PP li jti I WAARHEID Bet ÏLKFBBST te Beiierleeif WAAROM? DENDERLEEUW' 1,1 BARON HOUTART HEEFT DURF. wrak KUNST=CONCERT V Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. MEDEN ZONDAG moeten onder de forsige stappen van duizenden manifestan= ten, De Regeering Ren kin is maar een O Waarom bestrijden de kapitalisten den korten Arbeidsdag Omdat elke druppel zweet de waar= de van een goudstuk heeft HEDEN ZONDAG grootsche troepen schouwing van het Roode strijdende le ger te S i 128 Jap.rasrp N. 25 Prijs pernummér 30 centiemen 21 Juni 1G 3l IJHEID Verantwoordelijke Uilgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshui» Molendries, 11. Aalst Postoiikok-Rkkeninü 85686. Telefoon 572. Zetel H. W. p. Aku.-Fkdkratir Volkshuis», AALST. de staten I i De mini terieele crisis is opgelost. Ken minister is nochtans- vergeten ge worden Kr zou een nieuwe portefeuille moeten geschapen worden namelijk deze van Onafgedane Zaken - Mijnheer Renkin heeft zijn regeering. Hoe, voor hoelang cn waarom i Het gesjacher, dat de vorming voorat- ging is door den gewonen mensch vol doende gekend, opdat we er hier niet zou den op terugkomen. We zullen ons weerhouden van elke profetic, maar gezien de samenstelling en den grondslag ot het gebrek aan grondslag waarop deze gebeurde, geeft ze ai de teekenen van een spoedigen val. Kr is daartoe dan ook nog een hoofd reden. Is het regeeringshoofd wel de man met. den noodzakelijken zedelijken invloed, om een regeering te beheerschen Het is toch deze Renkin, die het proces Coppée pleitte, proces dat in België zulke groote beroering bracht. Proces, dat schandaal verwekte ecnerzijds door de vrijspraak op boetstraffelijk gebied anderzijds door de veroordeeling tot de boete van 20 MII.LIOF.N. Kn wie kent niet al de licellen die meester Renkin gebruikt heelt, opdat de staat niet in 't bezit zou treden van zijn 20 MI L1.10KN Het proces is voor bet beroepshof dan ook nog immer hangend en wij vergissen ons niet als we beweren, dat meester Ren kin op zekeren dag. in volle Kamer, een tamelijk erge beschuldiging naar het hoofd slingerde van den ADVOKAAT VAN DKN STAAT-, MEESTER DE- VKZE Als wij daar nu nog aan toevoegen, dat de onlangs gestemde wet op de onver- eenigbaarheden voor het kabinetshootd een lading in volle borst beteekent, dan zal de lezer al licht begrijpen, dat onze koning de hand niet gelukkig had bij de keuze en dat de glans van België er ook niet door vergroot wordt. Het zou dus zeer spoedig kunnen blij ken, dat Renkin werd gewikt en gewogen en te licht werd bevonden. De kleur loo ze rege.erjngsoerkln ringheeft niemand in het Parle ment ontroerd. Algemeene voorden die bijna iedereen mag ondetschre ven. Maar klaarheid, heel weinig. Daarom verwachtte men met span ning het debaten in tegenstrijdig heid met alle parlementaire gewoon- len. is de heer Ded ze naar het bu reel geloopen om als eerste redenaar ingeschreven te worden, wanneer de leider van de oppositie eerst aan de beurt moest komen. Hij heeft zulks waarschijnlijk ge daan om de oppositie nuttelooze redevoeringen te sparen. - uant hei had iets te zeggen. Ilij verklaar de dat hij zich had bekeerd. Op een groote vraag de denafionalisalie van Vlaanderen te keer te gaan. Deze klare stelling komt overeen met. alles wat de Werklieden-Pari j sedert twee jaar en meer heeft ver kondigd lot die opvatting van taktischen on zakelijken aard heeft zij de rechterzijde reeds vroeger bekeerd en nu komen de liberalen aan de. beurt. Hosanna fir zal meer vreugde in den Hemel zijn voor één zondaar, die ziek be keert. dan voor duizend gelukzali gen die geen bekeering noodig heb ben. N Het behoort ons - vronlijk en blijde, te zijn --, want zoonis het staat ge schreven in de Gelijkenis van den ver loren Zoon. Tmkas A' V. H.deze onze broeder was dood. en hii is weder levend geworden, en hij was verloren, en hij is teruggevonden (Vervolg 2" bladzijde kolom 3 Ter Waaiheid streeft mijn twijfelend gedacht. ter Waarheid streeft mijn rustclooze ziel, ter Waarheid wil ik steeds met al mijn krachten, ter Waarheid, bron van balsemenden vrede. Zoo leef dan, jongeling, en onweerstaanbaar vervoere u Drift tot levenswerkzaamheid, door lenteweder, zomergloed en winterstorm, door zonnewonne, maneschijn en duisternisse ter rustelooze werkzaamheid Maar steeds beheersche Waarheid, in het vroedend voorhoofd gerust en kalm gedragen, Drift en Daad. Zoo zing dan, jongeling, daar gij jongeling zijt, en, wijl rondom U woelt de bonte wereld. sta recht in 't midden met wijd open oog Haanhoor, wat elke wind u medebrengt, en dicht, weerspiegelend en weerklingend. Geen standbeeld, neen, vervrozen koud en stom. Gedeund, wen u beschijnt de roode morgen gezucht, wanneer de wind voorbij u zucht, gelijk die harpen in den avondwind, die met der boomen lied hun klachte paren En, stormen zee en hemel rondom u, zing meéEn woedt om u de wilde slag, kamp mede en sla den bardit in den wind En jaagt u drift, zijn woord is 't klinkend lied gezongen, wen uw ziel aan t wagen gaat. gelijk de zee, wen 't in haar gronden ziedt. Beziele 't lied de werkzaamheid uws levens; ja, zing en dicht van wonne en wee en woede, van liefde en haatja zing en dicht - maar steeds beheersche Waarheid, in het vroedend voorhoofd gerust en kalm gedragen, dicht en zang. Geen valsche zuchten en geen valsche tranen. geen mom op 't aangezicht des Noordschen zangers. Geen nietig speeltuig van uw ziel gemaakt, dat lacht of jankt, naar men de wrange draait maar, lijk gij 't leven in u leven voelt en rond u, dwing het in uw lied te leven. o, Zanger, echt en trouw gelijk een kind. Inzet met een prachtig Kosteloos aangeboden .Heden Zaterdag 20 Juni, om 8 u. stipi in de ruime Feestzaal ACHTURENHUIS Hel feesl )\>ordi ingericht mei de medewerking van £KCejuffer rD EEEMA PRE, Kunstzangeres kanaal Oostende Heeren 'OF. BRAEKELEIR, 'I enor 1 eerste prijzen 'DE LP O R TE, Basse Conservatorium lc Cent. LEP ACE, Orkestleider van Vooruit Cent de kinder- cn Jeugdgroep, de fanfare De li erker Dendei IccuTD. Deuren open te 7 12 uur KEESTROOSTER Begin Ie 8 uur slipt IAurore, opeuiogsstuk, door de fanfare «- De Werker Ilaydée, groote wals. 2 Dansoefeningen door kinder- en meisjesgroep. 3. Openingsstuk vo t klavi- r, door A. L-page. •1. Kerstnacht Slaap Zacht gezongen door Mt juH'r Dolemarrc 0. Waartoe Socialisten marche gezoügen door Mijnheer De Braekehir Paillasse De .'onge Garde. gezongen door Mijnheer Delporte 7. Darmen, duo Bizet gezongen door Mej. Deleniarre en Mr. Lm Braekeleir 8. De Vërdeelers lef V d. Meulen Allen op Dek gezongen door Mr. Del porie. OVERHANDIGING I)ER VLAGGEN door Gezellin Rosseel en Gezel Brnckinan. feestrede door Gezel KAMIEE HUYSMANS, Volksvertegenwoordi ger, Oud-Minister van kunsten en Wetenschappen- 9. Lief Vogelken Oscar Roels Bij d'Oude Wieg. Platei gezongen door Mejuflër Dolemarrc 10. Ten Strijd Weg den Oorlog gczongeD door Mijnheer De Braekeleir 11. De Wees van den Communard Het Kaeaillo gezongen door .Mijnheer Delporte 12. Mireille, duo Gounod gezongen door Mejulllr Deleniarre en Mijnheer De Braekeleir 13. Banierzang Jef V. d. Meulen gezongen door Mej Ddemarre, Mr. De Braekeleir en Mr. Delporte 1 1. De Internationale gezoDgen Joor M<yj. Deleniarre, Mr. De Braekeleir en Mr. Delporte (Zie regeling der betooging 2' blad). Wam bach A1 ,£page Vatd- r Haeghtn Leoncavallo X. Het