ÏA\ BIT ïrijoi) POLITIEKE BEBOS Verarming van t Volk Verarming der Openbare Besturen Id den Provincialen Raai 28 Jaargang N> 26 Prijs pernummér 30 centiemen 28 Juni 1031 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Ziï Aangaande de vrije keuze van Geneesheer, heelmeester en Apotheker. 's Zaterdags prachtig Kunstconcert voor een bomvolle zaal. Des Zondags Massa=Betooging. 15 muzieken, 2 zangmaatschappijen turn= en jeugdgroepen, 185 vlaggen. Meer dan 10.000 betoogers. Onvergetelijke dag voor het Socialisme. RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALKONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11Aalst Postchkok-Rekrnino 85086. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. Hoelang nog zal dat duren stelt zich menigeen de vraag en niet het minst de ongelukkige werkloozëo, doelende op de thans scherpe crisis. l)e internationale crisis want zij treft schier alle landen duurt reeds twee jaren. Zij vertoonde zich het eerst in Duitschland tijdens den zomer van I929 en in Amerika in den herfst van I929. De andere landen volgden traps gewijze. In België b.v. liet de crisis zich reeds volop gevoelen vanaf den zomer lo3o. In Duitschland en Amerika is reeds gelukkig een lichte verbetering vast testellen. In de eerste helft der maand Mei verminderde het aantal werkloozen in Duitschland met Mo.ooo. Gedurende de laatste 8 weken kon den er ongeveer 726 duizend werkloozen opnieuw te werk worden gesteld, of schoon men opnieuw een toenemende werkloosheid voorziet met den toeko menden winter. Volgens berichten van het Amerikaan- sche vakverbond, is de werkloosheid bij zijne leden van de maand Februari tot Maart van 19 0/0 op 18,2 verminderd. Vooral in de metaalnijverheid, gemeng de vakken en in het-spoorbedrijf neemt de werkloosheid langzaam af. Ook voor wat ons land betrett is vol gens de «fficieele gegevens van't Minis terie van Arbeid een lichte verbetering vast te stellen. Op einde Apr. waren op 750 duizend 071 d. leden aangesloten bij de werkloozen kassen, ld t.h. volledig werkloos tegen 11,3 t h. der vorige maand. l-'.r is dus verbetering maar het gaat heel langzaam. Het is overigens meer dan tijd dat er stilaan verbetering komt. Duizenden en duizenden menschèn zijn reeds gedurende maanden zonder werk en zien hun ellende van week tot week vcrgrootcn. En niet alleen staan wij voor de verarming van de arbeidende klasse, maar daarenboven van de verarming der openbare besturen. De inkomsten ver minderen en integendeel stijgen op enor me wijze de uitgaven voor werkloozen- steun. Terwijl voor een paar jaren een som van 3o tot 40 millioen volstond in ons land om gevolgen der werkloosheid te bestrijden, heelt men voor 1931 een som moeten Voorzien van 400 millioen en de vooruitzichten zijn dat deze som ver van toereikend zal zijn. De stad Aalst gaf in gewone omstan digheden 80,000 fr. uit en nu voor if'di voorziet men 1/2 millioen en het cij fer zal ver overtroffen worden. Ninove komt reeds tot 60,000 Ir. Geeraardsbergen voorzag in fo30 een i krediet van 80 000 fr. ,en moest er in den [loop van 't jaar 40.000 fr bij doen. r Voor u)3r voorzien ze 120.000 fr. en [ze hebben een leening van 3oo,ooo fr. moeten aangaan. f Bij het begin van dit jaar voorzag men [in de provincie Oost-Vlaanderen een [som van 1 1/2 millioen frank. Deze is [reeds uitgeput en Vrijdag 1.1. werd een nieuwen buitengewoon krediet gestemd alat- Het kongres van het Nationaal Verhond der onzijdige Mutualiteiten dat onlangs