De Werkloozen Socialistische Arbeiders Radio-O voor Vlaanderen De Economische Crisis en de Russische Dumping AALST STAD AALST Aankomst van de beroemde CIRKUS SEMAV op de Graanmarkt. K«»yseiiei, IS Antwerpen. De Sirov begint een nieuw Offensief. Komt bij, Kameraden. L>e praehtige aktie door SAROV ge voerd, heeft goede vruchten afgeworpen. Duizenden Kameraden toestelbezitters en anderen, werden lid van SAROV. Door deze aktie konden wij er in ge lukken, een minimum van zendtijd, op dit oogenblik l 1/2 uur per week, te be- men. Verscheidene duizenden franken wer den samengebracht, die SAROV in de mogelijkheid stelden, zijn werk meer organisatorisch uit te bouwen. De uitslag was goed, maar hij bracht ons niet, waar wij willen dat SAROV komen zal. Men bad trouwens niet gehoopt dit reeds door deze aktie te bereiken. Hier voor zal een lange en regelmatige wer king noodig zijn. Sarov moet sterking worden. Wy willen dat SAROV worden zal de sterkste radio-omroepvereeniging van ons land, zoowel op financieel als op organisatorisch gebied. Nu reeds is SAROV toonaangewend op gebied van radio omroep, en zoozeer is het aanzien onzer Socialistische om- roepsvt-reeniging gestegen, dat zelfs onze tegenstrevers de propaganda voor hunne omroep3vereeniging niet voeren kunnen, zonder van SAROV te gewagen. SAROV was de eerste omroepsor- ganisatie diein od land gesticht is en tot nu toe heelt zij haar voorsprong we ten te behouden. De toestanden zelf waren hiervan de oorzaak. Katholieken en Liberalen had den zich bij middel van de millioenen van Boerenbonden en andere millionaire meester gemaakt van twee golflengten die oas land bezit. De eenige kans die ons, Vlaamsche So cialisten nog overbleef, om onze stem langs de radio te doen hooren, was het scheppen eener sterke omroepsver- eeniging. De Katholieken van hun zijde hadden deze noodzakelijkheid niet gevoeld, hun ne alleenheerschappij over den Veltbem- post was voor hea voldoende. De toestanden zijn veranderd. Nochthans op het oogenblik zijn de twee bestaande posten terug in het bezit van den staat overgegaan; het Nationaal Instituut voor Radio-Omroep werd op gericht. Dit organisme nu eischt, dat alle om- roepsorganisaties, die van zijne dien-ten gebruik maken, minstens vijl' duizend regelmatig aanbetalende leden tellen Vandaar de inspanningen die door de Katholieken overal aan den dag gelegd worde», ora ook een omroepsorganisatie in het lovon te roepen. In al hunne bladen verschijnen ellen lange artikel- met oproepen tot steun eu lidmaatschap voor hun omroepsvereeni» ging. Nu reeds kondigen zij aan dal in do maand September in alle plaatsen afdee- lingen zullen opgericht worden. Dat ly hiervoor juist de maand Sep tember uitkiezen, begrijpen wij het kontrakt met het N.I.R. zegt, dat de 6000 leden voor October a.s. moeten be reikt zijn. Sarov Reeds van bij het begin van de huidige wereldcrisis is er iu alle middens gezocht naar eenc oplossing. Om iets op te lossen zoekt men gewoonlijk naar de oorzaken er van. Hier in dit geval wordt het ook gedaan, maar boe De burger-economis ten die trots alles een oplossing willen vin den, /.onder het failliet der huidige maat schappij te durven erkennen, /onder te willan inzien, dat het huidige svsteem van voortbrengst en afzet niet deugt, zonder rekening te houden met de koop kracht en de behoetten der verbruikers hebben niet geleerd dat een