POËZIE DE JUBELFEESTEN OER COÖPERATIE I Soc, Weekblad voor het Arr. Aalst. S.A.RO.V. 1926 567 915 157 122" 618 161 259 1928 7 18 218 156 19 29 851211 115 19."9 1 207.428 62 1 1.515.98,".904 Fr. ZZZZZ I !8 Jaargang Ni 28 lis Prijs per nummér 30 cantiemen 12 Juli 1031 RECHT EN RIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFQNS BERGHMAN Lokaal - Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postchrck-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. ARR.-Federatie Volkshuis AALST. dooi* EKiiAirr |)e katholieke Stamlciiorganisuiie oil do Landbouwer. - Iii dit Huishouden vol Ruzie wordt do Hoer in don Hook ijodiiwd. - W al uien don liooronboud /ooal ton Laslc durft lo(|4{oii. - Land houwers op voor oon eigen Organisatie Als wij boeren twee aan elkaar vreem ie varkens in een zeilde bok willen sa menbrengen, dan gieten wij over beide lieren een paar emmers aal uit eenzelfden nestput, opdat zij beide dcnzelfden reuk [ouden verspreiden en te voorkomen dat 'i elkaar met bun vreeselijke slagtanden lijf «ouden gaan. Als de katholiekepar- j in baar schoot millionnairs en werk lieden, middenstanders en boeren wil ve renigen, dan overgiet zij al die verschil lende, ja, tegenstrijdige standen met een reilde godsdienstige saus opdat christen patroons en grondbezitters, christen werklieden en boeren samen met christen middenstanders in den waan zouden ver teeren dat zij allen als geloofsgenooten uit denzelfden schotel kunnen eten Ons boerenmiddel is echter oud gewor den en onze varkens blijken er veelal maar weinig gevoelig voor meestal vech ten zij dat het een aard heelt Stilaan ech ter luwt de strijd omdat de overwonneling het "pgeeft en zich als een verstooteling uit den trog laat duwen. Ook de godsdienstige saus, waarmede de katholieke standen regelmatig be sproeit worden, begint geweldig van baar etiect te verliezen. Het is in het katho lieke kamp ein strijd op leren en dood om te verkrijgen dat hm l de pari ij de belangen zon verdedigen van E E'N KEI'AALURN STA Nd TEN KOSTE VAN DE ANDERE STANDEN. Wie geld heelt kan den he mei koopen op aarde Daarom zorgt de katholieke partij voor de rijken op aarde en zij belooft den hemel aan de armen hiernamaals. liet gemopper van de verongelijkten is echter moeilijk te onderdrukken. De christen werklieden worden bekoord door de vrije organisatie der socialistische ar beiders Maar de geestelijkheid houdt ze onder den hiel der groote bazen. Deze {jaan zoover aan de christen werklieden het monopolie der maatschappelijke wer ken te betwisten. Dit belet echter niet dat M. Hevman samen met M. Crockaert in de regeering zit. Boerenbond en Wel vaart voeren een vernietigenden strijd tegen de christen middtnstand. kn in ZOEKEN HEESENKETEL ZOUDEN OOK ONZE HOERESBE- L A NH E N MOE TE N BE HA R TlG D WORDEN Lang hebben wij, hoeren, gemeend dat Monseigneur met zijn Proosten het opper feest met ons meenden, maar stilaan zijn wij gaan inzien dat de Boerenbond niets anders is dan een groot opge zette handelsonderneming die met hoer enb elan gen al even weinig uit staans hee/t als met godsdienst Wij zijn ons gaan voelen tn de katholie ke partij als het vat ken dat uil den trog gestoolen wordt en langen tijd hebben wij berust in ons ellendig lot Deeene na den andere zijn wij echter '.oogen gaan richten op het SOCIA LISME dat eerlijk strijdt voor al wie werkt en verongelijkt wot dl. Wij heb ben den wekroep begrepen die Markx ons toestuurde Arbeiders aller landen vereenigt U Wij doen beroep op on ze werkbroeders opdat zij hunne krachten met de onze zouden vercenigen om einde lijk zelf onze belangen te kunnen verdecti gen. Wij hebben gebroken met dien zooge naamden Boerenbond die de ergste din gen over zich laat schrijven zonder er tegen te reageeren. Ziehier namelijk wat wij vinden in De Stormklok het officieel orgaan van het verweerkomiteit tegen de misbruiken van den