Het ïlietal op Zondag 21 Jii EER Weg met de Regeeringen, die de belangen des volks negli= veeren en het militarisme dienen sm Soc, Weekblad voor het Arr. Aalst. te Denderleeuw zal op grootsche wijze worden gevierd S.A.R O.V, DEMONSTER-BETOOGING De regeeringskrisis opgelost. u Ut '8 Jaargang Ni 24 ^njg par nummer 30 centiemen 14 Juni lf?3l iiit, ST LA SK- DK L1W. 11 feil- bor- n« rum, lecb' •gei >1. i.bO Hun rmel g. ksc Iff VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal - Volkshuis Molendries, 11Aalst POSTCHKOK-REKENINO 85686. TELEFOON 57! Zetel R. W. P Arr-Federatie «Volkshuis-, AALST. zer ken, iver olie be- I Alhoewel de regeeringscrisis achter den g is. blijtt het toch van geen belang int bloot, de oor/aken van deze crisis wat lader te belichten. Iedereen kent de twis- lunten waardoor de regeering is geval de legerkwestie, het vlaamsche jraagstuk en de financiën. Voor ons; arbeiders, zijn de twistpunten iven belangrijk, omdat ze een overwegen- Ie rol spelen in ons dagelijksch leven De legerkwestie Millioenen uitgaven aan nutteloos oor logsmateriaal, wanneer ons land, moéde- Hoos voortstrompelt in een gevaarvolle crisis Millioenen uitgaven aan versterkingen en tortenbouw, om van ons vredige, klei ne land, een oorlogsveld te maken een prteressc van buskruit en oorlogsgeweld Hebben de legerhoofden en huidige re geerders uit den oorlog 1914, niet de noo- lige bevindingen opgedaan om meer prak ische gevolgen te kunnen afleiden Een eger van enkele duizenden zal nooit kun nen opwegen tegen gelijk welke mogend heid, en de forten rond onze steden len een zwak punt in oorlogstijd blijven, zonder nut, noch belang Het is slechts een millioenen verkwisting, die immer de lasten nog wat zwaarder om dragen Diaakt. Utopie te denken dat onze geburen Oorlogszuchtig zijn en ware het nog zoo, tooit zal ons leger uitgroeien al ware het maar voor eenige dagen om een dam op te werpen tegen een overweldi gende legermacht. En dan, slachting enkele duizenden menschen op enkele da gen tijd tot er hulp opdaagt en den 1^ strijd voorgoed voortgezet wordt op ons eigen grondgebied. Vernietiging en verwoesting van have en goed van meer dan duizenden men schen, waarover zeker onze bondgenooten geen minuut zich zullen bekommeren ficlgië kan nooit anders dan een voorhoe- >rmen van een bondslèger en 't strijd perk van vijandelijkheden, wanneer niet een gelukkige onzijdigheid kan worden bewerkt. Arme wroeters van menschen, arbeiders die in vredige dagen zich afbeu len om tot den welstand van ons land mede te ijveren, maar die in de naaste toekomsten met hun mooi opgebouwd kroost, den prooi van het wrekende oorlogsgeweld zullen worden, indien wij, naar men voorzegt, voor een luchtoorl komen te staan, een oorlog van stik- en brandbommen, een moorddadiggeweld, waarin vrouw en kind onmeedoogend zul len worden meegesleurd. We kunnen het jnaar niet begrijpen met onze oorlogser ringen en na al die oorlogsgruwelen overleefd te hebben, dat een regeering zich tot dergelijke besluiten kan leenen nu de vredesconferentie nakend is en er En alle landen stemmen voor den vrede 'Pgaan. Wij arbeiders die op geen kwade bedoelingen belust zijn, en ons met geen woede aan de stoffelijke belangen houden, maar reeds tevreden zijn wanneer er een zeker welstand heerscht in 't gezin en en de kinderen, onder den weidadigen irbeid van 't gezin, tot dettige burger: 10 t'oeien, zien geen mogelijkheid meer Jn een aanstaanden oorlog Wij hebben een