Kwesne is U sociale noot dor arbeidende llasse is nog nijpender Iedereen Weet HUYSMANS DE BONNE Het iiÉxietal met 5 Punten pfluald op 15 Mei OORDEELT! Twee leiders onzer Partij gefeest VerpljjM examen voorfleMieoim m mannelijke kantoorklerk. 20 Jaargang IN' 22 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst De Christene ministers vallen met Jaspar over de militaire kwestie. Prijs pernummér 30 centiemen 31 Mei 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postcheck-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. We beleven koortsige dagen in de po litieke middens te Brussel. Het ministerie Jaspar, waarvan sinds zijn ontstaan, einde I927, drie Vlaamsche christen mi nisters deel maakten, is Donderdag 21 Mei j.l. gevallen. Dat reactionnaire ministerie kon zijn schijn-democratie niet meer red den of dekken. Het klerikaal christen democratisch - liberaal monsterverbond heeft al gegeven wat het kon honderden millioenen ontlastingen voorde rijken als tol voor de vervlaamschte Hoogeschool te Gent, enkele luttele verbeteringen aan een paar sociale wetten. Voor de groote politieke en economissche vraagstukken wist het ministerie Jaspar geen uitweg, omdat zijn regeeringsmeerderheid n sla- venmeerderheid was die niet steunde op den wil van het kiezerskorps, dat geen christen-demokraten verkoos om in 't ga reel der reactie te loopen. De Vlaamsche kwestie, de militaire plannen, de sociale verzekeringen, de werkloosheid, de open bare werken zijn zoovele problemen die de almachtige Jaspar om zijn voeten voel de wringen. Hij moest er over vallen, omdat de ontevredenheid tegenover zijn pretentieuze politiek met den dag groeide zoowel in Wallonië als in Vlaanderen. Zijn brutale verandering in zijn ministe- rieele ploeg aanzag het gansche land als een staatsaanslagopde demokratische ge bruiken inzake het benoemen van minis ters. Want de socialisten hebben de ge woonte ingevoerd dat bet niet de koning en zijn eerste minister is die de ministers aanstelt, maar in overeenstemming met het Parlement en de verschillende demo cratische partijen. Dat noemt de burgerij wel verkeerd, dat de socialistische ministers in het Volks huis te Brussel worden aangeduid, en niat door den koning, maar voor ons so cialisten geldt het een democratisch be ginsel. Dat meneer Jaspar aan de demokratie groote hekel had, bewijst de dictatoriale verandering in zijn ministerploeg, wel met goedkeuring van den koning, maar zonder medeweten van wie [ook zelfs de buiiengewiptc ministers wisten hat maar op het oogenblik dat men de deur achter hen toedraaide. Deze handelwijze verwekte overal verontwaardiging en on ze oude koning Albert I moet oppassen dat Jaspar hem niet in dezelfde positie brengt als Alfonso XIII uit Spanje. Maar dat de drie Vlaamsche christen ministers mochten blijven, toont dat Jaspar hen door geen betere ja-knikkers kon vervangen. De drie beste knechten Hevman, Van Caeneghem en Baels ble ven op post en hadden hun Vlaamsch- zijn en hun werkmansliefde in den bin nenzak van hun goed dichtgeknoopte ministerfrak gestopt. Die verandering in het ministerie Jas par wees echter op nakende gebeurtenis sen. Het optreden van den christen lieer Sap tegenover Jaspar toont dat de Vlaamsche christen-democraten graag los van Jaspar naar den kiesstrijd zouden trekken, uit schrik voor het frontisme, dat hun rangen politiek verdunt. Het ïrontism^ vreet geweldig aan de Vlaamsche katholieke groepen in Vlaan deren. Alhoewel allen even katholiek fa natiek, leveren fronters en christenen een broederstrijd om de meeste stemmen uit het Vlaamsche vraagstuk te visschen. En daar zit het gevaar der toekomst Het Vlaamsche volk vraagt recht, niets meer, niets minder, 't Is alleen de schuld der Vlaamsche christen-democraten, door Jaspar te volgen, dat het er nog niet is. Daarom begon Sap met kasseien naar het ministerie Jaspar te smijten, om tegen de gebeurlijke