ED. ANSEELE. W Iw DE ROODE ZWEEP Voor of tegen de Soc. Weekblad voor het Arr. Aalst. Landsverdediging Arbeiders en Vrouwen I Het JUBELFEEST van S Moeder Vooruit te Gent. 3 In massa er heen de merkwaardigste Man van het Belgische Socialisme door CAMILLE HUYSMANS WmWmm MgiSiï e, égiiÉÈ - 1§| f; Zondag 2 3 Augustus grijpt de plechtige Vlagin- huldiging te Idegem plaats. Er wordt U een gul ont haal voorbereid. In groot getal er heen! 28 Jaargang N* 31 Prijs per nummer 30 centiemen Q Augustus 1031 RECHT EN VRIJHEID Verantwoordelijke Uitgever ALFONS BURG HM AIS' Lokaal Volkshuis Molendries, 11, Aalst Postcheck-Rekenino 85686. Telefoon 572. Zetel B. W. P. Arr.-Federatie Volkshuis AALST. j Vergeet 15 en 16 Augustus niet tMNMNi Au see le is heel zeker de merkwaardig ste man dien de Belgische socialistische arbeiderswereld heelt voortgebracht. Ik ken niemand die meer volledig zij. Die alle wegen, of bijna, heeft bewan- ep overal diepe sporen van zijn \vet- t:ing heeft nqgelqteVi. ïk denk nan de politieke beweging. Ik denk aan de koöperatie. Ik denk aan de vakbonden. Ik denk ook aan zijn scheppend initia tief, in alle richtingen. Anseele als type kan paen best be grijpen wanneer men weet hoe hij, op zéker oogenblik, zijn blad aan den man bracht. jjij waste zelider rijd opsteller, lettcr- aertei en verkooper. Alléén Hij was de politieke redakteur, en ook de roman schrijver. De man van de werkelijkheid en ook van de fantasie. In latere tijdje^ zou hij ook, zoo noodig, de illustratie met de teekeningen Veb^.eq geleverd. en het zou mij niet verwonderd hebben indien hij liederen had gedicht met de mu ziek erbij. Want Anseele is bekwaam, nu nóg, melodieën te improviseeren. maar wel de gansche menschheid te die nen. Anseele verdedigde de koöperatie tegen Jules Guesde, de deelneming aan de politieke aktie tegen Domela Nieuwen- huis, en de vrijheid in detaktiek tegen de enge doktrinaire opvatting van velen die een starren klassenstrijd zonder scha- keering als hoogste gebod hadden aange zien. Het laatste initiatief van Anseele was dubbel. Het eerste betrof, in zekere mate, het idee van Lassalle betredende de produk- tie, maar hij breidde het denkbeeld uit. Hij zag met klaren zin dat, van het oogenblik dat de koöperatie een zeker verbruik had verzekerd, ook aan voort- brengst kon worden gedacht, en dit, met meer veiligheid voor wat de resultaten betreft. Hij kwam verder tot de overtui ging dat het bijna onmogelijk is het raam van een beperkt verbruik te overschrijden, indien de produktie in het raam der sa menwerking ingelijld blijft. Daarom stichtte hij naamlooze maatschappijen, omdat hij op de wereldmarkt ook als kon- kurrent wilde optreden. Wat de kapita- 'ümm SjjpfR ti J- .r S* - Wat wil dat zeggen Dat Anseele een synthetische geest is. Ik zie hem in mijn verbeelding op de renl.aan van het leven rijden, niet geze ten, maar rechtstaande, niet op een enkel paard, maar dé voeten op twee, en bij de stramme teugels vasthouden een zestal steigerende hengsten, waartegan het publiek opziet, in den beginne met een gevoel van schrik en later met be wondering voor de virtuositeit zijnef pVesatie. Want in den grond is Anseele een ar tist. Hij weet te denken, maar ook zijn den ken weer te geven. Hij bekommert zich zoowel om den vorm als om den inhoud Wat hem vooral kenschetst is. dat hij het socialisme npoit heeft opgevat als een beweging met gescheiden onderdeden. De politiekers heeft hij gewezen op het ekonomisch belang. En de ekonomisten heeft hij gewezen op het politiek belang. Zooals de mensch één is in lichaam en ziel, zoo moet de socialist de gansche arbeidersbeweging omvatten, syndika- lismeen