Trekt er van door Wiwh D Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. u n Groot Kunstfeest MONSTER-BETOOGING At. Renkin zal Mislukken Een nieuwe stap tot de ontbinding 28 Jaargang N> 23 Het Pensioen der Bedienden. Bericht Deelneming van 13 Muzieken verzekerd. Den Zondag 21 .Juni ANSEEüE, Staatsminister. REVIER, Algemeece Voorzitter I^.S. naar Denderleeuw Prijs pernummér 30 centiemen 7 Juni 1931 HECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postcheck-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. w. p. Arr.-Federatie - Volkshuis AALST. Hoe paradoxaal zulks ook moge schijnen, het is soms genoeglijk de parlementaire Annalen te lezen of te herlezen. Het is heden bijvoorbeeld het geval, nu dat het heftig alarm voorbij is, voor de debatten der maand Mei 1026, die den val van M. Poullet meebrachten, de groole in eer herstelde dezer week. Door liet gedurig herhaley der burger pers hebben een groot getal lieden zich ingebeeld, dat op het tragisch oogenblik waarop het pond tot duizelingwekkende hoogten steeg en de Belgische Irank met geheelen ondergang bedreigd scheen, liet aan de regeering Poullet-Vandervelde in haar geheel was en in 't bizonder aan de Socialisten die er deel van uitmaakten, hoofdoorzaak van al het kwaad, dat M P.-E. Janson het woord zou gericht heb ben, hetwelk men hem nu terugslinger- de Trekt er van Door Welnu, wanneer men de Annalen raadpleegt (zitting, 5 Mei 1926, bestatigt men dat de zaken zich heel anders voor deden. Kerst schijnt het dat M. P.-E. Janson het stenografisch verslag herzien heelt, want zijn fameuze apostroof zijn historisch woord is er niet te vinden. Men vindt liet terug in den oflicieelen teks onder een zeer verzachten vorm. Ten andere was het niet aan de leden van de regeering, maar wel aan twee on der hen, namelijk aan de H.H Poullet en Janssen, dal de liberale redenaar vroeg te vertrekken. Op dit oogenblik had men enkel, zoo als altijd in moeilijke omstandigheden, niets dan goede woorden voor de Socia listen. Te voren reeds had M. Louis Franck hen hulde gebracht in deze termen Wat treft wanneer men onze regeering beziet, is dat de Socia listen er sterk vertegenwoordigd zijn door mannen van groote waar de, door mannenaan wien ikdezen lof toebreng dat zij een gematigde politiek voeren, ondanks hun pro gramma. Maar als ik mij, na de So cialistische zijde in de regeering beschouwd te hebben, richt naar hen, die onze alllés zijn, moet ik U zeggen dat hit kontrast zeer groot is kracht en energie van den een en kant, zwakte en besluiteloosheid langs de andere zijde. M. Janson, op zijne beurt, ontwikkelde gelijkaardige thema's. Het was niet tegen de Kristene Demo- kraten, het was niet tegen de Socialisten dat hij iets had. Wel integendeel. Het was ook niet met hunne kracht en hun ge zag te herkennen.dat hij hen zou doen hee- nen gaan. Hij vroeg hun medewerking om eene nationale regeering samen te stellen. i hen. om met de ande- DF. NATIONALE KAS VOOR BF- 1)1 FNDFNPF.NSIOF.NFN, die door de wet van 18 Juni iq3o ingesteld werd, is gevestigd, i38a, Flsensche steenweg, te Brussel. Het oprichten van dit belangrijk orga nisme werd door een groot aantal be dienden dringend ondervraagd. Genoemde wet verplicht de bedienden van alle categoriën, die geen 63 jaar oud aijn, -waar het mannelijke bedienden, geldt, en geen 60 jaar, wanneer het vrou welijke bedienden betreft, zich te verzeke ren tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdigen dood. De