hekel aan den oor- og, omdat alleen de liefde den welstand ;an verbeteren Doch iedereen denkt zoo tiet over het leven. De eervolle strijd voor en rechtmatig bestaan van den arbeider teelt zoo menige woelige, harde „dagen ge iend. om aan den geldmagnaat het boozc an zijn ijver te doen inzien, .la, de geld- icnger dweept... en sleurt den mensch laar ontzaggelijke diepten van eerloos leid en boosheid. Geldhonger ontziet liels De strijd is zijn leuze en de oorlog het va pen. Wij hebben zoo een klein beeld tan wat de drijfveer van den laogdurigen lor log is geweest. Hoe de grootindu- Itrieelen door de slachting van men leken, op de lijken van hun eigen vrienden en landgenooten, millioenen in lun brandkasten opeenstapelden lood en miserie zaaiden rondom hen Doch het kon hun niet baten. Hun jeldhonger juichte.en hij moest verza ligd worden op de puinen en oorlogs reeën. Grootinduslrieelen van Engeland Tankrijk gaven daar voorbeelden van. >00 marcheerde Engeland met Duitsch- flnd die nooit langer den oorlog zou ge- rokken hebben dan tot iyi5; daar de locus van Duitschland was afgekondigd n geen schepen Duitschland konden be liken. Alles raakte omtrent dit tijdstipt it geput. Duitschland ontbrak geld en oriogstuigen, de hongersnood dreigde en e vrede zou geteekend worden Maar de geldmagnaten dachten er zoo liet overde oorlog moest nog gerekt vorden, om nog luttele millioenen meer innen te halen. De verbondenen hebben Hes geleverd .wat Duitschland noodi. ad om den oorlog voort te zetten. Enge »nd heeft voor 65.000.000 pond ster ngen Amerika voor 85.000.000 pond ierling geleverd. De machine-olie raak- op in Duitschland en geen enkel fa- 'iek kon nog in werking blijven, wat laai den oorlog moest stil leggen. Pro} per ton machine-olie aan, die te Copen- hage maar 7 pond sterling gold en de zaak was vereffend. Op het einde van den oor log brachten de deplomatieke koeriers geld naar Denemarken, van waar het naar Duitschland ging. Op dit geld won nen de Engelschen 5o",.„. De regeering was volkomen op de hoogte van dien woekerhandel en antwoordde op de mededeel ing van den Engel schen gezant te Kopenhagen Laat maar begaan In Duitschland maakte de Parsival luchtschepen die aan Engeland en Bus- land werden verkocht om hun eigen onderzeeërs te bestrijden. De Duitsche soldaten die de forten van Verdun aan vielen, stierven bij duizenden in den prik keldraad, die eenige maanden te voren, door hun bondgenooten aan de Franschen was verkocht. Zoo duurde de oorlog immer voort, i' En terwijl de moordden de volkeren malkaar uil voor een ideaal dat maar een vermomming was voor liet werkelijke doeleinde Terwijl worden onze arbeiders in 't har nas gejaagd tegen hun werkbroeders, vie len er met millioenen om 't genot van die enkele kapitalisten wiens dorst naar mil lioenen niet was te laven. Een goed pro cédé, verklaarde Winston Churchill, om regelmatig te dooden een bestendige mededinging tusschen de voortbrengst van obussen en stikgassen aan den eenen kant, de arieveriog van menschel.ijke li chamén, die daardoor moesten bewerkt wonjen, aan den anderen kant. Een op eenstapeling van menschen lot een ma chinale slachterij in den aard van de slachthuizen van Chicago, een systeem van doellooze uitputting en verkwisting van menschenlevens. En nog kennen wij er de bitterste ge heimen niet van wat de geldhonger door zijn gluiperige draden heen heeft be werkt, hoeveel millioenen menschen reeds zijn geófferd om den geldhonger van die