regeling van de voortbrengst dringend noodig heeft sterke aanvallen te verwachten. Wat ons betreft, wij kunnen ons van wege de Katholieken aan zeer scherpe aanvallen verwachten. Het ligt immers in de lijn hunner gewone werkwijze, hunne tegenstrevers te bezwadderen met het doel hot fanatisme hunner volgelin gen op te wekken. Reeds zijn zij begonnen. In «Vn hun ner bladon, verschijnende io de Provin cie West-Viaanderen, schreven zij, dat met de komst van SAROV er een nieuwe vloed van zedeloosheid over de wereld gekomen is. Rrrr, de beoordeeling hier van laten wJJ over aan de duizenden ra dioluisteraars. Dit teekenl de mentaliteit dor Katho lieken. Eerst hadden zij gehoopt met de hulp van de centjes der boeren zich hel «•nopolium der Vlaamsche radio-uit zendingen toe to eigenen. Nu deze opzet mislukt is, zullen zij voor niets terugdeinzen, om op gebied van uilzendingen terug de macht in han den te krijgen. Komt bij, Kameraden Dat onze kameradeo hieruit de zedele- puttendat ^ij er voor zorgen dat SAROV, die de baanbreker is van den Vlaamschen omroep, niet moet onder doen voor zijn tegenstrevers. Wij hebben geen millioenen ter onzer beschikking, maar wy hebben onze dio- pe socialistische overtuiging; wy aanzien de onwetendheid waarin ons volk ge houden is, als de grootste vijand der ar beidende klasse en wij weten, dat de radio-omroep een nieuw middel is tot opvoeding onzer arbeiders. Spyts aanvallen en verdachtmakingen hebben wij reeds veel weten op te hou wen. ook SAROV zal worden wat wij van hem wenscben. Op enkele maanden wonnen wij dui zenden leden, nog duizenden moeien lid van SAROV worden. Als al onze leden een lid bijwinnen. stijgt ons aantal met verscheidene dui zenden. Kameraden, aan 't werk, wint nieuwe leden voor SAROV. Rn gij, Partijgenoot, die geen radio toestel bezit, blyft niet afcydig werkt mede aan de opvoeding onzer arbeiders klasse. SAROV heeft aller steun noodig. KOM BIJ, KAMERAAD. AALST-KERMIS. Wy gaven in ons blad van verleden Zondag bet kerrais- programnia tot Zaterdag li Juli. Te naaste week geven wij de feeste; lykheden van Zondag 12 tot Zaterdag IS dezer. Neen, zij zoeken terug de gewone middelen Meer voortbrengen vermin dering der loonen. ueze dwaze oplossing is reeds te veel malen weerlegd om er nog op terug te komen. Maar waar wij naar toe willen is naar het huidige stokpaard dat die heeren er op nahouden: de DUM PING DER RUSSEN. Sedert weken, zelfs maanden, is het de gewoonte der burgersbladen van Eu ropa en Amerika, die terloops gezegd, wanneer er buit te vinden is er niet naar zien Rusland linancieel te steunen, te rug den toon aan te geven blokkade der Russische goederen. Om van te huiveren W ij verbruiken geen Russische goederen, schrijven ze, omdat zij onder dwangar beid voortgebracht zijn. Wij gaan de stalling hoe er in Rusland voortgebracht wordt, niet bespreken. Hoe de werkvoorwaardenen de levens toestand der Russische arbeiders zijn, zal afhangen van den bril waardoor zegezien worden. I.aat ons dat dus van kant la ten. Maar aan die heeren kapitalisten die nooit zullen kunnen verkroppen, dat de eerste sociale staat, trots de grootste moeilijkheden die hij heeft te overwin nen van een gansche wereld vijanden, zich vaster en vaster heeft welen te zet ten, willen wij eens herinnerenwat zoo- al de manier van voortbrengst en be handelen der arbeiders was en nog is in onze beschaafde