wet bepaalt de storting van den be diende op 3 t.h. van het bedrag zijner be zoldiging, en de bijdrage van den werk gever op 4t.l1. van hetzelfde bedrag. De ze stortingen zijn verschuldigd, welke ook d# bezoldiging zij van den belanghebben de, doch slechts op een jaarlijksch maxi mum van 18.000 frank. Bedoelde wet voorziet de vestiging 1") eener ouderdomslijfrente voor de bedienden 2°) een lijfrente ten bate hunner we duwe. Aan de ouderdomslijfrente wordt toe gevoegd een bijdrage van den Staat gelijk aan 5o°/0 van het bedrag dezer rente, voor de gepensioneerden die na 1884 gebo ren zijn, en gaande van 60 tot 100 van het bedrag dezer rente, voor lien die vóór 1884 geboren zijn. Het maximum der bijdrage van den Staat is op 1200 frank vastgesteld. Aan de mannelijke bedienden wordt de rente uitgekeerd op 65-jarigen leeftijd; aan d# vrouwelijke bedienden op 60-jarigcn leeftijd. Het staat hun echter vrij, de ingenot- treding der rente reeds op respectievelijk 55- en 5o-jarigen leettijd aan te vragen. DE NATIONALE KAS VOOK BE DIEN DEN PENSIOENEN werd in- Een naamloos schrijven, getiteld Een jong lezer kwam ons toe. Indien de schrijver van dit artikel zich niet laat kennan. wat onder alle ge heimhouding geschieden kan, kunnen we gean rekening houden van het ingezon- dene. cieele heropbeuring naar voor te brengen. Slechts twee hooiden eischte deze Kry- lenko, deze Fouquier Tinville dit van den Eersten ministèren dit van den mini ster van Financien. Leest Ik zou U willen, M.M. Poullet en Janssen, mijn gevoelen ten uw opzichte zeggen... Zonder den min ste wrok tegenover iemand te heb ben de oorlog en onze gemeen zame ongelukken hebben dien in mij heelemaal uitgewischt Zeg ik U. dat wij U vragen heen te gaan. Wij vragen U niet heen te gaan om te triomfeeren over uw terugtrek king, want wij keuren degenen op voorhand af die lust zouden hebben zulks te exploiteerenWij vragen het U in 't belang van 't land, aan hetwelk gij geëcht zijt zooals wij, aan het welk gij gewaardeerde dien sten bewezen hebt. Het Is in den naam van het algemeen welzijn dat wij U deze opoffering vragen En M. Poullet legde den duim. Hij maakte plaats voor eene regeering. waarin de Socialisten tegenover vier Ka tholieken zaten, plus twee Liberalen. Wij hebben aangedrongen, opdat er onder deze vier Katholieken ten minste een vertegenwoordiger zou geweest zijn der Kristene Demokratie. Wij hadden toen den naam aangehaald van M Heyman. Men antwoordde ons, dat de rechterzijde zich niet mengde in de keus der Socialistische ministers en dat wij ons ook niet bezig te houden hadden op welke mannier dat zij zou vertegen woordigd zijn in het goevernement. Het was alleenlijk als wij vertrokken, de stabilisatie gedaan zijnde, dat men be roep deed op de vertegenwoordigers der Kristene Demokratie. Ze waren met drie in 't begin. Op 't laatste waren ze nog met twee. Zij heb ben, gedurende drij jaren, vele dingen te slikken gehad. En M. Poullet, gedomi neerd door de gedachte kost wat kost de Katholieke eenheid te bewaren in schijn, was voor de conservatieven een trouw en loyale bondgenoot, zooals hij dat was geweest voor de Socialisten. Maar na zoo schandelijk behandeld te zijn geworden in ioz5, moest het toch eene tamelijke zoete wraak zijn voor hem te zien dat alle groepen en onder groepen van de meerderheid zich vereeni gen om hem te vragen de macht fe her nemen. Hij heeft zich ziek verklaard. Het is mogelijk, ondanks dat hij -- en wij verheugen er ons