In ie Kamer ran De Stoet ran ie 1.VOORUIT zal een lerenfl zijn IE ROODE ZWEEP 28 Jaargang Ni 30 Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Redevoering van GEZEL NICHELS uitgesproken, in de Nacht-zitting van 10 Juli 1931tijdens de bespreking der Begrooting van Kunsten en Weten schappen Voor duizend nieuwe Sarovleden. Arbeidersvakanties Prijs per nummer 30 centiemen 26 Juli 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALPONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Moleüdries, 11, Aalst I Postcheck-Rekening 85686. Telefoon 572. - Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis», AALST. In 't nummer van iq Juli gaven wij in volgorde de paneelen en de wagens, die in het eerste deel van Vooruit's Jubelsloet liet Verleden (de arheiderstoestamlen vóór 1881) zouden voorstellen. Thans hebben wij het over de rest Het tweede deel is geweid aan het heden 01 't geen is verwezenlijkt sinds j«S81 tot iq3i. Om een goed gedacht te geven over de indeeling van den stoet is het best de volgorde van het 'geïllustreerd materiaal voort.te zetten. M1-V ROtJ\V, M I.I NHEEREN Het is de eerste maal niet dat ik in de ze Kamer aandring, opdat de regeering maatregelen zou nemen om de vastheid van bediening te verzekeren aan liet on derwijzend personeel der vrije scholen, zooals dit is verzekerd aan het onder wijzend personeel der ofhciëele scholen. De besturende commissie der vrije scholen benoemt hare onderwijzers en onderwijzeressen zonder dat een openbaar bestuur daar voor iets moet tusschen ko men. Daartegenover wil ik niets tusschen brengen. De besturende commissie eener vrije school kiest dus vrijelijk haar perso neel dat door den Staat wordt betaald. Welnu, eens benoemd zou dit perso neel ook de vastheid der bediening moe ten hebben. Het zou niet mogen afhan gen van den wil dier besturende commit sie, die ze naar goeddunken zonder broodwinning stelt. Een onderwijzer zou, zoowel in een vrije als in een ofhciëele school, over zij ne volledige politieke vrijheid moeten be schikken en niet mogen algesteld worden omdat hij politiek niet denkt zooals de heeren der bestendige commissie van het vrij onderwijs. In Vlaanderen duldt men geen enkele gehuwde onderwijzeres in het vrije onder wijs.. 't |s njet genoeg dat men geen enkele wereldlijke onderwijzeres in het vrije onderwijs zal benoemen zoolang men ge diplomeerde nonnekens heelt neen, al de juffrouwen die onderwijzeressen zijn in eene vrije school mogen het afstappen zoodra zij in 't huwelijksbootje zijn ge treden zoodra zij aan Christus roeping hebben voldaan Gaat en vermenigvul digt. 'k Weet het wel, dar onze huidige re geering daar geen verandering zal aan brengen de heeren katholieken willen er njet van, en de heeren liberalen zijn te erg antisocialistisch gezind opdat ze ons zouden medehelpen om die schandalige afdankingen te beletten. I^ocht^ns, in de Vlaanderen zouden de heeren fronters op dit gebied een handje kunnen toesteken, door de vastheid dier bediening van het onderwijzend perso neel der vrije scholen vast te leggen aan de toekenningder subsidieën. In Aalst hebben we zulks meermalen getracht te doen dijar zijn in den gemeenteraad de socia len en de fronters de meerderheid, ipqar ongelukkiglijk, telkenmale de so cialisten dit voorstel in den gemeenteraad i,ebben gedaan, hebben de heeren fron ters samen met de katholieken het ver worpen De gebouwen der Staatsmiddelbare scholen zijn ten huidige dage den eigen dom der steden of gemeenten. In vele plaatsen staan ze in erbarme- Ijjken toestand. Het zijn ouderwetsche geboifwpn, zeer sjecjit onderhouden, ip een woord men zcu ze moeten verwan- gen door nieuwe, moderne lokalen. Blijft dien last voor. de steden waar die lokalen zich bevinden, dan is het te vree zen dat dien toestand nog zal duren, want den fjnantieelen toestand ziet er niet goed iiit. Ten andere, het zijn toch schoolloka len die moeten