magnaten te stillen. Want telkens een opstand, een oorlog dreigt dan mogen wij er de hand in zien van groot industrieclen, fabrikanten van kanonnen en ammunitie en die door bun geldmacht invloed hebben op de pers. op de openbare meening en op de vele leden van verschillende regeeringen, u Geschiedvorschers hebben bewezen dat de volkeren telkens door hun regeeringen hedcogen worden, vóór, gedurende en na den oorlog En nog zullen wij bedrogen worden, nog zullen groothandelaars en fabrikan ten van kanonnen, ammunitie, geheime akkoorden met andere fabrikanten uit alle landen sluiten, regeeringen aanzetten tot bewapening, indien wij niet als één man ons aansluiten bij de partij van den vrede, de Socialistische partij, die van geen bewapening meer wil hooren, die den arbeider niet wil overleveren aan die gruwelijke menschenslachting, maar den oorlog aan den oorlog verklaart. Zoolang de volkeren niet beseffen dat men ze eerst moet bedriegen om bet eenr volk tegen het andere op te jagen en in strijd te werpen, zoolang zal de oorlog gevoerd worden en zullen de ar beiders de slachtoffers van de geldmacht zijn, die geen vaderland en kent, noch den arbeider in vrede enjiefde kan zien leven. ODII.ON De deelnemende groepen gelieven zich allen te plaatsen naar de volgendt ra ngscli ik king Vooraan de makkers hoofdkommissarissen. Daarna I. Harmonie N. S. Gent afdeel ing Gent. Vrouwengroep. Central- Openbare Diensten, onderatdee- lingen Meirelheke, Selzaetc, etteren, Aeltre *n Audenaarde, afdeelingen Eecloo, Deynzc, Sottegem, Ronse. 2 Harmonie N. 5 Brugge afdeel ing Brugge. Vrouwengroep, Adinkerke, CortemarckThie.lt. 3. Accordionisten NS. Oostende afdeel ing. Oostende, Vrouwengroep, Roeselaere. Yper, Poperinghe, Kortiijk. 4 Harmonie N. S. Mechelen afdeel ing Mechelen, Vrouwengroep, Gepensioeneerden, Vilvoorden. 5. Fanfare N. S. Dendermonde afdeel ing Dendermonde. Vrouwengroep. Jeugdgroep St Gilles, St Niklaas. 1 .okeren, Moerbeke, Aalst, Vrouwengroep Aalst, Turnkring Weiteren, Propagan- daclub Uuggenliaut. 6 Zangkring N. S. Antwerpen afdeclingen Antwerpen en gewestelijke. 7 Harmonie N. S. Leuven afdeeling Leuven, Vrouwengroep. 8. Zangkring N S. Leuven atdeelingen Aerschot, Thienen. 9. Harmonie N S Hasselt afdeeling Hasselt, Diest, Landen. lAngeren, Brussel \'.->rd. Schaarbeek Brussel Zuid-Oost P. T. T, en gewestelijke Zcnne en Dvle. 10. Harmonie N. S. ff nine St. Pierre atdeelingen. Maine St. Pierre, Monceau, Mens, St. Ghislain, Ath, l.essinc- Jemellc etc. II. Fanfare B W P Aalst Vakbonden en Wijkclubs Aalst, Propagandaclubs Nieuwcrkerken. Meire, Lede, Hofstade, Herdersem, Muorsel, Haeltert, Kerkvken en Krembodegem. 12. Fanfare B W. P. (ieeraardshergen groepen van Geeraardsbergen, Yiane, Moerbeke. Attemheke, Horhoelaere, Nederboelaere, Onkerzele. Schendclbeke, Lle.--.em, N S. Geeraardsbergen. 13. Fanfare B. W. P. Ninove groepen uit Ninove, Meerboke en omliggende leugdgroep Ninove. groepen uit Sottegen. 