is wel onnoodigden man voor te stellen. Van beroep bankier. Hij is be heerder van de Banque de Bruxelles en daarbij van een dozijn andere maat schappijen. Toen hij minister van rinan- cies werd, vond hij het niet eens noodig ontslag in al die beheerraden te nemen. Naar zijn eigen oordeel, kon hij de taak van financieminister gemakkelijk vervul len, zonder in het minst iets te schaden aan al de maatschappijen, waar hij inzat. Minder waarschijnlijk voor zijne be- vo gdheid, dan voorde vette sommen die hii cr op streek. Toen het land in den put zat met de ge schiedenis van den steeds maar verder vlalenden frank, trok hij zich daar niet al tc veel van aan. Hij liet Francqui en on zen betreurden vriend NVauters zoeken, om den frank te redden. Men vertelt van hem. dat hij in die moeilijke periode eens verwittigd werd, dat hij 's nachts een ver gadering zou moeten bijwonen. Hij liet terug weten dat Hij onmogelijk tc Brussel kon blijven, want hij had geen... pyjama medegebracht. Het kon den baron dus schijnbaar weinig schelen of de frank niet of wel gered werd. De frank werd zonder hem niet alleen gered maar door de saneeringsmaat rege len kwam de schatkist in een buitenge woon prachtige positie. Kinde 1927, toen de socialisten de regeering verlieten, was er een overschot op de ontvangsten van ruim 2 millioen.Ook gedurende 1928 ste gen de ontvangsten der schatkist nog be langrijk hoogerdan voorzien was. Dat kon zoo niet blijven duren. Baron Houtart had niets kunnen opbouwen. Hij zou nu eens bewijzen dat hij zoo veel te beter kon afbreken. >m tc beginnen ver minderde hij zekere belastingen, die de beurs-en bankoperaties troffen. Als ban kier. in functie bijeen groote bank, aan zag hij het als een plicht, de menschen van zijn slag in de gelegenheid te stellen nog wat meer te verdienen. Daarna begon hij met zekere taksen, die te zwaar drukten op de nijverheid en den handel, te verminderen of op te hef fen. Om de kroon op zijn werk te zetten deed liij de suppertaks verdwijnen. Hij gaf aldus een cadeautje van 3«'0 mil lioen, aan de rijkaards van zijn soort Voor hem zelf moet dat nogal een fat soenlijke besparing geweest zijn, op wat hij zelf aan de belastingen moest betalen. Baron Houtart bevoordeeligde zijn klas se, deze der bezitters, buitengewoon goed, maar hij toonde zich heel wat min der vrijgevig voor den kleinen. Met al die maatregelen is baron Hou tart er in gelukt het overschot van 2000 millioen te veranderen in een tekort van 4250 mi llioen voor 30 en '31. Om zoo iets te doen moet gc gëenen baron en nog minder bankier zijn. Zoo'n gat in de kas maken, kan wel iedereen. Baron Houtart zou dus best doen te zwijgen en na te denken over de misda den figuurlijk gesproken die hij heelt bedreven tegen liet land. Hewcl het is heelemaal anders. Hii laat door zijn trawanten vertellen, dat hij nog drie we ken moet blijven om weer orde in de fi nancies te brengen. Hij, de bekwame vent. zal de nieuwe belastingen voorstel len. Weer zullen deze speciaal op.de schouders der verbruikers, dus vooral der kleinen geschoven worden Zeer ernstig voegt liij er dan aan toe, dat daarmede de grens bereikt wordt en er absoluut niet meer aan nieuwe uitgaven mag gedacht Dus zekeren ast geen sociale verzekerin gen. geen uitbreiding van het technisch onderwijs, geen openbare werken om de werkloozen aan werk te helpen. De grens is inderdaad bereikt, niet van wat de rijken kunnen betalen, maar van het geduld der arbeiders Zij hebben er genoeg van om zich langs den weg der onrechtstreeksche belastingen te laten pluimen. Kr moet een einde komen aan het stelsel dat hen dwingt het meest te betalen, zonder dat zij daarvoor