ten dienste gesteld worden der inwoners van andere gemeenten. Het i> dus een last die gelegd wordt op eene enkele stad of gemeente, terwijl andere gemeenten ook die schoollokalen benutti gen. Het ware dan ook maar billijk dat as St;jat den onderhoud dier gebouwen op zich nam. j e Aqlst beeft het huidig gemeente bestuur reeds een blok huizen aange kocht om de Staatsmiddelbare jongens school te vergrooten, om er eene nieuwe moderne school te bouwen, want vergeet niet, heer minister, dat er tegenwoordig nog altijd verschillige klassen van die school ondergebracht zijn ingehouwen, eenige bonderden meters afgelegen van de school zelf, en dit in ouderwetsche gebou wen die beter zouden dienst doen voor stallen dan voor scholen. Ondanks den goeden wil van het hui dig gemeentebestuur te Aalst, is er, ge zien^ den finantiëelen toestand van de stad, in langen tijd niet aan te denken aan dit alles te verhelpen. Naar mijn bescheiden oordeel, ware het meer dan noodig, dat de Staat zich als plicht zou rekenen, al de gebouwen der Staatsmiddelbare scjio|en aan zich te os tium. Het zijn toch gebouwen die niet dienen uitsluitelijk voor de inwoners van de stad, maar ook de kinderen der om liggende gemeenten gaan er leeren. en die last blijft alleen voor de stad die voor hooger onderwijs heeft gezorgd. VERVOLG). o. Paneel Hulde aan de afgestorve nen 10 Schilden waarop de namen staan van afgestorven stichters, waaronder Van Beveren, Koucaert en Van Gvsegliem. de bijzonderste waren 11 Paneel De Jubileerende Werk man 12. Open rijtuigen met de stichters der Maatsch. Vooruit 13. Ken deel van het rollend materieel van Vooruit dat dienen moet om het Mag ik den l ieer minister zijne aan dacht roepen op de te geriDge toelagen die den Staat verleent aan de teeken en muziekscholen Hier ook zijn die scholen toeganktlijk voor de kinderen van dea buiten, die er (tot hunne eer weze gezegd) ruimschoots gebruik van maken en hier ook zijn de gebouwen de eigendom van Je stad, en ook de last van het onderhoudervan. Ook die gehouden zouden moeten onderhouden worden door den Slaat, om de steden te ontlasten. Te Geeraardsbergen is tot heden nog geene Staatsmiddelbareschool De kinde ren van desiaden het omliggende moe ten dagelijks den weg doen naar Lessen Nochtans het gemeentebestuur is er ge negen om de oprichting van Staatsmid delbare scholen te bewerkstelligen. Op ditoogenblik is men zoek 1 aar een ge schikt gebouw, om het te kunnen huren, tijdelijk maar, omdat men be/.ig is met klasscmte bouwen voor het lager onder wijs, en eens de klassen gebouwd zullen zijn, een geschikt gebouw beschikbaar te hebben voor een Staatsmiddelbare school Mag men van den heer minister van kunsten en wetenschappen verwachten dat eens het gemeentebestuur de noodige gebouwen heeft, dat hij dan zal over gaan tot de inrichting der middelbare school Ik hoop van ja, want ofticiëel onderwijs is reeds zoolqng op den achter grond geschoven, zopdat wij meenen dat er nu eens werkdadelijk zai ingegrepen worden. Ik zou den heer minister van kunsten wetenschappen willen vragen al zijn in vloed te willen gebruiken om een ver overd recht te willen herstellen. Ik bedoel hier de onderwijzers der voorbereidende afdeelingen der Staats middelbare scholen, genoemd vóór 't jaar 1025. Die heeren beklagen zich, en volgens mijn. bescheiden oordeel, zeer te rechte. Ik wil hier dan ook hunne argumenten voorbrengen, zooals ze mij doof die hee ren zijn bezorgd. Ziehier Wat voeren zij aan t Het heeft altjid bestaan dat het onderwjj:;end personeel in de voorbereidende klassen der Staats middelbare scholen een hoogere wedde is betaald geworden dan het onderwijzend personeel der lagere scholen. Om welke redenen i° Ómdat velen dezer leerkrachten eyn diploma van regent ol'regentes bezitten. 2° Zij kunnen nooit den graad van schoolhoofd bereiken. 