans bijzonder aandringen opdat er verbetering*kome wat het station van Geeraardsbergen betreft. Die statie mag oprecht een schandaal worden genoemd, niet allen voor het pu bliek maar ook en bijzonder voor het per soneel. De onhygiënische voorwaarden waarin menschen moeten arbeiden zijn bepaald onaannemelijk. Ik weet dat se dert lang plannen werden opgemaakt om in den toestand te verhelpen, maar ik zou toch graag willen dal de Heer Minister er een beetje meer vuur zou bij zetten ten einde tot een opiossing te komen. Last not least, ben ik verplicht een woordje te zeggen over het station van Denderleeuw. Wij hadden vóór den oorlog ccn stationgebouw. Dat ge bouw samen met het postgebouw cn het telcgraafgebouw, is, den dag van den wapenstilstand, door het ontploffen van aldaar geplaatste 7 a 800 munitiewagens (7.ie vervolg 2r bladzijde). Vóór een paar weken kregen wij in De Liberaal het liberaal programma op papier... Niet zooals het, door zijn huidige vaan deldragers, gepraktiseerd wordt. Ik lees in Sociologische beginselen van P. B. Bruin, blz. 200, het volgende over het Liberaal programma I let huishoudkundig liberalisme stelt in zake de stoffelijke belangen' Je groote i) vereischte van vrijheid Alle kwalen ontstaan uit beperking van de vrijheid, dit hoofdzakelijk vermogen der wereld De vrijheid, ontlast van hare kluisters, is het groote, het eenige bestanddeel van vooruitgang, overeenstemming cn 1 maatschappelijken vrede. Hoeveel verkeerde en anti-demokratische begrippen zitten daar niet in 1 Het liberalisme kan dus in een paar woorden samengevat worden; laat doen laat gaan. Maar wat wil vrijheid zeggen, als de strijd gestreden wordt met ongelijke wapenen t Wat beteekent vrijheid voor den arbei der, die daar staat zonder fortuin en zon der invloed tegenover een patroon met kapitaalkracht en aanzien l Vrijheid wil op dergelijke manier zeg gen verdrukking can den zwakke door den sterke uitbuiting van den arbeider door den patroon. Fn de zwakke moet in de samenleving beschermd worden tegen de schraapzucht van den machtige den kapitalist. Er is een centraal gezag noodig, die de maatschappelijke verhoudingen moet re gelen. Wat heelt ons die liberale vrijheid vroe ger gebracht Eene verarmde werkende klasse Armoede en ellende Blikt terug naar de tijden van vóór den oorlog, toen de liberalen meester waren in ons land. 'Poen bestond er m vrijheid ja. Vrij heid voor den patroon, voor den kasteel heer om het v<»lk uit te huiten en te ver drukken. Van zulke vrijheid verlos ons voor altijd Het liberalisme steunt feitelijk op niets. Wat is zijn programma t Wel, eenige vage begrippen op papier. Een straatje zonder einde, waar men nooit uitgeraakt en eigenlijk nooit weet waar men is. Het liberaal programma heeft geen ba sis. Op economisch gebied een echte war boel. Het zegt niets over de krisis en geelt geen middelen aan om ze op te lossen. Op moreel gebied een volkomene ne gatie. En K be I.iberaal kan over hun pro gramma een hccle bladzijde vullen. Met woorden spelen is gemakkelijk maar 't is te zien wat er achter Jie woorden schuilt ul ze IJ eigenlijk wel iets zeggen. Het liberalisme heeft niet de minste toe komst De nieuwe staatshuishoudkunde gaat uit van het begrip gemeenschap en ver werpt alle individualisme 't is te zeg gen liet stellen van de rechten van het individu den enkeling boven die der gemeenschap. De blauwe vaan verliest meer en meer van haar prestige hare getrouwen ver laten haar, langzaam maar zeker. Waarvoor ze binnen enkele jaren nog dienen zal, kan ik niet gissen. Haar symbooleen groot vraagtcekcn.. Ja. nog het symbool van gewezen sla vernij, van gewezen verdrukkingen uit buiting. De jeugd, die heden nog het liberalisme bijtreedt, heeft weinig oordeel. Van eene partij die sterft gaat niets meer uit noch gelool, noch geestdrift. Ik betreur het ten zeerste dat er nog jonge elementen gevonden worden, die zich hij de liberale partij aansluiten. A. VIJVERMAN. Op t3 September n>3i wordt de eerste proel afgenomen van een vergelijkend examen voor klerk. Ouderdom ten minste 18 jaarten hoogste 28 jaar (33 jaar voor de recht hebbenden op de voordeden verleend bij artikel 8 der wet van 3 Augustus 1919). Programma Middelbaar onderwijs van