om er goed voor komt. Maar dat liet anti-socialistisch verbond veel zieker, nog veel kranker is dan hij, zulks is zeker. E. YANDERVELDE. Tergelegenheid der Vlaginhuldigingen van den Vrouwenbond, van bet Nationaal Svndikaat, de Socialistische Oud Strijders en de Fanfare De Werker zullen er grootsche feestlijkheden plaats hebben, waaraan duizen den partijgenooten zullen deelnemen. De leesten worden ingezet den Zaterdag 20 Juni met een kosteloos aan al gezin aangeboden, medewerking Mejuffer van Dender partijgenooten en bun Dit Kunstfeest wordt gegeven met Delemnre, kunstzangores aan de Kursaal van Oostende. Heeren De Braekelelr, Tenor 1 eerste prijzen aan het Konserv Delporte. Basse van Gent. Adhemar Lepage, Orkestleider van Vooruit te Gent de Kinder- en Meisjesgroep en de Fanfare De Werker leeuw. zullen overhandigd worden door Gezellin ROSSF.fiL Gezel BRACKMAN voor de oud-strijders. Gezel KAMIEL HUYSMANS, Volksvertegenwoordiger, Oud Minister van Kunsten en Wetenschappen zal de gelegenheidsrede uitspreken. van 't lokaal en de De Vlaggen or de vrouwen en Algcmeene bcvlagging en versiering genoot en. door Om 3 uur, heel de gemeente. De Stoet wordt gevormd op Uuvssegem en zal gaan over Kouter, Statie en Leeuw brug. parti) I ichten- Na de ontbinding aanspraken cfoör de gezellen Voor de betooging hebben reeds een hondertal groepen en a,lgovaar digingen hunne toetreding gezonden, waaronder 13 Muzieken en 2 Zang kringen, namelijk Oostende (aecordionpisteii), Brugge (harmonic), (lent (harmonie), Dendermonde (fanfare), Mechelen (harmonie). Leuven (har monie). Brussel (harmonie). Hasselt (harmonie). Haine St. Pierre (fanfare), Oeeraardsbergen (fanfare), Ninove (fanfare, Aalst (lantani. Denderleeuw (fanfare), Antwerpen (zangkring), Leuven (zangk&ingi. De treinen uit alle richtingen zullen versterkt worden. Socialisten, op 21 Juni allen iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 11miinn1muilmmmillmin Hij deed beroep op re groepen, een programma van finan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"iiiiiiiii"i""""""'"i"ii""""i|,ii""® zonderheid opgericht om deze verzeke ringen aan te gaan ze levert de vol-- gende voordeelen op i°) de waarborg van den Staat, die de belanghebbenden tegen alle risico beschermt 2") de samenstelling van haar beheer raad, bestaande uit vijf afgevaar digden-bedienden. vijf afgevaardig den-werkgevers en vijf algevaardigden van de Regcering, hetgeen de verzeker- in staat stelt, de werkzaamheden van de Kas na te gaan 3") de verdeeling onder de gepensionneer- den, in den vorm van extrarenten, van het gezamenlijk bedrag der be haalde winst. Het dient vermeld dat de Beheerraad en de Directeur Generaal van de NATIO NALE KAS VOOR BEDIENDEN- PENSIOENEN met het beheer van het TOELAGEXFONDS VOOR BE DIENDEN belast zijn. Dit Fonds wordt door de reeds vermelde wet van 18 Juni ip30 ingesteld, en is eveneens gevestigd, i3Sa, Flsensche Steenweg, te Brussel. Het heeft voor doel, onder zekere voor waarden, ouderdoms-, weduwe weezen en invaliditeitstoelagen te verlecnen. De werkgever is verplicht, de door zijn bedienden verschuldigde bijdragen, over te maken aan het verzekeringsorganisme en aan het Toelagenfonds. Daar bedoelde wet op 1 Januari i<i32 in voege treedt, houdt van nu af de NA TIONALE KAS VOOR BEDIENDEN- PENSIOENEN zich ter beschikking der Bedienden, hunner Beroeps vereen i- gingen, der Ondernemers en der Hooiden van administraticn, om hun alle ge- wenschte inlichtingen te