3° Zij ontvangen geen woonstvefgpe- ding. 4' Omdat zij niet de wedden ontvan gen toegekend door zoovele gemeenten aan hun onderwijzend personeel. 5° Omdat zij meestal niét in de ge legenheid gesteld werden leergangen aan volwassenen te geven. Voeg daarbij dat onmiddellijk na den oorlog'vele onderwijzers zijnde in va lied, oud-strijder of politiek gevangene, be noemd zijn voor bewezen diensten aan t vaderland. \yelke zijn nu de verworven rechfep der leeraars der voorbereidende afdeelin gen der Staatsmiddelbare scholen 1 De onderwijzers, die vóór den oorlog en ook er na, een plaats in het middel baar onderwijs bekwamen om het tekort aan regenten aan te vullen, werden steeds op gelijken voet behandeld als de leeraar der voorbereidende afdeel ing met regent- diploma. Ze ontvingen hetzelfde loon, zoowel op hel einde hunner loopbaan als bij den aqnvang. Ljet lot der leeraars der voorbereidende afdeeling was bovendien verbonden aan dat hunner collega's re genten uit de middelbare afdeeling. Dit principe is toegepast geworden sedert de inrichting der vqo»bereidende afdeeling 4an dc middelbare syholen. Lit hoofde van dit principe werd bun wedde steeds vastgesteld in verhouding tot de wedde der regenten werkzaam in de [middelbare afdeeling. Volledige gelijkstelling met den regent in voorbereidende afdeeling en een wedde vastgesteld 'in verhouding tot de wedde der regenten van de middelbare afdeelin gen. Deze bepaling gold bij de aanstelling van deze leerkrachten der voorbereidende afdeeling en moet dan ook geëerbiedigd worden, 't ls een verworven recht dat reeds driekwart eeuw bestaat- Een verworven recht iq 0111 zoo te zeg gen iets heilig, en ik dring dus ten zeer ste aan opdat die vraag zou worden inge willigd. 'Pen anderen, de heer minister heelt daar straks beloofd, op aandringen van mijn vrienden Louis- Picrard en Melck- mans. dat die zaak zal geregeld worden Zie vervolg onderaan 3 kolom. reeds cijfers over de verzekerde deelname van de verschillende federafiesder jeugd organisaties. Dit slotdeel zal op zichzelf een stoet vormen, waarin achtereenvol gens zullen voorkomen 1. Bord De Samenwerking en liet Socialisme brachten heil en vrede 2. Paneel Naar de Toekomst 3. Paneel De Toekomst 4. Al de kindergroepen, die door spe ciale kleeding zullen voorstellen het samengaan van coöperatie en socia- I Krijgen... De rijke mens.chen krijgen een ont lasting van 3oo millioen de miliaristen krijgen nuttelooze forten de verbruikers krijgen de verdubbeling van de over drachttaksen de arbeiders krijgen loons vermindering, rechten op liet glaasje bier, taks op de tabak en hoogere stortingen voor het pensioen... Nog nooit geen beter regeering voorden kleinen man schreeuwen de Christenen en. vele sukkels gelooven het. Regelmatig verschijnsel De ekonomische krisissen komen regel matig terug en men moet allerminst zeer oud van jaren zijn om er zich rekenschap van te geven. Nemen wij een man van 75 jaar, of, anders gezegd laat ons opklimmen tot 1857. Welnu, tijdens de periode hebben zich tien krisissen voorgedaan. Ze duurden Zoo treilen wij achtereenvolgens aan 1. Bord Plaats voorden Werker 2. Paneel De Samenwerking van de Coöperatie en het Socialisme 3,. Paneel1885. Vooruit zendt brood aan de stakers der Borinage 4. Paneel Vooruit wint België voor de Coöperatie 5 Paneel \'ooru,it waagt de Samen werking van Voortbrengst 6; Wagen De Samenwerkstev. om ringd door de soci,ale fondsen van Voor uit ij. 7. Paneel Vooruit tijdens den oorlog. 