1 l I i i 1 I 1 1 1 Dl ZWEEP ANSEfLE 75 JAAR e m i Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Laat ons niet alleen JEAN JAURÈS, maar ook zijne wijze woorden gedenken wiyv, f A w 'èmk-WÊ I II Lil I Lit Ij De Regeering en de Werkloosheid BESTRIJDT MEN DE KRIS1S VOOR ONZE ARBEIDERSHOOGESCHOOL 28 Jaargang Ni 30 Prijs per nummer 30 centiemen 2 Augustus 1031 RECHT EN Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BERGHMAN Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst I Postoheck-Rekening 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Akk.-Federatie Volkshuis AALST. Het is een lofwaardig initiatiel vanwege de Nationale Federatie der Soc. Jonge Wachten om zooveel mogelijk elke maand een der groote figuren uit den Volksontvoogdingskamp te gedenken. Deze maand is het de beurt aan Jean Jaurès. Inderdaad, hoe zouden wij kunnen ver geten dat hij in den avond van 3i Juli 1914 latfelijk werd vermoord, juist vóór de wereldoorlog zou beginnen. Hij werd neergeschoten door een hal ven idioot, die door Fransche nationalisten loensch werd opgeruid en door een Fransch gerecht na den oorlog werd vrij gesproken omdat hij zegde Jaurès gedood te hebben... uit idealisme en in 't belang van zijn vaderland. Uit idealisme werd misschien de edelste idealist dezer eeuw gedood In 't belang van Frankrijk werd de man gedood, die meer dan iemand anders Frankrijk liefhad in dezen zin dat hij het als een land van vrede en welvaart voor iedereen wilde zien De uitvluchtsels van Jaurès' moordc naar waren hem voorzeker door zijn reac- tionnairen'opstokers ingegeven en zii too- nen treffend tot waar de schijnheiligheid der reactionnaire burgerij di\rft gaan. Eenige korte trekken uit zijn leven. Wij kunnen ons kort herinneren dat JEAN JAURÈS rootste genieën en sprekers, Hij werd op 3r Juli Een de I91I latfelijk vermoord, omdat was en alles deed wat mogeli; mijden. hij socialist en vredesapostel was, om den oorlog te ver- Jean Jaurès geboren werd uit een kriste- lijke familie te Casties op 3 September iS5q, dat hij een schitterend student was en als eerste uit de Hoogere Normaal school kwam dat hij zich weldra met politiek bezig hield en reegis op 26 jarigen ouderdom tot Kamerlid gekozen werd en dat hij van 1808 af in de socialistische beweging werkzaam was, waarvan hij de groote leider werd tot aan zijn dood. Te Carmaux, dat hij als Kamerlid ver tegenwoordigde, prijkt zijn standbeeld Zijn stoffelijk overschot berust in het Pan théon te Parijs, waar Frankrijk's grootste schrijvers en denkers worden bijgezet. Van Jaurès wordt terecht gezegd dat hij de grootstesocialistische spreker dezer eeuw was, dat hij het mirakel heeft be werkt van eenheid te brengen in de socia listische beweging van Frankrijk, en dat MCdieard tuut' nehe Soeialinf indie voormanin jaar tnul. Hij heeft een vruchtbaar le ven achter de»1 rut/tge voor hel Soeialinme heeft veel en veel zijdig/ yetrerlit Overat, in iederen tali der urbeitlernbeireyiny. treft »neu die/te u/toren ma»1 van zijn Mche/tpenden yeenl. Uoye hij »»oy tanye jaren in onn tnidden zij»» tot heil onzer ar beider nklanne. De Redactie. 23 Augustus. - Dc Vlaginhul- diging te Idegem I 3 September. - De Vlagin huldiging te Kerkxken Op deze buitengemeenten verwacht men U met honderden tegelijk^m de volharding tot den eindzege van het Socialisme te bezweren In massa geantwoord TEGEN WOORDIG I hij een der grootste vredesapostels is ge weest. Het is vooral als vredesapostel dat hij zal herdacht *n vereerd worden zoolang er menschen zullen zijn die voor vrede en vooruitgang strijden. Hij deed ontzaglijk werk voor de ver standhouding onder dn volkeren en de laatste uren van zijn leven warenNolIedig gewijd aan een bovenmenschelijke po ging om de ramp af te wenden die boven de menschheid dreigde in de tragische da gen van einde Juli 1914. Hadden inde regeeringen van Berlijn, Parijs en Engeland in 1914 socialisten ge zeteld, wi) zijn overtuigd dat de oorlog niet zou zijn uitgebroken omdat zij klaren 'wijn zouden doen schenken