te Antwerpen gehouden werd, stemde de hieronder staande be langrijke dagorde i) Het verzekeringsorganisme moet het recht hebben geneeskundige klinieken op te richten of te aanvaarden en zijn leden er toe te brengen zich tot deze instellingen te wenden, mits zekere voorwaarden vast te stel len door den Hoogen Raad. Het kongres brengt in herinnering dat de mutualiteiten altijd liet recht gehad hebben, in volle vrijheid, de apotheeken te kiezen tot wie hunne leden zich mochten wenden. Geen enkel voordeel was van aard de mutua liteiten tot het invoeren der vrije keuze tc brengen. Zij eischen nog immer het recht op, vrij gelaten te worden in het kiezen van apotheken. i) Het verzekeringsorganisme moet het recht hebben zijn aangeslotenen te verwijzen naar de apotheken door de mutualiteiten gekozen, hetzij deze samenwerkende of private apotheken zijn, onder voorbehoud van voorwaar den te bepalen door den Hoogen Raad. Het kongres vraagt dat in al de genees- en 5 artsenijkundige kom missies, de mutualisiische klinieken en de samenwerkende apotheken rechts- streeks zouden vertegenwoordigd zijn. Het kongres verzet zich ten stelligste* tegen ieder bepaling die voor doel zou hebben, met een boete of gevangneming te straffen, de bestuurders van mutualiteiten, die inuitvoering van hun ambt, hunne leden naar de hier hooger bedoelde klinieken of apotheken zouden zenden. Men weet dat het wetsontwerp van M'. Heyman aan de mótualitei- ten de volstrekte vrije keuze van geneesheer en apotheker wil opleggen het bevat inderdaad verschillende artikels die toelaten mutualiteitsbestuurders streng te straflen, die dc vrije keuze zouden beperken. Op te merken dan dat dezelfde minister Heyman een wet deed stemmen op de werkongevallen die aan dc patroons het'recht geeft de apotheek aan te duiden voor de werklieden en die hen ook toelaat de geneesdienst in te richten op zulke wijze dat alle vrije keuze uitgesloten is. De onzijdige mutualiteiten zijn het eens met. Socialistische ziekenkassen om te eischen dat zij het recht zouden hebben hun genees- en artsenijkundigen dienstin te richten zonder volstrekte vrije keuze. H.et verheugt ons deze vaststelling te kunnen doen. van 3 millioen. F.n »r is zelf twijfel of dit zal volstaan. Wij kennen eene gemeente van om trent 18.000 zielen, die in normalen tijd hoogstens 5o 000 frank uitgaf aan werk- loozensteun. \'oor iq3i wordt een uit gave voorzien van 75o 000 frank. Ook de uitgaven van de commissiën van Openbaren Onderstand zijn inge volge de crisis gevoeliggestegen. Kortom, wij overdrijven niet, wanneer wij bewe ren dat over gansch 't land meer dan duizend millioen of één milliard zal wor den uitgegeven om de gevolgen der werkloosheid te bestrijden. Wij spreken dan nog niet eens over de reusachtige sommen die worden uitgegeven door de wekloozenkassen der vakbonden. Wij geven deze cijfers ter overweging aan de vijanden der arbeidersbeweging, die zoogoed de rekening kunnen maken over verlies aan productie en arbeiders loon, wanneer de arbeiders op Eén Mei het werk neerleggen of staken om heter loon en werkvoorwaarden al'te dwingen.