Belgischen Boerenbond en dergelijke inrichtingen. Na de bewering van den Boerenbond dat hij noch rechtstreeks, noch onrechtstreeks een kilo Russisch graan gekocht hadgeett het blad een lange lijst van lichters met namen en datums die Russisch graan vervoer den naar de stapelhuizen van den Boerenbond te Merksem. Zulks gebeur de op hetzelfde oogenblik waarop de Boe renbond en zijn minister van Landbouw ten strijde trokken tegen het Russisch graan. fn volle Parlement werd die Jezuïeten- Streek dan ook aan de kaak gesteld door kameraad Jamar. u De Stormklok vprvvijt den christer lijken Boerenbond de Zondagrusl niet te eerbiedigen, met feiten ter staving een werkman afgedankt te hebben die vader is van 12 hinderen om bij het vullen van zakken gerstemeel een ongemerkten zak te hebben gebruikt dat het christen syndikaat niet eens bin nen mag in den Boerenbond om de werk lieden te verdedigen. Waarachtig, De Stormklok i> is niet malsch voor den Boerenbond De Boe renbond van Leuven en met hem zijne leiderszoowel Monseigneur Lutftgaerens tot den kleinsten dorps priester-propagandist van den Boeren- Het jaar 19.il is een rood jaar voor Vlaanderen 't Begon met de aanzienlijke uitbreiding van de inrichtingen van "t blad Vooruit Nu hebben wij pas den Rooden Zondag, 'L Mei-feest en het onvergetelijk vlaggeteest te Denderleeuw achter den rug en daar wordt de gansche socialistische familie op dek geroepen voor het Jubileumfeest De ouderen spreken van Moeder Vooruit als van een wezen, waarbij tot het uiterste bescherming te vinden is. De jongeren zien tot die Moeder Vooruit op als naar den stam van een familiege slacht, die den trots uitmaakt van de na komelingen. De Maatsch. Vooruit is in ongeveer 25 gemeenten van Oost-Vlaanderen binnen- bond inclusiel MAKEN DEN GODS- IJ I li .VS 7 D l E NS 1 BAAR VOOR DL N MAMMON... Zoodra is een seminarist als priester gewijd of met gezalfde han den tracht hij guano of andere mest- s'.offen, me.iksch.ilfers... alles tot pruimtabak toe... per wagonladin gen aan den man te br er gen., alleen en alles ter grootere eer en glorie van den H. Boerenbond Ter illustratie vinden wij daarbij het bericht dat EEN ONDERPASTOOR uit het Brugsche met een auto eieren op wrg was naar Brugge'en toen het voer tuig omkantelde, ONDER,DE EAERKI- SI EXgeraakte. Zelfs van oneerlijkheid wordt den Boerenbond beschuldigd in <i De Stormklok handig vermalen zij alle AFVALLEN van tarwe, gerst hane.r ev andere zaden tol stof... in hun KRACHTVt )EI)EK verwerk- ten en aan WOEKERPRIJZEN de boeren opsolferen En zeggen dat vele van deze erge aan tijgingen waarschijnlijk uit de pen van priesters en geloovigen komen. In een open brief aan E. H Ridder Colpaert. heet het toch Wij zetten onzen strijd voort en wij hopen met. Gods hulp dezen broederstrijd te beëindigen Kameraden, landbouwers, gij die nog vastgekluisterd zit in Boerenbond en ka tholieke standorganisatie, begrijpt gij nog niet hoe'er in uw naam gesjacherd wordt in den katholieken tempel t Slechts in schijn wordt er voor gezorgd In werke lijkheid gaat het er alleen om u koest te houden en u zonder veel geschreeuw ut/ den trog. te sloten als uw vreemd var hen, en Ute melken als een koe Boeien los, oogen open, en allen met ons in 't geli 1 der Vereenigde Landbou wers Programma van DINSDAG 1 1 JULI 1981 VLA A MSG HE, UITZENDING Programma 5 uur 1). De Oude Kameraden, Teike marebe. 2). Maneschijn op de Alster, 1-etras. 3). De Britf aan Manon. Gillet. 4). Japaansche Lantaarn- Yoshitomo. dans. 5). Gsardas, Nr 1 Michiols. 6). Fantasie op I'hi-Phi. Grislier. 1). Turksche Patroelje. Michaëlis. 1): Espana-wals. Waldteul'el. 5,45 uur: Kinderbalfuurije o I v. Mevrouw Ruth Sarpbali. 6.15 uur Gramofooplaten concert. 1). Fantasie op den Zigeti- .'oh Strauss. nerbaron. 2) Volkspotpourri. Bizet. 3). Spiansche Serenade. Iseinaon. 4>. Corrida de Toros. Audran. 