landen en koloniën Moeten wij ze herinneren aan den tijd dat de fosfoor- en vlasfabrieken, van 's morgens om 6 uur tot 's avonds 8 uur volgestampd werden met kinderen van af 7 jaar Dat die kinderen en hunne moeders, in die ongezonde en stinkende koten, die fabrieken genoemd werden, 12 tot 14 uur per dag moesten ploeteren om dan zich te vergenoegen met een schotel aardappelen En dan een krot van een woning om uit te rusten, waar licht noch lucht was en het van on gedierte wemelde Dat onze imperialisten zich niet blind staren op de Russische arbeiders maar be denken hoe zij met hun eigen arbeiders en kinderen hebben gehandeld en nog doen. l)at zij eens vertellen wat zij ge daan hebben en zullen blijven doen, zoo lang zij meester zijn, met de zwarte kr.-ezelkoppen van Congo, die zij uit liefdevoor... caoutchouc.'de doodelijke moerassige streken hebben ingejaagd. Dat die heeren, wanneer zij in hun auto bollen, eens denken hoeveel bloed van lijken er aankleeft van vermoorde zwarte arbeiders Die heeren komen spreken over Rus- sischen dwangarbeid, omdat zij hunne produkten niet kunnen verkoopen aan prijzen naaf hun goeddunken en omdat ae hunnen geldhonger niet kunnen stil len Wij halen maar twee voorbeelden aan, maar honderden zijn aan te halen, van landen, die er niet naar zien over lijken te trappen als het maar is om hun schan dalige geldzucht te voldoen. Het mogen blanke, zwarte of andere arbeiders zijn. Die heeren zullen de arbeiders uitper sen zoolang de arbeiders zelf hen met hun huidig regiem niet zullen uitgescha keld hebben. DllRANT H. De inschrijvingslijsten tot heden ver sohenen, bedragen reels de mooie sont van 5.804,29 fr. '1 Onzen hartelijken dank in naam van heel <le M.A.V. afdeeling. Altijd en ten allen kante zijn we be reid tot wederdienst. l evens beloven we aan de partij, de ons opgelegde taak, met de meest vast beradenheid en overtuigde wilskracht te zullen volbrengen. la alle omstandigheden van strijd mag er op de M V. afdeeling worden gere kend. Mocht de reis die onze kameraden ondernemen. .Ie deelnemingaau de ver- broederingsieesten onder duizenden uit verschillende landen, er top bijdra gen om met meer wilskracht en oiler- vaardigheid, zich te wijden aan den groei en bloei dezer afdeeling. t W are ons vurigste verlangen. VOOR HET ROOD VERWEER 9* LIJST KAARTENVERKOOP. De Neef Prosper 10,— De Schutter August 10,— Verbrakel Antoiae 10,— Spaens Joannes 10,Smet Louis 10,Bon ner en Robbrecht 10,— Eenige vrien den van de supportersclub bij De Schrij ver P. 10,— Rij De Schutter Aug. 0,4.': Amant Frans 6, Totaal 75,45 fr. Vorige lijst 5.729,05 fr. Alg. totaal 5.804,50 fr. N. B. Nog enkele kameraden zijn in t bezit van steunkaarteD. We drin gen er nogmaals ten zeerste opaan, dat ze deze week worden binnen gebracht. BERICHT. De Burgemeester der stad Aalst maakt bekend dat gedurende de Kermisdagen 't2ij op 5 0 7 8 12-13-19 '20 Ju lil 10.". 1de herbergen om '2 uren s' nachls moeten gesloten zijn. De danspartijen, barakken en het mu ziek, zullen eveneens op boven vermelde datums moeten sluiten om l u. 