14 Socialistische Oud-Strijders al ile afgevaardigden der S. O S. 15. Fanfare B W P Denderleeuw Denderleeuw Vrouwengroep, Kindergroep N. S., Socialistische Oud-Strijders. Vakbonders, Ziekenbond en Partiigroep. Bij de aankomst te Denderleeuw zullen de groepen afgehaald worden door de kommissarissen, die hen naar de verzamelplaats op du- wijk lluysseghem zullen begeleiden. Bij de ontbinding aan 't Achturcnhuis zullen de groepen blijven staan en de haag vormen om Denderleeuw door tc laten. Al de vlaggen zullen volgen en op de gaanderij der feestzaal geplaatst worden. Dan volgen Je Zangkringen van Antwerpen en Leuven. Daarna iedereen in de volgorde. De volgende Koren zullen uitgevoerd worden Zangkring Antwerpen Morgenrood, l.entetii. De Wilgen en Ver eenigde Werklieden. Zangkring Leuven De Svndikale Weetgalm, Nacht en I icht, De Barden van den Maas, Wereld vree. Daarna aanspraken door Gezel RENIER. Volksvertegenwoordiger, Aige- meene Voorzitter N.S. VOIAMSUHB UH7.KNDIN(i ramma van DINSDAG 16 -I I N 1 l'.KJi AaUMDuitschland hood dan 90 pond sterling 17 uur t. Een maaltijd bij Suppé, potpourri, Morena. 2. Fantasie op de I)e Groote Mongool Autlran. 3. Wals uit de Chocolade Soldaat Os. Strauss. 4. Ballet uit De Cocarde van Mimi Pinson G. Gi -ublier Zn 17,45 uur S.A.R.O.V. 's Kinderhall' uurtje o.l v. Mevrouw Buth Sarpathti 18,15 uur Een Kwartiertje Karakter- stukken muziek Grammofoonplaten 18,30 uur Gezongen bloemlezing uit De Barbier van Sevilla Ros-,ini (grammafoonplaten) 19.15 uur Praatje der Svndikale Kommissie. 19,30 uur Gesproken dagblad van het N. I. B. 20 uur Concert met de medewerking van Henry Marchand (Is Koopman) de gekende Hollandschc Levensliederen- zanger en tijne humorist. SPBEEKBEURT ERVARINGEN VAN EEN VA K BON DEi: I DE B. door den Heer Willem Van Groothoven, -Gezel ANSEELE, Staatsminister Gezellen DE NAUW, Senator. TOCH, Senator. BRACKMAN, Sekretaris S O.S. P S. Du bloempjes zullen alleen door de mcisjesgroep van Denderleeuw verkocht worden. TRE1NREOEL1NÜ Het Bestuur van den IJzerweg heeft besloten tot de volgende maatregelen nn hel vervoer der duizendc deelnemers te verzekeren. 1). Versterking voor 3oo reizigers uit Oostende en Brugge aan trein D. 284 die speciaal in Denderleeuw zal stilhouden om i3 u. 25 Met dezen trein kunnen de vrienden van Wetleren en Lede medekomen. 2 Versterking tot de maximum van den last van trein 2986 voor 300 reizigers uit Gent (v. 13 u. 51en 600 uil Aalst (14 u. 211 aankomst Dender leeuw om 14 u. 3o. Terug uit Denderleeuw met 1). 291 (18 u. -) 3o53 (18 u. >7) 2669 119 u. 16) en later tot 0,49. 3. Verlenging tot Denderleeuw van trein .j-ns van Dendermonde en ver sterking voor 3oo reizigers. Terug met 2669-4805. 4). Versterking voor 3oo reizigers der treinen 2S12 <077 en >04; uit Brussel Noord om 11 u. .p, 12 u. 01, i3 u. 10 Terug met D. 320, 3o5o, 2.827 en later. Vertrek uit Denderleeuw om 19 u. 12, 1911.32, 20 u. 5.f, 2211 en 23 u. 26. 5». Versterking tot de maximum van den last van trein 2605. minsten-- voor 600 reizigers uit Geeraardsbergen) vertrekkende Atli 12 u 45. Lessen i.»,o Overboelaere i3u. 16, Geeraardsbergen i3 u. 35, Schendelbeke 1 u pi, 1de- :em i3 u. 46, Ninove 14 u. 3 Alleman stapt af te Idegem. Terug uit Denderleeuw met treinen 2648 (v. 18,54) 27.12 (om 20,5o) en 2752 (om 0,20). 6). Versterking der treinen 2823 en 2818 uit en naar Sottegem. Denderleeuw is uiterst goed bediend door treinen komende uit alle lich tingen. In den hof en de zaal van 't Achturcnhuis zullen broodjes met hesp en kaas te verkrijgen zijn. N. B. De feesten beginnen van at Zaterdag 20 Juni, met een prach tig kunstfeest tc 7 1/2 's avonds, in het Achturenbuis. Maar de ware hrisis blijft bestaan en is een dreigend gevaar om het tang leven der h'enkin rcgceiirg Ie kortwieken. Verleden Vrijdag, na 6 uur 's namid dags, werd de nieuwe regeering drlini- tief gevormd BENKIN. (katholiek Voorzitter cn Binnenland. HYMANS, (lib.). Buitenlandsche Zaken. COCO, (lib.), Justitie