5). De Groote Mongool Heurtas. fantasie. 6). Touchiat dill. Lincke. 1). Muzikaal Panorama 8. OHenbachiana, fantasie. 7.15 uur Paskwtnus voor den SAROV mikro- foon. 7,30 uur Gesproken dagblad van bet N.I.R. 8 uur Paëdagogisch concert gewijd aan de Romantische toondichters, met mede werking van de dames Mevrouw De Geulaerde Monden, zangeres. Mevrouw Graindorge, pianiste. 1). Militaire marche in D. Schubert. 2). Dc grol van l'ingal, Mendelssohn. openings luk. 3). a) Toewijding. Schumann. b) De Lotusbloem. c) Hij, de waardigste van allen. Liederen gezongen door Mevrouw De Ceulaerbe Monden. 4). Drooicerij. 'Schumann. 5). Rondo capriccioso. Mendelssohn. piano solo door Mevr. Graindorge. SPREEKBEURT door den Heer Kaukl WALPOT over De Romantiekers in de Muziek. 6). De onvoleindigde Schubert symphonic- a) Allegro moderato. b) aucUnlino oon moto. 7). aj De Jonge Non. Schubert, b) Waarheen. r Verkleuming, gez. door Mevr. De Ceulaerde-Monden. 8). Serenade. Schubert. 9). a) Wals in Des groote terts. Chopia. b) Wals in A kleine terts. piano solo door Mevr. Graindorge. 10). Überon, openingstuk. Weber. mff van dc Maatsch. Vooruit op 15 en 16 Oogst aanstaande. Het vijftigjarig bestaan der coöperatie Vooruitis niet alleenlijk van groote beteekenis voor 't land, maar ook buiten onze grenzen is er belangstelling. De Maatsch. Vooruit is immers de oudste socialistische coöperatie zij is de eerste, die in haar statuten neerschreef, dat zij rood'brood verkocht, dat zij als vloei stelde den steun aan den socialistic schen strijd. Het stelsel van Vooruit kreeg na volgers, in zooverre dat ten huidige dage de coöperatieve beweging in België voor het grootste gedeelte in den schoot der Werkliedenpartij hare werken uitoelent. Dit is zelfs zóó gekenmerkt dat in de coö peratieve wereld de socialistische samen werking betiteld wordt als het Belgisch stelsel Hel verloop van 1881 tot 1931 bracht de Gentsche arbeidersbeweging veel moei lijkheden. Daarentegen werd alle opofle- ring ruim vergoed door deonafgebro ken sprongen van vooruitgang. En bij die aaneenschakeling van tegenspoed, droevige gebeurtenissen, van overwinnin gen, van feestvreugde was de Maatsch. Vooruit de onvermoeibare heropbeurstcr, de wijze raadgeetster en de edele beziel ster te gelijker tijd. Het is dus beslist Katholieken, liberalen cn christen ar beidersvertegenwoordigers in het Parle ment drijven het door ai Een milliard nieuwe belastingen.... door arbeiders en kleine burgers te dra gen. b) ue groote inkomsten blijven van extra belastingen ontlast c) Eenige honderden millioenen voor nieuwe forten en ander militaristisch ge doe dat ons land zal omwerken tot een stootkussen tusscben Frankrijk en zijn vijanden. d) Geen verbetering van den werk lozensteun. e) Geen nieuwe Sociale Wetten. Wij krijgen gelijk... Het liberaal dagblad l'Etoile Beige behandelt het voorstel Hoover en besluit aldus in ons land is het militarisme. Daarop weten de liberalen, katholieken en kn'sten-democraten nooit iets te zeggen. Pardon, het militarisme kan volgens hen niet genoeg verslinden en elk jaar zorgen ze er voor dat dit monster wat meer millioenen te verslinden krijgt. Wilt g' het bewijs. Ziehier de cijfers. De oor- logsbegrooting bedroeg in en voor I 93 I wordt vooorgesteld deze op te brengen. Daarenboven zijn de heeren katholieken, liberalen en krislen-dcmocraUnwaaronder de hee ren De Bethune en Van Schuylenbergh, Volks vertegenwoordigers uit ons Arrondissement, akkoord gekomen om van dit jaar er nog 210 millioen bij te voegen voor't bouwen en versterken der forten. Belgie is een vredelievend land, niet waar?!... gedrongen. Van af de eerste voeling met de inwoners werd een vlugge ontwikke ling voorspeld. De arbeidersbevolking der buitengemeenten kunnen thans, zooals deze van Gent, het heil waardeeren dat door de coöperatie gebracht wordt. Niet alleenlijk de handelswoeker der private inrichtingen moet in deze plaatsen op houden, maar oók de moreele onder drukking van den arbeider moet vallen. 