mutualisme, koöperatie en par lementarisme. Het ééne reageert op liet andere De arbeidersbeweging mag noch gesplitst noch afgezonderd worden. Zij heeft niet voor doel eene klasse te redden, listen vermogen, moeten de arbeiders ook wagen, zells op het terrein vin het r&Q' dern kapitalisme. Het tweed,e initiatief betrof het bank wezen, in beide vórmen, koöperatie! of anoniem, met het doel de noodige kapitalen gemakkelijker te vinden tjöt steun van de produktie. En Anseele mocht zich verheugen in de vaststelling van het feit dat ook in het buitenland, de arbeiders vqn Duilschlqnd, Qqstenrijk en Zweden q s., denzelfden \yeg waren opgegaqn. Op 26 Juli j.l. is Anseele 75 jaar oud géworden. Op Zaterdag 5 Oogst zal heel de Belgische Socialistisch partij hem te Gent vieren. Maar hij is geen ouder ling. Hij voelt zich jong. want hij staart zich niet blind op het verleden. Hij ziet in de toekomst, en niemand kan. als hij, zijne denkbeelden aanpassen bij de evolutie der werkelijkheid. Hij paart durf met voorzichtigheid, endaar ligt het geheim van zijn bewonderens waardig werk. Het is het levend zinne beeld van den Mastplanter van Van Bies- broeck, en heel zeker heeft de kunstenaar aaa Anseele gedacht toen hij aijn forschig beeld schiep in de schaduw van het oude Gent Wanneer men eens goed wil nagaan, wat er reeds in den loop van jaren, over dit onderwerp is gezegd en geschreven geworden, heeft dit menig uurtje in be slag genomen. Voor ons S.O S., voornamelijk na de besprekingen van het kongres van Pa- schen der B W.P., heeft dit enorm stof doen opwaaien, en voornamelijk in ons maandblad De Anti Militarist Menig artikel is daarin verschenen dat wel de massa voldoening heeft gegeven, maar waar toch ook enkele vooraanstaanden der B.W. P. en S O.S. niet over te spre ken waren. Misschiende allereerste plaats omdat men zich had bediend van uitla tingen in vergaderingen en meetings en zelis in het Parlement van deze vooraan staanden der B.W.P. Kunnen wij als S.O.S. nog meedoen aan landsverdediging Wanneer wij ons geweten en zelfs on ze persoonlijke ondervindingen van at Augustus 1914 eens goed raadplegen, dan kunnen wij, als arbeiders, niets anders doen dan ons rechtstreeks tegen de lands verdediging verklaren, omdat in de aller eerste plaats deze verdediging naar oorlog en naar moorden leidt. Wanneer wij S.Ü.S, nu eens goed overwegen dat men ons in 1914 heeft op geroepen om te vechten en te moorden, zelfs tegen menschen welke men mis schien nooit gezien heeft, ofwel tegen vrienden of partijgenooten waarmede wij enkele dagen te voren nog samen in strijd waren voor onze economische en politieke rechten en men roept ons op bij-middel van een dwangbevel als mili ciens omdat d'e diplomaten,en in de eerste plaats de militaire kaste een conflict heb ben gevonden om ons tegenover elkander te plaatsen. NeeD, in de toekomst doen wij niet meer mee de ervaringen zijn te hit ter geweest. Wij willen hier niet meer herhalen, hoeveel millioenen slachtoffers er zijn gevallen en hoeveel milliarden in geld dit heeft gekost wij willen hier ook niet meer herhalen welke miserie en ellende die oorlog van 1914-18 onder de mensch heid heeft gebracht. Dit is reeds meer dan eens afgeschilderd. Maar wat wij U he den no^ eens willen zeggen, dat is dat er op dit oogenblik meer dan 25 millioen arbeiders ten gevolge van den oorlog in de privaatnijverheid werkloos zijn en in ellende ronddolen, terwijl er in de landen met een landsverdediging milliarden wor den gegeven om munitie voor oorlogs doeleinden opeen te stapelen. Non, wij kunnen niet meer meedoen. Wij zijn eerst getroffen geweest als slacht offer