HOUTABT. (kath Financiën HEYMAN, (kath Nijverheid en Arbeid DENS, (lib Landsverdediging VaN ISACKEB. fkath Vervoer VAN DIEVOET. (kath Land bouw. BoVESSE lib Posterijen VAN CA EN EG HEM (kath.) Open- bnre Werken. PETITJEAN. (lib Kunsten en Wetenschap pen. CBOKAEBT, (kat.). Koloniën Dus 7 katholieken en 5 liberalen. Verleden Maandag werd de eerste Ministerraad gehouden. Men nam hij na een heel»' namiddag in beslag om de regeeriogsverklariDg op te stellen. Kr zal, naar ons wordt gemeld ge werkt worden om de dringende llaan- tieele kwestie op te lossen. Nieuwe lasten schijnen dus onvermij delijk. Hoofizaak voor «1 -» reeds zoo zwaar beproefde wprkende klasse is te welen of ze opoieuw het slachtofler /al zijn. Iels is zeker en zulks is dat we. naar de pefso: en gezien die de touwtjes in handen hebben, niet veel hoop op heler- rus mogen stellen. All.a een uitspraak van hel ki zers- korps kan ons die verschaffen. bank gevonnisd worden in een taal welke hij niet verstaat. In de school m >et het onderwijs vei beulcmanst worden. In de openbare best men, in Vlaande ren, moeten zoowel de Vlaamsclionkun- dige.n als de Vlaamschkundigen, de Uoog- ste posten kunnen bèkleeden. I11 één woord, if- Vlamingen moeten voort als tweede klasburgers blijven verheulemanst worden. Als onder dit opzicht hun wenschen niet ingewilligd worden, willen /ij met hun klerikale vrienden niet verder mar- cheeren. En 't schoonste van al die menschen zóón Is wij er hierin onze streek ook hel» ben en die zich liberale Vlaamsche democraten noemen. verroeren geen strooi", zc laten draaien wat draait 01zijn ze misschien akkoord met hetgeen hun Vlaamschhatende broeder^ doen en is het maar het masker der Vlaamsche demokratie dat zij dragen. Blauwe gemeenheid De Liberaal orgaan van den ("het) kakstoelvent je), die steeds gezelschap zoekt onder de socialisten <>m nadien met geweld (!f)op onze vooraanstaanden met drek te werpen, heeft weer eens den gaai afgeschoten. Naar aanleiding van het grootsche leest ter huldiging van Debunue wil "De Liberaal nog eens in gemeenheid uit munten. Luister maar wat het vuilbük der blauwe élitepartij zegt 'i Men blaasdemen litrdc mm dronk m men braste, van '1 ra 'Ierland weg Wat zullen de liberalen van Mcenen zeggen, die om de grootschheid. deftig beid en waardigheid van dat feest den besten indruk er van hebben, over derge lijk geschrijf Zulk walgend proza schijnt ons de ware uiting te zijn van de Iiheraletut termanskunstenaarsziel Ui. Een Koekockje. '1 ls me tocli wel gepermitteerd zeker 'nen keer ten titel van reclame voor ons humoristisch weekblad Koekoek voor onze lezeressen en lezers van Recht en Vrijheid die aan den blad- verkoopervan nog niet besteld tig zet|e er uit te B. v. dit hier »ruit Koekoek 1 hebben, een enkel 1«'U- nemen. A. V. V. K V. Wil niet meer zeggen Alles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Kiistus Maar wel Alles voor Vooruit, Vooruit voor Koekoek. Niet slecht, hé Minister wan Landsverdediging. Ue h. Dens is minister van l.amlsver- Jediging. Dat heeft elkeen verbaasd. En M.Dens wel het meest. Wat is de heer Dens in regcering Een stopgat Een noodzakelijkheid Een opgedrongene 1 Dat laat hem wellicht koud. 11 ij is minister Welk van de vele standpunten van ile Brocquevilie gaat hij nu verdedigen Men zegt dat hi) voorstander is van liet plan Hcllchaut. wat bijna waarheid blijkt,omdat hij als medewerker een te genstander neemt van het plan Gallet. Met welk krediet gait hij akkoord