ook maar een enkele groote hervorming in de plaats krijgen. Geld voor nuttige hervormingen heelt Houtart niet, wel miüioenen voor nuttelooze forten. Baron Houtart heeft durf, maar dat zal niet beletten dat zijn kliek weldra een afstraffing zal krijgen, die aan de ribben zal plakken. Herinnering aan M. Jaspar Wal: zei M. .Iaspar in 1020 Dit a Gij, socialisten, zijt het ciment van mijo meerderheid. Zonder u en tegen u zullen wij de belasting verminderen, de sociale verzekeringen stemmen, de taalkwestie oplossen. W at haddeu die woorden voor gevolg t Prima, dat vooral de rijke menschen, die het nieLnoodig hebben, ontlast werden. Secundo, dat dc sociale verzekeringen niet gestemd zijn. Tertio, dat de taal kwestie, in Juni 1 c»31verre van opgelost is. In 1903! 't Was in ioo3 Wij'waren nog zwak M. ile Smet de Na ver, de eerste mini ster van toen, sprak, de Kamerleden lui sterden ineens kwam het er uit - De openbare besturen hebben mei werkloosheid en nijverheidscrisis niets te maken De christen-demokraten. val niet omver - juichten M. de Smet de Nnver toe Schande De aanvragen voor ouderdomspen sioenen. ingediend in de drie laatste maanden van verleden jaar, zijn nu nog door de controleurs van belastingen niet kunnen onderzocht worden, omdat dezen nog steeds wachten achter de onderrich tingen die de christen minister Hevman hen niet zendt. Meer dan een half jaar dus, dat de christen minister de pensioenaanvragen laat liggen en de belanghebbende ouder lingen in doodsangst laat verkeeren over het lot hunner aanvraag Hoeveel oudjes zullen aide eeuwigheid niet ingegaan zijn tegen dat er over hun pensioentje zal heslist worden. 't Is een schande Maar nu zwijgen de christenen. Ten tijde dat Wauters minister was, moesten ze niets weten om toch maar tegen hem aan 't huilen te gaan. De herziening van de oude pensioenen ten einde deze aan tc passen aan de nieu we wet, gaat ook zeer traag. Door zijn nalatigheid in het aanstellen van het noo- dige personeel, heeft ook weer minister Heymaa daar grootelijks schuld aan. De nieuwe wet dagteekent van 14 Juli 1930, ze is dus al een jaar gestemd en de herziening verre van gedaan.... Bid voor mij vroeg minister Hev man. Wist hij dan dat hij kwaad had gedaan/ Wat de laatste oorlog gekost heeft F.en Duitsch geleerde heeft uitgerekend dat gedurende den laatsten wereldoorlog, elf millioen menschen werden gedood, dit is t EN op elke 13 seconden. Meer dan 19 millioen werden er gewond, dit is bijna tweemaal en half het dubbel van de inwoners dat ons land heeft. Met het geld dat de oorlog gekost heeft 18 AULLlAkl)zou liet mogelijk geweest zijn, ieder gezin in Amerika, Ganada, Australië. Engeland. Ierland, Frankrijk, Rusland en België een huis van 90 000 frank met 5 aren grond en ■15 0«m» irank aan meubelen te schenken. Tevens zouden er voor elke 29.000 ge zinnen een ziekenhuis, beschikbaar zijn, benevens de loonen van professoren, ziekendiensters, onderwijzers en onder- ijzeressen. Moesten al de KRUISJES welke op de soldatengraven staan, naast elkander ge plaatst worden, dan zouden zi| een lijn daarstellen van Parijs over Europa en Azië tot aan Wladiwostok en het laatste kruisje zou worden omgespoeld door de golven der Jaspansche zee. Stel K dit eens voor, beste vrienden, en dan, voelt ge niet in I den wil opko men, om meer dan ooit te ijveren voor den VREDE en tegen het militarisme 't Voelt ge dan niet de vervloeking op uw lippen branden, voor die oorlogsslokers en die klerikale en liberale bepde die hier. in ons land. milliarden verspil» aan dit afschuwelijk oorlogsmonster. Aan de deur met zulke gasten MaaiaMM«al

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1