in den oorlog zelf, en nu worden wij getroffen als arbeiders in de werk loosheid, door den oorlog... Zijn er nu nog arbeiders en S O.S. welke voor de landsverdediging zijn vrij aan hen. Mis schien zijn zij nog niet genoeg getroffen geweest door den oorlog van 1914-18 Misschien heeft deze hen nog financieel bivoordeeligd, en daarom kunnen wij hen nog niet overtuigen, van zich tegen de landsverdediging te verklaren, ofwel hangen deze menschen nog te veel vast aan de dogma s van hun meesters. Dat wij nu als oudstrijders van djen oorlog 1914-18, en voofal. de oudste. klas sen, in een volgenden oorlog, welke on vermijdelijk is, c^é eerste opgeroepenen zullep Wwen, ligt niet voor de hand maar wanneer wij nog in leven zullen zijn, dat wij dan er de'slachtoffers zullen van zijn, dat is zeker. Nu als tegenstelling van dep toekoip- stigèn óprlog, eb voofal voor de jonge ren, welke als eerste slachtoffers zullen opgeroepen worden, wil ik hier een. stuk je aanhalen uit een pleidooi voor natio nale ontwapening van onzen H-ol- landscheo partijgenoot Jan Van Z«del- hoff De misdaad van den komenden Oorlog. De wedsstrijd in bewapening loop» on verbiddelijk uit op een strijd met de wa penen. De/e bittere les der historie schijnt door de militaristische machthebbers in deze wereld niet te zijn verstaan. De bo- wapeningswedstrijd is in vollen gang en een nieuwe oorlog wordt voorbereid, waarbij het bloedige drama van 1914- 1918 nog maar kinderspel zal blijken. Zij, die de hedendaagsche ontwikkeling van wetenschap en uitvinding niet voo;t durend volgen, zegt de Engelsche officier Kenworthy, geven zich gemeenlijk geen rekenschap van de ontzettende gruweelen die aan een nieuw wereld konflikt zullen verbonden zijn. De meest doodelijke wapens worden thans gereed gemaakt in de laboratoria der scheikundigen en natuurkundigen, en de volgende oorlog zal door den graad zijner verwoesting den wereldoorlog zeer gering doen schijnen... In een volgenden oorlog, zoo voorspelt de Engelsche Staatsman Eloyd George, kan Europa er wel eens gaan uitzien als het Noorden van Frankrijk, dus als één groot kerkhof, en hij voegt er bij Die oorlog is onvermijdelijk, tenzij Europa zijn toevlucht neemt tot ontwapening en arbitrage Ik zeg dit, zoo vervolgt hij, met volledige kennis van den tegenwoor digen toestand, waarin Europa zich be vindt. De voormalige bondgenooten be schikken op dit oogenblik over 10 mil lioen soldaten, niet alleen even goed, maar beter uitgerust dan dit voor 1914 het geval was. Zoo dreigend is de toestand en zoo vast en zeker loopt hij uit op een nieuwe mis daad, dat militaire deskundigen den oor log al in een nabije toekomst zien. De Fransche maarschalk Foch voor spelt dat een nieuwe wereldoorlog onver mijdelijk is. En als dan de hel losbreekt en de menschen door den waanzin van den oor log gegrepen worden, dan... En ziehier het tafereel dat Foch voor ons ophangt Dan zullen duizenden machtige kanon nen hun projektielen over de strijdende legers uitbraken. Granaten zullen ge bruikt worden met een vernielingsver mogen zoals men dat in den jongsten oorlog niet kende. Giftgasgranaten zul len springen en de doodende dampen zul len door de maskers dringen en binnen enkele minuten dood en verderf zaaien. Uiteenspattende granaten zullen onblus bare losfoor verspreiden, die in enkele oogenblikken door het vleesch zal heen- bijten. Houder en tanks zullen duizenden scholen per minuut afvuren. Men zal een trommelvuur bereiken, zoo vernietigend, dat een vogel er ongedeerd door kan ko men. De hemel zal verduisterd worden door zwermen vliegtuigen, die een regen van bommen op de aarde doen neerdalen. F.n