11 Vooruit 1 beheert in Vlaanderen 22 volkshuizen, waar de hand-en geestesar- beiders elkander vinden in de werkers organisaties. Wij overdrijven niet als wij hier neer schrijven datgansch het Ronde Vlaande ren op 15 en 16 Oogst a s. te Gent zal zijn uit genegenheid, uit erkentelijkheid voor Vooruit en vooral uit hoop in 'den coöperatieven en social istischen strijd. Het beeld dat wij hier geven stelt de ei Samenwerkster 1 voor, dat het hoofd motief is van een der 5 wagens van den Jubileumstoct. Dit beeld staat op een voetstuk en zal door groepen omringd zijn, die de sociale fondsen der Maat schappij Vooruit zullen voorstellen. In een der volgende nummers zullen wij de beteekenis van den stoet weer geven. i( IFy geloopèn dal er een politiek is die zich opdringt aan Knropa, de eenige die den vrede kan vestigen wij gaan naar de ulgemeenc kwijtschelding der oorlogs schulden Wii -.rijgen dus gelijk, maar als wii enkele jaren geleden hetzelfde schreven werden wij door dagbladen zooals... L'Etoile Beige» voor... landverraders uitgescholden. Wie heeft kiesrecht Wie heeft recht op de nieuwe kiezers lijsten te staan i JAls men Belg is. 2. 6 maanden verblijf heeft op 1 Juli 1931. 3 Geboren is vóór 2 Mei 1911. 4. Geen veroordceling heeft opgeloo- pen, met berooving van kiesrecht. De vrouwen in zelfde voorwaarden voor de gemeentekiezerslijst. De burgers die tusscben 2-1-31 en 20-3 31 in de gemeente kwamen wonen, kunnen ook hunne aanvraag doen om als gemeentekiczer ingeschreven te worden. Daar is een kracht, ttil honger kriwhl gesproten Die 7 zinkend harI des menschen schoort. Die I opüoerl naar een honger oord, Die t vastljempl, als de stam z'n loten. Als moederarmen I schreiend wicht, Aan de eerste bron van liefde en licht. Die 7 opheft als het dreigt te zinken In 7 slijk, Waarin het zich bewoog. Daar is een kracht, die 7 schemerend oog Omhoog richt, waar 7 de ster ziet blinken Die aan de k'm <Er toekomst rijst. Op d' adel Van ons afkomst wijst, En Vast doet honden aan 7 begeeren Om tot die afkomst weer te keer en- Daar is. een gloed die alles kleurt, En 7 laagste hoog maakt- Die hel leven. Door winterproza wreed ontgeurd. De lenteschoonheid nteer kan geven. Een adem, die verloren frischheid ioovert. Geschonden reinheid rein wascht als weleer, En op de macht van 't ^if/e heden 1 veer. Hel rvaas van 's levens, eersten droom herovert. Daar is een handdie ivenkt en noodt Om tv eer te lieren waar wij waren. Vóór ons deze. aarde een wijkplaats bood Voor weinig, ras vervlogen jaren. Daar is een stem die hoorbaar fluistert Ginds, ginds, daar Waart ge, en keert ge nwer. Ras valt de loeien die-u kluistert Dra ziet ge op aarde en stof als ^or/e droomen neer Die kracht, die gloed, die band, t is poëzie Zij leeft in alles, overal. O, zonder haar, Hoe dor en guur Waar 7 leven. Wie Wie derft haar Warmte en noemt zich levend Waar Ontbreekt haar gloed geheel Zie rond, En luister Luister .naar kJanken Dat Van geloof en hoop en liefde spreekt, En opwekt om te bidden en te danken. Pie Van Schuylenbergh zal, naar inen ons meldt, vleze week eens op wandel gaan naar Wüustwezel, om ons mede te deelen wat er aldaar zooal met de kloostcrleerlingen is gebeurd. Hij zal ons aldus nogmaals het bewijs leveren dat de katholieken het monopo- leum der zedelijke opvoeding bezitten Woorden en... Daden Christus leerde Met wil ot werken sla niemand dood Zijn opvolgers brengen de wereld naar den afgrond door moorddadige bewape ning. mi 23 Augustus. - De Vlaginhul- diging te Idegem 13 September. - Dc Vlagin huldiging te Kerkxken Op deze buitengemeenten verwacht men U met honderden tegelijk om dc volharding tot den eindzege van hel Socialisme te bezweren 1 In massa geantwoord TEGEN WOORDIG

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1