verkiezingen, 't zij voor de gemeente of, voor het land, het aan zien der christen-democratie te redden. In hoofdzaak zou gelijk welke toekomen de verkiezingsstrijd gevoerd worden voor de oplossing van de Vlaamsche kwestie. Dat zou een geluk zijn voor de Waal- schê burgerij. Want zonder in iets aan onze Vlaamsche rechten te willen verza ken en de energie die er noodig is om ze te veroveren ta willen verminderen, moe ten wij toch als socialisten het wel beden ken, dat een taalstrijd aan deburge rij niets van haar klassevoorrechten onttrekt. Voor de opkomst van de socialistische werkersbeweging zagen we, op ander ge bied, ook de liberale en katholieke bur gerij elkander bevechten, terwijl ze ge meenschappelijk zich weinig gelegen lie ten aan den socialen nood der arbeiders klasse. De strijd voor de Vlaamsche kwestie kan op dit oogenblik voor de burgerij een schoonen uitweg zijn om economisch duim vóór duim, de arbeidersklasse, meegesleept in een overschatte taalbe weging, terug in den hoek te dringen. Kameraden, wij moeten vóór alles so cialist zijn. Het moet als een bliksemflits door ons brein gaan, dat we het gros van het werkersleger van den burgerleken strijd moeten afhouden. Wij zijn Vla mingenwij voelen Vlaamsch, wij wen- schen Vlaamsch kuituurleven (onze strijd is een strijd voor kultureele opheffing van onze klasse wij zullen het Vlaamsch recht met beide handen helpen veroveren, maar wij hebben onze historische rol als arbeidersklasse niet één oogenblik uitliet oog te verliezen. Naast dien taalstrijd, waarin de Waalsche en Vlaamsche bur gerij zoo hartstochtelijk opgaat, staat voor de arbeiders van de gansche we reld en voor ons ook dus het monster achting kapitalistisch regiem, Kameraden, het moet als een nieuwe strijdkreet door onze rangen galmen, dat onze klasse ook heden nog alles te win nen, maar weinig te verliezen heeft. De taalstrijd kost de burgerij geen cen ten maar de sociale verzekeringen, loons verbetering en socialisatie wel. Voor die zaken zult ge u voor een vereende en ver woede burgerij {vinden. Daarom laat uw aandacht van den economischen strijd niet afleiden. Het dreigend gevaar is te groot. Gedenkt; socialistische gesyndi keerden, dat de miserie in duizenden, in millioe nen arbeidersgezinnen groot is. Dat al onze strijd en veroveringen nutteloos worden gemaakt door de zich meer en meer rationaliseerende kapitalistische voortbrengingswijze, indien we ons niet nationaal en internationaal te weer stellen. Denkt aan de nog jaren lang, komende strijden tegen dat regiem dat de onzen regelmatig met werkloosheid in de grep pel der armoede duwt. Denkt dat in al de gemeentebesturen waar de socialisten geen invloed hebben, de sociale werken miniem of niets zijn en werkloozen aan hun lot worden overlaten. Denkt aan de talrijke afdankingen en de poging tot loonsverlaging in alle fa brieken en werkhuizen waar wij[ dage lijks arbeid vinden. Ziet den grooten, opnieuw losgebran den strijd in hel Noorden van Frankrijk, waar 120 duizend textielbewerkers voor hun korst brood moeten vechten tegen het Fransch patronaat, dat ook Rerum Novarum vieri maar niet toepast. Het kapitalisme pleegt op dit oogen blik internationaal een aanslag op uw le- vensbestaan, onze klasse valt terug in haar socialen nood. eest laming, maar weest bovenal socialist. De strijd voor uw socialistisch ideaal kan geen krachten missen. Wij moeten vooruit om de burgerij in haar onrechtmatig bezit van de productiemid delen te treffen en de gemeenschap te die nen door de socialisatie der grootbedrij ven. Kameraden-arbeiders, vooruit voor on zen strijd f Wij zijn geen rassenpartij. Wij zijneen klasse die zichzelfuit haar lijden moet verlossen en het moet bran den op onee lippen, meer nog bij de jon geren dan bij de ouderen legen het kapitalistisch regiem Arbeiders aller landen, vereenigt u Wij hebben niets te verliezen dan on ze ketenen. Kameradendat is