8. Paneel \ooruit breidt zich uit in Vlaanderen in een statistiek van «jen groei der maat schappij om to zetten 14 Jubileumwagen der Maatsch. Vooruit. De lezers zullen waarschijnlijk den wanda'.manak iq3i van de Maatsch. Vooruit reeds gezien hebben, waarvan de teekening deze Jubel wagen weergeeft. Het zijn vrouw en man, die weerszijds de coöperatie en het socialisme ver persoonlijken, die, op een troon gezeten en omringd zijn van kinderen en Noe men. De man heeft in de hand de roode vlag. Het derde deel van den stoet is uitslui tend bestemd voor de jeugdgroepen, die de toekomst zullen uit te beelden hebben. Wij gaven in het nummer van 10 Mei lisme de toekomstige samenwerkers de toekomstige moeders de toekomstige arbeiders 5. Apotheosewagen getrokken door de Jeugd. Deze wagen heeft als compositie den wereldbol waarrond kracht, wijsheid, schoonheid en liefde de plaats vullen. Een vijfde grond meer op den voorgrond stelt de vruchtbaarheid voor. Dit alles wordt door eene beschermende Marianne over vlogen. De vijf beelden, die dit artikel illustree- ren zijn de motieven van den apotheose wagen. WIE HEI.PT ER MEDE KOM BIJ, KAMERAAD Sarov groeit Van week tot week wor den nieuwe afdeelingen opgericht. Overal in Vlaanderen worden groepen gesticht, van waaruit de propaganda YOüx Sarov gevoerd wordt. Zooals de radio geen grenzen kent, zoo is voor ouze propagandisten niets onmo gelijk, waar heter om gaat, propaganda te maken voor Sarov. liet feit dat in één jaar liet aantal on zer afdeelingen verdubbelde, bevestigt onze hoop voor de toekomst. Op dit ogenblik telt Sarov 7O afdee- tinycn. Bij deze zijn er o. a. Oostende die in een paar weken bun ledental tot meer dan honderd brachten anderen werken in minder gunstige omstandig heden, maar allen werken. De wil zit erin, Sarov is op goede banen Anderzijds geniet Sarov bij de radiolui steraars een buitengewone sympathie, dit als gevolg van de prachtige uitzendingen die Sarov hen ten gehoore-brengt. Allen zijn het eens om te verklaren, dat de uitzendingen door Sarov verwezen lijkt, bewijzen dat onze omroep er naar streeft de beste van allen te zijn. Deze inspanningen op gebied van uit zendingen zijn gelijkloopend met het werk dat onze talrijke propagandisten do?xt. i,n 't iaar iq32. Eene belofte dus die een gioote waarde heett indien de heer Petit- jean zeker was dan nog minister van kunstenen wetenschappen te zijn. Hij is het nu en 1 ware te wenschen dat hij dit onderwijzend personeel nu voor 'tfjaar iq3i kon voldoening geven, want de beloften van een minister verdrijven met hem en er is een spreekwoord dat zegt 't is beter hebben, dan goed te vinden. Bij alles wat Sarov vcrric'rt straalt ren wil door de grootste, de sterkste om roeporganisatie te worden. Het voorbeeld ons gesteld door de ka meraden van de Vara, die het wisten te brengen tot 12o 000 leden, bezielt alle Sarovleden met groote hoop. Ons ledental moet. vlugger nog, omhoog. Allen die sympathie hebben voor Sarov, die onze uitzendingen met welge vallen hooren, moeten hunnerzijds ook een daad doen lid worden van Sarov. Het kan niet waar blijven dat som mige luisteraars van liet prachtig werk van Sarov genieten zonder er loe te wil len bijdragen dat het groeic Wie wenscht dat Sarov zijn werk voortzet en zoo mogelijk nog verbetert, wordt lid van Sarov. Op 22 Augustus a. s. heelt het d Jaar- kongres van Sarov plaats. Indien wij vóór dien datum nog 1000 nieuwe leden winnen, dan verschijnt Sarov voor het kongres. met driemaal zooveel leden als hij bij het vorige kon- gres had. Dat ware een prachtige uitslag. Wie helpt hieraan mede Onze aktie liet moet, Katneraad gaf een goeden stoot. >ns ledental ver dubbelde. Vnze nieuwe aktie moet erop gericht zijn onder het moto Kom hij, kame raad al diegenen die wezenlijk sym pathie gevoelen voor Sarov, als leden in te lijven. Hieraan zullen al onze leden medewer ken. Het Hoofdbestuur nam reeds een flink besluit. Al wie, voor 22 Augustus, datum van ons jaarkongres, een nieuw Sarovlied lied wint, waarvan de bijdrage gestort is, ontvangt als aanmoediging een stekjes doosomhulsel voorzien van het kenteeken van Sarov. Duizend dezer omhulsels zijn in voor in 1837 1868 1878 1884 i8q3 1 qo3 1007 *9*4 maand >4 het raad zij zijn goed vervaardigd en zien er netjes uit. Elk lid, elke propagandist van Sarov zal er een eer in stellen zulk een blijk van werklust en toegenegenheid te