verschaffen, en hun een afgevaardigde te zenden, ingeval zij dit zouden wenschen. Aansluitingsbulletijns worden gezon den aan al degenen die ze aanvragen. Alle pogingen tot lieden door den heer Renkin aangewend om een katholieke- liberale regeering aaneen te flansen, zijn niet gelukt. Door het feit dat de liberale voorstellen, van katholieke zijde als onaanneem baar worden.beschouwd, schijnt men een groote stap dichter bij de ontbinding te zijn gekomen. Wat zijn de liberale voorstellen Het Onderwijs Voor het lager onderwijs eischen de li beralen dat de minderheidsklassen, die thans bestaan, moeten gehandhaafd blij ven zoolang er leerlingen zijn. Onder die leerlingen zijn ook begrepen de kinderen van Waalsche ouders, welke naar Vlaanderen worden overge bracht en die niet in staat zouden zijn liet onderwijs te volgen in de taal van de streek. De liberalen eischen ook toepassing van het beginsel: moedertaal-voertaal, terwijl de katholieken eischen de ge westelijke taal als voertaal. Voor het mid delbaar onderwijs eischen de liberalen handhaving van de Fransche klassen tot aan de derde. En zouden dus Fran sche klasse voor de zesde, de vijltje en de vierde zijn. De liberalen eischen dat dit stelsel definitief zou zijn De katholieken eischen afschaffing van alle Fransche klassen in het onderwijs. De Forten De.liberalen eischen handhaving van het lortenplan Gallet, zooals het bestond den dag voor dat de regeering viel. /ii verwarpen het amendement-Sap, dat de forten weerde te Gent, en het amende- ment-Marck dat de kredieten terugbracht op 173 millioen. De liberalen eischen 220 millioen. Het Gerecht Voor de taalregeling in het gerecht wil len de liberalen niet weten van liet voor- stel-Marck, dat aan de advokaten oplegt in het Vlaamsch te pleiten. De heer Marck voorzag een overgangstijd, waar bij aan oude advokaten werd toegelaten voort in het Fransch te pleiten. De libe ralen houden zich aan het ontwerp Jan son, dat aan de verweerders vrijheid laat de taal te verkiezen waarin zij zullen plei ten. In de Besturen Voor de taalregeling in de besturen werd geen vast besluit genomen. De libe ralen aanvaarden eentalligheid tot aan den graad van direkteur. maar sommige Waalsche liberalen wenschen volstrekte eentalligheid. zoodat voor geen enkelen graad de kennis van de tweede taal zou kunnen geeischt worden. In deze omstandigheden heelt de libe rale vergadering besloten dat de liberalen vrij blijven de volstrekte eentalligheid te verdedigen- De Taal in het Leger Men weet dat de heer Marck en de Vlaamsche rechterzijde ook hadden aan gedrongen op Vlaamsche opvoeding voor de ollicieren en onderofficieren, zoodat wijzingen zouden noodigziin aan de mi litaire school. De liberalen willen er niet van weten. Het Finantieel Vraagstuk Over 't finantieel vraagstuk zouden li beralen en katholieken het eens zijn./ij zijn dan toch tenminste akkoord over iets. Wat antwoorden de katholieken De Katholieke en de Liberale partij zullen de gevolgen dragen van hunne verkeerde en domme politiek, in dtn la.it- sten tijd gevoerd. /.e hebben de politiek der Frontpartij in de hand gewerkt. Van de oplossing der Vlaamsche kwe stie in een breeden, demokratiscben zin is niets gekomen. Alles bepaalde zich bij woorden. Dit niet-vol brengen van belof ten op Vlaamsch rechtsgebied werkt in op liet bewustzijn der Yluamscha volks klasse 1 luysmans gal zulks reeds vroeger te kennen. De Frontpartij smeedde er wapens uit. Vooral tie oude Katholieke