onze taak 1 A. Het index-getal op 15 Mei is gedaald met 5 punten. Ziehier de index-getallen op 15 Mei. De getallen tusschen haakjes geven het index-getal op 15 April. Het Rijk 803 (808) Antwerpen 831 (884- Brussel 841 (854) Gent 768 (777) Luik 778 (788) Provinciën Antwerpen 810 (814) 'Brabant 807 (813) West-VIaanderen 795 (797) Oost-Vlaanderen 783 (787) Henegouwen 823 (826) Luik 783 (790) Limburg 802 (809) Luxemburg 820 (827) Namen 805 (811) dal er verleden jaar in ons landeken door de katho lieke- liberale- krislen-democratische regeering' ge feest is dat er de stukken afvlogen. - Doch iedereen weet niet wat al die feesten ons gekost hebben. Een vraag aan den Minister gesteld, door partijgenoot Volckaert, leert ons welken put al die feeslelijkheden in 's lands kas gemaakt hebben. Subsidiën aan de Provintiën 7.850.000 Aan de gemeenten2.769.000 Feest 21 Juni 3.352.905 Banket Burgemeesters265.000 Te Deum 130.979 Plechtigheid Martelaerenplein, Brussel 69.500 Geschiedkundige stoel5.000 000 Wetenschapp. en Letterk. aTdeeling 950.000 Vliegfeesl en Militair feest529.000 Dag der oudstrijders442.467 Muziekcyclus912.648 Sociale afdeeling1.000.000 Kononiaal feest te Antwerpen 3.000.000 Arbeidstenloonstelling'1.500.000 Belgie in de bloemen200.000 Feest van den Arbeid, Luik314.625 Ommegang1.500.000 Publiciteit en aanplakbrieven 310.000 PIakel 260.000 Verschillende en bestuurskosten 2.304.000 Te samen dus 32.660.1 24 Fr. Wat zegt g'er van, jongens, die gasten kunnen er nogal ne gang mee gaan, hé. als 't uil hun zak niet moet komen. - Dat ze nu al die goudvinken in hun kas terug hadden 1 Ge zoudt de Brokkeviel zien scharrelen, om ze aan zijn forten te verspillen.——— iiiiiiiiiiiliiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii illinium minimum mi min jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii in in in jiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiijiiiiiiitiiiiii 'Tik ill 111 II Stabilisatie-index 102 tegen 102.6 Zondag 7 Juni e.k. vergaderen de leden van het Kantonaal-Komiteit, te 2 uur namiddag, in het Volkshuis Markt, Geeraardsbergen. Dagorde DE ZOMERPROPAGAND A Gezel Berghman Alfons, Arr. Secretaris zal aanwezig zijn. Alle afgevaardigden worden dringend verzocht de vergadering bij te wonen. llllllllllllllIIIHI llll!lllllf|lllllllllllll|lltlllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllll!ll||||||||,|| De intrigues ook komen minder voor, en die speciale kring die ge woonlijk rond het hof bestaat en maar al te dikwijls dc eerste viool speelt.vinden we hier niet. Wij zeggen Leve de republiek Het koningdom afschaffen is ook aan bezuinigingspolitiek doen. Wat de koning jaarlijks ontvangt, is te overdre ven. Ik aanzie in 't algemeen de dynastiën als parasieten-families, die werkeiijk voor het land een last zijn. Men heeft wel ver zachtende omstandigheden in te brengen maar zulks pakt niet. De voorrechten die een koninklijke fa milie geniet zijn te groot. Als men- schen die logisch denken, moeten wij daartegen opstaan. En bizonder als Socialist kunnen wij dat nooit goedkeuren. De oorlog deed verscheidene kronen langs de straten hollen. Spanje vulde die reeks aan. De rcpublikeinsche gedachte wint nog immer veld. Met den tijd moeten alle gekroonde hoofden er komen. De moderne tijd wil niet meer van die reeds te oude Staatsvormen, die hier en daar zich zelf overleven. Er zijn noch tans vorsten, die zich met kennis van za ken aangepast hebben aan de eischen van het nieuwe leven. En toch zullen zij het niet houden. Weg met het blauwe bloed I Weg met de voorrechten van die ade- lijke families. De vorsten, ze zijn menschen als wij. Willen ze iets worden, dat ze zich op werken op eigen krachten maar dat ze niet teren op voorrechten. Zie vervolg euderaau Kolom Zij zijn haast verdwenen, of van hunne waardigheid beroofd, dedvnastiën. Het rijk der koningen en der keizers heeft ver uitgediend. En waar ze