's nachts. Aalst -leu 1 Juli, 1931. De Burgemeester, R. Moyersoen. NIEUWE /A AK BASTIA KN'S. Het is slec.hls eenige weken geleden, dat in het schepencollege en den gemeenteraad getwist werd, over de verdachte han delwijze van den schepen van Open bare Werken, die in zijn woning stads- werklieden gebruikte om te werken. Verleden week werd een nietiw feit openhaar gemaakt. M. Bastiaens heeft bij den stadsontvanger een briefje onderteckend waardoor zijn schoon vader ontslagen werd, om de stadsgoot. te betalen die gelegd werd in de Berge- meerstraat, iets wat door de andere be woners dezer straat wel moest betaald worden. M. Bastiaer.s beweert dat zulks gebeurd is volgens een beslifsing van het Schepencollege, omdat zijn schoon vader nog buizen voor zijn woning had gelegd. Die zaak komt zeer zonderling voor. 1' 'mdat de twee geburen van M. Ba- sliaens' schoonvader ook die huizen leg den, cn toch de betalingsbriefjes ont vingen om de nieuwe stadsgoot te be talen. "2" Omdat geen enkel schepen zich herinnert dat in de Bargemeerschestraat iemand zou ontslagen zijn om de stads goot te betalen. Omdat M. Bastiaens de volmacht NIET heeft om briefjes van ontlasting te I eekenen, en nog veel min der wanneer het zijn familieleden geldt. Deze prikkelbare zaak hef ft ook den Burgemeester getroflcn, te meer omdat Hij in 't openbaar tusschen dit vuil zaak je getrokken werd. Het schijnt dal de Burgemeester zou gedreigd hebben. en zegde dat het zijnen f oer zal worden om aan te vallen. Wij begrypen den moei lijken toestand van den Burgemeester, die door de loonsche haodelwijze van den Schepen van Openbare Werken veel last aangedaan wordt. Maar wij moeten er bijvoegen, dat de Burgemeester daar grootelijks schuld aan heeft, omdat hij in alle omstandigheden zijn beschermen den arm houdt boven het hoofd van M. Bastiaens. Houten blaasspeeltuigen, A klarinet, lagere leergang 11 afdeeling) Ruyssinck Benedikt heeft de eerste melding. Klassen van viool, middelbare afdeeling f'2e aideeling) Kieckens Achicl, eerste prijs met groote onderscheiding. Lagere leergang, (i" afdeeling), Petit Sylvie. eerste melding met onderschei ding. NIEI W E CONC F. RT F N A AI .ST Artistieke I.eiding STEPHAN DF JONGHF. De serie concerten iq3o-3j was een stap vooruit naar het doel dat we ons hadden voorgesteld. Het meesterlijk optreden van den Rus- sischen Pianist Arsenietl volbracht de be lofte die bij liet aankondigen der concer ten slechts met voorbehoud kon gedaan worden Daarbij kwam de heerlijke auditie van liet Weitzmann-Trio uit Leipzig. Het is dan maar juist als we met recht matige fierheid zeggen Aalst wordt een brandpunt waar de groote internationale figuren mekaar kruisen. Omdat er nu ook Europeesclie betrek kingen komen en omdat de inrichting op voorhand haar budjet moet kennen, voe len we ons verplicht van nu af de a bon ne s aan te werven voor de volgende se-, rie. Het weze rpet nadruk gezegd dat het aantal abonne's de keus der medewer kers bepaalt. De N. C. zenden hun S.O.S. uit Niet dat ze hun levensvermogen in ge vaar zien, doch de stijgende li'n ging in zoodanig scherpe richting en in zoo snelle vaart, dat we op een der culmina tiepunten verbijsterd staan te zien en even na te denken hebben hoe we dit jaar er toe komen zullen de stijging konse- kwent door te drijven. Daarom vragen we dringend aan al de vrienden der N. C. dat ze in hun omge ving abonne's zouden aanwerven. N oor de'serie io3i-3a stellen we in het vooruitzicht een keus uit de volgende reeks grooie kuntenaars Marta l.inz een der meest talentvolle violonislen van Duitschland. Marcelle Meyer de fijnzinnige Pa- rijsche pianiste' die het klavier kan doen snikken Enesco de geniale