partij zal hiervoor, met de aanstaande verkiezingen, bceten De oplossing der Vlaamsche kwestie is eene dringende noodzakelijkheid. De toe komstige kiesstrijd zal grootendeels rond dit vraagstuk gevoerd worden. Nog meer wapens werden de Frontpar tij in handen gegeven. Bijvoorbeeld liet geval Borms te Wem mei de bavonetsteek. Zulke gevallen zijn onder alle oogpun ten af te keuren. De uiting der gedachten moet vrij zijn. Het optreden van dien burgemeester en van de gendarmen kon enkel met het woord dom bestempeld worden. Zoo iets is ferm uit te buiten in de politiek en niet het minst de Frontpartij zal dat negligeeren. De dwaze veroordeeling van Borms, zijn tienjarig gevangenisleven, zijn ver kiezing te Antwerpen dat alles getuigt dat er steeds aan politiek gedaan is met weinig inzicht en zonder breeden kijk op de zaken. Wij zouden nog het geval Joris De l eeuw vergeten, dat ook zooveel ophef maakte. Wij kunnen niet verantwoordelijk ge steld worden voor zulke kleinzielige poli tiek. Wil men de Erontpartij doen verdwij nen die er toch alleen is voor de Vlaamsche kwestie, (verklaring van den lieer Vos)dat men beginne met liet Vlaamsche volk zijn rechten te geven op taalgebied, zooals het behoort. Onze laatste gewezen regeering heeft slecht figuur gemaakt. Ze heeft overal wantrouwen geschapen een gewettigd wantrouwen. Het Belgisch parlement is hierdoor niet gestegen in prestige. Vooral niet door de wijze waarop Jaspar te werk ging, om ministeries samen te stellen. Moest het in de naaste toekomst kiezing zijn. de Katholieke en de Liberale partij zouden boeten. Het militaire vraagstuk de op te bou wen forten, het nieuwe verdedigingstelsel de Ylaamselie kwestie de krisis de nieuwe belastingen die er komen moe ten al deze klaar te spinnen problema's brengen onze twee oude partijen in geen geur van heiligheid bij het volk. A. VIJVERMAN n" (/.ie vervolg bladzijde) De Standaard van »i Mei geeft dit weer als volgt 0 Zooals de heer Van Hoeck het in zijn klare, eerlijke en indrukwekkende uiteenzetting zegde is verdaging de eenige goede oplossing Dienzelfden Donderdag stemde hij met al zijn katholieke collegas -- uitgenomen M. Sap en Vanden Kynde - TEGEN deze verdaging. Wij geven hier ter inlichting dit' ver- dagingsvoorstel, door Kam. Huvsmans ingediend, cn mede onderteekend door Vandervelde en Hubin. Ondergeteekenden stellen het afvoe ren voor van artikel 3o. met verzending naar de Commissie voor aanvullend ver slag. na de Internationale Ontwapenings conferentie welke gehouden wordt te Ge neve, in Februari io32, Het werd verworpen. Die dubbelzinnige houding teekent eens te meer de onstandvastigheid tier kristent- vertegenwoordigers. Kennis zal U redden Lees aandachtig uw Weekblad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Till I I 11 1 r II i\ I II r II I Y i\ Heden Zondag 7 Juni vergaderen de leden van het Kantonaal-Komiteit, te 2 uur namiddag, in het Volkshuis Markt, GeeraarJsbergen. Dagorde DE ZOMERPROPAGANDA Gezel Bcrghman Alfons, Arr. Secretaris zal aanwezig zijn. Alle afgevaardigden worden dringend verzocht de vergadering bij te wonen. Werkloosheid Ier gelegenheid van zijn onvrijwillige werkloosheid is M. 1 lev manneken- bid voor mij inlichtingen gaan vragen op tie werkbeurs, om te weten welke forma liteiten er moeten vervuld worden om geldig op kontrool te gaan. Hij was niet tevreden over de ingewik keldheid, en vond liet heel dwaas dat een werklooze een staat moest voorleggen of hij in zijn