zich nog staande houden, deze figuren, zijn ze zoo maar nog iets, als... liet vijfde wielaan den wagen. Het is best zóó. Van die lui hebben wij niet veel te ver wachten. Zij vertegenwoordigen nog een regiem dat immer wars was van alle de mocratie en waar liet recht van den sterkste heerschte. Het Spaansche volk pleegde een groot - sche daad met Alfons zijn pas te geven. Koningdom en keizerrijk kunnen ons nooit met sympathie vervullen. Wie daar op den troon komt wordt daartoe voor beschikt van zijn geboorte af. Of men van nature normaal of abnor maal geestelijk ontwikkeld is of men eene sterke persoonlijkheid is of niet dat alles komt niet te pas bij eene troonsbe stijging. Het adelijke of blauwe 1» bloed alléén telt. Ken republiek is ook niet altijd dat wat men er vaDwenscht, zult gij mij zeggen. Zie Frankrijk Dat is maar al te waar. Maar toch is eene republiek een veel demokratischer Staatsvorm, dan een konink- of keizerrijk Wie er aan 't hoofd van gesteld wordt moet toch al eene niette onderschatten persoonlijkheid zijn. Hij moet al iets ge presteerd hebben. Trouwens kan geheime diplomatie zoo goed niet gedijen in een republiek. Gansch het Socialistisch strijdersleger was verleden week in feest. De Zaterdag werd gewijd aan Pgt. Huvsmans om zijn 6oi' verjaring te vie ren, en de Zondag om den pionier. De Bunne, uit het donkere Vlaanderen van weleer, te feesten. Wij hebben ons verheugd over de ma nier waarop onze partij hare twee knappe leiders heeft weten te huldigen om alles wat ze voor het proletariaat hebben ge presteerd. Met de meeste waardeering groeten we in Huysmans niet alleen den rascchten Vlaming, dan politieker, den redenaar, deu gevoeligen mensch, den debatter, den socialist, maar vooral den leider. F.n in De Bunne. hebben we niet al leen den durver, den enthousiast, den volkstribun, den opbouwer, maar den man van het nooit versagende vertrou wen in den eindzege van het Socialisme Om dat alles zijn we verheugd over de viering dezer twee leiders. Antwerpen kende weeral een zijner grootsche dagen,en Mecnen, dat niet veel gewoon is aan feesten, maar steeds en onverpoosd een harde en onverbiddelijke strijd heeft te voeren, kon deze maal eens genoeglijk de atmospheer der feestroes in ademen. 't Waren prachtige en vooral onverge telijke dagen voor al dezen die ze hebben bijgewoond. Wc sluiten ons dan ook volmondig bij deze heuglijke gebeurtenis aan, en wenschen de beide volksvrienden en op bouwers van het Socialisme nog heel vele jaren van vruchtbaren arbeid ten voor- deele van het proletariaat, en tot bespoe diging van ons aller verlangen Het So cialisme. Recht en Vrijheid MINISTERIE VAX POSTERIJEN, TELEGRAFEN EN TELEFONEN. In Juli eerstkomende wordt een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen afgenomen, elk, voor het he geven van 20fl betrekkingen van manne lijke kantoorklerk hij de beheenu der luchtvaart, van zeewezen en, voorna- lijk, van posterijen. Om te mogen mededingen moeien de candidaten minstens 17 jaar en hoog stens 24 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is bepaald op 29 jaar voor navermelde candidaten 1" VcrminkteD, strijders en gemobili- seerden van den oorlog 1014-1'.MX 2" Belgen, die. zonder gemobiliseerd te zijn, gedurende den oorlog erkende da den van buitengewone burgertrouw heb ben verricht '1° niet-geraobilieeerde Belgen, die ten gevolge van oorlogsfei- len werden gewond. De leeftijden van 24 jaar en van 29 jaar mogen overschreden worden met den duur van den werkelijken dienst hij het leger buiten het oorlogsfijdperk. zonder rekening te houden met de dee- len van maanden, daarbij verstaan zijn de dat, onderscheidenlijk, de ouderdom van 32 jaar en die van 37 jaar als uiter ste leeftijd gelden. De candidaten moeleD aan de gestelde voorwaarden voldoen in Juli eerstko mende. De aanvragen moeten uiterlijk op 10 •JuDi e. k. in dc bureeleu van het depar tement loek'omen. Den