Roemeensche vio- lonist met den Poolschen pianist Stephan Askenase. Alfred Dubois de beste nationale vio- lonist der huidige generatie. Ft hel Rartlett Rae Robertson uit DE CIRKUS SEMAY komt dit jaar naar de stad Aalst met een groot wonderprogramma. DE CIRKUS SEMAY behaalt overal den groolsten bijval door zijne artisten van 1* Rang, zijne schoone collectie gedresseerde paarden en de Koningen der clowns. OPENINGSVOORSTELLING op ZON DAG 5 JULI, OM 3 UUR, groote Kinder- en Familievoorstelling met hetzelfde programma van 's avonds. De Kinderen betalen in de dag- vertooning half geld. Ook alle avonden om 8 uur groote vertooning. Wie een goedkoope en vermakelijks avond wil doorbrengen kome naar de CIRKUS SEMAY. KAARTEN op voorhand aan 't winket vanaf9 uur. De Directie, WALTER SEMAY. om alles te regelen. Denkt na, vrienden, want de zaak is te belangrijk. De Secretaris, Frans De Sniedt. VIER DAGEN TE PARIJS. Verschillende kameraden wenschen de internationale Tentoonstelling can Parijs Vincennes) te bezoeken maar zouden graag te zamen akkoord gaan oüer een datum. Wij hebben besloten vier dagen in de groote ïvereldstad en de feeërieke koloniale tentoonstelling door te bren gen van af 15 lot 18 Oogst. T Prijs, vertrek en alles inbegrepen van1ri;«fetreere!"aPS,ePian0dUe,,iSten' en eten) 490 fr. met zijn volledig Ka- ^en schrijft in bij den lokaalhouder ROND DE II' ARBEIDERS-OLYMPIADE TE WK EN EN., AALST ZENDT 0 MAN NAAR WKE NEN.Verleden Zondag hield onze M.A.V afdeeling eene belangrijke ver gadering, namelijk er was vasUe stel len. wie onze twee makkers. De Smedt en Berghman, zou vergezellen naar Weenen. Men onderzocht er den linantieele toe stand en dank de vrijgevigheid van velen onzer groepen en partijgenooten. zijo we bij machte op kosten der Aalstersche afdeeling 1 man naar Weenen te zenden. Zoodat de Aalstersche delegatie uit man zal bestaan. Namenlijk 1. De Smedt Frans, Nat. ploeg *2. Berghman Alfons, 3. Gornand Victor, Aalstersche ploeg 4. Kieckens Petrus, 5. Robbrecht Alfons, C>. Rimbaut Frans, Onze lezers kennen reeds de bedoeling van deze reis. Ze weten op welke wijze ze wordt ondernomenin den meesten eenvoud, om de minst mogelij ke onkosten te maken. Het vertrek geschiedt op Zondag 19 Juli. Het juist uur geven we toekomen de maal. Algemeen is besloten dat AL de leden van M.A.V. afdeeling, volledig gekostu meerd, op post moeten zija om de ver trekkers tot aan de statie te vergezellen. De groep zal onder geleide van Gezel l.aure\s Leon staan. We vestigen tevens de aandacht van allo leden er op, «lat ze vanaf Don«lerdag 9 Juli e.k., hun bloezen moeten ko men afhalen in het Volkshuis Molen dries, opdat elkeen volledig zou geko stumeerd zijn. Kameraden We twijfelen er niet aan of elk zal met vreugde vernemen dal onze wokroep, welke we tot AI. on- ie partijgroepen, strijdgenooten en vrienden hebben gericht, om geJdelijken steun te geven, ten einde enkele kame raden naar Weenen te kunnen sturen, prachtig is beantwoord. Zoowel partijgenooten. als aangeslo ten groepen, hebben hun plicht gedaan. Gezien M. Bastiaens beweerde dat zijn schoonvader zijn oude, en niet de nieuwe stadsgoot gebruikt, werd besloten dit te «.nderzoeken, wat Dins dag j 1. is geschied. Volgens wij ver nemen gebruikt de schoonvader van M. Bastiaens de nieuwe stadsgoot. Wij zullen he' verder verloop van de ze zaak afwachten. Doch volgens de mededeel