- N oor sommige gemeenten is de werk- loozensteun effenaf een ondragelijke last geworden. Meestallen zien zich verplicht bijzondere leeningen aan te gaan, die ge durende' jaren lang op den tinancieelen toestand derzelfde zuilen blijven druk ken. En zullen zij wel ooit dien toestand te boven komen Het staat buiten kijf dat zooiang wij onderhevig blijven aan het huidig kapi talistisch. regiem, dat de crisis onvermij delijk is. En aldus zal den finantieelen last voor de openbare besturen om de werkloozen te steunen langs om zwaar der worden. Wat al nuttige werken zouden niet kunnen uitgevoerd worden, met het geld dat nu wordt besteed om al werkloozen ter hulp te komen, werkloozen die toch niet beter vragen dan door te arbeiden zich nuttig te maken. De arbeiders immers, zij vragen toch niet om in ledigheid hun tijd door te brengen. Als zij daartoe gedwongen wor den hebben zij, het spreekt van zelf, recht op ondersteuning De arbeiders zijn niet de scheppers van de huidige wanorde waarin de wereld verkeert. Zoolang d-ï gemeenschap de ter har.er beschiklang staande hulpbronnen niet zoodanig organiseert, dat voor elk werk willig mensch arbeid aanwezig is, heb ben de werkloozen recht op ondersteu ning Maar de werklieden willen iets anders en beters. Zij willen het recht op leven vinden niet in ondersteuning, maar door voort te brengen voor het algemeen welzijn. 1 Daarom ook zet de socialistische ar beidersklasse onverbiddelijk haren strijd voort voor de afschaffing van het kapita- listich regiem, om integendeel een so ciaal regiem te planten waarin kommer voor den dag van morgen zal worden uitgeroeid. Dat sociaal regiem bete.ekent de voortbrengstmiddelen aan de gemeen schap, inplaats van in 't bezit fe blijven van enkelingen die'zich verrijken op de armoede van 't volk. Sinds weken werd er duchtig gewerkt om de-makkers van "t Arrondissement, spoormannen en kameraden uit alle ge westen van Vlaanderen en Wallonië te Denderleeuw met luister te ontvangen. In de werkerswijken, en in 't bizonder op Kouter en Huiseghem, waren de vrouwen en meisjes sinds dagen aan "t wroeten om de versiering te verzekeren. De Vrouwenbond en de Bond Moyson zorgden voor een prachtige Kindergroep in den feeststoet. De kleine kleuters konden de laatste week er niet meer van slapen en onge duldig wachtten ze naar het laatste uur tje. 't Zou feest zijn en ze zouden aan de duizenden en duizenden vreemdelingen toonen dat de werkerskinderen prachtige dingen kunnen bewerken. In de laatste week was het een heen en weergelocy en zoeken naar vlaggen zon der weerga, leder wilde zijn steentje bij brengen. We zullen verder zien dat alles in de plootjes was. Zelfs de weermaker zou socialist zijn en ons voor een paar prachtige zomerdagen zorgen. De inzet van de feesten. Zaterdag avond, om 8 uur, was de ruime en prachtig versierde feestzaal van het Achturenhuis bomvol. De te laatgekomen vrienden moesten zich ver genoegen met in 't een of 't ander hoekje een staanplaats te bemachtigen. Gezel Kamiel Huysmans aou van-de partij zijn en het aangekondigde Kunstteest. met medewerking der fanfare - De Werker van de jeugdgroep en de kunstzangers en zangeres uit Gent, bracht eenieder in zijn schik. Stipt om 8 uur opende de fanfare De Werker en of ze het goed deed bewezen de luide toejuichingen van het publiek. Een bijzonder woord van dank weze hier toegevoegd aan het adres van onzen Hinken muziekmeester, Gezel Guns Ar- cène De Muzikanten waren ook in hun form en zullen ons wel veroorlooven hen eens Hink proficiat te zeggen. De dansoefeningen door de meisjesgroep waren ook puik verzorgd en oogstten luide toejuichingen. De kinderen deden hun best. Proficiat aan de leiders Gezellinnen Mevrouw De Bruyn en Martha Franqué. Mevrouw Saliere, kunstzangeres, en de heeren De Braekeleir en Delporte onder de begeleiding van vriend Lepage uit