ver achter de forten zullen de ste den en dorpen ia vlammen opgaan, ver nield door artillerievuur uit verdragende kanonnen en door bomaanvallen uit de lucht. Zóó schilderde ons deze bij uitstek mi litaire deskundigeden oorlog van de toe komst. De angst sloot ons om het hart bij de gedachte dat die ontzetting werke lijkheid zal worden... En verder zegt partijgenoot Van Zadel- hort' Wie het leger voor de landsverdediging wil, die weet nu op welk een gevaarlijken weg hij komt Bewapening, ook voor landsverdedi ging, houdt het militarisme in stand. Zoo lang men zich blijft wapenen, doen 00J; andere landen het, en is er oorlogsgevaar. Bewapening is oorlogsvoorbereiding, en wie daar aan meedoet staat mede schuldig aan het gruwelijk ieit dat de oor log van de toekomst komt, neen, moet komen. De rarqpzalige gevolgen zullen d,ah in volle zwaarte op hem drukken. Is er iemand die deze veaantwoprde- lijkheid.op zich wil nemen t l;n naam van. onze vrouwen en kinderen, iji naam van, al wat leeft, za! iedjer moeten zeggen Neen, en, nogmaals neen I .V.aar dan ook niet geaarzeld. Weg mai vederen oorlog Gebroken. met iederen vorm. van militarisme en ge streden met dje sopiaal-demokratie voor ontwapening, nationaal eg. internationaa,!. Ziedaar een stukje u,t het pleidooi van. partijgenoot Van Zadelhof!'. Ik mag hopen dat dit stuk>e« onze vrou wen en onze jeugd mag beïnvloeden om aan onze zijde te staan in den harden striid dien wij voeren tegen het militaris me. Ik mag ook hopen dat dit onze ar beiders en onze S.O S., welke nog op het standpunt der landsverdediging staan, hen van deze gedachte zal doen veran deren, en dat wij voor de toekomst op hen mogen rekenen, dat wij gezamenli;!_ op hetzelfde pad van onzen anUr^al^r-. stischen strijd zullen mar.-.Eee.eo.'cn d$. massa trachten in VpioejJng. te br.eqge-v, om bij een e-,eu(,ueelcn oorlog me; w-. roepwi Wij dóen niet mee: «aee Wee met den oorlog 1 Leve de untwapening Gust BRAECKMAN Provinciale sekretaris der Soc. Oud-Strijders der beide Vlaanderen. Handen af De huidige levenstoestand, welke onze oudjes met hun karig pensioentje moeten doormaken, wordt door onze Klerico- Liberale regeering als te schitterend aan schouwd,want ze denken aan inkrimping. Inderdaad, een kommissie Francqui wees er op om de ouderdomspensioenen te verminderen. Eerst millioenen in de zakken storten van de meest millionairs, dan millioenen wegwerpen aan nuttelooze forten, de armsten opnieuw zwaar belasten en tot slot de afgesloofde ouderlingen nog een stuk droog brood ontnemen van hun pen sioentje dat te veel is om te sterven en te weinig om te leven. Ho ze zien de werkende klas zóó gaar ne f Zij zijn er de verdedigers van Dat zegt Pie Van Schuylenberg ons alle weken in hun frutsenblad. Nog niet alles Wij, en onze lezers zeker met ons, dachten dat de l-'ronter» nu al de namen versleten hadden, welke voorhanden wa ren om er hun mede te betitelen. Mis, hoor De titels Fronters, Vlaamsch Natio nalist, Christene Volkspartij, P. V. N Vlaamsch Nationaal Soldarisme is niet alles. Naar hunne laatste uitvinding is nu Dietsch Nationaal Solidarisme Straks zooveel leden, zooveel namen. Wat hutsepot Liberale Mentaliteit Het liberaal dagblad La Gazette verheugde er zich om dat de bijeenkomst der verschillige landen te Londen, waar moest onderzocht worden hoe men Duitschland van den ondergang kon red den, voor een groot gedeelte mislukt is. Uit stomme superpatriotische ezelarij, zouden de Liberalen van La Gazette en... wellicht ook de andere dus liever zien dat Duitschland gansch ten onder ga, en geen cent meer betale. dan dat de andere landen tijdelijk hulp veileenen. Altijd