in gen die ons gedaan werden, heeft M. Bastiaens zich aan een nieuw bezwarend feit schuldig gemaakt. F.EN GOUDEN JUBELFEEST. De twee oudjes, Podevijn Frederik en Muizewinkel Clementine, wonende Moorselbaan, Mijlbeek, houden op Maandag, 7 Juli, hun gouden jubelfeest van 50 jaar gehuwd. Ze zien er nog la melijk kras uit en kunnen bogen op een goede gezondheid. Ziehier de feestelijkheden, die ter dier gelegenheid plaatsgrijpen. Maandag, 6 Juli, versiering der Moor selbaan en aanpalende straten. Dinsdag, 7 Jul, klokgelui en algemeene bevlag- gine der huizen. Te 9 uur. jubelmis. om 10,30 u. optocht naar het stadhuis en ontvangst der oudjes door het stadsbe stuur. Te 11,30 u. terugkomst, vooraf gegaan door een gelegenheidsorkest, dat «ie Jubelarissen zal opwachten aan 't Slot. Om 12 u., feestrede en overhandi ging der geschenken. 12,30 u. wandel- concert door de stad. - Recht en Vrijheid - wonscht aan de gelukkige echtgenooten nog vele jaren. S I EDELIJKK MUZIEKSCHOOL TE AALST. UITSLAGEN. Wij geven hieronder enkele uitslagen van leerlingen van ons en van partijge nooten. Dat ze steeds met moed doorwerken. onzcvrienden.de leuze indachtig voor meer en beter. We wenschen hen van nu af reeds proficiat met hun resultaat. Klassen van notenleer, hoogere leergang, meisjes Petit Sylvie bekomt den twee den prijs met onderscheiding. Hooge re leergang jongens eerste prijs met onderscheiding Kieckens Achiel. Koperen blaasspeeltuigen, C. trompet, hoogere aideeling (p afdeeling) Bomon Albert bekomt den tweeden prijs. Het K.M.G.A merorkest. Het Trio van «et Hof (Dambois, Du bois, Bosquet). Ken Kwintet met harp. Len Kwartet met vier harpen. Of soms... een Jazz programma op vier vleugels De programma's zullen degelijk samen gesteld zijn. Dit hoeven de N C. niet meer te bewijzen. Fr zal gezorgd worden voor eene evenredige verdeeling tusschen Klassieke, Romantische en Moderne mu ziek. De verrassing aangekondigd voor April iq3i kon, door omstandigheden buiten onzen wil om. niet doorgaan. Zij zal geschakeld worden in de serie io3i- 32 en bestaan in een Klavierrecital door den artistieken leider der N.C. De abon ne's zullen tot dit Buitengewoon Gon- dert gratis toegelaten worden. De prijzen der abonnementen blijven niettegenstaande de groote.vooruitzich ten dezelfde, omdat wij er op rekenen meer steunabonnementen te krijgen en een grooter aantal abonne's te kunnen aanwervep. Daar de kosten van drukwerk aanzien lijk zijn zal het programma (2 frank) per persoon steeds verplichtend wezen. Zoo zal er ook meer muziek en minder aan storende inleidende redevoeringen en voordrachten kunnen gedaan worden. Echter zou het aantal Steunabonne menten (roo fr.) rechtgevende op twee plaatsen van Voorbehouden rang per concert, minstens moeten verdubbelen. Wij twijfelen er niet aan dat vele getrou we abonné s er zullen aan houden nu een steunabonnement te nemen. Verder zijn de prijzen Rang ge nummerd 3o,oo fr. 3° Rang niet ge nummerd 20,00 fr. Hoe zal men abonneeren t Geef onmiddelijk volledig adres op, ook dit van vrienden en kennissen die zich voor muziek interesseeren aan den artistiaken leider der N.C. Stephan De Jonghe of aan het Secretariaat Maan- straat, 3o stort het bedrag op Postcheck i368,93 (St. De Jonghe)ofvraag dat men het ten huize late ontvangen. Maak zoo weinig mogelijk gebruik van de enkelkaarten aan den ingang, ze kos ten het dubbel van