Gent oogstten den meesten bijval. Waar lijk hun uitvoering was een echt kunst werk. Tusschen het leest in overhandigden Gezellin Rosscel en Brackman de vlag gen van den vrouwenbond en de Socialis tische oud-strijders. Beiden wezen op de beteekenis van het leest cn deden een krachtig beroep op de werkende klasse om in 't bizonder de strijd tegen den oor log, voor de vrede te voeren. Achteraf was het de beurt aan Gezel Kamiel Huysmans. Zijn rede in extenso weergeven is ons door plaatsgebrek on mogelijk. Zeggen we maar kortaf, dat Kamiel in zijn element was en de tegen strevers. zoowel fronters als liberalen en katholieken, cr harde noten te kraken kregen. Spreker wees op de actueele vraagstuk ken en duidde de middelen aan om uit de anarchie van het kapitalistisch stelsel te geraken. Het einde van zijn redevoe ring werd begroet met een krachtig ap plaus. Kamiel zal velen gesterkt hebben in hun geloof in het Socialisme en de en kele aanwezige tegenstrevers zullen wel menig uurtje onder den indruk geweest zijn van zijn redevoering. Prosper De Bruyn gehuldigd. Enkele vrienden van het N. S uit Gent hadden de gclegenheivl te haat ge nomen om Gezel Prosper De Bruyn te huldigen voor zijn reeds zooveel bewe zen diensten aan de Gentsche vakbewe ging. Namens de Gentsche organisatie van spoorweg- en staatsagenten schonk Gezel Frans Toch, Senator, hem de vol ledige werken van (oriel Buysse. Gezel Prosper De Bruyn dankte voor de blijken van sympathie cn ook voor de prachtige rede van Gezel Kamiel Huys mans en de gulle medewerking van allen, die het hunne bijbrachten tot het welge- 1 ukken van liet feest. Zondagmorgen. De weermaker zou dus vandaag socia list zijn. De zon blakerde van in de vroegste uren en alles liet voorzien, dat het een voor ons weggelegde dag was. De kame raden konden dan ook niet lang slapen, en bij 't vroege morgenuur was het al een loopen en gaan. Te 9 uur was de versiering klaar en ieder zette zich in leestkleedij. Zeggen we maar rap dat de bevlagging buiten eenieders verwachting was en dat de talrijke opschriften op de huizen, op de bevolking en de vreemdelingen den besten indruk zullen gelaten hebben. De vorming van den Stoet. Van kort na den middag brachten de treinen in Denderleeuw en Iddergem be langrijke contingenten betoogers uit alle hoeken van het land.NVe ontmoetten zelfs delegaties van Yerviers en uit de provin cie Luxemburg. De werkerswijk Huiseghem was opge propt vol volk, als om 3 uur 25 de kop van den stoet kon aanzetten. Vooraan stapten de leiders der syndi- kale en politieke beweging Toch, De Nauw en De Bruyn Pr.. Senatoren, makkers De Clevn Theo., De Dier Jan, Wijnant Benoit en Merkx Prosper, be stuursleden. De flinke Gentsche Harmonie van het Nationaal Syndikaat opende de reeks van de i5 deelnemende muziekkorpsen, gevolgd van de vrouwengroep met een 60 tal deelnemers en een tlinke schaar mannen. De onderafdeelingen Meirel- beke, Selzaete. Wetteren, Aeltreen Oudt- naerde de afdeelingen Eekloo, Deynze, Sottegem en Ronse van het N S. Brugge met zijne Harmonie N S. leverde een sterk getal betoogers, inbe grepen veel vrouwe We merkten op talrijke delegaties van Adinkerke, Cor- temarek en Thielt. De lustige Accordionisten N. S. Oostende waarbij een sterke groep man nen en vrouwen van aan de Noordzee, gevolgd van de afdeelingen Roeselaere, Yper, Poperinghe en kortrijk. Nu volgen de Waalsche kameraden die in groot aantal gekomen waren om hun Vlaamsche werkbroeders en -zusters mee te