candidaten wordt ervan ontvangst gemel i door het opzenden van een programma van den wedstrijd. Naarmate de dienstvereischten wor den de caadidaten, in de orde der rang schikking, benoemd tot kantoorklerk op de proef met een jaarwedde van 10.000 fraDk, vermeerderd inet een toelage ge lijk aan 10 t. h. van dit bedrag en, des- voorkomend, met een gezins- en een verblijf vergoeding, wel te verstaan, in dien zij, op het oogenblik van hun be noeming, aan de bij hut examenpro gramma gesteldê voorwaarden voldoen. Voor nadere inlichtingen, zie de plak brieven in de statiën en in de post- en telegraafkantoren. Wij zijn steeds de eerste om kennis te waardceren en toe te juichen. Wie de hoogste post in een land bekleedt moet aan de gemeenschap eerst bewijzen, dat hij dit waardig is. Een vorst moet dat nooit bewijzen hij wordt met zijn titel geboren. En dat is onrechtveerdig het is hate- ijk. A. VIJVERMAN. Wij komen er niet in. I.iheralen en klerikalen smeeken de socialisten om toch maar deel te willen nemen aan de regeering Maar dat doen wij niet. Kerst kiezing, omdat het volk zijn wil zou doen kennen. Wil het kiezerskorps de klerikale-liberale regeering, die "t land in schuld bracht en de rijkenontlastte, aan de deur zetten, dan moet hel kans krijgen om voor de socialisten te stem men. Dat is eerlijk en democratisch. Zoo willen wij het. Hij alleen. M. borthomme is nog de eanigste libe rale minister die een ruggegraat heeft. Arme M Poullet. M. Poullet weet dat het land in erge schuld zit. Hij weet dat zijn vriend Hou- tart de Staatskas heelt leeggepompt. Hij weet dat er een felle krisis woedt. En toch is hij in de Kamer komen schoonpratcn dat er miljoenen en miljar den zullen uitgegeven worden aan forten en militarisme. Hij verklaarde dat hij en zijn vrienden van de katholieke vlaamsche groep al de ze nuttelooze uitgaven zullen stemmen f Vlaamsche kiezers, stemt tegen de vrien den van M. Poullet De socialisten stelden voorde militaire uitgaven uit te stellen, ten minste tot na de besprekingen over ontwapening die in Geneve gaan plaatsgrijpen. Was zulks nu niet redelijk f En toch stemden M. Poullat en da ka tholieke demokraten er tegen Vlamingen, opgepaat Wie is M. Petitjean W ie is M. Petitjean, de nieuwe mini ster van Kunsten en etenschappen die M. Va ut hier vervangt Zijn vrienden zeil zijn niet al te best te spreken over hem. Hij is schepen van onderwijs te Sl. Joost-ten-Noode, kent een weinig Vlaamsch, zoo een beetje lc llamand usuel van Brussel, maar is volstrekt onbekwaam onze taal te schrij ven. Zijne benoeming tot minister is een uitdaging, is een kaakslag aan de Vla mingen Elkeen herinnert zich zijn rede voeringen over de taalkwestie. Hii stelde zich toch aan als heraut van het bekrom pen Rrusselsch franskiljonisme. I n dit alles gebeurt zonder protest Nietwaar De I.ibeyaal Zeer juist Inde Kamer beeft Willem Keckcleers, ile socialistische volksvertegenwoordiger van Antwerpen, op scherpe en terzell'der- tijd prachtige wijze, de militaire wetsont werpen bestreden. Sprekende overmoed die zoogezegd doorliet militarisme aangekweekt en ge hard wordt, heeft hij op treffende manier aangetoond dat dit een leugen is. De oorlog staalt niet den moed hij verbeest de massa Uit de oude doos. Ileal dikwijls hebben wij reeds vast gesteld. dal de jongere kameraden zich geen juist denkbeeld vormen van wat de strijd vroeger was. Met liet oog daarop, zullen wij voortaan elke week en in en kele regels, een ol ander geven over den toestand der arbeidende klasse in vroegere jaren Nu eens zullen het cijfers «ijn. dan weer korte anecdoten, zoodat cr at- wisseling en verscheidenheid zal komen. W ij zouden onze lezers zeer dankbaar zijn, indien zij zich de moeite wilden ge troosten, ons hunne zienswijze over deze nieuwe rubriek mede te deelen. Aandui dingen of kritiek worden dus ingewacht.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1