gezin muilezels, geiten, ot kiekens bezat. Daar hij niet gesyndikeerd was en Jan nog liet bewijs van Jen patroon en Je behoefte staat miste, kon liij niet ge nieten. Arme Hendrik... Zoo het waar zijn M Renkin is Kabinetsvormer. KwaJe tongen beweren als zou hij een Goppee aan het Ministerie van Landsver dediging willen plaatsen Wat deden ze Een partij is waard. Jat haar verleden waard is. En het verleden der katholieke partij i een veroordeeling voor haar. Wijlen «este zei in 1.87.x, Jat er geen sociale kwestie bestond. I)e dertig jaren regeering der katholieken stonden in Jat toeken. W at deden dc katholieken voor de maatschappelijke verzekeringen voor ziekte, invaliditeit, moederschap, pen sioen der oude arbeiders, pensioen der weduwen en weezen Niets. Wat deden ze voor het onderwijs van het volkskind Niets. Wat deden ze voor de politieke rechten der arbeiders Niets. W at deden ze voor wettelijke regeling van den arbeidsduur, voor mijiimumloo- nen, voor verplichten dienstplicht Niets. liet verleden van de katholieken blijft een eeuwige, onuitwisebbare schande 1 Pié Van Schuylenberg horakelt Pié Van Sclnivlenbcrgh geelt in - >ns Volksblad zijn blad, een bloemenle.-ing aan liet adres der Jaspar regeei ing. Nooit kenden we een beter regeering voor de werkendeklasse dan de Jaspar-rr- gecring 11, zegt... Pr' f Hij somde dan ook als staving zijner beweringen een reeks verwezenlijkte her vormingen op. En zonder te blozen vergeet Pié Van Scluivlenbergh tc schrijven dat De regeering Jaspar 11 de bezitters ont slagen heeft van hun belastingen Dat ze een schuld in de Staatskas laat van 4 1/2 miljard Dat ze de Vlaamsche kwestie niet heeft opgelost Dat, dank liet verraad der Christem- ministers, dc Sociale Verzekeringen er niet zijn gekomen Dat er akkoord was om millioenen in de muil van het militaristisch monster te werpen Dat er wel milliarden aan nuttelooize forten zouden verspild worden. Zoo is 't Het Parlement heeft Heyman, Van Caeneghem en Bacls, drie rugegraatlooze Christcn-demokratische ministers aan de deur gesmeten Ze zullen als de helovers, en niets- ver- wezenlijkers bestempeld blijven. Op hun neus terecht De laatste Kicskampagne werd uitslui- telijk geleid tegen de socialisten. Nooit heelt men gemeener, lager laugens hooren rondstrooien Jan toen. Wij waren slechte, de gevaarlijke, de plichtige, dc zondaars. Nu staan katholieken en liberalen ons smeckend aan ie kijken, biddend omdat wij toch maar in de regeering zonden tre den. Maar dat doen wij niet Ze gingen alles zonder ons doen, zelfs tegen ons Dat zij 't doen f Al de leugens die zij tegen de Werklie denpartij hebben verspreid keeren thans op hen terug. Zij spuwden... en '1 valt op hun neus Reeds 200 lang en... De krisis en tie werkloosheid duurt nu sinds maanden. I 11 sinds maanden wordt beloofd door de cliristeno (It-rnokraten dat groote bui- ii-ngcwone werken door de regeering zul len aangelegd worden, om werk te ver schaffen aan de slachtoffers der kri .is. Maar we staan nog altijd vruchteloos uit te kijken, juist als zuster Anna, naar liet begin van deze werken. 1 Is maar dat de werkloozenfamilien van die lonc beloften niet kunnen De standvastigheid der Kristenen M Van Hoeck. christen volksver- woord iger voor 'Turnhout verklaarde in de Kamerzitting van Woensdag 20 Mei, dat de verdaging v.fti de militaire ver dedigingswerken de eenige goede oplos sing was. Zie vervolg onderaan Kolom 5

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1