Met 175 of 220 millioen Enwaar zijn De schrik voor een Kamerontbinding heelt al de katholieken samengebracht en de Vlaamsche fraktic, a la Van Scliuv-. lenberg. tot toegevingen aangezet. Een socialistische overwinning in de stembus jaagt hen de schrik op t lijt en doet dwaasheden begaan. t U nog niet genoeg dat ze steeds vooi du klerikale reactie hebben gekropen, ze zijn deze maal plat op den buik gaan lig gen aan de deur van de fameuze Benkin- regeering om als voetmat ie dienen. Wie a.u.b. Al onze tegenstrevers hebben de.n draak gftstoken met de ÏUO.UOO fr. die de socialistische volksvertegenwoordigers en senators gestort lu bben, om de werkloo- zen te helpen Maar nog niemand zegde, wat de kle rikalen, liberalen. hrixti'n-demokfaten, en tronters mr, r hebben gepaan. dan .Ie - 'Cialistcn Men spreekt Gezien liet geweldig, te kort in de Sraaiskas. 2 f.tMi millioen jaarlijkscho nieuwe lasten te belten en 400 millioen te bezuinigen. 1 en koste van wie Dat zc eerst beginnen met vaarwel t« zeggen aan de dwaze militaire bewa peningen. die door eenige militaristische heethoofden zijn ingegeven en men zal aldus veel millioenen bezuinigen Dat men ook het geld terug vraagt het welk zoo kwistig, aan de rijkaards is ge geven met de af scha Hing van de super taks Zal het zoo zijn Naar de uiterlijke kenteekens der Ben km regeering tc zien, g.-looven we het niet Alles ÏYÏaar dat niet! Zekere gebeurtenissen kunnen verhitte ren andere kunnen verheugen. Dat al lemaal komt men tegen in den strijd. Er bestaat gewettigde en nict-gewet tigde misnoegdheid. Keizers en koningen kunnen verdreven worden de l'aus en Mussolini kunnen twisten cn vechten Ministeries kunnen vallen legerbenden kunnen sneven. Maar... in geen enkel «ogenblik mag ei erzaakt worden aan de uitbreiding van het lezerstal van de socialistische bladen Vooruit» en Beclit en Viip heid Wie heeft er nu gelijk? De ironter Herman Vos sprak in het parlement een zeer gematigde rede uit. Er kon uit algeleid worden dat hij het mogelijk acht de Vlamingen volledire voldoening te geven in het huidige kader van België, dus zonder dat het federalis me daarbij te pas komt. Lenige dagen later zijn Bormsen Wies Moen- ergens in West Vlaanderen een meeting gaan geven. Borms, de onge kroonde koning van Vlaanderen, die zijn kinderen naar de I- ransche hoog esc boo van l.cuven zendt, verkiaardedaar.dat hij genoegen kon nemen mét het fede raal statuut. Wies Motns. de dichter, verklaarde op dezelfde meeting dat het federaal sta tuut geen plossing bracht. Voor hem moet Belg se kapot. De man is dichter, daarbij nog tamelijk jong en dat legt veel uit. In elk geval: drie tronters en drie ver schillende meeningen. Wie heeft het nu goed en wie heeft liet nu slecht voor In zulke belangrijke vraagstukken is dui delijkheid gewenscht en die schijnt er voorloopig ,11 de frontersrangen nog niet te heerschen. De heeren zoeken en weten niet goed waarheen. De socialisten staan er Jan nog al wat beter voor. I)i< hei- ben een oplossing en een die aan duidc hjkheid niets te wenschen overlaat. 't Bewijs Hoezeer de liberalen bekommerd zijn met de rechten der Vlamingen, blijkt uit de onderhandelingen die zij gevoerd heb ben met dc katholieken over het pro gramma welke hun moest toelaten, het gezonken ministerieel schip, terug naar h. iven te halen. Volgens die heeren moet de Vlaming maar verder door de recht- Zie vervolg ouderaanKolcn b

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1