kunnen toonen. Kom hiji Kamerand is de leuze die een nieuwen kraohtigen stoot zal geven aan den grbei van Sarov. Voor ons aanstaande kongres moeien duizend nieuwe Sarovleden gewonnen zijn. Dat kan en dat moet Sarov telt op dit oogenhlik 70 afdeelin gen. Sommigen daarvan winnen dage lijks leden bij. Vóór het kongres heeft dus elke afdeeling, door elkaar gerekend, slechts een 15-tal leden te winnen en de duizend nieuwe leden zijn er gemakke lijk. Dan is binnen het jaar ons ledental verdriedubbeld Allo, Sarovleden, propagandisten, aan het werk, voor duizend nieuwe leden Wie helpt er mede Komt bij, kameraden De Arbeiders vakanties hebben fe Larocbeerne borne voor volwasseren en een voor kind< ren geop' nd. De Pensionkosten zijn, per week. voor volwassen personen I s. 200, voor een moeder met Q< 11 kind van minder dan 6 jaar 250.ik persoon van II tot 18 jaar 180 kind van f» tot lt jaar 110 Wie wilt zijn vacantie in het home Joseph Wauters doorbren gen Schrijven naar Arbeidersvalanlies Volkshuis, dos SteveDsslraat, Brue- De huidige krisis de krisis van kapiia li-me zelve duurt reeds maand, en alles wijst er op dat we on gelukkig genoeg nog niet aan het einde zijn. Daarom zeggen we 't Kapitalistisch stelsel is een rotte boel. Onthouden zulle Wat Dat op Zondag 2.3 Oogst alle gedi- ciplineerde socialisten zoowel vrouwen als mannen moeten deel nemen aan de Vlaginhuldiging van de Socialistische Propagandaclub te Idegem. Leest dat Verschillige ouderlingen, geboren in i860, hebben verwaarloosd hun stortin gen te doen welke vereischt worden om het ouderdomspensioen te kunnen genie ten. Het ministerie van Nijverheid en Arbeid bericht ons dat die personen nog tijd hebben tot c5 September aanstaande, j om zich in regel testellen. Dit geldt ook voor dezen, geboren in 1867, 1868 en !j later. De personen geboren in i860 moeten, wanneer bet een man betreft, 108 frank y en een vrouw, 36 frank storten. Dus wie nog niet in regel is, stelle het 8 niet meer uit en wende zich tot de bu- f reelen der socialistische Ziekenbonden. 1 Hun opvatting De begrooting van oorlog eischt per I jaar bijna 1 1'2 milliard, en dat om tel leeren... dooden. De begrooting van Onderwijs en Schoone Kunsten vergt slechts 1 mil-1 liard, en dit tot zedelijke opbeuring van J ons volk. Zoo is da opvatting der heeren die da christene leer schijnen aan te prediken. Reklame Een goed samenwerker laat zich niet bedriegen door waren te koopen welke door groote reklame gelanceerdeworden. Regelmatig zien wij overgrooteen kos telijke reklamekampagnes gevoerd, zelfs door firma's welke een wereldfaam hezit-|j ten. Ten slotte komen al deze kosten den.J verkoopprijs van bet artikel beïnvloeden!! en is het de huismoeder die ze betaalt.|j Door deze methode worden ook de pro-jl dukten onzer kooperatieve fabrieken ge-f) weerd, omdat zij weigejen kostelijko rc«i clame te voeren. Het is aan U, huismoeders, U niet tc laten vangen en uitsluitend de waren dei voort brengstkooperatieven te koopen Onze gérants houden zich ter uwer beschikking om ze L te tonnes en er l de waarde van te doen kennen. Koopt dus alléén in de socialistisch Koopera tie ven. De voorbereiding eener geweldige frontersrevoluti Het blad van Van Severen, de Vlaaipj sche I filter, schrijft dat i3c>2 door d<| fronters moet herdacht worden door lie vaste besluit te nemen zich krachtdadij en rusteloos voor te bereiden <>p een on verbiddelijken kamp. een afrijd zonder pardon, in de meest brutal beteekenis van het woord, voor bei heroveren van den Dietschen Volk staat Dat het er ook om gaat de socialistisch1 heeste uit Vlaanderen te verdrijven, voe het frootersblad er dezen keer niet aa toe 't Is ook niet noodig om te weten, d t Van Scveren's facismeer op uit is h Vlaamsche werkende volk aan de kier kale slavenketen te leggen. Maar dat zulks niet gemakkelijk gaan, is zeker.

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1