den hoogeren graad. De candidaten die slagen, mogen later deelnemen aan een speciaal examen ter bevordering tot den graad van ambtenaar. Aanvraag vóór 1 September in te zen den, 48, Wolvengracht, te Brussel. Er wordt een niet terugbetaalbaar in- schrijvingsrecht van 10 frank geïnd. Vragen en antwoorden De Liberaal orgaan van den man uit den kakstoel, spot met Gezel Vander- velde, welke naar Spanje is geweest ter wijl hij nog maar pas van een reis thuis kwam. Zou hij niet heter doen eenige duizen den frank aan de werkloozen te geven, vraagt het prulleblad. Ons antwoord De Socialistische Par lementaire groepen Volksvertegen woordigers en Senators hebben beslo ten 100.000 fr. bijeen te brengen voor de- werk loozen. Hoeveel geven de liberalen a. u. b. Zoo is 't Het kapitalisme is een barhaarsclie macht, die slechts vooruitgang hoeken kan ten koste van onmcnschelijk lijden der voortbrengers, beroofd van hun} werk tuigen en der loontrekkenden, veroor deeld tot lange werkloosheidsperioden, welke het gevolg zijn van de geweldige technische verbeteringen Zoo sprak eens Jean Jaurés. Zoo is het .steeds geweest, is het nog en... zal het al tijd blijven zoolang alle hand- en gecstes- arbeiders. zonder onderscheid van poli tieke of filozortsche gedachte, elkaar niet de broederhand reiken en één strijd voe ren. Geen verdeeldheid in christenen en niet- christenen. Want men ziet hoe de 'z g. christene eiders - zeggen we maar. reactionnaire knechten met de belangen van het zwoegende volk inzitten. De Bunne-Hulde Kent gij Pgt Gusl De Hunne Hij is .ie pionier, de inden strijd voor het Socialisme vergrijsde voorvechter uit est-Vlaanderen. Hij trad in 1906 in de Kamer van volksvertegenwoordigers. In k,2j werd hij benoemd tot Burgemeester" der stad Meenen. Hij was dus jam sociali stisch volksvertegenwoordiger en 10 jam soc. burgemeester. Zondag 24 Mei a s wordt om deze re den een groote huldebeioogmg ter cere van Gust De Bunne op touw gezet. Gansch het socialistisch Vlaanderen moet er aan deel nemen. Tegen de werkloosheid Ome lezers kennen het besluit genomen door het I V. V., alsook door de H. W. I'. op haar laatste Congres te Brussel ge- houden 40 urenweek. Oe geweldige vooruitgang op technisch gebied, de rationnalisitic van de produc- tiewijzc Het machtige leger werkloozen die in alle landen langs de straten slentert be wijzen de noodzakelijkheid de werkuren te verminderen. Vandaar den eisch voor een 10 uren week. Gelooft ge, beste lezer, dat er bladen van z g. christene organisaties met dien billijken eisch spotten l Herinnert gij u nog den eeuwigen spot die de christenen destijds hebben gedre ven met den socialistischen eisch van 8 uren werken. 8 uren rusten, 8 uren ont spanning Noemden de christenen dit niet de lui- aardswet Voerden ze geen tooneelstuk op geti teld 8 uren gapen, 8 uren slapen en 8 uren wandelen gaan Zijn ze niet zoo onbeschaamd nu te durven beweren dat zij Je verdedigers zijn van den 8 urendag. Wilt ge wedden, dat, als er dc.jo uren week komt, zij weer zullen zeggen dat net hun werk is. Wie roept er daarvolksverraders Het deugt niet meer 't Is wonder vast tc stellen hoe zekere burgerbladen uitvallen op het Pat Ie ment. Er n deugt niets meer aan en... ze droomt n van er verandering aan tc bren gen. Natuurlijk, als er vroeger niets dan klericalc en liberale reactionnairs en ka- steelbeeren /aten. kon men er alles scho lden en lepelen in "t bdung van den zak der rijken. Niemand repie er dan over. Maar... er zitten socialistische werkers afgevaardigden in en sedert, ziet ge, is het er niet al te juist meer. Alles wat de reoctionnairen met behulp van hun schoothondjes, de christenen, er verrichten wordt aan 't klokzeel gehan gen en... daarom deugt het Parlementa risme niet meer. Van je vrienden... In een katholiek, demokratisch en... vlaamschgezind blad van Limburg wordt de katholieke Minister Van Gatneghem beticht een taal tc spreken die leugenach tig, kommuni.stisch en... zeer holchivj- slisch is. Daarbij zegt het blad, dat M. Van Caencghem zijn verklaring misschien wel kan doen slikken in een ministerraad, maar niet door verstandige menschen. Wees gegioet. Ministerie van feniksen.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1