het derde der abonne mentsprijzen en U belet de inrichting het oog te hebben op de grootste kunstenaars. Alle inlichtingen worden graag, ook schriftelings, door het Secretariaat Maanstraat, 3o, verstrekt. De artistieke leider der N.C. rekent op Uwe onmiddelijke inschrijving en dankt bij voorbaat. Stephan DE JONGHE. ZIEKENBOND - VICTOR DE GEYTER Met de Kermisdagen zijn de Apothee kenals volgt open den namiddag van l tot 8 uur 's Zondags Apotheek Huis der Mutualisten '3 Maandag- Volksverheffing 's Dinsifags Huls der Mutualisten N. B. De percent der ticket- wordt uitbetaald in de Apotheek Huis der Mutualisten Molendries. BELANGRIJK BERICHT AAN DE LEDEN. Nu dat de werkloosheid heerscht, is het meer dan aoodzakelijk dat men op tyd aan zijn pensioenkaart denkt. Men moet ze bij den patroon af halen om zeker te zijn dat ze wegge stuurd is. Als er leden zijn die zich willen in or de stellen, moeten zij dus hunne kaart bij hun patroon vragen in de maand dat d«t zy verjaren en die afgeven aan den bode van den ziekenbond, of op het bu reel zelf, waar men het noodige zal doen alle dagen of hij partijgenoot Rim' baut den Dinsaag en Woensdag van tot 9 uren 's avonds, insgelijks in Hand in Hand Er zijn ook programma's beschik' haar bij de hoogergenoemde kante' raden. ONZE TOERISTENBOND VOOR ARBEIDERS deed verleden Zondag een reis naar Waremme, ter gelegenheid dei- onthulling van het monument Wauters. De reis verliep in de beste voorwaar den. Tal van andere interessante plaatsen werden bezocht, waarvan onze kamera den de beste indrukken van meebrachten. Bloemen werden neergelegd op het graf van onzen betreurden en zoo zeer gewaardeerden overledene. Onze toeristenbond wordt een flink groepje. I.aat er u bij inschrijven. NATIONALE FEDERATIE DF.R WEGGEVOERDEN. Waarde Mak ker, Hetbestuur heeft besloten deel te nemen aan het Vaandelfeest der Invalie- den Oud Strijders te Aalst, op ZONDAG 5 JULI 1931, om 3 ure nanoen. Men zal vergaderen in het Secretariaat. Keizerlij ke Plaats 69, om 2 1/2 ure stipt. De vrienden van Hofstade zullen met hun muziek aan dezen optocht deelne men. Het Bessuur rekent er opdat al de le den tegenwoordig zijn. De Schrijver, De Voorzitter, J. Steenhaut. Jozef DeGols. EEN KEMEL De Liberaal geeft een prachtige redevoering weer van M. Van l)e Wiele over de Opgeëischten, betreffende de be talingen der 5oo fr. Deze heer die volgens Staafken veel voor de Opgeëischten doet, bewijst dat lui hoegenaamd niets van hun zaak kent Hij zegt dat vele Opgeëischten niet op de hoogte gebracht zijn. Dat is EEN KEMEL. Van i92i tot einde i923 is het door alle middelen ken baar gemaakt, dat de uiterste datum 3i December 1928 was om de aanvraag te doen. TWEEDE KEMEL Het proces was gedaan den 3 6-24, en na dien datum mochten geen vragen meer gedaan wor den te Parijs. Hij vraagt om 5oo fr. te betalen aan de Weggevoerden dit zou aan het land 24 millioen kosten. DERDE KEMEL, Zij vragen 5oo fr., dus 24 millioen, en weigeren ons loon 144 millioen. Om te toonen dat de liberale partij vij andig staat tegenover de" Weggevoerden, vragen wij waarom verloochenden de leiders hun jawoord dat zij gegeven heb ben, als Van de Meulebrouck Hippoliet het wetsontwerp gemaakt heeft voor de 10 fr. per dag Als zij het eerlijk meenen, waarom doen zij niet zooals de socialistische par tij die verklaart de wet der io fr. per dag te stemmen. Dit doen zij