hebben en omdat zij, door internationale besprekin gen,de mistoestanden zouden uit den weg doen ruimen hebben, die den oorlog deden ontstaan. Het is echter niet alleen in zijn apostel schap voor den vrede dat de groote betee- kenis van Jaurès zit. Jaurès heeft in zijn redevoeringen en geschriften de socialisti sche verzuchtingen en idealen op zulke klare wijze en met zulke bezielende woor den weten uiteen te zetten, dat men nog altijd daaruit tredende zinnen kan putten die als nagels met koppen, als meeslee- Wij beloofden op tijd en stond een en andere inlichting over Vooruit's Jubel feest Ziehier nu in groote trekken den gang van het programma der feestelijkheden zooals het nu bepaald is. In meewerking met de Algemeene Maatschappij van Coöperatieven zal de voorlaatste rit der Ronde van België voor de socialistische wielrijders te OeDt eindi gen op 15 Oogst a.s. socialistische turngroepen. 1.000 Ajotters en evenveel uitvoerders voor de cantate Vooruit's Roem De harmonie Voor uit H die dus zal openen, geeft als inlei ding eene Jubelmarsch, speciaal voor de gelegenheid getoondicht 'door meester Jef Vander Meulen. Na dit grootsch concert begint te 9 u. 's avonds onder vorm van nachtfeest een internationaal ballettor- nooi. Rijke decors en sterke electrische lampen zullen deze baletten in een toover- achtig kader omlijsten. Den Zondag ein- De stoet zal alvorens zich te ontbinden voorbij het monument Van Beveren deii- leeren. Hier zal eene kleine ceremonie plaatsgrijpen uit den groep, gewijd aan de afgestorvene propagandisten, zullen eenige kinderen ter nagedachtenis en uit erkentelijkheid bloemen neerleggen. Wij mogen niet vergeten nog te melden dat gedurende de twee feestdagen er te St.-Amandsberg bij Gent een turnfeest ingericht wordt, waaraan minsten 4.000 eii 1 -V c ff v. Kun schilderij vail (L Dekeukelaere voor tien jnbelemnstoel der S. M. Vooruit Mèe beleekenin er van in n/trekentl tie flinke kereldie niet beide handen het f/etul .10 in tie hoot/le nteekt. g/evonnd uit natttetivloehlen bloemen en bla deren. juicht om tie t/ebeurlenin en in t/evolt/tl door een r/rooten o/iloehi Deze wedstrijd is zóó ingericht dat de aankomst bij het Park zal plaatsgrijpen en dat de deelnemers ongeveer om 0 u. kunnen toekomen. Aldus kan het groot concert in het Feestpaleis der Stad Gent, Park, om 5 uur aanvangen. Hier zullen bijzondere plaatsen voorbehouden worden voor de gepensionneerdeleden van de Maatschap pij Vooruit. Daarbij zullen er omtrent 10.000 zitplaatsen aangebracht worden. Het programma van dit concert is samen gesteld door uitsluitend massa-uitvoerin gen, waaraan deelnemen in volgorde de harmonie Vooruit de koorzangmaat schappij L'Echo du Peuple van Brussel, 700 der beste elementen van de nationale delijk wordt er stoet gehouden, waarvan wij reeds eene beschrijving gaven. De stoet zal zich op en rond de Vrijdag markt te Gent vormen en ontbinden op St..-Pietersplein, na de bijzonderste kwar tieren der stad doortrokken te hebben. Kr worden ruim 30.000 en meer deelnemers voor den stoet verwacht. Van alle hoeken van 't land komen er afgevaardigden met vaandel en muziek-maatschappijen. De Luiksche cooperateurs verplaatsen zich naar Gent door twee speciale treinen. Van de Borinage komen er evenveel deelnemers De Hollandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche, Oostenrijksche groote coöperatieve groepen zenden hon- derde gedelegeerden. turners- en turneressen zullen meedingen. De Federatie van Jonge Wachters brengt ook het hare bij zij stelt in het Feest lokaal Vooruit, St. Pieters-Nieuwstraat hare anti-militaristische tentoonstelling op. Wij twijfelen niet dat de partijgenooten van gansch het arrondissement Aalst te Gent zullen aanwezig zijn omdeel te nemen aan Vooruit's Jubileum en tevens om die prachtige eenige gelegenheid mee te kunnen beleven. Maatregelen zullen genomen worden om al de lokalen van Gent tijdens den nacht van i5 op 16 Oogst voor 't publiek open te laten. pende spreuken soms meer zeggen en be reiken