dien haat en nijd in de breinen der volkeren willen prenten om oorlogs mogelijkheden in zwang te houden, dat met het oog op oorlogswoekerij. Veel hoop Terwijl allerwege onze tegenstrevers zich trachten boven water te houden met persoonlijke smeerlapperij op al onze vooraanstaande socialistische leiders, werkt het Socialistisch bevrijdingsleger on verpoosd,zonder ommezien, aan de in richting van een duurzamen wereldvrede onder alle volkeren. De ideale strijd van het Socialisme is zóó schoon, zóógrootsch dat eraan de nietigheidjes waarmede de tegenstrevers ons bekampen niet te denken is. Laat de honden maar blaffen. de ka ravaan gaat voorbij. Het Socialisme is nog de een»gc hoop voor de menschheid 1 /.ie het Internationaal Kongres van Weenen. DaAC de waarborg die oorlog dooden, vrede en welstand onder alle \ol keren doen heerschea. Wat komt er van Dc Fronters stoefen zou gaarne met hunne demokratische gevoelens. Z'e zouden echter beter doen, diegevoe lens eens met daden te bewijzen A Ijs we hun werking nagaan in de ge meenten waar ze de meerderheid hebben, waar ze iets in den pap te brokkelen heb ben dun zien we niets van al die demo- kratisvhe gevoelens. Integendeel. Edward Anseele 75 jaar Wat er de Fronters in hun blad van 2 Oogst j.l. over schrijven Deze week werd de socialistische leider Edward Anseele y5 jaar. Hij is ongetwijfeld een sterke, mis schien wel de sterkste persoonlijk heid geweest in de Belgische Sociali stische beweging van de laatste 5o jaar. Een vitale kerel, die het zou dwaas zijn het te loochenen de groote gaven van organisator en agi- lor bezat. De leider, die hij was, heeft in donkere jaren van maat schappelijke diende der arbeiders klasse, vooral het oog gericht gehou den op den stortelijken welvaarts- eisch van het volk. Dat hij daarbij soms in de eenzijdigheid der fanatieke overtuiging van den man van actie de waarde van de geestelijke, in het bijzonder van de VI. bewustwording voorbij zag, kan wel niet geloochend worden. Een later geslacht zal hier aanvullen wat hij niet gaf. Een man van beteekenis, een per soonlijkheid van waarde is hij en als zoodanig zullen allen die dat erken nen den sterken grijsaard op dezen verjaardag geluk hebben gewenscht. Na I 3 volle jaren Volgende cijfers zullen een duidelijk beeld geven van de noodzakelijkheid dat de menschen zich internationaal moeten verzetten tegen den waanzin van den bewapeningswedijver die volop aan gang dreigt te gaan. De legerbegrootingen van Frankrijk, België, Polen, Roemanie, Servië, Italië, Engeland, Oostenrijk, Duitschland, Hongarije en Bulgarije bedragen samen nagenoeg 83 milliard frank. Op die legerbegrootingen kan, volgens het voorstel Robert Cecil, 20 milliard worden uitgespaard. Ziehier nu den stand der bewapeningen voor waf voormelde landen betreft. LAND IN VREDE IN OORLOG Frankrijk 'i 1 2 OOO 4.250 000 België 66 000 600 000 Polen 33o.ooo 3.700.000 Roemanië 217.000 1.700.000 Servië 134.000 13oo.ooo Italië 2 5o 000 4.000.000 Engeland 208.000 2.500.000 Duitschland 100.000 100.000 Oostenrijk 3o 000 3o.ooo Hongarije 33.000 35.000 Bulgarije 23 000 23.000 Dat is de toestand i3 volle jaren na den oorlog die de laatste moest zijn, 1 1 a jaren na het vredesverdrug van Ver sailles waarin gezegd werd dat de ont wapeningvan Duitschland het uitgangs puntwasvoor een algemeene ontwape ning... 23 Augustus. - De Vlaginhul- diging te Idegem I 3 September. - De Vlagin- huldiging le Kerkxken Op deze buitengemeenten verwacht men U met honderden tegelijk om de volharding tot den eindzege van het Socialisme te bezweren In massa geantwoord TEGEN WOORDIG i

Recht en Vrijheid | 1931 | | pagina 1