helpen in den grooten strijd tot ont voogding der arbeidende klasse. HaineSt. Pierre metde Harmonie N. S. opent de lange reeks delegaties met vlaggen en vrouwengroepen uit I.uttre, Centre, Haine St. Pierre, Monceaü, Je- melle, Mons, Luik, Yerviers, enz. Mechelen Harmonie N. S. gevolgd van gepensionneerden, die zeer talrijk waren, alsook de vrouwengroep en de afdeeling N. S Vilvoorden hebben dich te drommen betoogers meegebracht, die op zich zeiven al een stoet uitmaakten. Volgt de fanfare N .8. Dendermonde. een sterke yrouwengroep, 43 kinderen in de jeugdgroep, delegaties der partij van St Gilles Dendermonde, ziekenbond Moyson enz. We merkten op de bord jes der B.W.P. Audeghem en N S. Audeghem, gevolgd van een talrijke schaar vrienden uit dit verwoede kleri kale nest. Of de chef, onze goede vriend Pol, in zijn element was, hoeft zeker niet gezegd. Wetteren levert een prachtige Turngroep meer dan 60 sterk. Afdeelin gen Sr. Niklaas. I.okeren en Wetteren N.S. waren talrijk. We merkten aide partijvlaggen van Wetteren op. Dan hadden wij den Zangkring N .S. Antwerpen die tusschen in afwisselde met de muzieken om hun kranige strijd liederen te laten weergalmen Antwerpen deed ook zijn best in de opkomst. Leuven met Harmonie N.S. is ge volgd van een talrijken zangkring en vele betoogers uit de streek van de Dijle. Hasselt met zijn jonge muzikanten gevolgd van het donkere Limburg en be langrijke groepen uit Brussel. Schaar beek, Landen, Diest, enz. enz Nu komt Ath aan de beurt, \lhoewel op het programma niet vermeld, hadden in de laatste dagen de mannen van Ath zich niet kunnen weerhouden met hun flinke fafare, hunne medewerking te ko- men verleenen. Een 23 tal leden van de jeugdgroep N. S. was van de partij en een sterk aantal vrouwen en mannen. (Zie vervolg 2 bladzijde). Van Huysmans is altijd iets Ie loeren. Hij beredeneert de zaken diep- logisch. Nemen wij het een en het ander uit zij ne rede, die hij te Denderleuw 1.1. op het kunstfeest uitsprak. Socialist cn flamingant zijn twee on afscheidbare begrippen. Men kan niet het één zijn, zonder het andere aan te kleven. De Vlaamsche kwestie is een door en door demokratisch probleem, dat—zoo gauw mogelijk—dient opgelost. De Staat België is op internationaal gebied eene noodzakelijkheid om den vrede in Europa te handhaven. Daarom dient het Vlaamsche vraagstuk te wor den opgelost in het kader van het Bel gisch StaatsverbaLd. De twee kuituren kunnen hier vrije lijk tot ontwikkeling komen. Nevens het taalprobleem of het kul- tuurvraagstuk hebben wij het econo misch probleem de armoede uit de we reld helpen. De Frontpari ij is zeer een zijdig ze bepaalt zich bij het kuituur probleem. Hel Socialisme geefi een ge heele oplossing van do maatschappelijke kwestie. De vrede kan maar bestendigd worden door eene kalme, beredeneerde politiek. Op de aanstaande vredesconferencie moeten de afgevaardigden aller landen hun koel verstand gebruiken. De economische krisis is tweeledig overproductie en verfijning van het machinewezen, wat vele arbeidskrachten overbodig maakt. Deze krisis kan wor- don gelenigd door: a) het verplichtend onderwijs te verlengen b^ de ingecot- treding van het ouderdomspensioen te vervroegen c) openbare werken uit te voeren d) den arbeidsdag te verkorten. De politiek der B. \V. P. is dus prak tisch gaat uit van werkelijkheden en verwerpt alle utopieën. Dank aan Huysmans vooral zijn som mige vooroordeelen, die bestonden in socialistische middens, tegenover het