dan gansche meetings en artikels. Jaurès heeft ons niet alleen overtuigd van het schoone, het edelste en de moge lijkheid van het socialisme, hij heeft ons ook geleerd dat wij het socialisme het best zullen bereiken door broederlijke rede neeringen en overtuigingen van onze ver dwaalde of onverschillige werkgezellen en gezellinnen. Geen aangenamer en nuttiger studie avonden kunnen onze Jonge Wachters uitdenken dan deze waarop spreuken en gezegden van Jaurès uitgelegd en bespro ken worden om 't bewustzijn en de be zieling in onze jonge propagandisten te versterken en hen zoodoende te maken tot ware, vurige apostels van onze groot- sten Apostel van den Vrede en het Socia lisme. J. DE GRAEVE. Het Parlement komt zijn gewonen zit tijd te sluiten en daarmee is de regeering van veelerlei prikkelingen voor een tijdje verlost. Maar de werkende klasse, maar de bevolking, wordt daarom niet te minder door de nachtmerrie bekropen. Want de toestand onder ekonomisch opzicht, onder sociaal oogpunt, is in niets gewijzigd. De Regeering, die op 11 Juni 1q3i in haar verklaring zei dat de ekonomische krisis haar aandacht trekt en dat zij, in afwachting dat de werkloosheid in den heropbloei der ekonomische bedrijvig beid hare normale verzachtingsmiddelen vindt, de uitbreiding doorzet van de na tionale toerusting, heeft tot nog toe niets tastbaars verwezenlijkt. Ken oplossing van het uit zijn voegen geschokt ekanomisch raderwerk, heeft zij nog niet aangeboden. Doeltreffende maat regelen tot een heropbloei der nijverheid heeft zij nog niet genomen. Alles springt op krukken als voorheen. De krisis wreet, als de kanker, de be- drijfsonderuemingen op en de werkloos heid krijgt, als de woekerplant, vaster wortel. Zal de Regeering, die tijdens het Ka merverlof aan geen ondervragingen zal blootgesteld wezen en door geen parle mentaire werkzaamheden zal lastig ge vallen worden, die rusttijd aanwenden om aan deze zoo kittelachtige vraagstuk ken een oplossing te geven 't Valt sterk te betwijfelen; ofschoon het ten zeerste gewenscht ware dat er aan verholpen wordt. Het is de eerste maal niet meer dat wij een verklaring te aanhooren krijgen als deze waarin gezegd wordt dat zij er zul len voor zorgen de werken te kiezen ol te bespoedigen waarvan de uitvoering de meeste werkkrachten zal benuttigen, in de streken en in de nijverheden welke het meest onder de werkloosheid tc lijden hebben. Maar beloften brengen weinig aarde aan.den dijk. Welke nijverheden worden vooruit geholpen Welke arbeid wordt'er aan de werk loozen verschaft Zie rondom u, en nergens komt men tot een vaststelling van bevredigenden aard. Werkloozen overal Krisis onge hoord F.n de aktiviteit van onze Regeering daartegenover, is verte zoeken- Een uitkomst moet nochtans voor dezen onregelmatigen toestand gevonden worden. 's Lands belangen vergen het, de be volking eischt het. De Regeering die over den welstand van het land te waken heeft, die voor den welvaart van het volk te zorgen heelt, moet zich daar rekenschap van geven. Beloften, loutere beloften, komen hier niet meer bij te pas, 't zijn daden die er moeten gesteld worden. Daden, die de ondermijnende krisissen verdrijven. Daden, die bet spook der werkloosheid verjagen. Daden, die de sociale toestand dragelijk maken. Daden die het volk opbeuren. Is een Regeering, zooals die tegen woordig gedoogd wordt, daartoe wel in staat Het bestuur onzer Arbéidcrshooge school houdt zich voor 't oogenblik bezig met de aanwerving van leerlingen voor het schooljaar 1931-1932. De organisaties weTke. tengevolge van een ot andere omstandigheid, geen om zendbrief mochten ontvangen hebben, worden verzocht het bestuur daarover te willen verontschuldigen. Na kennis geving zal hun onmiddellijk elk een exemplaar toegezonden worden. Een lid van het Comiteit der school is steeds bereid tot bespreking van het zen den van leerlingen, een zitting van de or ganisaties tc komen bijwonen. Anderzijds wordt er op gewezen dat de kameraden, die als kandidaat leerling «ouden willen