niethet waren kiesbelof- ten Ons loon, dat Duitschland betaald heelt aan België, moet aan de werklieden uitgekeerd worden. Hola Heeren liberalen, zijt gij woordbrekers, loochent gij uw handtee- ken ij laten hier het wetsvoorstel volgen, door Van de Meulebrouck, mei de Natio nale Federatie der eggevoerden, opge steld en geteekend door de drie partijen, waarvan de liberalen hun handteeken verloochenden. Laat dit eens met een groot afliche aan de Weggevoerden kennen, M. De Stob be] eer. (Wetsvoorstel) Eerste artikel. Van af 1 Januari 1929, wordt een laatste termijn, eindigen de zes maanden na de afkondiging van deze wet, toegestaan aan de burgerlijke oorlogsslachtoffers en aan hunne recht hebbenden. ten einde de bij de wetten van 10 Juni 1919, 25 Juli 1921 en 24 Juli 1927 voorziene vergoedingen aan te vra gen. - Echter, kunnen de invaliden, bedoeld bij artikel 2 der bij Koninklijk besluit van i9 Augustus 1921 samengeordende wetten, zonder beperking van termijn, aanvragen tot herziening wegefis verer gering indienen,in zoo verre deze ver ergering 20 t.h. bereikt. Art. "2. De bepalingen van artikel 7 der bij Koninklijk besluit van 19 Augu stus 1921 samengeordende wetten (wetten van 10 Juni ipi9en 25 Juli 1921) wor den gewijaigd als volgt Een vergoe ding van 10 frank voor eiken dag in de portatie doorgebracht wordt verleend aan de burgers die tot arbeid werden gedwon gen zonder daarmede overeenstemmende bezoldiging, of die geweigerd hebben zich daartoe te leenen gedurende gansch of een gedeelte van hunne deportatie Art. 3. Desommen toegekend tof uitvoering van art. t) der wet van iü Ju ni 1919, en van art. 7 der wet vtfn 25.111 li 1921worden toegekend tot uitvoering van arlikel 2 dezer wet. Art. 4. De weggevoerden of hunne rechthebbenden,-wier aanvraag tot scha deloosstelling werd afgewezen wegens laattijdige indiening of beperkende ver klaring der woorden - gedwongen ar beid voortdurend geweigerd of overeenkomstige bezoldiging bevat in de bij Koninklijk besluit van 10 Au gustus 1921 samengeordende wetten, kun nen eene nieuwe aanvraag indienen bin nen de bij het eerste artikel dezer wet voorziene termijnen. Art. 5. De weggevoerden wier rech ten werden geregeld overeenkomstig de artikelen 6 der wet van lo Juni inl9 en 7 der wet van 25 Juli 1921, krachtens een gewezen vonnis waarbij hun schade loosstelling voor verblijf in deportatie werd toegekend, moeten geen nieuwe aanvragen indienen om liet voordeel der- gewijzigde bepalingen van deze artikelen te bekomen. Deze vergoedingen worden op aan vraag van den rechthebbenden herzien bij wijze van bestuursmaatregelen over eenkomstig de bepalingen dezer wet. Een koninklijk besluit bepaalt de modaliteit dezer herziening, niettemin kan de recht hebbende, van deze bestuursbeslissing in beroep gaan bij het Hof voor oorlogsscha de daar wordt gehandeld luidens de be palingen der wet op de Hoven der recht banken voor oorlogsschade. H. VANDEMEULEBROUCKE, E. RUBBENS, H. DESELYS LONGCHAMPS, VICTOR ERNEST, JULES PONCELET, FULG. MASSON. Worden verwittigd dat gedurende de Kermis dagen Maandag en Dinsdag, geen kontroolkaarten afgegeven worden, en dat de Bureelen in het Volks huis Hand in Hand gesloten zijn. De leden die nog werkloozensteun moeten ontvangen van de maand Juni, zullen dezen slechts uitbetaald worden toekomenden Zaterdag.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 2