Vlaamsche vraagstuk reeds ver uitge roeid. liet was voorzeker geene aange name taak voor Kamiel zoo iets te ver wezenlijken. Terwijl de Fronlpartij wellicht op economisch gebied aanleunt bij bet Ka tholieke stelsel, staat de Socialistische partij daar met eeo eigen leer, waarvan Karei Marx de ontwerper is geweest. Noch de Katholieken noch de Libera len met hunne vrijheid u hebben het maatschappelijk probleem kunnen op lossen. Oorlog economische krisissen armoede dat alles is gebleven. De huidige economische krisis waar van niemand het einde ziet, getuigt voor al van do ondoelmatigheid, van de wan orde waarop onze hedendaags ge- praktischeerdo staathuishoudkunde ge baseerd is. Wij leven in een overgangsperiode, zegt Huysmans. De economische verhoudingen zijn aan 't veranderen. Moge de toekomst ons ten minste een beter en degelijker economisch st -lsel brengen, dat geen krissisen meer ken nen zal en «lat vooral de armoede uit de wereld banuen zal. A. VIJVERMAN. 26 Juli. - De Vlaginhuldiging te Kerkxken 23 Augustus. - De Vlaginhul- diging te Idegem Op deze buitengemeenten verwacht men U met honderdtal tegelijk om de volharding tot den eindzege van het Socialisme te bezweren I In massa geantwoord TEGEN WOORDIG! OPfiAVK De namen onzer nieuwbakken Mini sters zoodanig ondereen plaatsen dat, van boven tot onder, hun eigenlijke wer king ie lezen valt. O P L OsslNG; V an Caeneghem e O cq b O vesse k enkin hou T art croc K aert de N a van diev O et p E titjean van I sacker h E yman hymn N s NicHELS Prosper. Vrijdag it Juni I 1. kwam de Provin. ciale baad in builengewonen zittijd sa men Het voornaamste punt der dagorde was nieuwe leening om verderen steun aan de werkloozen te varzekeren. Sedert een paar maanden reeds is de eerste leening, groot 1.5 millioen, uitge- pulDe werkloozenkassen moeten nu ge weldige sommen verschieten aan de pro vincie. Doen zij dat niet, dan krijgen de werkloozen ook geen provincalcn steun. De socialisten hebben eraan gehouden deze wat al te ver gaande nalatigheid der bestendige deputatie aan te klagen. Zij wist reeds weken geleden dat er maatre- ge Ion moesten getroffen worden en toch net zij alles maar gaan. Hetjscheen de heeren k.erikalen niet erg te bevallen, dat hun uil eens gezegd werd. De waarheid zwetst die heeren. De socialisten stelden voor om achter liet nieuwe credict van 5 millioen de woorden niet beperkt credict te plaatsen Daardoor wordt verkregen, dat de B I), /.elf maatregelen kan nemen, hen dergelijke toestand kan zich dus niet meer voordoen. Door die hijvoeging is er middel om bestendig door te betalen, liet is dus de zekerheid dat er voortaan regelmatig geld beschikbaar zal zijn voor de werkloozen. De katholieken namen het voorstel der socialisten aan. Nu kwam cr evenwel verzet vanwege de liberalen. Die heeren ge\cn den indruk dat zij de sommen voor werkloozen steun stemmen tegen hun goe sting. De liberalen stemden dan ook te gen deze bijvoeging. /.elfs de leider der liberale vakbonden, verwierp deze ver betering 1 en bewijs te meer dat de libe ralen werkelijk vee! voelen voor de ar beiders. De socialisten wisten ten slofte bun voorstel door fe drijven. De werkloozen kunnen nu voorloopig gerust zijn. De provincie zal regelmatig verder betalen. Verder werd nog beslist dit jaar te zete- «en in dc maand October. De socialisten hebben in ieder geval weer eens bewezen, dat zij het best de belangen der arbeiders verdedigen.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1