in aanmerking komen, een aanvraag moeten richten lot de organisa tie, waartoe zij behooren. Zij moeten o m voldoen aan de volgende voorwaar den minstens IS jaar oud zijn en lid zijn van een organisatie, die aangesloten is hij de Belgische Werkliedenpartij, bij de Syndicale Commissie, bij den Belgischen Samcnwerkenden Dienst of hij het Natio naal Verbond der Socialistische Mutuali teiten. Voor verdere inlichtingen, die gaarne worden verstrekt gelieven de organisaties en de belangstellenden tc schrijven aan Kameraad 1). Bouchery, Arbeidarshooge- school,! Waterloo steenweg, 1329 Ukkel- Brussel. Wat is het Socialisme 't Is een strijd van de kleinen tegen de grooten, van de verdrukten tegen hun verdrukkers een strijd opdat recht en rechtvaardigheid zouden hoogtij vieren. De oorzaken der Vlaamscbe geioofskrisis 1 -ces dat eens het komt uit het katho liek weekblad De Poperingenaar Wanneer het eens zal mogelijk worden op een objectieve wijze te zoeken naar de oorzaken van de ge- loolskrisis die laanderen door maakt, dan zal ongetwijfeld do verantwoorde lijkheid van onze hoogere standen, die zich door taal en houding van het volk hebben afgezonderd, zwaar door wegen op de balans. Want het wil nu ook juist lukken dat velen van die ivo ren torensbewoners katholieken zijn of althans zich katholiek noemen. Wat zegt ge daarvan Volksstem en gij, (i Volksblad Weet gij dat Weet gij hoeveel ketters door de Hei lige Inquisitie levend werden verbrand Juist 34,ó5S. Wanneer nu de katholieken beweren dat zij tegen de lijkverbranding zijn, ver geten zij altijd dat zij lange jaren gedaan hebben aan lichaamsverbranding. Wij dragen dit op aan M. Van Schuy- lenbcrg. Arbeiders, van uw zweet Ziehier wat uitgekeerd werd aan winst door de Belgische naamlooze maatschap pijen gedurende tie laatste jaren In T927 2 milliard 400 millioen 1928 2 n 897 1929 3 5oo iu3o 4 371 Van de jaren 1884 tot nu4 werd door tie banken gemiddeld als dividend uitge keerd 9,07 0/0, gedurende de vier laatste jaren bedroeg dit gemiddelte niet min dan 2 5 0/0. Dan zijn er menschen die verwonderd zijn dat de wereld op haar kop begint te staan, en dat na deze wantoestanden die heel het economisch verliand uit ei kaar moeten rukken, de krisis zoo erg is. Voor het officieel onderwijs. De scholen van het vrij onderwijs zijn clerikale nesten, waar men den geest der kinderen kneedt op eene clerikale wijze. Men maakt daar de kinderen slaafsch, onderworpen, enggeestjg, fanatiek en kruiperig. Ouders, zendt uw kleinen naar de of- iicieele scholen Hoe de Standaard den Oorlog wil verbannen 1 De Standaard wil den oorlog ver bannen door te strijden voorde katholie ke organisatie en door de ontwikkeling van het godsdienstig sentiment. De oplossing van De Standaard» is geen oplossing dat heeft het verleden ons be wezen Wie tegen den oorlog is moet tegen zijn oorzaken zijn het' kapitalistisch stelsel met zijn imperialistische drijfvee- ren, zijn ekonomisch nationalisme en zijn militaire bewapening. Zoolang De Standaard niet bereid is onvoorwaardelijk deze oorzaken met ons te bestrijden zal er van vrede en ont wapening geen spraak zijn. In afwachting zetten wij onzen strijd tegen den oorlog voort. Onderwijzer, pastoor en burgemeester. Dat waren vroeger dedrij personen die op de buitengemeenten alle zaken ar rangeerden Die goede oude tijd is lang voorbij. M. de Pastoor zijn invloed iszeer geslonken. De burgemeester moet handelen naar den volkswil. En de ouderwijzer is neutraal ge worden. Andere tijden andere zeden... Nieuw Zedenschandaal in een katholieke school te Halle. Zekere pater met den doorluchtigen naam van Augustinus zou zich vergrepen hebben aan verscheidene van zijn leer lingen, jongens van 11 tot i5 jaar. Het parket is opgetreden. Het wordt erg inde katholieke scho len. Eerst Wuestwezel, nu Halle Het is een les voor de ouders om hun ne kinderen te sturen naar de officieële scholen. De katholieke scholen worden een ge vaar voor de jeugd

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1